Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

U kiki bombonama svinjski zelatin

Recommended Posts

skoro sve gumene bonbone sadrze taj zelatin svinjskog podrijekla, medjutim raspitivala sam se malo, i rekose mi da taj zelaltin koji nastaje od svinje prodje velike prerade ali na kraju izgube to svojstvo , i haram postaje halal...

hahahahha po ovo je bar meni poznato otkad znam za sebe ali sam i dalje ovisnik o gumenim bombonama.

Bilo kuda krmača svuda :D

Na osmoj fikhskoj konferenciji Islamksog medicinskog kongesa u Kuvajtu (maj,1995.) donesen je slijedeci zakljucak: "preobrazba (ar. el-istihala) koja znaci potpuno pretvaranje jedne materije u drugu koje se po svojstvima razlikuje od nje, cini da neciste tvari postanu ciste, i da ono sto je zabranjeno bude dozvoljeno. Na osnovu toga mozemo reci daje zelatin-koji nastaje od kostiju i kaze neciste zivotinje-cist i dozvoljeno je njegovo konzumiranje" A Allah najbolje zna!

[url="http://www.preporod.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=201"]zelatina[/url]

Bas skoro sad u Bh slucajno uzela kiki bombone i gledam sastav pise zelatin...meni je to vec sumljivo i to i takve stvari s tim sastojcima ne uzimam.

Ima na nekim gumenim pise fino govedji zelatin,ali nisam nasla halal oznaku pa sam i to ostavila.

Ako naidjete na pektin on je biljni zelatin i dozvoljen,kao i agar-agar kojeg je tesko naci u Bh.

Pa Dr.oetker i njegov zelatin je svinjski,cak se i u nekim kremama od dr. moze se naci alkohol i zelatin svinjski.

Tako da insan kad ode u trg [u]hamen[/u] pa nista kupit [u]ne mere[/u] :)

[quote name='veritas' post='320812' date='24.03.2009, 20:37']Na osmoj fikhskoj konferenciji Islamksog medicinskog kongesa u Kuvajtu (maj,1995.) donesen je slijedeci zakljucak: "preobrazba (ar. el-istihala) koja znaci potpuno pretvaranje jedne materije u drugu koje se po svojstvima razlikuje od nje, cini da neciste tvari postanu ciste, i da ono sto je zabranjeno bude dozvoljeno. [b]Na osnovu toga mozemo reci daje zelatin-koji nastaje od kostiju i kaze neciste zivotinje-cist i dozvoljeno je njegovo konzumiranje" A Allah najbolje zna![/b]

[url="http://www.preporod.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=201"]zelatina[/url][/quote]

znaci zelatin kao takav neovisno jeli mu baza krava ili svinja je dozvoljen ??

[quote name='snake' post='321021' date='25.03.2009, 12:14']znaci zelatin kao takav neovisno jeli mu baza krava ili svinja je dozvoljen ??[/quote]

eto ja procitah to "zelatina" i skontah da je dozvoljeno, a pitala sma i par osoba da li je, vele jeste... naravno kad prodje svu tu preradu, a Allah najbolje zna

ala brate, pa od svinjskog zelatina se prave i pojedini lijekovi za zgrusavanje krvi, tipa heparin...

ne znam cemu se ibretitte :D

Neke vrste karamela �ki-ki� i gumene bombone �ki-ki� hrvatskog proizvođača �Kra�� sadr�e �elatin svinjskog porijekla. Kako to nije navedeno na deklaraciji, ova informacija izazvala je negodovanje određenog broja bh. građana koji ne jedu hranu svinjskog porijekla.U Tr�i�noj inspekciji Sarajevskog kantona ističu da proizvođač nije du�an navesti porijeklo �elatina na deklaraciji, jer to nije precizirano zakonom niti odgovarajućim pravilnikom.- U deklaraciji su često izostavljeni detalji koji su interesantni za određenu grupu ljudi. Građani koji ne konzumiraju svinjetinu imaju pravo znati takve informacije, ali zato postoji oznaka �halal�. Samo proizvodi koji nose tu oznaku, garantovano ne sadr�e dodatke svinjskog porijekla - obja�njava Midhat Pa�ić, načelnik Tr�i�ne inspekcije KS.U kompaniji �Kra�� ističu da nikada nisu namjeravali sakriti podatak da neki njihovi proizvodi sadr�e �elatin svinjskog porijekla. Navode da u karamelama �bronhi� i �ki-ki� s okusom mlijeka i lje�nika nema nikakvog �elatina, dok ostale karamele i gumene bombone �ki-ki� sadr�e �elatin svinjskog porijekla. Na sve upite građana iz BiH u vezi s ovim odgovarali smo iskreno. Problem je �to na deklaraciji nema mjesta da se za svaki dodatak navede i porijeklo. Zbog toga smo i pokrenuli proces certificiranja na�ih proizvoda �halal� oznakom, naravno onih za koje je to moguće - ka�u u �Kra�u�. (Tuzlarije)

Ooh Boze moj,Allahu ekberu,la illahe illalah,stakvila,...zelatin u bonbonima ! armagedon za islam.

Jel sigurno halal? Al baš sigurno? :)

Ja ne jedem ako ima imalo sumnje u te stvari, ko voli nek izvoli, ja bez kikija i ethyl alkohola mogu.

Koliko li  sam kiki bombona u životu pojeo dok nisam pročitao ovaj članak, vjerovatno nisam jedini na ovom forumu. Pa šta ćemo sad? Ne vrijedi o tome razmišljati.

Ti ces u paklu zavrsiti,jeo si kiki bonbone od svinjske zelatine.

Džehenemu se radujem, jer ću se tamo družiti sa tobom.

Džehenemu se radujem, jer ću se tamo družiti sa tobom.

El hamdu lillah,jedva cekam da se upoznamo.

Imaces kod mene jedno posebno mjesto,bolje samnom dole vladati,nego u dzenetu biti majmunska sluga. Edited by Remzudin

Jel sigurno halal? Al baš sigurno? :)

Ja sam mu halalio. Ima čak i halal certifikat, sad ne znam, je li samo do naljepnice ili fakat urađeno po propisima. Ja tu ništa više ne mogu.

U Švedskoj je prošle zime bila afera sa "halal"proizvodima iz Slovenije u kojima je analizom utvrđeno prisustvo mesa koje ne spada u ovu kategoriju. Naravno, svi proizvodi su povučeni iz prodaje i vraćeni proizvođaču, onaj ko je već kupio dobio je pare nazad, ali kome se više može vjerovati?

Možda švedi rade uvijek provjere ili barem ih često rade. Kod nas sve može proći, sumnjam da provjeravaju, a i ako kad provjere, to je pro forme, ne vraćaju ništa. Ko se drži određenih pravila ishrane, sigurno ima pravo sumnjati u proizvode sa halal certifikatom.

Najbolje praviti kuci bombone - tako svi sastojci 100 % sigurni i bez masti...!

Recept nam napiši Esplenade, ti si majstorica.