Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Djeca sa posebnim potrebama

Recommended Posts

u komsiluku ima porodica koja je dobila dijete kojem je doslo do ostecenja mozga ... i dijete nemoze govoriti,lijeva ruka i noga mu zaostaju u razvoju ... i ima toga jos al da nepisem o tome sta sve ima ...djecak je star devet godina i vec godinu dana ide u skolu za djecu sa posebnim potrebama ... veoma me je,ugodno, iznenadila cinjenica da u Cazinu ima skola u koju mogu ici djeca sa posebnim potrebama ... jer vidio sam na njemu koliko je sretan sto ide u skolu ...

Ima dosta takve djece,recimo da vecina normalnih ne vodi racuna o potrebama takvih ljudi.Meni smeta kad se naparkiraju na trotoar pa ja sa kolicima nemogu proci,ili kad se parkira na parking oznacen za invalide pa npr ni roditelji takve djece nemogu parkirati vec ih moraju patiti voznjom preko razlicitih barijera.Uglavnom veoma smo zaostala sredina kad je rijec o postovanju prava onih sa posebnim potrebama.

Sa mnom je u osnovnu skolu isao djecak koji je zaostajao u razvoju, jos plus neke familijarne stvari i mi smo njega fakticki kroz citavu osnovnu skolu provlacili.
Meni je drago sto je on isao sa nama i druzio se, ali bi me cesto zabolilo jer nekad ja npr nebi stigla nesto zapisati shvatiti, a kamo li on sa takvim potrebama, necu da kazem da takvu djecu treba izdvajati ali ako vec ne idu u skolu za djecu sa posebnim potrebama treba im se posvetiti bar malko vise paznje prije nastave poslije nastave pogotovo u osnovnoj skoli kad su u razvoju i kad im je svakako potreba posebna paznja.

A sto se tice skole za djecu sa posebnim potrebama jako mi je drago sto kod nas imaju razredi za djecu sa posebnim potrebama, kao i sva druga djeca i oni zasluzuju i ljubav i paznju i mogucnost da se obrazuju jer u takvim slucajevima ako im Bog jedno oduzme sigurno im da neku drugu sposobnost jako izrazenu i treba to osjetiti i usmjeriti djecu da se osjecaju korisnom i prihvacenom u drustvu.

Nazalost i pored toga sto kod nas postoji razred za djecu sa posebnim potrebama, mislim da se dovoljno paznje ne posvecuje toj djeci, ali kako sve vise mladih zavrsava fakultete i ima priliku da radi sa tom djecom mislim da ce biti vise napredka.