Jump to content
Sign in to follow this  
Enchi

Moja TV

Recommended Posts

Znam da sam negdje citao da treba veca propusnost za normalno gledanje TV, te sam na osnovu toga zakljucio da bi oni mozda trebali dodatno povecati propusnost ako korisnik planira koristiti dva STB, ali brzo ce to krenuti s radom, tako da mozemo ocekivati informacije iz prve ruke, tj. od onih sretnika koji ce dobiti mogucnost za koristenje MojeTV u eksperimentalnom periodu

[quote name='Enchi' date='06 September 2009 - 18:54 ' timestamp='1252256065' post='338568']
[b]Nek bude da je nidje veze,[/b] ali mislim da za normalno gledanje tv programa (Standardne rezolucije) preko neta treba protok izmedju 3-4 Mbit/s, znaci za istovremeno gledanje dva programa, bez trzanja bi trebalo 2 x 3-4 Mbit/s protoka, te iz tog razloga mislim da bi oni kroz odobravnje novog STB-a i povecali protok prema toj lokaciji, osim u slucaju da prema svakom korisniku MojaTV automatski dodjele dovoljan protok za vise STB-a.
Mislim da oni ogranice protok prema svakoj lokaciji jer kad sam prelazio ranije sa 3G na 9G, morao sam zvati podrsku da mi kako oni kazu na portu povecaju brzinu prema mojoj lokaciji.
[/quote]
Osoba koja radi u Telecomu na tim stvarima mi je rekla da nema povecanja protoka i da se na jedan link moze max pustiti 5 STB uredjaja.Nesto tipa simultanih konekcija na ADSL-u.

Nedavno vam cestitali na diplomiranju a vi necete da nam objasnite kako radi Moja TV.Valjda ste ucili to na faksu.

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 08:40 ' timestamp='1253000456' post='339553']
Osoba koja radi u Telecomu na tim stvarima mi je rekla da nema povecanja protoka i da se na jedan link moze max pustiti 5 STB uredjaja.Nesto tipa simultanih konekcija na ADSL-u.

Nedavno vam cestitali na diplomiranju a vi necete da nam objasnite kako radi Moja TV.Valjda ste ucili to na faksu.
[/quote]

Ja priznam da neke stvari ne znam, ali pokusavam prikupiti neke inforamcije koje me u datom trenutku zanimaju, tako sam dosao i do podatka da za standardni tv program treba protok oko 4 Mbit/s, a za HD tv program oko 8Mbit/s i vise, te ako uzmemo u obzir to sto i jedancoek kaze da je maksimalna propusnost ADLS2+ 24 Mbita/s, radnik iz telecoma ti je rekao ispravnu informaciju (uopšte ne sumnjam u to) da je moguce pustiti max 5 STB uredjaja jer je tu matemtika prosta (max 5 STB x 4 Mbit/s = 20 Mbit/s, a ova 4Mbit/s rezervisana za internet). Dolazim do zakljucka da je bitan max protok parice do korisnika IPTV, ako zeli bez problema koristiti IPTV, jer svaki posebni STB uređaj trosi dodatno taj protok. Moje misljenje je tad bilo da oni nece prema svim korisnicima otvoriti max brzinu protoka, jer imaju mogucnost da to kontrolisu, vec da ce ako neko zatrazi dodatni STB po potrebi povecavati protok, kako bi se zastitili i sto vise STB uređaja prodali ili iznajmili, Edited by Enchi

[quote name='Enchi' date='15 September 2009 - 12:39 ' timestamp='1253011192' post='339572']
Ja priznam da neke stvari ne znam, ali pokusavam prikupiti neke inforamcije koje me u datom trenutku zanimaju, tako sam dosao i do podatka da [b]za standardni tv program treba protok oko 4 Mbit/s, a za HD tv program oko 8Mbit/s i vise, te ako uzmemo u obzir to sto i jedancoek kaze da je maksimalna propusnost ADLS2+ 24 Mbita/s, radnik iz telecoma ti je rekao ispravnu informaciju (uopšte ne sumnjam u to) da je moguce pustiti max 5 STB uredjaja jer je tu matemtika prosta (max 5 STB x 4 Mbit/s = 20 Mbit/s, a ova 4Mbit/s rezervisana za internet). Dolazim do zakljucka da je bitan max protok parice do korisnika IPTV[/b], ako zeli bez problema koristiti IPTV, jer svaki posebni STB uređaj trosi dodatno taj protok. Moje misljenje je tad bilo da oni nece prema svim korisnicima otvoriti max brzinu protoka, jer imaju mogucnost da to kontrolisu, vec da ce ako neko zatrazi dodatni STB po potrebi povecavati protok, kako bi se zastitili i sto vise STB uređaja prodali ili iznajmili,
[/quote]
Matematika je prosta stvar :D

Trenutno na Moja TV najavljuju 2HD kanala za koji treba 8 Mbit x 5 STB = 40 Mbit :D

Sta cemo sad???A i HD kvaliteta je buducnost a gdje je tek full HD za koju cujemo samo na reklama za neki dobar TV :D Edited by pingvin

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 12:52 ' timestamp='1253015540' post='339579']
Matematika je prosta stvar :D

Trenutno na Moja TV najavljuju 2HD kanala za koji treba 8 Mbit x 5 STB = 40 Mbit :D

Sta cemo sad???A i HD kvaliteta je buducnost a gdje je tek full HD za koju cujemo samo na reklama za neki dobar TV :D
[/quote]

jest prosta, ocekivao sam ovo, da ces nesto slicno napisati
ali zato stoji ono max 5 STB, sto ne znaci da ce se svi moci koristiti

[quote name='pingvin' date='06 September 2009 - 13:25 ' timestamp='1252236349' post='338553']
Protok ne bi trebao da ima veze sa ovim.I da je tako kao sto kazes za taj STB bi placao mjesecnu pretplatu ili bi ti cak morali naplatiti drugi prikljucak jer bi se ne bi isplatilo.Ovdje se radi po sistemu simultanih konekcija kao na ADSL-u.

[b]Ako je protok u pitanju onda ja npr kad zavrsim sa gledanjem u dnevnom boravku odem u spavacu i upalim TV na drugi STB jer je onaj ugasen pa imam protoka.Nidje veze :D[/b]
[/quote]

ha,ha
konto ovoga ,nampade mi situacija u kojoj bi broj fiskija u kuci odredjivao visinu pritiska u cjevovodu :lol: , da su stvari postavljene tako ti TV bi samo mogli gledati u kancelarijama telekoma

[quote name='Enchi' date='15 September 2009 - 14:18 ' timestamp='1253017110' post='339583']
jest prosta, ocekivao sam ovo, da ces nesto slicno napisati
ali zato stoji ono max 5 STB, sto ne znaci da ce se svi moci koristiti
[/quote]
Opet nidje veze jer sta ako ja hocu da imam maximalnih 5 STB-a a najudaljeniji sma od centrale i imam najvece gubitke u parici???

Sta mislis sabiraju li se gubici u svakoj parici i na kraju dobijes glavni gubitak???

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 13:42 ' timestamp='1253018530' post='339588']
Opet nidje veze jer sta ako ja hocu da imam maximalnih 5 STB-a a najudaljeniji sma od centrale i imam najvece gubitke u parici???

Sta mislis sabiraju li se gubici u svakoj parici i na kraju dobijes glavni gubitak???
[/quote]

jedno je sto neko hoce i sto neko zeli, a drugo su realne mogucnosti kako nase licne, tako i od BH Telecoma
ne znam kako ce nasi to rijesvati, ali u hrvatskoj ima slucajeva da u jednom domacinstvu imaju dva br tel, tj, dvije parice, znaci sa iste centrale i jedan moze koristi MAXTV, a jedan ne, onda mogu tek zamisliti kakva su ogranicenja kad je u pitanju HD TV, ali nema veze nek opet bude da je nidje veze, i da nisam upravu i da nista ne znam, jer i u tom slucaju cu opet biti na dobitku jer cu nesto nauciti od ovih sto sve znaju.

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 13:42 ' timestamp='1253018530' post='339588']

[/quote]

a na ovo pitanje ocekujem od tebe i odgovor, jer ma sta da napisem imat ces neki komentar (negativan).

Ja kroz svoje odgovre na ovoj temi sam rekao da za kvalitetno i nesmetano gledanje MOJE TV, na vise STB je potrebna vece propusnost jer svaki STB trosi dodatno promet, a znamo da ADSL ima svoja ogranicenja u propusnosti, i dalje mislim da je to tako, dok mi neko ne dokaze ili se ne uvjerim u suprotno.

[quote name='Enchi' date='15 September 2009 - 15:12 ' timestamp='1253020374' post='339593']
jedno je sto neko hoce i sto neko zeli, a drugo su realne mogucnosti kako nase licne, tako i od BH Telecoma
ne znam kako ce nasi to rijesvati, ali u hrvatskoj ima slucajeva da u jednom domacinstvu imaju dva br tel, tj, dvije parice, znaci sa iste centrale i jedan moze koristi MAXTV, a jedan ne, onda mogu tek zamisliti kakva su ogranicenja kad je u pitanju HD TV, [b]ali nema veze nek opet bude da je nidje veze, i da nisam upravu i da nista ne znam, jer i u tom slucaju cu opet biti na dobitku jer cu nesto nauciti od ovih sto sve znaju.[/b]

a na ovo pitanje ocekujem od tebe i odgovor, jer ma sta da napisem imat ces neki komentar (negativan).

[b]Ja kroz svoje odgovre na ovoj temi sam rekao da za kvalitetno i nesmetano gledanje MOJE TV, na vise STB je potrebna vece propusnost jer svaki STB trosi dodatno promet, a znamo da ADSL ima svoja ogranicenja u propusnosti, i dalje mislim da je to tako, dok mi neko ne dokaze ili se ne uvjerim u suprotno.[/b]
[/quote]
Ja sam samo imao pitanja i nejasnoce koje bi mi neko trebao objasniti.Nisam imao namjeru da nekog uvrijedim ili se pohvalim kako sve znam jer mi nije jasno kako to funkcionise pa sam pitao na temi a tvoj odgovor mi nije bas najjasniji a mislio sam da ce neko od friskih diplomanata to lijepo objasniti.

Na ono pitanje ne znam odgovor pa zato i pitam, valjda imam koga :D Iskreno, nagadjam u vezi onih gubitaka kao oni iz Vodovoda :D

U Hrvatskoj imaju rjeseno da mogu istovremeno u jednom domacinstvu gledati vise TV-a. Nije dupla parica i dupla pretplata.

Propusnost i brzina, li to isto???Jer jednom kazes brzina drugi put propusnost pa mi nije jasno.

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 14:24 ' timestamp='1253021058' post='339596']
Ja sam samo imao pitanja i nejasnoce koje bi mi neko trebao objasniti.Nisam imao namjeru da nekog uvrijedim ili se pohvalim kako sve znam jer mi nije jasno kako to funkcionise pa sam pitao na temi a tvoj odgovor mi nije bas najjasniji a mislio sam da ce neko od friskih diplomanata to lijepo objasniti.

Na ono pitanje ne znam odgovor pa zato i pitam, valjda imam koga :D Iskreno, nagadjam u vezi onih gubitaka kao oni iz Vodovoda :D

U Hrvatskoj imaju rjeseno da mogu istovremeno u jednom domacinstvu gledati vise TV-a. Nije dupla parica i dupla pretplata.

Propusnost i brzina, li to isto???Jer jednom kazes brzina drugi put propusnost pa mi nije jasno.
[/quote]

Mislim da znas na sto se misli kad se kaze propusnost ili brzina, ali da pojasnim mislio sam o istom tj. propusnosti (mozda opet gresim).

A neko je rekao da u Hrvatskoj imaju dvije pretplate ako se gleda na dva tv, ili je nedaj Boze rekao da ce kod nas biti dvije pretplate?

Morat cemo se posavjetovati s nekim iz vodovada da vidimo kako oni racunaju gubitke, pa da i to iskoristimo

Mozda su friski diplomanti imali problema sa predmetom u kojem su ovo trebali nauciti pa su povukli veze da ga rijese, kao sto su neki radili i na ovim jacim i priznatijim drzavnim faklutetima

Nije sramota prizanti da nesto ne znas, po meni je veca sramota tvrditi ili misliti da sve znas

[quote name='Enchi' date='15 September 2009 - 15:35 ' timestamp='1253021729' post='339600']
Mislim da znas na sto se misli kad se kaze [b]propusnost ili brzina, ali da pojasnim mislio sam o istom[/b] tj. propusnosti (mozda opet gresim).

A neko je rekao da u Hrvatskoj imaju dvije pretplate ako se gleda na dva tv, ili je nedaj Boze rekao da ce kod nas biti dvije pretplate?

Morat cemo se posavjetovati s nekim iz vodovada da vidimo kako oni racunaju gubitke, pa da i to iskoristimo

Mozda su friski diplomanti imali problema sa predmetom u kojem su ovo trebali nauciti pa su povukli veze da ga rijese, kao sto su neki radili i na ovim jacim i priznatijim drzavnim faklutetima

Nije sramota prizanti da nesto ne znas, po meni je veca sramota tvrditi ili misliti da sve znas
[/quote]
Ja mislim da su propusnost(sirina) i brzina dvije razlicite velicine (bar je tako u fizici) pa se tu razilazimo u misljenjima.Najbolje bi bilo da nam neko od clanova foruma koji rade u Telecomu objasni o cemu se radi.

U pravu si kad kazes to za ispite ali IPTV je hit u svijetu i logicno bi bilo da vam je neko pricao o tome na fakultetu pa zato i pitam.Iskreno mislim da ce prije neki asistent pomenuti IPTV na bilo kojem univerzitetu nego neki stari profesor jer se oni boje novih tehnologija.

Ja nigdje nisam tvrdio da sve znam, samo sam pitao.Ne vidim razloga za ljutnju jer ovo je obicna diskusija o necem sto nismo 100% apsolvirali.Sa PC_doctore-om se moze pricati o ovome satima i cak ne sloziti pa se opet prica normalno.

Zaboravi dodati da su na pocetku MAX TV tako nudili izvor signala za drugi TV.Znaci za drugi TV druga pretplata i druga parica (mislili uzeti psre na vrzinu ali nije islo :D ) Edited by pingvin

imali bi mi kvalitetne i unapred valjane informacije da niste otjerali forum kolegu bhtelecoma, tako da sve sto ovdje brstimo je mlavenje prazne slame, ja licno nista slicno nisam ni koristio ni puno citao o tome a nisam ucio ni na faxu, ako bi se sve povlacilo sa faxom i sta na njemu ucis i naucis mislim da bi se mediciana i informatika studirala cijeli zivot, ccc, ubiti ko hoce da bude u toku i aktivno radi u struci onda je to tako, al da se vratimo temi, mislim da ce uskoro poceti testni paketi pa nebil nekog od nas opalilo to pa da nam nesto napise ono konkretno, prvi utisci i savjeti, a ne par informaticki izraza koji ne objasnjavaju nista, nego samo nadu da cemo dobiti nesto bolje...peace

Nazalost na spisku koji imaju u Telecomu nas starih korisnika nema.U testnoj fazi ce dobiti pravo svi radnici Telecoma (inace ce imati dzabe ovu uslugu nakon testne faze, tako mi rekose) i korisnici koji su se prijavili u 2009.Od nas starih nema nista ovaj put :D

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 19:00 ' timestamp='1253037615' post='339630']
Ja mislim da su propusnost(sirina) i brzina dvije razlicite velicine (bar je tako u fizici) pa se tu razilazimo u misljenjima.Najbolje bi bilo da nam neko od clanova foruma koji rade u Telecomu objasni o cemu se radi.

[/quote]

Slazem se da su to dvije razlicie velicine, ali kad se na netu govori o ADSL i IPTV cesto se koriste obe kad se govori o brzini (bar mi se cini tako, sto ne znaci da sam u pravu).
A ovo sto pc_doctore kaze da je kolega bhtelecom otjeran sa forumu, nisam znao. Bilo mi je cudno sto se ne javlja jer od njega i hauptmana sam i ja ocekivao da ce nam dati neke inforamcije o ovom.

[quote name='pingvin' date='15 September 2009 - 19:00 ' timestamp='1253037615' post='339630']

U pravu si kad kazes to za ispite ali IPTV je hit u svijetu i logicno bi bilo da vam je neko pricao o tome na fakultetu pa zato i pitam.Iskreno mislim da ce prije neki asistent pomenuti IPTV na bilo kojem univerzitetu nego neki stari profesor jer se oni boje novih tehnologija.

[/quote]

IPTV jes hit u svijetu, ali i relativno nova tehnologija, a pogotovo za ovo nase podrucje, pa nisam siguran dali se bas detaljno negdje proucava na nasim fakultetima. Kod nas ju je profesor spomenuo kao novu tehnologiju i stoji ovo sto kazes da se stari profesori boje novih tehnologija.

Ja nigdje nisam tvrdio da sve znam, samo sam pitao.Ne vidim razloga za ljutnju jer ovo je obicna diskusija o necem sto nismo 100% apsolvirali.Sa PC_doctore-om se moze pricati o ovome satima i cak ne sloziti pa se opet prica normalno.

[/quote]

Kad sam u januaru otvorio ovu temu, to sam upravo uradio iz razloga kako bi imali gdje voditi raspravu o necem novom i nepoznatom za nas. I naravno da se slazem da nema potrebe za ljutnjom i ocekujem da cemo u narednom periodu ovdje razmjeniti sve nove informacije do kojih dodjemo, ili jos bolje ako bi neki član sa foruma uspio uci u ovaj testni period da nas informise iz prve ruke.

Zaboravi dodati da su na pocetku MAX TV tako nudili izvor signala za drugi TV.Znaci za drugi TV druga pretplata i druga parica (mislili uzeti psre na vrzinu ali nije islo :D )
[/quote]

ovo nisam znao, ali po svim najavama nasi nece raditi na taj nacin vec ce se samo jednokrtano kod njih placati novi STB uredjaj, bez dodatnih preplata i novih prikljucaka. Edited by Enchi

[quote]Slazem se da su to dvije razlicie velicine, ali kad se na netu govori o ADSL i IPTV cesto se koriste obe kad se govori o brzini (bar mi se cini tako, sto ne znaci da sam u pravu). [/quote]
Ovo su dvije razlicite velicine za koje si ti smatrao da su iste.Istina je da ne mogu ici jedna bez druge ali nikako ih ne smijemo poistovijetiti.
[quote name='Enchi' date='16 September 2009 - 08:40 ' timestamp='1253083220' post='339671']
ovo nisam znao, ali po svim najavama nasi nece raditi na taj nacin vec ce se samo jednokrtano kod njih placati novi STB uredjaj, bez dodatnih preplata i novih prikljucaka.
[/quote]
Dobio sam informaciju da ce STB biti kodiran od strane BHT-a.Jedancoek kaze da se mogu kupiti i neki drugi STB uredjaji ali sad se postavlja pitanje hocemo li imati koristi od njega ako ga kupimo jer BHT preko kupovine drugog uredjaja kontrolira kupce sa dva prikljucka.

Ja nisam usao u testni period ali imacu na raspolaganju Moju TV koju cu testirati.Ono sto mogu reci iz razgovora sa kolegom u Sarajevu koji to ima vec neko vrijeme (radnici Telecoma vec odavno testiraju Moju TV u glavnom gradu) je da smo pusiona sa internetom i da je kod njega jedina dobra stvar sto je flat pa ti nije bitno i kad snima dan-noc.

U Telecomu se spominje jos i recenica "Flat po fer osnovi".Da li to mozemo posmatrati kao da se moze promet moze ograniciti ako neko skida non-stop???

Po meni je flat=neogranicen promet a ovaj dodatak "po fer osnovi" mi izgleda kao preventivno osiguranje od slabe podrske/usluge u prvih godinu dana.

[quote name='pingvin' date='16 September 2009 - 08:10 ' timestamp='1253085030' post='339673']
Ovo su dvije razlicite velicine za koje si ti smatrao da su iste.Istina je da ne mogu ici jedna bez druge ali nikako ih ne smijemo poistovijetiti.

Dobio sam informaciju da ce STB biti kodiran od strane BHT-a.Jedancoek kaze da se mogu kupiti i neki drugi STB uredjaji ali sad se postavlja pitanje hocemo li imati koristi od njega ako ga kupimo jer BHT preko kupovine drugog uredjaja kontrolira kupce sa dva prikljucka.

Ja nisam usao u testni period ali imacu na raspolaganju Moju TV koju cu testirati.Ono sto mogu reci iz razgovora sa kolegom u Sarajevu koji to ima vec neko vrijeme (radnici Telecoma vec odavno testiraju Moju TV u glavnom gradu) je da smo pusiona sa internetom i da je kod njega jedina dobra stvar sto je flat pa ti nije bitno i kad snima dan-noc.

U Telecomu se spominje jos i recenica "Flat po fer osnovi".Da li to mozemo posmatrati kao da se moze promet moze ograniciti ako neko skida non-stop???

Po meni je flat=neogranicen promet a ovaj dodatak "po fer osnovi" mi izgleda kao preventivno osiguranje od slabe podrske/usluge u prvih godinu dana.
[/quote]

Drago mi je sto ce bar neko od nas imati priliku da testira uslugu Moja TV, i ocekujem da ces nam prenijeti neka zapazanja poslije toga.

A sto se tice interneta oni spominju brzinu 1 Mbit/s, na nekom od foruma sam procitao da pod ovim ''Flat po fer osnovi'' misle na 60% iskoristenosti max downloada i clanovi tih foruma su izracunali da je to oko 180GB podatak u toku jednog mjeseca ili 6 GB dnevno, a da bi to snimio treba oko 14 sati max brzine (ponavljam da su to podaci sa drugih foruma)

[quote name='Enchi' date='16 September 2009 - 09:29 ' timestamp='1253086179' post='339675']
Drago mi je sto ce bar neko od nas imati priliku da testira uslugu Moja TV, i ocekujem da ces nam prenijeti neka zapazanja poslije toga.

A sto se tice interneta oni spominju brzinu 1 Mbit/s, na nekom od foruma sam procitao da pod ovim ''Flat po fer osnovi'' misle na 60% iskoristenosti max downloada i clanovi tih foruma su izracunali da je to oko 180GB podatak u toku jednog mjeseca ili 6 GB dnevno, a da bi to snimio treba oko 14 sati max brzine (ponavljam da su to podaci sa drugih foruma)
[/quote]
Opet matematika :D

1.024.000 bita (1Mbit)= 128 kB/sec*3600sec(1sat)=460800kB/h ili 450 MB/h pa onda *24 sata=10800MB(10,54 GB)

Ovo je kad bi izvlacili maksimum iz veze ali ako ubacimo 30% gubitaka dobijemo 7,37 GB po danu sto bi realno trebalo biti dosta svakome od nas.Mjesecno to izidje 221 GB ili 55 filmova DVD kvalitete ili 315 DIVX-a ili 63000 mp3 pjesama :D Edited by pingvin

[quote name='pingvin' date='16 September 2009 - 09:13 ' timestamp='1253088812' post='339679']
Opet matematika :D

1.024.000 bita (1Mbit)= 128 kB/sec*3600sec(1sat)=460800kB/h ili 450 MB/h pa onda *24 sata=10800MB(10,54 GB)

Ovo je kad bi izvlacili maksimum iz veze ali ako ubacimo 30% gubitaka dobijemo 7,37 GB po danu sto bi realno trebalo biti dosta svakome od nas.Mjesecno to izidje 221 GB ili 55 filmova DVD kvalitete ili 315 DIVX-a ili 63000 mp3 pjesama :D
[/quote]

Nista bez matematika. :icon_cheesygrin:
Samo jos na kraju treba uzeti u obzir da oni imaju ovaj famozni ''Flat na fer onsovi'' koji je po nekim informacijama 60% i tad dodjes na 6,32 GB po danu i onda jos ako racunamo ( a trebamo) kako kazes gubitak od 30% dodjemo do 4,4 GB po danu (ako sam dobro izracunao).

[quote name='Enchi' date='16 September 2009 - 11:00 ' timestamp='1253091656' post='339681']
Nista bez matematika. :icon_cheesygrin:
Samo jos na kraju treba uzeti u obzir da oni imaju ovaj famozni ''Flat na fer onsovi'' koji je po nekim informacijama 60% i tad dodjes na 6,32 GB po danu i onda jos ako racunamo ( a trebamo) kako kazes gubitak od 30% dodjemo do 4,4 GB po danu (ako sam dobro izracunao).
[/quote]
Nisi dobro izracunao (jesi dobro izracunao ali mislim da je jednacina krivo ostavljena) jer moja prva jednacina ti daje teoretski maksimum i nije logicno(ako njima jest onda nas pljackaju) da ide -40% po fer osnovi pa -30 zbog gubitaka.Umanjenje na fer osnovi i gubici, realno posmatrajuci, bi trebali biti u jednom (aritmeticka sredina oba pomenuta umanjenja) a gubitke sam uzeo pausalno 30% jer njih ne mozemo nikad tacno predvidjeti i zavisni su od korisnika do korisnika (duljina parice, kvaliteta linije itd).Realna pretpostavka downloada bi trebala biti oko 6,5-7,5 GB mjesecno ali vjerujem da ima onih koji nece moci izvuci ni 5GB kao i onih koji ce "izmusti" i dobrih 8 GB.

Da napomenem ako ogranice download na 60% onda to ne bi bilo fer prema potrosacima i umanje gubitke onda se ta veza ne bi nikako trebala smatrati vezom od 1Mbit i nikako ne trebali vezati rijec "fer" uz nju.Drugim rijecima bi to bila obmana korisnika kad je u pitanju brzina downloada.Necu ni da racunam kolika bi bila stvarna brzina veze od 512 kb/s kad joj dodamo ova dva umanjenja jedno za drugim jer bi se vratili u doba dial-up modema. Edited by pingvin

ovdje matematika bas ne pomaze, kad uopste nije sigurno koliki bandwith telekom daje. Fair use je tako reci sranje, i oni se sa tim ogradjuju od eventualnih problema koji mogu nastati.

IPTV uopste nije toliko popularan u svijetu, bas zbog velikih ulaganja u infrastrukturu.

[quote name='pingvin' date='16 September 2009 - 11:02 ' timestamp='1253095336' post='339684']
Nisi dobro izracunao (jesi dobro izracunao ali mislim da je jednacina krivo ostavljena) jer moja prva jednacina ti daje teoretski maksimum i nije logicno(ako njima jest onda nas pljackaju) da ide -40% po fer osnovi pa -30 zbog gubitaka.Umanjenje na fer osnovi i gubici, realno posmatrajuci, bi trebali biti u jednom (aritmeticka sredina oba pomenuta umanjenja) a gubitke sam uzeo pausalno 30% jer njih ne mozemo nikad tacno predvidjeti i zavisni su od korisnika do korisnika (duljina parice, kvaliteta linije itd).Realna pretpostavka downloada bi trebala biti oko 6,5-7,5 GB mjesecno ali vjerujem da ima onih koji nece moci izvuci ni 5GB kao i onih koji ce "izmusti" i dobrih 8 GB.

Da napomenem ako ogranice download na 60% onda to ne bi bilo fer prema potrosacima i umanje gubitke onda se ta veza ne bi nikako trebala smatrati vezom od 1Mbit i nikako ne trebali vezati rijec "fer" uz nju.Drugim rijecima bi to bila obmana korisnika kad je u pitanju brzina downloada.Necu ni da racunam kolika bi bila stvarna brzina veze od 512 kb/s kad joj dodamo ova dva umanjenja jedno za drugim jer bi se vratili u doba dial-up modema.
[/quote]

Mislim da sam ja pogresio kad sam racunao ovaj gubitak (30%) koji zavisi od kvalitete linije i daljine od centrale. Oni bi po meni trebali fer osnov od 60% racunati od max brzine, tako da to dodje izmedju 6-7 GB, a dobro si rekao neko nece moci izvuci ni 5GB, a neko ce ici i do 8 GB.

I mislim da sve ispod 1 Mbit/s je malo, i ovo je malo, ali je bar Flat

[quote name='Enchi' date='16 September 2009 - 12:53 ' timestamp='1253098386' post='339688']
Mislim da sam ja pogresio kad sam racunao ovaj gubitak (30%) koji zavisi od kvalitete linije i daljine od centrale. [b]Oni bi po meni trebali fer osnov od 60% racunati od max brzine[/b], tako da to dodje izmedju 6-7 GB, a dobro si rekao neko nece moci izvuci ni 5GB, a neko ce ici i do 8 GB.

I mislim da sve ispod 1 Mbit/s je malo, i ovo je malo, ali je bar Flat
[/quote]
Upravo tako ali kao sto sam ranije napisao, a i @profac dijeli misljenje, oni ce svasta reci da sebe ograde od nedostataka. Edited by pingvin

1Mbit za flat je sasvim dovoljna brzina. Samo oni koji su imali 4Mbita će osjetiti neku vidljivu razliku.

[quote name='jedancoek' date='16 September 2009 - 13:47 ' timestamp='1253101640' post='339695']
1Mbit za flat je sasvim dovoljna brzina. Samo oni koji su imali 4Mbita će osjetiti neku vidljivu razliku.