Jump to content
Sign in to follow this  
massrer

Susret sa Gospodarem

Recommended Posts

Hadisi
U sahih-hadisu navodi se da ce Allah Uzviseni kazati Svome robu na Sudnjem danu: "Zar ti nisam dao suprugu? Zar ti nisam dao cast? Zar tebi nisam podvrgao i konje i deve, i pustio te da vladas i upravljas drugima?!" On ce reci: "Da." A Allah Uzviseni ce kazati: "Jesi li mislio da ces se sa Mnom sresti?" On ce kazati: "Ne." A Allah ce mu na to reci: "Danas cu te zaboraviti kao sto si ti Mene zaboravio." (preneseno iz Ibn Kesirovog tefsira)

"Svako ce od ljudi sresti svoga Gospodara na Sudnjem danu, pa ce Allah, dz.s., reci insanu: "Robe, zar te nisam ucinio onim koji cuje i vidi, i zar ti nisam dao djecu i imetak, pa sta si pripremio?" Pa ce covjek pogledati oko sebe, i kad pogleda ispred sebe ugledace samo vatru. Uzviseni Allah ce reci: "Robe moj, ko je taj koji te je ucinio neovisnim od Mene, i podstakao te i uputio na nekog drugog mimo Mene?

Ja se tebi priblizavam, a ti od Mene bjezis. Robe, dao sam ti dunjaluk, a on te je zaveo i obmanio i udaljio te od Mene i dao si mu prednost nada Mnom i omalovazio si Moju milost. Zar tako rade oni kojima se cini dobro? Ko je taj koji te pokriva, cuva i stiti? Robe, radio si to i to, tada i tada, a zar nisi znao da Te je gledam? Zar si Me ucinio najmanje vaznim od onih koji te gladaju? Zar se ne bojis Moje kazne, zar se nisi stidio mojih meleka, zar se ne bojis strasne kazne koja te ceka? Pa ce Uzviseni Allah nastaviti da ga kori, i ovaj covjek ce poceti da se topi od stida i od straha, pa ce reci: "Gospodaru moj, zaista je vatra laksa od stida od Tebe!" Pa cemu Allah , swt, reci: "Udji u vatru."

Covjek ce krenuti prema njoj, ali ce se okretati i reci ce: "Gospodaru, ja nisam cinio grijehe zbog toga sto sam omalovazavao Tvoje pravo i nisam mislio nista drugo osim da Ti moj grijeh ne steti i da ces mi oprostiti kao sto si Mi pokrio sramote. Mislio sam da je Tvoja milost neizmjerna i da ono sto ja radim ne utice na tvoju dobrotu." Pa ce reci Allah, dz.s.: " Istinu si rekao, ne gubi nikad nadu u Moju milost. Tako Mi Moje velicine, Ja ti danas oprastam - o meleki, uvedite ga u Dzennet."

"Nema insana a da nece razgovarati, na Sudnjem danu, direktno sa Allahom dz.s., bez posrednika i prevodioca, i gdje god da se covjek tada okrene, nece vidjeti nista drugo osim svojih djela, ako se okrene desno ili lijevo ili nazad, vidjece samo ono sto je uradio. Kada pogleda ispred sebe vidjece vatru! Zato se cuvajte vatre, pa makar sa polovinim hurme (tj. udjelite sadaku), a ko ne nadje ni to, onda sa lijepom rijecju." (hadis biljeze Buharija i Muslim)

'Niko se nece pomaknuti s mjesta obracuna, dok ga Allah ne upita za: zivot u sta ga je proveo, za znanje, je li po njemu radio, za imetak - odakle ga je zaradio i u sta ga je potrosio, i za tijelo - u sta ga je koristio." (Tirmizi, Nesai-sahih)

Nezelim da moje pitanje provokantno djeluje, lali me zanima hocemoli i mi imati pravo postaviti pitanja za neke stvari sto su nam nejasne??
Pisel se o tome igdje??

Guest
[quote name='EcI PeCi PeC' post='297373' date='01.01.2009, 14:08']Nezelim da moje pitanje provokantno djeluje, lali me zanima hocemoli i mi imati pravo postaviti pitanja za neke stvari sto su nam nejasne??
Pisel se o tome igdje??[/quote]

izgleda provokatno al nije ... al mozes nejasnoce napisati ovdje mozda ce neko odg.

[quote name='MECA' post='297379' date='01.01.2009, 15:24']izgleda provokatno al nije ... al mozes nejasnoce napisati ovdje mozda ce neko odg.[/quote]

CUj zato sam navela da nije provokacija, posto je kod nas inace problem kad neko previse pita i zapitiva!!
Ne mislim hocemol mi imati priliku da neke stvari pitamo Allaha dz.h..
Pise se igdje o tome u kuranu?

Ja licno bi imala par pitanja za njega!

svako ko udje u dzennet imati ce vise nego sto mu dusa pozeli, tao da ce moci pitati o stvarima koje ga interesuju. dok onaj koji udje u dzehennem nema sta pitati i nece mu se odazvati. nece smijeti ni zovnuti Allaha vec ce zvati Malika- a to je upravnik cuvara dzehennema- tako da oni nece imati lagzurnosti ali ce im iza

al ne uvijek to zastrasivanje ne!!!

brate masrrer ti tipovi odgovora mene zgrazaju.. halali..

uvijek ta vatra taj dzehenem to strasenje pa nismo mala djeca!

pitala sam imal igdje u kuranu pisano o tome!

ja licno imam par pitanja za uzvisenog, na koje bi naradje od njega da dobijem odgovre!

Guest
[quote name='EcI PeCi PeC' post='297384' date='01.01.2009, 14:28']Ja licno bi imala par pitanja za njega![/quote]

Njega se velikim pise :)

Mozda ima dova neka da mu se obratis pa da ti dodje u snu odgovor na pitanje ..
Ta pitanja se sigurno odnose na sumnjanje u njegovo postojanje pored mnogobrojnih dokaza..
Necu ja vise pametovati ode na disko urnebes

Ne neradi se o sumnji o njegoovm postojanju :) to uopste ne..

Odkud ti to da ja sumnjam u postojanje Allaha dz.h meca????

Jako cesto osjetim da su kod nas neke stvari jednostavno prica i luft! Nista vise!!

eci, mozda ti je Allah dao vec dao odgovor na ta tvoja pitanja a da ti nisi svjesna tih odgovora. ako hoces da pitas pitaj nekog ko je alim da ti da odgovore. u ostalom, ako nesto posebno trazis mozda ti Uzviseni, koji te svakodnevno obasipa blagodatima koje ne mozes ni pobrojati, odgovori i na to sto trazis.

[quote name='EcI PeCi PeC' post='297397' date='01.01.2009, 16:40']Ne neradi se o sumnji o njegoovm postojanju :) to uopste ne..

Odkud ti to da ja sumnjam u postojanje Allaha dz.h meca????

Jako cesto osjetim da su kod nas neke stvari jednostavno prica i luft! Nista vise!![/quote]

hajmo reci najaca strana kod vjernika je dova , zato samo dovi Svevisnjem Allahu dz.s..