Jump to content
Sign in to follow this  
eXorcist

:: Formula 1. sezona 2009 ::

Recommended Posts

[quote name='lucky' post='286092' date='19.11.2008, 08:24']samo da@oldermanu potvrdim da je Hamilton potvrdio u svojoj dugogodisnjoj karijeri u formuli 1(vozio bolide od minardia,force india itd) da moze i bez tockova pobjediti danasnje vozace u formuli 1 ... to je neupitno ... samo je upitno sa koliko sekundi prednosti ce zavrsiti utrka u njegovu korist ...

hamilton se neobazire na "zvucna" imena jer je on sam je proizveden da bude zvucno ime ... a koliko se nije obaziro vidjelo se u prvoj sezoni kada je imao timskog kolegu dvostrukog svjetskog prvaka ... dok je kopiro setup bolida od njega nije bilo boljeg cojeka ... kada je Alonso zavrno slavinu krenula paljuba po njemu ... jes da su ovi MCM naucili sjediti skrstenih ruku i cekati da neki drugi tim razvije bolid i da onda ovi iz MCM "pozajme" to i idemo dalje ... pa me necudi onda otkud i kod Hamiltona, njihovog proizvoda, navika da od drugih kopira setup bolida ...

mislim da ce nova sezona biti zanimljiva ... :D[/quote]

Da, i zato je rasturo u GP2. Sto je tamo kopiro sviju... De de nam ti vec zakluci da Hamilton 2009. nije zasluzio titulu... Zbog Fisichelle i Sutila. Nije interesantno da uvjek budu Glock i Trulli... ;)

Nakon prve dvije trke formule u 2009. godini reci cu ovdje javno ko ce biti svjetski prvak 2009. Do tada cemo znati idu li medalje ili bodoovi, kakva su auta i slicno. Do KRAJA 2009. je Hamilton SVJETSKI PRVAK FORMULE 1 ! :D
Obama je nezasluzeno izabran za predsjednika USA ! :D

[quote name='olderman' post='286154' date='19.11.2008, 13:10']Nakon prve dvije trke formule u 2009. godini reci cu ovdje javno ko ce biti svjetski prvak 2009. Do tada cemo znati idu li medalje ili bodoovi, kakva su auta i slicno. [b]Do KRAJA 2009. je Hamilton SVJETSKI PRVAK FORMULE 1 ! :D
[/b]Obama je nezasluzeno izabran za predsjednika USA ! :D[/quote]

samo dvije rijeci KK (kristofer kolumbo ) ... :D

a za Obamu moremo se ici krsiti na podforumu politika ima tamo tema ... pa bom haj ako smis ... :D

samo imam osjecaj da ce biti veoma uzbudljiva slijedeca sezona formule 1 ... zbog slik guma, novih pravila ... a jos Ecelston gura medalje ... ako to uspije progurati za slijedecu sezonu ... bit ce guranja ... a znamo koje majstor za guranje sa staze ... :D :D :D

[quote name='lucky' post='286959' date='21.11.2008, 17:05']a znamo koje majstor za guranje sa staze ... :D :D :D[/quote]

[quote name='olderman' post='287085' date='22.11.2008, 11:18']:D :D :D
[size=5]Hamilton No.1[/size][/quote]

slazemo se kolega oko toga da je hamilton No.1 za gore citiranu tvrdnju ... :D :D :D

tako je, sve sto je dozvoljeno u F1 on koristi maksimalno. Za "nedozvoljeno" bude kaznjen drasticno i pored svega toga je [size=5]No.1 [/size](u voznji, guranju, brzini, zbiru bodova), a sada slijedi jos jedan spektakl: [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/automoto/hamilton-vodi-obitelj-i-djevojku-u-svemir.html"][b][size=5]Ide u svemir ![/size][/b][/url]

[quote name='lucky' post='287092' date='22.11.2008, 11:48']slazemo se kolega oko toga da je hamilton No.1 za gore citiranu tvrdnju ... :D :D :D[/quote]

Da da...i iz tog razloga ce cijelu iducu sezonu nositi na kromiranom bolidu broj [font="Arial Black"][size=7][color="#ffa500"]1
[font="Arial"][size=2][color="#000000"]Aj, sto ce nekom biti tesko gledati utrke iduce sezone. Bolil to? Auuuu... :bj: [/color][/size][/font][/color][/size][/font]

[quote name='sead_f1' post='287284' date='22.11.2008, 23:26']Da da...i iz tog razloga ce cijelu iducu sezonu nositi na kromiranom bolidu broj [font="Arial Black"][size=7][color="#ffa500"]1
[font="Arial"][size=2][color="#000000"]Aj, sto ce nekom biti tesko gledati utrke iduce sezone. Bolil to? Auuuu... :bj: [/color][/size][/font][/color][/size][/font][/quote]

statisticar , reci nam kada je to MCM zadnji put osvoji titulu ? normalno bez ove zadnje "zasluzene" ...

da nemas kakvu informaciju o prenosima formule 1 ? kada kazes da ce nama u Bosni biti tesko gledati ... valjda si mislio na nas kada si napiso da ce nekom biti tesko gledati ...

[quote name='olderman' post='287093' date='22.11.2008, 11:56']tako je, sve sto je dozvoljeno u F1 on koristi maksimalno. Za "nedozvoljeno" bude kaznjen drasticno i pored svega toga je [size=5]No.1 [/size](u voznji, guranju, brzini, zbiru bodova), a sada slijedi jos jedan spektakl: [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/automoto/hamilton-vodi-obitelj-i-djevojku-u-svemir.html"][b][size=5]Ide u svemir ![/size][/b][/url][/quote]

hahaha ... ocekivo sam bolje ... moram priznati ... :D
sto ce u svemiru tamo se dzaba gura ... prostranstvo je to velko ... barem tako kazu ...

Pa to vjerovatno vidio ili cuo da Kimi "ide u svemir" putem alkoholiziranja, (nalije se pa ko da je u svemiru), a on onda odlucio da ode u svemir trijezan ! To je vreovatno opet neka "guracka". Ne moze cojek bez "guranja".
A kako voze Kimi i Massa evo [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/automoto/video-valentino-rossi-solidan-za-volanom-ferrarija.html"]Valentino Rossi[/url] im je pokazao ? :D Edited by olderman

[quote name='olderman' post='287438' date='23.11.2008, 16:53']Pa to vjerovatno vidio ili cuo da Kimi "ide u svemir" putem alkoholiziranja, (nalije se pa ko da je u svemiru), a on onda odlucio da ode u svemir trijezan ! To je vreovatno opet neka "guracka". Ne moze cojek bez "guranja".
A kako voze Kimi i Massa evo [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/automoto/video-valentino-rossi-solidan-za-volanom-ferrarija.html"]Valentino Rossi[/url] im je pokazao ? :D[/quote]

Pocetnicka sreca :rofl:

a i nije nesto tesko voziti na cistoj stazi,treba znati voziti kad te pokusavaju izgurati sa staze :rofl:

[quote name='H-A-R-I-S' post='285563' date='18.11.2008, 00:47']to se je znalo odavno da ce ponovo vratiti te gume u f1, a ovi spojleri zajedno sa ovim gumama mi lice ko da gledam one formule prije 90-tih, hehe, kontam kako ce sad ovo cudo drzati na stazi, sa ovakvim kumama, fakat jedva cekam sezonu...[/quote]

Da bice zanimljva sezona pogotovo ove gume podsjecaju i izazivaju nostalgiju za starim vremenima kad je ovaj dvojac ostavljao bez daha svojim voznjama:
Ayrton Senna i Alain Prost ( Mclaren-Honda )
[attachment=2205:Senna_19...o_02_PHC.jpg][attachment=2206:senn_pro...a_470150.jp
g]

[quote name='lucky' post='287407' date='23.11.2008, 13:22']statisticar , reci nam kada je to MCM zadnji put osvoji titulu ?[/quote]
1999, Mika Hakkinen. Sto pitas?
Za razliku prema tebi, ja nemam problema, ako neki drugi vozac osvoji....ali je ocigledno da ce tebe boliti ona JEDINICA na kromiranom bolidu. Pa mene haman pa boli nesto, ko ce dobiti, razlog sam vec jednom napisao. Nece meni ni Hamilton ni Kimi dati svoji para...

Ali, nakon sezone, ako je neko zasluzio, to onda branim...

Tako, da odgovorim tvoje pitanje, nakon Hakkinena dobivali su Schumacher, Alonso dva puta, Kimi jednom...i po mom sve bilo OK. Kimi jednom sa McLarenom bio blizo i cak bi je i on zasluzio, ali nemogu reci da Schumacher tad nije zasluzio, jer je ipak skupio vise bodova. Nije u ovim proslim godinama nikad bilo da bi nekom zamirio na pobjedi titule. Jes bilo ponekad neki manji prljavstina, cudni situacija, ali sve u svemu bilo OK i cisto.

A to tvoje pitanje? Tjesil te to sto McLaren dugo nije pobjedjivao u ovim teeeeskim danima, mjesecima...u kojima ce garonja biti prvak... ;)

[quote name='lucky' post='287407' date='23.11.2008, 13:22']normalno bez ove zadnje "zasluzene" ...[/quote]
I da su u zadnje 3 godine pobjedjivali, naravno onda i bez oti pobjeda...
Sad su prvaci...sada...nije vise ni Schumacher, ni Alonso, ni Kimi...sada je Hamilton! A ni jedan od one trojice nemoze vise dobiti ono sto Hamilton sad ima. Najmladji prvak...moze samo neki novi vozac...

[quote name='lucky' post='287407' date='23.11.2008, 13:22']da nemas kakvu informaciju o prenosima formule 1 ?[/quote]
reci duso, sta te interesuje...

[quote name='lucky' post='287407' date='23.11.2008, 13:22']kada kazes da ce nama u Bosni biti tesko gledati ...[/quote]
De de citiraj de menekanke...gdje i kada sam ja to napisao da ce "nekom [u][b][size=3][color="#ff0000"]u Bosni[/color][/size][/b][/u] biti tesko gledati" ??

[quote name='lucky' post='287407' date='23.11.2008, 13:22']valjda si mislio na nas kada si napiso da ce nekom biti tesko gledati ...[/quote]
Valjda sam mislio na tebe...pa konto da nisi platio struju, da su ti je iskljucili, i zbog toga da ce ti biti tesko gledati...
Ali super, ako si platio struju, moces i ti uzivati uz onu [font="Arial Black"][size=5][color="#ffa500"][b]1[/b][/color][/size][/font] na McLarenu. ;)

Nije ni cudo sto je pokusao doci do bodova na "ljetnim" gumama. Ako je iko za preticanja, ali vrlo opreznog, onda je to [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/video-najvece-f1-nesrece-2008-godine.html"]Glok[/url]

[quote name='olderman' post='287775' date='24.11.2008, 20:04']Nije ni cudo sto je pokusao doci do bodova na "ljetnim" gumama. Ako je iko za preticanja, ali vrlo opreznog, onda je to [url="http://sport.dnevnik.hr/clanak/video-najvece-f1-nesrece-2008-godine.html"]Glok[/url][/quote]

nisam vidio video ... mozda sam previdio kada je prosle godine ... nemogu se sada sjetiti imena vozaca koji prilikom ulaska u boks otisao u sljunak ... ili isto ove godine Kimija udario sa ledja u boksu dok je gorilo crveno svjetlo ... :D nadam se da ces mi pomoci i reci o kom se vozacu radi ... hvala unaprijed ... :D

mark weber imao nesercu, negdje tamo kod australije na tasmaniji il tak nesto :D, neki ga lik pokupio dok je ovaj vozio bajk, polomio ga blago receno :D

[i]PS: Schumi vrati seeeeee :D[/i]

[quote name='lucky' post='288243' date='26.11.2008, 14:41']nisam vidio video ... mozda sam previdio kada je prosle godine ... [b]nemogu se sada sjetiti[/b][/quote]
A cuj, nije to nista novo...

[quote name='lucky' post='288243' date='26.11.2008, 14:41']vozaca koji prilikom ulaska u boks otisao u sljunak ...[/quote]
Hamilton...

[quote name='lucky' post='288243' date='26.11.2008, 14:41']ili isto ove godine Kimija udario sa ledja u boksu dok je gorilo crveno svjetlo ...[/quote]
Hamilton...

[quote name='lucky' post='288243' date='26.11.2008, 14:41']nadam se da ces mi pomoci i reci o kom se vozacu radi ...[/quote]
Et, sad znas... A de ti nama reci, sta si sa tim pitanjima postigao? Jesil nam pokazao nesto, sto mi nismo znali? :rolleyes:

[quote name='sead_f1' post='288349' date='26.11.2008, 21:33']A cuj, nije to nista novo...

Hamilton...

Hamilton...

Et, sad znas... A de ti nama reci, sta si sa tim pitanjima postigao? Jesil nam pokazao nesto, sto mi nismo znali? :rolleyes:[/quote]

Ja samo moram dodati da je desni tocak bio pred raspadom kad je izletio u sljunak :D Neki iz ferarija se zabiju u zid sa citavim gumama :D :D

[quote name='olderman' post='288358' date='26.11.2008, 21:43']Ja samo moram dodati da je desni tocak bio pred raspadom kad je izletio u sljunak :D Neki iz ferarija se zabiju u zid sa citavim gumama :D :D[/quote]

znao sam ja da nije do njega vec da je do neceg drugog ... dje more biti do njega ?!!!??!?!?!? :D :D :D

[quote name='lucky' post='288386' date='26.11.2008, 22:43']znao sam ja da nije do njega vec da je do neceg drugog ... dje more biti do njega ?!!!??!?!?!? :D :D :D[/quote]

Naravno da je do njega. Pa on je sjedio za volanom, nije Barack Obama.

On i Team su napravili gresku, sto su previse isli na rizik u trenutku u kojem nisu morali. Nije se morao boriti protiv Kimija, jer mu je bilo dovoljno da pokupi par bodova, da vec u predzadnjoj utrci bude prvak.

Ostao je predugo na stazi, intermediates gume (na suhom jako osjetljive) se na skoro suhoj stazi toliko izlizale, da se vec vidjela bjela boja...kasno su to prepoznali (to me i danas cudi, jer se na TVu vidjelo da je krajne vrijeme da mjenjaju) i kad je skrenuo u box...naisao na mjesto, po kojem se nije tako puno vozilo kao po glavnoj stazi, naravno taj dio staze, ta okuka (ulaz u box) je bila mokra. I sta se desi sa celavim gumama na mokrom? Ono sto se desilo Glocku u Brazilu i Kimiju u Belgiji. Ili se vuci sto sporije po stazi, ili letis vani. Tu je bila Hamiltonova greska, sto se nije vuko...nego isao da postigne sto vise podova.

Tu gresku nisu napravili ove sezonu. Ove sezone su trudom, da tu gresku nenaprave ponovo, napravili jednu drugu, bili previse fokusirani na peto mjesto. Ma da je tu i ona kisa pred start odigrala svoje. To je smetalo McLarenovoj strateziji. Bili su teski, ali nakon sto se staza pobrzo osusila, morali su mjenjati gume, i ako su sa gorivom bili u mogucnosti da jos ostanu na stazi i postignu dobra vremena. Ali na kraju je ipak uspijelo.

Nema u F1 vozaca koji ne pravi greske. Hamilton je cak medju onima, koji pravi malo vise, zasto? Pa covjek se bori, vozi agresivno, [b]i u nasem je fokusu[/b] vise nego Sutil ili Fisichella. Tako i Ferrari, nije Ferrari ove sezone imao manje greski od McLarena...tu su negdje...
Sjecamo se njihovi boksova...trganja slaufa, drugi problema u bosku, okrecenja itd.

Nema ni vozaca ni ekipa bez greski. Na kraju se racuna... ;)

[quote]Und auch innerhalb der FIA scheint sich die Begeisterung in Grenzen zu halten. Genau das ist der Knackpunkt, denn der Weltrat des Automobilweltverbandes m

Ja licno bih volio da budu medalje. Tad bi teznja svih bila da budu prvi, i dobilo bi se na kvaliteti takmicenja. Ovako mozes cijele sezone biti svaku trku 3.-i i biti prvak sezone. Prvaci bi trebali biti oni koji osvoje najvise prvih mjesta, pa drugih i tako redom, ako su izjednaceni na kraju. E tada ne bi bilo moguce zadrzavati 5.-o mjesto i voziti ziherasku, nego braco, nogu po gasu pa nek ide sve u...a bi to bilo dobro. Tek tada bi se moj Ugljesa gurao i gurao, a ovi iz crvenih auta bi pozelenili tokom sezone... :D :D dje more biti do njih da budu prvaci, to je nezasluzeno... :D :D

[quote name='olderman' post='288503' date='27.11.2008, 13:00']Ja licno bih volio da budu medalje. Tad bi teznja svih bila da budu prvi, i dobilo bi se na kvaliteti takmicenja. Ovako mozes cijele sezone biti svaku trku 3.-i i biti prvak sezone. Prvaci bi trebali biti oni koji osvoje najvise prvih mjesta, pa drugih i tako redom, ako su izjednaceni na kraju. E tada ne bi bilo moguce zadrzavati 5.-o mjesto i voziti ziherasku, nego braco, nogu po gasu pa nek ide sve u...a bi to bilo dobro. Tek tada bi se moj Ugljesa gurao i gurao, a ovi iz crvenih auta bi pozelenili tokom sezone... :D :D dje more biti do njih da budu prvaci, to je nezasluzeno... :D :D[/quote]

Ko kaze, da bi bilo interesantnije? Jesil siguran?

Bili borba za peto, sedmo, osmo mjesto bila zesca, kad nema nikakvi bodova za ta mjesta?
Manji teamovi bi mozda dobili veci problema...jer njima je vazan svaki bod. Teamorder bi pocinjo vec nakon 3-4 utrke, jer bi teamovi pokusavali na neki nacin, da samo jedan vozac kupi pobjede.

Sa medaljama: Vozac X pobjedi 4 utrke, ostali 13 svaku zavrsi na 10-15 mjestu ili ispadne. Losa sezona sa 4 dobra rezultata.
Vozac Y pobjedi 3 utrke i ostali 14 zavrsi medju prva 3. Mozda ima jos neki drugi vozac, koji se direktno borio sa Y, tako da obojca imaju dobre rezultate i po 3 pobjede.

Koji je zasluzio vise, da bude prvak? Pa valjda su na cijelu sezonu bolji bili ona dvojica sto imaju po pobjedu manje a vecinu urtka bili naprijed i borili se za bolja mjesta.

Onaj sa 4 pobjede, mozda i 1 ili 2 puta imao srece, safety car, i dosao tako do ti pozicija.

Sa bodovima moras gledati, da tokom cijele sezone budes dobar, pa ako ne pobdjeda, bar drugo, ili trece mejsto.

Treba ostati na bodovima, i da bi pobjeda bila vrijednija, treba uvesti vecu razliku bodova izmedju prvim i drugim mjestom.

Napr.
1 - 12
2 - 8
3 - 6
4 - 5
5 - 4
6 - 3
7 - 2
8 - 1

Sa medaljama bi se pozicije losije od treceg mjesta racunale umjesto sa bodovima sa rezultatima, i to bi za publiku bilo puno komplikovanije.
Haj ti meni reci, u zadnjoj utrci, da bi neki team dobio mjesto u tabeli konstruktera, koja je pozicija potrebna za vozace tog teama...znaci, treba racunati sve dosadasnje pozicije oba vozaca, pa porediti sa dosadasnjim pozicijama drugi vozaca....i haj to radi za vrijeme utrke.

Ovako imas bodove i odma znas kakvo je stanje... ako ko koga predje, neki drugi ili treci dobije ili izgubi poziciju.

Neka Eccelstone pusti Olimpijadu. Formule nisu za medalje. Formule su borba, koja traje nekoliko mjeseci, a ne samo jedno takmicenje.

Imamo i u fudbalu i ostalim sportovima koje traju tako dugo bodove.

Fudbal: 3 - 1 - 0

Paaaa...mogu se sloziti... a ne moram. Meni je licno svejedno sto se tice navijacke pozicije: Prvak ce jos dugo biti Ugljesa... A sto se tice interesantnosti samioh trka, mogu prihvatiti to obrazlozenje... Samo ne znam hoce li Lucky prihvatiti ? To me muci ? :D (ovo ja njemu namjerno stajem na muku :D) Kimi's the best ! :lol:

[quote name='olderman' post='288540' date='27.11.2008, 14:08']Paaaa...mogu se sloziti... a ne moram. Meni je licno svejedno sto se tice navijacke pozicije: Prvak ce jos dugo biti Ugljesa... A sto se tice interesantnosti samioh trka, mogu prihvatiti to obrazlozenje... Samo ne znam hoce li Lucky prihvatiti ? To me muci ? :D (ovo ja njemu namjerno stajem na muku :D ) Kimi's the best ! :lol:[/quote]

a bitno je hocu li ja prihvatiti ili ne ? :D hvala kolega @olderman na takvom misljenju o meni ... :D lako smo se slozili oko toga da nije do njega ... :D pa tako mozemo i ovdje se sloziti oko toga da ja vise volim da broj pobjeda odlucuje o prvaku ...
valjda ja i ti necemo ici u krajnost da neko moze pobjediti cetiri utrke a ostale zavrsiti ispode desetog mjesta i tako postati prvak ... cilj uvodjenja da prvaka odlucuje broj pobjeda je taj da vozac koji se vozi na drugom mjestu ima motiv da pretekne onog ispred sebe ako ima 15% sanse da ga pretekne ... jer zna da ta pobjeda na kraju mu moze odluciti o dali ce biti prvak ili ne ... a ne super ja imam 8 bodova a on samo dva boda vise ... i nece smanjiti zaostatak puno zamnom ili nece povecati prednost puno ... ili imam ja Glocka koji ce mi pomoci ... :D znas sta ti hocu reci ? :D