Jump to content
Omercevka_

Kumstvo?!

Recommended Posts

Cim sam rodila ponudilo se par osoba da bude Mehmedu kum/kuma, uglavnom za 1. rodjendan cemo ga akoBogda sisati pa ce kuma biti moja prijateljica a na ljeto sunetiti aBd, tad ce najvjerovatnije kum biti Mujin prijatelj.

Ja svoju kumu nazalost ne znam, uvijek je govorila da ce doci al nista od toga :D

@Malina ni ja ne bi htjela da budem kuma na sve strane hehe, lijep je odnos kuma-kumce:)

>kumstvo je ubacen "obicaj"

>nema nikakvo utemeljenje u islamu i trebalo bi ga izbjegavati

>Pitanje

Esselamu alejkum!

Brat me pitao da li ću biti kuma njegovoj kćerki. Po bosanskom običaju se djetetu otkine čuperak kose kad napuni godinu dana i ko to učini, taj je dijetu kum ili kuma. Da li ima smetnje da budem kuma po tom običaju, jer kad sam bratu i snahi spomenula da se po islamu djetetu skroz kosa obrije i ta kosa izva

sta je onda sa sunetom??? sto se tamo moze imati kum? ustvari neko ima i po dva? jel i to po islamu zabranjeno? tj nebi se trebalo uvazavati?

nije mi bas u interesu :D vec pitam tebe kad vec napisa za nastrigivanje :) jos malo pa ce po islamu biti zabranjeno sve sto je moguce :D ... svatko ima pravo da bira kako ce postupat svojim djetetom ... moj Enej ima kuma jednog od nastrigivanja i jednog od suneta :) tako da sto se mene tice i ovo drugo djete ako Bog da ce imati kumove! imam ga i ja i hvala Bogu da ga imam!
  • Upvote 1

Imam svoju kumu, ne smatram to necim bitnim, ali njoj je bitno, pa onda mora biti i meni...:D i bila sam kuma, eto ponudili nisam htjela biti nepristojna, pa sam prihvatila...:)

U biti cackala sam malo po tom pitanju (nije mi dalo mira) obicaj je djetetu pri nastrigivanju tri puta odsjeci pramen kose, bocilo me to zasto tri, zasto ne dva ili cetiri ili tako nekako....e pa sam se malo informisala, po islamu bi trebalo bebi osisati svu kosu i izvagati i onda to lijepo u novcu ili zlatu podjeliti....ali mi smo to ocito preveli na nesto svoje....i de tako je kako je...:D

>to sto si ti navela ja akika i to je nesto drugo skroz,

>kolju se janjci, jedno za zensko, 2 za musko.

>7.,14. ili 21. dan po rodjenju djeteta,a moze i kasnije

>i brije se glava,to se vaga i da se u toj tezini sadake

Tacno, ali htjela sam reci da je vjerovatno od toga pocelo i nastrigivanje beba...ljudi okrenuli pod svoje....:D

Nek svak radi onako kako hoce, ne mozemo sad u sve vjeru mijesati jer uvijek ima onih koji ce vise praktikovati a ima i onih koji bas i nece, to je sve stvar pojedinca kako ce i sta ce!

Ja cu svog sisati za prvi rodjendan i odlucila sam da ce mu kuma biti moja prijateljica, mislim da nema tu nista lose sto ce moje dijete imati kumu, nas dvije tako reci odrasle zajedno tako da ce mu ona biti kuma ;)

[quote name='selma90' timestamp='1290513647' post='407187']
Nek svak radi onako kako hoce, ne mozemo sad u sve vjeru mijesati jer uvijek ima onih koji ce vise praktikovati a ima i onih koji bas i nece, to je sve stvar pojedinca kako ce i sta ce!

Ja cu svog sisati za prvi rodjendan i odlucila sam da ce mu kuma biti moja prijateljica, mislim da nema tu nista lose sto ce moje dijete imati kumu, nas dvije tako reci odrasle zajedno tako da ce mu ona biti kuma ;)
[/quote]
I ja sam bila kuma prijateljicinom sinu,to nije ni

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1290443438' post='406842']
> ja sam napisala stav IZ :)
[/quote]

imas djete napisi svoj stav ... sta je meni za tim sta neko i IZ prica svoje djete odgaja svatko kako misli da je najbolje ... to je najteza uloga u zivotu jos da kupim pojedine stvari od pojedinaca npr sto ili nemaju djece ili nedaju mrdnut ili im je sve van vjere i svega neka hvala.

djete da ima kumove nije ni malo stetno bar se meni cini ... a jos manje da je nekome naskodilo sto je nastrignut ... usput kuma sam bratovoj curici koja se je bacila na tetku bar sto se skole tice nema problema i vako je pricalica :D i ljuti baba i svadjalica :D tetkino sunce!

ps . ima ovdje i forumasa koji nisu islamske vjeroispovjesti :D

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' timestamp='1290523902' post='407303']
zar se neko od tih nasao uvredjen?

kakve to ima veze sto je neko druge vjere,bolje da predje na islam i sve ce bit ok :icon_cheesygrin:
[/quote]

sve se nadam da se zajebavas sa tim da predje na islam :) ne znam dal se nasao netko uvrijedjen ali se mi cini da previse vjeruj mjesas sa odgojom i postupanjem sa djetetom :)

>ne mjesam ja,nego je to tako,ja nisam muslimaka danas a sutra zazmirim na nesto eto da sam u skladu s drugima,da ne izlazim iz tog "modernog" da se "ne sramotim"

>ako sam napisala stav IZ to je za muslimane to je jasno ko dan,druga vjera nema nista s tim.

>ne vidim cime se vrijedja druga vjera?

jao tumacenja do jaja..nije svacije kroz selo pjevat...

moja sestra je mog sina nstrglaprije nego sto se osunetio.. Svekrva kad me pojela nije sto sam djete nacela prije suneta:D

reko neberi brigu zeno bitno je da je osunecen;)
  • Upvote 1

cekaj cekaj sta je ovdje moderno? meni nastrigivanje nista moderno nije niti je to nesto novo kompovano .. ja sam nastrigivana draga 85 godine moj brat 71 godine moja sestra 69 godine znaci nije to nista moderno pa da ja zazmirim :) svak je sebi vjernik nikom drugom zato nije fino se dicit necim sto je stvar pojedinca zar ne.

i na kraju krajeva niti sam ja bolji roditelj od tebe niti si ti od mene... jer je u mene djete nastrigivano a tvoje npr nece biti :)
ja sam uvijek rekla da nisam neki vjernik postujem svoju vjeru ali niti sam je imala prilike uvazavati jer sam rodjena i odrasla gdje jesam a ne planiram se ni sad mjenjati ... neki prosto budemo ono sto jesmo drugi glume sto sta :)

>pricam uopsteno za moderno ne vezano smo za kumstvo

>nisam se ja s tim postom dosla mjerit ko je bolji roditelj ko nije

>ko sto si rekla svak zivi svoje i to je to :)

>neko ovako neko onako :)

>ziva bila

[quote name='Malina' timestamp='1290513967' post='407188']
I ja sam bila kuma prijateljicinom sinu,to nije ni

ode kosa :D [img]http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v826/208/75/773537728/n773537728_1660937_8923.jpg[/img]