Jump to content
Sign in to follow this  
iFEARdilemma

Linux / Unix korisnici u Krajini ?

Recommended Posts

vidim, dosta forumasa koristi linux.

za kakve potrebe ga koristite ?

ja imam i win i FreeBSD/unix inacichu i nako zadovoljan sam, mada je uzas zivi :)

jest, istina je da imas moc sa ovim OS-om za neke moje vamo "privatne" namjere, tako da mi je gotiva.

inace, pravio neki server svoj privatni za potrebe moje, pa mi je zato fbsd nekako sjeo na ruku, mada sam imao open suse 11.0 uzas zivi, napatio sam se ko stvor, mislim poznajem dosta stvari, ali linux je komplikovan, i bas zelim da cujem vasa misljenja, a ne sad kako sta itd :)

FreeBSD server.kisobran 6.3-RELEASE-p3 FreeBSD 6.3-RELEASE-p3 #0: Mon Oct 6 19:10:25 UTC 2008

imam i takodjer box na njemu .. evo iz wina c/p

SYSTEM INFO:
FreeBSD 6.3-RELEASE-p3 (SharkTECH6) #0: Oct 6 19:07:35 UTC 2008

Dobro Dosli, KISOBRAN box!

Specifikacija servera : QUAD CORE AMD 9500+
4 GB RAM
2x250 GB HDD
HARDWARE FIREWALL
100 mbit Fast Optic Connection
No limit traffic.
101% DDOS zastita!

Koristi sljedece komande da bih instalirao odredjene software!

1. get-psy == Instaliraj psyBNC
2. get-egg == Instaliraj Eggdrop
3. get-ircd == instaliraj IRC'D
4. psy-restart = psyBNC restart
5. egg-restart = Eggdrop restart
6. vhosts = Vhostovi

naravno, to mi je drugi pc .. koristim ga samo za podesavanja servera, planiram da otvorim neku hosting firmu i slicno, ovo je sada trenutno, box je legalan i dobijaju se logini samo na privatne usere ;)

pozz, kisobran.

i sta stim, koji je cilj ove teme uopce, lose ste poceli off skroz, ja kako citam ja mislio cojk napada NASA-u sta ima od opreme, hehe, sala mala, halali prijatelju, inace nisam nikad puno koristio linux a imam namjeru da malo prostudiram, upravo ima tamo tema ubuntu koji se dotice i dr linuxa mozes procitati i tamo, et i tak

Ja malo vrtim ubuntu ali sto kaze kolega prije mene ima druga tema pa bujrum.Ovako mi se cini da je tema ustvari reklama za hosting a reklamiranje je na forumu zabranjeno :)

Slazem se da tema nije najbolje zapoceta, ali takodjer nije bilo ni direktne reklame :)

U svakom slucaju, jos cu jednom napisati cilj teme da se nastavi u tom ruhu - dakle bez offtopica:

[b]Zanima nas koju linux distru koriste ljudi u Krajini, te ukoliko koriste: za sta je koriste?[/b]

----------------------

Po meni, linux je kod nas izrazito slabo zastupljen. Ovo malo korisnika sto ima nisu cisti linux korisnici, nego najcesce imaju dual boot, ili linux instaliran na drugom compu - windows je jos primaran. Ja sam jedan takav predstavnik :)
Linux je divan i sve, ali ipak nije savrsen (citaj driveri driveri driveri) :)

Inace sam na Ubuntuu. Jos se s njim igram, ali nak snadjem se :)
Linux koristim za iste stvari kao i windows - cisto igranje, te mi sad predstavlja samo novu sekundarnu platformu.

Do neki dan koristila open suse 11, onako pro forme i testiranja radi. jedno vrijeme redovno dok sam programirala skolski, ali u zadnje vrijeme skoro nikako pa sam skontala da mi samo brezze uzima prostor.
pokusam na dual boot podici ubuntu neki dan, al nece pa nece.nikako da krene od pola instalacije dalje.
Ima li ko kakva konstruktivna rjesenja?

[quote name='Fanta' post='274243' date='09.10.2008, 03:16']Do neki dan koristila open suse 11, onako pro forme i testiranja radi. jedno vrijeme redovno dok sam programirala skolski, ali u zadnje vrijeme skoro nikako pa sam skontala da mi samo brezze uzima prostor.
pokusam na dual boot podici ubuntu neki dan, al nece pa nece.nikako da krene od pola instalacije dalje.
Ima li ko kakva konstruktivna rjesenja?[/quote]
Koji UBUNTU???Ovaj sto ja imam radi perfektno.

[quote name='Fanta' post='274243' date='09.10.2008, 04:16']Ima li ko kakva konstruktivna rjesenja?[/quote]
Pokusaj prvo linux si staviti, a nakon toga win :) (ubuntu sAm sve srikta)

Inace, napravi si virtualni boot sa VirtualPC, ili sa WMware Workstation, i tamo stavi Ubuntu :)

Ma ubuntu uzimaj bootabilno kad ti zatreba ali ovo pije vode sto ti takedown kaze ako zelis imati cistu instalaciju

[quote name='iFEARdilemma' post='273411' date='06.10.2008, 19:23']Koristi sljedece komande da bih instalirao odredjene software!

1. get-psy == Instaliraj psyBNC
2. get-egg == Instaliraj Eggdrop
3. get-ircd == instaliraj IRC'D
4. psy-restart = psyBNC restart
5. egg-restart = Eggdrop restart
6. vhosts = Vhostovi

naravno, to mi je drugi pc .. koristim ga samo za podesavanja servera, planiram da otvorim neku hosting firmu i slicno, ovo je sada trenutno, box je legalan i dobijaju se logini samo na privatne usere ;)

pozz, kisobran.[/quote]

ja ne kontam smisao ove teme.

za hosting firmu ti treba dobra veza (sto sumnjam da negdje u cazinu mozes otvoriti takvu firmu)

buducnost je u virtualizaciji, znaci sa par obicnim computerima neces imati srece. Vec ce ti trebati dobri serveri sa eksternim storage sistemina. Kad imas firmu moras na sve misliti backup sisteme brzina kvaliteta ma na sve. Nece niko uzeti tvoj produkat ako sutra npr nestane struje i ode sve. Treba ti veliki kapital da je otvoris. Nemozes je otvoriti kod kuce sa BIH.NET adslom ili onim home internet providerima.

drugo pitanje je, ko ce koristiti te servise sa eggdrop psybcn itd. mislim da je to bezveze nesto i da to bas i ne treba nikome.

poz

Za nesto ozbiljno treba bar linija 50/50 a gdje to dobiti u bosni pfff ...

pogreshno ste me svatili, uopce ne planiram otvoriti hosting firmu u vidu kancelarije neke i slicno. planiram da otvorim preko interneta, hosting koji pruza sve mogucnosti, naravno imacu svog providera kojeg vec imam i zastupa me nekih 3-4 godine jer od njih sam dugo vremena imam kupljen ded. server i nikad mi ne pada, nemam problema i slicno..

znaci, smisao ove teme nije uopce da se "reklamiram" nego da se druzimo mi koji koristimo linux/unix operativne sisteme, kako sarajevski kanton i ostali drugi imaju svoja udruzenja, sto ne bi krajina imala ? (ako vec ima lol) pomenuo sam samo "PLANIRAM" otvoriti :) i to nisam se htio da hvalim, reklamiram i slicno, sve je stvar dobre volje i slicno!

ja licno koristim fedoru, i vise mi se dopada, i stabilnija i vise caki..
Sa ubuntu sam se najvise do sad napatio -.-"