Jump to content
Sign in to follow this  
ne_znam_ko_sam

Pilule YASMIN

Recommended Posts

Evo u zadnjih 10-ak dana aktuelna tema o tim tabletama...

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/zadranka-umrla-od-antibebi-pilula/403014.aspx"]Zadranka umrla od anti-bebi pilula[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/i-26godisnja-rijecanka-umrla-zbog-kontracepcijskih-pilula-yasmin/403365.aspx"]26-ogodisnja riječanka umrla od kontracepcijskih pilula Yasmin[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/umrla-je-sa-smijeskom-zelimo-da-tako-ostane/403374.aspx"]"Umrla je sa smijeskom, zelimo da tako i ostane"[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/slucaj-yasmin-slovenka-za-dlaku-izbjegla-smrt/403585.aspx"]Slucaj Yasmin: Slovenka "za dlaku" izbjegla smrt[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/mlada-rijecanka-zbog-pilula-yasmin-zamalo-izgubila-nogu/403698.aspx"]Mlada Riječanka zbog pilula Yasmin zamalo izgubila nogu[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/jos-jedna-zadranka-zrtva-pilula-yasmin/404345.aspx"]Jo

te pilule za zastitu su nudili u veliko kad su dosle u prodaju ali nisu bile na raspolaganje na recept vec na recept koji placas ... ovdje u sloveniji znam da je dosta osoba preslo na te tablete jer navodno nisu utjecale na tezinu djevojke/zene ali eto juce slusam za slucajeve u hrvatskoj i samo se zgrazam jer su izjavili ministri ili tko vec da nema razloga za paniku ... zena ima probleme od tih tableta i nije razlog za dizanje panike ... djevojka od 25godina se bori za zivot mislim da je ovo veoma neodgovorno kako god okrenes :S

mah radije jos 5tero djece rodim nego da si ovako unistim zdravlje i zivot boze me zakloni

U Danskoj su cini mi se povukli iz prodaje te pilule jer su prosle godine izazvale 2 smrtna slucaja, cak kad su dublje istrazili ustanovili su da 20% zena koje ih koriste dobije krvni ugrusak, a cak do 27% ostale nuspojave...

Cojece jedna moja starija kolegica pila te pilule sve do neki dan,,,samo tako se hvalila kako su dobre,kao nedobijes na kilazi,bla bla,ginekolog joj ih nahvalio,a vijaj sad posla... :unsure:
pravo bolje neigrati se zivotom svojim,,,il gumica il radjaj brete,,,,
ovo sve danas nista nije sigurno,mislim opcenito tablete i kemikalije... :(

[quote name='missfine' post='272971' date='04.10.2008, 01:24']Cojece jedna moja starija kolegica pila te pilule sve do neki dan,,,samo tako se hvalila kako su dobre,kao nedobijes na kilazi,bla bla,ginekolog joj ih nahvalio,a vijaj sad posla... :unsure:
pravo bolje neigrati se zivotom svojim,,,il gumica il radjaj brete,,,,
ovo sve danas nista nije sigurno,mislim opcenito tablete i kemikalije... :([/quote]
Reci ti njoj da ne trosi dzabe na tablete neg lipo nek se drzi gume i dobrog vozaca u rikverc :) iskreno glupost je te tablete i piti
vala ako hoces XXXXXXXXXX do kraja onda se udaj pa uzivaj glupo je proci prije braka sve pa ti u braku dosadno
nemas sta expirimentirati :) Edited by black_lady
sprostenjem zene su vise od mjesta za necije istresanje ;)

neznam ja trosim gyneru.. vec dugoooo i nikakvi problema nemam..

sad to za jasmin nisam cula, bolje onda prekinuti ko to koristi..

[quote name='EcI PeCi PeC' post='273052' date='04.10.2008, 12:24']neznam ja trosim gyneru.. vec dugoooo i nikakvi problema nemam..

sad to za jasmin nisam cula, bolje onda prekinuti ko to koristi..[/quote]

Ja pijem Yasmin,i sad za sad nemam nikakvih problema, ziva zdrava,aBd i da ostane tako.

[quote name='A_i_d_a_a_a' post='275461' date='13.10.2008, 11:13']Ja pijem Yasmin,i sad za sad nemam nikakvih problema, ziva zdrava,aBd i da ostane tako.[/quote]

Hmmm... A ove vijesti o posljedicama koristenja Yasmina te ne uznemiravaju ni malo?

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='275464' date='13.10.2008, 12:26']Hmmm... A ove vijesti o posljedicama koristenja Yasmina te ne uznemiravaju ni malo?[/quote]

za sad ne, ne osjecam nikakve promjene kako ih pijem, pa me ne strasi nesto posebno. a preporucio mi ih najbolji ginekolig,pa valjda covjek zna bolje od mene.

Antibebi pilula i nije bas ono ljudi misle da jeste.Mnogo stvari stoji iza antibebi pilula za koje vecina ne zna.Zenama koje ne planiraju vise imati djecu AB pilula super dodje ali mladim djevojkama pogotovo u dobi hormonalnog divljanja nije preporucljivo dodavanje koktela hormona.Inzinjer je ispravno rekao.Kondom, zdrav razum, seksualna edukacija i osvjesten partner su faktori koji su dovoljni da se vodi zdrav seksualni zivot.Pilule mogu izazvati hormonalne poremecaje kod zena i moze dovesti do ozbiljnih problema kod zdravlja zene kao i do toga da zena ne moze ostati trudna.

P.S. Ja fala Bogu ne pijem nista pa se ne moram sikirati :)

[quote name='A_i_d_a_a_a' post='275465' date='13.10.2008, 11:43']za sad ne, ne osjecam nikakve promjene kako ih pijem, pa me ne strasi nesto posebno. a preporucio mi ih najbolji ginekolig,pa valjda covjek zna bolje od mene.[/quote]

Nista ja ne kazem tom ginekologu. Ali treba se ipak pripaziti. Nisu to ni u Hrvatskoj, Sloveniji ili Australiji preporucivali neki levati, nego ginekolozi koji su znali sta valja.. Ja se nadam da ti neces nikakvih problema imati, ali bolje sprijeciti nego lijeciti..

[quote name='ka5an' post='275467' date='13.10.2008, 12:48']Antibebi pilula i nije bas ono ljudi misle da jeste.Mnogo stvari stoji iza antibebi pilula za koje vecina ne zna.Zenama koje ne planiraju vise imati djecu AB pilula super dodje ali mladim djevojkama pogotovo u dobi hormonalnog divljanja nije preporucljivo dodavanje koktela hormona.Inzinjer je ispravno rekao.Kondom, zdrav razum, seksualna edukacija i osvjesten partner su faktori koji su dovoljni da se vodi zdrav seksualni zivot.Pilule mogu izazvati hormonalne poremecaje kod zena i moze dovesti do ozbiljnih problema kod zdravlja zene kao i do toga da zena ne moze ostati trudna.

P.S. Ja fala Bogu ne pijem nista pa se ne moram sikirati :)[/quote]

Ne bih se slozila s tobom da pilule ili druge hormonske kontracepcije stete zdravlju zene, samo sto svaka zena ili djevojka koja se odluci da koristi takav vid prevencije treba vise da se informise, raspita pa sama odluci koja joj kontracepcija najvise odgovara... Tu se pazi na puno stvari, pa cak i rade testovi krvi da se provjeri visina holesterola, mjeri se krvi pritisak, pa tek onda pripisuje najadekvatnije kontracepcijsko sredstvo, jer sve smo mi hvala Bogu razlicite i svakoj smeta ili pase nesto drugo...
Kontracepcije imas u obliku pilula, prstenova, flastera, spirala...
Druga stvar sto kontracepcija ima npr. pozitivno djelovanje bas kod djevojaka u razvoju i koje nisu jos rodile djecu, pa i poslije toga. U slucaju PCOS ono je pozitivno i preporucuje se cak i djevojkama koje nemaju spolne odnose!
Pitas se zasto?

Eh, pa ovako PCOS je tzv. policisticni sindrom jajnika, odnosno u jajniku sazrije jajna celija, ali se proces ne dovrsi do kraja, odnosno nikad ne dodje do prsnuca i ta jajna celija se ne izdvoji iz jajnika, te se tako redaju jedna za drugom i formiraju se male ciste na jajnicima, ako ne dodje do izdvajanja jajasca ne moze se normalno odviti proces mjesecnog krvarenja, odnosno djevojka ne dobija menstruaciju po nekoliko mjeseci... Taj sindrom zahvati od 5- 10 % djevojaka, u nekim zemljama i do 20%.

E sad u cem je caka, neki ce reci sta fali ako ne krvari? Problem je sto se nakuplja endometrij u maternici, ne cisti se redovno, sto u kasnim godinama moze izazvati rak maternice! Druga stvar hormoni dosta utjecu kako ce se razgradjivati secer u misicima, pa ako ne dodje do dovoljne razgradnje onda se povecava lucenje iz gusterace, a sve to na kraju moze godinama dovesti do pojave dijabetesa tipa 2!

Treca stvar takav policisticni jajnik/ci ako se hormonski ne tretira moze izazvati neplodnost kod zene!

Nego da ja dalje ne duljim poenta sve moje price da hormonska kontracepcija i nije toliko losa, koliko je navikano, stovise ima dosta pozitivnih efekata...

IDEALNO je to sto si ti nama ovako lijepo obrazlozila i to stoji ali zalosno je to sto ja znam o tome vise nego pola cura.

REALNO je to da djevojke dolaze u apoteku i kupuju kontracepcijeske pilule i dok im farmaceut govori sta im se sve moze desiti one prevrcu ocima.Inace u nasim se apotekama moze svasta kupiti a i kupci znaju cesto biti pametniji od farmaceuta i doktora sto cesto zna zavrsiti s ozbiljnim posljedicama.

[quote name='ka5an' post='275651' date='13.10.2008, 21:12']IDEALNO je to sto si ti nama ovako lijepo obrazlozila i to stoji ali zalosno je to sto ja znam o tome vise nego pola cura.

REALNO je to da djevojke dolaze u apoteku i kupuju kontracepcijeske pilule i dok im farmaceut govori sta im se sve moze desiti one prevrcu ocima.Inace u nasim se apotekama moze svasta kupiti a i kupci znaju cesto biti pametniji od farmaceuta i doktora sto cesto zna zavrsiti s ozbiljnim posljedicama.[/quote]

Nazalost tako je u Bosni trenutno, nema zakona o izdavanju lijekova i za koje se lijekove MORA imati recept, bar koliko sam ja upoznata... Nadam se da ce biti bolje... Jer u zapadnim zemljama nijednu hormonsku terapiju ne mozes kupiti bez odobrenja doktora, znaci prvo na konsultacije sa kucnim doktorom ili ginekologom, pa tek onda kontracepcija... Jedine tablete koje mozes kupiti bez recepta su ti paracetamol, panodil, vitamini i ti da ih nazovem "neopasni" lijekovi... A znam da je kod nas sasvim suprotna situacija, samo ponesi para u apoteku i dobit ces sta zelis, niti te ko pita niti te ko sta trazi...
A nas narod hvala Bogu jest na svoju ruku, pa kad mu farmaceut skrene paznju na moguce nuspojave, njemu to udje na jedno izadje na drugo uho... Nazalost...

Sazrijevanjem ili proizvodnjom novih generacija farmaceuta, mislim striktno na magistre farmacije bez kojih jedna apoteka ne moze da funkcionira a kamoli da proda lijek, se polako mijenja stanje u BiH.Gore navedeni jednostavno razumiju lijekove i nerado ili cak nikako ih daju pacijentima dok su nazalost dosad to radili trgovci koji su stojali za pultom i gledali lijekove kao robu.I danas takvi stoje za pultom na pojedinim mjestima a inspekcija ne radi nista ili radi tamo gdje su uslovi zadovoljavajuci.

Takodjer sam nesto oko dvije godine uzimala isto te pilule Yasmin i nikakvi problema nisam imala, ziva i zdrava sam i hvala Bogu dobila sam i bebicu. Neznam u cemu je caka mada ako su se tako lose pokazale ne vjerujem da bi i bile u prodaji, tj. da bi doktori davali za njih recepte.

zenu kljukati trinquilarom, a bom sebe trodonima - ona ne moze zatrudnit, a ti bom ne mozes svrsit! :D :D

sa srecom :D

:kiffer:

Pilule Yasmin uopste nisu opasne.. jer da jesu nebi bile u prodaji, nit bi smijeli doktori ih nuditi pacijentima.. =)

Isto tako je sa inekcijom za svinjsku gripu. Mnogi tvrde da su opasne, a narod se redom cijepi. Sve je to igra konkurencije i raznih lobija.

Da i ja sam čula za te tablete i da su neke djevojke umrle od njih bilo na TV. i komentari o tome sreća moja pa ne pijem nikakve tablete

[quote name='ne_znam_ko_sam' date='03 October 2008 - 14:32 ' timestamp='1223040776' post='272770']
Evo u zadnjih 10-ak dana aktuelna tema o tim tabletama...

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/zadranka-umrla-od-antibebi-pilula/403014.aspx"]Zadranka umrla od anti-bebi pilula[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/i-26godisnja-rijecanka-umrla-zbog-kontracepcijskih-pilula-yasmin/403365.aspx"]26-ogodisnja riječanka umrla od kontracepcijskih pilula Yasmin[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/umrla-je-sa-smijeskom-zelimo-da-tako-ostane/403374.aspx"]"Umrla je sa smijeskom, zelimo da tako i ostane"[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/slucaj-yasmin-slovenka-za-dlaku-izbjegla-smrt/403585.aspx"]Slucaj Yasmin: Slovenka "za dlaku" izbjegla smrt[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/mlada-rijecanka-zbog-pilula-yasmin-zamalo-izgubila-nogu/403698.aspx"]Mlada Riječanka zbog pilula Yasmin zamalo izgubila nogu[/url]

[url="http://www.index.hr/vijesti/clanak/jos-jedna-zadranka-zrtva-pilula-yasmin/404345.aspx"]Još jedna Zadranka žrtva pilula Yasmin?[/url]

Eto, to su linkovi sa Index.hr koji su objavljeni u zadnjih 10 dana...

Sta vi mislite o tome?
[/quote]
ja ne pijem te pilule
cuo sam da su stetne pa ne pijem

[quote name='zilho' date='18 January 2010 - 01:13 ' timestamp='1263769986' post='355198']
ja ne pijem te pilule
cuo sam da su stetne pa ne pijem
[/quote]

Ti nemoras ni piti dok se druzis samnom :) ja cu tebi kontracepcije obezbjediti nesmije faliti :) :)

Moje misljenje je da u njima ima neki sastojak na koji su neke zene alergicne, ili skodi nekoj krvnoj grupi ili je to ipak nesto kao sto je bilo onoj amerikanki koja je dobila onu bolest misica nakon sto je primila vakcinu protiv svinjske gripe. Nakon toga joj se misici previse grce, tako da sada ne moze vise normalno hodati i slicno...
Ipak, ne bavim se medicinom pa ne bi strucno znao sta svasta moze biti, ali mogu ovako svoje lajicko misljenje dati..

Guest
[quote name='black_lady' date='13 October 2008 - 21:20 ' timestamp='1223925625' post='275653']
Nazalost tako je u Bosni trenutno, nema zakona o izdavanju lijekova i za koje se lijekove MORA imati recept, bar koliko sam ja upoznata... Nadam se da ce biti bolje... [b]Jer u zapadnim zemljama nijednu hormonsku terapiju ne mozes kupiti bez odobrenja doktora, znaci prvo na konsultacije sa kucnim doktorom ili ginekologom, pa tek onda kontracepcija...[/b] Jedine tablete koje mozes kupiti bez recepta su ti paracetamol, panodil, vitamini i ti da ih nazovem "neopasni" lijekovi... A znam da je kod nas sasvim suprotna situacija, samo ponesi para u apoteku i dobit ces sta zelis, niti te ko pita niti te ko sta trazi...
A nas narod hvala Bogu jest na svoju ruku, pa kad mu farmaceut skrene paznju na moguce nuspojave, njemu to udje na jedno izadje na drugo uho... Nazalost...
[/quote]

mozes kupit i u zapadnim zemljama anti-baby pilule bez recepta. ja poznajem cura koje kazu u apoteci treba mi ta i ta pilula al zaboravila sam recept. i oni u apoteci ti dadnu pilulu al samo na mjesec dana, ne na vise. i od mjeseca do mjeseca tako dobivaju pilulu bez recepta.