Jump to content
Sign in to follow this  
Harriss

ljudi koji zaboravljaju odakle su!

Recommended Posts

ma slusala sam dosta o takvim ljudima. sramota!! ne samo za nju i njenu familiju nego i za nas bosance!! to je ono sto sam ja uvijek govorila, ima ljudi kojima je draze tudje ma kakvo bilo nego svoje!!
i ja sam otisla u tudju drzavu radi skolovanja mada ko zna.. mozda i ostanem ili odem jos dalje...ko zna na kraju krajeva sta nam nosi sutra ali jedno nikada nisam. nikada se nisam postidjela reci da sam iz bosne, iz cazina, da sam muslimanka.. s ponosom sam to rekla svakome s kim sam se upoznala i dala do znanja da postujem tudju vjeru i bilo koju naciju ali i da hocu moje da postuju.
zalim sto sam morala otici ali moji svi su ovdje.da nisu ostala bi nebi dvaput razmislila!! svjesna sam da je to za moju bolju buducnost o kojoj razmisljam i gledam da bude sto bolje meni pa tako i mojoj djeci sutra...
ta djevojka ce shvatiti neke stvari samo ce joj biti kasno!!

Nemozemo mi odogovoriti zatso je takva, al njeni roditelji 100%. Njima bi rado postavila to pitanje? Zasto im je djete takvo.
Ja imam sina kojeg hranim Na Zapadu. Nikakvi problema ja sa tim nemam. I imam osjecaj da se osjeca Bosancem!

pa tako sma jedne prilike setao po roterdamu i pricao nas jezik skolegom i prodje holandjanin kraj nas nekih 50 godina i kaze nam pricajte holandski jezik,haha pa meni doslo da ga izmasakriram,mi ga samo pogledali onako rekli mu suti frikandelo jedna holandska.ja se nestidim odakle sam svoj maternji jezik pricam umjereno i tiho ne sad da idem ulicom i galamim ili po prodavnicama negdje,ima dostanasih a primjetio sam ljudi iz sanzdaka vecinom su jako glasni po gradu.a imam kolegu koji me jednom razocarao kad smo se upoznavali sa nekim osobama holandskim pa ga pitale odakle je on rekao da je iz hrvatske a ja ga pogleda na nasem mu rece sta pricas to ,pa kaze on lakse ce mo u kontakt snjima ako nekazemo da smo iz bosne,e reko oke pitale mene odakle sam ja reko bosna i hercegovina,kad on pogleda u mene reko ja sam bosanac a ti hrvat a zoves se haso.netreba se stidit reci ko si odakel si i pricat svoj jezik nekim umjerenim glasom ako si negdje vani.

ja sam u ljubljani rodjena i ovdje sam isla u skolu i tako dalje.mogu reci da sam za razliku od svog brata drugaciji karakter ... buraz mi se je uvijek druzio slovencima nije bas nikad pretjerano volio ici u bosnu a tako je i dan danas ... ako ide neide u cazin ili dodje samo na dan dva ... vecinom ide u sarajevo ... ja posle svoje 17godine sam svakako vise voljela vikendom u bih ici nego ovdje u ljubljani camiti ... pocela se druzit nasom rajom i ovdje dok sam prije toga vise manje bila u drustvu slovenaca ... ali sa tim da nikad nisam sramila se toga sta jesam ... iamala sam problema u OS bas zbog toga sto sam na ić ali ja sam dokazala suprotno da se sve moze sta se hoce ... dadnes im par ostrih odgovora i vise te ne diraju ni sto si porijeklom iz bih niti sto roditelji ne pricaju perfekt slovenski ... jesmo sta jesmo uvijek moramo pokazati da postujemo druge i tudje da bi mogli reci da volimo svoje ... u sred ljubljane mene nije bruka bosanski pricati i nikad mi se nije belaj oko toga zakacit jer jesam sta jesam ... boze zakloni sramit se svojih korijena

kad su slovenci bili ljudi? pa da se onda mi imamo cega sramit ?????

To je za mene glupost prava..
Ali ipak mislim da su roditelji krivi, kad oni ne vole ici u Bosnu
kako ce onda dijete voljeti?! :rolleyes:

I ja zivim van BiH, pa bi ipak lako mogla ostavit CH
i otic zauvijek za Bosnu.. odmah sutra!
I ako sam ovdje tako receno podrasla i sta ja znam..
Imam ovdje svoje drustvo, sto nisu samo bosanci..

najgore od toga je da se oni tokom tog drustva nesusrecu sa tim sto jesu i onda seb u glavu utuve da je to nebitno a od roditelja saznaju vrlo malo jer ih je briga za to . . . i kasnije kad se nadju u drustvu gdje je to normala ,,,, srame se ....

jadno i zalosno al istinitooo....

ja živim u sloveniji 3 godine i svaki dan pomislim da bi išao u bosnu.nema u tuđini one slobode koju imaš kod kuće.družim se sa nekima bosancima koji neće da pričaju bosanski jezik.mene nije briga ona priča slovenski ja njemu bosanski,a što je najgore većina tih ljudi se osjeća da nisu bosanci.nikako ne mogu zamisliti da zaboravim odakle sam.svaki vikend kad imam priliku dođem u bosnu jer nez nje se ne može živjeti!

[quote name='Harriss' post='265614' date='14.09.2008, 17:30']ja

žao mi je al ne slažem se sa tobom.ovdje u slo. sam potpuno zatvoren i pitanje vremena je hoćul se prilagoditi na ovaj način života!

[quote name='Harriss' post='265628' date='14.09.2008, 17:46']

moguće ovamo je sve tako glupo.mali je grad.za 1 mjesec te skoro svi znaju i znaju da si bosandžeros.u ljubljani je puno balkanaca i vjerujem da bi bilo bolje nego ovdje!

[quote name='Harriss' post='265638' date='14.09.2008, 17:58']moguće ovamo je sve tako glupo.mali je grad.za 1 mjesec te skoro svi znaju i znaju da si bosand

[quote name='Harriss' post='265638' date='14.09.2008, 16:58']moguće ovamo je sve tako glupo.mali je grad.za 1 mjesec te skoro svi znaju i znaju da si bosand

[quote name='x-men' post='265650' date='14.09.2008, 18:37']naj bolje prilagodjavanje je da nebitno na velicinu grada se prilagodis toj sredini takvi ljudi naj bolje prolaze,ja se prilagodjavam holandskom nacinu zivota jer tu zivim i takvi su zakoni al dok izadjem iz holandije u njemacku ja sma druga osoba odma :) [b]nondej gdje zivim tako se i ponasam bolje te prihvate i budes zadovoljniji mjestom gdje zivis.[/b][/quote]

E bas tako

[quote name='•VIZIOS•' post='265648' date='14.09.2008, 16:31']Mah drzi se i sa slovencima, super su to ljudi[/quote]

ma znam ima ih dobri,ima ih dosta koji su mi prijatelji a pogotovo sad kad idem u srednju školu.sve u svemu jednom ću se prilagoditi

ja sam rodzena isto u bosni ali nikad nisam odrastla dole kako beba sam otisla iz bosne tako da sam odrastla u austriji a nas bosanski jezik nisam znala nikako do 2 dodine naucila ga od prijateljice koja je iz bosne a sto se vere tice ja sam ortadoks jer su me tako moji adoptirni roditelji naucili tu veru ja po sebi znam da sam bosanka i da imam bosanske korenove ali to nisam svatila bas nikad nit sam o tom razmisljala nikad do skoro a sto se prezimena tice nikad nisam imala problema a za ime jesam vec imala

[quote name='EcI PeCi PeC' post='265513' date='14.09.2008, 13:34']Nemozemo mi odogovoriti zatso je takva, al njeni roditelji 100%. Njima bi rado postavila to pitanje? Zasto im je djete takvo.
Ja imam sina kojeg hranim Na Zapadu. Nikakvi problema ja sa tim nemam. I imam osjecaj da se osjeca Bosancem![/quote]

E upravo to ... odgoj je najvazniji...

Ali daleko od toga da bi se ljudi koji zive vani trebali zatvarati u male "bosanske" zajednice ili slicno.. svakako da treba da se druze i sa slovencima i holandjanima i svicarcima i bilo kim drugim. tako bih bar ja radio... treba voljet i njegovati svoje obicaje, ali treba prihvatiti i druziti se s drugim ljudima...

a ima i svijetlih primjera... ja sam npr. ove zime prolazeci kroz ljubljanu u kaficu vidio konobaricu koja nosi na lancicu mjesec i zvijezdu, znaci ne srami se toga ko je ;) (iako mjesec i zvijezda nemaju puno veze s bosnom :P )

[quote name='Incubus' post='266110' date='15.09.2008, 15:15']E upravo to ... odgoj je najvazniji...

Ali daleko od toga da bi se ljudi koji zive vani trebali zatvarati u male "bosanske" zajednice ili slicno.. svakako da treba da se druze i sa slovencima i holandjanima i svicarcima i bilo kim drugim. tako bih bar ja radio... treba voljet i njegovati svoje obicaje, ali treba prihvatiti i druziti se s drugim ljudima...

a ima i svijetlih primjera... ja sam npr. ove zime prolazeci kroz ljubljanu u kaficu vidio konobaricu koja nosi na lancicu mjesec i zvijezdu, znaci ne srami se toga ko je ;) (iako mjesec i zvijezda nemaju puno veze s bosnom :P )[/quote]

nema veze sa bosnom ali ima veze sa islamom!

[quote name='Harriss' post='265638' date='14.09.2008, 17:58']moguće ovamo je sve tako glupo.mali je grad.za 1 mjesec te skoro svi znaju i znaju da si bosand

Pod prvo, nemozes zvati vjeru koja je starija od Islama i koju Islam prihvata kao takvu 'pogansku'. Samim tim sto si to rekao, nisi musliman, vec hajvan.

Pod drugo, ko gubi sopstven identitet tako lahko kaze dosta o toj osobi. Za mene licno takve osobe su niko i nista. Potom netreba se s njima ni zamarati.

ja cijeli svoj zivot zivim u CH, al volim otici u BiH. sto? zato sto su moji roditelji krivi za to.. oni su gledali da ja nepostanem ona prava svicarka. da su kakvi drugi roditelji bili, ja nebi cak znala ni rijec bosanski pricati, al su htijeli da kod kuce pricam nase dok nisam upraksala..
meni je stvarno prelijepo dole kad odem, jos radim sve one tipicne stvari sto su za selo, idem u bascu, itd. to kao nekih cudi.. ali za mene je to zivot dole i nije mi mrsko sve to radit.

a da bi ja sad kao omercevka mogla reci, da bi odmah sutra osla zivjet dole, da mi ko rece da idem, nevjerujem da bi. jer sam se i navikla na ovaj zivot, a takodje mi ovdje lijepo. dolje jednostavno nema buducnosti.

ja moram reci da je u mene mati malo zaboravila odakle se je udala. cini mi se da se mnogo hoce, iako mi je mati.. imam osjecaj da je pocela gledati dosta na izgled oko kuce, u kuci, itd. ona misli da narod koji zivi u bosni moze sredit kucu npr. kao sto smo mi sredili iz vana.. zaboravlja da ni ona nista nije imala pre nego sto ce se udati za mog oca, dok sebi nije stekla to sve.. ona meni zeli da ja sebi nadjem momka koji ima dosta, koji ko fol "moze" samnom, da nije "siromah" al nekonta da meni to nije bitno u zivotu. da je meni sve jedno sta ko ima, nego mi vazi kakav je ko u dusi!

ja polje, cazin, bih necu nikad zaboraviti i uvjek ce mi biti mjesto odakle sam. Nesramim se nikad reci odakle sam nit u sta vjerujem. Imam i austrijski pasos i zivim ovde 16 godina. Druzim se vecinom sa austrijancima i svi me takvog postuju kakav sam. Nit imaju problema sa tim sto sam bosanac. Uvjek me pitaju da idu samnom dole, ali nezelim se bociti sanjima kad sam dole, da him moram sve provoditi i tako dalje pa necu da hi povedem. Kad se budem zenio, onda cu. Idem cesto u cazin, volim ici dole, pravo mi je fino. Dole se uklopim maksimalno. Prije mi se cesto u skoli desavalo da me neko zeza sto sam ausl

i još nešto što ne mogu podnijeti.npr.dođe porodica iz dijaspore u bosnu na odmor i pričaju taj jezik odakle su.došao si u svoju državu pričaj svoj jezik,al ja mislim da je to ponos.baš u petak u pekari u ćoralićima pričaju slovenski da ga bar pričaju pravilno al i to ne!