Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Ljudski zivot ima cijenu

Recommended Posts

[quote name='zilho' post='241194' date='Jun 16 2008, 14:43']za snekija: nismo mi otisli od teme ni sekund

pricamo o cijeni ljudskog zivota[/quote]

da kroz prizmu odnosa ljekara prema pacijentima..

teza o narodnoj krivici je vise za politike, to sam mislio...mada nam je sve ispolitizirano..

[quote name='[LoLLipop]' post='240471' date='Jun 13 2008, 07:35']Razocarala sam se u odnos [b]bihackih[/b] ljekara prema pacijentima.
prije 15ak dana na [b]bihackoj[/b] kirurgiji je hospitalizirana pacijentica iz cazina. zbog skoro pa totalnog suzenja jednjaka, ona nije jela otkako je u bolnici. no, nije ni infuziju primila. ceka da se oslobodi mjesto u sarajevu da ide na pretrage, a stanje joj je sve gore.
neljudski odnos bihackih ljekara je stvarno prica za tuzilastva i potvrda da ljudski zivot ima cijenu.
da dodam bitan podatak: pacijentica je dobrovoljac i citav rat je provela na liniji (pripadnica 1.bat. 503.sbbr), a danas nema nikakvih, ama bas nikakvih primanja.
odakle ona sad da plati [b]bihackim[/b] ljekarim da se makar ljudski odnose prema njoj?
zar nije dovoljno bilo sto je kisnula i smrzavala se citavog rata dok su se oni dezurali u toplim sobama uz upaljen televizor?

p.s. otprije sam zamrzila bihacku bolnicu zbog neljudskog postupanja sa bolesnicima, a ovo je kap koja je prelila casu. samo molim Boga da me ne kazni da se moram tamo lijeciti.

p.p.s. u bihackoj bolnici ima i casnih ljekara, ali su, nazalost, u manjini.[/quote]

Vecina nasih ljekara tretira pacijente kao nizu razinu ljudstva. Ne trude se da odrade svoj posao kao sto bi to jedan ljekar trebao da odradi. Ni u Cazinu nisu nista bolji ljekari... ako im neces pruziti koju kintu, bace te u cosak i ne obracaju paznju na tebe. Zasto je to tako, da li smo ih mi naucili navedenom ponasanju?
Vidjela sam primjere gdje nane, dede, itd. uvlace u dzep doktora lovu kako bi isti pruzio pomoc njima preko reda. A jadna sirotinja, koja nema ekstra marku za kiflu, sjedi pola dana u cekaonici, muci se...dok ovi sa lovom upadaju kad im se prohtijedne. Treba uvest novu disciplinu, neki red, treba kaznjavati ljekare koji uzimaju lovu od pacijenata i koji rade ne moralno...

vala nije sve ni u vlasti,vise i to koga ste izabrali tako ce vam biti neide ni to vise,poklon se svagdje daje i to je znak paznje al dobro apolonia kaze oni misle da su ljudi koji se lijece manje vrijedni,gdje se lijece samo ti doktori kad se razbole?ovdje svako ima privatnog doktora mislim to je sve povezano sa drzavnim zdravstvom,i nema sta da ti njemu dajes pare al ces platit to zdravstveno i idi lijeci se,,

Kod nas je oduvjek te bolnice i usluge bile slabe, sestrice i doktori su zivjeli ko kraljevi prije rata, u vrijeme raza, i posle rata. Ko god podje u bolnicu, uvjek spremi 20 maraka. A nekad i vise. Sad neko dodje i kaze, pa to su i nauciti. Nije tako, nisu oni nauciti, nego jednostavno ti kao rodbina, bolesnik nemozes trpiti neke ne usluge, i moras dati, da se imale manje patis u toj bolnici. To je zivi bezobrazluk personala bolnice. U toj drzavi nikom nije lako, niko nema ono sto zasluzuje. Ali ako vec zelis biti doktor, nije vadlja jedini razlog da sto vise para zaradis. Naravno trebaju se doktori cjeniti, ali fakat netreba to stojati na prvom mjestu. Svaki doktor trema imati tu odgovornst prema pacijentu, i u svaku ruku treba se pacijentu pomoci, i ako nema para da plati.

Ta odgovornost prema pacijentama u nasim bolnicama jednostavno fali. Samo treba se moliti bogu da te nezaboli u Bosni i Herzegovini inace si nadrljo. Jadan narod koji nema druge mogucnosti nego da se leci dole i da ga lece doktori i sluze sestrice u kantonalnoj bolnici Bihac.

Ljudi slazem se upotpunosti s vama ...
kad mi je mama prosle godine zavrsila u bolnici sa predinfarktnim stanjem maltene su je ostavili da umre umjesto da joj odmah ukljuce heparin da ne dodje do infarkta tek kad ga je dozivila dobila je lijek za razrjedivanje krvi,a sta da je ne daj Boze umrla....mislim jos smo na to sve dosta para dali i buraz i ja da kad mi nismo tu da je one sestre a i doktori obidju.pa kad je trebala u tuzlu na operaciju zbog NOVCA nije mogla odmah otici dok nismo dali 500Km da hitno ide ma fujjjj zalosno al istinito

Ja vidim da se svi mi zalimo na tu bihacku bolnicu i fakat imamo razloga da se zalimo na njihov rad i njihovu (ne)brigu za pacijente.

Ja sam '97. operisao krajnike strane pijanog doktora koji mi je ostavio ugrusaka i vate u grlu, te sam lavor krvi ispovracao dok sam se budio iz anestezije i bio sam gotov... Al eto, sad sam dobar, ali ne zahvaljujuci njemu vec jednoj med. sestri koja mi je prva dosla pomoci... Al to je bilo i proslo... Idemo dalje...

Ko god moze, nek zaobidje bihacku bolnicu... Nek ode u Zagreb, nek ode u pm, samo ne u Bihac. U Zg ili Karlovcu ako ponudite doktoru mito, budite spremni da cete se zacrveniti...