Jump to content
Sign in to follow this  
GAGO2

Tornado!!!!!!!!

Recommended Posts

Juce negdje oko 5.sati popodne ovdje u USA gdje zivim samo tri milje(nekoliko kilometara) Tornado je devastirao jedno naselje.Posto sam bio kod prijatelja u posjeti nekih 15.minuta voznje vracao sam se kuci.Tornada su ovdje normalna pojava ali ipak nisam ni sanjao da cu jednog dana da se susretnem sa tom pojavom.Steta sto nisam imao kameru u autu mozda bih sve to snimio ako bih imao vremena a bilo me je i strah.Vracajuci se od prijatelja vozio sam cestom gdje je ogranicenje 55.milja odnosno skoro 100.km ali posto je sve ravno neosjetis da vozis 100.km i cini ti se da je sporo mada je to normalno ogranicenje po manjim cestama.Vozeci tako prema kuci zagledao sam se u obake koji su bili toliko mracni da mi se cinilo da je vec oko 11.sati navece mada je bilo oko 5.sati popodne.Znajuci iz iskustva da je mjesec Maj najopasniji za Tornada ugasio sam CD i upalio lokalnu radio stanicu da vidim sta se desava.Slusajuci tako izvjestaj shvatio sam da se Tornado spustio tocno u blizini ceste kojom sam morao proci.Pomislio sam da je opet blef jer kod njih sateliti prate nevrjeme tako da tocno znas gdje se nalazi i koje je vrste.Odjednom je poceo ogroman led da pada tako da sam se osjecao kao da neko tuce palicom po krovu od auta.Ispred mene je islo pet-sest auta i odjednom sam vidio da naglo koce tako da su dva auta odmah izletila sa ceste a mi smo stali iza njih.Pogledao sam ispred sebe i ugledao nesto sto nikad nisam vidio u zivotu.Bio je to Tornado koji se nalazio nekih pola milje ispred nas.Bio je ogroman odnosno Twister a kasnije sam saznao da se radilo o tipu F4.Nosio je sve ispred sebe a mi smo izasli iz auta i ukoceno gledali sta se desava.Led je prestao i kise nije vise bilo ali Tornado je bio tolikih razmjera da sam pomislio da je smak svjeta.Poceli smo panicno da sjedamo u auta i da okrecemo i vracamo se u suprotnom pravcu.Policijsko auto sa rotacionim svjetlima islo je prema nama i usporilo malo a policajac nam je rukom mahao da bjezimo nazad na sjever.Udaljio sam se autom nekih tri milje i stao i izasao iz auta i gledao prema jugu.Bilo je strasno gledati a sama pomisao kako se ljudi osjecaju koji su u kucama a koji se nalaze u njegovom epicentru me uzasavala.Bilo je to iskustvo koje necu nikada zaboraviti a steta sto nisam imao kameru sa sobom jer be snimak poslao direktno CAZIN.NET.Kasnije sam preko tv. vidio stetu koju je napravio a to je jedno djete mrtvo,desetak tesko ozljedjeni,oko dvjesta kuca do temelja sravljeno.

hmmm kad smo vec kod toga od cega tacno nastaje tornado koja je najveca posljedica :S ? zasto toga nema npr u evropi, bas sam slab na tom podrucju :S

[quote name='PlaYeR' post='236403' date='May 26 2008, 16:40']hmmm kad smo vec kod toga od cega tacno nastaje tornado koja je najveca posljedica :S ? zasto toga nema npr u evropi, bas sam slab na tom podrucju :S[/quote]

Tornado nastaje različitim fizičkim procesima u atmosferi, a za nastanak tornada je potrebno nekoliko uslova: nestabilnost atmosfere, mehanizmi podizanja i vlaga u srednjim i donjim delovima atmosfere. U blizini tla nestabilna vazdu

Nastanak tornada je veoma slozen,kako je vec dancer napisao,na primjeru ovaga moze se vidjeti koliko je covjek nemocan u odnosu na prirodu.Ovo se najcesce desava u americi,jadni oni ljudi sagrade ponovo kuce aono sljedece godine ponovo.Mislim da je u Hamburgu nastao manji tornado,i u hrvatskoj se joednom formirala pijavica.

ahh shit bas zahebano neg nevjerujem da oni budu na razlicitim mjestima vec skoro uvijek na istima .... treba se odatle seliti bjezati u evropu :D

Gago svaka cast :S bash super tema i super ispricano :D ja se ti pojava inace bojim :S jebiga zivis oke i odjednom dolazish u fazu biti il nebiti :S

:o koji storry, svaka cast!

Sinoc sam cula da je 8 ljudi poginulo u tom nevremenu.

ja mislim da bi crkla od straha kad bi vidjela da takvo nesto ide prema meni.

[b]Ti mora da se javljas sa mog sela,posto evo i kod mene turnado vec 2 dana izamance i kisa evo neprestaje poplave do usiju .Ne izlazim iz podruma nekoliko dana kamol iz kuce,nebil prestalo doslo mi da zapalim ameriku ebo je bush dok sam pobjegla sa floride i njene katrine sad me turnado spopali bolje da sam ostala u bosni ove godine.[/b]