Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Gradska dzamija Cazin

Recommended Posts

Mislim da ste svi, manje vise, upoznati sa dogadjajima u Gradskoj dzamiji Cazin koju su bacili mrlju na nas grad i kraj. Vec penzionisani ef. Pindzo ne zeli prepustiti mjesto novoizabranom, od reisa potvrdjenom, ef. Mujagicu. Kao da nam nije bilo dovoljno da se dijelimo u toku rata (APZB / 5.Korpus), pa je dzemat podijeljen. Apsurd je sto podrsku ef. Pindzi daju oni koji nikad ne idu u dzamiju, oni koji nisu platili vazifu par godina, a na spisku za podrsku ima i ljudi koji su umrli prije 5 i vise godina!?

licno, nemam nista protiv ef. Pindze. Ali, ako je vec u penziji, a toliko mladih efendija ceka na posao, zasto praviti cirkus od dzamije? cujem da su izbile cak 3 tuce u Bozijoj kuci!!! pa, zar to nije previse?! da ima pravu vjeru i da zna koliko Bog prezire podjele u vjeri, sam bi podnio ostavku.

vrijeme je da nove i mlade snage ucine nesto za ovu drzavu, a ne da se uzdamo u stare. zasto se, najzad, skolujemo ako sutra necemo moci dobiti posao od nekog ko je u penziji, a ipak radi?!

ocekujem korektne komentare i misljenja, bez vrijedjanja :lol:

ovako,

ja o tom istom efendiji znam puuuno. nekad sam imala visoko misljenje o njemu koje, ako ces iskreno, danas granici sa gadjenjem. prvo, ako je dobio rjesenje o penziji, trebao je dostojanstveno otici i mi ga lijepo i s darovima ispratiti. ovako, napravio je glupost; mnogi ne klanjaju vise gore, stvoren je razdor, a krivac je samo jedan. i zato, da se dalje ne bi blamirao i stavljao cazin na veci stub srama u bih, bolje je neka tiho i mirno ode.
jer, mi smo top tema u cijeloj drzavi!

sto se tice njegovog rada, on ga je isfurao u zadnjih deset godina. to znam iz licnog iskustva. svaki mevlud znas kako pocinje i zavrsava, a vec sve moguce recitale znas napamet. reziser svakog skupa u dzamiji i svakog pindzinog obracanja bila je njegova supruga, vjerovali ili ne! ona je JACK :lol: :?
prosli ramazan nije odrzao NIJEDNO predavanje, a niti je dozvolio da ef. Hamzabegovic klanja teravih namaz iako je sam bio nesposoban za to (stolice, curenje rane...).

sto se tice popravka dzamije, po ef. pindzi, danas bi u dzamiji jos bila burad i dzamija bi prokisnjavala. dokaz za to je da NIJEDNOM u toku ramazana nije pozvao dzematlije na izmirenje racuna za rekonstrukciju krova, tavana te grijanja. dug je bio 40 000KM!

sa 65 godina, penzija je zakonska obaveza, a ne mogucnost!

zato, svaka mu cast, ali njegovo je proslo.
pa nije on diktator u dzamiji, mada bi htio da bude porucivsi da cak i ako dodje sejh islam, ne moze ga odozgo otjerati. pa, molim te, kao da mu je babovina! a da li je tako nisko spao da mu supruga ide ispred njega skupljati potpise za ilegalni ostanak. (na listama se nalaze, kako sam vec pisala, i mrtvi :lol: )

ali, ovo kako je krenulo, on ce izgleda biti deloziran. nece cova u penziju :lol::):D:lol: :shock: :wink:

pozdrav

P.S. mozda mu se ne ide u penziju zato sto je penzija 8 puta manja od place, ali sta ces kad je na najmanje bio osiguran 8)
Kako ce on, jadan, prezivjeti s penzijom od 140KM kad drugi penzioneri imaju 800KM i lagodno zive!? Morat ce, bezbeli, prodati onu mecku iz garaze koja ide samo na duge relacije 8)

dragi efendume, taj Pindzo kojeg slucajno poznajem od prvih mojih dana kad sam isao u mekteb u gradsku dzamiju je napravio veliku smutnju.

Smutnja se u serijatu kaznjava smrcu! Taj grijeh (podjela muslimana) je u serijatu veci grijeh od ubojstva. Pindzo da je pravi hodza imao bi zenu koja je zavijena.

Ti kazes da nije propusto ni jednog sabaha!? - Pa jel on placen za to!? To mu je duznost i to nema price. Iako, ja pouzdano znam da ih je propustio X!

Kad sam bio na dzumaju jednom i kad sam vidio ovih par didova oko Pindze sto ga cuvaju i kako pricaju u vrijeme drzanja vaza dzumaju namam mi je bilo jasno, oni nit imaju pojma o vjeri neg klanjaju iz navike.

Kako samo nije sram toga Pindze odbijati penziju kod ovoliko nezaposlene mladosti? Onaj dan su na izborima u dzamiji dosli ljudi svi do jednog teske komunjare, od kojih je jedan od njih bilan rekao "ja sam ovdje prvi put al nedam Pindzu istjeravati..." i kad su poceli govoriti da su u dzamiju gradsku samo vehabije a nikad prije nisu dolazili...

Nasa dzamija Gradska je vrijeme Jugoslavije kad je bio socijalisticki rezim uvijek bila puna na dzumaju... a sad, u vrijeme kad je vjera kolko tolko slobodnija nego u SFRJ nemamo ni 5 safova na dzumaju! To je jadno. A i svi koji vole prakticirati Islam kazu da nisu sigurni u ispravnost svog namaza ako im je imam Pindzo.

Po meni Pindzo je dokaz kakav je komunizam imao uticaj na Islam u Bosni...

Malo kad sagledas... zasto danasnji imami nece javno da ljudima preporucuju sve zbirke hadisa da citaju (hadis je sve ono sto je Muhamed a.s. radio, govorio il cutnjom odobrio). Prije rata u BiH na srpsko-hrvatski jezik smo imali prevedeno samo par zbirka Hadisa, a poslije rata smo dobili i izdanja koja su prevedena tek tamo negdje 97. godine.

Hodza nikad nebi smio naplatiti ako nekom umrlom uci Kur`anske sure i sl. a to je danasnja praksa i uveliko je prisutna. Takodje kad je dzenaza svaki dobije po "kovertu" a zapravo ni to nebi smio primiti jer bi to morao raditi u svom dzematu od svoje imamske place. Iako se to vecinom danas daje kao dar... hodze se s vremenom pokvare i dodju do ovog stupnja lopovluka kakav je imam Pindzo. Sto bi on otisao jos u penziju kad moze jos malo zaraditi?

U komunistickoj Jugoslaviji je svak ziv smio ici u dzamiju i klanjati i prakticirati Islam, znam jer sam i sam tad isao u mekteb... ali, mi Bosnjaci smo u Jugoslaviji imali samo od knjiga na Bosanski jezik Ilmihal i nista vise! Ali u dzamiju su bez problema mogli ici samo didovi i nene. Aliju Izetbegovica i grupu njegovih prijatelja i tkz. "napredna islamska omladina" u to vrijeme koji su istrazivali u Gazi husrev begovoj knjizari (koja je brojala preko hiljade knjiga na bosanski, ne srpskohrvatski) knjige o historiji bosanskog jezika su uhaspisli i poslali ga u zatvor. Bez veze i dzab-dzabe!! Samo zato jer je smatran kao prijetnja Socijalistickoj Jugoslaviji. A, ljudi su samo citali! Tako je bilo i sa "naprednom islamskom omladinom".

Vjerovatno zbog toga je u prvom napadu na Sarajevo napadnuta i Gazi husrev begova knjizara i spalito je vise hiljada knjiga (bila je jedna od najvecih knjizara na Balkanu) a u njoj su postojali nepobjedivi dokazi o Bosni, Bosnjacima i Bosanskom jeziku!

kemo, cini mi se da dobro zboris :wink:

samo da te ispravim kod pojma knjizara, mislio si vjerovatno na biblioteku.... :wink:

bolje da te ja ispravim nego neko drugi(Pindzo*) :)

*pindzo posjecuje ovaj forum redovno! :D

da sebe ispravim na vrijeme, svi vi dobro zborite ;)

P.S. ja nisam vas dzemat :)

NE KONTAM paa mogli smo dovesti jednog popa u carsiju ... mozda bi se raja snjim bolje slagala nego sa ovim hodzom zgembom ... ma neznam ja nisam iz cazina al znam da ste FANATIK sto se tice tako tih dzamiskih stvari :wink:

meni Pindzo nije toliko poznat ,al citajuci vase komentare ,mislim da je on za pemziju ,i samom njemu treba da bude jasno ,da na mladjim svjet ostaje ,imamo mi toliko mladi i bolji efendija koji nemogu dobiti mjesto zbog takvi Pindzi ,koji aminaju pred bogom misleci koliko ce mu za Bajram pasti novaca ili za vitre ,hodza kad baca pricu onda je grijeh ko neubaci u sanduk dinar ,a njemu nije grijeh da lijeva ruka a desni dzep radi .ili jos da mladjem nezeli predat stolicu .

Aferim efendi-Pindzi na njegovu radu, hvala mu sto je ucio u mektebu, sto nam je pored znanja o vjeri ( oskudnog ) podario i niz lijepih trenutaka u dzamiji, kroz svoj humor i lijepu rijec. Aferim mu, ali doslo je vrijeme kad mora priznati da je za sve bolje, pogotovo nas mlade muslimane, da neko mladji i poletniji preuzme dzemaat. Mora shvatiti da mu ovo ne ide u prilog, da su za nasu sramotu culi i u Americi, o tome se prica na chatu, i u cijeloj Bosni. Moram priznati i sam da sam ogorcen, kao mnogi. Ne mogu i ne zelim gledati ljude koji su dosli u dzamiju nedavno ( bujrum svima, ali pjani dolaziti, pricati dok se Kuran uci, vrijedjati druge za ucenja ezana, prijetiti... ), ne pridrzavaju se pravila koja ih cine clanovima dzemata a hoce sva prava. Nije lijepo novom efendiji, dragom covjeku koji osjeca i voli Islam za razliku od mnogih hodza, prijetiti da ce biti bacen kroz prozor... invalidu, predsjedniku dzematskog odbora da ce mu trebati jos jedna staka... i sve to dahom iz kojeg se osjeca alkohol. I povrh svega, iako je sam uzrok razdora, Allahu mrskog djela kako je Kemo pokazao i dokazao, Pindzo drzi hutbu u kojoj govori o zajednistvu. Nije li to licemjerno. Iskreno, ja volim Pindzu efendiju, za njim sam prvi put klanjao, ucio o svojoj vjeri... cak mi pomogao oko odluke za fakultet, ali njegovo je vrijeme proslo.

Ne mogu i ne zelim gledati ljude koji su dosli u dzamiju nedavno ( bujrum svima, ali pjani dolaziti, pricati dok se Kuran uci, vrijedjati druge za ucenja ezana, prijetiti... ), ne pridrzavaju se pravila koja ih cine clanovima dzemata a hoce sva prava.

Zaista, Pindzo je napravio veliku smutnju medju ljudima a to je grijeh koji se u islamskom zakonu tj. serijetu kaznjava smrcu. Kad sam vidio onu gamad sto nikad u dzamiji nisu bili i kad su dosli pricati kako samo Vehabije zele smjeniti pindzu... ma, fuj!

Ja sam reko da necu vise klanjati sa Pindzom u dzematu ako on bude imam jedino ako bas se potrefi da zakasnim il sta... al, ovako necu riskirati da klanjam i ne znam ni jel mi primljen namaz.

Moram i reci da je Pindzo kriv za svu ovu djecu sto po carsiji lokaju alkohol skoro kao u krscanskoj zemlji. Moja familija je placala dzemat u gradskoj dzamiji skoro 20 godina a Pindzo ni jednom nije bio kod nas u kuci iako bi to bilo lijepo od njega kao imama! Jedino nam je dolazio u komsiluk ako je neko umro, pokupio "kovertu". Pindzo, ako citas ovo, srami se!

e moj kemo izvini al brete poglup si mislio sam da je tvoje znanje malo sire al po ovim pricama dokaza da si podbacio gledavao sam te po dzamiji al brete ovo su gluposti sto pises zaboravio si ono tebi tvoja vjera meni moja al unas su ljudi takvi da gledaju druge i kako klanjaju i kako disu sramota pocela se vjera iskrivljavati,,gospodin pr,ef,pindzo je zasluzio malo bolje postovanje a ne ovaku bruku bilo koji drugi dode na njegovo mjesto moze biti gori od njega isto ce primat koverte ivaziti sve dok neko nekaze ma i ovaj uvjek isto vazi narod je taj koji je kriv za koverte jer je narod poceo to nudit jel tako a ima i hiljade drugi sto cekaju na birou pa se niko za to nepita a vi hocete da smjenite covjeka sto je ostario u cazinu sramota ...........

X-men, sinko samo si doso na forum i poco si soliti pamet drugima. Mogo bi letiti a da ne nakupis ni 10 komentara. Zato jezik za zube, i ako imas sta reci fino kazi a ne na ovaj nacin.

narod je taj koji je kriv za koverte jer je narod poceo to nudit jel tako a ima i hiljade drugi sto cekaju na birou pa se niko za to ne nepita a vi hocete da smjenite covjeka sto je ostario u cazinu sramota ...........

e moj kemo izvini al brete poglup si mislio sam da je tvoje znanje malo sire al po ovim pricama dokaza da si podbacio gledavao sam te po dzamiji al brete ovo su gluposti sto pises zaboravio si ono tebi tvoja vjera meni moja al unas su ljudi takvi da gledaju druge i kako klanjaju i kako disu sramota pocela se vjera iskrivljavati,,gospodin pr,ef,pindzo je zasluzio malo bolje postovanje a ne ovaku bruku bilo koji drugi dode na njegovo mjesto moze biti gori od njega isto ce primat koverte ivaziti sve dok neko nekaze ma i ovaj uvjek isto vazi narod je taj koji je kriv za koverte jer je narod poceo to nudit jel tako a ima i hiljade drugi sto cekaju na birou pa se niko za to nepita a vi hocete da smjenite covjeka sto je ostario u cazinu sramota ...........

on je nas razdjelio! A, kakva je kazna u serijatu za to?

A, hodza ce u buducnosti na zalost biti ovakvih ko Pindzo i vise! Upravo zato sto ni ove hodze ne priznaju tj. ne cijene bratstvo medju muslimanima.

aj ti objasni kavo to bratsvo nije sirio u toku svoje sluzbe on da je toliko nakupio se koverti ko sto vi pricate nebi vozao onog mecana nego malo novijeg jer i sam znas da je u toku sluzbe svaki dan imao naj manje jednu dzenazu a gdje je toliko godina proslo pa taj bi bio rok feler daj malo razmisljaj koga bi ti stavio za hodzu e ovako krenucu od sebe pa svi mi da smo na njegovom mjestu neko bi se nasao i rekao on nije musliman il hodza pa zar je trebalo toliko godina da prode i sad da se kaze on nevelja.........koji to hodza ide obilazi svoj dzemat i siri islam aj reci zasto je mejtef zasto su knjige tolike i on ti nikad nebi naplatio da si otisao kod njega pa pitao neka pitanja koja ti nisu bila jasna a tako ni jedan cak im je i drago da pitas al evo covjek sad nevalja opet sramota za cazin zbog nekih koji nece da zele i misle da ce doci bolji hoce hoce....pozdrav svima nezelim nikog uvredit ovo su samo komentari al vidim da se nekima nesvida moje prisustvo na forumu e bas steta za neke al svak ima pravo na misljenje .............. 8)

Pa Pindzo da je pametan on bi do sad polozio vozacki ispit! Duznost svakog muslimana je "Ikre bismi rabike..." Uci, u ime gospodara..."

A, on cak ni poloziti ne moze za auto! Imam danas treba da bude uzor drustvu. Kako ce biti ako ne zna osnove danasnjeg drustva?

A, dje su mu pare? - Ne znam, ne gledam mu ja u novcanik!

Guest Irhad

eeee scim se vi zamarate grdna rane.Kao prvo ovdje ima mnogih,cast izuzecima, koji nemaju pojma o islamu a pricaju o njemu kao da su pokupili svu pamet svijeta.Ja eto da priznam neznam tog Pindzu ali vi kako ste covjeka ocrnuli pomislio bih da je to neki mafijas da Bog sacuvaj a ne kuzite da medu nama ima 10 puta gorih,jednostavno govorite tudje mane a na svojima nista ne radite.

P.S.:Ostavite covjeka na miru da uziva u svojim starim godinama a ne ruzite mu zadnje godine zivota,vjerujte nije lijepo.
nemojte na cemu zamjeriti.
sellam

: :lol: : da kemo upravu treba da ima polozeno al i na vise dzenaza je dolazio pjesice iako je bio star pa si zaboravio da pravi musliman treba biti i skroman covjek al netreba toliko o tom covjeku on ce umrijeti kao svi mi a nevjerujem da bi iko od nas volio kad umre da se o njemu prica kako je sirio smutnju medu muslimanima il bio los covjek itd,jel tako pa nesmatram ga ja legendom al je bio skroman u svemu sto je radio,i koliko ef ceric ima godina aj malo o njemu pricaj po izgledu mi se cini da je i on za penziju al ga vole covjek se istice u svojim govorima a koliko sam ga ja slusao istu pricu prica samo u drugim kalupima ....pozdrav svima treba da smo slozni a ne da bacamo sumnje na druge.. :!: :!: :!: :!: :idea:

hm, skroman! OK, ako neko zeli biti skroman ali bogacenje je dozvoljeno u Islamu a za neopravdano siromastvo u Kur anu pise da siromastvo granici sa nevjerstvom!!!

A, Irhade, taj imam bi nas trebao ostaviti na miru i na njegovo mjesto bi pod obavezno morao doci neko ko ima sposobnost da omladinu privuce u dzamiju i spasi ih od pijancenja, alkoholiziranja, travarisanja... i sl. a ne da oko sebe ima 3-4 dida i samo zbog toga na jaciji u grad. dzamiji ne mozes vise vidjeti mladjeg od 50. godina! Zalosno boga mi!

eeee scim se vi zamarate grdna rane.Kao prvo ovdje ima mnogih,cast izuzecima, koji nemaju pojma o islamu a pricaju o njemu kao da su pokupili svu pamet svijeta.Ja eto da priznam neznam tog Pindzu ali vi kako ste covjeka ocrnuli pomislio bih da je to neki mafijas da Bog sacuvaj a ne kuzite da medu nama ima 10 puta gorih,jednostavno govorite tudje mane a na svojima nista ne radite.

P.S.:Ostavite covjeka na miru da uziva u svojim starim godinama a ne ruzite mu zadnje godine zivota,vjerujte nije lijepo.
nemojte na cemu zamjeriti.
sellam

hm, skroman! OK, ako neko zeli biti skroman ali bogacenje je dozvoljeno u Islamu a za neopravdano siromastvo u Kur anu pise da siromastvo granici sa nevjerstvom!!!

A, Irhade, taj imam bi nas trebao ostaviti na miru i na njegovo mjesto bi pod obavezno morao doci neko ko ima sposobnost da omladinu privuce u dzamiju i spasi ih od pijancenja, alkoholiziranja, travarisanja... i sl. a ne da oko sebe ima 3-4 dida i samo zbog toga na jaciji u grad. dzamiji ne mozes vise vidjeti mladjeg od 50. godina! Zalosno boga mi!

Ti (kemo) tako a u stvari drukcije stvari stoje kakvu omladinu valjda taj treba mladi da dovede vehabije u dzamiju malo se bolje informisi a ne uz ovu gore doticnu(picku) ponavljati ko papiga pusti onda svoj ISLAM u kraj ako mislis o covjeku kojeg je narod 30 godina volio i sad kad ga nevoli fam,Ajdinovic i ti zelis biti isti,okreni se Kemale procitaj prije svoje postove i neseri inace necete imati dzematlija cazinjana ikao sto vidis odakle su sve te vehabije sto dolaze niti jedan nije nas cak ih ima sa skokova i on daje svoj glas protiv Pindze **bem mu bradu i mater. U mjesto da ga stitite sad odjednom nevalja pa kako majku mu vama sve u carsiji nevalja jebes ti ljude kad za njih drugi misli. Toliko i lip pozdrav