Jump to content
Sign in to follow this  
Eve

Higijena bebica i djece uopste

Recommended Posts

Da li pazite s kakvim samponima ili sapunima kupate djecu ili s kakvim deterdzentom perete djeciju odjecu? Kakve kremice, pudere ili slicno koristite?

Kod nas recimo govore kako je "lipo" prvih cetrdeset dana kupati djete, ovdje babice savjetuju da se to necini jer se koza isusuje previse a bebe ionako imaju osjetljivu.

Da li ste npr. od pocetka korisitili neki sampon za kupanje ili samo vodu?
Da li ste koristili ili koristite pelene za bacanje ili one pamucne?

Uglavnom ovo nek bude tema uopste o higijene bebi i djece.

Ja nisam mama, jos uvijek :rolleyes: ali ucestvujem u svakodnevnom odgoju i odrastanju jedne bebice kojoj je sada godina i mjesec dana. Pa se poprilicno razumijem u sve vezano za temu...

Mi smo Aliju kupali svaku noc, od kako je dosao iz porodilista, i to radimo i dan danas... oduvijek se zna da male bebe se trebaju kupati, ne razumijem te neke novine koje unose...neki kazu treba ovo, neki ne treba... doduse, najbolje pitati svoju mamu, pa se po tome i ravnati.

kupali smo ga sa johnson's baby kupkama, ali mu je izasao osip, tj ekcem od kupke. i doktor je rekao da je jako osjetljiv, pa smo morali u apoteci uzimati posebne i kreme i kupke, totalno neutralne bez mirisa ikakvog. mozda i jeste najbolje vidjeti koja krema/kupka bebi najbolje odgovara..

sto se pelena tice, prvih mjesec dana smo mu stavljali pamucne pelene, a poslije pampersice..i jednom smo promijenili na neke druge (violeta) i iskreno nisu se pokazale najboljim... cak mu se i osip znao pojaviti tako da smo ostali vjerni pampersu :D
i evo jedan savjet, koji vjerovatno i znate do sad, a tice se koristenja stapica za usi... znaju biti jako opasni ukoliko se previse pritisne... treba samo koliko je vidno ubaciti u uho, da ne izazove kontra efekat, pretjerano lucenje...

uh :) hehhehe
ovdje u slo babice preporucuju da se beba prvih 40dana samo vlaznom gazom obrise i prebrise ustvari dok mu pupak ne zaraste ... kasnije dok bebina koza je osjetljiva preporucuju upotrebu tecnih sapuno tj od raznih tih djecijih proizvoda ... ja sam od pocetka pocela koristit za svog Eneja od Bubchen kao baby gel za tushiranje ali samo jednom sedmicno da mu se nebi koza osusila ... za mazanje bebinih pregiba gdje je koza najosjetljivija ja sam koristila i koristim i sad od Bubchen Phleg Ol mit Calandula ... (baby ulje sa ognjicem) pokazalo se ko najbolje za mog Eneja ... a inace jos upotrebljavamo bademovu kremu za mazanje guzice i koristimo Pampers pelene jer mu druge ne odgovaraju ... o da i ljetnim danima obavezno kad se dijete vise znoji koristimo nivea baby puder da nebi doslo do kakvih osipa i tako dalje ...

mislim za mene imaju najbolje kreme i sampone tj tekuce sapune nivea Johnson i Bubchen te koristim i odgovaraju skroz Eneju :)