Jump to content
lucky

Projekti u općini Cazin

Recommended Posts

[quote name='Incubus' timestamp='1333442561' post='453078']
Razvojna agencija je dobra ideja samo ne znam kako ce biti realizirana.

Ne znam jesi citao onu strategiju opcine.

Dokument je sam po sebi profesionalno napravljen samo ja licno imam neke zamjerke:

1) Poticanje poduzetnistva - sve se svodi na forimiranje nekih agencija, udruzenaj itd.. pa nije to poticanje poduzetnistva - po meni najvaznije su porezne olaksice, olaksana administracija i ako vec hocemo promicati poduzetnistvo onda dodatno obrazovanje u svim srednjim skolama - neka cazin prvi uvede dodatni predmet poduzetnistvo!

2) Turizam - toliko se fokusira na turizam i ne znam ko je napisao da je to "brza i laka zarada" - to apsolutno nije istina! U turizmu se investicije otplacuju puno duze nego u drugim djelatnostima. Tu je povrat na kapital jako spor, a amortizacija svake godine ubija dobit. Hrvatske turisticke tvrtke nakon godina ulaganja (pocele jos u ratu) tek danas pocinju bivati profitabilne (i to ne sve). Dodatno - ekologija je jako skupa stvar. I treca stvar - mi nemamo radnu snagu za turizam.

3) Mislim da fokus ovdje treba biti na ono u cemu smo tradicionalno dobri: Poljoprivreda, Gradjevina, Logistika, Automobilska industrija i Trgovina.
Jednostavno ljudi kod nas se bave poljoprivredom vec stoljecima i tradicionalno smo poljoprivredni kraj.
Za gradjevinu imamo velikog potencijala - opcina bi jednostavno trebala pokusati raditi da potakne suradnju nasih gradjevinskih firmi i popratne industrije i da olaksa izlazak gradjevinara na trziste cijele bih i van kroz laksi dolazak do bankovnih garancija. Nasi ljudi znaju raditi tu i gradjevina nije toliko kapitlno intenzivna - vise je radno intenzivna a radne snage imamo.
Logistika - zbog polozaja i zbog toga sto imamo radnu snagu za to
Automobilska industrija - jednostavno mislim da imamo odlicnih majstora i puno malih radionica i slicno i smatram da bi ulaganje u automobilsku industriju tj. dovodjenje takve investicije ovdje bio veliki pogodak.
Trgovina - opet zbog polozaja i zbog toga sto mislim da imamo radnu snagu za to, a nije kapitalno intenzivno.

Ima tu jos toga, ali evo to mi najvise zapelo za oko.
[/quote]

ma da, ovo pod 1 je kljucno..
kapital ne privlace agencije, njihov konsalting, savjeti i sl, vec neki vid finansijske olaksice..

[quote name='Incubus' timestamp='1333442561' post='453078']
Razvojna agencija je dobra ideja samo ne znam kako ce biti realizirana.

Ne znam jesi citao onu strategiju opcine.

Dokument je sam po sebi profesionalno napravljen samo ja licno imam neke zamjerke:

1) Poticanje poduzetnistva - sve se svodi na forimiranje nekih agencija, udruzenaj itd.. pa nije to poticanje poduzetnistva - po meni najvaznije su porezne olaksice, olaksana administracija i ako vec hocemo promicati poduzetnistvo onda dodatno obrazovanje u svim srednjim skolama - neka cazin prvi uvede dodatni predmet poduzetnistvo!

[/quote]

slažem se sa svim što si naveo, mada agencija može biti od koristi.....itekako....npr. za svaku dobru ideju bar moraš pripremiti projektni prijedlog po određenim formama propisanim od strane donatora.....

ako ta agencija bude sposobna da priprema takve projektne prijedloge koji će dovući koju marku opravdat će svoje postojanje.....

ali da se nadovežem ipak na ovo što si naveo, slažem se da cazin uvede taj predmet ili čak smjer poduzetništva, ali pitam te samo da kažeš kako to cazin ili bilo koja druga općina može uraditi kad je obrazovanje još uvijek a i ostat će u nadležnosti viših nivoa vlasti, koje ne zanimaju ti problemi lokalnog nivoa....isto ti je i sa poreznim olakšicama, administracijom i slično....

[quote name='superhik' timestamp='1333449396' post='453095']
slažem se sa svim što si naveo, mada agencija može biti od koristi.....itekako....npr. za svaku dobru ideju bar moraš pripremiti projektni prijedlog po određenim formama propisanim od strane donatora.....

ako ta agencija bude sposobna da priprema takve projektne prijedloge koji će dovući koju marku opravdat će svoje postojanje.....

ali da se nadovežem ipak na ovo što si naveo, slažem se da cazin uvede taj predmet ili čak smjer poduzetništva, ali pitam te samo da kažeš kako to cazin ili bilo koja druga općina može uraditi kad je obrazovanje još uvijek a i ostat će u nadležnosti viših nivoa vlasti, koje ne zanimaju ti problemi lokalnog nivoa....isto ti je i sa poreznim olakšicama, administracijom i slično....
[/quote]

Nisam ja rekao da agencija ne moze biti od koristi - dapace - moze! Pitanje je samo implementacije.

Mislim da pogotovo u povezivanju nasih poduzetnika i jednostavno pokusaja rjesavanja njihovih problema moze imati itekakvog smisla, a o privlacenju stranih investicija da i ne govorimo.

Znam da je obrazovanje jos u nadleznosti visih nivoa, ali to ne mora biti obavezan predmet niti se cak ne mora odrzavati unutar redovne nastave. Moze biti nesto dodatno i dobrovoljno za ucenike. Troskovi neceg takvog isto ne bi trebali biti veliki. Treba ti dobar stalni predavac i jako vazno - ukljuci poduzetnike s opcine cazin i pokusaj dovesti druge ljude s univerziteta i slicno da drze predavanja djeci u skolama o poduzetnistvu. A i opcina ima zaposlenika ekonomista koji bi to mogli odraditi.
Mislim da se moze barem pokusati sa ovim.

Sto se tice poreznih olaksica i administracije - naravno da opcina ima najmanje mogucnosti, ali treba svoje mogucnosti iskoristiti do maksimuma.
Treba svoj budzet stegnuti koliko god moze sto se tice potrosnje, treba ubrzati administraciju maksimalno, implementirati sve nove procese u poslovanju, informatizirati se itd itd...

Nije da se ne moze! Ako budemo odmah okrivljavali vise nivoe vlasti onda najbolje da raspustimo sve na nivou opcine i tako ustedimo novac.
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1333450241' post='453097']
Nisam ja rekao da agencija ne moze biti od koristi - dapace - moze! Pitanje je samo implementacije.

Mislim da pogotovo u povezivanju nasih poduzetnika i jednostavno pokusaja rjesavanja njihovih problema moze imati itekakvog smisla, a o privlacenju stranih investicija da i ne govorimo.

Znam da je obrazovanje jos u nadleznosti visih nivoa, ali to ne mora biti obavezan predmet niti se cak ne mora odrzavati unutar redovne nastave. Moze biti nesto dodatno i dobrovoljno za ucenike. Troskovi neceg takvog isto ne bi trebali biti veliki. Treba ti dobar stalni predavac i jako vazno - ukljuci poduzetnike s opcine cazin i pokusaj dovesti druge ljude s univerziteta i slicno da drze predavanja djeci u skolama o poduzetnistvu. A i opcina ima zaposlenika ekonomista koji bi to mogli odraditi.
Mislim da se moze barem pokusati sa ovim.

Sto se tice poreznih olaksica i administracije - naravno da opcina ima najmanje mogucnosti, ali treba svoje mogucnosti iskoristiti do maksimuma.
Treba svoj budzet stegnuti koliko god moze sto se tice potrosnje, treba ubrzati administraciju maksimalno, implementirati sve nove procese u poslovanju, informatizirati se itd itd...

[b]Nije da se ne moze[/b]! Ako budemo odmah okrivljavali vise nivoe vlasti onda najbolje da raspustimo sve na nivou opcine i tako ustedimo novac.
[/quote]

ne kažem da se ne može.....stvar je da se ne mogu uraditi revolucionarne stvari....veliki pomaci koje bi svi željeli vidjeti.....

nažalost, stari zakon o građenju je bio preopterećen, ali novi koji je skupština kantona donijela prošle godine je još gori, još više papirologije, raznih vrsta dozvola.....i tu su ruke vezane......bar dok zakonodavcu ne dođe u glavu da treba olakšavati pristup investitorima....

[quote name='superhik' timestamp='1333450865' post='453098']
ne kažem da se ne može.....stvar je da se ne mogu uraditi revolucionarne stvari....veliki pomaci koje bi svi željeli vidjeti.....

nažalost, stari zakon o građenju je bio preopterećen, ali novi koji je skupština kantona donijela prošle godine je još gori, još više papirologije, raznih vrsta dozvola.....i tu su ruke vezane......bar dok zakonodavcu ne dođe u glavu da treba olakšavati pristup investitorima....
[/quote]

Istina - ali onda treba administraciju opcine zaposliti da za investitora rijesi probleme s ovim glupostima - tu razvojna agencija moze pomoci.

Dodji - ulozi novac - administraciju rjesavamo mi! Eto ga i slogan :)

Revoluciju niko ne ocekuje, ali neki pomaci se moraju i mogu ostvariti.
  • Upvote 1

problem je sto zakone , narocito one koji se doticu privrede direktno ili cesto indirektno je pogadaju, kreiraju oni koji nemaju nikakvo iskustvo rada u privredi i koji su vodjeni instrukcijama stranka kojima je cilj prikupiti sto vise novca koji ce iskoristiti da i sljedece 4 godine ostanu na vlasti..

da nije sve stvar visih instanci pokazuje primjer rente koja se naplacuje na privatno gradjevinsko zemljiste ili nedavnog pokusaja opstine cazin da uvede komunalnu naknadu koja je van svake pameti, a jedino utemeljenje te naknade je kao kantonalni zakon..pa okej, uvedi rentu, ali ne tako da ona bude kontraproduktivna pa da poslodavci zbog visine rente moraju otpustati a ne zaposljavati radnike ..
ako me ko razumije sta hocu reci.. Edited by snake
  • Upvote 2

[quote name='snake' timestamp='1333452110' post='453100']
problem je sto zakone , narocito one koji se doticu privrede direktno ili cesto indirektno je pogadaju, kreiraju oni koji nemaju nikakvo iskustvo rada u privredi i koji su vodjeni instrukcijama stranka kojima je cilj prikupiti sto vise novca koji ce iskoristiti da i sljedece 4 godine ostanu na vlasti..

da nije sve stvar visih instanci pokazuje primjer rente koja se naplacuje na privatno gradjevinsko zemljiste ili nedavnog pokusaja opstine cazin da uvede komunalnu naknadu koja je van svake pameti, a jedino utemeljenje te naknade je kao kantonalni zakon..pa okej, uvedi rentu, ali ne tako da ona bude kontraproduktivna pa da poslodavci zbog visine rente moraju otpustati a ne zaposljavati radnike ..
ako me ko razumije sta hocu reci..
[/quote]

zakone kreiraju da spase visine svojih primanja. sve cesce [b]i oni sami [/b]ponavljaju na svojim skupstinskim sjednicama: da budzet pune svi gradjani, a trosi ga samo visoki stalez - budzetski korisnici...
sva sredstva koja gradjani na razne nacine daju drzavi, uvijek oko 60 posto ide na place zaposlenih u samoj drzavnoj masini i sve krece od toga.... a oni se iz godine u godinu vracaju sa vecim apetitima....tako da ce uvijek biti pokusaja raznh taksa, renti ili na kraju povecanje stope PDV-a
sve iz te privrede i proizvodnja i trgovina i usluge njima samo trebaju da pune budzet i nije bitno kako funkcionisu.....
[img]http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/557590_10150779436130996_115718780995_12120724_1406246913_n.jpg[/img]

na lisi nice jos jedna zgrada ...

poceli i radovi na rekonstrukciji zgrade elektrodistribucije ...

[quote name='lucky' timestamp='1334985237' post='454519']
na lisi nice jos jedna zgrada ...

poceli i radovi na rekonstrukciji zgrade elektrodistribucije ...
[/quote]

Pa jeste ali su takodjer i pocele i predizborne aktivnosti i predizborna kampanja.Nema sta radi se,izgradjiva se,sve to u ime naroda i radnicke klase.....
  • Upvote 2

radovi na rekonstrukciji zgrade elektrodistribucije obustavljeni ... hocemol opet imati blokadu cazina ?

[quote name='lucky' timestamp='1337268186' post='456718']
radovi na rekonstrukciji zgrade elektrodistribucije obustavljeni ... hocemol opet imati blokadu cazina ?
[/quote]

ma kakva blokada...necete imati struje :)

[quote name='viking' timestamp='1337293732' post='456735']
ma kakva blokada...necete imati struje :)
[/quote]

Kako nebi bilo da nemamo gdje placati :D

[/quote]

pitaj projektanta zbog cega su obustavljeni..
onako kako on projektuje bi i mrche znao projektovati..

[/quote]

Nevalja nadzor,opet izgleda ima nesto protiv izvođača pa koči ..... :rtfm:

[quote name='snake' timestamp='1337332194' post='456766']
pitaj projektanta zbog cega su obustavljeni..
onako kako on projektuje bi i mrche znao projektovati..
[/quote]

projektant nema nikakve veze sa izvodjacem radova a ni investitorom ... on je odradio ono sto je od njega trazeno ...

izvodjac radova je svojim timom inzinjera tvrdi da se mora raditi rusenje i raditi nova zgrada ... al kako stvari stoje radi se renoviranje nikakvo rusenje pa pravljenje nove zgrade ... ipak elektrodistribucija nije laka za zajebavati kao sto su kod nekih zbog statistike povecali cjenu radova do 200% ...

opet je mozda najbolje da se sve sto neko radi u cazinu dodje kod tebe na svajet ... jer vidim da sve znas kako funkcionise i kakava je cije strucnost ... A Mrče je veci covjek od nekih koji se prestavljaju da su ljudi ...

ubadaju se ini jarboli na kužnom toku,za svaki će se sići ona traka posebno ani sa tv cazin će slikati i cazinnet reklamirati Nerku za dzaba

[quote name='lucky' timestamp='1337409643' post='456823']
projektant nema nikakve veze sa izvodjacem radova a ni investitorom ... on je odradio ono sto je od njega trazeno ...

izvodjac radova je svojim timom inzinjera tvrdi da se mora raditi rusenje i raditi nova zgrada ... al kako stvari stoje radi se renoviranje nikakvo rusenje pa pravljenje nove zgrade ... ipak elektrodistribucija nije laka za zajebavati kao sto su kod nekih zbog statistike povecali cjenu radova do 200% ...

opet je mozda najbolje da se sve sto neko radi u cazinu dodje kod tebe na svajet ... jer vidim da sve znas kako funkcionise i kakava je cije strucnost ... A Mrče je veci covjek od nekih koji se prestavljaju da su ljudi ...
[/quote]

Ti kad bi jednom u životu rekao istinu pa makar nije onakva kakva tebe odgovara znaš kako bi se dobro osjećao. Pokušaj.

Dakle da budemo pošteni projektant jest krivo procjenio temelje zgrade jer na sadašnje temelje se vrlo vjerovatno ono što je projektirano ne može napraviti, ali isto tako treba reći da nije kriv projektant jer je dobio krive informacije o samoj zgradi (staroj zgradi) i nije se znalo tačno kakva je situacija dok se nije počelo rušiti i kopati.

I sad će se iznaći rješenje vjerovatno iz toga i svi zadovoljni - osim luckya, naravno.

[quote name='lucky' timestamp='1337409643' post='456823']

[/quote]

zao mi je sto ti ovo moram reci, ali definitivno nemas pojma o cemu pricas i iz tebe samo progovara netrpeljivost prema izvodjacu..
zbog cega je to tako , nemam pojma..
razgovarao sam sa ljudima od te struke i projektant je izgleda projektirao na nevidjeno..a
jedino sto se slazem s tobom je oko mrcheta :)

[img]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/543678_3624543064470_1600821956_2857076_1682891053_n.jpg[/img]

Kod nas se sve pokusava, na zalost i uspijeva, staviti u politicke okvire, upotrijebiti u politicke svrhe. Tako i ovaj cisto gradjevinski (strucni) problem poprima politicku dimenziju, iako se radi o cisto poslovnom odnosu jedne privatne firme i jednog Javnog preduzeca. Eh, kad bi se mogao malo u to upetljati i Asda bilo bi korisno :P, ali na zalost nema niti jednu dodirnu tacku sa akterima, mada ne sumnjam da ce vec naci nacina da se upetljaju.

[quote name='barca' timestamp='1337590511' post='456962']
Kod nas se sve pokusava, na zalost i uspijeva, staviti u politicke okvire, upotrijebiti u politicke svrhe. Tako i ovaj cisto gradjevinski (strucni) problem poprima politicku dimenziju, iako se radi o cisto poslovnom odnosu jedne privatne firme i jednog Javnog preduzeca. Eh, kad bi se mogao malo u to upetljati i Asda bilo bi korisno :P, ali na zalost nema niti jednu dodirnu tacku sa akterima, mada ne sumnjam da ce vec naci nacina da se upetljaju.
[/quote]

Ja cak mislim da ima jer jedan mali dio projekta zgrade ukljucuje cini mi se neki podzid ili nesto sto mora biti na opcinskoj zemlji (mislim da ukupna vrijednost toga nije visa od 30ak hiljada KM) ili nesto tako i taj dio troskova bi trebao pokriti KSF (u dogovoru s elektroprivredom), ali ko zna sta ce tu biti jos hahahahahaha

[quote name='Incubus' timestamp='1337581724' post='456954']
Ti kad bi jednom u životu rekao istinu pa makar nije onakva kakva tebe odgovara znaš kako bi se dobro osjećao. Pokušaj.

Dakle da budemo pošteni projektant jest krivo procjenio temelje zgrade jer na sadašnje temelje se vrlo vjerovatno ono što je projektirano ne može napraviti, ali isto tako treba reći da nije kriv projektant jer je dobio krive informacije o samoj zgradi (staroj zgradi) i nije se znalo tačno kakva je situacija dok se nije počelo rušiti i kopati.

I sad će se iznaći rješenje vjerovatno iz toga i svi zadovoljni - osim luckya, naravno.
[/quote]
jel ti to mene nazivas lascem ?
[quote name='snake' timestamp='1337581934' post='456956']
zao mi je sto ti ovo moram reci, ali definitivno nemas pojma o cemu pricas i iz tebe samo progovara netrpeljivost prema izvodjacu..
zbog cega je to tako , nemam pojma..
razgovarao sam sa ljudima od te struke i projektant je izgleda projektirao na nevidjeno..a
jedino sto se slazem s tobom je oko mrcheta :)
[/quote]

kazem ja svi mi moramo ici kod tebe po pamet ... xD

[quote name='lucky' timestamp='1337612999' post='457016']
jel ti to mene nazivas lascem ?

kazem ja svi mi moramo ici kod tebe po pamet ... xD
[/quote]

Pa što se tiče cazina, lokalne politike i onih koje ti ne podnosis tu em sto izvrces istinu, em sto lazes, em sto izmišljaš. Šta drugo da čovjek misli.

jel laz da je inzinjer koji je radio kod izvodjaca radova izasao na tender za nadzor za ponudom duplo jeftinijom od cijene koja je uobicajena za taj posao ? s tim da je prije toga inzinjer dobio otkaz ...

[quote name='lucky' timestamp='1337613757' post='457020']
jel laz da je inzinjer koji je radio kod izvodjaca radova izasao na tender za nadzor za ponudom duplo jeftinijom od cijene koja je uobicajena za taj posao ? s tim da je prije toga inzinjer dobio otkaz ...
[/quote]

Vjeruj mi da stvarno ne znam ko je nadzor na toj zgradi.
Koliko ja znam nadzor jest išao sa duplo jeftinijom cijenom i da vlasnik elektrometala bio iskreno iznenađen sa tim i da bi bio sretniji s nekim drugim nadzorom, ali jednostavno čovjek je dao tu cijenu i to je to.

Ali fkt ne znam ko je... ako hoces mozes mi na pm poslati ime nadzora. Mislim vjerovatno ionako piše na tabli kraj zgrade, ali ja nisam u cazinu da bih mogao vidjeti.