Jump to content
lucky

Projekti u općini Cazin

Recommended Posts

skontao sam ja tebe u pravom smislu,nema potrebe za izvinjenjem..
inace svaka kritika u svojoj osnovi ima i rjesenje , samo treba malo protabiriti :icon_cheesygrin:

[quote name='jedancoek' date='23 October 2009 - 11:05 ' timestamp='1256288759' post='345319']
Sada načelnik ne mo

[quote name='šaban' date='23 October 2009 - 12:06 ' timestamp='1256292400' post='345339']

pa naravno da je načelnik ogrešević potrošio budžet za ovu godinu iz razloga jer je godina već pri kraju a budžetski novci su za trošenje a ne za štednju, de malo se konsultiraj sa snekijem kad pišeš o temama s kojima nisi baš na ''ti''
[/quote]

Molim uvaženog forumaša Šabana da mi odgovori na nekoliko pitanja ukoliko ima informacija, a po do sada iznesenim informacijama mislim da je jako dobro upućen u finansijsko stanje Općine.

1. Koliko je ostvaren prihod Općine u proteklih 10 mjeseci, u procentima u odnosu na planirani godišnji budžet u iznosu od 17,8 miliona KM?

2. Da li je Općini potreban rebalans budžeta?

3. Koje su posljedice ne donošenja rebalansa?

4. Šta će biti sa obavezama koje su planirane za tekuću budžetsku godinu ukoliko se ne isplate, a ne izvrši rebalans budžeta do 31.12.?

5. Koji je trenutno iznos potraživanja 3.lica prema Javnim preduzećima koja su u nadležnosti Općine i kolika su dugovanja Općine u ovom trenutku?

Unaprijed se zahvaljujem!

[quote name='lucky' date='23 October 2009 - 10:55 ' timestamp='1256291728' post='345336']
vjeruje mi da neznam sta ima u tvom mailu jer nisam imao priliku citati tvoje mailove ... :D

koliko sam svatio studiras van opcine Cazin ... a ovamo zelis ukazati da u MZ opcine cazin ima porodica na rubu siromastva ... prvo ima porodica koje su siromasne i za njih vodi brigu centar za socijalni rad ... al de sada da mi kazes sta je za tebe mjerilo siromastva ... jel mjerilo siromastva da preko 50% djece do cetvrtog razreda osnovne skole imaju mobilne telefone ... jel to dva do tri televizora u kuci ? nemoj pomisliti da mi je krivo sto ljudi imaju dva tri televizora u kuci ili djeca im nosaju mobitele u osnovnoj skoli ... i vjeruj mi da znam otprilike da svaka MZ ima siromasni familija ... al interesuje me da kazes sta je to mjerilo siromastva kod nasih porodica u Cazinu ?!

zbog lose napravljene privatizacije i poslije i zbog svjetske krize problem nezaposlenosti ljudi je sve veci ... i taj se problem nikada nece rijesiti 100% ... neznam dali si upoznat sa zaposljavanjem koje je u toku od strane konzuma i binga ... zatim skoro je i robot zaposljavo ... kako si sam napiso uvijek ce biti radosnih al i tuznih vijesti ...

al posto spominjes ulaganje u razvoj male privrede ... molim te da napises ovdje kako ti mislis da bi to opstina trebala da uradi ...
[/quote]

Pa zelim da ukazem jer bih se zelio vratiti kuci nakon zavrsenog studija, i da budem sretan i zadovoljan u svom gradu, ali i da ostali budu sretni i zadovoljno. Siromasan je svako ko sjedi u kuci bez posla, a ima neke predispozicije i kvalitete da obavlja neki posao. Siromasan je onaj u cijem kucanstvu bruto prihod nije veci od 500 KM mjesecno, a takvih je puno. Siromasan je onaj koji sa diplomom se nalazi na birou preko godinu dana, a vidi koliko je kompanija ciji vlasnici nemaju nikakve diplome, a da bi njihova kompanija opstala treba im kadar, svi su oni toga svjesni.

Prvo treba krenuti od analize problema, pa sortiranje odredjenih slucajeva te na kraju traziti odgovor, odnosno rijesenje. Primjer, kako afirmirati tolike dipl. ekonomiste da pokrenu kakav projekat? Zasto ne osnovati kakvu grupu koja ce nuditi konsultacije takvim mladim ljudima na temu kako dalje u karijeri u danasnjoj situaciji? Dovesti odredjene novcane investicije da bi ih dali takvim ljudima da pokrenu neki biznis. Osnuj fond koji ce koliko toliko finansirati takve projekte koji su napravljeni od strane mladih diplomaca, a ne davati poznanicima, i podobnim uz procenat. Kako im pruziti pristup informacijama gdje aplicirati za bespovratna sredstva raznih medjunarodnih organizacija, evropskih fondova? Koje su to najbolja rijesenja i branse ciji projekti najvise prolaze(npr. eko proizvodi, domaca proizvodnja,itd)? to su neki primjeri od koji se moze krenuti, kad se skupi grupa ljudi da radi na necemu, uvijek ce se ideja dalje razvijati i siriti.

Sami znate kakvi su sistemi rada na nasim fakultetima i da kada dipl. neko ko nema veza ni konekcija nikakvih,on nema gdje da se obrati za savjet, za upustvo. Radni stolovi na takve teme o zaposljavanju, projektima, itd. Sve su to neke ideje koje bi afirmisale mladog momka sa dipl. da razmislja, trazi, istrazuje, generira odredjene ideje :)

Pa imamo mladica u bijeloj kuci, ne znam je li se iko sjetio da iz nase opcine kontaktira tog momka, da ga pitaju za savjet, covjek je u vrhu politike i desavanja u SAD, ako nista mozda da savjet gdje se obratiti, gdje traziti partnerstvo iz SAD, koje fondove, medj. organizacije kontakirati, na koji nacin im prici? Kad ti kaze eno te organizacije s ebave tim, ti ces imati informaciju vise pri ruci.

Neke okvirne i generalne stvari,

Pozdrav :)

[quote name='jedancoek' date='23 October 2009 - 12:22 ' timestamp='1256293324' post='345345']Nije to ni

[quote name='šaban' date='23 October 2009 - 14:10 ' timestamp='1256299829' post='345361']
Uvaženom forumašu Left_side kojeg prvo moram informirati da nisam jako dobro upućen u finansijske tokove u općini, odgovaram:

1. pitaj Ismeta Đuzelića

2. pitaj Ismeta Đuzelića

3. pitaj Ismeta Đuzelića

4. pitaj Ismeta Đuzelića, uz napomenu da puko uvrštavanje u budžet ne znači i stvaranje obaveze, već je za obavezu potrebno potpisati određeni ugovor ili provesti proceduru nabavke usluga, roba i sl.

5. ovdje ti neće samo Ismet moći dati odgovor, moraš pitati i šefove finansija JP
[/quote]
Hvala cijenjenom forumašu Šabanu, molim gospodina Đuzelića da lično ili putem općinskih izvjestitelja na forumu da odgovore na navedena pitanja, unaprijed zahvaljujem!

Evo ni nakon 4 dana niko od silnih "branitelja" lika i djela naših vlastodržaca nije dao odgovor na moja pitanja, čak je gospodin Šaban koji inače sve zna ovaj put prebacio odgovornost i "znanje" na gdina Đuzelića, stoga ponavljam svoja pitanja i molim cijenjene forumaše, uposlenike Općinskog organa Uprave, JU i JP koja su u nadležnosti općine da budu korektni, transparentni i da daju odgovore na postavljena pitanja.

1. Koliko je ostvaren prihod Općine u proteklih 10 mjeseci, u procentima u odnosu na planirani godišnji budžet u iznosu od 17,8 miliona KM?

2. Da li je Općini potreban rebalans budžeta?

3. Koje su posljedice ne donošenja rebalansa?

4. Šta će biti sa obavezama koje su planirane za tekuću budžetsku godinu ukoliko se ne isplate (npr. grant za boračka udruženja, grant za mz i sl), a ne izvrši rebalans budžeta do 31.12.?

5. Koji je trenutno iznos potraživanja 3.lica prema Javnim preduzećima koja su u nadležnosti Općine i kolika su dugovanja Općine u ovom trenutku?

izgradnja src alinac je bio projekat za 2009.

[url="http://sscazin.com/images/stories/documents/program_rada_2009.pdf"]program rada ss[/url]

[quote name='[LoLLipop]' date='02 November 2009 - 23:55 ' timestamp='1257198904' post='346560']

[url="http://sscazin.com/images/stories/documents/program_rada_2009.pdf"]program rada ss[/url]
[/quote]

zavisi kako ti definira

[quote name='[LoLLipop]' date='02 November 2009 - 23:55 ' timestamp='1257198904' post='346560']

[/quote]
Odustali, nema para.

[quote name='pingvin' date='03 November 2009 - 07:41 ' timestamp='1257230465' post='346595']
Odustali, nema para.
[/quote]

kako nema, pa jes vidio koliki je budzet :lol:

[quote name='snake' date='03 November 2009 - 09:10 ' timestamp='1257232205' post='346598']
kako nema, [b]pa jes vidio koliki je budzet[/b] :lol:
[/quote]
Hebiga, recesija, k je to mogao znati :D

[quote name='snake' date='03 November 2009 - 09:10 ' timestamp='1257232205' post='346598']
kako nema, pa jes vidio koliki je budzet :lol:
[/quote]

koliki? :icon_biggrin:

ja čekam 10 dana na odgovore vezano za općinski budžet al ništa, odjednom zatihnule trube, nema jataka da galame kako je opet sve izmišljotina, kako želimo diskreditirati načelnika, kako nam treba rebalans jer smo prikupili više od očekovanog, da nam pare leže itd.

Čak ni vječiti advokat načelnika drug laki nije došao do spoznaje koliko je novaca prikupljeno i šta će se desiti ako ne bude rebalansa?

mi smo ukazivali na predimenzioniranost budzeta za 2009 kad je netom objavljen njegov nacrt i ispalo je kako nemamo pojma..
kad nesto hoce, sve se obistinilo :lol:

[quote name='snake' date='03 November 2009 - 11:42 ' timestamp='1257241360' post='346611']
[b]mi smo ukazivali na predimenzioniranost budzeta za 2009[/b] kad je netom objavljen njegov nacrt i ispalo je kako nemamo pojma..
kad nesto hoce, sve se obistinilo :lol:
[/quote]
Nisu oni ni mogli drugacije nego da govore da drugi nemaju pojma.Kako narodu reci da ce nakon podbjede biti sve manje i manje para i da nece biti asvalta, ulicne rasvjete i drugih projekata.

Bice bolje slijedeće godine :D

[quote name='left_side' date='23 October 2009 - 13:06 ' timestamp='1256295980' post='345354']
Molim uva

[quote name='pingvin' date='04 November 2009 - 09:06 ' timestamp='1257322000' post='346730']
U javnost procurila informacija da je prihod manji za 36% od planiranog.
[/quote]

PA ako izbijemo ona tri prenesena miliona, to je 14 miliona, -36%, je oko 8,96 miliona.

[quote name='jedancoek' date='04 November 2009 - 10:13 ' timestamp='1257322395' post='346731']
PA ako izbijemo ona tri prenesena miliona, to je 14 miliona, -36%, je oko 8,96 miliona.
[/quote]
Valjda ce se oglasiti neko od PR-a nacelnika da demantuje.

[quote name='jedancoek' date='04 November 2009 - 09:13 ' timestamp='1257322395' post='346731']
PA ako izbijemo ona tri prenesena miliona, to je 14 miliona, -36%, je oko [b]8,96 miliona[/b].
[/quote]

Mozda nesto malo vise, po mojim informacijama, ce biti prikupljeno do nove godine.
Mene interesuje kako nacelnik misli napraviti rebalans, ako je svima poznato da OV ne funkcionise. Hoce li nemogucnost realizacije rashodovne (planirane) strane budzeta postati dug Opcine??? Ako hoce, nije li to direktna odgovornost onih koji su u ovakvim uslovima proglasili predimenzioniran budzet???
Sta je sa predlogom budzeta za 2010. godinu?
Sto se tice SRC Alinac, ja mislim da nema nikakve prepreke da se krene u realizaciju, posto smo informisani da su projekti i ostala papirologija ishodovani ili su pri kraju ishodjenja. Mozda je prepreka privatne parcele na kojima su planirani velelepni tereni. :icon_cheesygrin:

[quote name='snake' date='04 November 2009 - 09:30 ' timestamp='1257323444' post='346734']
ma nemate vas dvojica pojma :icon_cheesygrin:
[/quote]

Ti mjenjaš šabana danas :).

Zaboravio si napisati da ekonomija nije molje polje, i da je bolje da se tu ne mješam. I naravno spomenuti Lipovaču, i još neke stvari koje nemaju veze sa temom.

Za Barcu, vijeća nema, niti će biti. Asda ovakvo stanje apsolutno odgovara. Troše ono malo para što ima bez kontorle, imaju alibi za slabije rezultate, jer eto vijeće ne radi.
Prema najnovijim informacijama, čak će se izbjeći i izbori po mjesnim zajenicama, jer im ovakva situacija na terenu apsolutno odgovara.

Očito je budžet bolna tačka, da nije tako vjerovatno bi se neko već pojavio da brani na sav glas općinare. Međutim evo lajički pojašnjenje građanima: Općina Cazin u svom budžetu za 2009.godinu planirala za plaće i naknade troškova zaposlenih 3.861.900 KM ili tekući transferi (stipendije, pomoć boračkim udruženjima itd)

[quote name='left_side' date='04 November 2009 - 14:37 ' timestamp='1257338228' post='346754']
Očito je budžet bolna tačka, da nije tako vjerovatno bi se neko već pojavio da brani na sav glas općinare. Međutim evo lajički pojašnjenje građanima: Općina Cazin u svom budžetu za 2009.godinu planirala za plaće i naknade troškova zaposlenih 3.861.900 KM ili tekući transferi (stipendije, pomoć boračkim udruženjima itd)   4.855.000 KM ili otplata dugova 485.000 KM, a za isto nije prikupila dovoljno sredstava (recimo prikupi 7 miliona) logična stvar je da će razlika preći 2010.godinu kao dugovanja. Zašto, pa ako je ugovorom o stipendiranju ili sl. općina se obavezala isplaćivati ugovoreni iznos, ona to mora isplatiti bilo sad bilo za 100 godina (+kamate), uzeo sam stipendije za primjer, isti slučaj je sa grantom za demobilisane borce, to prelazi u dug.

Šta je cilj rebalansa?- da ona sredstva koja su namjenjena recimo za kapitalne grantove, odlukom VIJEĆA usmjere za tekuće transfere kako se ne bi stvarao dug, ili odlukom vijeća smanjila izdavanja za pojedine transfere jer je došlo do smanjenog priliva novca.
[/quote]
Nema rebalansa jer nema vijeca.Ako nema rebalansa veci ce se dugovi prenijeti u narednu godinu koja će, unaprijed mozemo reci, bit gora od protekle. Edited by pingvin

znaci ode nam opstina u dug...
ma ne mogu da vjerujem...
biće da je recesija :icon_cheesygrin:
doli tvrdo, gore visoko... Edited by snake