Jump to content
Sign in to follow this  
Hugolina

Kako jesti?

Recommended Posts

E sad se sjetih neceg sto me asociralo da postavim temu..

Poznajem jednu osobu koja se svako malo udavi kad jede.. Ne smije velike zalogaje jesti, ili brzo, ili ista tvrdo, odmah izgubi zrak i udavi se.. sto je prilicno opasno, mozes umrijet, zalosno je nekako umrijet jeduc :D

Imate li vi kakvih poteskoca pri probavi, pocev od samog procesa zvakanja hrane, gutanja do prerade.. Kakav vam je metabolizam i tako to..
Izuzmimo one poteskoce nedostatka zuba :D

Postoji li neka hrana koju zaista ne smijete jesti jer se bojite da ce vam polehnuti i da cete ostati bez zraka? Kako izbjeci opasnost od skretanja hrane u pogresnom pravcu? :)

Inace, pricajte malo i o probavi, metabolizmu, sta je dobro za nekog ko ima otezano varenje hrane, tvrdu stolicu i sl. Sta raditi u tom slucaju?

Savjeti i iskustva dobrodosli!

Opcenito nemam nekih problema sa hranom, ali to je zbog toga sto sam upoznao svoje tijelo i koja mu hrana i u koje vrijeme odgovara. Mislim da svako treba slusati svoje tijelo i razmisljati o tome sto i kada jede. Cak sam citao nedavno i jednu knjigu koja se zove nekako vjerovjesnikova medicina ili medicina muhammeda a.s. ili tako nesto uglavnom cak je i muhammed a.s. u svojim hadisima govorio o vaznosti ispravne prehrane u zivotu covjeka.

hmmm ja nemam nikakvi problema s jelom.

Sto jes jes ne valja jesti brzo, i treba dobro sazvakati :icon_biggrin: prije nego sto nesto progutamo..hehe!

30 puta treba sazvakati tako sam cuo grrr , ja u dva zalagaja sve sve brzinom :D

Licno nemam nekih problema, jedino mi svjezi luk smeta, osjecam neku kiselinu dva dana nakon sto sam ga jela (vecinom u salati). Takodjer ne volim zuriti kad jedem, najradije necu nikako ni jesti nego nesto nesazvakano progutati, ja sam za stolom uvijek zadnja, nije da tu imam nekih problema nego sporo jedem.
Inace ako neko ima problema sa probavom, npr. kad se najede graha ili kuhani jaja :D uglavnom sve sto je tesko za zeludac, savjetovala bi da odmah nakon toga pojede jabuku jer navodno ona brzo svari hranu u zeludcu.

nikakvi problema nemam,kad jedem onda polahko jedem,niko nece oteti ispred mene :D
a jedino kad gripam cudo pa onda kad jedem cim nesto progutam odmah se zakasljem al tu je uzrok gripa,nije bas hrana :D

Ma nema se vremena paziti sta se jede :D, uvijek sam imao pravilan metabolizam, ne smijem samo navecer jesti ljute fafarone muci me malo kiselina onda :rofl:, sve ostalo pase !

Problem imam samo kod kuhanog povrća - preciznije PAPRIKE.
Nekako sam u svom mozgu to iz djetinjstva obiljezio kao hranu koja mi se ne svidja i jednostavno na sam miris vec zeludac mi se okrece.
Luk kuhani isto bio, ali sam u posljednje vrijeme sebe sam natjeram da jedem sogan dolmu, tako da je sve oki :D

inace, davim se hranom, ne zvacem je po 800 puta jedan zalogaj, nego ono zivo gutam. Nisam jos imao problema, osim sto sam u zadnje vrijeme ucestio jesti i sve vece i vece porcije. trudan. help me :D

Ja sam alergicna na sir, nekad se izaspem od njega osip po 10 dana ne prolazi. :( A smeta mi prezacinjena hrana skroz,nikako mi zeludac ne voli to. Inace dosta mi hrane zna zasmetat, skroz slab zeludac imam.