Jump to content
[I-B-R-O]

Stranka Demokratske Aktivnosti

Recommended Posts

[quote name='Incubus' timestamp='1348208882' post='464168']
MMF-ov prvi savjet jest da se privatizira i sve prenese u privatni sektor :)

Ma Nerko sam izaziva sa tim "investicijama". Samo da je budžet i izvršenje istog dostupno na internetu puno manje bi priča bilo jer bi se vidjelo šta je i kako je. Ovako se čovjek mora zapitati šta se krije.
[/quote]
MMF ti predlaze da podignes milijarde kredita :)

A Nerko je izabir manjeg zla! Taj Smajo hmm zeznuto SDA je pogubila tlo na kojem stoji, stari i iznutra razruseni sa anarhistima na celu... Definitivno samo izbor manjeg zla :D

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348229239' post='464177']
MMF ti predlaze da podignes milijarde kredita :)

A Nerko je izabir manjeg zla! Taj Smajo hmm zeznuto SDA je pogubila tlo na kojem stoji, stari i iznutra razruseni sa anarhistima na celu... Definitivno samo izbor manjeg zla :D
[/quote]

1) Nije tačno. MMF ti nudi svoje kredite po izuzetno niskoj kamati 2-3 % uz određene reforme i privatizaciju i veće poreze itd.
Ali MMF će uvijek reći da je privatno bolje od državnog.
I reći će da je bolje štedjeti nego zaduživati se (ali kako onda kupovati glasove :D)

2) Svako ima drugo viđenje "manjeg zla" :)

[quote name='Incubus' timestamp='1348243528' post='464188']
1) Nije tačno. MMF ti nudi svoje kredite po izuzetno niskoj kamati 2-3 % uz određene reforme i privatizaciju i veće poreze itd.
Ali MMF će uvijek reći da je privatno bolje od državnog.
I reći će da je bolje štedjeti nego zaduživati se (ali kako onda kupovati glasove :D)

2) Svako ima drugo viđenje "manjeg zla" :)
[/quote]
Molim te odvoji jednu sahat vremena za ovaj video, bice ti mnoge stvari jasnije, ukljucujuci i neke stvari o Bosni :)

[url="http://www.dailymotion.com/video/xtccle_face-tv-sa-senadom-hadyifejzoviyem-gost-dr-mahathir-mohamad_news"]http://www.dailymotion.com/video/xtccle_face-tv-sa-senadom-hadyifejzoviyem-gost-dr-mahathir-mohamad_news[/url]

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348245411' post='464189']
Molim te odvoji jednu sahat vremena za ovaj video, bice ti mnoge stvari jasnije, ukljucujuci i neke stvari o Bosni :)

[url="http://www.dailymotion.com/video/xtccle_face-tv-sa-senadom-hadyifejzoviyem-gost-dr-mahathir-mohamad_news"]http://www.dailymoti...ir-mohamad_news[/url]
[/quote]

1) Umro sam od smijeha kad je rekao "Kako živite?" Odmah sam se sjetio našeg privatnika Rahmana :D :D

2) Čovjek je jako inteligentan.

3) Sve što je rekao sa svim se slažem osim financija.

4) O Bosni se sve zna, a zapad je i kasnije priznao da je tu zabrljao. Hillary Clinton i danas spomene Bosnu. Jednostavno je tako, ali šta da ti kažem po meni je teško miješati se u građanski rat, a naš je bio građanski šta god ko govorio. Samo nije trebalo biti embarga i nije trebalo rat ni prekidati kad su se stvari okrenule trebao je završiti do kraja.

5) Otvorenost stranim investicijama, ekonomske slobode (Malezija je 53. na listi heritage fondacije za ekonomske slobode što je bolje od npr. slovenije i hrvatske, a i puno drugih zapadnih zemalja), snažna valuta - ODLIČNO. Svaka mu čast. Pravi free-market ekonomist.

6) MMF - krivo je razumio poruku mmf-a. Povećanje kamata bi dovelo do jačanja valute. Ali dobro je da su Malezijci uspjeli to drugačije riješiti iako je on malo ostao u svemu tome nedorečen, a ja ne znam dovoljno o Maleziji da bih komentirao. Usporedba s Bosnom - sreća nam je da je KM vezana za euro i da praktički centralna banka ovisi o ECB-u. Da nije tako pitaj boga šta bi se s našom valutom događalo (pogledati srbiju) i ta naša valuta je razlog što i imamo nešto stranih investicija.

7) Financije nisu samo trgovanje valutama. I to je totalno pogrešno. Da je forex loš jest, ali forex je sum-zero igra i neko mora dobiti a neko izgubiti. Financije su same po sebi odlična stvar i malezija ih je prihvatila samo što je on malo brkao pojmove, a novinar pojma nema pa ništa nije pitao dalje pa i nije dovoljno toga rekao.
Financijske inovacije su obogatile citav svijet (planiram napisati jedan tekstić o tome kad nađem više vremena).

8) Ratovi s arapima - kompleksno pitanje. Da dosta je imperaijalizma u SAD-u i Europi i to je problem i za njihove građane to sam već sam rekao. Ali recimo treba pitati ga za primjer Libije. Da li se NATO trebao umiješati ili ne. Jer to je slično kao pitanje BiH i raspada Jugoslavije. Da li je trebalo se umiješati ili ne?

9) uglavnom nije rekao ništa što nisam znao - samo sad znam da je čovjek veliki ljubitelj slobodnog tržišta i kapitalizma i to mi je jako drago. Edited by Incubus

Meni je jedan student ekonomije pustao ovaj video, pa mi onda odrzao kratko predavanje o ekonomiji :)
Iako sam kratak u tom polju, i ni slucajno neplaniram dublje ulaziti u te sfere ali ono sto sam ja zadnjih mjeseci shvatio je ovaj primjer:

- Njemacka Americi duguje 100€, Amerika Njemackoj duguje 100€ = 200€
??? how it's possible???
Isto ovo pitanje je postavio profesor ovdje sa ekonomskog fakulteta. Kako, kojom racunicom ovo moze biti 200 a ne 0, kako i zasto se na ovaj dug ubiru kamate koje na kraju idu centralnim bankama i sta ti ja znam kome???
ova lista [url="http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt"]http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt[/url] ovdje jedni drugima duguje neke imaginarne cifre :D bar sam ja tako skontao

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348262900' post='464194']
Meni je jedan student ekonomije pustao ovaj video, pa mi onda odrzao kratko predavanje o ekonomiji :)
Iako sam kratak u tom polju, i ni slucajno neplaniram dublje ulaziti u te sfere ali ono sto sam ja zadnjih mjeseci shvatio je ovaj primjer:

- Njemacka Americi duguje 100€, Amerika Njemackoj duguje 100€ = 200€
??? how it's possible???
Isto ovo pitanje je postavio profesor ovdje sa ekonomskog fakulteta. Kako, kojom racunicom ovo moze biti 200 a ne 0, kako i zasto se na ovaj dug ubiru kamate koje na kraju idu centralnim bankama i sta ti ja znam kome???
ova lista [url="http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt"]http://en.wikipedia....y_external_debt[/url] ovdje jedni drugima duguje neke imaginarne cifre :D bar sam ja tako skontao
[/quote]

Postoje različite vrste duga.
Kad se prave ovakve liste onda se sve sabira u jedan, ali recimo možda Njemačka duguje američkoj centralnoj banci 30 $, američkim penzionim fondovima 25, američkim privatnim ulagačima 25, američkim bankama 20.
Isto tako npr. Japanski dug je skoro sav dug države prema građanima japana. Oni se odriču dijela svoje zarade i kupuju državne obveznice smatrajući da će tako pomoći sami sebi jer će zemlja razvijati se prosperirati itd itd... ali problem koji im visi nad glavom je stara populacija

itd...

Isto tako to bi bilo 0 kad ne bilo vremenske komponente.
Jer novac danas nije isto vrijedan kao novac sutra. Npr. Amerika je posuđivala Njemačkoj nakon 2. svjetskog rata po određenoj kamatnoj stopi. Danas je njemačka u boljoj poziciji pa možda ona sad posuđuje americi, ali po drugoj kamatnoj stopi.

Novac su resursi! Novac su dobra i usluge. Ako posuđuješ nekom novac ti se odričeš svoje trenutne potrošnje i s kamatom to naplaćuješ.

Tema je ogromna i komplicirana tako da ići dublje mi se ne da.

U svakom slučaju dug se uvijek mora platiti!

Cestitam Nerminu na pobjedi i cestitke naravno A-SDA :)

Šta ova A-SDA radi kadru i članovima SDA u Kladuši, za nepovjerovati. Činjenica je da smo mi manjina u Kladuši, za općinu smo ne važni, gaze nas gdje stignu, i ovakvo ponašanje A-SDA je za svaku osudu. Ne može se i nije uredu da se loši odnosi sa kantona ili Cazina prenose u Kladušu jer uslovi i situacija nije ista.  

Isto bih mislila i da je obrnuto. :D

Rade isto sto i SDA radi danas i radila je do juce svim ostalim. Mozda vi u Kladusi imate DNZ umjesto SDA kad je vlast u pitanju ali vas pacenik je negdje mucitelj ali malo ko to hoce da prizna.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Rade isto sto i SDA radi danas i radila je do juce svim ostalim. Mozda vi u Kladusi imate DNZ umjesto SDA kad je vlast u pitanju ali vas pacenik je negdje mucitelj ali malo ko to hoce da prizna.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ne branim SDA (njima zahvaljujem svaki dan što sam jaka, jer što me nije ubilo, ojačalo me :D) njihovu politiku na nivou države, kantona ili nekih općina, ali nas u Kladuši gazi DNZ tako da je nepotrebno da se glođemo međusobno.

Mene je jedan direktor ostavio bez teksta, svojom arogancijom i pričom, prvo sam pomislila da je SDP jer on je u Kladuši naklonjen DNZ-u, neugodno sam ostala iznenađena kad sam saznala da je A-SDA. Tako sam i došla do drugih informacija što me šokiralo. Čak sam prijatelja koji je u A-SDA od prvog dana pitala što to rade jer nije ok, pa jednog dana će pod lokalnu zajednicu, i svi skupa će imati probleme kad ih DNZ bude gazio kao mrave, samo je rekao da je to politika.

Na to sve fuuuuuuj, i politici i strankama i tako malenim, praznim mozgovima.

istina ziva,ja nisam simpatizer ni jedne stranke ali sad dok sam bio dole pa posjedio sa nekim insanima koji su blizi Nacelniku,mogu reci samo neka ga bude i sramota,istina je da je zaposlio po sela i komsiluka,nekih rodjaka,preko konkursa kojih nikako nema na opstini Cazin,dok mnogi koji cekaju neke poslove ne mogu doci do izrazaja ili kojima je potrebno,meni se cini da on igra kako Hozan kaze...

Vidi ovih, žale se da ih iz jedne stranke gazi druga stranka. Šta vi glumite, vi gazite svi ljude u Bosni i tu izigravate svi nekakve političke žrtve, šta je sa običnim ljudima ? Šta je sa pravim žrtvama politike ?

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Vidi ovih, žale se da ih iz jedne stranke gazi druga stranka. Šta vi glumite, vi gazite svi ljude u Bosni i tu izigravate svi nekakve političke žrtve, šta je sa običnim ljudima ? Šta je sa pravim žrtvama politike ?

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Dijete drago smiri malo svoje živce i čitaj što piše. Razumijem tvoje nezadovoljstvo i revoltizam ali je nezrelo da komentarišeš a nisi ni pročitao šta piše.

sta radi taj hadzi

sad se vratite nazad i pročitajte postove koje sa bahato pisao