Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Tradicionalna nosnja

Recommended Posts

Neki dan gledam na tv idu cure i momci obuceni u tradicionalnu nosnju.. ne znam koja zemlja bila... nego da nema ko od vas koji "dio" te odjece... jeli oduvjek u vasoj familiji il ste je kupili?

Licno nemam nista,mada bi voljela.. bar neku mini verziju :)

[url="http://www.cazin.net/novosti/default2006.asp?detalji=4170"]ev nesto zanimljivo[/url]

nemam nista kuci od te nosnje, ali sam sam koristio tu obleku :D bila su to lijepa vremena dok sam bio u dramskoj sekciji :lol: i drama "na bozijem putu"... fin je osjecaj, ugodno se insan osjeca :D

Sinoc je u domu vojske federacije promoviran kalendar tradicijske nosnje u bih na kojem su radili samostan karmel sv.ilije iz tomislavgrada te fotograf jasmin fazlagic.

na jednom mjestu su bile predstavljene autenticne nosnje iz cijele bih. kud-ovi iz raznih krajeva su svojim tradicionalnim igrama i plesovima dali manifestaciji poseban stih. nakon svega toga, predstavljena je gastronomska ponuda naroda bih.

kako je jedna od djevojaka na kalendaru sedina iz cajica (kud liskovac), tamo su bile i prisutne clanice tog kuda koje su otpjevale cazin grade, hej lane, a predstavile su i cazinsku tradicionalnu kuhinju. po ocjeni mnogih (prisutni su bili visoki funkcioneri i zvanicnici), krajiska hrana je najbolja. poludjeli su za kestenima, zutoj piti, koki zivicarki :D , pecenoj masiraci, bunguru, hurmasicama i sl.

inace, sedina je slikana u haljini koja je vlasnistvo r.haske dzaninog, a lokacija na kojoj je slikana je stari hambar kod dr.kapica u kapicima.

Manifestacija je bila organizirana na visokom nivou i bila sam ponosna sto su moji cazinjani bili tamo. kako je meho iz rtv cazin snimao cijeli dogadjaj, ja se nadam da ce uskoro materijal biti dostupan preko youtube-a. Edited by auslanderka zauvjek bosanka
ima gore vise isto

mi kad smo osnovali folklor, bom morao svak za sebe platiti i kako je ko odlazio nije smio ponijeti, nego kao to je za nadolazece generacije tako da su nam samo fesice (sa kobajagi dukatima) dali. to je sve sto imam :(

Heh lijep osjecaj u tradicionalnoj nosnji, isto za dramu " na Bozijem putu" smo je morali imati. Tad sam je prvi put obukla,ali komlet od anterije,papucica i ostalog, stvarno lijepo. Ali to sad nemam, :( ,morali vratiti, ali imam sestru koja je luda za tim i igra u folkloru,pa ta nosnja uvijek visi na posebnom mjestu... Mislim da je lijepo imati to u kuci,jer ipak to je nase obiljezje.

Moja seka igrala folklor nekad, pa ima tradicionalnu nosnju, a ja nejmam.. Mada, lahko je to kupiti ili sasiti :) Lijepo mi je ono, jednom djeci pokazati kako se nekad nosilo i sta je nasa tradicija bila..

hmmm... Meni tradicionalna nosnja bez veze. Ruzno brete, vrijeme je za nesto novo, ne treba se vracati unazad :D

[quote name='pinky' post='221683' date='Mar 13 2008, 11:03']hmmm... Meni tradicionalna nosnja bez veze. Ruzno brete, vrijeme je za nesto novo, ne treba se vracati unazad :D[/quote]

ccc, zanci sve da se zaboravi i da se nosi kozne hlace i kozne kape?

ja sam za to da se tradicija cuva i da to ostane uvijek u sjecanju i da uvijek ima mala grupa sto organizuje okuplanje tradicije nase. npr da se jednom godisnje pokaze nasa tradicija. u drugim zemljama je to sve normalno i svi cuvaju svoju tradiciju, zasto nebi i mi? pogotovo nas kraj,

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='209361' date='Jan 28 2008, 22:34']Neki dan gledam na tv idu cure i momci obuceni u tradicionalnu nosnju.. ne znam koja zemlja bila... nego da nema ko od vas koji "dio" te odjece... jeli oduvjek u vasoj familiji il ste je kupili?

Licno nemam nista,mada bi voljela.. bar neku mini verziju :)

[url="http://www.cazin.net/novosti/default2006.asp?detalji=4170"]ev nesto zanimljivo[/url][/quote]

draga nevista ja tih tradicionalnih nosnji imam kod kuce 16 komada,,,ja sa bavam folklorom vec skoro 7 god.u stvari sad sam koreograf,,ako hoces mozes doci pa se uvjeriti,,ja ti to mogu sreditit da sebi napravis jeptino,,mogu ti poslati i par slika da vidis,,lijepo je to kad imas u svojo kucnoj kolekciji, ,,,,,,nema sta,,bez nase tradicije ne mozemo ,,ja je sad ne bih prestao gajiti nema tih para ,,,fakat te zarazi,,peace

[quote name='pesin_' post='255813' date='Aug 23 2008, 11:37']draga nevista ja tih tradicionalnih nosnji imam kod kuce 16 komada,,,ja sa bavam folklorom vec skoro 7 god.u stvari sad sam koreograf,,ako hoces mozes doci pa se uvjeriti,,ja ti to mogu sreditit da sebi napravis jeptino,,mogu ti poslati i par slika da vidis,,lijepo je to kad imas u svojo kucnoj kolekciji, ,,,,,,nema sta,,bez nase tradicije ne mozemo ,,ja je sad ne bih prestao gajiti nema tih para ,,,fakat te zarazi,,peace[/quote]

de ti tih slika sto nudis njoj stavi ovdje da i mi vidimo..

:D

Naravno... S obzirom na to da vec 11godina igram u KUD-u,bilo bi sramotno da nemam vlastite dimije :) Steta je sto je kod nas tradicija na jednom veoma niskom nivou,ali opet,sve je od covjeka do covjeka.Uglavnom tradicionalne nosnje imaju ljudi koji se bave folklorom a tu su svakako i razlike u nosnjama,ovisno od regije i igara..
Medjutim,nosnje su dosta skupe,postoji neki popust ako se kupuje komplet nosnja za KUD ali ako namjeravas da kupis samo npr.za sebe,bas ce te kostati..Kalkan(zenski fes) sam iznosi oko 30km,pa i papucice su tu negdje.Prsluk-anterija se krecu od 60-150km a tako i dimije,ovisno opet od kojeg su materijala i kroja :)

[quote name='pinky' post='221683' date='13.03.2008, 11:03']hmmm... Meni tradicionalna nosnja bez veze. Ruzno brete, vrijeme je za nesto novo, ne treba se vracati unazad :D[/quote]

Zalosno je kako to mozes i pomisliti a kamo li napisati????
Flamenco je tradicionalni ples Spanjolaca,ulaznice su skupe a opet oni to nikad ne bi izjavili...
Valcer je tradicionalni ples Austrijanaca,Polka-Rusa,Tango-Argentinaca,Samba -Brazilaca...
Pa da,samo izgleda Bosnjaci ne njeguju svoju tradiciju.Mislim da grijesis da se ne treba vracati unazad.Itekako da treba.Ne treba nam se desiti to da zaboravimo ko smo,sta smmo i odakle smo.Nas se narod uvijek pravi pametan,naginje ka Zapadu a ustvari svi smo samo obicne pokondirane tikve...Ruzno ti je jer nas narod nije otkrivao guzicu i jer je bio skroman?
Ipak,oprosti ako sam te ne daj Boze kako uvrijedila,nije mi bila namjera.Necu se raspravljat o ukusima,svako ima svoj,to ti dodje kao geneticki kod,ali kad bolje razmislis,shvatit ces da sam upravu.

"Onaj tko ne drzi do svoje tradicije i kulturne bastine,ne drzi ni do sebe samnog i osudjen je na propast."
Lijep pozdrav!