Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Dove

Recommended Posts

[quote name='_Loccca_' post='301303' date='13.01.2009, 03:48']Normalno da djeluje.
Allahu se obraćajmo kad trebamo pomoć ili bilo

[quote name='Osman_10' post='301295' date='13.01.2009, 03:08']imal kakva dova da nesto pitasa Allaha dz.s. i da ti u snovima dodje odgovor to sam cuo da ima pa ako neko ima pls da stavi imam pitanje jedno :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin:[/quote]

Molimo Allaha s.w.t. da nas ucvrsti na pravom putu.
Molimo Allaha i ustrajmo u molbi.
Molite Ga odazvat će vam se.

Budimo ustraji u učenju dova i ovisni samo o Allahu i nikada nemojmo prestati tra

Postupak kada se osjeti bol u tijelu:

Stavi ruku na površinu tijela gdje osjećaš bol, te izgovori triput: "[b]Bismi-l-Lah"[/b] i sedam puta [b]"E'uzu bi-l-Lahi ve kudretihi min šerri ma edžidu ve uhaziru"[/b] -Zaštitu tražim od Allaha i Njegove svemoći protiv zla koga nalazim i koga se plašim.

Nadam se da će nekom pomoći, meni jeste.

[quote name='Osman_10' post='301295' date='13.01.2009, 02:08']imal kakva dova da nesto pitasa Allaha dz.s. i da ti u snovima dodje odgovor to sam cuo da ima pa ako neko ima pls da stavi imam pitanje jedno :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin:[/quote]

Mislim da ti treba Istihara namaz. To je inače namaz u kojem pitamo Allaha dž.š. za ono što nas muči, ili ako se dvoumimo oko nečeg itd. Samo poslije klanjanja istihare trebaš proučiti Istihare dovu, u kojoj na jednom mjestu tačno navedeš ono što želiš znati svojim riječima.

Istihara se klanja tako da se uči sve isto kao i na sabahskom sunnetu npr.

---Dova

Gospodaru moj,
ne dopusti da me zavara uspjeh
niti poraz baci u očaj.
Podsjećaj me stalno
da je neuspjeh isku

Izvinite zbog ovog gore, greška nenamjerna.. Molim vas obrišite, a ja ću ponovo napisati i ispravno. Žao mi je još jednom.

) DOVE NAKON BUĐENJA IZ SNA

1. El-hamdu li-l-Lahi-llezi ahjana ba'de ma ematena ve ilejhi-nnu

[quote name='MECA' post='303723' date='19.01.2009, 09:24']ne brini nebi niko ni primjetio da ti nisi rekla ..[/quote]

Ah, ne bih da neko kaže da to radim namjerno, ili da ne znam pisati, jer je stvarno bilo slučajno.

Ali evo dova: Kazao je Allahov Poslanik, Allah mu se smilovao i mir mu podario: -Tako mi Allaha, ja dnevno po sedamdeset puta i više zatražim oprosta od Allaha i pokajem se na (slijedeći način): "[b]Estagfiru-l-Lahe ve etubu ilejhi".[/b]

JAO! Kupis sebi knjigu dova sto je strucnjak pisao i rahat...
Najdraza mi je kisna dova:

"Mutirna bi fadlillahi we rahmetihi."

Kada krenes na neki ispit iz znanja,test,kontrolni,odgovaranje,obavezno prouci:

El hafizu
Vel hifizu
Il fizna

Ako si ucio i bar malo spremao gradivo,polozit ces uz Boziju pomoc.

Dova- uči se prilikom straha od nekoga (grupe ili naroda)

[b]"Allahumme-kfinihim bi ma ši'te" [/b]- Allahu, zapretaj ih čim Ti je volja!

Puno uciti tekbire

Mustehab je puno uciti tekbire u noci uoci Bajrama i tako ciniti sve do pocetka ramazanskog bajram-namaza, a za vrijeme Kurban-bajrama tekbire treba uciti sve do ikindije cetvrtog dana Bajrama. To je vadzib za svakog punoljetnog muslimana nakon svih farz namaza.

Tekbiri-tesrik glasi:

Allahu ekber. Allahu ekber. La ilahe illellahu vallahu ekber. Allahu kber ve lillahi-l-hamd.

[quote name='MECA' post='308187' date='01.02.2009, 17:08']sanele sanele ..
nemozes iz glave izmisljati dove .. aaaa[/quote]

Nisam mislio da se izmisljaju :mellow: , nego da se napisu iz glave, znaci da je znas napamet <_<

Dova prilikom ulaska u toalet:

[b](Bismi-l-lahi) Allahhumme in hubsi ve-l habaisi.[/b]
- (U ime Allaha) Allahu moj, prizivam Te protiv zla šejtana i šejtanica.

Dova poslije izlaska iz toaleta:

[b]"Gufraneke" [/b]
- za oprost Te molim!

Dova-uči se kad čovjeku postane teško:

[b]"Allahumme la sehle illa ma dže' altehu sehlen ve ente tedž' alu-l-hazne, iza ši' te sehlen".[/b]

-Allahu moj, ne može biti lahkoće mimo onog što Ti ne učiniš. Ti, ako hoćeš, i teško učiniš lahkim.

Guest
dova koju mladozenja uci poslije imamovog ucenja na sarijetskom vjencanju.

Ono sto je zabiljezeno u sunnetu jeste da maldozenja nakon dolaska kuci s mladom klanjaju zajedno dva rekjata nafile, onda se mladoj ponudi casa mlijeka da popije dok mladozenja stavlja ruku na njeno cello i moli Allaha za hajr u braku. Tako da nema neka posebna dova koja se uci tom prigodom.

Mladencima, nakon sklapanja braka, treba prouciti dovu, onako kako je to cinio Allahov Poslanik, s.a.v.s, u predaji Ebu Hurejre, r.a: Barekellahu lekum ve bareke 'alejkum ve d

DOVA KOJOM SE ZAŠTIĆIJU DJECA:

"U 'izumuma bi kelimati-l-Lahi-t-tammati min kulli šejtanin vehhammetin, ve min kulli 'ajnin lammetin".

"Zaštitu Allahovu molim za vas pomoću Allahovih savršenih riječi pred šejtanom i pred zlim pogledom".

Guest
DOVA PROTIV TUGHE I DEPRESIJE

abdike vebnu emetike nasijeti bijedejke madin fi hukmike adlu fi kadaike es'eluke bikulli ismin huve lekke semmejete bihi nefseke ev enzeltehu fi kitabike ev alemtehu ehaden min halkike ev iste'serte bihi fi ilmil-gajbi indeke en tedzalel-Kur'ane rebi'a kalbi ve nure sadri ve dzellale gammi ve zihabe huzni ve hemmi.

Allahu moj, ja sam Tvoj rob i sin Tvoga roba i robinje, moja sudbina je u Tvojim rukama i podlozna Tvojoj mudrosti. Pravedan si sudac. Molim Te svim Tvojim imenima, kojima Si Se nazvao, ili objavio u Svojoj Knjizi, ili poducio imenima nekog od Svojih robova, ili ga ostavio tajnim i skrivenim od Svojih robova, da Kur'an ucinis proljecem moga srca, nurom mojih prsa, glacalom moje brige i onim sto ce otjerati moju tugu i potistenost.

Guest
Prije svake dove ...

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Zahvala pripada samo Allahu, Gospodaru Svjetova. Njega hvalimo, od Njega pomoc i oprost trazimo. Allahu se utjecemo od zla nas samih i nasih zlih djela. Koga Allah na pravi put uputi - njega niko u zabludu ne moze odvesti, a koga u zabludi ostavi niko mu na pravi put ukazati ne mo