Jump to content
Sign in to follow this  
_Gost1

Statistika o Opcini Cazin...

Recommended Posts

Malo sam razmisljo o ekonomiji Cazina. Volio bih to zajedno sa vama...
Nasih ljudi (iz Opcine Cazin) na radu u inostranstvu ima sigurno cca 10.000. Nek u Cazinu godisnje potrose svaki cca 1000 KM (kroz odmor, popravku kuce, izlazku, hrani...) to znaci da Cazin samo od dijaspore ima godisnje svjezeg novca 10,000,000 KM.

Jesul ova moja racunanja realna? Moguce je da su ove cifre i trostruko vece.

A, kad uzmemo jos u obzir nase penzionere koji primaju austrijsku, njemacku il svicarsku penziju a koji zive u Cazinu (to je minimalno 1000 KM mjesecno) mogli bismo zakljuciti da je ovo cak i vise.

Posto nas dosta na forumu ima iz inostranstva, zanima me koliko oni otprilike racunaju da nasi ljudi ostave para u BiH tj. Cazinu?

Sa svjezim novcem iz inostranstva mi pokrivamo uvozni deficit koji se fala bogu smanjiva.

Sta mislite?

Guest muhamed

U opcini cazin ima oko 20.000 odrastli osoba u inostranstvu.
Svaka osoba potrosi ili posalje 4000 KM.
To znaci da je ulupni devizni priliv 80 miliona KM. Plus oni sto dobivajku penzije iz inostranstva.
Treba uzeti u obzir da mnogi ljudi popravljaju srusene kuce ili prave nove. Koliko je dzamija napravito od 1996. Vise od pola novca sto je potroseno za dzamije su dali nasi iz inostranstva.

muhamed

I ja sam racunao tako nesto muhamede. Samo htio sam racunati po gruboj procjeni. A i ja smatram da samo u Cazin godisnje dodje 100 mil KM iz inostranstva (radnici vani, penzioneri koji zive ovdje, ovo malo industrije sto izvozi...).

Ako podjelimo 80 miliona KM na 60,000 stanovnika Cazina dobicemo da na svakog stanovnika dodje blizu 1400 KM godisnje.

Mozda je to odgovor na ona pitanja koje danas svi postavljaju "Zasto u zemlji sa 20% nezaposlenih nema socijalnih nemira", "Kako je moguce da je u BiH svega 1% godisnje inflacije", "Odakle ovoliko automobila u BiH"...

A, jos niko ne zna kolko BiH ima stanovnika da rade van nasih granica. Neki smatraju da vise Bosnaca zivi izvan domovine nego u BiH. A neki cak misle da se Bosanaca namnozilo vise skoro za duplo u inostranstvu nego u BiH.

Guest muhamed

Kemo , ti se razumis u Ekonomske nauke i statistiku.
Dali mozda imas ove podatke;

1. broj motorni vozila (auta, autobusi i kamioni} registrirani u BiH.
2. koliko je auta registrirano u opcini cazin?

muhamed

Ako moze i za mene pa informacija;

1.Koliko ima junica na O. Cazin.
2. Koliko ima steoni krava.
3.Dali su svi vodokotlici u Cazinskim ugostiteljskim radnjama u funkciji.

Pa bi te Kemo zamolio ako imas vremena da mi ovo provjeris.

hehe... o junicama cu se raspitati! :wink:
Ali, nesto se sjecam prije jedno dvije godine kad je bivsi ministar MUP-a USK bio u Cazinu da je govorio nesto oko problema parkiranja u Cazinu i spomenuo da Cazin ima registrovani (cini mi se) vise od 15,000 automobila. A, ja vjerujem da toga ima i vise. jer, ne mozes naci kucu da nema bar jedno auto a 60,000 podjeli na 4 dobijes 15,000 a znam da ima mnogo ljudi koji imaju vise auta. Ja kad bih sad racuno na primjer moj otac, mama, sestra i ja, svi imamo jedno auto. takvih primjera ima mnogo.

Hmmm kad bi gledali ovako. U cazinu ima oko 60.000 - 70. 000. stanovnika, od tih 60.000 ima ih otprilike 10.000 vani u tom sam siguran, samo sto neki rade vani preko ljeta a tu su zimi ili obratno. Eh sad ja se slazem sa kemom da prosjecno na svakog stanovnika ispane oko 1.400 km. Sto se tice automobila neku noc sam gledo Caz. Panoramu i Hasan Mulalic kaze da se broj automobila u Cazinu znatno povecao, on kaze da je prije rata bilo oko 6.000 - 7.000 automobila, a da ih danas ima duplo ili mozda troduplo. A u BiH ima automobila hmmm nebi znao reci tacnu brojku, ali znamo da se uvoz automobila povecao za 20 posto i to najvise auto je uvezeno iz Njemacke, Ceske, Slovenije, Belgije, Hrvatske i neznam koje jos zemlje... Sto se tice junica i krava i ostalog to je pitanje koje bi trebao postavit onome u Veterinarskoj stanici mada ni on nebi znao tacan broj :D ,hmm sto se tice vodokotlica u Cazinu stvarno ima ugostiteljskih objekata gdje su Wc-evi i vodokotlici super sredjeni, a stvarno ima i bljak kao .... nebi navodio imena ugos. objekata, ali vecina nas zna gdje je lijepo sredjeno, a gdje ne.

Molim vas, 10 000 baustelaca, puka glupost. Taj broj da je toliki mi bi bili Mali Pariz dosad.

E jebaji ga dostu tebi nikad nije pravo svi lazu samo sudija istinu govori, brojka i ako nije tacna mada ih ima 11 541 bolje nepismen gosp. nego pismena fukara...baustela nas pogospodila sta ces takvi smo kakvi smo..... :wink::wink::wink:
Pozdrav

Ehh Falcon to je ono pravo pitanje, znaci u Cazin godisnje dodje od 80 - 100 miliona maraka :D sad ce mnogi reci da je to glupost, ali istina je !

ima sigurno minimum 10,000 ljudi koji rade vani Opcina Cazin. A moguce i 20,000.
A, tih 80-100 miliona KM koje godisnje dodje u Cazin, vjerovatno 70% izadje van drzave kad kupujemo uvozne proizvode il kad idemo na turisticka putovanja van BiH. Jebi ga, to je nasa pamet kupujemo uvoznu robu a za kratko vrijeme mozemo postati u najmanju ruku kao Ceska il Irska.

Al, stvar je sto se taj novac ne rasporedjuje jednako. Ako neko radi u BiH on se bogati a veoma male koristi od njega ima srednja klasa a najmanje siromasna klasa.

Treba svak gledati da otvori neko preduzece malo il srednje i od rukovodstva tog preduzeca zavisi dal ce s vremenom dobiti trzisnu utakmicu i postati respektabilna firma...

U ovim trenutcima bi trebalo malo vise razviti svijest kod ljudi vaznost kupovine domacih proizvoda i zamislite da ostane kod nas 80 mil. KM umjesto da uvozimo slovenko mlijeko, austrijski sir... a imamo domace!

Hmmm bilo bi sve super kad bi ljudi kupovali domace proizvode, ali stos je u tome sto ni nema puno fabrika gdje bi ti kupio neki dobar domaci proizvod... npr.vecina ljudi vise voli popiti heineken iz amsterdama, nego preminger iz bihaca, e sad zasto ? Zato sto ljudi kazu bolji je okus heinekena nego premingera... i nije samo piva u pitanju nego ima tu vecina proizvoda gdje ljudi vise vole strano nego domace. Sto se tice turisticki putovanja ja ne znam gdje bi mogao ici na tur. putovanje u BiH. Ako idem u Neum treba mi skoro 6-7 h da stignem..., vecina ljudi postavi pitanje gdje ces ici na more u hrvatsku, nego gdje ces ici na tur. putovanje u BiH. Je li tako, ja mislim da je tako. E sad bi ljudima trebalo utuviti u glavu da ne idu na tur. putovanja van BiH i da kupuju domace, ali ja mislim da im je nemoguce to dokazat.

I ja sam medju tim ljudima koji vise vole ici na putovanje van BiH nego unutar BiH i vise koristim, jedem, pijem... strane proizvode nego domace. (Et priznajem)

vecina nas vise kupuje uvozno. Al postoji dosta domacih proizvoda koji bi mi trebali prioretizirati npr. bihacko mlijeko u odnosu na alpsko il Frutex u odnosu na ove slovenske il pastete "ovako" u odnosu na slovensko.
Mislim, to sve radimo samo za sebe.

Imas pravo Kemo, ima domacih dobrih proizvoda ali ono sto boli jest da te u mnogim prodavnicama gledaju prijeko kad trazis domaci jogurt mjesto Dukatovog ili hoces nasu cokoladu mjesto Dorine...

vecina nas vise kupuje uvozno. Al postoji dosta domacih proizvoda koji bi mi trebali prioretizirati npr. bihacko mlijeko u odnosu na alpsko il Frutex u odnosu na ove slovenske il pastete "ovako" u odnosu na slovensko.
Mislim, to sve radimo samo za sebe.

Ja mislim da je sve to do Marketing. (mozda zato sto idem u skolu za to :D )
Ali neznam koliko vas u BiH bombardiraju sa reklamama od Bosanski kompanija. Imali iko odgovor???
I ljudi misle dok je napravljeno u xy drzavi to odma znaci da je bolje, tu se Bosanske kompanije trebaju da se potrude i da promjenu misljenje Bosanaca kroz reklame i promjenu proizvoda.

ma bilo bi dobro da te pare ostaju u cazinu, to ode za one proizvode koji se uvoze. vecina toga sto se potrosi ne ide u ca, to ide van na uvoz...

Ehh to je tako picasso.... , al cova rece da bi se Bos. kompanije trebale potuditi da promjenu misljenje Bosanaca kroz reklame i promjenu reklama, ehhh sad je stos u tome sto Bos. kompanije jako jako malo reklamiraju Bos. proizvode preko TV-a i nikako se ni ne trude da reklamiraju... ima jedna reklama i kazu Kupujmo domace.... i tamo prikazu 5-6 proizvoda.... glupost ziva od reklame

strane firme su u BiH prosle godine ulozile samo na marketing 50 miliona KM. Domace firme nisu ni 5 miliona. Ovo sam cuo jednom na dnevniku.