Jump to content
Sign in to follow this  
Hugolina

Twin Oaks

Recommended Posts

[b]TWIN OAKS [/b] je zajednica nastala je po ugledu na roman "Waldon Two" - B.F. Skinner. Zamisljena je kao zajednica koja ne poznaje nikakve rasne, nacionalne ili relgijske razlike. Nastala je 1967. u Virginiji. Sastoji se od 85 odraslih clanova i 15 djece. U sklopu tog mjesta se nalazi par kuca koje su izgradili za zajednicki zivot, zajednicka kuhinja, djecije kucice, industrijske gradjevine, itd.
Posao je raspodijeljen tako da svako ima mogucnost raditi na svim poljima zastupljenim u toj zajednici. Nema muskih ili zenskih poslova. Razvijaju ekonomiju, privredu, jedna od grana je prehrambena i drvna (ako se tako moze rec), proizvodnja namjestaja.. i svoje trziste pokusavaju da rasprostrane i na druga trzista.. Nacin upravljanja zajednicom je isti kao u Skinnerovoj knjizi 'Walden Two'. Postoje 3 'menadzera' koji donose odluke 18 mjeseci im je mandat, ali uglavnom se sedmicno sastaju svi clanovi zajednice kad imaju priliku rec svoj stav. Iako vlada zajednistvo, svako ima pravo na svoju intimu i privatnost, postoje prostorije koje se mogu koristit za vlastite potrebe/zelje/rekreaciju.
Nije lahko zivjet u totalnoj zajednici, ali se trude biti tolerantni jedni prema drugima i jednaki po svim pitanjima. Postoje i razne rekreacije, kako za djecu tako i za odrasle.

I ovo je fascinatno.. Ko zeli da bude dio ove utopije, moze se javiti na njihovu home page, uslov je posjeta duga 3 sedmice, i nakon toga vam je zabranjen pristup toj zoni, jer clanovi Twin Oaksa uzmu si vremena 10 dana kad ce da odluce da li da vas prime u zajednicu ili ne.. Ovo je bas interesantno.. :D

Evo link pa pogledajte.. Halalite ako sam gdje sta pogrijesila, prevela sam sad na brzinu priblizan smisao.

[url="http://www.twinoaks.org/"]http://www.twinoaks.org/[/url]

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' post='199967' date='Dec 9 2007, 13:08']pa nista novo jedna serijatski vodjena zemlja ima gotovo isti princip... s tim da postoje odredjeni "muski i zenski poslovi" mislim ima slicnosti dosta...[/quote]

Nista novo :(

Ovo je zaista jedan fenomen i cudi me da niko nije cuo za to ili da nikom nije neobicno.. Preko neta se moze uclanit, stvarno je nesvakidasnje.. Zajednica sa 100 ljudi.. Funkcionise ok i ono.. LJudi uspjeli napravit utopiju, neko se usudio pokrenut to na ovom svijetu gdje je sve vise i vise razlika medju ljudima.. Cini se kako se emancipuje zena, rasne, nacionalne, religijske razlike da se suzavajau, a u biti je suprotno,, Uvijek se gleda ko je napredniji, ko je modrniji, itd..
U svem tom naslo se 100 idealista koji su imali hrabrosti stupit u nesta takvo.. Podvrgnut se zivotu gdje sve dijelis jednako.. Koliko bi nas to danas uradilo?!

[quote name='Hugolina' post='200212' date='Dec 9 2007, 21:30']Nista novo :(

Ovo je zaista jedan fenomen i cudi me da niko nije cuo za to ili da nikom nije neobicno.. Preko neta se moze uclanit, stvarno je nesvakidasnje.. Zajednica sa 100 ljudi.. Funkcionise ok i ono.. LJudi uspjeli napravit utopiju, neko se usudio pokrenut to na ovom svijetu gdje je sve vise i vise razlika medju ljudima.. Cini se kako se emancipuje zena, rasne, nacionalne, religijske razlike da se suzavajau, a u biti je suprotno,, Uvijek se gleda ko je napredniji, ko je modrniji, itd..
U svem tom naslo se 100 idealista koji su imali hrabrosti stupit u nesta takvo.. Podvrgnut se zivotu gdje sve dijelis jednako.. Koliko bi nas to danas uradilo?![/quote]

ovo je daleko od utopije..

de prijavi se, pa ces vidjeti selekcije..

ne zelim djeliti sve jednako, pusti to bolan, danas je sve po zaslugama..

nema to nikakve veze sa idealizmom.. ovo mi vise lici na neku sektu..

[quote name='clark gable' post='200215' date='Dec 9 2007, 21:33']ovo je daleko od utopije..

de prijavi se, pa ces vidjeti selekcije..[/quote]

Nisam ni rekla da je savrseno.. Meni je samo paznju privukla cinjenica da postoji nesta takvo i da ljudi zele biti dio toga.. I sve to nastalo na osnovu jedne knjige.. Mora da je imalo jako mnogo efekta kad se od 1967 pa sve do danas odrzalo.. Sta je knjiga na svijetu koje su imale i, recimo, zanimljivije ili vrijednije (neka se ovo ne shvati kao potcijenjivanje) poruke, ideje itd.. pa se nije osnovala utopija.. Onda je trebala Moorova utopija bit ostvarena, jer je ona tako rec preteca svega toga..

Zanimljiv kutak svijeta, ova zajdnica, samo da bude zapazeno ;)

[img]http://www.twinoaks.org/gallery/albums/groups/w_pond_largegroup.sized.jpg[/img]

nema sta, prava idila :lol:

[quote name='clark gable' post='200225' date='Dec 9 2007, 21:47']nema sta, prava idila :lol:[/quote]

Ideja je BIT :rolleyes: Kontas druze ;)

Kako ti ono kazes, nije potrebo zvijezdano nebo da dozivis satisfakciju, nego ono u cem ti sebe pronalazis, bio to cosak, zvijezde ili Twin Oaks :)

Ne rekoh ja, hemo svi tamo, kazem samo kako ima ljudi koji zive po onom SVI ZA JEDNOG; JEDAN ZA SVE.. Ima ljudi koji zive svoje snove, koji zive po pravilima koje drugi ne bi prihvatili ni u ludlilu.. A sad, da li je dobro ili ne, pozeljno ili odbojno.. To je jedan veliki ? na koji svako ima svoj odgovor.

[quote name='Hugolina' post='200238' date='Dec 9 2007, 22:00']Ideja je BIT :rolleyes: Kontas druze ;)

Kako ti ono kazes, nije potrebo zvijezdano nebo da dozivis satisfakciju, nego ono u cem ti sebe pronalazis, bio to cosak, zvijezde ili Twin Oaks :)

Ne rekoh ja, hemo svi tamo, kazem samo kako ima ljudi koji zive po onom SVI ZA JEDNOG; JEDAN ZA SVE.. Ima ljudi koji zive svoje snove, koji zive po pravilima koje drugi ne bi prihvatili ni u ludlilu.. A sad, da li je dobro ili ne, pozeljno ili odbojno.. To je jedan veliki ? na koji svako ima svoj odgovor.[/quote]

pa pitam tebe, zelis li ti tamo ?

nisam vidio nista primamljivo da bih poceo razmisljati o odlasku ili aplikaciji da idem tamo..

cak stovise, nema smisla da idemo nazad, kad mozemo ici naprijed..

[quote name='clark gable' post='200240' date='Dec 9 2007, 22:03']pa pitam tebe, zelis li ti tamo ?

nisam vidio nista primamljivo da bih poceo razmisljati o odlasku ili aplikaciji da idem tamo..

cak stovise, nema smisla da idemo nazad, kad mozemo ici naprijed..[/quote]

Citas li ti moje postove ili ih samo skeniras pogledom? Posto prilicno brzo dash repliku :) De malo zadubi se..

Nisam ni na jednom mjestu rekla hemo tamo, to sam i napisala vec, kazem samo da je lijepo vidjet da ima ljudi koji zele to.. Ono, sarolikost kultura itd..
Ljudi inace krse zakone, pogotovo se protive ovima tipa 'nema tvoje, samo NASE'.. A grupa ljudi osnovala zajednicu da bi zivjela po istima.. Zanimljivo..

Sta ljude tjera na to.. Bijeg iz stvarnosti? Zelja da budes drugaciji? Ne bih rekla da su oni primitvni, nego bas nesta neobicno kad SMIJU tako nesta ;)

[quote name='Hugolina' post='200212' date='Dec 9 2007, 21:30']Nista novo :(

U svem tom naslo se 100 idealista koji su imali hrabrosti stupit u nesta takvo.. Podvrgnut se zivotu gdje sve dijelis jednako.. Koliko bi nas to danas uradilo?![/quote]

pa prije x godina je postojala slicna zajednica vodjena serijatom..jasno zna se da su postojale razlike ali haman isti princip...
ne mogu se sjetit vavik zaboravim :) kad je neki vladao da ljudi nisu imali kome dati sadaku ;)
znaci ciko je tako fino vodio dao narodu da su dobro zivjeli...
bez neke odredjene analize prije koje moras poslat mail s foto i ostalim karafekama :D da bi upao