Jump to content
[I-B-R-O]

Socijaldemokratska Partija - Bosne i Hercegovine

Recommended Posts

Aferim.

A ako uzmemo za analizu njihove na našem kantonu, postali su stručnjaci za privatiziranje javnih prihoda i socijaliziranje dugova.

O drskosti, sujeti i manipulacijama nekih njihovih kadrova da ne govorimo.

Fuj, fuj, sa čim se njihov određeni kadar služi za neke vlastite koristi i ciljeve. SDA je imala i ima i dalje ljigavaca, ali su male mace prema ovima.

Fuj, fuj, sa čim se njihov određeni kadar služi za neke vlastite koristi i ciljeve. SDA je imala i ima i dalje ljigavaca, ali su male mace prema ovima.

Na upit novinara o prisutnosti nemoralnih ljudi u SDA, rahmetli predsjednik Alija Izetbegović je znao reći "da se u veliku rijeku uvijek slije i nešto kanalizacije".

Bogami danas,,,,,uglavnom kanalizacija u svim velikim strankama!

Zabrinjavajuće!!

Iz najgore i najzagađenije kanalizacije će doći nindža kornjače i rastjerati govna. Samo treba to dočekati.

Iz najgore i najzagađenije kanalizacije će doći nindža kornjače i rastjerati govna. Samo treba to dočekati.

Imamo mi nindže kornjače, ali nemamo Splintera! :D

Meshchinde mi imamo samo kornjace.

Meshchinde mi imamo samo kornjace.

Mi kad pricamo imamo sve ali redovno kao rezultat dobijamo ovo iz tvog potpisa.

Socijaldemokratija ili svi oni koji se poistovjećuju s njom su se odavno  udaljili od svojih orginalnih ideala!

Portugalski pisac Žoze Saramago je to opisao ovako :

"Socijaldemokratski pokret je nekad predstavljao neke od najvećih nada čovečanstva, ali je vremenom prestao da igra ovu ulogu.

Pokret je prodat ljevici. "Ljevičarski program poručuje desničarskom: "Šta god vi radite, mi to radimo bolje." Umjesto da pripreme program za budućnost, socijalisti/socijaldemokrati pokušavaju da dokažu kako znaju sve što i desnica. Istaknuti belgijski politikolog Žan-Mišel De Vel napisao je da je veliki slom kapitalističko-potrošačko-bankarske ekonomije 2007, umjesto da podigne ljevicu, otkrio njene inherentne slabosti.

O slabostima naše “ljevice” koju predvodi Zlatko Lagumdžija na najvišoj razini ili Lipšo iz Bihaća na kantonalnom nivou,već je degutantno i govoriti. Dobijem ospice!!

Relativna stvar (ovdje mislim na ono što je napisao Saramago, opasku o lokalnim prilikama ne komentarišem),  očigledno da on ovdje govori o svom okruženju.

Socijaldemokratija je po definiciji dio ljevice, plasirana malo bliže centru nego socijalisti ili komunisti. U Evropi ima dugu tradiciju borbe za prava radnika, često u kooperaciji sa sindikatima. Što je jača partija u pojedinoj zemlji, to su i veća socijalna prava. Najbolji primjer za ovo su skandinavske zemlje gdje su soc.dem. uspjeli za 60-70 godina stvoriti jako socijalno društvo, sa kvalitetnim besplatnim školstvom, zdravstvom, brigom o starijim osobama, ali istovremeno izgraditi infrastrukturu koja je zadovoljavala potrebe jake (privatne) industrije. 

Klasna borba u okviru soc.dem. je nenasilna, provodi se pregovorima sa poslodavcima i pronalaženju zajedničkog jezika. Revolucija je odbačena kao metod, stabilnost društva i ekonomskog poretka je na prvom mjestu.

Relativna stvar (ovdje mislim na ono što je napisao Saramago, opasku o lokalnim prilikama ne komentarišem),  očigledno da on ovdje govori o svom okruženju.

Socijaldemokratija je po definiciji dio ljevice, plasirana malo bliže centru nego socijalisti ili komunisti. U Evropi ima dugu tradiciju borbe za prava radnika, često u kooperaciji sa sindikatima. Što je jača partija u pojedinoj zemlji, to su i veća socijalna prava. Najbolji primjer za ovo su skandinavske zemlje gdje su soc.dem. uspjeli za 60-70 godina stvoriti jako socijalno društvo, sa kvalitetnim besplatnim školstvom, zdravstvom, brigom o starijim osobama, ali istovremeno izgraditi infrastrukturu koja je zadovoljavala potrebe jake (privatne) industrije. 

Klasna borba u okviru soc.dem. je nenasilna, provodi se pregovorima sa poslodavcima i pronalaženju zajedničkog jezika. Revolucija je odbačena kao metod, stabilnost društva i ekonomskog poretka je na prvom mjestu.

Ovaj naš SDP BiH je pao s marsa, oni su nešto posebno. Drugačiji.

Sudeći po onome što mi je dostupno sa tv, u BiH trenutno ne postoji ljevica vrijedna pomena. Možda što političko tlo izgleda onako kako izgleda, ali čini mi se da niko ne vodi brigu o radnicima, penzionerima, nezaposlenima, mladima... Ono što dominira je međuentitetsko prepucavanje na državnom nivou i borba za pozicije na lokalnom nivou, ali bez ikakvog rezultata ili promjene kada se te pozicije pomjere.

Politika je postala sama sebi svrha, a ne sredstvo da se postigne napredak cijele zajednice.

Sastali se Vučić (Srbija) i Lagumdžija (BiH) te bacili "međudržavni" eglen.

Vučić iznio 3 strateška cilja Srbije:

1.Ekonomija

2.Ekonomija

3.Ekonomija

A potom Lagumdžija u ime BiH iznio 3 strateška cilja:

1.JA

2. JA

3. JA

Sve jasno!!

A lokalni "socijaldemokrata" Lipšo iz Bihaća se u cazinskoj dvorani tokom obilježavanja godišnjice 5 Korpusa toliko prosro da su ljudi povraćali!!

Poslije donešenog zakona ili odluke (šta je već) o četiri slobodna dana u godini za vjerske praznike, sad su u toku pregovori o prostoru i vremenu koje poslodavac treba da obezbjedi vjernicima u toku radnog vremena na ime izvršavanja vjerskih obaveza/molitivi/namaza.

Je li ovo SDP kupuje vjernike (glasove)?

Kako bi SDP reagovao da je ovo prijedlog SDA?

Politika. :S

Dzumaj treba premjestiti sa petka na nedjelju i rijesen problem.

Vjerske praznike treba stesati,ima ih previse.Mozda po jedan dan za bajram i za ona dva bozica i to je to.

Pravi vjernici ce uzeti ferie za te dane.Ako to ne urade,imamo  15ak dana neradnih zbog vjerskih praznika.

Jedan zakon za sve.Ionako smo neefektivni tako da ovoliko praznika samo odmaze.

I kad bi jos prepolovili administraciju bio bi to veliki korak u pravom pravcu.

Edited by viking
  • Upvote 1

Dzumaj treba premjestiti sa petka na nedjelju i rijesen problem.

Vjerske praznike treba stesati,ima ih previse.Mozda po jedan dan za bajram i za ona dva bozica i to je to.

Pravi vjernici ce uzeti ferie za te dane.Ako to ne urade,imamo  15ak dana neradnih zbog vjerskih praznika.

Jedan zakon za sve.Ionako smo neefektivni tako da ovoliko praznika samo odmaze.

I kad bi jos prepolovili administraciju bio bi to veliki korak u pravom pravcu.

A što nebi dosadašnju percepciju nedjelje kao neradnog dana prebacili na petak pa da petak bude neradni dan.

Zaboravljaš da u ovoj državi Bošnjaci-muslimani čine većinu!! :codemafia:

Malo šale nije na odmet!

Nego, nešto se gadno dešava u Hrvatskoj u zadnje vrijeme. SDP-ovcima koji su na čelu ništa ne polazi za rukom:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatska-se-pod-sdpom-raspada-10-tisuca-ljudi-ostalo-bez-posla-u-zadnjih-10-dana/707860.aspx

A što nebi dosadašnju percepciju nedjelje kao neradnog dana prebacili na petak pa da petak bude neradni dan.

Malo šale nije na odmet!

Nego, nešto se gadno dešava u Hrvatskoj u zadnje vrijeme. SDP-ovcima koji su na čelu ništa ne polazi za rukom:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatska-se-pod-sdpom-raspada-10-tisuca-ljudi-ostalo-bez-posla-u-zadnjih-10-dana/707860.aspx

U nekim situacijama je svejedno da li je petak ili nedjelja neradni dan, medjutim tesko ce biti svjetsko financijsko trziste nagovoriti da provodi placanja i ostalo iz BiH nedjeljom. Mi ipak zivimo u Europi i poslujemo uglavnom sa Europom.

U nekim situacijama je svejedno da li je petak ili nedjelja neradni dan, medjutim tesko ce biti svjetsko financijsko trziste nagovoriti da provodi placanja i ostalo iz BiH nedjeljom. Mi ipak zivimo u Europi i poslujemo uglavnom sa Europom.

Već sam rekao da se šalim ali....

Gotovo sam siguran da onaj ko želi petkom u 13 h biti u džamiji, naći će načina.

Većina ljudi radi u privatnom poduzetništvu a posladovaci u tom sektoru ionako daju samo jedan slobodan dan.

Vjernik će izabrati petak neradni, a nedjeljom mu neće biti teško raditi. 

U državnim instutucijama je najmanji problem otići na džumu jer oni ionako nikad nisu na radnom mjestu!

Već sam rekao da se šalim ali....

Gotovo sam siguran da onaj ko želi petkom u 13 h biti u džamiji, naći će načina.

Većina ljudi radi u privatnom poduzetništvu a posladovaci u tom sektoru ionako daju samo jedan slobodan dan.

Vjernik će izabrati petak neradni, a nedjeljom mu neće biti teško raditi. 

U državnim instutucijama je najmanji problem otići na džumu jer oni ionako nikad nisu na radnom mjestu!

I sam konstatujes da u privatnom sektoru poslodavci uglavnom ne postuju niti zakon o radu niti kolektivne ugovore, pa cak ne dozvoljava radnicima sindikalno udruzivanja. To je puno bitniji problem od onog da se radnicima obezbjedi vjeski obred u toku radnog vremena, kojeg ja u principu ne podrzavam. Ako je neko vjerski orjentisan i ne zeli propustiti namaz u toku radnog vremena neka onda bude spreman produziti radni dan za vrijeme koje je utrosio na namaz. Ako se ovako postave stvari, dolazis do zakljucka da je iskrenih vjernika vrlo malo, kao i sta je prava svrha tog nekog pravilnika/zakona.

• Upvote 2

Guest

Kad bi političari svoju energiju usmjerili ka rješavanju pravih problema, kao recimo zapošljavanja, pronalaska sredstava za isplatu penzija bez zaduživanja i sl. to bi bilo odlično. Ali kada političari žele vjernicima dati dodatne pauze da obavljaju vjerske dužnosti i kada svaki vjerski praznik iskorištavaju za dodatne neradne dane koje uglavnom spajaju, ponajviše u MUP-u, ministarstvima i prosvjeti, to je već problem.

Vjerske obveze i uvjerenja ne bi trebalo miješati sa poslom, pogotovo ne države i državnih ustanova. Isto tako ne bi se trebao izdvajati bilo kakav novac za vjerske potrebe iz državnog budžeta.

Da bi se moglo tražiti i eventualno ostvarivati pravo upražnjavanja vjerskih obaveza u radno vrijeme, potrebno je prvo imati posao. Dok par stotina hiljada radno sposobnih ljudi u državi nema posao i time ni prihod, tavoreći na rubu egzistencije, ostalo se čini prilično nebitnim.

I sam konstatujes da u privatnom sektoru poslodavci uglavnom ne postuju niti zakon o radu niti kolektivne ugovore, pa cak ne dozvoljava radnicima sindikalno udruzivanja. To je puno bitniji problem od onog da se radnicima obezbjedi vjeski obred u toku radnog vremena, kojeg ja u principu ne podrzavam. Ako je neko vjerski orjentisan i ne zeli propustiti namaz u toku radnog vremena neka onda bude spreman produziti radni dan za vrijeme koje je utrosio na namaz. Ako se ovako postave stvari, dolazis do zakljucka da je iskrenih vjernika vrlo malo, kao i sta je prava svrha tog nekog pravilnika/zakona.

vjerujem da bi ovakav nacin postavljanja stvari doveo do toga danebi bilo puno ih koji bi upraznjavali namaz ili molitvu u toku radnog vremena ... 

al u svakom slucaju pravo treba omoguciti al isto tako to vrijeme provedeno na namazu ili molitvi da se produzi radni dan ... 

a zar svaka stranka svakim svojim postupkom ne zeli pridobiti naklonost glasacke populacije ? 

Malo šale nije na odmet!

Sto se mene tice i to bi bilo ok.

Koliko je moralno i politički potonuo Zlatko Lagumdžija,, da ne povjeruješ!!

U svoj tim angažirao čuvenog Dr.SPINA koji ima zadatak da mu popravi rejting kod naroda!!

Šta kažu BH DANI na ovu temu:

,,,,Kako ova “seks i grad” pomodnost može pomoći Lagumdžiji? U ocrnjivanju političkih neprijatelja? Ako je tako, onda su i on i stranka koju vodi zaista došli na rub propasti. Zar je SDP zaista dospio u situaciju da mu je potreban spin doktor da bi se nosio s jednoetničkim strankama? Ili mu je potreban da bi se rebrendirao upravo u tom pravcu? Koliko god beskrupulozna real-politika bila, pogotovo u BiH gdje se prvenstveno manifestuje kao međukompradorsko nadmetanje oko sve manjeg i manjeg državnog kapitala, Lagumdžiju od gubitka vlasti neće spasiti ni cijeli konzilijum spin doktora,,,"

...a potom zaključuju:

" Ako je povratak Waltera, kao personifikacije antifašizma također bio spin (a jeste), a Država za čovjeka navodni pokušaj da se korupcija iskorjenjuje u savezu s najvećim korupcionašima uz dodatno pogoršanje međuetničkih odnosa (a jeste), onda je jasno da Lagumdžijine namjere nikada i nisu bile drugačije do Država za spin, odnosno “spin za čovjeka”.

Biće da je Zlaja od 100 belaja!!

Zar ovi postovi nisu ocrnjivanje političkog protivnika, bez iznošenja rješenja koja bi mogla da promijene na bolje situaciju u zemlji?

Nisam navijač, ni simpatizer, ni Zlajin niti bilo čiji drugi, ali čini mi se da nije on jedini koji koristi spin doktore. Kampanja uhodavanja terena pred izbora je, čini se, već počela.

Zar ovi postovi nisu ocrnjivanje političkog protivnika, bez iznošenja rješenja koja bi mogla da promijene na bolje situaciju u zemlji?

Nisam navijač, ni simpatizer, ni Zlajin niti bilo čiji drugi, ali čini mi se da nije on jedini koji koristi spin doktore. Kampanja uhodavanja terena pred izbora je, čini se, već počela.

Slušaj,

On i njegovi su na vlasti!!!Kao takvi su odgovorni za trenutno (nikad gore) stanje i samim tim su u fokusu kritike.

Valjda je to normalno u demokratskim društvima.

A ne štedim se ja ni kad su u pitanju korumpirani kadrovi iz političke partije koju lično podržavam.

Kad su u pitanju rješenja:

Osim što se oštro treba suprotstaviti svakom vidu korupcije (naša obaveza), smatram da treba aktivno raditi na pridobijanju saglasnosti od velih sila za izmjenu ustava.

Najviše mi je krivo kad zapadni mediji pišu kako smo "karikatura od države" gdje nema pozitivnih pomaka a zaboravljaju da su nam takav karikaturalni ustav nametnuli upravo njihovi (zapadni) lideri!

Prema tome, njihova je odgovornost najveća da se ovo sranje od ustava promjeni.

Ili, uloga OHR. Kojeg vraga još postoji ako neće koristiti svoje ovlasti?

Bošnjačka djeca u Podrinju izložena direktnoj diskriminaciji a Incko (sa platom od 40.000 KM) šuti!!!