Jump to content
[I-B-R-O]

Socijaldemokratska Partija - Bosne i Hercegovine

Recommended Posts

Samo Daj Pare

Lijepo je kad su clanovi familije na prvom mjestu bio to uzi ili siri dio familije:-P po tom pitanju sad bi i moj brat koji je dole vec  od kraja rata nezaposlen radio negdje u opstinskim organima ili oko opstine da se gledaju rodbinske veze haha..

Lijepo je i plemenito pomagati clanovim porodice i rodjacima, ako imas privatnu firmu. Drzavne institucije su suprotnost, u interesu drzave i drustva je da kompetencija bude jedini kriterij. Politicke stranke su nesto trece, one imaju elemente i jednog i drugog. Tu su biraci koji im omogucuju nepotizam ili ih kaznjavaju zbog istog. Za sada samo omogucuju, ali ce valjda narodu jednom doci iz dupeta u glavu.

Lijepo je i plemenito pomagati clanovim porodice i rodjacima, ako imas privatnu firmu. Drzavne institucije su suprotnost, u interesu drzave i drustva je da kompetencija bude jedini kriterij. Politicke stranke su nesto trece, one imaju elemente i jednog i drugog. Tu su biraci koji im omogucuju nepotizam ili ih kaznjavaju zbog istog. Za sada samo omogucuju, ali ce valjda narodu jednom doci iz dupeta u glavu.

Ne može se tako ni kad imaš privatnu firmu. Ako želiš opstati, unapređivati posao itd. prednost moraju imati adekvatne osobe, stručne da mogu pomoći firmu, nema mjesta izigravanju socijalne službe i zaštite. Bar kod ozbiljnih firmi,biznismena koji nemaju partiju (državu, kanton, općinu) iza leđa.

Edited by Ciklama

Ne može se tako ni kad imaš privatnu firmu. Ako želiš opstati, unapređivati posao itd. prednost moraju imati adekvatne osobe, stručne da mogu pomoći firmu, nema mjesta izigravanju socijalne službe i zaštite. Bar kod ozbiljnih firmi,biznismena koji nemaju partiju (državu, kanton, općinu) iza leđa.

Ja ne znam ozbiljnu firmu u BiH da nema partiju, drzavu, kanton, opcinu iza ledja.

To je jasno, ali male firme obicno i pocinju tako da se obezbjedi posao clanovima porodice. Moj prvi dugorocniji posao je bio bas kod jednog rodjaka, koji je znao da mi je posao ocajnicki potreban u toj situaciji. Mogao je da uzme bilo koga i plati ga manje, ali je uzeo mene. Time me je zaduzio u zivotu (kasnije sam saznao da su on i moj stari ranije pomagali u teskim situacijama jedan drugom, kada niko drugi nije mogao ili htio, ja sam se samo ukljucio u proces i naravno prica se nastavlja).
Od ovoga niko nije imao stetu, rijec je o privatnom poslu izmedju rodbine.
Naravno, ako je neka specijalna kvalifikacija u pitanju (sto u mom slucaju nije bilo), normalno je uzeti najbolje kandidate.

Ovo boldano je tacno ali u uslovima gdje pravna drzava funkcionise. posto u BiH toga nema (pravna drzava), osim u slucajevima kad se treba pokazati snaga opredjeljenja po cisto moralnom i pravnom principu nad nekim radnicima firme u stecaju, borcima, penzionerima i drugim kategorijama koji nemaju bas nikakav uticaj na politicko odlucivanje.

Stranke su u BiH alfa i omega svega, pocev od zaposljavanja cistacice u javnom sektoru pa do mijenjanja ustavnih odredbi po kafanama. Tako da pozicija tamo nekog clana opcinskog odbora u stranci i nije neka nebitna funkcija, pogotovo ako je stranka zbog matematickih kombinacija u vlasti pa bar u malom dijelu. To prakticno znaci biti na samom izvoru informacije i mogucnosti donosenja "politickih" odluka pri zaposljavanju, postavljanju UO i NO javnih firmi i ustanova, a sve uobliceno u jednu potpuno legalnu listu koja se zove Kadrovska.

Rodjacki, familijarni, kumovski nacin vodjenja stranaka (pa i ovih lokalnih organizacija) moze znaciti dvije stvari. Prva je ta da je stranka enormno izgubila na svom kredibilitetu i uticaju kod glasaca i clanova pa se na taj nacin popunjavaju organi stranke i druga je da se na taj nacin oblikuje drustvo koje je fantasticno dobro definisano po poznatoj matrici 100-200 familija koje ce upravljati svim i svacim u drzavi. Mozda ce neko pomisliti da ovo drugo, ako je na lokalnom nivou, ne moze imati neki bitan uticaj, ali bih samo htio podsjetiti da svaka stranka svoju moc i uticaj crpi iz baze pa je onda jako bitno kakvu strukturu ima baza.

Ja ne znam ozbiljnu firmu u BiH da nema partiju, drzavu, kanton, opcinu iza ledja.

Ima firmi koje pokušavaju opstati radeći pošteno, po proposima i zakonima. Koliko je to teško, sa čim se ljudi suočavaju, znaju oni vrlo najbolje.

ko da je  to u evropskim zemljama drukcije , mislite da njihovi firmasi nisu upleteni u stranke i politicare ? !   nasi samo pokusavaju kopirati zapad , samo sto se nasi politicari ne znaju kontrolisati dok kradu ,  pozobase sve

ko da je  to u evropskim zemljama drukcije , mislite da njihovi firmasi nisu upleteni u stranke i politicare ? !   nasi samo pokusavaju kopirati zapad , samo sto se nasi politicari ne znaju kontrolisati dok kradu ,  pozobase sve

po men ne treba ni biti drugacije ... mislim na to da firmasi budu upleteni u politicke partije ... 

problem je u necem drugom ... problem je sto stranke stite lopove koji su na poziciju dosli putem stranke ... oni njegov lopovluk pravdaju da je isti lopovluk radio pripadnik i druge stranke ... i mi svi tu pricu pusimo ... i sto su nam svojom pricom iskrivili moralne norme ... nije nesto moralno ili ne moralno dok vrh stranke neda svoje misljenje o istom ... 

jer kada bi se promjenulo misljenje kod nas a i kod stranaka ... imali bi puno normalnije stvari ... nebi imali situaciju da neko na jednoj poziciji zabrlja i da ga stranka za to nagradi drugom poziicjom ... vec njegov progon iz politickog i javnog zivota ... jer kada bi oni znali ako zabrljaju da bi zavrsili na ugovoru o radu na odredjeno vrijeme (najcesce period od 6 mjeseci i  minimalnom ličnom dohotku) pazili bi da ne zabrljaju a i popravili bi uslove ljudima koji tako zive i opstaju pa nebi bilo ugovora na odredjeno vrijeme i min licnog dohotka od 380 maraka ... a ovako dok on bez obzira radio dobro ili lose gura s jedne fotelje na drugu ... nema sanse da se pobljsaju uslovi ljudima koji su prinudjeni raditi dvije godine sa ugovorima na odredjeno i primati minimlani licni dohodak od 380 maraka ... 

ne postoji istrazivacki medij koji se je uspio oduprijeti moci novca tj da kada napise svoj istrazivacki rad o nekom korumpiranom politicaru da stranka iz koje taj politicar potjece nece istog braniti i optuzivati taj medij da je napisani tekst naruce za neku odgovarajucu kolicinu novca,nego ga odmah iskljuciti iz partije i oduzeti pozicije koje je dobio zahvakljujuci partiji ... 

isto tako kod SDP , neki ljudi su likovali odlskom Zeljka Komsica ... sta imamo nakon osnivanja partije Zeljka Komsica ... nista doli jednu partiju vise ... umjesto da je Zeljko Komsic sjeo sa Danisom Tanovicem i ostalim ljudima koji zele napraviti nesto posteno u BiH on je osnovao jos jednu politčku partiju ... 

U evropskim zemljama kada izbije neki skandal i kada se neki clan, vodja, predsjednik itd optuzi za utaju, prevaru, seksualnu aferu. Odmah biva smaknut, takodjer se sam smakne jer zna da je njegovo proslo.. 

Da, najvece korporacije jesu i moraju biti upleteni jer rijec najvece znaci da zaposljavaju ogroman broj ljudi, ogroman novac prodje kroz te korporacije.. Sto bi npr jedan Microsoft prije par godina se mogao usporediti sa poslovanjem kao par manjih drzava iz Afrike..

Ali jedino u Bosni sto si veci kriminalac, i sto vise lajes, to si duze na sceni.. Mi smo oni, a mi smo krivi sto oni to mogu.. jedan zacarani krug gluposti..! 

• Upvote 1

Problem je u tome sto dok drzava ima moc otimanja novca od gradjana kako hoce svi ce ici u politiku.

A kod nas je to najprofitabilnije zanimanje.

Da, sigurna sam da nigdje nije kao kod nas. :)

U Njemačkoj ministrica odveze unuče do vrtića službenim autom, ta fotka izađe u novinama, ministrica daje ostavku. Šta se kod nas radi, a nikad niko nik've odgovornosti nema, i još očekuju da vidimo u njima heroje, ne samo oni, već i njihovi "fanovi", članovi porodice itd.

Edited by Ciklama

Istina sto se tice Njemacke,dok izadje kakav clanak u novine ili ce biti smaknut ili optuzen ili svaki dan ce mnoge radio tv i novine objavljivati nove dokaze,sruse sefa drzave,a kod nas nema veze sta novinari iznosili o politicarima i koliko zaradjivaju opet ostaju na pozicijama,to kad se pocne primjenjivati bice bolje u nasoj drzavi...

po men ne treba ni biti drugacije ... mislim na to da firmasi budu upleteni u politicke partije ... 

problem je u necem drugom ... problem je sto stranke stite lopove koji su na poziciju dosli putem stranke ... oni njegov lopovluk pravdaju da je isti lopovluk radio pripadnik i druge stranke ... i mi svi tu pricu pusimo ... i sto su nam svojom pricom iskrivili moralne norme ... nije nesto moralno ili ne moralno dok vrh stranke neda svoje misljenje o istom ... 

jer kada bi se promjenulo misljenje kod nas a i kod stranaka ... imali bi puno normalnije stvari ... nebi imali situaciju da neko na jednoj poziciji zabrlja i da ga stranka za to nagradi drugom poziicjom ... vec njegov progon iz politickog i javnog zivota ... jer kada bi oni znali ako zabrljaju da bi zavrsili na ugovoru o radu na odredjeno vrijeme (najcesce period od 6 mjeseci i  minimalnom ličnom dohotku) pazili bi da ne zabrljaju a i popravili bi uslove ljudima koji tako zive i opstaju pa nebi bilo ugovora na odredjeno vrijeme i min licnog dohotka od 380 maraka ... a ovako dok on bez obzira radio dobro ili lose gura s jedne fotelje na drugu ... nema sanse da se pobljsaju uslovi ljudima koji su prinudjeni raditi dvije godine sa ugovorima na odredjeno i primati minimlani licni dohodak od 380 maraka ... 

ne postoji istrazivacki medij koji se je uspio oduprijeti moci novca tj da kada napise svoj istrazivacki rad o nekom korumpiranom politicaru da stranka iz koje taj politicar potjece nece istog braniti i optuzivati taj medij da je napisani tekst naruce za neku odgovarajucu kolicinu novca,nego ga odmah iskljuciti iz partije i oduzeti pozicije koje je dobio zahvakljujuci partiji ... 

isto tako kod SDP , neki ljudi su likovali odlskom Zeljka Komsica ... sta imamo nakon osnivanja partije Zeljka Komsica ... nista doli jednu partiju vise ... umjesto da je Zeljko Komsic sjeo sa Danisom Tanovicem i ostalim ljudima koji zele napraviti nesto posteno u BiH on je osnovao jos jednu politčku partiju ... 

Nije problem da ljudi iz svijeta binznisa budu direktno uključeni u rad stranaka, ali je problem kad biznismeni pocnu preko stranaka ostvarivati pogodnosti umjesto da to cine preko institucija drzave. Kod nas se poistovjecuje politicka stranka i institucija-javna firma koju je ta stranka dobila u nekoj preraspodjeli kolaca pa nije niti cudo da se mnogi poslovi dobiju u centrali stranke a procedura koja je zakonom propisana ide kao formalnost.

Posto je sve ovo tako i svi mi to dobro znamo onda je logicno da funkcija u stranci postaje vrlo pozeljna stvar, za koju nije potrebno imati bilo kakav stepen obrazovanja a kao druge reference se navodi staz u stranci i aktivizam. To i jeste razlog sto nam u kojekakvim skupstinama i parlamentima sjede tokari, tesari, konobari i druge zanatlije. Naravno, ni na kraj pameti mi nije ponizavati zanatlije ali njihovo oskudno znanje o stvarima o kojima trebaju odlucivati nas sve skupo kosta, ali su politike i tome spremno doskocile pa naotvarale brzinskih fakulteta po kojekakvim selima i zaseocima pa imamo situaciju da covjek mandat osvoji sa kvalifikacijom nekog zanatlije a isti mandat okonca sa fakultetskom diplomom i nastavlja svoj plodonosan politicki angazman kao akademski gradjanin. Bravo mi!!!

Mislim da je najveći problem ono što je Željko Kerum rekao (šta god ko mislio o njemu), a to je da je postalo tako da se najviše isplati biti političar, malo radiš, ne odgovaraš nizašta, a plaća je izvrsna. Ko bi u takvom okruženju htio pokretati poslove, raditi, baviti se poduzetništvom - bilo čim.

Mislim evo šta imamo ponuđeno:

1) Učlaniti se u stranku, dobiti neko mjesto u nekom parlamentu, skupštini šta već + nazdozorni odbori i slične gluposti + službena auta, stranački dodaci i ko zna sta vec ne....

Ne radiš praktički ništa.

+ sređuješ okolo radna mjesta u administraciji, javnim službama itd i dobivaš protuusluge

2) Baviti se poduzetništvom, pokušati voditi posao, brinuti se 1. hoces li imati za plaće, strahovati od novih nameta, strahovati od promjene zakonodavstva, strahovati ako se zamjeriš nekome da dodje inspekcija (a evo npr. zakon o zaštiti na radu ako se hoce nadje se u svakoj firmi nešto za kazniti te) itd itd itd... možeš možda i zaraditi, ali radiš od jutra do sutra, brige, obaveze. A onda ako i uspiješ u svemu tome narod će te mrziti jer si ti "zločesti privatnik koji iskorištava ljude".

Pa ti sad vidi...

Ja da sam u bosni vjerovatno bih odabrao 1) ... svi maksimiziramo svoju funkciju zadovoljstva.

p.s. a ovo kako ljudi uspiju dok vode grad, ministarstvo ili državu još završiti fakultet,  magistrirati i doktorirati i slično je stvarno fenomen. To su genijalci. Ljudi koje ja znam rade dnevno po 8-12 sati samo na magisteriju ili doktoratu bez da stignu išta drugo. Ovi naši stignu sve. Blago se nama.

Edited by Incubus
  • Upvote 1

zasto i nebi mali misevi krali kad vide da drzavnici poput Radmanovica mogu slobodno kenjati o otcjepljenju RS-a , i proci los  bez i jedne posljedice ,

jedino rijesenje je :Revidirati dejtonski sporazum , ukinuti Republiku Sumsku i Pederaciju _  i dati Bosni I Hercegovini njeno pravo   , a prije svega treba naravno izgraditi ogromne zatvore ..

Glavni odbor SDPBiH se ovim putem javno izvinjava zbog stamparske greske na crLJenim jaknama (i ostalim suvenirima), slogan u stvarnosti glasi "Drzava za jednog covjeka" :P

Nisam znao da ova stranka još postoji xD

Šta pročitah u zadnjem broju DANA,,,,,uhhh,,,,još uvijek sam pod nekim čudnim dojmom.

Znam da je korupcija u našem društvu poprimila široke razmjere.

Znam da je najviše ima kod tzv. političkih elita.

Ali nisam mogao ni sanjati da je "LIPŠO od Krajine" toliki kokošar!!

Kako tvrdi novinarka u BH DANIMA, "Lipšo od Krajine je za zapošljavanje kadrova u općini Bihać uzimao od 5-10 hiljada KM u zavisnosti o kakvoj se poziciji radi".

Dalje navodi (što me posebno šokiralo) da je jednoj bišćanki što inače drži Butik u gradu za zaposlenje sina uzeo robe tj. odjeće (odijela, košulja, kravata) u vrijednosti od 5.000 KM!!!

NEVJEROVATNO KOJI KOKOŠAR!!

@Mir&dobro, mene ne čudi ništa od političara, čudi me od tebe što tebe to čudi. I prije njega i poslije njega isto se radilo a nažalost i radiće se.  (Ili ti ne znaš šta su ljudi radili zbog piš....ih odijela.)

• Upvote 2

SDP je politicka partija koja je za cjelokupno gradjanstvo najvece razocarenje. Na stranu ti pojedinacni ispadi visokoumnih lidera i lidercica, ali gledano u cjelini ova partija je jako puno obecala a od svega toga uradila samo uhljebljenje svojih kadrova na dobro placene funkcije.

Ako se pogleda u cjelini, i pored prividnog dobrog rada federalnog premijera, kadrovi ove partije su uradili jako malo ili cak nista za bolji zivot onih koji su ih birali. Pored toga, ova partija je napravila toliko proceduralnih gresaka da je to zalosno i gledati, te svojim nesposobnim pristupov vladavini nanijela ogromnu stetu po drzavu. Dovoljno je samo reci da je: Ustavni sud FBIH 5 : 0 Zukan Helez, pa da i polupismenom bude jasno o cemu se tu radi.

Mislim da je najveći problem ono što je Željko Kerum rekao (šta god ko mislio o njemu), a to je da je postalo tako da se najviše isplati biti političar, malo radiš, ne odgovaraš nizašta, a plaća je izvrsna. Ko bi u takvom okruženju htio pokretati poslove, raditi, baviti se poduzetništvom - bilo čim.

Mislim evo šta imamo ponuđeno:

1) Učlaniti se u stranku, dobiti neko mjesto u nekom parlamentu, skupštini šta već + nazdozorni odbori i slične gluposti + službena auta, stranački dodaci i ko zna sta vec ne....

Ne radiš praktički ništa.

+ sređuješ okolo radna mjesta u administraciji, javnim službama itd i dobivaš protuusluge

2) Baviti se poduzetništvom, pokušati voditi posao, brinuti se 1. hoces li imati za plaće, strahovati od novih nameta, strahovati od promjene zakonodavstva, strahovati ako se zamjeriš nekome da dodje inspekcija (a evo npr. zakon o zaštiti na radu ako se hoce nadje se u svakoj firmi nešto za kazniti te) itd itd itd... možeš možda i zaraditi, ali radiš od jutra do sutra, brige, obaveze. A onda ako i uspiješ u svemu tome narod će te mrziti jer si ti "zločesti privatnik koji iskorištava ljude".

Pa ti sad vidi...

Ja da sam u bosni vjerovatno bih odabrao 1) ... svi maksimiziramo svoju funkciju zadovoljstva.

p.s. a ovo kako ljudi uspiju dok vode grad, ministarstvo ili državu još završiti fakultet,  magistrirati i doktorirati i slično je stvarno fenomen. To su genijalci. Ljudi koje ja znam rade dnevno po 8-12 sati samo na magisteriju ili doktoratu bez da stignu išta drugo. Ovi naši stignu sve. Blago se nama.

gorka istina...

sto se tice "strucnog usavrsavanja" mislim da je onaj konakovic rekorder svemira, on je u jednom danu polozio 10 tak ispita..eno ga sad spava i mota avaz u nekoj od skupstina, ne znam kojeg nivoa, opstine ili pederacije

SDP je politicka partija koja je za cjelokupno gradjanstvo najvece razocarenje. Na stranu ti pojedinacni ispadi visokoumnih lidera i lidercica, ali gledano u cjelini ova partija je jako puno obecala a od svega toga uradila samo uhljebljenje svojih kadrova na dobro placene funkcije.

Ako se pogleda u cjelini, i pored prividnog dobrog rada federalnog premijera, kadrovi ove partije su uradili jako malo ili cak nista za bolji zivot onih koji su ih birali. Pored toga, ova partija je napravila toliko proceduralnih gresaka da je to zalosno i gledati, te svojim nesposobnim pristupov vladavini nanijela ogromnu stetu po drzavu. Dovoljno je samo reci da je: Ustavni sud FBIH 5 : 0 Zukan Helez, pa da i polupismenom bude jasno o cemu se tu radi.

Aferim.

A ako uzmemo za analizu njihove na našem kantonu, postali su stručnjaci za privatiziranje javnih prihoda i socijaliziranje dugova.

O drskosti, sujeti i manipulacijama nekih njihovih kadrova da ne govorimo.