Jump to content
[I-B-R-O]

Socijaldemokratska Partija - Bosne i Hercegovine

Recommended Posts

Ovako, prehrljao sam forum i vidim nema slicne teme.
pa ako neko od mod-ova naleti slucajno, dajte mi ovdje link pa da je spojimo.

uglavnom:

Gledam neki dan, cini mi se bio neki kongres SDP-a Bosne i Hercegovine, i ono prica fol Lagumdzija nesto, prica neki antifasisticki borac, i na kraju Titina slika s projektora tuce i kraj ...

Ono sto mi je interesantno kad napravim paralelu izmedju ovog naseg sdp-a i hrvatskog, mislim da su oni davno odustali od toga.

okrenuli se projektima, planovima, a ne da zive od stare slave.

Ono sto vidim da SDP ciji je uglavnom obiljezavanje antifasistickih praznika, slavljenje titinog rodjendana, organizovanje odlazaka u Kumrovac i slicno.
Ok je to, fino i slicno, ali od stare slave se ne zivi ...

Sta vi mislite o SDP-u Bosne i Hercegovine a i Cazina naravno ...

Evo i nasih clanova
[url="http://www.sdp-usk.ba/authority.php?id=8"]http://www.sdp-usk.ba/authority.php?id=8[/url]
  • Upvote 1

Jel se ono nešto slavilo 29.11 na današnji dan ili mi se čini?
A dobra tema Ibro,ali da je konstruktivnih komentara samo dobiti...
Mislim da su ovi u hrvatskoj okrenuli se narodu u većem obimu nego ovi naši(mislim BiH) ovdje., odnosno manje su gurali ateizam u javnosti i čak preferirali i sami crkvu...dok i dan danas našem narodu kad pomeneš SDP prva pomisao je da su to nevjernici itd. a konkretno ja nemislim tako...

iskreno,hocu vec odavno da se uclanim..jer od svih stranaka,nekako mi je sdp onako bas po ceifu..nisu pretjerano orjentirani da je bosna muslimanska-vec bosnjacka,hrvatska i srpska...za razliku od sda za koje je bosna muslimanska...hoce jednostavno sekularnu drzavu,da se vjera ne petlja s politikom..kao sto se i ne bi trebala petljati...
imaju mi super program,zasnovan na principu antifasizma i tite,sto je po meni pozitivno...
puno su vise nekako orjentirani za mlade,i pomoc mladima..mozda je to neka propaganda,ali u svakom slucaju je pozitivno..
  • Upvote 1

[quote name='divlji_andjeo' post='197042' date='Nov 29 2007, 17:05']iskreno,hocu vec odavno da se uclanim..jer od svih stranaka,nekako mi je sdp onako bas po ceifu..nisu pretjerano orjentirani da je bosna muslimanska-vec bosnjacka,hrvatska i srpska...za razliku od sda za koje je bosna muslimanska...hoce jednostavno sekularnu drzavu,da se vjera ne petlja s politikom..kao sto se i ne bi trebala petljati...
[b]imaju mi super program,zasnovan na principu antifasizma i tite,sto je po meni pozitivno...[/b]
puno su vise nekako orjentirani za mlade,i pomoc mladima..mozda je to neka propaganda,ali u svakom slucaju je pozitivno..[/quote]

kakav program ??

polazeći od programa sdp bih osnovni ciljevi i zadaci sdp bih su:

izgradnja bih kao demokratske drzave ravnopravnih naroda bosnjaka,hrvata,srba i svih ostalih gradjana koji u njoj zive... afirmacija suvereniteta,teritorijalnog integriteta i politicke nezavisnosti bih u skladu sa medjunarodnim pravom... izgradnja bh drustva na osnovnim vrijednostima evropske socijaldemokratije: slobode, jednakosti, pravde i solidarnosti... uvazavanje, postovanje i ostvarivanje temeljnih prava i sloboda covjeka i gradjanina, u skladu sa medjunarodnim konvencijama, neovisno o njegovom pogledu na svijet, vjerskoj, nacionalnoj i spolnoj pripadnosti, te politickom uvjerenju... izgradnja bih kao socijalne, pravne i sekularne drzave sa punim vjerskim slobodama...uspostava demokratskog socijalizma na nacelima slobode, jednakosti, demokratije i solidarnosti, sa jednakom sansom pojedinca na zivot dostojan čovjeka...uspostava pluralizma vlasnistva gdje se privatno vlasnistvo ne moze koristiti na stetu opstih interesa...uspostava socijalne trzisne privrede u kojoj rezultate razvoja uzivaju svi gradjani bih...uspostava demokratskih odnosa u ekonomskim i socijalnim oblastima... uspostava odbrane i konsolidacije gradjanskih prava i sloboda emancipacijom gradjana od ekonomske, socijalne i kulturne potcinjenosti i inferiornosti i sirenje tih sloboda i prava i eliminisanje zavisnosti gradjana od pojedinacnih ili grupnih ekonomskih mocnika... uspostava drustva u kojem su ekonomski tokovi podredjeni i u sluzbi solidarnosti, dobrobiti drustva i pojedinaca...

e taj program...

stranka ko stranka programi su na papiru
stavr je u ljudima

naravno da i u SDPu ima dobrih ljudi ali ima brete onih sto se raduju tudjoj muci i nereci
oni su se odmakli i dalje od tite
SDP u BiH opstaje zbog para jer oni imaju izuzetno mnogo para jer svu imovinu CKSKYu su oni direktno naslijedili pa imamo situaciju da predsjednistvo FBiH placa njima kiruju i slicno

al dobro sta je tu je neka ih nasi su

jos nesto ja se nisam radovao kad je nastao razhol u SDP i formiran SDU mada mi je i u jednoji drugoj partiji ima OK ljudi

recimo

SDP

komsic i jedancojek

SDU

komsic i bubamara
  • Upvote 1

[quote name='[I-B-R-O]' post='197037' date='Nov 29 2007, 15:32']Ovako, prehrljao sam forum i vidim nema slicne teme.
pa ako neko od mod-ova naleti slucajno, dajte mi ovdje link pa da je spojimo.

uglavnom:

Gledam neki dan, cini mi se bio neki kongres SDP-a Bosne i Hercegovine, i ono prica fol Lagumdzija nesto, prica neki antifasisticki borac, i na kraju Titina slika s projektora tuce i kraj ...

[b]Ono sto mi je interesantno kad napravim paralelu izmedju ovog naseg sdp-a i hrvatskog, mislim da su oni davno odustali od toga.[/b]
okrenuli se projektima, planovima, a ne da zive od stare slave.

Ono sto vidim da SDP ciji je uglavnom obiljezavanje antifasistickih praznika, slavljenje titinog rodjendana, organizovanje odlazaka u Kumrovac i slicno.
Ok je to, fino i slicno, ali od stare slave se ne zivi ...

Sta vi mislite o SDP-u Bosne i Hercegovine a i Cazina naravno ...[/quote]

razlika je ibro sto SDP Hrvatske nije izlozen stalnim napadama sa svih strana ko kod nas u BIh, niko ih ne proziva komunjarama, udbasima, titoistima nevjernicima itd...SDP u BIH ima samo jedan nacin da se odbrani od tih napada,-koristenjem titove ikonografije ...to je ona dobro poznata narodna " tuk na utuk "...

ni meni ovaj nas BH SDP ne lici na neku ozbiljnu snagu koja bi nekad mogla, po uzoru na svoje hrvatske kolege postati najaca stranka u Cro bez dijaspore...
jedina svijetla tacka kod nas je drug Zeljko, jedini Bosanac u predsjednistvu do sada...

nadam se i ja da ce se kod nas prestati kititi ikonografijom druga tita , a poceti ozbiljno razmisljati i malo ambicioznije se ukljuciti u stvaranje jedne prave , ako ne pozicione, a ono opozicione lijeve struje...

zna li ko sta se desava sa cazinskim SDP-om, cuo sam da i kod njih imaju dvije struje, stara garda koja neda fatelje i ovi mladji. kako cujem i Sarajevo podrzava mladi kadar, zna li neko informaciju vise?

da otpadnik sdp-a nesto kaze :)
cazinski sdp je jedna velika nulai nikad nista konkretno nece nikad uraditi dok ne promijene svoje sadasnje kadrove
sdp u bihacu je donekle druga prica najvise zahvaljujuci lipovaci
a sdp bih je opet nesto sasvim drugo. za lagumdziju nemam rijeci i to u negativnom smislu ali zato ima drugih unutar sdp bih kojima treba skinuti kapu, onako narodski receno, prije svega komsicu koji je iznad svih prosjeka prosjecnog politicara u bih, tu je i gosp niksic, predsjednik kluba sdp u federalnom parlamentu koji bi sutra jako dobro zamjenio komsica i bio na istom nivou kao i on, tu je svakako i onaj mladi damir ne znam kako se prziva ali je isto tako zastupnik u FP, zatim magazinovic, behmen i mnogi drugi da ne nabrajam vise koji daju nadu da bi od sdp-a i moglo nesto biti u buducnosti.
sto se tice programa sdp-a, program je program i to u vecini slucajeva samo na papiru ali od stranaka u vlasti jedni su od rijetki koji brinu o socijalnoj situaciji u bih i koji ljude gledaju kao gradjane a ne pripadnike nacionalnih skupina i to jako cijenim. iskreno mislimda bi se lagumdzija trebao malo povuci i dopustiti drugima da malo predstavljaju sdp jer bi tako puno vise dobili. lagumdzija je napravio u stranci jako puno taktickih gresaka i mislim da mu se to odhbija od glavu, prije svega mislim na odstranjenje pojedinih, sad vec bivsih clanova sdp, iz stranke ali to je islo u korist sdu, sto je s druge strane dobro za moju politicku oprijedjeljenost sad :) ali realno gledajuci sdu nikad nece biti prva socijaldemokratska stranka u bih zbog niza drugih stvari a ne vezano za ljude koji je predstavljaju. malo me smeta ta predrasuda o ateizmu koja se vezuje za bih ali cinjenica jeste da oni sami u vecini slucajeva to tako predstavljaju jer po meni to je sasvim licna stvar pojedinca i ne treba biti kriterij za clanstvo, sto u sustini i nije ali kad jenom stvoris neki imidz tesko je to promijeniti.

Ovako,

Meni sama ideja socijaldemokratije se svidja.
Svidja mi se stranka u kojoj su svi jednaki i ateisti i vjernici i svi moguci narodi, gdje svi imaju sansu i ne gleda se po tom nacionalnom kljucu.
Zaista mi se ta ideja svidja.
Ali, ipak mislim da to ne treba provoditi kroz tu Titinu ikonografiju, nego proturat mlade ljude i neke inovativne ideje.

Sto se tice same SDP u Cazinu, iskreno, ja bas i ne vidim nekog da mi je ok.
Naravno, cast doktorici Cemalovic, ali jedna lasta ne cini proljece.

Njihov kandidat za nacelnika opcine je bio nista.
Ne bih zelio uvrijediti nikoga, ali mi se ne svidja sto su uglavnom tu upala neka carsijska djeca koja se znaju samo napiti, krehant Allaha i to je to.
Mislim ako si clan neke stranke, daj ponasaj se civilizirano.
I vidim na ovom spisku i par mojih kolega, koji garant i ne znaju da su clanovi opcinskog odbora.

SDP Bihac je dozivio tu smjenu kadrova, ali ipak mislim da i kod nas u Cazinu treba doci ta smjena.
Nije sve u nosanju sesira na glavi i vikanju zdravo, te napadati svakoga ko je protiv Tite.

Program kao program, u nass sve stranke imaju fin program, ali kad bi ga se pridrzavale.
  • Upvote 1

[quote name='[I-B-R-O]' post='197245' date='Nov 30 2007, 10:49']Ovako,

Svidja mi se stranka u kojoj su svi jednaki i ateisti i vjernici i svi moguci narodi, gdje svi imaju sansu i ne gleda se po tom nacionalnom kljucu.
Ali, ipak mislim da to ne treba provoditi kroz tu Titinu ikonografiju, nego proturat mlade ljude i neke inovativne ideje.

Ne bih zelio uvrijediti nikoga, ali mi se ne svidja sto su uglavnom tu upala neka carsijska djeca koja se znaju samo napiti, krehant Allaha i to je to.
I vidim na ovom spisku i par mojih kolega, koji garant i ne znaju da su clanovi opcinskog odbora.

SDP Bihac je dozivio tu smjenu kadrova, ali ipak mislim da i kod nas u Cazinu treba doci ta smjena.
Nije sve u nosanju sesira na glavi i vikanju zdravo, te napadati svakoga ko je protiv Tite.

Program kao program, u nass sve stranke imaju fin program, ali kad bi ga se pridrzavale.[/quote]

Potpisujem...
Kad ti pomenu gđu Ćemalović., nemogu a da ne pomenem i g-dina Seferagić Mehmeda...

ali kako podmladiti stranke,kada ni sami mladi nece da se ukljuce u politiku???

stranke bi trebale imati otvoreniju politiku koja bi privukla podmladak...

a i mladi kad se uclane,samo su to clan,nece ustvari da se aktiviraju i samo cekaju od drugih clanova da urade nesto za njih...

[quote name='divlji_andjeo' post='197270' date='Nov 30 2007, 10:51']ali kako podmladiti stranke,kada ni sami mladi nece da se ukljuce u politiku???

stranke bi trebale imati otvoreniju politiku koja bi privukla podmladak...

a i mladi kad se uclane,samo su to clan,nece ustvari da se aktiviraju i samo cekaju od drugih clanova da urade nesto za njih...[/quote]

Mo

hej,iskreno danas su mladi okupirani mnogim drugim stvarima,da bi fakticki razbijali sebi glavu politikom...ne mislim po tom pitanju na trave bunike :D ... fakulteti su postali zahtjevni,nije to tacno odredjeno i dozirano na kapi...

evo ja se od treceg srednje nakanjivam da se uclanim u sdp,al nikad vremena naci,i kad nadjem vremena,opet mi iskoci nesto lijevo...

kad se sagleda generalno,sdp ima najjaci podmladak...

[quote name='[I-B-R-O]' post='197245' date='Nov 30 2007, 09:49']Ovako,

[b]Nije sve u nosanju sesira na glavi i vikanju zdravo, te napadati svakoga ko je protiv Tite.[/b]
Program kao program, u nass sve stranke imaju fin program, ali kad bi ga se pridrzavale.[/quote]

naravno da nije general majore Ibrahime :lol: ..
al ne zna covjek kako bi pokazao svoj revolt ovima sto se uzdigose da nas ostale ( citaj nevjernike ) poducavaju muslimanstvu i izvlace nas iz, kako oni vole reci, crnila u koje smo zivjeli 50-tak godina..

svaka akcija ima svoju reakciju, to je jos Njutn skonto, tako da njihova, nacionalisticka i licemjerna vjerska ideologija povlaci za sobom namjerno izbjegavanje nazivanja selama, nosanje sesira, koristenje titove ikonografije..naravno da ne valja ni to, al dok god , kako u jucerasnjem Oslobodjenju jedan novinar napisa, " [b]elite u skupocjenim odijelima na vjerskim svecanostima navlace maske vjernika i licemjerno klece pred Bogom, svjesne da su postale bozanstvima na zemlji "[/b] bit ce i kontre, tj sesira i zdravo pozdrava...

ljudi koji mogu negirati jednog Nuriju Pozderca ( necemo vise Titu spominjati ) , rusiti mu bistu, prefarbavati njegovu sliku i mijenati nazive skole sa njegovim imenom ne zasluzuju nista drugo neko da njima u inat nosamo petokrake na celu...
Nurija je nazivao selam jos u vrijeme kad ovi sto ga sad negiraju nisu bili ni u planu,da ne kazem sta gore...

o svemu ostalom se slazemo...samo sam morao dodati ovo...

[quote name='imola' post='197040' date='Nov 29 2007, 17:54'][b]Jel se ono ne

od dr. cemalovic nikad nece biti nista sto se tice politike ali divim joj se na sposobnosti da tri sat konstantno prica i nista ne kaze, to itekako dobro prolazi kod naroda ali u stvarnom zivotu nikakve koristi od nje, bez uvrede.

ideja socijldemokratije jeste dobra i kad bi se ljudi interesovali onoliko koliko se ne interesuju za takve stvar sigurno bi imali drugaciju politicku sliku.
sto se tice podmladaka pol.stranaka, nije fazon imati clansku kartu to najlakse dobijes vec treba nesto uraditi za tu kartu ali isto tako ti treba biti omoguceno da nesto uradis, pokazes i dokazes. mislim da u cazinu ne postoji kultura podmladaka u pravom smislu rijeci jer u svim strankama imamo par ljudi koji sve konce drze u svojim rukama a ostatak stranke je teatar koji se poziva po potrebi.

[quote name='snake' post='197280' date='Nov 30 2007, 12:02']naravno da nije general majore Ibrahime :lol: ..
al ne zna covjek kako bi pokazao svoj revolt ovima sto se uzdigose da nas ostale ( citaj nevjernike ) poducavaju muslimanstvu i izvlace nas iz, kako oni vole reci, crnila u koje smo zivjeli 50-tak godina..

svaka akcija ima svoju reakciju, to je jos Njutn skonto, tako da njihova, nacionalisticka i licemjerna vjerska ideologija povlaci za sobom namjerno izbjegavanje nazivanja selama, nosanje sesira, koristenje titove ikonografije..naravno da ne valja ni to, al dok god , kako u jucerasnjem Oslobodjenju jedan novinar napisa, " [b]elite u skupocjenim odijelima na vjerskim svecanostima navlace maske vjernika i licemjerno klece pred Bogom, svjesne da su postale bozanstvima na zemlji "[/b] bit ce i kontre, tj sesira i zdravo pozdrava...

ljudi koji mogu negirati jednog Nuriju Pozderca ( necemo vise Titu spominjati ) , rusiti mu bistu, prefarbavati njegovu sliku i mijenati nazive skole sa njegovim imenom ne zasluzuju nista drugo neko da njima u inat nosamo petokrake na celu...
Nurija je nazivao selam jos u vrijeme kad ovi sto ga sad negiraju nisu bili ni u planu,da ne kazem sta gore...

o svemu ostalom se slazemo...samo sam morao dodati ovo...[/quote]

Da , da , na lošu akciju uvijek ide reakcija., ma kakva ona bila, valjala ili ne...
A ispravno je u ISLAMU i pozdraviti i poselamiti, tako da oni pravi i istinski vjernici neće naći nikakvu razliku i još nedaj bože da isprave čovjeka...

je li od nas iko član sdp-a? Ja imam strica u predsjedništvu SDP-a pa po njegovim pričama znam dosta stvari. Navodno vlada sukob između starih koje predvodi Dervić a koji nedaju nikome novom da uđe u odbor i mladih koje predvodi neki mladi pravnik Abdagić iz Slatine koji hoće da uvede potpuno nove mlađe ljude u odbor. Navodno ga i Sarajevo podržava. Ja ga lično ne poznajem al ako promjeni šta i ja ću se uključiti u sdp.

[quote name='left_side' post='197308' date='Nov 30 2007, 13:52']je li od nas iko član sdp-a? Ja imam strica u predsjedništvu SDP-a pa po njegovim pričama znam dosta stvari. Navodno vlada sukob između starih koje predvodi Dervić a koji nedaju nikome novom da uđe u odbor i mladih koje predvodi neki mladi pravnik Abdagić iz Slatine koji hoće da uvede potpuno nove mlađe ljude u odbor. Navodno ga i Sarajevo podržava. Ja ga lično ne poznajem al ako promjeni šta i ja ću se uključiti u sdp.[/quote]
naravno da je jedancojek u SDPu

a akze i nahce da ce biti

[quote name='snake' post='197280' date='Nov 30 2007, 12:02']... bit ce i kontre, tj sesira i zdravo pozdrava...[/quote]

znači ipak, spu