Jump to content
Sign in to follow this  
Hugolina

Rukopis

Recommended Posts

[center][color="#800080"]Rukopis je jedna od osobina koja nas karakterise.. Cak se u nekim zemljama kod prijavljivanja za posao trazi ispunjavanje formulara rucno, odnosno pisanje biografije, ili uzorak rukopisa doticne osobe, da bi to dali na analizu grafolozima i psiholozima, sto im pomaze u otkrivanju sposobnosti pojedinca, njihove slabosti ili adute.. Nacin na koji pisemo govori sve o nama, pocev od onog prvog vizuelnog pogleda, da li je uredno, cisto, sitno krupno.. A psiholozi to naravno dalje razrade pa kazu, aha, u takvom je raspolozenju ta i ta osoba, mogu da kazu da li si vise emocionalan ili racionalan, a sve na osnovu rukopisa sto je za mene fascinantno :)

Kako vi pisete? Malim/velikim slovima, stampanim/pisanim ili mjesavina svega toga?!
Sitna ili krupna slova?!
Ukoseno na desnu ili lijevu stranu ili pak uspravno?!

Mene jos zanima i odabir papira, da li to sta govori o nasoj osbnosti?! Sta znaci ako ja volim vise pisati na kariranom papiru, sa ravnim linijama ili na listu bez linija?! I to bi bilo interesantno :)[/color][/center]

Pisem sitnim slovima,poluoblim i malo zakrivljenim u desnu stranu, a najvise volim pisati na kariranom papiru i mislim da ima tu neke veze izmedju rukopisa i svega toga tj. neceg sto govori o nama.

Hmmm...
moj rukopis je prica za sebe... inace mislio sam postat doktor, tak da sam se odmah specijalizirao za ruzan rukopis, s obzirom da cu sad bit inzinjer poceo sam ga poprawljati - ali ona sam skontao da se moze i tu doktorirati pa sam se vratio korjenima.. heheh:D

btw. rukopis mi je normalan, dakle, slova normalne velicine, nekad nesto manje... usprawno... pisana slova ona koja nas uce u osnovnoj skoli... et.:P

najcesce kad brzo pisem jedino te skrabotine ja mogu transkriptovati, a inace kad pisem pismo curi onda to fino, uscuperno napisem...

:lol:

Ja pisem s lijevom rukom malo ukrivljeno na desnu stranu (mislim slova), slova su ono malo sitnija i mjesana stampana i pisana, zavisi sve do rijeci kako mi lakse napisat i isto volim na kariranim listovima da pisem!

Pisem jako sitno tako da svi obicno govore da im trebaju naocale da citaju moj rukopis...

A joj dobra tema :D, mislio sam staviti uzorak moga rukopisa ali to je prica za sebe, pisem mjesavinu stampanih i pisanih slova, ne znam ni jedna kako treba :D, sto adi kaze specijaliziro sam doktorski rukopis i svi ama bas svi imaju problema da ga citaju, isto je i sa brojevima, nekada i za mene ne citljivo:D ! Slova su mi malo udesno nakrivljena, uglavnom uvijek sam imao ruzan rukopis, al hebat ga :D ! Ne morau svi znati sta ja pisem, sto se tice biografije i formulara kada trebam posao neki, obicno posaljem na e mail kao pdf :D

Ja pisem samo sa pisanim slovima,rukopis mije poseban.Moze se koristiti ka enigma,ja ga citam bezproblema,ali drugi cesto.Pisem desnom rukom.

Ja mogu pisati na nekoliko rukopisa, a najcesce pisem malo stampana , malo pisana, kako koje slovo...nekad nakrivljeno u desnu stranu..i volim pisati u teke s ravnim linijama...kazu mi da imam ruzan rukopis ali nek ga ja mogu citati a za ostale cu tipkati teskove....hehehe...a kad hocu mogu pisati fino cisto pisanim slovima...al to je sporije

a inace volim pisati pisanom cirilicom pa mi je tad rukopis citljiviji....

Ja pisem desnom, imam isto zanimljiv rukopis ali ipak ga svi mogu citati...

Najbolje da svi stavimo uzorak pa da raspravljamo jer citao sam u jednim novinama skoro da se prema tome kako neko pise moze ocijeniti njegov karakter i sl...

Hehehe, ja vaktile dok sam pisao umotvorine na pismenima iz bosanskog, vazda mi govorili da imam umjetnicki rukopis jer je to spoj stampano - pisanih slova na moj nacin normalno, te se vidi nekad kad u teksstu imam ono malo napetije situacije, da je rukopis ubrzan, ostrije ivice slova, te npr slova koja slecu ispod crte da su i produzena, npr slovo j zna odletiti i po 3 reda :D

svejedno, ostao sam vjeran svom rukopisu, osim sto sam malo sada pauzirao sa skolom, pa brzo me ruka zaboli kad pocnem ista pisati.
bitno mi je da ne koristim skracenice nikako i da ej to sve full tekst

svejedno, osobe koje pisu sitnijim rukopisom, mislim da su smirenije osobe, te osobe koje citko pisu, sve me to vuce na neku urednost u zivotu i smirenom - ne burnom zivotu :D

[b]Joj ja sam prije podpisivala ono kad ko dobije keca pa treba roditelj podpisivat :lol: uvijek ja bila im svima staratelj, nikad ne prepoznaju da nisu roditelji podpisali.. ajoj obrcale su se velike pare vaktile na tome :lol:

Ovoga pisem pisana slova, zavisno od raspolozenja krupnija ili sitnija, ali su pisana i nagnuta u desno. Dok sam bila u osnovnoj razrednica iz Bosanskog mi je prelijepo pisala i uvijek sam se trudila da pisem lijepo kao i ona i na kraju sam dovela do toga, da u osmom razredu vise nije niko mogao raspoznat koje je ona, a koje ja napisala. :rolleyes: [/b][b] Pisana slova su mi najljepsa, i ne volim mjesati stampana u njih, ako stampam onda stampam, ako pisem pisano pisem pisano. A sto Ibro veli nekad u "zaru" pa ti j ode po tri reda ispod :lol: :lol: [/b]

aj kad se setim.. :rolleyes:

bome vaktile ja kad sam isla u osnovnu jos,skontala ja od mame rukopis i bome u skolu i pocnem pisat... 4-5razred bila,haj ko mama ispocetka ono stampanim..skonta to ova jedna iza mene sto je sjedila pa pocne i ona tako pisat...jos jedna od nje i tako nas 6-7 stampamo..jasno svako je na kraju razvio svoj stil pisanja :D
Pisem manje vise velikim slovima..volim veca slova i volim da se nekako zaobljuju recimo b, j i tako da imaju ono neki "style" :)

Imam fin rukopis... :rolleyes:

Pisem sitna,usprvana slova,s puno skracenica,lako citljiva,ako imas dobar vid :lol:
Inace sama sam seb kreirala nacin pisanja ;) Bila sam pokusavala na razne nacine,i ide to sve,samo sto onda sporo pisem :)
Ako pisem u "kariranoj" sveski onda mi moze biti citavu godinu jedna jer pisem u svaki red :D
A sto se tice neke Ibrine teorije,jesam uredna,al bas koliko je istina da sam smirena!? :)

zavisi kako pisem...

ako npr,profesor brzo diktira onda je sve skraceno,slova su na desnu stranu,malo krupnija...kad prepisivam nesto,onda je to fino sve pod vinklu,sitna slova,stampana...

uzivam pisati na papiru s kockicama,jer mi nekako sve preglednije izgleda,nego onaj drvored...

tacka na i je tacka,nije kruzic...ne volim sarati po svesci,uglavnom samo napisem na prvoj stranici u desni gornji ugao divlji_andjeo, predmet i profesor...

srceka,kucica,i tih guracki nema...

sjecam se, jos dok sam u osnovnu isao, i tek ucio pisati, ono dodjes kuci i pises zadacu, i svaki put mama dodje i istrga mi list, ja ono placem ali nema, ili fino napisati, ili po hiljadu puta ponovo pisati.. heh
tako da mogu reci da imam poprilicno lijep rukopis... <_<

[quote name='Hugolina' post='201741' date='Dec 17 2007, 17:05']Ne bih se slozila.. Ti kad primis losu vijest koja te pogodi, zaista duboko, ti mozes pokusat prikriti to, ostati miran, da bude sto manje ocito, ali sasvim ne mozes zamaskirati to.. Na licu se uvijek primijeti i u ocima ;) Bio sretan, tuzan, uzbudjen, uznemiren, prestrasen, fasciniran, za sve postoji grimasa, mali pokret oka, jagodica lica..

Tako je i sa rukopisom.. Ti ustvari kad pises nesto ispoljavas svoje emocije. Pa ako pises nesto sto ne volis, cesto to pises ruznije od onoga sto volis.. Ono sto volis vise istices, mozda upotrijebis drugu boju, napises velikim slovima naslov, podnaslov, kljucne rijeci i sl. Ako si sretan, zadovoljan pises ljepse, ako si tuzan, neraspolozen pises nemarljivo.. Nesvjesno svoj raspolozenje izrazavas rukopisom.. Isto tako osobnost.. Ako si uredan, pisat ces ljepse, ako si neuredan, nemarljiv pises ruznije.. Onakav kakav si u stvarnom zivotu, nesvjesno to 'preslikas' rukopisom na papir ;)

Ne mora biti shema i nije pisano pravilo, ali je logicno i statisticki dokazano istrazivanjem..[/quote]

Mislim da ti je inkubis konstruktivno odgovortio.