Jump to content
Sign in to follow this  
medo007

CAZINSKA BUNA

Recommended Posts

http://vimeo.com/11532754

http://www.sturlickaplatnica.com/index.php?option=com_content&view=article&id=55&joscclean=1&comment_id=160

I onda se pitamo ko je za ratove kriv .. pitam se sto su ubijeni ovi ljudi i onda dodju i kazu ovo je isto svesrbski plan molim lijepo pa nije u mene did i ovi ljudi bili srbini???? zasto je onda od svih ex yu drzava priznat genocid ???

ovdje pojedini moraju procitati knjigu od gospodje Vere a i u 2011 joj treba ako Bog da izaci nova knjiga na istu temu Cazinska buna ... Edited by Zelka

[quote name='Zelka' timestamp='1288951694' post='404336']
[url="http://vimeo.com/11532754"]http://vimeo.com/11532754[/url]

[url="http://www.sturlickaplatnica.com/index.php?option=com_content&view=article&id=55&joscclean=1&comment_id=160"]http://www.sturlicka...&comment_id=160[/url]

I onda se pitamo ko je za ratove kriv .. pitam se sto su ubijeni ovi ljudi i onda dodju i kazu ovo je isto svesrbski plan molim lijepo [b]pa nije u mene did i ovi ljudi bili srbini????[/b] zasto je onda od svih ex yu drzava priznat genocid ???

ovdje pojedini moraju procitati knjigu od gospodje Vere a i u 2011 joj treba ako Bog da izaci nova knjiga na istu temu Cazinska buna ...
[/quote]

Naravno da nisu, ali su [b]nesvjesno[/b] "radili" za interes velikosrbske politike.
Itekako su mnogi procitali knjigu gdje. Krizisnik-Bukic koja obiluje suhoparnim istorijskim cinjenicama i kazivanjima, ali je pravi uzrok i cilj Cazinske bune vrlo sturo sugeriran.
Vrlo je interesantno da medju ljudima koji su robijali za bunu nije bilo nikog iz kladuskog i bihackog (sreskog) rukovodstva, vec samo iz cazinskog. Tim ljudima je stavljeno na teret sto nisu "na vrijeme" saznali da se sprema pobuna, koju su u stvari inscenirale obavjestajne i sigurnosne sluzbe.

[quote name='barca' timestamp='1288991181' post='404438']
Naravno da nisu, ali su [b]nesvjesno[/b] "radili" za interes velikosrbske politike.
Itekako su mnogi procitali knjigu gdje. Krizisnik-Bukic koja obiluje suhoparnim istorijskim cinjenicama i kazivanjima, ali je pravi uzrok i cilj Cazinske bune vrlo sturo sugeriran.
Vrlo je interesantno da medju ljudima koji su robijali za bunu nije bilo nikog iz kladuskog i bihackog (sreskog) rukovodstva, vec samo iz cazinskog. Tim ljudima je stavljeno na teret sto nisu "na vrijeme" saznali da se sprema pobuna, koju su u stvari inscenirale obavjestajne i sigurnosne sluzbe.
[/quote]

da kao sto je bez suda ubijen otac mog oca ... i obitelj sa maloljetnom djecom je bila 3 godine u Srbcu na milost i nemilost vlaha kao sto se ovda prozivaju i nisu to suhoparne istorijske cinjenice ... sjedila sam sa zenom u maju mjesecu i jedina je koja opsta se bori za prava tad stotinjak obitelji sto im niko sanse dao nije da se brane nego im je sve oduzeto i protjerani su ... od rahmetil mi strica prva zena je umrla u Srbcu niti se zna gdje joj je mezarulk niti nista .... samo znam da je tu pocinjen genocid da mi je did ubijen da su mi otac stricevi i tetke i nane ostali bez oca i muza i na to sve jos su bili u prognanstvu duge tri godine!

[quote name='Skrgan' timestamp='1265357992' post='357803']
mah covjece sve to stima nije valjalo ni tad ni sad, nego problem je sto vi sad pravite junake od tih ljudi kao da su oni bili politicki kako bi rekao obrazovani da su kontali da nista nevalja isistem i to,,, nije to bilo tako to su bili nepismeni ljudi koji su zvedeni u nesto sto nije nikada ama bas nikada moglo uspjeti... samo su mogli dobiti to sto su dobili i to je to..
samo mi to smeta sto ne kazete da oni imali pojma nisu sta rade!!!

[b]Oni su krenuli protiv drzave, i oni su heroji.. autonomasi su krenuli isto protiv vrhovne vlasti i oni su izdajnici..[/b]
ja nevidim te vase logike, jedino sto vidim da je ovdje ko vikne "bismilah" dobar covjek nema vez sta radi, a oni drugi su olos :S
ko bi povjerovao da cu ovakvo stanje doziviti kod nas u 21. vijeku.. imjesto da se razvijamo napred mi se vracamo unazad,,, jos trebamo si dobar totem ismisliti i svi na raskrsnici gore skakati po kruznom toku da navucemo kisu! :S
[/quote]

Nisu oni krenuli protiv drzave, vec je drzava krenula protiv njih. Stavila im otkup na vrat u vrijeme kad je glad i hronicna neishranjenost harala u Cazinu. Dzabe se je bilo zaliti gvozdanim glavama u KPJ, pa su seljaci bili primorani na pobunu, jer to je bio jedini nacin izraziti svoje negodovanje protiv otkupa.

Autonomija nebi bila izdaja da se niste postavili u sluzbu srbocetnikog agresora i radili za njihove velikosrpske interese. Cazinska Buna nema nikakve veze sa izdajom.

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1296769269' post='417402']
Nisu oni krenuli protiv drzave, vec je drzava krenula protiv njih.
[/quote]

Isti slucaj sa autonomijom..

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1296769269' post='417402']
Autonomija nebi bila izdaja da se niste postavili u sluzbu srbocetnikog agresora i radili za njihove velikosrpske interese. Cazinska Buna nema nikakve veze sa izdajom.
[/quote]

Kada pricamo o "Cazinskoj buni" onda se moramo sjetiti i Srbca, i komentara od neni koje smo imali prilike procitati u knjizi cazinska buna koji glase nesto u smislu:"Vlasi bili plaho dobri, dali kruha i sl" , opet isti slucaj sa autonomijom, mnogi bi izgubili glave od drzave da nebude zloglasnih "cetnika" iz sao krajine... i nije se narod stavio u sluzbu "cetnicima" vec je spasavao goli zivot, igrom slucaja "spasiti goli zivot" znacilo je domaci se srpske teritorije.. Edited by Skrgan