Jump to content
Sign in to follow this  
imola

sigurnost na cesti...

Recommended Posts

[quote name='vrljin' post='201700' date='Dec 17 2007, 12:42']hmmmm 95% auta kod nas a i vani ljudi vozaju a ne provjeravaju neke strvari za koje misle da nisu vaze
pa ako nisu vazne ja ne znam sto su onda postavljene na auto
ali posto je to i velika obaveza moj savjet je da svako ko ima auto drzi uredno sistem za kocenje i za upravljanje auta
sve ostalo nece mu donijeti nikakvu stetu koja j eopastna pod zivot

ali ko ima pare i mogucnosti bar jednom u pola godine onako do mehanicara navratiti i vidjeti ima li sta za srediti[/quote]

Ma sa sigurnoscu se ne treba igrati. Raditi redovite servise i dati novac jer kad se desi nesreca na zalost je prekasno.

Da ne pominjem neke mlade forumaše vozače, samo bih upitao ali iskren odgovor molim:Koliko je Vas vozača u svom vozilu i pomislilo da prvo testira i zamjeni komplet kočiono ulje u sistemu kočenja., kad već pričamo o sigurnosti prvo nas samih pa onda općenito...

[quote name='imola' post='201829' date='Dec 17 2007, 22:50']Da ne pominjem neke mlade foruma

Sto se tice tog ulja, kocnice i te guracke, biliv mi da mi nikad ne nampadne, ipak vozam didova kola :D

samo moram da se zahvalim imoli sto je preporucio gume, jer ovih dana na ovim zimskim uvjetima sam uzisao mercedesom with zadnja vuca na mjesta gdje ljudi dzipovima ostaju ukopani ...

gdje sam god na ledu pritisnuo gas, u sekundi me je ispravilo :)

voznja mi je i po ovim uvjetima s novim gumama uzivancija ...

[quote name='[I-B-R-O]' post='201850' date='Dec 18 2007, 00:16']Sto se tice tog ulja, kocnice i te guracke, biliv mi da mi nikad ne nampadne, ipak vozam didova kola :D

samo moram da se zahvalim imoli sto je preporucio gume, jer ovih dana na ovim zimskim uvjetima sam uzisao mercedesom with zadnja vuca na mjesta gdje ljudi dzipovima ostaju ukopani ...

gdje sam god na ledu pritisnuo gas, u sekundi me je ispravilo :)

voznja mi je i po ovim uvjetima s novim gumama uzivancija ...[/quote]

He he he, još i nije neki brend u pitanju-onako studentska guma, spoj ugodnog sa korisnim...
Opet ti polako, to je izgleda bilo puno pijeska na cesti... :D

Po nekim nezvaničnim statistikama, sa našeg tržišta., ove godine su vozači za neki 30tak % manje kupili ljetnih guma, tako da je i to jedan od uzroka što je sigurnost na našim cestama bila manja...

Halali, ali imam jedno malo pitanje, a mislim da odgovor treba traziti samo od strucnjaka :D

U srednjoj skoli dok su raspravljali o GTI motorima, ja sam kontao na sto ce hladnjak u računaru, tako da moje nepoznavanje nekih osnovnih stvari nemoj zamjeriti :D

[quote name='[I-B-R-O]' post='256104' date='Aug 24 2008, 14:43']
Halali, ali imam jedno malo pitanje, a mislim da odgovor treba traziti samo od strucnjaka :D

U srednjoj skoli dok su raspravljali o GTI motorima, ja sam kontao na sto ce hladnjak u računaru, tako da moje nepoznavanje nekih osnovnih stvari nemoj zamjeriti :D

[quote name='sanel87' post='256238' date='Aug 25 2008, 00:34']Primjer oznake dimenzija gume 225/45 R 17 V. Broj 225 označava širinu gume u milimetrima, broj 45 visinu gume u postocima širine gume. Slovo R označava konstrukciju gume (R radijalna D dijagonalna). Broj 17 označava promjer unutarnjeg ruba gume u colima (1 col = 2,54 cm) prema kojem odabiremo veličinu naplatka. Slovo V označava brzinu koju podnaša guma.Oznake brzina:

Q = 160 km/h, S = 180 km/h, T = 190 km/h, H= 210 km/h V = 240 km/h, W = 270 km/h

[b]evo ja ću samo dopuniti kolegu sanela[/b]
---------------------------------------------
[b]Evo dobro ovo drug nabroja, ali obzirom da je bila ponoć možda nije sve stigao...ali ako je bez googla i ovo je zavidan nivo znanja., ali bi dodao još kod broja /45= to je odnos visine i širine presjeka autogume u %, jer širina gume srazmjerno povećava, odnosno smanjuje visinu gume...ispred indeksa brzine V uvijek mora biti broj npr. 93V,95W koji označava nosivost gume-indeks nosivosti., pa imaš D.O.T=šifra proizvođača, pa ono što vi nebi trebali znati(nije kobasica da se pokvari) je datum proizvodnje=sedmica(tjedan), godina...pa smjer okretanja gume pri montaži(naravno kod guma sa usmjerenim dezenom, jer ima i onih koje nisu takvog dezena...
Dopuna i za brzine je iza W, ide Y i ZR...
[/b]
---------------------------------------------

I jos malo copy/paste :D

[b]Vrste guma prema namjeni:[/b]

Postoji više vrsta guma zavisno o namjeni. Čuli smo nebrojno puta za zimske, ljetne, slick gume, M+S no što to znači. Razlika spomenutih vrsta guma je u obliku gazne površine te u sastavu koji se pri različitim temperaturama okoline različito ponaša.
Ljetne gume se koriste iznad 7 stupnjeva celzija okolne temperature. Sastav gume je prilagođen većim temperaturama te boljem prijanjanju na vručoj cesti, a oblik površine je konstruiran tako da veća površina gume prijanja na cestu. Tu dolazimo do zaključka da bi potpuno glatka guma „držala cestu“ najbolje. Takve gume nazivamo slick. Zaključak stoji, ali samo na suhoj cesti. Kada guma nebi imala kanale i šare po sebi nebi odvodila vodu i dolazilo bi do aquaplaninga tj. gubitka kontakta gume sa cestom. Posljedice aquaplaninga možete i sami zaključiti.
Zimske gume ili M+S gume? Tu dolazimo do male zavrzlame. Opće mišljenje je da M+S (inače Mud + Snow) oznaka znači da je zimska guma u pitanju. No nije uvijek točno. M+S oznaka može označavati i zimsku i cijelogodišnju gumu. Kako prepoznati razliku? Prava zimska guma bi trebala imati kraj M+S oznake i pahulju. Zimske gume se koriste kada okolna temperatura padne ispod 7 stupnjeva. Takve gume su mekanijeg sastava i bolje podnose niže temperature i imaju neusporedivo bolje držanje od ljetnjih na snjegu i ledu. A vi sami odlučite da li su vam zimske gume potrebne ili ne.[/quote]

Ma potrebene kako nisu, pa će biti manje puzačke., i zimske gume M+S nikako ne upotrebljavati u ljetnom periodu jer od visokih temperatura gazni sloj otvrdne i guma nema funkciju na snijegu koju bi trebala imati...

[quote name='[I-B-R-O]' post='165489' date='Jun 11 2007, 06:51']
mislim da je prije svega do ekonomske situacije.
na platu od 400 - 500 KM, malo ce ko izdvojiti 300 KM da bi stavio nove gume na auto.
ali zato posao na auto - otpadima cvjeta zbog one fore 4 gume za 80 - 100 KM, pa narod kaze kako imaju dobru saru, te cujes kako hvale neke "live" marke guma ....
i onda neko ljepljenje kocnica u Cehicima, pa bom da se zakljuciti da to nije samo losa navika, nego zaista neimastina ...
ko vozi dobra kola, taj i uzima nove gume, dok bom ovi sa starijim bolidima sta ce neg polovno ..

a bom, takodje sam svjedok mnooogih malverzacija na tehnickim pregledima gdje su mi se mnogi pohvalili kako su svoje zmajeve za 20 KM pretvorili u tehnicki ispravna vozila iako nisu ni blizu tome, ali de, sta ces ...
zivjeti se mora :D[/quote]

upravu si ti ibro al kod nas se moze dog. ne samo sa sluzbenikom tehnickog pregleda. amk auto sport ima dog popust sa jaskom u stijeni tj. gume sto prodaje , do 20% pa onda i na rate mozemo , tako i sa bijelim micra

[quote name='edy' post='256589' date='Aug 25 2008, 16:13']upravu si ti ibro al kod nas se moze dog. ne samo sa sluzbenikom tehnickog pregleda. amk auto sport ima dog popust sa jaskom u stijeni tj. gume sto prodaje , do 20% pa onda i na rate mozemo , tako i sa bijelim micra

[quote name='imola' post='256620' date='Aug 25 2008, 17:50']Bez reklamiranja molim ;) ...čuj 20% popust, a regularna mar Edited by edy

Vrlo vjerovatno da ce zima ove godine uraniti, odnosno kolovozi su mokri a temperature su cesto 10-takC., tako da cemo ove godine morati ranije u nabavku zimskih guma kako nebi zavrsili u kakvoj provaliji :)

Ja od kako ima auto a imam ga poprilicno dugo cca 12-13 godina,redovno uzimam nove gume i to povjerenje sam ukazao Schwatrzu,

Ma zna to ..... al ga necu imenovati(prepoznat ce se on) a isti to moze potvrditi.

S postovanjem :poke:

[quote name='imola' post='271874' date='29.09.2008, 18:40']Vrlo vjerovatno da ce zima ove godine uraniti, odnosno kolovozi su mokri a temperature su cesto 10-takC., tako da cemo ove godine morati ranije u nabavku zimskih guma kako nebi zavrsili u kakvoj provaliji :)[/quote]

Ma jesu gume bitne, al

[quote name='cipiripi' post='274187' date='08.10.2008, 22:23']Ma jesu gume bitne, al

[quote name='edy' post='274198' date='08.10.2008, 22:41']heeh!! takve stvarno treba tjerati zakonski sa ceste!! al ne mozemo im nista jer i nas dragi zakon(milicija) takodjer vozaju neregistrirani!!!

a stvarno bi opet rekao da su gume kod jaske u stijeni super i tamo cu uzimati i zimske sad!
marka nije neka al se dobro drze ceste!!! po iskustvu znam

guma glavu cuva[/quote]

Koliko para toliko i mjuzikla, tako da svako zna sa kakvim novcanikom gdje ide., ili neko je naucio da zbog rejtinga i sigurnosti kupuje u "robnoj kuci" a neko uzima i u "kiosku"... :icon_cheesygrin:

Ljudi evo poceo snijeg, pa bom... :D

[quote name='cipiripi' post='274187' date='08.10.2008, 22:23']Ma jesu gume bitne, al šta ćeš sa onim pilotima što nemaju ni svjetla ili[size=3][b] svako druge godine registriraju auto???[/b][/size][/quote]

Ovo sam zaboravio komentarisati, a postala je vjerujte učestala pojava., tako da čovjek nije siguran ni u slučaju kad nije "kriv" da će naplatiti štetu...

[quote name='Catak' post='291753' date='12.12.2008, 22:53']kupujte gume ljudi od viska glava ne boli.[/quote]

Moj drug, da vidiš ceremonije nakon prvih jačih pahulja 01.01.2009 oko pola dana kako pojedini tipovi zaboravljajući koji je dan panično pitaju za gume, i tad im je kao najbolji trenutak da ih kupe jer eto ostalo im nešto novca sa proslave najluđe noći., a ne mogu na ravnom krenuti sa tzv "bisnim" mašinama...

[quote name='Catak' post='291753' date='12.12.2008, 22:53']kupujte gume ljudi od viska glava ne boli.[/quote]

Da da u pravu si, evo stigao vakat i za ljetne...evo samo info za ove sa moćnijim limuzinama 225/40 R18 95W stoji 170KM :)

[quote name='imola' post='318746' date='17.03.2009, 16:33']Da da u pravu si, evo stigao vakat i za ljetne...evo samo info za ove sa moćnijim limuzinama 225/40 R18 95W stoji 170KM :)[/quote]

dobra cijena ... koja je marka tih guma ?

Ma ja sigurnost sebi i ostalim ucesnicima u saobracaju sto se tice pneumatika,to povjenje sam odavno povjerio imoli i ostat cu mu vjeran dok je on u tom kolektivu zaposlen

[quote name='imola' post='318746' date='17.03.2009, 16:33']Da da u pravu si, evo stigao vakat i za ljetne...evo samo info za ove sa moćnijim limuzinama 225/40 R18 95W stoji 170KM :)[/quote]

Koja marka guma,da nije Hankok? :) Jesu li R17 ista jeftinije,jesu li bar 150 KM ?