Jump to content
Sign in to follow this  
imola

sigurnost na cesti...

Recommended Posts

joj potkupili ljudi sve gume u austriji majke mi nema nigdj eni jedne polovne hehehe
ma dobro je i to znam da je prije par godina bilo katastrofa ali sada se nekako svako snalazi bar za dvije ak o ne za sve 4

[quote name='lucky' post='193557' date='Nov 14 2007, 18:47']ja nestavljam do zadnje minute ... da mi se gume trose pa da ovi sto ih prodaju na meni zaradjuju ... :D sala mala ... uvijek stavljam dobre zimske gume ... jer nebi mogao do kuce izaci autom ...[/quote]

ili mi se čini ili su ti još ljetne na autu :D

Zna li ko situaciju na cesti do Zagreba , da li se čisti , jel klizavo i sl.
Jel bolje preko Velike Kladuše il Izačića. Il da se ne kreće i ne traži čepa ..

Ja se bas kontam kako cu za gume ;) skupe mi brete a kako sam kupila auto ima oko 3 godine nisam nikako ih mjenjala ali i ne vozim ga puno presla oko 40 000km , sta kazete jel potrebno mjenjati??? :unsure:

Uzmi bar gume na pogonske točkove, to ti oko 100 ura otprilike.

[quote name='ober_snake' post='193762' date='Nov 15 2007, 20:14']Zna li ko situaciju na cesti do Zagreba , da li se čisti , jel klizavo i sl.
Jel bolje preko Velike Kladu

[quote name='dalila' post='193772' date='Nov 15 2007, 21:39']Ja se bas kontam kako cu za gume ;) skupe mi brete a kako sam kupila auto ima oko 3 godine nisam nikako ih mjenjala ali i ne vozim ga puno presla oko 40 000km , sta kazete jel potrebno mjenjati??? :unsure:[/quote]

Auuu, pa obično na novom vozilu dolaze ljetne, pa tako se ti dalila ne upuštaj na put sa tim gumama., a uzimajući u obzir da su već tri godine na autu i prešle toliko km,zrele su za zamjene...

treba samo polako voziti,gume i kočnice su bitne al je bitno i da se polako vozi,

ja sam prvi put u toku svoje vozačke karijere počeo da divljam i slupao sam auto odmah
a bilo sve ok gume kocnice sve sve al po gasu i bum tres bum,,, i sletim s ceste(cesta je bila totalno suha)

ZATO dječaci i djevojčice pamet u glavu i polako

[quote name='vrljin' post='197000' date='Nov 29 2007, 15:08']najpametniji savjet sto sam cuo ovdje[/quote]

ma svakako da je savjet na mjestu, ali problem je prakticirati savjete i biti stalno na zemlji...bilo da je subota veče ili utorak veče...

znas kako mkod nas dosta mlde raje da se nalo pohvali da ima dobro i jako auto pred drustvom napravi budalestinu i tako samo nastaju belji

[quote name='snake' post='165509' date='Jun 11 2007, 08:22']slazem se da je tehnicki ispravno vozilo, ukljucujuci i gume , bitan faktor prezivljavanja na cesti,al isto tako navike, kultura vozaca i zelja drzave kroz policijske organe da zaustave taj trend bezveznog gubljenja zivota spresanih izmedju tone lima i zeljeza, su isto tako bitni..

svjedok sam svake subote, trke i preticanja na relaciji Amfora- bolnicka krivina ...kad pogledas ko se pretice, uglavnom vozaci vozila koja kostaju cca 500 KM, golfovi dvojke, askone i sl...

nigdje policije ni za lijeka, uglavnom su stacionirani na totalno nebitnim mjestima, a ona bitna gdje su pjesaci direktno ugrozeni su redovito "nepokrivena"...[/quote]
slazem se
evo u zadnje vrijeme samo u coralicima je smrtno stradalo nekoliko djece ko je prolazio tim putem vidio je da ja fakat lose rijeno i osvjetljenje i tartuar

koliko treba da starda da neko napravi trotuar ili nekoliko lezecih policajaca pa ako treba i pravog policajca 24 sata staviti

koliko pameti treaba da se prestane parkirati na trotuar ispred skole

navescu sam jedan primje moj drug u njemackoj parkirao auto nekoliko minuta i dobio kaznu oko 200 maraka tada
isao se zaliti da to nije kazna za parkiranje a ovi mu rekli parkirao si u bilizi vatrogasne stanice da je bio pozar kakav presi bi ti i preko auta zato plati i suti

moja cerka ide u cazin II skolu ispred alfa non stop parkirani auti na trotuaru tako da djeca moraju sici na cestu

znam da je tema sigurnost u saobtacju sa gumama ali nema druge pa sam napisao ovdi pa dodajem

gume su jako bitne na autu bitno je da su mladje od 5 godina i da je sara dovoljno duboka proizvodjac je isto bitan
ja sad imam ljetne miselin zimske fulda nisam bas nesto silno zadovoljan

minjacu ljetne na proljece a zimske slijedecu jesen ako sve bude OK
inace u papirima od auta proizvodjac napise koje velicine guma on preporucuje nekad i tip ali to je vise marketinski

nezaboravite ovi sto minjaju gume cesto prodaju nekoristene stare gume a to je jednako lose kao i koristene gume moraju biti mladje od 5 godine jer otvrdnu i gube na kvaliteti

[quote name='zilho' post='197397' date='Nov 30 2007, 22:22']slazem se
evo u zadnje vrijeme samo u coralicima je smrtno stradalo nekoliko djece ko je prolazio tim putem vidio je da ja fakat lose rijeno i osvjetljenje i tartuar

koliko treba da starda da neko napravi trotuar ili nekoliko lezecih policajaca pa ako treba i pravog policajca 24 sata staviti

koliko pameti treaba da se prestane parkirati na trotuar ispred skole

navescu sam jedan primje moj drug u njemackoj parkirao auto nekoliko minuta i dobio kaznu oko 200 maraka tada
isao se zaliti da to nije kazna za parkiranje a ovi mu rekli parkirao si u bilizi vatrogasne stanice da je bio pozar kakav presi bi ti i preko auta zato plati i suti

[b]moja cerka ide u cazin II skolu ispred alfa non stop parkirani auti na trotuaru tako da djeca moraju sici na cestu

znam da je tema sigurnost u saobtacju sa gumama ali nema druge pa sam napisao ovdi pa dodajem [/b]

gume su jako bitne na autu bitno je da su mladje od 5 godina i da je sara dovoljno duboka proizvodjac je isto bitan
ja sad imam ljetne miselin zimske fulda nisam bas nesto silno zadovoljan

minjacu ljetne na proljece a zimske slijedecu jesen ako sve bude OK
inace u papirima od auta proizvodjac napise koje velicine guma on preporucuje nekad i tip ali to je vise marketinski

nezaboravite ovi sto minjaju gume cesto prodaju nekoristene stare gume a to je jednako lose kao i koristene gume moraju biti mladje od 5 godine jer otvrdnu i gube na kvaliteti[/quote]

Slažem se, evo baš je i to velik problem jer moj sin 2-gi razred,djete od sedam godina i sad on mora silaziti na cestu da zaobiđe auta ispred alfa ili pizzerije pink, a iz pravca male lise jure ko ludi., a murija u enteru ili heinekenu...
Ili nataknu se u Sammu, a djeca kod bivšeg 6-og novembra čekaju na pješačkom po 5 minuta da pređu cestu, i kad neko savjestan stane ima budala koji pretiče tog što je stao., što se neki dan desilo sa mojim i još dvojicom dječaka od sedam godina...i da stvar bude gora,to mi je komšija koji je do juče kroz ulicu gurao onaj točak sa klipaćem...i de ti budi pametan,,,

[quote name='ober_snake' post='198988' date='Dec 6 2007, 10:21']Ja mislim da gume nisu bitne - važno je da su kolko tolko okrugle. Sve ostalo je do vozača.

Slaba vozača dobre gume mogu samo zeznuti da se osiguri .

Poznata je uzrečica za ove prilike Da boj ne bije svijetlo oružje ( gdje bi mi bez Electre) već boj bije srce u junaka ( misli se na prisilno mobilizirane)[/quote]

Gume su bitne u svakom pogledu...ajjjjjjjjj ko bi rekao da nisu... :eyebrow:

Posto vidim da ima raje koja se razumije bolje u auta od mene da vas pitam :) je li bolje svake godine servis kompletni raditi ili se moze koja preskociti , ja sam recimo ove godine samo ulje zamjenila zbog troskova pa se kontam da nisam lose se odlucila ????

[quote name='dalila' post='201165' date='Dec 14 2007, 21:11']Posto vidim da ima raje koja se razumije bolje u auta od mene da vas pitam :) je li bolje svake godine servis kompletni raditi ili se moze koja preskociti , ja sam recimo ove godine samo ulje zamjenila zbog troskova pa se kontam da nisam lose se odlucila ????[/quote]

Slušaj dalila,trebala si nam dati podatke o kakvo se vozilu radi...
Pa zatim koliko je kilometara pređenih na tom vozilu i koje ulje koristiš?
poželjno je zamjeniti filter ulja, zraka u tom paketu a ako je dizel motor onda i filter nafte obavezno...

[quote name='dalila' post='201172' date='Dec 14 2007, 22:03']Rjec je o toyoti rav4 kupljena je 2004 i svake godine je radjen servis komplet ove godine sam mjenjala samo ulje a presla je tek 37914km je lii moram jos sta mjenjati???Mislim ima li potrebe???[/quote]

promijeni auto

[quote name='dalila' post='201172' date='Dec 14 2007, 22:03']Rjec je o toyoti rav4 kupljena je 2004 i svake godine je radjen servis komplet ove godine sam mjenjala samo ulje a presla je tek 37914km je lii moram jos sta mjenjati???Mislim ima li potrebe???[/quote]

Da malo parafraziram dalila...
To ti je kao dijete staro 3 godine(čitaj novo), i te tri godine si ga hranila sa kvalitetnom hranom ili dojila, i nakon toga si mu ukinula par elemenata u toj ishrani...pitam da li će dijete to osjetiti i hoće li organizam to osjetiti...dok dijete sa 7,8 godina i kad mu nešto u ishrani preskočiš, manje će osjetiti...e sad se ti nađi tu... :D

[quote name='DOCTORE' post='201294' date='Dec 15 2007, 11:46']Dalila to ti je jos dosta novo auto, vozis ga na Toyotin servis, i oni ce ti davat servisne intervale[/quote]

Ih ma znam po pravili tom nekom trebam godisnje jednom ili nakon predjenih 45000km ali sam ja dosad radila godisnje i ove godine promjenim samo ulje zaboravim da moram servis raditi i sad kontam moram li otici dodatno to jos uraditi a i kosta me jos 300

[quote name='dalila' post='201298' date='Dec 15 2007, 11:54']Ih ma znam po pravili tom nekom trebam godisnje jednom ili nakon predjenih 45000km ali sam ja dosad radila godisnje i ove godine promjenim samo ulje zaboravim da moram servis raditi i sad kontam moram li otici dodatno to jos uraditi a i kosta me jos 300

[quote name='DOCTORE' post='201313' date='Dec 15 2007, 13:06']Zar postoje veci strucanjci od servisera u Toyotinima servisima, koristi malo logiku, za auto si dala 20 000 eura i sad ti zao 300[/quote]

hm ovo je bilo ostro i jasno :)
hvala.

hmmmm 95% auta kod nas a i vani ljudi vozaju a ne provjeravaju neke strvari za koje misle da nisu vaze
pa ako nisu vazne ja ne znam sto su onda postavljene na auto
ali posto je to i velika obaveza moj savjet je da svako ko ima auto drzi uredno sistem za kocenje i za upravljanje auta
sve ostalo nece mu donijeti nikakvu stetu koja j eopastna pod zivot

ali ko ima pare i mogucnosti bar jednom u pola godine onako do mehanicara navratiti i vidjeti ima li sta za srediti