Marama - Stranica 3 - Religija - Cazin.NET Forum

Skok do sadržaja

Slika

Marama

• Please log in to reply
52 odgovora na ovoj temi

Anketa: Dali je po vama marama neka vrsta zastita zene tj.da je stiti? (11 Člana(ova) su glasali)

Dali je po vama marama neka vrsta zastita zene tj.da je stiti?

1. 1.DA (26 glasova [63.41%])

Postotak glasanja: 63.41%

2. 2.NE (15 glasova [36.59%])

Postotak glasanja: 36.59%

Glas Gosti ne mogu glasati

#41 crnileptir

crnileptir

Novi član

• Članovi
  • 15 Poruke

Objavljeno 21 January 2007 - 15:05

Evo jednoh dobrog teksta o mahrami. To je tekst od Ivone Ridli, poznate britanske novinarke koja je bila jedina
  • 0

#42 EcI PeCi PeC

EcI PeCi PeC

kreativni nered

• +PREMIUM MEMBER
  • 7343 Poruke
  • Spol:Žensko
  • Ljubavni status:U vezi

Objavljeno 30 January 2007 - 09:44

pa ima cura i zena koje su rodjene u cazinu bosni pa nisu nikad nosile marame pa su pocela da ih nose..druga drzava i vjera ko sto ti sebina pricas su samo izgovori koje nas narod govori ah zivim u njemackoj austriji moram jesti svinjetinu itd itd..uvijek se prvo postuje svoje pa onda tudje ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Kako ti samo znas pricati!!! Pa sto je ti nenosis kad tako fino Sabini kazes jel???Mozda neobuces maicu istu kao i ja, nije ti mozda friz isti ko u mene. AL ces isto gledati da se namudas prije neg izadjes iz stana. neces gledati da se umotas..

Daj zenska glavo dodji sebi malo molim te!!!

Stara lako je pricati, a meme u nebesa dici. Srediti se. A vaziti zavijanje zavijanje..

AKo ti je muz piso post, onda da se zabavi oko stvari sto musko mora, da on nevazi ovuda koja i cija ce se zaviti... Ima on i kod kuce posla...

Ja samo znam da mene moj babo nikad nije natjero na nesto, nikd prisile nije bilo. I i opet sam isla i dosta naucila...I kad cujem sve to vase.. dodje mi da se iz svega glasa nasmijem, svi korak napred mi 100 god nazad...
  • 0
"Dvije smetnje, uglavnom, ne dopuštaju čovjeku da dođe do saznanja: stid kojim se zasljepljuje duh i strah koji u svemu vidi opasnost i

obeshrabruje čovjeka u njegovoj djelatnosti. Ludost sjajno oslobađa svih tih teškoća. Mali broj ljudi zna koliko koristi i ugodnosti donosi

preimućstvo da te nikad ničega nije stid i da te nikad nije strah!" Erazmo Roterdamski

#43 auslanderka zauvjek bosanka

auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke
  • Interests::) ja i on..i nasa djecica u sreci <3
  • Ljubavni status:Neću da kažem

Objavljeno 30 January 2007 - 14:00

Kako ti samo znas pricati!!! Pa sto je ti nenosis kad tako fino Sabini kazes jel???Mozda neobuces maicu istu kao i ja, nije ti mozda friz isti ko u mene. AL ces isto gledati da se namudas prije neg izadjes iz stana.  neces gledati da se umotas..

Stara lako je pricati, a meme u nebesa dici. Srediti se. A vaziti zavijanje zavijanje..

AKo ti je muz piso post, onda da se zabavi oko stvari sto musko mora,  da on nevazi ovuda koja i cija ce se zaviti... Ima on i kod kuce posla...

Ja samo znam da mene moj babo nikad nije natjero na nesto, nikd prisile nije bilo. I i opet sam isla i dosta naucila...I kad cujem sve to vase.. dodje mi da se iz svega glasa nasmijem, svi korak napred mi 100 god nazad...

<{POST_SNAPBACK}>

ja nisam rekla njoj da nosi maramu nit ikome mislila sam tako da mnogi govore a zivim kod svabe moram jesti svinjetinu moram ovo ono..pregledaj dobro nikad nisam napisala da neko treba kad svako ko imalo poznaje vjeru zna da je to farz moranje pa i za mene za tebe i druge :)..kazem da ima onih koji isto kao ja i ti nisu od postanka nosile maramu pa sad nose ;)
i nikad nisam nosila otvorene majice i dizala meme kako ti kazes... nit se sminkam pretjerano, nit namudavam... :)
sto se tice tjeranja to smo x puta rijesili
eto toliko...
  • 0

I want to die with my forehead on the ground Slika
The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue
Tears in my eyes Slika Slika

Slika

Slika

Slika

#44 mIncHeta

mIncHeta

Svjezi forumaš

• Članovi
  • 30 Poruke
  • Interests:ShOpPiNg..fRiEnDs..mUsIc.. :))

Objavljeno 30 January 2007 - 19:12

hmm..ja zivim u CH i znam dosta naroda koji se zavijaju..
Jedna moja kolegica (turkinja) ide samnom u razred i nosi maramu. Ona je isti insan kao i svi ostali..samo sto se drzi svoje vjere. Da budem iskrena, nijedan svicarac ne gleda u nju i smije se, jer svako treba da postuje druge vjere.
Nekad se stvarno pitam, zasto pojedini muslimani ili muslimanke smiju se kad vide zavijenu, mladu djevojku? :(

Jedna moja rodica iz Cazina sad je krenula u medresu, a prije nego sto ce krenuti..oblacila se je kao i sve ostali. Ali ipak, je ona ostala ista kao i prije..samo sto je malo ozbiljnija :D

Ali fakat nije ni fino vidjeti zavijenu curu, a ponasa se kao da i nije zavijena..
Jer ipak kad si zavijen treba znati kako se ponasat... :)

Et toliko od mene.. :)
  • 0
!!..

#45 pa3um

pa3um

Gospodar Zvijezdica

• +VIP MEMBER
  • 3178 Poruke
  • Spol:Muško

Objavljeno 30 January 2007 - 22:39

Kako ti samo znas pricati!!! Pa sto je ti nenosis kad tako fino Sabini kazes jel???Mozda neobuces maicu istu kao i ja, nije ti mozda friz isti ko u mene. AL ces isto gledati da se namudas prije neg izadjes iz stana. neces gledati da se umotas..

AKo ti je muz piso post, onda da se zabavi oko stvari sto musko mora, da on nevazi ovuda koja i cija ce se zaviti... Ima on i kod kuce posla...

<{POST_SNAPBACK}>

Ja uvijek moram po vi
  • 0

#46 veritas

veritas

djevojka sa druge strane ulice

• +VIP MEMBER
  • 1200 Poruke
  • Interests:living my life
  • Ljubavni status:Slobodan/na

Objavljeno 21 June 2007 - 23:05

Selam

Mahrama,tesko je nositi mahramu i ponasati se u skladu s njom.Vec tri god. nosim mahramu, i hvala Bogu ponasam se u skladu s njom.Ima i onih koje se zaviju ,a pojma nemaju kakvu odgovornost nosi mahrama.Cesto ljudi kad vide koju pokrivenu djevojku-zenu uporedjuju je sa onom koja se ne ponasha u skladu s mahramom.Misle da su sve "pokrivene" iste.Pa ih osudjuju ni krive i duzne.I govore kojekakve price,o tome da smo "gore" od onih u suknjicama,da se one bar ne pretvaraju i ne prave se evlije a ovamo kakve su.Zato djevojka-zena koja se odluci pokriti, treba dobro da se upozna sa odgovornoscu koju nosi mahrama,pa tek onda da razmisle o pokrivenju.
  • 0
Slika

Brigo moja, ja imam Velikog Gospodara.

težak je život nas umjetnika

#47 _Sany_

_Sany_

...bućavo...

• ModMod Team
  • 1283 Poruke
  • Ljubavni status:Vjenčani

Objavljeno 22 June 2007 - 09:19

svejedno, kad je vidis, normalno znas da no barkanje, no kiss, no gladiti, neg hodaj i zeni je odmah.

kod ovih drugih, znas da ce biti kissinga na prvom eventualno drugoom sastanku, ono kontas haj mejbi i pucanje, i tako dalje i tako blize.

Hm...neslazem se sto posto s tobom :D

Necu sada ovdje nikoga da uvrijedim, nedaj boze...al nemora znaciti da nema kod zavijene kako ti ibro kazes barkanja, ljubenja, gladenja...i da dalje nepricam...vidjela sam nekoliko slucajeva gdje to nije tako...samo malkice otvori okice po noci u Cazinu...i ovako pogledaj u kakav cosak (ne da ja to radim namjerno :D samo kazem...i neizlazim puno al kad se desi jednom u godini onda vidim)
Sad sta ja znam mozda su te cure sto sam ja vidjela bili neke iz Medrese sto su ih roditelji natjerali da se zavijaju i da idu u tu skolu...pa se zato tako ponasaju...
Mozda su i bile samo neke koje se skrivaju pod tom maramom da nebi narod pricao svasta...

a kod ovih drugi kako ti kazes...nemora znaciti da se svaka da ljubiti, gladiti...zvuci mozda irealno al znadem takvu osobu...a za pucanje :lol: kako ti kazes...takvi znam vise sto nece da spavaju sa momkom nego tek sa covjekom. Ma da je i tih uvjek manje i manje...
A bolan kakvo ljubenje na prvom sastanku? Haaaa??? :huh: Dobro svako ima svoje :D Ma da si rekao da mozda eventualno i na drugom al i to je rano ako treba da bude sta ozbiljnije :D

No da se ja sada vratim na temu i kazem svoje misljenje:

Ko se hoce da zavija, neka se zavija to drugi trebaju postovati, samo ta zena treba dobro razmisliti prije nego sto se pocne zavijati...
Fino je vidjeti zavijenu zenu...al normalno zavijenu ne onako kao one sto ihm se vide samo oci...ma da i to meni nesmeta...neka se svaka zena zavija kako hoce.

Ko se nece da zavija, nemora. Neka pusti druge zene da stavljaju maramu ako hoce i neka postuju njihovu odluku da oni to zele tako.

Ja se nezavijam...i nemislim nikada...al to ja kazem sada sa 18 godina...sta ja znam sta mene u zivotu ceka...mozda se i udam za kakvog hodzu :D
Al da se zavijam bilo bi mi tesko, jer zivim u Svicarskoj i radim u birovu u opstini pa imam puno kontakta sa narodom...pa bi mozda i ostala bez posla...inace u birovima kod nas to ne tolerisu da nosis maramu...a kasnije kad zavrsim fax (ako se odlucim da idem na fax :D )...hm...tesko se je zaposliti kao ekonomska managerica a nosis maramu...

Hehe previse sam se ispisala...mozda niko nehtjedne citati :D al sad mi je dusi lakse :D
  • 0

Dobro je kad u zivotu
za nesto se boris, rukama stvoris
dobro je kad u zivotu
nekoga volis, neko te voli

Dobro je kad u zivotu
neko te sluti ti nekoga slutis
ali je nabolje kad u zivotu imas nekog
s kim mozes ovako da sutis

#48 EcI PeCi PeC

EcI PeCi PeC

kreativni nered

• +PREMIUM MEMBER
  • 7343 Poruke
  • Ljubavni status:U vezi

Objavljeno 24 August 2007 - 12:50

Na zapadu moze i provokacija za skinheads i tako te istomisljenike biti. Moze biti provokacija da se dobije po ledjima, bude bjeno samo zbog mahrame. Extreman primjer. Znaci prilagodi se u okolinu u kojij zivis.
Drugo mahrama na zapadu i zaposljenje, malo teza tema. Mozda neka fabrika i da bi primila pokrivenu zenu, al zasto sam onda isla u skolu koje babe zdravlje, da smao zbog mahrame idem rintati u fabriku.
Trece sad opcenito kao zastita ja to negledam. Da su muskarci normalni, i da im pojedine zene cure nisu davale povoda da se tako prema zenskom rodu ponasaju. Pa od koga bi nas stitila?

Cijenim zene koju su to sa svojom voljom i zeljom uradile. Poznam takve zene.
Poznam nazalost i one koje su prisiljene bile. Neke od danas do sutra. A neke polako al sigurno uvijek pritisak malo po malo, i somi se i najvece i najajce drvo.

Svak mora sam da zna, hocel se zaviti ili nece.
Musko tu nema pravo glasa!!
  • 0
"Dvije smetnje, uglavnom, ne dopuštaju čovjeku da dođe do saznanja: stid kojim se zasljepljuje duh i strah koji u svemu vidi opasnost i

obeshrabruje čovjeka u njegovoj djelatnosti. Ludost sjajno oslobađa svih tih teškoća. Mali broj ljudi zna koliko koristi i ugodnosti donosi

preimućstvo da te nikad ničega nije stid i da te nikad nije strah!" Erazmo Roterdamski

#49 _Gost1

_Gost1

_Gost1

• Članovi
  • 4717 Poruke
  • Spol:Muško

Objavljeno 24 August 2007 - 20:38

Neki termini koji se kod nas koriste a poprilicno nisu ispravni kod nas...

Nije lijepo reci "Zavijena zena"... ljepse zvuci "pokrivena zena". Ljepse je reci "mualima" nego "bula"... a jednostavno reci "pokrivena zena" je prirodnije nego "zavijena", "bula" i sl...

"Bula" najvise koriste u rijecniku Srbi, a cujem da ta rijec nema lijep prevod, nesto kao magarac.
  • 0

#50 veritas

veritas

djevojka sa druge strane ulice

• +VIP MEMBER
  • 1200 Poruke
  • Interests:living my life

Objavljeno 25 August 2007 - 21:13

selam

slazem se s tobom u vezi tih termina,mada i ja nekad kazem zavijena,ali odvikavam se.

A ta rijec BULA (koju mahom ljudi upotrebljavaju za rijec MUALIMA),je iz turskog rjecnika i nema ,kao sto kazes lijepo znacenje, u starijem vremenu je znacila kao prostitutka i njoj sl. rijeci.
  • 0
Slika

Brigo moja, ja imam Velikog Gospodara.

težak je život nas umjetnika

#51 Omercevka_

Omercevka_

..minkic..

• +PREMIUM MEMBER
  • 614 Poruke
  • Ljubavni status:Vjenčani

Objavljeno 23 September 2007 - 12:57

Sta da kazem, zivim u zemlji koja nije muslimanska..
al ipak se ne stidim svoje vjere.. :)

Da se vratim na temu, sto se tice marame, nemam nista protiv!
Sad uz ramazan kad krenem u dzamiju isto imam maremu na glavi, a idem pjesce i mnogo me naroda vidi, cega da ste stidim?
Al fakat sto jes jes, kad se neko pokrije, treba se i znati tako ponasat.. kao sto _Sany_ kaze ima mualima po cazinu, sto rade ono sto nebi trebali! To je nesto sto mi nikako mi ne ide u glavu, zasto se je onda ikako pokrila? hmm..

Nestidim se biti u drustvu u kojoj ima mualima imam stricevku koja ide u medresu, i ona se je pokrila. Ista je osoba kao sto je i prije bila. I nikad joj niko nista nije ruzno rekao, sto nosi maramu.

Poznajem par muslimanki bosanki, sto se smiju kad cuju da se neko hoce pokrije a mlad je..
Pa hallo? To nema nista stim..sto je cura mlada cCc
Vazno je da to cura zeli..

:D
  • 0
[size="6"][size="6"][size="1"][left][size="3"][font="Arial"][size="3"][font="Arial"][size="3"][font="Arial"][size="3"][size="4"]σтяσν ѕє кяιנє υ мαℓιм вσ

#52 Hugolina

Hugolina

unique

• Članovi
  • 1182 Poruke
  • Interests:Sve sto ne vole mladi :)

Objavljeno 28 September 2007 - 11:20

Neki termini koji se kod nas koriste a poprilicno nisu ispravni kod nas...

Nije lijepo reci "Zavijena zena"... ljepse zvuci "pokrivena zena". Ljepse je reci "mualima" nego "bula"... a jednostavno reci "pokrivena zena" je prirodnije nego "zavijena", "bula" i sl...

"Bula" najvise koriste u rijecniku Srbi, a cujem da ta rijec nema lijep prevod, nesto kao magarac.

Bula na turskom znaci "pisha" :) hehe..

A ja sve kontam kako mi imamo slobodu vjeroispovijesti ovdje u At, a nama HIDER hoce da zabrani maramu u K
  • 0
Dead Poets Society

#53 auslanderka zauvjek bosanka

auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke
  • Interests::) ja i on..i nasa djecica u sreci <3
  • Ljubavni status:Neću da kažem

Objavljeno 02 October 2007 - 01:46

politika..kako dobit glasove samo se okomis na teroriste "muslimane" zene u maramam i da dzamije s minaretima ;)
  • 0

I want to die with my forehead on the ground Slika
The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue
Tears in my eyes Slika Slika

Slika

Slika

Slika

0 Korisnik(a) pregleda ovu Temu

0 Gosti i 0 Anonimnih korisnika