Jump to content
auslanderka zauvjek bosanka

Poucne Price

Recommended Posts

Guest
Ibrahim ibn Dzerrah pripovijeda kako je posjetio Ebu Jusufa, koji je bio toliko bolestan da je izgubio svijest. "Kad je dosao sebi", kaze Ibrahim, "vidio me je i odmah upitao za jedno fikhsko pravilo. 'Pa zar sada da o tome govorimo, Ebu Jusufe'" - kazah. "'A u cemu je problem, naime ako to pravilo ispitamo, ono ce vjerovatno nekome biti od koristi.'"...

Potom smo rjesavali pitanje ko treba prvi nazvati selam: konjanik, pjesak ili onaj ko sjedi. Nakon sto smo to okoncali, izasao sam zacudjen bistrinom njegovog uma. Nisam se dobro ni odmakao od ulaznih vrata kad sam zacuo jauk. Tada je Ebu Jusuf umro, neka mu se Allah smiluje."

Jedan savremeni pisac kaze: "Pogledajte samo u ovakve ljude! Oni su uistinu svjetli primjeri svakome. Cak i kada bi im smrt dosla na prag, kada bi im dusa u grlo dospjela te bi gubili svijest od agonije, iznalazili bi snage da dodju sebi i tada bi zeljeli rjesiti i raspitati se o nekom fikhskom pitanju. Iz navedenih primjera vidimo da ta pitanja nisu bili od neke isuvise velike vaznosti. No, oni za to nisu marili jer su u svakom momentu svog zivota zeljeli uciti ili poucavati. U tim casnim namjerama oni su umirali."

"U momentima kada su i najiskreniji druga zaboravljali
I kada su najprisebniji zdrav razum gubili..."

O Allahu, koliko im je nauka prirasla uz srca! Koliko su je cijenili! Koliko su se o njoj posvecivali i predavali. Cak i u smrtnim casovima o njoj su razmisljali, a ne o svojim zenama, djeci, rodbini ili drugovima.

Neka im se Uzviseni i Svemilosni Allah smiluje i podari im Dzennet. Oni su postali prvaci u vjeri i nauci.

[b]IslamBosna.ba[/b] - Ova studentica arapskog jezika na Univerzitetu Iowa postala je muslimanka u srcu kada je počela da čita Kur'an kako bi uradila domaći zadatak, i nije ga mogla ostaviti.

Sjedila sam u d

Guest
..Jednog dana, jedan slijepi covjek sjedio je na stepenicima
jedne zgrade,
sa sesirom blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome
je pisalo:
"Slijep sam, molim vas pruzite mi pomoc."

Jedan slucajni prolaznik, igrom prilika strucnjak za
reklamu, koji je
tuda prolazio, zaustavio se zapazajuci da je u sesiru
bilo prisutno samo nekoliko metalnih novcica.

Savio se da bi mu pruzio novac, zatim, i bez pitanja za
dozvolu,uzeo je karton, okrenuo ga ispisavsi novi natpis.
U toku popodneva slucajni prolaznik se vratio do slijepog
covjeka zapazajuci da je njegov sesir ovom prilikom bio pun novcica
i novcanica.

Slijepi prosjak prepoznavajuci ga po koraku uputio mu je
pitanje da nije bio on taj koji je nesto napisao na kartonu i
sta je to mogao napisati.
Nasta ce prolaznik odgovoriti:

"Nisam napisao neistinu – samo napisah tvoju poruku na
drugaciji nacin", nasmjesi se i izgubi u guzvi.

I tako slijepi covjek nije saznao da je natpis jednostavno
glasio:

"Danas je proljece … a ja ga ne mogu videti".

Promjeni strategiju kada se oko tebe sve naopako krece
i vidjeces da ce se prije ili kasnije okrenuti na bolje....

Sudbine: Sin Bate Čengića povratio se u islam
Autor fare
Subota, 14 Veljača 2009 12:27

Sin bh. reditelja Bate Čengića, koji je umro 2007. godine, Darko Čengić jučer je u džamiji "Kralj Fahd" u Sarajevu, sa kršćanstva prešao (povratio se u islam) na islam i uzeo ime Davud. Ceremoniju je predvodio muderis Nezim Halilović.
Ovo je najsretniji dan u mom život. Izbavio sam se imena koje me iritiralo cijelog života. Ovo je veliki trenutak za mene. Bilo je to tako emotivno. U džamiji je bilo 1.000 ljudi i kada sam prešao na islam mislio sam da ću pasti u nesvijest. Suze su same navirale. Nisam plakao kada mi je majka 1995. preselila na ahiret, ali ovo... Više nisam sam u životu - kroz suze i pod dubokim emocijama priča nam Davud Čengić.

Na početku svoje ispovijesti on nam je ispričao kako je došlo do toga da on kao sin Bahrudina i Suade u 47. godini primi islam.

- Ja sam mlađi sin iz Batinog prvog braka sa Suadom Kazazić-Čengić. Imam brata Damira, koji je u Los Anđelesu. Moja majka, rođena Mostarka, bila je komunista, prava skojevka. Otac, pošto je otišao u reditelje više nije bio Bahrudin, postao je Bato. To je tada bilo moderno. Moj djed je bio Hasan-beg Čengić. Mi smo pravi potomci Smail-age Čengića. Vrijeme je donijelo da se to sve izgubilo, a ja se sada želim vratiti svojim korijenima - govori Čengić.

Davud je Moskvi živio više od 20 godina, gdje je u 32. godini i kršten u pravoslavnoj crkvi. Bio je oženjen Ruskinjama i iz dva braka ima troje djece Tamaru, Ivana i Maksimilijana. No, prije osam mjeseci se, kaže, jednostavno probudio, odlučio ostaviti sve i vratiti se u Sarajevo.

Živi kao podstanar

- Bio sam milioner, a sada sam nezaposlen. Živim kao podstanar u sobi bez grijanja. Imam samo psa i mačku koju sam doveo iz Moskve. Kršten sam kad i moje najmlađe dijete. Bio sam u crkvi u tom momentu i mene su krstili. Pristao sam, jer sam živio u takvim uvjetima. U to vrijeme u Moskvi je zbog rata u Čečeniji vladao negativan odnos prema muslimanima - priča Čengić.

No, ne žali se. Sretniji je nego ikad.

- Jedina stvar koju sam želio već godinama je da vratim korijene pravih Čengića, koji su bili izgubljeni u komunizmu. To je sada smisao mog života - govori Davud.

Želi se ponovo oženiti

Čengićeva djeca su odrasla i, kako kaže, otišla svojim putem.

- Ja sam zdrav i u dobrim godinama i ako Bog da želim naći ženu, vjernicu, da mi rodi djecu koja će produžiti moju lozu, na način na koji je vidim - kaže nam Davud.

[size=3][color="#000000"][font="Times New Roman"][img]http://ha-mim.net/old/images/stories/tolstoj2.jpg[/img] [i] Lav Nikolajevič Tolstoj, jedan od najvećih svjetskih pisaca ruskog porijekla, nesumnjivo je bio musliman i tu svoju pripadnost islamu nikada nije skrivao. U narednom tekstu čitaoce upoznajemo i podsjećamo na neke od njegovih

<H2 class=h-slideshow-title>Tolstoj i islam - Presentation Transcript</H2>[list=1]
[*]LAV I MIR
[*]Tolstojeva zbirka Poslanikovih hadisa,

Lijepo raideru :D

[b]Zasto zene placu ?? [/b]

Mali djecak je pitao svoju majku - Zasto places ?
- Zato sto to moram- odgovorila je.
-Ali, ne razumijem- rekao je djecak.
Majka ga je zatim zagrlila i rekla- NIkad i neces razumjeti.
Djecak je poslije upitao svog oca - Zasto mama nekad place bez razloga?
Pa sve zene placu bez razloga - nehajno odgovori njegov otac. Ali, djecak se jos uvijek pitao zasto zene placu, p se uputio do jednog starog mudrog sejha ..
On sigurno zna odgovor- pomislio je ... O, ucitelju, zasto zene zaplacu tako lahko ?

Sejh mu je odgovorio : Kad je Allah stvarao zenu, On je ucinio da ona bude veoma posebna.Ucinio je njena ramena dovoljno snaznim da mogu iznijeti svu tegobu svijeta, ali istovremeno i tako njeznim da mogu pruziti utociste. Dao joj je snagu toliku pa ona moze izdrzati teskocu porodjaja i bol koji joj i poslije zadaju njena djeca. Dao joj je snagu pa ona nastavlja da ide dalje i kad svi odustanu i ona se brine o svojoj porodicu i kroz bolesti i teskoce, bez da se na to zali. Dao joj je i osjecajnost toliko veliku, pa ona voli svoju djecu pod svim uslovima, pa i kad je zestoko povrijede. Podario joj je snagu da izdrzi pomazuci svog supruga i pored gresaka koje on cini i stvorio je nju od njegovog rebra, jer je ona ta koja stiti njegovo srce. Dao joj je i mudrost, pa ona zna da dobar muz nikad nece namjerno povrijediti svoju zenu, vec da je to nekad samo ispit njene odluke da ostane s njim bez kajanja. I, na kraju, dao joj je i suze. To je samo njeno, posebno samo za nju da to koristi kad joj zatreba, ona za to ne treba razlog i ne treba nikome da objasnjava. To je nesto njeno. - Vidis sinko, ljepota zene nije u njenoj odjeci koju nosi, nije u izgledu njenog lica. Ljepota zene je u njenim ocima jer su to vrata njenog srca, mjesta gdje ljubav stanuje ...

;) ;)
  • Upvote 1

Kuma ta prica ti je odlicna, mene je dirnula.

[size="4"][b]
Tri brata[/b][/size]

Zivio jedan covjek zajedno sa svoja tri brata. Jedan dan dodje mu iznenadna vijest da mora ici na jedan tezak put. Covjek se zabrinu, pa se obrati jednom bratu, da mu pomogne na tom putu, ali mu brat rece da mu ne moze pomoci, da on ima svoj zivot i svoje obaveze.

Covjek se obrati drugom bratu, pa mu ovaj rece da mu ni on ne moze puno pomoci. Na kraju vidjevsi da mu nema pomoci od ova dva brata, covjek se obrati trecem bratu, sa istom molbom, pa mu treci brat rece: "Ja sam s tobom uvijek bio i nisam te napustao, tako da cu i ovaj put krenuti sa tobom".

Tada rece covjek: "Ja sam od sve brace najmanje mislio na tebe i najmanje sam ti paznje poklanjao, a sad me ova dva brata ostavise. Eh, da sam bogdo ranije znao da si mi tako dobar prijatelj, vise bi se brinuo o tebi."

Ovome covjeku je , u stvari, dosla smrt i to je taj teski i iznenadni put na koji je morao ici.

Njegov prvi brat je njegova familija, drugi brat je njegov imetak a posljednji brat su njegova djela.

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws: "Umrlog (na dzenazi) prate tri stvari: njegova porodica, njegov imetak i njegova djela. Dvoje se vraca, a jedno ostaje sa njim, vracaju se porodica i imetak, a s njim ostaju njegova djela
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Kad smo se sreli na putu ezan je ucio.

-

[b]MELEK JEDNOG DJETETA [/b]

Bilo jedno dijete koje se pripremalo da dođe na Svijet.
Jednog dana ono upita Gospodara:
- Gospodaru, rekli su mi da će

[b]POKLON ZA TEBE [/b]

Jedan mladic se spremao za dodjelu diplome. Mjesecima vec, divio se sportskom autu koji je stajao u izlogu jedne od autogaraza. Njegov otac je bio u mogucnosti da mu priusti ovakav poklon i on je rekao ocu da je to auto sve sto bi on htio kao poklon za diplomu.

Dok se dan dodjele diplome sve vise priblizavao, mladic je budno pratio sve radnje svoga oca u nadi da ce otkriti neki znak u vezi kupovine auta. Konacno je dosao i dan dodijele diplome. Otac ga je pozvao u svoju radnu sobu. Rekao mu je koliko je ponosan na njega, koliko je sretan sto je on njegov sin i koliko ga voli. Otac mu predade predivno upakovani paketic. Pomalo razocarano ali i znatizeljeno primi mladic pruzeni paketic i poce ga otpakivati. Pred njim se ukaza Kur

[b]DJECAK SA PRAZNOM SAKSIJOM [/b]

Veoma davno

[b]KAKO SE ČUVA LJUBAV[/b]

Majka i dječak hodaju pla