Skok do sadržaja

Slika

Poucne Price

• Please log in to reply
88 odgovora na ovoj temi

#1 auslanderka zauvjek bosanka

auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke
  • Spol:Žensko
  • Interests::) ja i on..i nasa djecica u sreci <3
  • Ljubavni status:Neću da kažem

Objavljeno 07 November 2006 - 22:39

Par prici koje su jako zanimljive a na to sve i poucne... Slika

U nekom seli zivelo na stotine zaba i jednog dana se odlucise za trku da vide ko je u cemu bolji. Vise drugarski. Uglavnom cilj je bio da stignu na vrh jedne veeeelikeeee zgrade. I sad oni koji su samo navijali, a nisu i sami ucestvovali u takmicenju misli li su da je to nemoguce da postigne neko od njih. I umesto da navijaju za zabe govorili su "o vi jadnici" ili "pa to je nemoguce" iiiliii "vi se uspeti ne mozete".. tako stvarno jedna po jedna zaba padala.. i vecina njih nije imala snage... neki nisu ni do pola puta stigli.. neki malo vise.. ali sve osim jedne zabe su pale. Svi zacudjeni kako to ona da uspije, prisli joj da upitaju sta je njena tajna. Kad vidose: ta zaba je bila gluha. Slika

Davno davno bio jedan kralj u indiji. Uzeo je jednu spagu zategnuo je i postavio kao zadatak njegovim ministrima da je "skrate" ali ne smiju da je sjecu, prelamaju, ili cvorove u nju da stavljaju.. razmisljali su razmisljali. I nikom nije naumpao odgovor. Dok se jedan nije sjetio neceg.

Uzeo je jos mnogo duzu spagu i zategnuo je pored ove. Tako da je spaga koju je kralj postavio izgledala puno manja, znaci skracena. Kralj je bio zadovoljan...

tako trebamo i mi da postupimo.. da tudje misljenje ni ne povijamo, niti "sjecemo".. vec nasu "spagu"(argumente) pored spage drugoga da postavimo(ponudimo), a svako za sebe nek odluci koja je kraca-duza/bolja-losija..

Pouke iz jednog brodoloma

Jedini preivjeli brodolomnik je bio izbaen na jedno malo, ne naseljeno ostrvo. Molio se usrdno Allahu, d.., da ga spasi i svaki dan je osmatrao horizont ne bi li ugledao neki spas, ali spasenje nije dolazilo. Izmoren, na kraju je uspio napraviti malu kuicu od nanesenog drveta, da bi se zatitio od nevremena i da bi sauvao neto malo svoje imovine. Ali, jednoga dana, poslije lutanja u potrazi za hranom, naao je svoju malu kuicu u plamenu, umotanu dimom koji se dizao visoko u nebo. Najgore se desilo, sve je otilo u nepovrat.
Bio je ispunjen oajem i bijesom. "Allahu, kako si mi mogao ovo uiniti?"-plakao je. Sljedeeg jutra je bio probuen zvukom broda koji se pribliavao ostrvu. Dolo je dugo oekivano spasenje.
"Kako ste znali da sam ovdje?!"- pitao je iscrpljeni ovjek svoje spasioce. -"Vidjeli smo tvoju signalnu vatru"- odgovorili su.
Ljudi se lahko obeshrabre kada im stvari loe krenu, ali ovjek ne smije nikada gubiti nadu u Allaha, jer On brine o nama ak i kad smo u najveim nevoljama...
"A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na pravom putu..."
(Kur'an; II/186)

Davno jednom jedan imam doselio se u London.Cesto bi se vozio autobus iz centra do njegovog stana, isti broj autobusa od mesdzida do stana gdje je zivio.Nekoliko sedmica, vozac autobusa slucajno mu je dao dvadeset centi vise kusura.Sjedajuci na sjediste iza, imam razmisljajuci poce govoriti sebi:vrati to vozacu, nije ispravno zadrzati taj novac.

Onda bi pomislio, ma to je samo dvadeset centi.Koga bi bilo briga za tako malo novca.Autobusna kompanija ionako dobije previse.Oni nece ni primjetiti da im fali.Prihvati to kao dar od Allaha i nastavi dalje.

Kada je stigao do svoje stanice, Imam je zastao na momenat i onda je pruzio vozacu dvadeset centi nazad, rekavsi: dali ste mi previse kusura.

Vozac se nasmija i odgovori:

Vi ste novi imam u mesdzidu, zar ne? Mislio sam da pocnem svracati u vas mesdzid da klanjam.Htio sam samo da vidim sta biste uradili s novcem, zato sam vam dao vise kusura.
Kad je imam napokon izisao iz autobusa, njegova koljena su zadrhtala i pocela klecati.Morao se sabrati na trenutak, pogledao je u nebu i zaplakao:

" O Allahu, zamalo sam prodao Islam za dvadeset centi!"

Preispitajmo svoje nijete i pazimo na svoja djela, jer, cesto mi smo ti zivi primjeri koje drugi ljudi promatraju.

Jednog dana, zena sa umornim izrazom na licu, sa sjetom u ocima usla je tiho u jednu radnju.Zamolila je na kasi da joj dozvole da uzme na veresiju nekoliko namirnica.Trgovac je dosao i poceo objasnjavati kako oni ne mogu davati stvari na veresiju.Sasvim tiho zena se pocela pravdati, imamo sedmoro djece a muz mi je tesko bolestan i ne moze da radi.Nemamo jednostavno prihoda sada trenutno, a da im je hrana potrebna za djecu.

Trgovac ju je drsko pogledao i rekao, molim vas napustite radnju, mi nemamo ovdje nista za vas, ne dajemo namirnice na veresiju.U tom trenutku jedan covjek koji je stajao u redu na kasi rece: sta god ona treba dajte joj, ja cu platiti.

Kada je to cuo sef radnje zapita zenu: imate li listu namirnica, sta vam sve treba? Ona tiho odgovori:da imam.Dajte mi taj listic, stavicemo na vagu i koliko god da je papir tezak, ja cu vam dati u namirnicama.

Zena otvori torbu, zapisa nesto na papir i dade trgovcu.Spustene glave, polozi papir na vagu.Trgovac a i covjek koji je zelio platiti njene namirnice pogledase u cudu.Vaga se spustala i spustala do samog kraja.Ne mogu da vjerujem rece trgovac.Poceo je stavljati namirnice na drugu stranu vage, ali nikako da prevagne, papir je jos uvijek bivao tezi.Stavljao je sve vise i vise namirnica i na kraju nije vise bilo mjesta, ali nikako da prevagne jedan papiric.

Napokon, ljut i iznerviran trgovac uze papir, da vidi sta pise.Zaprepastio se kada je vidio da to nije bila lista sa namirnicama, nego dova upucena Allahu te'ala.

Na papiru je pisao: Dragi Boze, ti znas moje potrebe i ja prepustam sve u Tvoje ruke.

Trgovac je suteci pokupio namirnice i pruzio zeni.

Kolika je moc Allahova, kolika je moc dove seke moje mile.To je nase najace oruzje, jer Allah kaze budi i ono bude.

VRIJEDNOST DZUME NAMAZA

prica se da je Hamid Ellefaf jednog petka htio da ide na dzumu namaz, ali se nasao u dilemi kako da postupi; magarac mu se izgubio, brasno mu je ostalo u mlinu, a bio je njegov red da napaja svoju zemlju vodom iz potoka. razmisljao je: ''ako odem u dzamiju propusticu sve ove poslove.'' a onda rece sam sebi: ''ahiretski poslovi su bolji i vjeniji.'' pa ode u dzamiju na dzumu namaz zanemarujuci svoje dunjalucke obaveze.
kada je klanjao i vratio se kuci, opazi da je njegova zemlja dobro natopljena vodom!? u stali primjeti privezanog magarca, a kada udje u kucu vidje da njegova zena pravi kruh od tek samljevenog brasna!? on zacudjeno upita zenu o tome a ona mu rece:
''cula sam neku trku van kuce, a kada sam izasla ugledala sam hijenu koja je gonila naseg magarca, sve dok on ne utece u stalu. nas komsija, koji je napajo svoju zemlju zaspao je, pa je voda natopila i nasu zemlju. isto tako nas komsija je imao brasno u mlinu, pa kad je otisao da ga donese, zamijenio je vrecu i odnio onu nasu. kada je primjetio da je zamijenio vrece, donio je nasu vrecu i ostavio pred nasa vrata.''
Hamid sa zahvalnoscu baci pogled prema nebesima pa rece:
''O Gospodaru! ja sam prema Tebi izvrsio samo jednu obavezu, a Ti si mi zauzvrat tri moje obaveze nadoknadio!''

Dzennetilija

Bio je to dan u periodu nura
Svijet se u potpunosti preobratio u Dzennete srece, jer je Pocast univerzuma, sallallahu alejhhi ve sellem, u toj basci zvanoj svijet dijelio biserje istine... Da bi dosao do biserja, jedan beduin je prisao njegovoj nurli blizini i rekao:
- O, Allahov Poslanice, pokazi mi takvo delo, kada ga uradim, da udjem u Dzennet!
Allahov voljeni Resul, sallallahu alejhi ve sellem, rece:
- Cinit ces ibadet Allahu, nista neces pripisivati za druga, ispravno ces klanjati farz namaze, davat ces zekjat i postiti ramazan...
Kada cu ove rijeci, beduin se poput grana bijele ruze zanjiha od rdosti i rece:
- Kunem se Allahom u cijoj je ruci moja dusa, niti cu ista vise od ovoga raditi, niti cu ista izostaviti!
Kada se okrenu I ode, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rece:
- Ko zeli da vidi Dzennetliju neka pogleda ovog covjeka! (Muslim)

Da, one sto bez propusta izvrsavaju Allahove naredbe cekaju prdeli srece I blagostanja

Prenosi se da je neki covjek radio kao prodavac mlijeka. Mjesao je mlijeko sa vodom. Dugo vremena je u posude sipao pola mlijeko a pola vodu, i tako prodavao pod pravo mlijeko. Jednog dana je sebi kupio majmuna na bazaru. Poveo je majmuna sa sobom na ladju. I tako dok je on sjedio i putovao ladjom, majmun se prikrade i odnese mu kesu sa parama. Kad je covjek pokusao da otme kesu s parama od majmuna, majmun se uspe na najvisi jarbol na ladji i poce bacati jedan po jedan dirhem, jedan u more a jedan u ladju. Tako je bacao dok nije ispraznio kesu, a onda je sisao s jarbola. Kada je to njegov gazda vidio, sjetio se sta je radio s mlijekom i vodom, i shvatio je da Allah swt svakom daje njegovo pravo (njegov hakk) i rekao: " Dao je vodi njen hakk, a mlijeku njegov hakk!"

Sta mi je u dlanu

Jednog dana pobjesneli kafir Ebu Dzehl uze saku kamenja i htede da proveri Allahovog Poslanika, s.a.v.s.. Ovaj nevernik crnog srca bio je ispred svih u svom dusmanluku. Nikako nije mogao preci iz svijeta mrznje u svijet vjere.
Sa sejtanskim osmehom na licu stade pred Resulullaha, s.a.v.s., i rece:
- O, Ahmede! Sta mi je u dlanu? Brzo kazi! Kad vec posedujes nebeske tajne, ako si Pejgamber, onda kazi sta mi je skriveno u ruci!
Allahov Poslanik , s.a.v.s., mu rece:
- Hoces li da ja kazem sta je to ili neka to sto ti je u ruci kaze ko sam ja? Neka potvrde moj ugled, sta zelis od to dvoje?
Ebu Dzehlove oci zasijase nadom:
- Ovo je jos cudnije! Neka oni kazu ko si ti!
Dzenab-i Mustafa, s.a.v.s., taj pejgamber blage naravi, rece:
- Da, Uzviseni Allah je kadar da ucini I vise od toga!
Nakon ovoga svaki kamen u Ebu Dzehlovom dlanu poce donositi Sehadet:
- Ne postoji ni jedno drugo Bozanstvo dostojno ibadeta ; jedino se Jedinom i Uzvisenom Allahu robuje. Muhammed je Allhov Poslanik...
Kada cu ove rijesci Ebu Dzehl se zavrte kao vodenicni tocak. Sa mrznjom je bacio kamenje na zemlju i otisao.

Da, i kamenje ga je selamilo i Sehadet donosilo. Kako god bilo, nezahvalni insan bio je nemarniji od njih...

Rat sa Iblisom

Jednom je ejdan maldic iz Horasana otisao u Bagdad na skolovanje. Nakon velikog stecenog znanja, u trenutku kada se pripremao za povratak u svoj zavicaj, jedan od poboznih ljudi ga srete i upita:
- Dijete moje, ima li sejtana u Horasanu?
Maldic mu odgovori:
- Da, ima!
Sa namerom da ga proveri, poboznjak ovako rece:
- Kako se tamo ratuje sa sejtanom?
Mladi ucenjak odgovori:
- Suprostavljanjem njemu samome!
- A ako ponovo dodje?
- Opet mu se suprostavis
- U tom slucaju, hajde, sam kazi, cijeli zivot vam prolazi u prepiranju sa Iblisom!
Mladic se zbuni:
- Dobro, kako da se borimo?
Poboznjak rece:
- Ako se na putu sretnes sa cobanovim psom i ako te on napadne, ne mozes olako izaci na kraj sa njim! Najkraci put da se spasis od njega jeste da pozoves njegovog vlasnika. Zbog toga sto ce ga pas odmah poslusati, samim time ti ces biti sacuvan od njega...

Najlepsi i najsigurniji nacin ratovanja sa sejtanom, l.a. , jeste priklanjanje Allahu, trazenje pomoci od Njega

Oslonimo se na Allaha

Ovim putem bi da obratimo paznju na razgovor dvojice islamskih ucenjaka:ucitelja Sekika el-Belhija I ucenika Hatima el Esama.
Jednog dana upitao je El-Behli svog ucenika: "Otakad se mi druzimo?" Ucenik rece:"Vec 30 godina."

Sta si naucio od mene za ovo vrijeme?
Ucenik odgovori:"Naucio sam od tebe osam mes`ala. Zacudi se ucitelj pa rece: "Svi smo mi Allahovi i Njemu se vracamo.Tolike godine sam proveo sa tobom , a ti kazes da si od mene naucio samo osam mes`ala....Kad je tako , reci mi sta si to zapamtio?

Ucenik El-Esam odgovara:Prvo , posmatrao pa sam svijet i vidio da svako ima svoju ljubav kojoj pridaje veliki znacaj.Ona je sa njim sve dok ne ode u kabur i tada se rastavlja snjom,pa sam odlucio da mi ljubav bude moja dobra djela, koja ce samnom uci u mezar i koja me nikad nece napustiti.

Drugo , razmisljao sam o Allahovom ajetu: "Onaj koji se bude bojao momenta kad ce pred Allaha stati i dusu od strasti uzdrzati, Dzennet ce boraviste njegovo biti."
Vidio sam da je u ovom ajetu spas i potrudio sam se da sprijecim strasti da rade sta hoce i tako sam postao stabilan i pokoran Allahu.

Trece, gledao sam oko sebe svijet, svako ima nesto vrijedno sto cuva u svom koferu.Ja pogledam u ajet koji kaze."Ono sto vi imate-prolazno je , a ono sto je u Allaha-vjecno je, pa kad god sam nasao priliku da nesto vrijedno imam, ja bih to usmjerio da bude na putu Allahovim, jer cu to sigurno kod Njega naci.

Cetvrto, gledao sam koliko ljudi pridaju vaznosti imetku, porijeklu i ugledu.To im je mjerilo medjusobnog uvazavanja,shvatio sam da od toga nema nista, na sta me podsjetio ajet: "Najplemenitiji medju vama je onaj koji se najvise Allaha boji."Vidio sam da je kantar uvazavanja takvaluk (bogobojaznost, svjesnost) jer volim biti plemenit kod Allaha.

Peto, vidio sam da ljudi jedni druge napadaju i vrijedjaju, potvaraju, ogovaraju, klevecu.Izucavao sam razloge svemu tome. Vidjeh da je u pitanju zavidnost; to mi Kur'an rece: " Zar oni da raspolazu miloscu Allaha? Mi im dajemo sve sto im je potrebno na ovome svijetu" i zbog toga napustih zavidnost.

Sesto, razumljivo mi je bilo da se ljudi medjusobno ne podnose i mrze, ali nisam mogao shvatiti da sin mrzi oca i majku, brat svoga brata, zenu.Zasto? Umisljenost mi nije dala da cujem Allahov govor: "Sejtan je uistinu vas neprijatelj, pa ga takvim smatrajte."Vidjeh da je on taj koji cini da se ljudima svadjam i da ih mrzim,suprotstavio sam se i poceo sam voljeti svakoga.

Sedmo, ima ljudi koji vi voljeli da imaju bogatstva, a da ne daju zekat, nisu svjesni da ce zbog toga biti ponizeni na jos ovome svijetu.Zatim pogledah u ajet koji kaze "Na zemlji nema nijedno bice a da ga Allah ne hrani." I ja sam jedan od tih bica koje Allah opskrbljuje ,pa me ne interesuje sta ko i koliko ima.I posvetih se Allahu, a ne ljudima.

Osmo, vidio sam ljude kako se oslanjanju na stvoreno; jedan na trgovinu , drugi na biznis , treci na prijatelje.Ja se vratih Allahu, koji kaze:" A onome koji se u Allaha uzda, On mu je dovoljan."
Vi koji se brinete za nafaku i zdravlje niposto nezaboravljajte dvije stvari.
Prvo ,Resulov hadis :"Nafaka vise ide za covjekom negoli smrt."
I, drugo, rijeci Malika inb Dinara, upucene svome uceniku: "Kad osjetis tjeskobu u srcu, slabost u tjelu, uskracenost u nafaki, znaj da si poceo baviti se snecim sto te se ne tice."

Molim Allaha dz.s da ujedini nasa srca i da nas pocasti istinskim oslanjanjem na Njega.Amin

Pria se kako je jednom njeni vrapi sletio na granu drveta i legao na lea sa noicama okrenutim prema gore. Doao je baovan i kad je ugledao prizor nije se mogao nauditi onome to je vidio. Prie blie vrapiu i upita ga:Zato tako lei na leima? Njeni vrapi odgovori:uo sam da e nebo danas pasti! Baovan se grohotom nasmija i ree:Pa zar misli da e ti sa tako njenim i slabim noicama zadrati nebo da ne padne na zemlju?! Njeni vrapi sa punim uvjerenjem odgovori:Svako ini onoliko koliko moe!!!

Naravno pria je izmiljena, ali je to vjeran izraz realnog stanja u kojem se nalazimo danas. U ovoj prii imamo nekoliko pouka od izuzetne vanosti. Hrabrost, ne preputanje stihiji, samopouzdanje, svijest o odgovornosti itd.
Meutim, u prii nalazimo pouke koje su itekako vezane za dananje stanje muslimana. Smisao djelovanja, ulaganja truda, svijest o odgovornosti, o zajednitvu, o drutvenom interesu.
Danas muslimani gube vrijeme u meusobnom optuivanju, odgovornost svaljuju jedni na druge, uvjek je drugi kriv. Na alost esto se uje glas jadikovanja, beznadenosti, pesimizma. Savladao nas je osjeaj nemoi, nae danas je zavijeno u tamu, a sutra jo tamnije. Uronili smo u bezvijedan govor i kritizerstvo, a zaboravili ta treba initi na pojedinanom nivou.

Pria o vrapiu nam kae: Rjeenje je uvjek u tome da svako ini ono to moe u zoni svoga djelovanja, u poslu za koji ima sposobnosti i da se ne okupira onim to treba da radi neko drugi. Dakle, da svako radi ono za to je sposoban i da u tome od sebe dadne najbolje to moe. Kad bi uitelj u uionici davao od sebe to moe, ininjer na svome poslu, slubenik u svome uredu. Zamislimo kad bi svaki insan u naem drutvu inio ono to moe, kakvo bi tad bilo stanje?! Sjetimo se, uostalom, kur'anskog kazivanja o hudhudu i njegovom angamanu!

Bogat ili siromasan ?

Jednog je dana imuni otac poveo svoga sina da provede no s jako siromanom obitelji, s ciljem da mu pokae kako ive ljudi koji nemaju mnogo novca.
Na povratku kui, otac upita sina to misli o tom iskustvu, a sin odgovori:

''To je bilo jako lijepo iskustvo, oe.
Nauio sam da mi imamo jednog psa, a oni imaju etiri,
mi imamo jako lijep bazen, ali oni imaju rijeku,
mi imamo sunani krov, ali oni imaju nebo sa zvijezdama i mjesecom,
mi imamo veliku terasu s predivnim vrtom, ali oni imaju umu.''

Dok je dijete govorilo, otac je ostao bez daha sluajui to mu sin kazuje.

Tada dijete doda: ''Hvala ti to si mi pokazao kako smo siromani!''

Pitali srecu:

Gdje prebivas?

-U SRCIMA ZADOVOLJNIH odgovori sreca

Cime se hranis?

-SNAGOM NJIHOVE VJERE

Kako postajes dugovjecna?

-POMOCU LIJEPOG PLANIRANJA

Kako se das pridobiti?

-CVRSTOM VJEROM DUSE DA JOJ SE NECE DESITI NISTA SEM ONOGA STO JOJ JE ALLAH PROPISAO

A sta te tjera da odes?

-GRAMZIVOST I POHLEPA NAKON UMJERENOSTI, SKRTOST NAKON DAREZLJIVOSTI, ZABRINUTOST NAKON ZADOVOLJSTVA,SUMNJA NAKON CVRSTOG VJEROVANJA

Molim Allaha da budemo od onih srecnih Amin

Allah vas nee pitati kakvo ste auto vozili, ali e vas pitati koliko osoba ste sa njim vozili a koji nisu imali transport.

Allah vas nee pitati koliko velika je bila vaa plata, ali e vas pitati jeste li pokvarili va karakter i va moral da bi dobili tu platu.

Allah vas nee pitati od koliko kvadrata je vaa kua, ali e vas pitati kome ste poeljeli dobrodolicu u nju.

Allah vas nee pitati koliko skupocjene odjee stoji u vaem ormaru, ali e vas pitati koja od te odjee je pomogla nemonom.

Allah vas nee pitati koji ste socijalni ugled imali, ali e vas pitati koji ste ugled pokazali.

Allah vas nee pitati koliko materijalne imovine ste imali, ali e vas pitati je li ta imovina diktirala vaim ivotom.

Allah vas nee pitati koliko prekovremenih sahati ste radili, ali e vas pitati jeste li prekovremeno radili za vau familiju i vae voljene.

Allah vas nee pitati koliko ste promocija imali, ali e vas pitati kako ste favorizovali druge.

Allah vas nee pitati koju ste odgovornost imali na poslu, ali e vas pitati jeste li taj posao obavljali po vaoj mogunosti.

Allah vas nee pitati ta inite da pomognete sami sebi, ali e vas pitati ta ste inili da pomognete drugima.

Allah vas nee pitati koliko ste prijatelja imali, ali e vas pitati za koliko osoba ste vi bili pravi prijatelj.

Allah vas nee pitati ta ste radili na zatiti vaih prava, ali e vas pitati ta ste radili da zatite prava drugih.

Allah vas nee pitati u kakvom komiluku ste ivjeli, ali e vas pitati kako ste se odnosili prema komijama.

Allah vas nee pitati za boju vae koe, ali e vas pitati za jainu vaeg karaktera.

Allah vas nee pitati koliko puta ste ispotovali vau rije, ali e vas pitati koliko puta niste.

Poklon Ljubavi

Gledao je covjek pun simpatije mladu zenu koja je usla sa stapom i trazila oprezno svoj put kroz autobus do sjedista koje joj je rekao da je slobodno, rukama je opipavala mjesto , polako sjela na njega i spustila svoj stap kraj sebe i svoju torbu na svoje krilo.
Vec je prosla godina dana od kako je Safija , 34 god, oslijepila. Zbog pogresne dijagnoze doktora, izgubila je potpuno ocni vid. Iz jednog dana u drugi, bila je bacena u potpuni svjet tame, ljutnje, frustracije, samosazaljenja. Nekad tako neovisna, snalazljiva i borbena licnost, sad tako ovisna o svima i teret svakom.

" Kako je se ovo meni moglo desiti ? " plakala je cesto, srce joj se gr cilo od bola i ljutnje. Ali ne vazno koliko je plakala i molila, znala je da se njen vid vise nece povratiti. Oblak depresije se uzdigao iznad Safije, kojaje inace uvjek bila optimisticna licnost, sad je sve dublje tonula u svoj svjet tuge i depresije. Jedino na sta se jos mogla da oslanja posle Allaha, je bio njen muz, Meradz.

Meradz je radio u vojsci i volio je svoju suprugu Safiju svim svojim srcem. Kad je ostala bez vida, gledao je svoju zenu kako tone u beznadje i depresiju, bio je odlucan da pomogne svojoj zeni da p ovrati svoju snagu i samopouzdanje u sebe kako bi opet postala samostalna . Njegov trening u vojsci ga je pripremio na mnoge sensitivne situacije i kako da se u njima ponasa, ali znao je da ce u ovoj biti veoma tesko , i da ce ova bitka biti teza od svih.

Napokon, Safija se osjecala spremnom da se vrati nazad na svoj posao, ali problem je bio kako ce doci do svog radnog mjesta? Inace je isla autobusom, ali sad je se previse plasila sama da se usudi na tu pustolovinu. Meradz se ponudio da je vozi svaki dan na posao i da je vraca sa posla, uprkos tome sto je njegovo radno mjesto bilo na sasvim drugom kraju grada .

Na pocetku, ovo je bilo udobno rjesenje za Safiju a i muz je osjecao da ispunjava svoju obavezu i da pruza zastitu svojoj supruzi.
Ipak, uskoro je Meradz, shvatio da ova taktika nece moci funkcionirati, jer je bila previse kaoticna ali i skupa.
Safija ce morati poceti opet da ide sa autobusom.
I pri samoj pomisli da joj to spomene, zgrozao je se i plasio se da joj to predlozi. Jos uvjek je bila previse senzitivna,ljuta. kako ce reagovati ?

Kao sto je i predpostavljao, Safija je bila zgrozena od te ideje ," Pa ja sam slijepa, kako cu sama da idem sa autobusom, osjecam se kao da me odbacujes !"

Njegovo srce se slomilo kad je cuo ove rijeci, ali znao je da se to m ora uraditi. Obecao je Safiji , da ce on svako jutro i popodne ici sa njom na autobus, i biti pored nje dok god ona ne savlada to do te mjere da mu sama kaze da je spremna sama da ide na taj put.
Dvije sedmice pratio je isao je sa njom, vodio je za ruku i ucio je da koristi svoja ostala cula, najvise svoje culo sluha, da obrati paznju na situaciju oko sebe, na zvukove itd. Tako je Meradz pratio svoju hanumu svaki dan u svojoj vojnickoj uniformi na posao i sa posla, vodio je za ruku i brizno se brinuo za nju.

Pomogao joj je da se malo upozna i sprijatelji sa vozacem autobusa, koji bi joj mogao malo izaci u susret i pomoci joj oko pronalazenja slobdnog sjedista. Koji bi je ponekad uspjevao nasmijati cak i na danima kad je bila veoma skrhana i neraspolozena, kad bi pala pri ulazu ili izlazu iz autobusa. Svako jutro su odlazili skupa a njen muz bi onda uzimao taxi do svog posla. Iako je ova opcija bila jos teza i jos skuplja od one prve, Meradz je znao da je to samo pitanej vremena kad ce Safija biti spremna sama da ode na autobsku stanicu i nazad do kuce. Vjerovao je u nju i njen borbeni duh. Poznavao ju je kao zenu koja se nije bojala nikakvih prepreka u zivotu i koja se uvjek borila do kraja, kao zenu koja se nije nikad predavala.

Napokon, Safija je odlucila da je spremna da pokusa da krene na put sama bez muzeve pratnje. Ponedeljak ujutro je krenula put stanice, prije nego sto je izasla iz kuce, bacila je ruke oko svog muza i zagrlila ga cvrsto , on je bio njen privremeni pratitelj ali i najbolji prijatelj. Punile su joj se oci suzama , suze ponosa i srece zbog njegove lojalnosti prema njoj, njegovog sabura i ljubavi za nju. Prvi put je krenula sama , ona svojim putem a on svojim.

Ponedelja, Utorak, Srijedu, Cetvrtak, svaki dan je bio bez pro blema, i Safija se nije nikad bolje osjecala. Uspjevala je ! Isla je na posao potpuno sama !

U Petak Safija je dosla na autobusku kao i inace. Kad je izlazila iz autobusa, cula je vozaca kako joj se obraca" Sestro, ja vam zavidim !"

Safija nije bila sigurna, da li se vozac njoj obraca ili ne. Ipak, na cemu bi ko mogao da zavidi slijepoj zeni koja je jedva smogla snage za zivota u protekloj godini dana. Znatizeljno je upitala vozaca " Zasto zavis meni ? "

Vozac odgovori " Sigurno se morate lijepo osjecati kad znate da vas neko toliko voli i pazi, cuva i prati ? "

Sad jos zbunjenija, Safija ga upitala " Ne razumijem, o cemu govorite ? "

Vozac joj odgovori " Pa znate, svako jutro u ovoj protekloj sedmici jedan mlad i otmjen gospodin u vojnickoj uniformi stojao je preko puta autobuske stanice na ulici i cekao da vi udjete u autobus i nebi krenuo sa mjesta dok se nebi uvjerio da ste vi sigurno sjeli na mjesto pratio bi vas pogledom kad izadjete iz autobusa sve dok ne udjete u zgradu u kojoj radite ,poslao bi vam jedan vazdusni poljubac i lagano mahnuo , i cekao dok potpuno ne nestanete u zgradi. Vi ste jedna zaista sretna zena.

Suze radosnice su lile niz Safijine obraze, iako ga nije mogla vidjeti svojim ocima , uvjek je osjecala njegovu prisutnost u svojoj blizini.
Bila je toliko sretna, neopisivo sretna, jer joj je dao veci poklon od vida, poklon koji nije morala da vidi da bi u njega vjerovala. - Poklon ljubavi, koja donosi svjetlost, tamo gdje je tama bila.
  • 0

I want to die with my forehead on the ground Slika
The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue
Tears in my eyes Slika Slika

Slika

Slika

Slika

#2 Zlatousti

Zlatousti

Svjezi forumaš

• Članovi
  • 34 Poruke

Objavljeno 15 November 2006 - 21:57

"Dakle, ti bi elio da razgovara sa mnom?" ree Mudrac.
"Ako ima vremena" rekoh.
Mudrac se nasmijei."Moje je vreme vjenost" .
"ta si me htio pitati?"
"ta te najvie iznenauje kod ljudi?"
Mudrac odgovori:

"to im je detinjstvo dosadno. ure da odrastu, a potom bi eljeli ponovo biti djeca.
to troe zdravlje da bi stekli novac, pa potom troe novac da bi vratili zdravlje.
to razmiljaju tjeskobno o budunosti, zaboravljajui sadanjost. Na taj nain ne ive ni u sadanjosti ni u
budunosti.
to ive kao da nikada nee umrijeti, a onda umiru kao da nikada nisu ivjeli."
Mudrac me primi za ruku. Ostadosmo na trenutak u tiini.
Tada upitah: "Kao roditelj, koje bi ivotne pouke elio da tvoja djeca naue?"
Osmehujui se, Mudrac odgovori:
"Da naue da nikoga ne mogu prisiliti da ih voli.
Mogu samo voljeti.
Da naue da nije najvrednije ono to posjeduju, nego ko su u svom ivotu.
Da naue kako se nije dobro uporeivati s drugima ...
Da naue kako nije bogat onaj ovjek koji najvie ima, nego onaj kojem najmanje treba.

Da naue kako je dovoljno samo nekoliko sekundi da se duboko povrijedi voljeno bie, a potom su potrebne
godine da se izlijei.
Da naue opratati.... tako da sami oprataju.
Da naue da dvije osobe mogu promatrati istu stvar, a vidjeti je razliito.
Da naue da je pravi prijatelj onaj koji zna sve o njima ... a ipak ih voli.
Da naue kako nije uvijek dovoljno da im drugi oproste. Moraju i sami opratati.

Ljudi e zaboraviti to si rekao.
Ljudi e zaboraviti to si uinio.
Ali nikada nee zaboraviti kakve si osjeaje u njima pobudio."
  • 0
Sermija je mog ivota: kao sunce svjetlo elo,
a uz gr'jehe nai e se i po koje dobro djelo.

#3 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 09 February 2007 - 20:51

Upitao je unuk svoga dedu: Dedo, reci mi sta je zivot?

Zivot je vrijeme izmedju ezana i namaza. odgovorio je dedo unuku.

Medjutim, djecaka odgovor nije zadovoljio pa je dalje pitao:
Kako to? Pa zivot nije tako kratak?!

Dedo mu je na to rekao: Da, da, moje dijete, zivot je zaista tako kratak te je nastavio govoriti: Postoji ezan beznamaza, a isto tako postoji namaz bez ezana, a zivot se odvija upravo izmedju toga dvoga.

Ne razumijem... Reci mi dedo sta pod tim podrazumijevas?

Sjecas li se kada smo prosle sedmice tvome novorodjenom rodjaku Aliju proucili ezan na uho? E to ti je ezan bez namaza.

Ma to znam, uzbudjeno je rekao unuk dedi. Ali, reci mi sta je namaz bez ezana?

E to ces saznati kada ti dedo umre.

Zivot je suvise kratak zato moramo da ga iskoristimo u dobra djela "zudeci za Allahovim zadovoljstvom i Njegovom nagradom."

• 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#4 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 15 February 2007 - 22:25

jedan jako zanimljiv tekst,za koji nadam se da cete naci malo vise vremena :) da procitate..radi se o jednom dijalogu izmedju profesora i ucenika..

Razlog zato je pseudo-nauka bila bezuspjena da objasni postojanje Boga

'Tvrdili su da su pametni, ali su dokazali suprotno.'

'Dopustite da vam objasnim problem koji pseudo - nauka ima po pitanju Boijeg postojanja...' Profesor, ateista, zastade na trenutak, pred razredom podie novog uenika i upita ga: 'Ti si musliman, zar nije tako, sinko?'

'Da, gospodine.'

'Ti, takoer, kao ostali vjeruje da postoji Bog?'

'Apsolutno.'

'Da li je Bog Dobar?'

'Naravno, Bog je Dobar!'

'Da li je Bog Svemogui? Da li Bog moe uiniti sve to poeli?'

'Da.'

Profesor se nasmijei, siguran u svoje znanje, zastade na trenutak i ponovo nastavi:

'Evo jedno pitanje za tebe: recimo da se ovdje nalazi bolesna osoba kojoj ti moe pomoi da je izlijei. Da li bi joj pokuao pomoi?'

'Da, gospodine. Pokuao bih.'

'Pa, onda, ti si dobar ...'

'Ja to ne bih rekao za sebe.'

'Zasto da ne?! Ti bi pomogao bolesnoj i osakaenoj osobi. Naravno, kad bi mogao... U dosta sluajeva veina ljudi kada bi bila u mogunosti pomogla bi takvim osobama... ali, Bog to nee!'

Nema odgovora.

'On to nee, zar nije tako? Moj brat je bio musliman koji je umro od raka pored toga to se molio Bogu da ga izlijei. Kako ovaj Bog moe biti dobar? Moe li da mi odgovori na ovo pitanje?'

Nema odgovora.

Stari profesor, postao je suosjeajan.

'Ne moe da mi odgovori, zar ne?'

Popio je gutljaj vode iz ae sa profesorskog stola kako bi dao ueniku vremena da se odmori. Po filozofskom pravilu treba da se polako obrauju nove osobe.

'Idemo iz poetka, mladiu. Da li je Bog dobar?'

'D...d...a.... Da.'

'Da li je ejtan dobar?'

'Nije.'

'Ko je stvorio ejtana?'

Student mucajui odgovori: 'Bog .... ga ... je... stvorio.'

'To je tano. Bog je stvorio ejtana, zar ne?'

Profesor proe prstima kroz svoju kosu koja je postajala vremenom sve tanja, pa se okrenu svojoj publici, studentima, koji su se sladunjavo smijeili.

'Dame i gospodo, mislim da emo imati dosta zabave ovog semestra.'

Pa se ponovo okrenuo prema muslimanu.

'Reci mi, sinko, da li postoji zlo na ovom svjetu?'

'Da, gospodine.'

'Zlo je svukud, da li je tako? Da li je Bog Stvoritelj svega?'

'Jeste.'

'Ko je onda stvorio zlo?'

Nema odgovora.

'Da li postoje razne bolesti na ovom svijetu? Da li postoji nemoral, mrnja, rugobnost? Da li sve ove grozne stvari postoje na ovom svijetu?'

Student klonut odgovori: 'Da.'

'Ko je to sve stvorio?'

Nema odgovora.

Iznenada profesor povisi ton: 'KO JE TO SVE STVORIO? RECI MI! MOLIM TE!!!

Profesor se unio u lice studentu i tiho, gotovo da rei, izusti: 'Bog je stvorio svo zlo, zar nije, sinko?'

Nema odgovora.

Student pokua da smiri profesora, ali stvari su izale van kontrole. Iznenada predavanje se pretvorilo u napad stare i samopouzdane pantere. Razred je ostao zbunjen, na neki nain hipnotiziran.

Profesor nastavi: 'Reci mi, kako to da je Bog dobar kad je stvorio zlo kroz sva vremena?'

Profesor okrui rukama kako bi prikazao cijeli svijet.

'Sva mrnja, brutalnost, bol, sve torture, sve bespotrebne smrti, sve runoe i svu patnju na svijetu je stvorio ovaj Bog. Zar nije tako, mladiu?'

Nema odgovora.

'Da li ti vjeruje u Boga, sinko?'

Studenta je glas iznevjerio i tako prelomljenjog glasa izusti: 'Da, profesore, vjerujem.'

Na to, stari profesor, alosno klimnu glavom: 'Nauka nas ui da imamo pet ula koja koristimo za spoznavanje svijeta oko nas. Ti nisi nikad vidio Boga ili jesi?'

'Nisam, gospodine. Nisam nikad vidio Boga.'

'Onda nam reci: da li si ikad uo svog Gospodara?'

'Ne, nisam, gospodine.'

'Da li si ikad osjetio svog Boga, okusio, ili Ga pomirisao? Naime, da li posjeduje ikakvu osjetilnu percepciju svog Boga?'

Nema odgovora.

'Odgovori mi, molit u!'

'Ne, gospodine. Bojim se da nisam.'

'Ti se BOJI....da nisi?'

'Ne, gospodine.'

'Ali, eto, jo vjeruje u Njega?'

'Da.'

'U to treba VJEROVATI! Profesor se mudro nasmija nemonom ueniku.

'Po empirikim, osjetilnim i demonstrativnim protokolima nauka kae da tvoj Bog ne postoji. Kako e da komentira ovo, sinko? Gdje je sada tvoj Bog?'

Student nije odgovarao.

'Sjedi, molit u!'

Tiranizirani musliman je sjeo u aparentnom porazu... Ali:' Allahova pomo dolazi i skora pobjeda.'

Drugi student, musliman, koji je nosio muslimansku kapu i imao bradu, podignuo je ruku i rekao: 'Profesore, mogu li se obratiti razredu?'Profesor se okrenu i nasmijei: 'Ah! Jo jedan musliman u prethodnici. Fundementalista vidim. Doi, doi, mladiu! Govori pravu mudrost sluaocima!' Muslimanski student je ignorirao profesorov sarkazam, pogledao po uionici, priekao da dobije panju studenata i nakon toga se okrenu profesoru:

'Gospodine, vi ste postavili nekoliko interesantnih pitanja, sa vaom dozvolom, gospodine, elio bih da odgovorim na svako pitanje pojedinano. Ovakva tema treba da se obrauje sa aspekta nauke i razuma, a nikako da se ulazi u bespotrebne emocije. Prvo pitanje na koje elim odgovoriti jeste vaa osnovna doktrina koja nijee Boije postojanje. Iz ove doktrine proizilazi da je svemir nastao zbog Big Bang - teorije (veliki prasak) i da su ljudi putem evolucije postali. Zar ovo nije vae vjerovanje, profesore?'

'Sinko moj, ne treba je niti objanjavati, jer mi posjedujemo dovoljan broj naunih dokaza koji to dokazuju. ta nam time eli rei?'

'Ne bih elio da pourujemo. Iskoristimo u ovoj raspravi logiku, razum i ispravne naune argumente. Kao uvod elio bih da istaknem da sam svjesno i sa razlogom koristio rije 'doktrina', jer svetenici pseudo - nauke koriste ovu rije kako bi promovisali ateizam kao religiju. Imam jedno pitanje za vas profesore: mi na ovom svijetu imamo milione i milione petardi, metaka i bombi, da li ste uli da je i jedna spontano eksplodirala ili priznajete da, pored toga to se sastojci nalaze u jednoj posudi, treba mehanizam za detoniranje kako bi se prouzrokovala eksplozija? Znai, dva faktora trebaju biti prisutna:

Prvi: ispravni sastojci u korektnim koliinama da se nau u idealnom prostoru.

Drugi: neko ko bi inicirao eksploziju, pa bilo to putem ibice, udarne igle nekog pitolja ili elektrinom iskrom. Na primjer, kad bi neko rekao da je metak, kojeg je drao u ruci, eksplodirao bez neije incinacije i da je ubio neku osobu u neposrednoj blizini, da li bi bilo koji naunik prihvatio ovakvu ludost? Sigurno onda, ako od nas elite da vjerujemo kako je sve nastalo zbog Velikog praska, ta masivna eksplozija koja je nastala bez inicijacije, bez nekoga ko bi povukao 'obara', 'upalio ibicu' ili izazvao 'elektrinu iskru', onda nam objasnite kako to da manje eksplozije na ovom svjetu same ne eksplodiraju? Svaki naunik tvrdi da, kako bi teorija bila prihvaena treba da postoji mogunost da se ona moe ponoviti. Da to kaem vaim rijeima, mora biti 'osjetilno' i da se moe 'demonstrirati'.'

Profesorova usta su se otvorila, ali rijei nisu izlazile.

'Takoer, mi znamo da je nauno dokazana injenica kako je materija nemoguna da sama sebe stvori. Za primjer uzmite ovaj stol. Nije doao u postojanje sam od sebe. Neki vanjski uslovi su to odradili. ak ni drvo nije samo po sebi nastalo. Nastalo je drvo od sjemenke koja je usaena u zemlju i zatim njegovana. Ta sjemenka je dola od nekog izvora, a nije dola sama od sebe. Moete li nam objasniti kako je nastala prvobitna materija? Ona materija za koju pseudo - naunici kau da je zapalila Big Bang i tako dovela u ivot prvu ivu materiju. Nastavljamo: zato ovi svetenici nisu u stanju da reproduciraju ovaj dogaaj u laborotoriji?

Profesore, vi znate da, kako bi neto postalo jedan nauni argument treba da se moe reproducirati- osjetiti & demonstrirati- kako bi dobilo nauno priznanje.'

'Sinko, naivno bi bilo razmiljati da mi moemo da reproduciramo isti taj fenomen. Energija koja je bila osloboena prilikom Big Bang - a je bila ogromna, a nama je onemoguen pristup tolikoj koliini energije, inae bi bilo mogue da i mi ponovimo taj fenomen.'

'Profesore! Niste nam objasnili ko je taj koji je nabavio osnovne sastave za Big Bang, i niste u stanju da nam kaete ko je pritisnuo dugme, ko je povukao obara ili ko je zapalio ibicu kako bi se pokrenuo Big Bang. Otkud ova velika koliina energije, o kojoj vi govorite, potjee? Pokuajte sad da odgovorite, profesore! Hajdemo sad da odgovorimo s naunog aspekta! Da, profesore, treba puno VJERE u uenja pseudo-nauke koju tumae njeni svetenici kako bi se povjerovalo u teoriju Big Bang-a. Da li oekujete od nas da odbacimo ispravne naune principe kako bismo vjerovali u ovaj hokus pokus, u ovu slijepu vjeru, kad postoje definitivni nauni principi?'

Nema odgovora.

'Ako ne biste imali nita protiv, profesore, volio bih da preem na pitanje o doktrini evolucije koja je promovisana od strane svetenika pseudo - nauke. Vi ste svjesni injenice da nema prikazanih fosila koji bi direktno povezali porijeklo ovjeka sa majmunima i da postoji konstantna potraga za onim to je poznato kao Missing Link ili nedostajua karika.''

'Jeste, ali postoji toliko mnogo drugih dokaza...'

'Izvinjavam se to prekidam, profesore. Vi onda priznajete da ne postoji direktna karika koja bi povezala ovjeka i majmuna. Morat e te, isto tako priznati da ne postoje ni fosili koji pokazuju definitivna posredna postepenog prijelaza majmuna u ovjeka. Ja sam siguran da ste vi upoznati sa krivotvorenjem iz Piltdowna, profesore?'

'Piltdown...? Piltdown....?'

'Dopustite da vas podsjetim o tome, profesore. Nekoliko fosila je bilo otkriveno u jednom engleskom gradiu Piltdownu. Ostaci ovih fosila su pokazivali sve karakteristike nedostajue karike iz lanca evolucije i to je upravo ono to su traili svetenici pseudo - nauke. Cijeli svijet je bio ubjeen da povjeruje u to, ak i skeptici su bili uvjereni - sve dok, nakon etrdeset godina, nije bilo razotkriveno da je neki iz bratstva naunika - svetenika krivotvorio fosile kako bi ih uinio nedostajuom karikom. To je bila ogromna la, velika krivotvorina koju su vai svetenici napravili kako bi pokuali da uvjere svijet da je religija ateizma istinita i da je ovjek nastao od majmuna! Ako elite pojanjenja na ovu temu proitajte rad profesora Tobiasa iz June Afrike - rad se bavi o detaljima ove krivotvorevine.'

Profesorovo lice je poblijedilo. Jo nije imao komentara.

'Govorei o falsifikaciji, profesore, da li znate ta je plagijat? Da li bi ste objasnili razredu ta je plagijat?'

Vie na kolebljiv nain, profesor, progovori: 'Plagijat je da neko uzme neiji rad i potpie se kao da je njegov vlastiti rad.'

'To je tano. Hvala vam, profesore. Kad bi ste se uputali u detaljan i iskren istraivaki rad vidjeli bi ste da su zapadne nacije plagirali sva ISTINITA nauna djela muslimana na osnovu ega su izvrili nadogradnju i uinili ih svojim 'otkriima' to je uinilo da moderna nauka doivi progres. Ukoliko mene ne elite uzeti za rije, moete da provjerite ovu informaciju u islamskim ustanovama.' Uenici su se umirili i upijali su rijei muslimanskog studenta.

'Vratimo se teoriji evolucije koju su svetenici pseudo - nauke gajili na masama svijeta. Kima svih njihovih doktrina je koncept 'prirodne selekcije'. To znai da su se vrste prilagodile promjenama u okoliu, tako to je promjena izvrena u obliku i psihologiji i to su bile promjene koje su se kasnije prenijele genetski na sljedee generacije, to im je osiguralo opstanak. To nije bio sluaj s onim vrstama koje se nisu prilagodile promjenama. Klasini primjer jeste primjer dinosaura koji se nisu mogli suoiti sa manjim i pokretivljim ivotinjama koji su udom 'evolvirali'. Dotad su vee i sporije ivotinje izumrle dok su manje i pokretivljije ivotinje preivjele. Takoer, oni dijelovi tijela koji su bili suvini, su nestali poput repa i kandi, ali su nastale ruke koje su mogle drati predmete i na kraju je to postalo ovjek. Vi prihvatate ovu doktrinu, profesore, zar ne?' Jadni profesor nije siguran da li da se sloi s tim ili ne, ne zna iz kojeg e ga kuta napasti.

'Hajde, hajde, profesore! Ovo je kamen temeljac doktrine o evoluciji sa kojom vai svetenici ispiraju mozak nesvjesnim ljudima. Hajdemo zamijeniti ovu pseudo - nauku pravom naukom.

Profesore, da li je ijedan naunik u svojoj laboratoriji, uspio stvoriti novu vrstu ivih bia tako to je mijenjao stanja okoline? Zapamtite, nauka jedino moe da prizna materijalne doktrine ukoliko se mogu reproducirati.'

Nema odgovora.

'Naravno da se nije desilo, ak i nakon nekoliko pokuaja. Idemo jo jedan korak naprijed: mi znamo da Jevreji obrezuju svoje muke potomke ubrzo nakon raanja. Mi, takoer, znamo da oni prakticiraju obrezivanje jo od vremena Ibrahima, alejhi selam, bez prekida. To je dovelo do rezultata da su se promijenile neke bolesti. Bilo koje muko dijete s mogunou da oboli od nasljednog krvarenja bi umrlo i ta se bolest ne bi prenijela na sljedeu generaciju. Da li se slaete, profesore?'

Profesor radosno potvruje mislei da ova injenica ide u njegovu korist.

'Pa... profesore, recite nam zato se, nakon hiljadu godina izvravanja obrezivanja, i dalje svi muki potomci raaju isto, zato se jevrejska muka djeca ne raaju obrezana? Dobro, pa trebalo bi da koica na mukom polnom udu nestane, kako to tvrde vai svetenici, pa makar bi trebalo da ima naznaka kako se koica umanjeno pojavljuje! Da li se slaete, profesore?' Jadni profesor je zbunjeno gledao, nije znao ta ga je pogodilo.

'Profesore, da li vi imate djecu?'

Kad je vidio da se mijenja tema odahnuo je i pokuao da povrati prijanje samopuzdanje.

'Da, imam. Imam dva sina i jednu kerku.'

Profesor se ak uspio nasmijeiti kad su se spomenula njegova djeca.

'Profesore, da li ste ih vi dojili dok su bili dojenad?' Zbunjen ovim glupim i oito jasnim pitanjem, profesor izusti:

'Kako glupo pitanje! Naravno da nisam! Moja supruga je dojila djecu.'

'Profesore, da li su vai svetenici otkrili da je neki ovjek podojio dojene?'

'Ponovo, jo jedno glupo pitanje. Samo ene doje dojenad.'

'Profesore, iako vas ne razumijem, siguran sam da vi imate dvije bradavice, kao i svaki drugi potomak mukog roda. Zato onda ove bradavice nisu nestale zbog suvinosti, jer po teoriji Prirodne selekcije takve beskorisne bradavice kod mukaraca su trebale da nestanu prije vie hiljada, ako ne i miliona godina.' Muslimanski student govori lijepo i bez galame, ne unosi se profesoru u lice.

'Siguran sam da, ukoliko se uzmu za osnovu validni nauni dokazi, a ne teorije pseudo nauke, vi biste se sloili sa mnom da je teorija evolucije velika budaletina?'

Profesorovo se lice promijenilo u vie boja i sve to je mogao da uradi jeste da bespomono govori u nepovezanom smislu. Muslimanski student se s osmijehom okrenu i obrati studentima: 'Ustvari, ko god vjeruje da je potomak majmuna, onda mora da je i sam jedan od njih.'

Trebalo je nekoliko trenutaka da razred shvati njegovu igru rijei u ovoj izjavi, ali im su shvatili svi su se gromko nasmijali. Kad su prestali sa smijehom, muslimanski student okreui se prema profesoru nastavi:

'Postoji veliki broj rupa u teoriji evolucije, tako da ona izgleda uplja kao reeto... vrijeme brzo prolazi tako da ubrzo moram u damiju i neemo moi da spomenemo sve njihove mitove. Sad moemo da preemo na temu koja govori o ednosti koju ste spomenuli, ali prije toga bih volio da pogledamo smisao koji ste vi spomenuli o smrti vaeg brata od raka. Ako ste ljuti zbog njegove smrti, onda ste potpuno bedasti. Sva ljudska bia, kao sva iva materija, e zaista, umrijeti, to je uspostavljena injenica, i u to svi ljudi vjeruju bez obzira da li oni vjeruju u Allaha ili ne, i niko se tom procesu smrti ne moe suprotstaviti. Drugo, ne moete biti toliko naivni da se bunite procesu bolesti, bilo da je rak, neka druga bolest ili neka nesrea itd... jer bolest je preludij smru. Vae protivljenje proizilazi iz vaeg pogrenog koncepta da dobrota znai olakanje patnje, a kad je uzrokujemo nekom da to onda znai biti nemilosrdan. Kad bi ovako bilo, onda, profesore, morali bi ste se sloiti sa mnom da su najnemilosrdniji ljudi na svijetu upravo medicinski nauni istraivai koji se slue ivotinjama na kojim sprovode svoja grozna istraivanja. Siguran sam da znate kako su hiljade i hiljade ivotinja podloene hiljadama raznih muenja i pate od hiljade razliitih bolesti kako bi dokazali ili kako bi opovrgnuli neku medicinsku tvrdnju? Zar nisu ovakvi eksperimenti nemilosrdni? Da li me jo pratite, profesore?'

Profesor je izgledao pravo bolestan. Muslimanski student mu je priao i donio vode da popije.

'Profesore, elio bih da vam postavim jo jedno oito pitanje. Vi ste svjesni ispita koji su dati studentima kako bi preli u sljedei razred?'

Profesor gotovo da potvruje.

'Student mora da se rtvuje, ak mora i da ivi daleko od kue kako bi prisustvovao nastavi na univerzitetu ili koledu, mora se liiti svih udobnsti koje je imao kod kue; dobio je puno zadae, mora se liiti slobodnog vremena i sna kako bi se pripremio za ispit; pa ga zatim ekaju grozna i teka pitanja koja mora odgovoriti na ispitu, a isto tako moe biti muen prilikom usmenog ispita i jo mora da plati instituciji da ga uvrsti u ovaj mueniki proces! Vi ovo ne smatrate nemilosrdnim? Da li je profesor 'dobra' osoba zbog toga to prozrukuje studentu mentalnu i fiziku patnju?'

'Ne vidim vau poentu. Naravno, institucija i profesor ine ueniku uslugu tako to ga stavljaju kroz ovaj trening kako bi se kvalificirao u svom polju strunosti. Samo osoba koja ne vidi daleko bi se bunila zato studenti moraju pisati ispite, ne uzimajui u obzir njihovo rtvovanje koje moraju uiniti.'

Muslimanski student tuno trese glavom. 'Profesore, kako je zapanjujue da moete razumjeti potrebu za testom i ispitom poto ih vi postavljate, ali ne vidite istu mudrost kada Bog postavi test i ispit za Svoja stvorenja. Uzmimo za primjer vaeg brata: da je izdrao test bolesti i da je umro s vjerom (mi to nazivamo iman), bio bi obilno nagraen u Dennetu za sve patnje kroz koje je proao na ovom svijetu. Toliko bi bio nagraen da bi poelio da je stotinu puta vie patio kako bi njegova nagrada bila to vea, a ta nagrada je toliko lijepa. Neto to ljudsko oko nije vidjelo i um nije zamislio! Naalost, samo osoba koja ne vidi daleko i neuka osoba bi se protivili ovom testu koje je Bog poslao Svojim stvorenjima koji nisu zaboravili kakve vjene nagrade ekaju one koji su uspjeni.'

'Dennet? Huh! Da li ste vidjeli Dennet, dodirnuli ga, pomirisali, okusili ili uli? Po empirikim pravilima , ispitnim i demonstrativnim protokolima nauka kae da tvoj Dennet ne postoji''

'Vratiti emo se i tome kasnije, ako Bog da. Da nastavimo. Recite mi profesore da li postoji toplina?'

Profesoru se vratila konfidenciju. 'Da, postoji toplina.'

'Da li postoji hladnoa?'

'Da, naravno, postoji i hladnoa.'

'Ne, gospodine, ne postoji.'

Profesor je ostao gledajui u prazno. Student objanjava: 'Moete imati mnogo toplote, i jo vie toplote, super toplote, mega toplote, bijele toplote ili kao na suprotnim polovima to ima malo topline ili nikako topline, ali ne moemo da imamo hladnou. Moemo da dopremo do temparature 458 Fahreneit - a ispod nule, gdje nema topline, ali ne moemo da idemo dalje ispod toga. Ne postoji hladnoa, jer inae bi mogli da idemo dalje ispod 458 stepeni ispod nule. Vidite, gospodine, hladnoa je rije koja se koristi kako bi objasnila nedostatak topline.

Mi ne moemo da mjerimo hladnou. Toplinu moemo da mjerimo termalnim jedinicama iz razloga to je toplina energija. Hladnoa nije suprotnost toplini ve je samo odsutnost topline.'

Tina. Igla se ula kako udari od pod negdje u uionici. Student nastavi: 'Da li postoji tama, profesore?'

'To je glupo pitanje, sinko. ta je no ako ne tama? ta eli da nam kae?!'

'Vi nam kaete da postoji tama?'

'Da!'

'Pa, pogrijeili ste, gospodine! Tama nije entitet, to je odsutnost entiteta. To je odsutnost svjetla. Moemo imati priguena svjetla, normalnu svjetlost, jaku svjetlost, bljeskovitu svjetlost. Kad neko nema svjetlosti konstantno onda on ne posjeduje nita i to se naziva tama, zar ne? To je znaenje koje mi koristimo da definiramo tu rije. U stvarnosti, tama ne postoji, da postoji onda bi neki ovjek bio u stanju proizvesti tamu u pozitivnom smislu, uiniti je tamnijom i satjerati je u posudu. Da li bi ste mogli napuniti za mene galon pun s tamnijom tamom, profesore?'

'Moe li da nam kae ta je tvoja poenta, mladiu?'

'Da, profesore. Poenta ovog jeste da je vaa filozofska premisa defektna, tako da vam je temelj pogrean i tako je va zakljuak je pogrean. Niste se nauno utvrdili ve ste uzeli pseudo - nauku!'

Profesor je postao toksian. 'Defektna!? Kako se usuuje!'

Muslimanski student je bio cool i smiren, priao je blago kao malom djetetu. 'Gospodine, mogu li vam pojasniti ta sam mislio da kaem?'

Ostali studenti u uionici su eljno mahali svojim glavama. Svi su se utopili u sluh. Profesor nije imao druge alternative nego da pristane. 'Objasni... oh, objasni...' Maui ravnoduno rukama na lijep nain kako bi povratio kontrolu. Postao je ljubazan. Razred je bio bezvuan, svi su bili u oekivanju.

Objanjava muslimanski student: 'Vi se koristite premisom dualiteta, na primjer; kaete da postoji ivot i smrt, dva razliita entiteta; kao to ste rekli: dobar i lo bog. Vi razumijete Boga kao ogranien entitet, kao neto to bismo mogli izmjeriti. Gospodine, naunici nisu u stanju da objasne pojam misli. Kau da bi misao nastala, koristi se eletktricitet i magnetizam ali nikad nisu vidjeli jednu misao, a jo manje su je razumjeli. Da neko smatra smrt suprotnou ivotu znailo bi da ne poznaje injenicu gdje se ukazuje da smrt ne moe postojati kao stvarni entitet. Smrt nije suprotnost ivotu, ve odsutnost ivota.'

Mladi je drao novine koje je uzeo sa stola nekog uenika. 'Evo jednog jako pokvarenog tabloida koje posjeduje ova zemlja, profesore. Da li postoji takvo neto to se zove nemoral?'

'Da, naravno da postoji. Vidite...'

'Pogrijeili ste ponovo, profesore. Pogledajte, nemoral je samo odsutnost morala. Da li postoji neto to se zove nepravda? Ne postoji, gospodine. Nepravda je samo odsutnost pravde.

Da li postoji neto to se zove zlo?' Muslimanski student je zastao na trenutak, pa je rekao: 'Zar zlo nije nastalo odsutnou dobra?'

Profesorovo lice je odavalo boju ljutnje. Toliko je bio ljut da nije mogao da progovori.

Muslimanski student nastavi: 'Da, postoji zlo na ovom svijetu, profesore, mi se svi slaemo da postoji. Onda, Bog moda zavrava neke poslove posredstvom zla? Islam nas ui da je svrha tome hoemo li odabrati da radimo dobro ili zlo.'

Profesor pokaza svoju ljutnju: 'Ja, kao filozofski naunik, ne vidim da to ima ikakve veze s izborom; kao realista, ja potpuno negiram postojanje koncepta Boga ili bilo koji drugi teoloki faktor koji je dio svjetske jednadbe, zbog toga to je Bog neprimjetan.'

'Ja sam mislio da je odsutnost Boijeg moralnog koda jedna od najprimjetnijih fenomena koji se spominju.' Muslimanski uenik odgovori. 'Novine na ovome zarauju milijarde dolara sedmino. Profesore, vi ste pokuali da prebacite svo zlo ovog svijeta na Boga, u Kojeg vi ne vjerujete, to je oita kontradiktornost. Ipak, hajdemo da analiziramo ko je stvarno odgovoran za proirenje zla, da li su ga proirili oni koji vjeruju u Boga ili oni koji nevjeruju? Osnovno vjerovanje jednog muslimana jeste da e biti doveden na Dan proivljenja gdje e odgovarati za svoja djela koja je uradio na ovom svijetu. Za svako dobro koje je uradio bit e nagraen, a za svako zlo koje je uradio bit e kanjen. Svaki musliman vjeruje da e on ili ona biti odgovorni za svoja djela i niko drugi umjesto njega nee odgovarati na Sudnjem danu. Dennet e biti nagrada vjernicima, a Dehennem e biti prebivalite nevjernicima, kao i onim grijenim vjernicima koji e biti kanjeni za svoja loa djela. Profesore, ovo vjerovanje je preventiralo bezbrojne milione muslimana da ine razvratna djela. Mi znamo da je kazna jaka sila zastraivanja ljudi. Bez ovog koncepta mi ne bismo mogli da upravljamo stvarima ovog svijeta, kao to su: razne kazne ili odleavanje kazne u zatvoru, koje su dio svakog civiliziranog sistema. Na drugu stranu, postoje svetenici ateizma koji ne vjeruju u ove koncepte kad se spominju kao izdanje morala. Za njih ne postoji Sudnji dan, nema odgovaranja za djela poinjena na ovom svijetu, nema nagrade niti kazne. Takva poruka ljudima je jako jasna, a to je: ako se uspije snai da ne bude uhvaen onda si o.k., vie nema o emu da brine. Takoer, po toj logici oni tvrde da ne postoji grijeh. Grijeh u naem kontekstu znai ii protiv Boijeg Zakona, po njima je individualac slobodan da radi ta god poeli i nita mu se ne moe pripisati da je uradio kao 'grijeh'. Dozvolite mi da se izrazim na ovaj nain: ateistiki svetenik tvrdi da Bog ne postoji. Pa, poto ne postoji onda ne moe poslati Zakonik o djelima koja su dobra i loa, zbog toga ne moe da postoji grijeh, jer grijeh znai ii protiv Boije volje. Zato je ovjek slobodan da napravi svoj vlastiti zakonik, svoj vlastiti moralni kod, u kojem se ovjek moe 'oeniti' drugim mukarcem, ena se moe 'udati' za drugu enu, kad se sida proiri onda to postane o.k... Onaj koji poini blud nije grijean sve dok su poinioci 'saglasne odrasle osobe'. Po ateistikoj logici se ak ni incest ne ubraja u grijeh. Incest je grijeh koji je nemoralan, kojeg je religija uspostavila dok ste vi, profesore, kategoriki izjavili da 'apsolutno ne priznajete koncept Boijeg postojanja niti bilo koji drugi teoloki faktor kao dio svjetskog faktora'. Onda bi ubijanje djece u majinim utrobama bilo fino, bilo bi to sprovoenje 'prava' koja posjeduje ena, i tako dalje. Lista prava koja su ateistiki social-pseudo-nauni svetenici izdali je bezgranina. Veliina inteluektualne neiskrenosti je takva da ele da prebace krivicu na Boga zbog rairenog nemorala i prljavtine. Hajdemo da ovo sve sagledamo s naune strane, profesore. Uzmimo grupu ljudi koji su svjesni Boijeg postojanja, koji vjeruju u Njega onako kako treba da se vjeruje i uzmimo grupu ljudi koji se dre vae ateistike vjeroispovijesti. Objektivno procijenite ko iri zlo. Ne elim ovo detaljno izlagati, ali svaki objektivni posmatra e odmah uvidjeti da grupa koja je svjesna Boije postojanosti, oni koji uzimaju Zakon Svemogueg kao kd svog morala, u stvari, ire dobroinstvo; dok na drugoj strani oni koji prave sami sebi zakone o 'priblinom moralu' su, u stvari, oni koji ire zlo diljem svijeta.'

Muslimanski student je malo pauzirao kako bi se sva ova informacija upila. Oi ostalih uenika su zasijale od rasvjetljenja ovih tema. Niko im nije prije razjasnio ova vana pitanja, nego su ih odgajali mediji.

'Profesore, ja sam zapanjen ali nisam iznenaen zbog vaen nenaunog dranja prema moralu. Ja sam zapanjen, ak pored toga to vjerujete da je ovjek nastao od majmuna, da se ovjek ne ponaa kao ivotinja! Ja sam zapanjen, ak pored toga to ne vjerujete u meleke, oekujete od ovjeka da se ponaa kao jedan od njih i to dobrovoljno, bez pomoi Boijeg moralnog kodeksa. Razlog zato ja nisam iznenaen zbog ovog zbrkanog razmiljanja jeste zato to se to i oekuje od sljedbenika lane vjere ateizma.'

Razred spontano i burno zapljeska.

'Mi smo ve raspravljali o evoluciji, profesore. Da li ste vi imali priliku da posmatrate evoluciju svojim vlastitim oima, gospodine?'

Profesor naini upijajui zvuk zubima i tiho pogleda studenta, hladan kao kamen.

'Profesore, kako niko nije posmatrao evoluciju na djelu i ne moe se povrditi da je proces u toku, pa zar vi onda ne poduavate doktrinu koja je uplja kao reeto i ima manje vrijednosti u tome nego bilo koje teoloko uenje? Ova pseudo - nauka, ne nauka, sa svojim pristalicama nije nita vie nego grupa ignorantnih svetenika.'

Profesor je poplavio. 'Koja drskost!' Ispuhivao je i puhao, pa je pravio dugake korake dolje gore po razredu. Napokon, savladao se. 'U svjetlu nae filozofske diskusije, prei u preko tvoje drskosti, sinko. Da li si zavrio s predavanjem?' Rijei su izale poput itanja.

'Gospodine, vi ne prihvatate Allahov moralni kodeks u odluivanju ta je dobroinstvo?'

'Ja vjerujem u to to jeste, a to je nauka.'

'Gospodine, s izvinjenjem, u to to vi vjerujete nije nauka ve pseudo nauka, a vaa pseudo-nauka je isto defektna!'

'PSEUDO - NAUKA....? DEFEKTNA...?'

'Profesor je izgledao kao da e imati napad. Razred je u meteu. Muslimanski student stoji oputen i smiren sa malim osmijehom na licu.

Kad se uzburkanost smirila, uenik nastavi: 'Vidite, profesore, PRAVA NAUKA otkriva zakone i planove koje je Stvoritelj univerzuma uinio kao sistem rada ovog univerzuma, iz mega pa do mikro, od onog to se moe izmjeriti pa do onog to se ne moe izmjeriti. Pseudo-nauka je ateistika religija koja pokuava da opozira ovom konceptu putem svojih krivotvorina, manipulacijom statistika, polu - istina, itd. Pseudo - nauka postulira da je mitska bezimena sila - njihova vlastita, ljudski produkt, lano boanstvo - prouzrukovalo Big Bang i onda je poeo proces evolucije koji je neistina prema onome to se u stvarnosti desilo. Svetenici ove ateistike religije su oni koji pokuavaju da opravdaju brbljanje koje proizilazi od ovakvih zabluda, pravdaju ih sa krivotvorinama, polu - istinama i manipulacijom podataka. Istina mora da pobjedi - istina logike konkluzije koju svaki ovjek razumijevanjem moe deducirati, a tj.: postoji samo jedan Bog Allah, koji je Stvoritelj cijelog univerzuma. On je stvorio cijeli sistem gdje univerzum oduvijek skladno funkcionira. Hajde da se vratimo na onu injenicu koju ste spomenuli studentu prije, a za koju sam rekao da u je objasniti malo kasnije. Navest u vam primjer koji svako moe da razumije: da li ima neko u razredu ko je vidio zrak, molekule oksigena, atome, profesorov mozak?'

Razred je prsnuo u smijeh.

'Da li ima neko ko je uo profesorov mozak, pomirisao ga ili okusio?'

Niko nije rekao nita. Muslimanski student tuno trese glavom.

'Izgleda da niko nije imao nikakvu osjetilnu percepciju profesorovog mozga. Dobro, po empirikim pravilima, ispitnim i demonstrativnim protokolima profesorove pseudo - nauke Ja ovdje izjavljujem da profesor nema mozga!'

Profesor se savio u stolici. Razred je ponovo spontano aplaudirao. Uenik je otiao da jo donese vode profesoru. Nakon kratkog trenutka se oporavio i pogledao je uenika.

'Vae uvrede ne pokazuju na bilo koji nain Boiju egzistenciju.'

Muslimanski student odgovara: 'Profesore, stvarno sam iznenaen, mislio sam da ete priznati poraz, ali izgleda da ste spremni za kaznu.'

Zastao je, pogledao razred veoma zamiljeno, a zatim profesora. Tekim uzdahom se ponovo obrati profesoru. 'Gospodine, da li vi imate roditelje, imate li oca i majku?'

'Jo jedno od vaih glupih pitanja. Oito je da svi mi imamo roditelje.'

'Budite strpljivi, gospodine. Da li ste vi sigurni da je va otac pravi va otac i vaa mati vaa prava mati?'

Profesor je pomodrio od bijesa. 'Koja besmislica! Naravno moj otac je moj otac i moja majka je moja majka!'

Profesor je galamio.

Muslimanski student je due pauzirao. Kad je student sjeo na rub stolice nastala je tajanstvena atmosfera, pa tihim i dobro kontroliranim glasom ree: ' Dokaite mi da je to istina!' Atmosfera je postala naelektrisana. Profesor nije bio u stanju da se kontrolira. Lice mu je pomodrilo. 'Kako se usuuje?' Poeo je jo glasnije da vie, izgubio je samokontrolu. 'Dosta sam trpio tvoje uvrede! Izlazi iz mog razreda! Prijavit u te rektoru!'

Razred je sjedio petrificiran ovim incidentom. Pitali su se da li e profesor dobiti napad ili udar? Muslimanski student je ostao na svom mjestu, neuznemiren. Okrenut prema razredu podie svoju ruku, ubjeujui ih da nemaju nita da brinu, okrenuo se prema profesoru, gledajui ga milostivo. Stabilnost je proizilazila iz njegovih oiju koje su uperene prema profesoru. Profesor nije mogao da zadri pogled. Oborio je pogled, smirio se, vratio se u stolicu i drao je glavu u rukama.

Nakon nekoliko minuta muslimanski student ponovo progovori, veoma blago.

'Dragi profesore, ja nisam implicirao da vai roditelji nisu vai roditelji, sve to sam pokuao bilo je da pokaem kako ni vi, niti ja ili bilo ko drugi u razredu nije u stanju da dokae da su nai roditelji stvarni nai roditelji ili da to ipak opovrgne.'

Potpuna tiina.

'Razlog tome jeste to mi nismo bili prisutni naem zaeu. Mi nismo bili prisutni kako bismo mogli identificirati ija je sperma oplodila ovum majine utrobe. Mi smo na osnovu izjave naih roditelja prihvatili da su oni nai roditelji. Mi smatramo da su nai roditelji iskreni u vezi s ovim pitanjem. Mi ne sumnjamo u njihov integritet. Na isti nain, vaa djeca e na osnovu vae rijei uzeti da ste vi njihov otac i da je njihova majka stvarna njihova majka. Zar nije tako, profesore?'

Profesor je podignuo glavu i pogledao muslimanskog studenta. Na njegovom se licu moglo primjetiti razumijevanje. Ljutnja ga je napustila. Veoma polagano ponovi: 'Mi na osnovu rijei naih roditelja uzimamo to da su oni nai roditelji.... Mi na osnovu rijei naih roditelja uzimamo to da su oni nai roditelji...'

'Da, profesore. Moramo uzeti izjave naih roditelja u mnogim drugim stvarima.'

'Ali, profesor misli da je naao manu u ovom argumentu: postoje testovi koji mogu potvrditi ko je roditelj, na primjer, postoje DNK testovi.'

'Profesore, ponovo ste pogrijeili u prosuivanju. Da, postoje laborotorijski testovi koji mogu potvrditi izjave roditelja. Kako god bilo, da li neko moe otii u laborotoriju do jednog od tehniara i rei mu: Evo, uzmi nekoliko kapi moje krvi i reci mi ko su moji roditelji.

Laborotorija moe samo da usporedi uzorke DNK- a roditelja s uzorcima DNK-a potomaka kako bi provjerili da li roditelji govore istinu ili ne. Drugim rijeima, ovi testovi ne govore ko su nai roditelji, ve samo potvruju ili odbacuju izjave roditelja u vezi roditeljstva, a i to je takoer na osnovu probiliteta.'

Muslimanski student ponovo pauzira, a zatim nastavi: 'ak i onda, moramo da prihvatimo izjavu tehniara a isto tako moramo imati dovoljno VJERE u njegove tehnike vjetine kako bismo prihvatili njegovo istraivanje. Vidite, profesore, postoje mnoge druge stvari koje moramo prihvatiti na osnovu tuih izjava. Postojanje zraka, oksigena, molekula ili atoma, to su samo neki od milionitih primjera gdje moramo prihvatiti tue rijei. Pa, kad se govori o metafizikim stvarim s naih pravih naunih istraivanja mi znamo da nije postojala osoba koja je bila vie potena i pouzdana od ljudi koji su bili izabrani da budu poslanici (resuli). Mi muslimani smo spremni da ostavimo svoj ivot kako bismo dokazali da je Muhammed - neka je na njega Allahov mir i blagoslov - imao potpuno ispravan karakter. Nikad nije nikom lagao. Njegov integritetje bio takav da su ga ak i njegovi priznati neprijatelji nazvali El Emin (Povjerljivi). Ako je on rekao da Bog (Allah) postoji - a mi smo spremni da prihvatimo rijei naih roditelja gdje oni izjavljuju da su oni nai roditelji - onda u cijeloj toj iskrenosti i potenju, mi moramo prihvatiti njegovu rije, kao to moramo prihvatiti mnoge druge stvari: postojanje Denneta i Dehennema, meleka, Sudnji dan, polaganje rauna pred Bogom za naa djela koja smo uinili na ovom svijetu i mnogi drugi koncepti. Osim ove injenice postoje mnoge druge injenice koje pokazuju Boije (Allahovo) postojanje. Objava koja se zove Kur'an je za svakog ko eli da je studira. Kur'an posjeduje specifine izazove za bilo koju osobu s bilo kakvom sumnjom. Tokom ovih etrnaest vijekova otkako je Kur'an objavljen, niko nije uspio odgovoriti na ove izazove. Ako neko nije spreman da povjeruje takvom Poslaniku - neka su na njega Allahov mir i blagoslov - onda je to isto dvolinjatvo jer moe da prihvati izjave naunika, ije se doktrine mijenjaju ili vjerovati rijeima naih roditelja. Svake godine se deavajau sluajevi u naim sudnicama gdje roditelji nijekaju svoje potomke. Koliko ima djece koja su oploena od nepoznatih davalaca sperme, isto tako bezbroj sluajeva o novoroenadima koji su usvojeni kao bebe od parova koji nisu u mogunosti imati svoju djecu. Statistiki, postoji velika mogunost da ovjek pogrijei u izjavi da su njegovi / njezini roditelji pravi, bioloki roditelji.

Okreui se razredu muslimanski student napravi konkluziju: 'Dunost svakog individualca je da naui o islamu. Kur'an je dostupan svakom za studiranje, isto tako, postoji mnogo literature koja govori o islamu. Moja dunost je da vas obavijestim kako je Jedina istina islam. 'U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti - pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u ejtana (lano boanstvo), a vjeruje u Allaha - dri se za najvru vezu, koja se nee prekinuti. A Allah sve uje i zna.' * Nakon to sam vas obavijestio, moja dunost je isto da vas pozovem da se udruite u muslimansko bratstvo tako to e te primiti vjeru islam. 'Allah je zatitnik onih koji vjeruju i On ih izvodi iz tmina na svjetlo, a onima koji ne vjeruju- zatitnici su ejtani(lana boanstva) i oni ih odvode sa svjetla i tmine...' ** Ovo je bio prijevod rijei Svemogueg. Rijei koje sam citirao su ajeti iz Kur'ana..'

Muslimanski student je pogledao na svoj sahat: 'Profesore i studenti, hvala vam to ste mi pruili priliku da vam objasnim ova sporna pitanja. Ja bih se izvinuo, jer sad moram da idem u damiju kako bih obavio molitvu. Neka je mir na one koji slijede Uputu.
* Kur'an 2; 256.

** Kur'an 2; 257.
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#5 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 20 February 2007 - 01:34

Kesa bombona

Jedne noci sjedila je jedna zena na aerodromu nekoliko sati cekajuci svoj let. Otisla je kupiti sebi knjigu i kesu bombona kako bi joj vrijeme brze prolazilo.
Iznenada dok je ona citala svoju interesantnu knjigu skontala je da je jedna djevojka sjela pored nje i ukrala jednu bombonu iz njene kese koja je bila izmedju njih.
Odlucila je da se pravi kao da nije nista primjetila, ali kad je uzela bombonu i pogledala na sat vidjela je da ta djevojka jos uvijek jede bombone iz njene kese. Tada se naljutila i pomislila u sebi: "Da nisam obrazovana i lijepog ahlaka pokazala bi ja ovoj bezobraznici istog trena kako da se ponasa!''
I tako se nastavilo, kad god bi ova zena uzela bombonu, uzela bi i djevojka jednu, dok su njihove oci cudno gledale jedna drugu, i kad je u kesi ostala samo jedna bombona brzo ju je uzela djevojka sa kratkim osmjehom, prepolovila je, dala je ovoj zeni jednu polovinu a drugu pojela. Uzela je zena ponudjenu polovinu bombone pomislivsi:"Kako je samo bezobrazna i neodgojena, pa cak ni da mi se zahvali"!
Poslije nekoliko trenutaka cula je zena poziv za njen let, uzela svoje stvari i otisla do ulaza u avion bez da se okrene tamo gdje je sjedila ta neodgojena kradljivica.
Tako dok je udobno sjedila u avionu i vec zavrsila zadnju stranicu svoje knjige odlucila ju je staviti u torbu, vrisnula je iznenadjeno ugledavsi u svojoj torbi kesu bombona koju je kupila na aerodromu. Pomislila je:"Ona kesa bombona je pripadala onoj djevojci i ona ju je podijelila sa mnom"!Tada je tuzno i bolno skontala da je ona ta koja je ispala neodgojena kradljivica bez imalo ahlaka.
Tako i svi mi, ponekad smo ubjedjeni da smo u pravu, a tek poslije kada mozda bude kasno skontamo suprotno, i koliko puta izgubismo povjerenje u druge samo zbog naseg ponosa ili misljenja koje je suprotno, pa maker i sami bili u krivu. Ovo je razlog da dvaput razmislimo prije nego presudimo drugima, prije nego nekog optuzimo
Uvijek dajmo drugima hiljadu sansi prije nego pomislimo o njima ruzno ili im presudimo ucinivsi im nepravdu.
Molim Allaha da uputi mene i sviju vas moja postovana braco i sestre u islamu!

• 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#6 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 20 April 2007 - 17:27

da sad ne otvaram ekstra temu jer je stvarno vrijedan za procitati, nadam se da cete procitat ovo predavanje koje sam nasla na jednom forumu,tekst je poucan i nadsve isprican je vakat u kojem zivimo..

UKRASI KOJE CE DzIBRIL SA ZEMLJE PODICI

U smrtnoj bolesti, dolazi melek Dzibril, melek koji je bio zaduzen za dostavljanje objave Poslaniku a.s., pa Muhammed s.a.v.s. ga pita: "O, Dzibrilu, hoces li silaziti na Zemlju poslije moje smrti?" Znaci, Muhammed a.s. pita meleka koji je zaduzen za dostavljanje objave, da li se njegova misija na Zemlji zavrsava zavrsetkom objave, odnosno smrcu Poslanika s.a.w.s.. "Da", odgovori Dzibril. "Sici cu na Zemlju deset puta kako bi sa Zemlje podigao deset ukrasa.""Sta ces podici, Dzibrilu!"
-"Prvo sto cu podici sa Zemlje je ljubav iz ljudskih srca." Ljudi se medjusobno nece voljeti niti ce se uvazavati i svoje odnose ce uredjivati samo na razini medjusobnih interesa.
-"Drugo, podici cu bereket sa Zemlje." Ljudi ce imati razlicita meterijalna, dunjalucka dobra, ali u tome nece imati bereketa. I mi danas imamo mnogo vise materijalnih dobara nego sto su imali nasi ocevi ili nasi djedovi, nase majke i nene. Ali, u isto vrijeme, u tome sto imamo nemamo bereketa. Isto kao sto nemamo bereketa u vremenu, jer mi danasnji muslimani nemamo vremena jedni za druge. Svi negdje zurimo,a nemamo vremena jedni drugima da pomognemo, odnosno jedni drugima da priteknemo u pomoc.
-"Trece: podici cu samilost od rodbine." Rodbina se nece medjusobno paziti, nece se voljeti, nece se uvazavati, nece se obilaziti, pa cak se nece ni poznavati. Stalno cemo se iznova upoznavati onda kada dodjemo na dzenazu jedni drugima. I onda cemo obecavati kako nam se to vise nece desavati, kako cemo mi koji ostajemo u zivotu jedni druge posjecivati i ta obecanja ostaju do sljedece dzenaze.
-"Cetvrto: podici cu stid od zena." Zene se nece plasiti Allaha dz.s. niti ce se plasiti bilo koga od ljudi. Jer kroz mnoga mjesta u BiH, kada prodjete, kada ne bi videli munaru i dzamiju, ne bi bili sigurni kroz koje mjesto prolazite. I po zvanicnim podacima, mi Bosnjaci smo prvaci u jednoj stvari, a to je gledanje televizije, u gledanju razvratnih serija. U prosjeku, svaki Bosnjak i Bosnjakinja dnevno pred TV ekranom provedu od cetiri do sest sati. Mnoge Bosnjakinje, nase zene i nase sestre, vise se sekiraju sta ce se desiti u nekoj od razvratnih serija nego sta se desava u vlastitoj kuci, sta se desava sa djecom. U vrijeme kada se odredjene razvratne serije prikazuju, mogli bi lopovi da dodju da nam opljackaju sav stan i kucu, a da se porodica ne osvijesti. Jer, to je takva koncentracija koju, kada bi imali u namazu, vecina nas bi vjerovatno bili evlije. Mnoge zene, kao rezultat gledanja tih serija, vec se pomalo znaju sporazumijevati na spanskom i portugalskom jeziku.
Vecina vas znate za slucaj koji se desio u vrijeme Poslanika a.s., kada se jedan od hrabrih ashaba po imenu Akrama tesko razbolio i nije dolazio u dzemat. Dugo vremena mu je trajala bolest. Niti je bilo smrti, niti je bilo zivota. Akrama je dugo vremena lezao nepomican na postelji. I onda Poslanik s.a.w.s. pita ashabe: "Sta je sa Akramom? Gdje je Akrama? Ne vidjam ga u dzamiji?" Jer Poslanik s.a.w.s. i njegovi ashabi, kada bi neko izostao iz dzemata, pitali bi sta se s njim desilo?Za razliku od nas koji, kad nam dodje novi dzematlija, postavljamo pitanje sto li je dosao, jer bi najradije da ga se rijesimo. Pa kazu ashabi Poslaniku s.a.w.s.: "Akrama se razbolio. Niti moze da umre, niti ima ozdravljenja." pa pita Poslanik a.s. ashabe: "A s kim zivi Akrama?" Pa kazu ashabi: "Zivi sa zenom i djecom, Allahov Poslanice." Pa Muhammed s.a.w.s. upita:"Sta je sa Akraminim roditeljima?" "O, Allahov Poslanice, njegov babo je umro, a Akramina majka zivi kao podstanar u drugom dijelu Medine." Kaze Poslanik s.a.w.s. dvojici ashaba, Aliji i Zubejru radijallahu anhuma: "Iditi Akraminoj majci i prenesite selam od Poslanika i recite joj da, ako joj godine i zdravlje dozvoljavaju, da dodje kod Poslanika s.a.w.s. Ako je toliko stara i bolesna da ne moze doci kod mene, ja cu doci kod nje da se raspitam o slucaju njenog sina." Kada ovi ashabi dolaze, onda Akramina majka kaze:"Bez obzira sto sam stara i bolesna, prece mi je da dodjem kod Poslanika s.a.w.s.,nego on kod mene." Kada je dosla, on je pita: "Kakav je tvoj sin Akrama?" "O, Allahov Poslanice, on je bio vrlo odgojeno dijete i bio mi je poslusan sve dok se nije ozenio, a onda sam osjetila kako mu smetam u svojoj vlastitoj kuci, pa sam odlucila da mu ne remetim njegov zivot, da odem i da zivim kao podstanar, sama. i taj njegov postupak ne mogu mu nikad halaliti." Boziji Poslanik s.a.w.s. rece ashabima: "Neka jedna grupa od vas donese dosta suvih drva i neka zapale vatru, a neka druga grupa ode i donese Akramu da ga zapalimo na toj vatri." Kaze Akramina majka: "O, Allahov Poslanice, neces valjda zapaliti moje dijete na dunjaluku da izgori?" "Tvoj sin je prema tebi ucinio takav grijeh da je njegov svrsetak svakako u dzehennemskoj vatri, pa neka Akrama bude primjer svim muslimanima do Sudnjeg dana da onom ko bude dao prednost zeni nad majkom, svrsetak ce biti u dzehennemskoj vatri." A onda Akramina majka rece: "O Boziji Poslanice, ja to ne mogu izdrzati. Ja mu halalim jer je on moje dijete." Nakon toga, kada su ashabi prilazili Akraminoj kuci, culi su ga kako izgovara sehadet i nakon toga je preselio.
Kada imamo u vidu slucaj iz zivota Allahovog Poslanika a.s. i jednog od njegovih ashaba, trebali bi vecina nas da postavimo sebi pitanje: kako vecina nas mozemo uopste da ispustimo nase duse zbog loseg odnosa prema nasim roditeljima -prema nasim majkama i prema nasim ocevima.
-"Peto: podici cu darezljivost od bogatasa." Oni koji budu imali imetak, taj imetak nece trositi na Allahovom putu. U mnogim akcijama koje smo mi vodili i vodimo, nisu ucestvovali bogati Bosnjaci, pojedinci i firme. Ne zele da ucestvuju i misle kako taj imetak, kojim ih je Allah iskusao, pripada samo njima i kako samo oni za to imaju zaslugu. Zaboravljaju da ce jednoga dana sve to morati ostaviti. Jer Poslanik s.a.w.s. u hadisu kaze: -"Ti od dunjaluka imas samo ono sto pojedes i prodje kroz tebe." Jer ono sto ne pojedes, sto imas od hrane u zamrzivacima, friziderima, u spajzima, u podrumima, to ne pripada tebi, to pripada drugom... "Ili ono sto obuces pa poderes." To pripada tebi. Ono cak sto oblacis, pa ne poderes, ne pripada tebi, jer ce to opet neko drugi koristiti, -"...ili das trajnu sadaku. To vjecno ostaje."
U Kuvajtu ima jedna stamparija koja je vakuf jednog bogatog Kuvajcanina. Tu su pricali kako je iz jedne humanitarne organizacije po imenu Rahmet izvjesni mladic otisao kod jednog od najbogatijih Kuvajcana, koji se nije odazivao na neke humanitarne akcije koje su oni vodili, da ga pozove da nesto da od svog imetka. A on ima milione dolara kapitala. Kad mu je dosao i kazao zbog cega je kod njega , ovaj bogatas se naljutio i rekao mu : "Sto si dosao da me prekidas, jer ja se bavim biznisom?" U toj ljutnji ga je pljunuo. Ovaj mladic izvadi maramicu i obrisa se, a zatim kaza: "Molim Allaha da ti oprosti za ovo sto si mi uradio. Ovo si mi dao, a ja za sebe nista nisam trazio. I ovo neka stoji, ja ti halalim. A sada od tebe trazim sta ces dati za Allaha." Covjek je potpuno preblijedio, presabro se i izvadio cek i kazao: "Upisi cifru koja vam treba za akciju, a ja cu potpisati."
Znaci, u mnogim akcijama, nazalost, kod nas ne ucestvuju bogati ljudi i misle da ce to njihovo bogatstvo trajati vjecno. Zaboravljaju da onda kada se odvoji dusa od tijela, da sa sobom nista covjek nece moci da ponese osim svojih dobrih djela, ono sto je dao kao sadaku. Cak gassali, oni koji gasule umrlog, ne dozvoljavaju da na sebi odnese i one haljine u kojima je bio kad je umro. I njih mora ostaviti na dunjaluku, osim sehida koji sa sobom nose odjecu u kojoj su postigli sehadet.
-"Sesto: podici cu strpljivost od fukare, strpljivost od siromaha", pa ce pribjegavati onome sto je Allah dz.s. zabranio.
-"Sedmo: podici cu pravednost od vladara", oni koji ce u predizbornim kampanjama imati silna obecanja, a nakon toga zaboraviti sve sto su obecali.
-"Osmo: podici cu skrusenost i poboznost od uleme." Od onih koji tumace islam. Mi zivimo u vremenu u kojem mnogi pojedinci tumace islam na razlicite nacine. Ali, vecina njih nisu ubedljivi u svom tumacenju. Zbog toga sto postoji kontradikcija izmedju nasih rijeci i nasih djela. Rahmetli Dervis Spahic, za kojeg nam je govorio prof. hfz. Spahic, nije vazio dzumom osim sto bi proucio hutbu na arapskom jeziku, preveo ajet i hadis i time bi sav njegov vaz bio zavrsen. Nista ne bi tumacio od islamskih propisa, osim sto bi za dva bajrama malo duze govorio, jer su i zene i djeca dolazili na bajram-namaz. Rahmetli Dervis Spahic i njemu slicna ulema, nasa dobra stara bosnjacka ulema, u mnogim situacijama nisu imali potrebe da vaze, da pricaju, zbog toga sto su oni prakticno zivjeli islam, jer su oni svojim zivotom, svojim prakticnim djelovanjem i ponasanjem svjedocili islam gdeje god su se nasli i nisu imali potrebe da objasnjavaju, da pricaju, za razliku od nas, od mene i od mnogih koji tumace islam, zbog toga sto nedostatak naseg prakticnog djelovanja moramo kompanzirati nasim jezicima, nasim vazovima, predavanjima i tome slicno.
-"Deveto: podici cu Kur'an iz Mushafa." Kako se Kur'an moze podci iz Mushafa? zar nas ulema ne uci da nema sumnje niti u jedan harf, niti u jedan hareket (vokal). Pa kako ce onda Kur'an biti podignut? Ostat ce Kur'an, odnosno Mushaf napisan i nece biti sumnje niti u jedan harf, ali ce sadrzina Kur'ana biti podignuta, jer ce se mnogi Bosnjaci danas hvaliti koliko razlicitih stampi, izdanja Mushafa imaju u svojim regalima i kako su boje Mushafa prilagodili svojim regalima i vitrinama. A u isto vrijeme, na Mushafe je pala prasina i Bosnjaci i Bosnjakinje ih i ne doticu. Mnoge Bosnjakinje danas, koje nakon nekoliko mjeseci odluce da generalno ociste svoj stan ili kucu, za razliku od nasih majki i nena koje su to svakodnevno cinile, i nikada nisu legle da spavaju da kuca nije bila pometena, da nije cista i nikada nase majke i nene nisu bile iznenadjene, kazu: "Iznenadio me gost, pa mi je nepometeno i nemam hljeba i hrane da pocastim musafira." Kada dodje to vrijeme periodicnog ciscenja i pomijeranja trosjeda iza kojih su kontejneri smeca, onda dolazi problem kada se dodje do Mushafa, jer mnoge Bosnjakinje nikad u zivotu nisu dohvatile Mushaf. I onda, kad dodju do Mushafa, kad treba ocistiti prasinu, umotavaju mushaf u peskire i salvete da im se, ne daj Boze, ne bi sta desilo. A ne boje se da ce im se nesto desiti to sto su naredale sahane do plafona u kuhinji i sto se ne moze od prljavstine uci u mnoge nase kuce, nazalost. znaci, bit ce podignuta sadrzina Kur'ana, jer ljudi nece zivjeti po Kur'anu , po kur'anskim propisima,
-"...i deseto: podici cu iman iz ljudskih srca",] odnosno, ljudska srca ce ostati prazna.

Kraj

(predavanje odrzano u Novom Pazaru; Nezim ef. Halilovic-Muderris)
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#7 FaRuK

FaRuK

-- == xXx == --

• +PREMIUM MEMBER
  • 2443 Poruke
  • Spol:Muško
  • Interests:sPiriT oF deSigN

Objavljeno 20 April 2007 - 17:42

nevjerujem da ima iko da je ovo dosad procito ... previse je veliko mozda bi bilo bolje neke malehne " pricice" da stavimo Jemde bi neko cito :D poZz
  • 0

----=== ] Ja ona i mala LariSsA [ ===----
Slika

#8 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 20 April 2007 - 18:04

ako gledas ispocetka vidjet ces da su male pricice i da se ne postavljaju svaki dan.

osim toga na forumu nekad jednostavno nema nikog i teme se ne obnavljaju pa se nema sta i za pisati pa sjedes i procitas koju pricu ako ti je puno preleti pa ako ti koja zapne za oko procitaj :)

danas skrecem paznju na zadnju dodanu pricu tacnije predavanje...valjda ti nije previse :)
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#9 black_lady

black_lady

Sultanija

• +PREMIUM MEMBER
  • 1044 Poruke
  • Interests:Zivot moj...

Objavljeno 03 June 2007 - 13:37

Jedan od prijanjih Poslanika, kojima je objava od Allaha dolazila u snu, usnije jedne noi kako mu je reeno slijedee:
- Kada ustane, prvo na to naie to pojedi, drugo sakrij, tree - prihvati, etvrto - ne odbij, a peto na to naie - ti bjei od njega!
Kada Poslanik ujutro ustade i krenu putem, prvo na to naie bijae jedno ogromno brdo. On zbunjen zastade i poe da razmilja:
- Moj mi je Gospodar naredio da prvo na to naiem pojedem... samo ne znam kako li u ovo pojesti kad je to nemogue... ali, moj Gospodar mi ne bi naredio da uinim ono to nisam u stanju...
Onda on vrsto odlui da pojede to brdo i krenu prema njemu, ali to mu se vie pribliavao, brdo se sve vie smanjivalo, dok na kraju osta kao jedan zalogaj. Poslanik to pojede uvjerivi se da je to slae od meda, zahvali Allahu na tome te produi dalje.
Idui dalje naie na zlatnu posudu, pa poto se sjeti da to treba da sakrije, on iskopa rupu u zemlji, zakopa to i krenu dalje. Kada se osvrnu, ugleda onu zlatnu posudu kako je opet na povrini zemlje. On se vrati pa je ponovo zakopa, ali se tu opet pojavi, i tako se to ponovi nekoliko puta.
Poslanik onda ree sam sebi: - Ja sam uradio ono to mi je nareeno.
Onda produi dalje ne osvrui se vie.
Idui dalje ugleda jednu ptiicu koja je bjeala od sokola i prije nego to e biti sustignuta ona viknu:
- O Allahov Poslanie, spasi me!
On prihvati ptiicu i sakri je u rukav, a soko mu viknu: - O Poslanie! Ja sam veoma gladan i od jutros traim neto za jelo, i tamam kad htjedoh da uhvatim ovu pticu ti me sprijei i omete da uzmem svoju nafaku.
Poslanik pomisli: Nareeno mi je da tree na to naiem prihvatim, i to sam i uinio, ali nareeno mi je i to da ne odbijem etvrto, a etvrto je ovaj soko koji trai svoju nafaku.
Nakon kraeg ra.zmiljanja, uze no i odreza komad mesa od svoje noge, baci to sokolu, a on ga uze i ode.
Poslanik onda pusti pticu i krenu dalje. Peta stvar na koju naie bijaae nekakva leina koja se raspadala od smrada i trulei, a on, sjetivi se svoga sna, pobjee od toga.
Kada je uvee ponovo zanoio on ree:
- O Gospodaru! Ja sam uradio ono to si mi naredio, pa mi sada objasni znaenje svega toga?
U snu on u glas koji mu ree:
- to se tie prvog, onog to si pojeo, to je srdba, koja ispooetka izgleda kao brdo, a na kraju, kada se ovjek strpi i svoju srdbu proguta, izgleda kao zalogaj slai od meda!
- Drugo znai: Ko uradi neko dobro djelo, pa i ako ga prikrije, ono e opet izai na vidjelo!
- Tree znai: Ko ti se povjeri, nikad ga ne iznevjeri!
- etvrto znai: Ako ti ovjek u nudi neto zatrai, nastoj da mu to da makar i tebi bilo potrebno!
- Peto je ogovaranje, i uvijek bjei od onih ljudi koji druge ogovaraju!
  • 0
Kad nesto jako zelis ,cijeli svijet se uroti da ti se zelja ispuni...
Covjek koji ima svoje principe i jasan cilj pred sobom i pridrzava ih se, ne moze izgubiti bitku na bilo kom polju...

Postenje je moj stil!

#10 bUDO_hodza

bUDO_hodza

Njegov prijatelj

• +PREMIUM MEMBER
  • 3537 Poruke
  • Interests:Nista

Objavljeno 03 June 2007 - 14:22

jako lijep tekst,poucan i fin za ispricati na nekom sjelu..

lejdi da te On nagradi s njime :)

daj jos koji txt...
  • 0

#11 black_lady

black_lady

Sultanija

• +PREMIUM MEMBER
  • 1044 Poruke
  • Interests:Zivot moj...

Objavljeno 03 June 2007 - 14:40

Dunejd je jedan od tabiina. Jednog dana sjedio je pred grupom tabiina koji su razgovarali i medjusobno se propitivali o ovjeku koji najvie voli Allaha. Jedan od njih ree:
"Allaha najvie voli onaj ko klanja nou!"
"Allaha najvie voli onaj ko se drui sa Njemu pokornim, a ostavlja grijenike" - ree drugi. Kada dodje red na Dunejda, drugovi mu rekoe:
"Reci nam ta ti misli, Iraanine!"
Dunejd ree: "Allaha voli onaj rob koji naputa svoje strasti, koji je u stalnom sjeanju i spominjanju Allaha, onaj koji izvrava Allahove propise, koji je svojim srcem svjestan Uzvienog. Kada govori, govori ono ime je Allah zadovoljan, pria spominjui Allaha, dok je u pokretu - slijedei Allahove naredbe. Kada miruje, uz Allaha je. U svakom svom stanju svjestan je Allaha!"
  • 0
Kad nesto jako zelis ,cijeli svijet se uroti da ti se zelja ispuni...
Covjek koji ima svoje principe i jasan cilj pred sobom i pridrzava ih se, ne moze izgubiti bitku na bilo kom polju...

Postenje je moj stil!

#12 Hugolina

Hugolina

unique

• Članovi
  • 1182 Poruke
  • Interests:Sve sto ne vole mladi :)

Objavljeno 03 June 2007 - 15:09

Proienje

Bio jednom jedan uenik kojemu je uitelj, glasoviti grki filozof, povjerio udan zadatak. Zapovjedio mu je da dadne novac svakome tko ga uvrijedi u razdoblju od tri godine. Silno eznui za prosvjetljenjem, uenik je inio tono onako kako mu uitelj zapovjedi.
Kad je ova poprilino duga kunja bila zavrena, gospodar pozva mladia k sebi i ree mu: "Sada moe ii u Atenu jer si spreman uiti mudrost."
Sav ponosan, uenik se uputi prema Ateni. Prije nego je uao u veliki grad ugleda, zasigurno, mudra ovjeka kako sjedi na vratima vrijeajui svakoga tko pristigne. Naravno, kad je ugledao uenika, i njega stade vrijeati. "Hej", vikao je na uenika. "Kako samo moe biti tako ruan i glup? Nikad ranije nisam vidio da netko izgleda tako blesavo."
Ali umjesto da se brani ili napada, uenik prasnu u smijeh. "Zato se smije kad te vrijeam?" upita mudrac.
"Zato", ree uenik, "jer sam pune tri godine plaao ovakve pogrde, a sad mi ih ti daje besplatno!"
"Ui u grad," ree mu mudrac. "Tvoj je!"

[

b]Oputenost[/b

]
"Ima li naina da se izmjeri duhovna snaga?"
"Ima ih mnogo."
"Navedi nam jedan."
"Otkrijte koliko se puta na dan uzrujate."
  • 0
Dead Poets Society

#13 _women_

_women_

_SUPERwomen_

• +VIP MEMBER
  • 2436 Poruke
  • Interests:U slobodno vrijeme heklam. Volim sve sto vole penzioneri. Slaba sam na baje u grahu i male leteće medvjediće.
  • Ljubavni status:U vezi

Objavljeno 03 June 2007 - 15:18

Stari arap vec duze od 40 godina zivi u Chicagu u Americi. Ostario je i onemocao. Nesto mu se, jadniku prohtjelo da u basci i ove kao i predhodnih godina zasioje krompir, ali vec je puno star i nema snage za takav posao. Ima sina koji studira u parizu tako da mu je poslao e mail:"Dragi Ahmede, jako sam zalostan sto ne mogu zasaditi krompir u svome vrtu. Siguran sam, da si ovdje, ti bi mi pomogao, ali ti si tako daleko. Puno te voli tvoj babo." Ubrzo je starac dobio e mail od sina slijedeceg sadrzaja:"Dragi babo, ni u kom slucaju ne kopaj po vrtu. Tamo sam, naime, "ono" sakrio. Puno te voli tvoj Ahmed."
Nije proslo niti 10 sekundi, sjatila se americka vojska, marinci, FBI i CIA u kucu starog Arapa. Prekopali su cijeli vrt, svaki milimetar, no nisu nista nasli. Istog dana dobije starac jos jedan mail od sina:"Dragi babo, sigurno je tvoj vrt vec temeljito prekopan, tako da sad mozes zasaditi krompir. Nazalost, vise od toga nisam odavdje mogao uciniti. Voli te tvoj Ahmed"
  • 0
Pri izboru prijatelja budi spor,pri promjeni jo sporiji.Slika

Slika

#14 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 05 June 2007 - 11:36

Sabahski ezan

Nemoj spavati dok ne klanja sabah. Mrtei se odgovori joj: "Imam jo itav sat vremena do zore." Ovo je bio tek prvi sabahski ezan" Imala sam sestru koja je veinu svog vremena provodila u ibadetu. Stalno je uila Kur'an. Ako bih je traila, mogla bih je nai na mjestu na kome je obavljala namaz.Vidjela bih je na ruku'u ili na seddi ili kako podignutih ruku prema nebesima, upuuje dove Gospodaru nebesa i zemlje.

Takva je bila jutrom i veeri kao i sredinom noi te dok bi obavljala noni namaz. Nije naputala ibadete niti se zamarala. Ja sam joj suta suprotnost. Pratila sam modne asopise i gubila vrijeme itajui knjige o romantinim ljubavnim priama mladih ljudi.Veliki dio svog slobodnog vremena posveivala sam video kasetama i televiziji.
Tog jutra veoma vanog za mene ugasila sam video rekorder nakon tri sata gledanja raznih filmova . U tom trenutku zauh sabahski ezan koji razli svoj zov sa munare oblinjeg mesdda. Glas mujezina je odzvanjao kroz sabahski sumrak pozivajui na djelo koje je vrednije od spavanja. Meutim, pored toga, legoh u postelju. Do mene je doao topli glas moje sestre Munnevere: "nemoj spavati dok ne klanja sabah." Mrtei se odgovorih joj : "imam jo itav sat vremena do zore. Ovo je bio tek prvi sabahski ezan." "Doi i sjedi pokraj mene," ree mi apatom kojim je govorila otkako ju je opaka bolest bacila u postelju. Osjeajui iskrenost i dobrotu njena glasa, odazvah se njenom pozivu: "Evo, sjela sam. ta eli?" Tihim glasom prouila je ajet: "Svako ivo bie e smrt okusiti i samo na Sudnjem Danu dobit ete u potpunosti plate vae"(Kur'an).
Na kratko je zastala, a zatim me upita: "Da li vjeruje u smrt?"
Odgovorih : "naravno da vjerujem". Da li vjeruje da es polagati raun za svaki mali i veliki grijeh?" Rekoh : "Naravno, ali Allah je Milostiv i mnogo prata a isto tako i ivot je dug. " Zauena naivnou moga odgovora ree: "Sestro! Zar se zaista ne boji iznenadnog dolaska smrti?!
Zar nisi vidjela Mejru koja je bila mlaa od tebe a preselila je u saobraajnoj nesrei?" Poela mi je nabrajati i druge sluajeve ljudi kojima je smrt dola u njihovoj mladosti, rekavi na kraju : "Smrt ne poznaje godite ovjeka. Godine nisu mjerilo smrti." Odgovorih joj preplaeno, jer je njena soba bila u mraku : "Zna da se bojim mraka i jo me plai smru. Mislila sam da emo govoriti o putovanju u toku ovog godinjeg odmora." Iznenada njen glas postade promukao, tako da mi je srce zadrhtalo. "Vjerovatno u ove godine ii na dalek put. Na drugo mjesto moda , Lejla ivoti su u Allahovoj ruci"
Puno je plakala. Pomislila sam na njenu opaku bolest i na injenicu da su doktori tajno skrenuli panju mome ocu da ona vjerovatno nee jo dugo ivjeti. Meutim, ko ju je obavjestio o tome. Ili je to ona predpostavljala? Upitala sam je : "ta ti je ? O emu razmilja?"
Progovorila je ovaj put snanim glasom: "Moda misli da ovo govorim zato to sam bolesna? Nikako, moda u due ivjeti od onih koji su zdraviji od mene. Dokle e ti ivjeti? Moda jo 20 god.Ili 40. A ta onda?
Meu nama nema razlike, jer emo svi krenuti na dalek put i ostaviti ovaj dunjaluk da bismo uli u dennet ili vatru. Zar nisi ula govor Allaha : ".I ko bude od vatre udaljen i u Dennet uveden taj je postigao ono to je elio." Dok sam odlazila od nje u uima mi je odzvanjao njen glas : "Neka ti Allah ukae na pravi put"
Osam je sati ujutru. ujem kucanje na vratima. Ovo nije uobiajeno vrijeme mog buenja. ujem pla, tune glasove. Sva uplaena pitam : "ta se desilo?" Uskoro saznadoh da se Munneverino stanje pogoralo i da je otac otiao s njom u bolnicu. "Allahovi smo i njemu se vraamo!"- odzvanja po kui. Majka ui dove: "Allahu olakaj Munneveri. Uvjek je bila dobra i pokorna ki. Nikad je nisam vidjela da gubi vrijeme." Nije mogla sakriti suze. Sa zalaskom sunca tog tunog dana zavlada tiina u naoj kui. Ubrzo poee dolaziti roaci i prijatelji. Glasovi se pomjeae. Kua je sve punija. Ali, ja znam samo jedno-Munnevera je umrla. Nisam vie mogla razlikovati one koji su doli. Neznam ni ta su govorili. Misli su mi kruile kao talasi po uzburkanom moru: "Boe ! Gdje sam to ja? ta se dogaa?" Nisam bila u stanju vie ni da plaem. Obavjestie me da otac eli da se poslijednji put oprostim sa sestrom. Poljubila sam njeno hladno elo. Dok sam je gledala ispruenu na smrtnoj postelji, samo bih se sjeala rijei koje mi je esto navodila: ".I noga se za nogu savije. Tog dana e Gospodaru tvome priveden biti." Te veeri sam dugo sjedila na mjestu gdje bi ona obavljala namaz .Tada sam se sjetila koliko su je brinule moje brige. Sjetila sam se ko bi pomogao u otklanjanju mojih problema, ko je dovio Allahu za moju uputu, ije su oi suzile dok bi mi duge noi skretala panju na smrt i polaganje rauna. Allahu se utjeemo i od njega pomo traimo.Ovo joj je prva no u kaburu. "Molim te, Boe, smiluj joj se i osvijetli joj kabur. Ovo je Mushaf iz kojeg je uila, a ovo je njena serdada. Tu je i njena prelijepa haljina za koju mi je rekla da e je uvati za svoga mua kada se uda." Sjetila sam se nje i grevito sam zaplakala nad izgubljenom danima. Molila sam Allaha da mi oprosti ono to je prolo i da mi se smiluje. Molila sam Allaha da je uvrsti u kaburu kao to je i ona molila. Odjednom upitam samu sebe: "ta bi bilo da sam ja ta koja je umrla? ta bi bila moja sudbina? Dali Dennet ili vatra?" Nisam smjela traiti odgovor na ova pitanja zbog straha koji me je obuzeo. Suze su lile jo jae: ALLAHU EKBER??? ALLAHU EKBER?
ula sam sabahski ezan. Ovaj put ga nisam zanemarila. Dok sam ponavljala mujezinove rijei, osjeala sam smirenost u dui. Ogrnula sam svoj ogrta i ustala da klanjam sabah. Klanjala sam namaz kao onaj koji se oprata od dunjaluka. Klanjala sam namaz kao to ga je i moja sestra klanjala. To joj je bio poslijednji namaz. Od tada, kada osvanem, ne oekujem da u zanoiti, a kada zanoim, ne oekujem da u osvanuti.

Hvala Allahu Uzvienom.
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#15 hamzas

hamzas

Član

• Članovi
  • 78 Poruke

Objavljeno 05 June 2007 - 14:06

Prvi nemiri

Vjetrovi su lumpovali nad gradom bijesno k'o ilkoi, no je bila nemirna, topla, utalo je suho i prigueno i Rustem, muen neshvatljivom i neodreenom tjeskobom ili ustreptalou, skoi iz dueka. Uvrnuta lampa iznad usnule majke kiljila je, braa povaljana jedno preko drugoga, otvorenih usta, disala su duboko, dubok mrak zija iza pendzerskih okana, sparina i no, svuda nadaleko samo no. Prekorai oprezno djeje razbacane noge, ona daska pored vrata zakripa, on prestravljen stade gledajui u majku, iznenada probuenu.
- Ku' e, sine?
- Ne mogu da spavam, idem prohodat'.
Sokakom je letjela praina, crnili se negdje naprijed orasi sa irokim kronjama, a iza njih je golemo, udesno golemo polje sa ispucanom zemljom i suhim strnjitima, sa plastovima ije sjenke uvijek podsjeaju na bajke o dinovima, polje je mirno i drago i u njemu je uprskano svih esnaest Rustemovih godina. kilje lampe po zaspalim prozorima. Duboko skriveni u tamu pod nadstreicama apu djevojaki glasovi ili se to Rustemu samo ini, gluho doba je prolo, a vru vazduh i umovi pretvaraju no u uzavreo kazan i sve neto Rustema bode, baca u toj uzavrelosti. Prolaze kue naherene, nagorjele, poznate, mrke, davnanje kue mahalske, ovdje iza ovog prozora spava Fatima, tamo je Zilha, a ondje je, eno, lani, naslonjena grudima na muebake, bdila Lejla. Pronosi vjetar pokraj Rustema slike mirisne i teke u onoj sparini, pade mu na pamet kako su ga obijesne cure proljetos nizato ismijale pa se on zacrvenio i sramotno pobjegao, sad se zbog toga opet zastidi, nekakav kamen zape mu i on posrnu.
Gonilo ga neto da se zaustavi gdjegod pod penderom, da zvizne ili prigueno zovne, "evo ovdje je Zineta, nejma ni ona vie od petnes godina a aikuje, da je zovnem", ali je nekako sve bre odmicao, neodluan i bojei se ni sam ne zna ega: te bi li ona izala, te ta bi razgovarao s njom, kako bi se opravdao to je budi, pa da ga kogod ne vidi i se tako, u bojaljivosti, on je stalno osjeao negdje u sebi raskalaeni smijeh jedrih djevojaka:
- Ha-ha-ha! Vidi momka, kad li skoi, kad li se zamomi! Hi-hi-hi! Pa to ne raste, bolan ne bio, kad ti je stalo do aikovanja?
Bjei Rustem od te svoje prve momake sramote, sve bre juri, a kanati pored njega prolaze krivi i mrki i kao da se saaptavaju i gurkaju podsmjeljivo.
Krijui od matere, on se prije neki dan prvi put obrijao. A ve dva mjeseca ima kako, usred bezbrojnih jurnjava za djeacima, najednom stane, zamisli se i prkosno utei ode duboko u polje ostavljajui djecu da se sama igraju. Osjeao je da mu igre vie ne prilie, htio je na neki nain da se otrgne od djeatva, da ga i drugi ponu drugije gledati, sve se vie tuio od djece, a meu odrasle nije smio, otjerae ga, i tako se muio u svojoj usamljenosti. I kad su ga prva oprezna prilaenja djevojkama dovela do podsmijeha, on se nekako jo vie uvukao u se, a zamrzio djecu to su ga uporno mamila u igru.
"Ja nisam vie k'o oni!" uvjeravao se idui u berbernicu i poslije poe otvorenije gledati u oi drugima. Samo ne smoe hrabrosti da zaustavi Zinetu kad preko sokaka nosi ugume s vodom ili da se slobodno javi Fatimi, i to ga je jedilo. A sve je vie i sve upornije navraao misli, ni sam ne osjeajui kako, ba na crvena enska stopala u nanulama, na izvijene i kao luk nategnute grudi, na ruke gole do lakata, teke, okrugle i bijele... bjei Rustem kroz vrelu no, a prate ga slike i on posre.
Polje je i strnjika pod nogama uti. Nasluuju se pod oblanim krpama naokolo prostranstva pranjiva i uta, negdje daleko su gola siva brda, a ravnica vue naprijed, zove tihim bliskim umovima. Rustem tone u polje.
- Fiju-u-u! - zanosi ga vjetar i trza se kaput na leima.
A to ja nju nisam zovno? Mog'o sam polahko, polajlage, pa kad izae kazati joj da, eto... ufatit je za ruku... hou... - i u taj trenutak bi se nasmiljeno jasno pojavljivao u sjeanju dobro poznati prizor: on sam, oko njega djevojke i smiju se prodorno. Hi-hi!
"Pa i drugi su vako isto bili", buni se pred samim sobom i sve mu vie krivo to ne zovnu koju djevojku. Toj noi, toplom mirisu praine i slame, tome prostranstvu i uzavrelosti oko Rustema tako je neodoljivo, tako silno nedostajala ena. Vjetar je zvao:
- Fiju-u-u! Zi-ne-ta! Fa-a-to! Cu-re! e-ne! Fi-ju-u!
Vjetar je urlao, vapio, cvilio.
Rustem juri sve bre, krv bije u sljeponicama i kao po taktu ponavlja: "to nisam? Budiu je".
Od toga neto kao zasija u glavi, izgubi se, pa opet sine. Rustem vidi debelu pletenicu kako mae i lupka po punim - zategnutim leima, sjea se, to je Hajrija jedanput prola ispod njegovog pendera i ba tako zamahnula glavom da joj se zatresle pletenice, zatim ugleda Lejline kao vinja tamne usne, rairene, a izmeu njih se kikou zubi, pojavi se kao u snu neije jedanput ugledano koljeno, i Rustem juri kao mahnit, ini mu se da e od jurnjave te slike oivjeti, sastaviti se, sad e, na, pred njim iskrsnuti ena... ume vjetrovi pijano i bude povrh polja tunu, nikad nepjevanu pjesmu. Rustem je pun neega toplog, zanosnog i dirljivog od te pjesme, nabrekao je i iz njeg prijeti da provali otealo osjeanje tuge i usamljenosti.
"Uh", s mukom se suzdrava i grize usne. "ta mi je, kog vraga?" a navire ispod grla snaan gr i suze se, ko zna zato, kupe u oima.
Ide Rustem kroz no i pusto polje, ide i plae od vrele elje za enom. A no tamo nad Sivcem napukla i kroz tu pukotinu provlai se kradom i bojaljivo modar trak svjetlosti. Oiju od suza zamagljenih, kao ne shvatajui neto, Rustem se duboko u ravnici zaustavio s jednom nogom ispruenom kao da je htio koraknuti pa se predomislio, stoji tako nita ne mislei, vjetar duva i sui mu obraze, svjetlost se iri i osvaja, on jo stoji dugo, stoji nepomian.
Tiho i sve tie gude mali zdepasti plastovi:
- Zim-ko-o! Fa-to-o!
Budna i zabrinuta najka ga je u sabah doekala.
- e si bio, ako boga zna?
- Nigdi - disao je umorno sav pranjav.
Mati s bolom uti i gleda. A Rustem, poto se onako obuen bacio na iljte i poutao nekoliko asova s rukama pod glavom, otkide s mukom, brzo izgovarajui kao da se eli to prije rastati s neim neugodnim:
- Majko, ja hou da me oeni... odmah... brzo... vakat mi je!
Pa pred novom navalom stida okrenu glavu od matere koja se umirena, neemu tiho smijala.

P.S znam da je tema religijskih poucnih prica al jednostavno nisam mogao odoljeti a da ovo s vama ne podjelim...
  • 0
Behind every succsessfull man, there's a woman, which made him that way!

#16 Hugolina

Hugolina

unique

• Članovi
  • 1182 Poruke

Objavljeno 07 June 2007 - 18:19

Vrijeanje i ejtan

Jednog dana Ebu Bekr sjedio je zajedno sa Muhammedom, a.s. Naiao je neki ovjek i poeo rijeima vrijeati Ebu Bekra. Ebu Bekr se okrenuo i proao pored njega ne uzvraajui na njegove uvrjede. Nakon toga ovjek je intenzivirao svoje vrijeanje to je Ebu Bekra naljutilo i poeo mu je uzvraati.
U tom momentu Poslanik je ustao. Ebu Bekr je krenuo za njim i rekao mu: "Boiji Poslanie, dok je onaj ovjek nas vrijeao ti si sjedio! Kada sam mu ja odgovorio ustao si. ?*ta znai takav tvoj postupak?"
Poslanik je odgovorio: "Ebu Bekre, dok ti nisi odgovarao, bio je doao melek i umjesto tebe uzvraao onom ovjeku. Poto si se ti naljutio i poeo mu uzvraati, melek je otiao, a pristigao je ejtan. Nakon to je doao ejtan, ja sam ustao."

Skrtost i dareljivost

Iblis je doao kod Jahjaa, sina Zekerijaova. On ga je upitao: "Iblisu, koga najvie voli, a koga najvie mrzi?" Odgovorio je: "Pobonog krticu najvie volim, jer se njegova djela posredstvom krtosti upropaste, a dareljivog grjenika najvie mrzim, jer ga njegova dareljivost izbavlja ispod moje dominacije i duu mu ini spaenom.

OVA MI JE PRICA NAJJACHA...

Pet stvari u zivotu koje se ne mogu vratiti

Devojka je cekala avion u cekaonici jednog velikog aerodroma. Posto je trebala dugo cekati, odlucila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brze proslo. Uz knjigu kupila je i paketic keksa.
Sjela je u VIP cekaonicu kako je nitko ne bi uznemiravao. Kraj nje je bila stolica sa keksom, a sa druge jedan gospodin koji je citao novine. Kad je ona pocela uzimati kekse i gospodin je uzeo jedan. Ona se sokirala, ali nista nije rekla i nastavila je citati knjigu. U sebi je pomislila: ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, do sada bih ga vec udarila... Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, covjek pored nje, ne obazirajuci se ni na sta, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: bas me zanima sta ce sada napraviti!!!
Covjek uzme posljednji i podijeli ga na dvoje!
Ovo je zaista previse, pomisli djevojka, sokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz cekaonice. Kada se osjecala malo bolje, nakon sto ju je prosla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne dogadjaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketic keksa jos uvijek netaknut.
Postidje se kao kradljivac i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio od gospodina koji je sjedio pored nje, ali koji je, bez sokiranja, nervoze ili prepotencije, podijelio i svoj posljednji komad sa njom, totalno suprotno od nje, kojoj su bili povrijedjeni ponos i osjecaji.

ZAKLJUCAK: Koliko puta u nasem zivotu cemo ili smo pojeli tudji keks, a da to nikad necemo ili nismo ni saznali?
Prije nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i prije nego sto se pocne misliti lose, GLEDAJ sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!

U zivotu postoji 5 stvari koje se ne mogu vratiti:
- Kamen kada je bacen;
- Rijec nakon sto je recena;
- Mogucnost nakon sto je izgubljena;
- Vrijeme kada je proslo;
- Ljubav za koju se NE BORI.

Nadjoh jos jednu pricicu, ne mogah izdrazati da je ne stavim ovdje...

Biu srecan kad . . .

Ubedjujemo sami sebe da ce zivot biti bolji kad se vencamo, dobijemo bebu,
a zatim drugu bebu. Onda smo isfrustrirani zato sto deca nisu dovoljno
velika i bicemo zadovoljniji kada porastu. Nakon toga, isfrustrirani smo
zato sto imamo posla sa pubertetlijama. Sigurno cemo biti srecniji kada iza
dju iz tog razdoblja. Govorimo sebi da ce nam zivot biti potpun kada se nas
supruznik dozove pameti, kada kupimo lepsa kola, kada budemo u mogucnosti
da odemo na lepo putovanje, ili kada odemo u penziju. Prava je istina da ne
postoji bolji trenutak za srecu od ovog trenutka. Ako ne sada, kada? Tvoj z
ivot ce uvek biti ispunjen teskocama.

*
Najbolje je da to prizna sebi i da odlucis da svejedno budes srecan. Sreca
je pravi put. Zato, cuvaj svaki trenutak koji imas, i cuvaj ga jos vise
zato sto si ga podelio sa nekim posebnim, dovoljno posebnim da bi provodio
vreme sa njim... i zapamti da vreme nikoga ne ceka.

*
Zato, prestani da cekas...
Da otplatis kola.
Da kupis novu kucu ili automobil.
Da ti deca odu od kuce.
Da se vratis na studije.
Da zavrsis studije.
Da izgubis 10 kg.
Da dobijes 10 kg.
Da se ozenis (udas).
Da se razvedes.
Da dobijes decu.
Da odes u penziju.
Da dodje leto.
Da dodje prolece.
Da dodje zima.
Da dodje jesen.
Da umres.

Nema boljeg trenutka za srecu od ovog. Srea je put, a ne cilj.

Zato
radi kao da ti ne treba novac,
voli kao da nikada nisi bio povredjen,
i igraj kao da te niko ne gleda.
*
Ako zelis da ulepsas neciji dan, prosledi ovo nekom posebnom.
*

uzivajte citajuci...

Ova tema je uređena od auslanderka zauvjek bosanka: 08 June 2007 - 21:25

• 0
Dead Poets Society

#17 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 08 June 2007 - 21:21

bas nako nasa pricica :D

Muz i zena doselili u novu kucu. Preko puta njih, komsinica svako juto kacila ves da se susi. Svako jutro zena muzu ponavlja kako je kod komsinice prljav ves i kako je neko treba nauciti kako se pravilno pere.

Jedno jutro se zena probudila i pocela cuditi kako je neko komsinicu naucio da pere ves, jer je to jutro izuzetno cist.

Na to ce muz: Nije je niko ucio kako se pere ves, nego ja jutros ranije ustao i opro prozore!
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#18 Hugolina

Hugolina

unique

• Članovi
  • 1182 Poruke

Objavljeno 23 June 2007 - 12:26

ajevi za svekrvu

Jednom davno, djevojka zvana Li Li se udala i otisla da zivi kod svog supruga i njegove majke.
Za veoma kratko vrijeme Li-Li je shvatila da nikako nece uspjeti da se slozi sa svojom svekrvom.

Njihovo ponasanje je bilo toliko razlicito, da se Li-Li jako ljutila zbog mnogih svekrvinih navika, na sto je svekrva pak odgovarala kritikom.
Prolazili su dani, prolazile su sedmice

Li-Li i njena svekrva nikako nisu prestajale da se raspravljaju i svadjaju. Medjutim, cinjenica da je Li-Li, shodno staroj kineskoj tradiciji, duzna pokoravati se svekrvi i ispunjavati njene prohtjeve, dodatno je otezavala situaciju.
Zbog svih tih svadja i nesreca u kuci muz je jako patio.

Na kraju Li-Li vise nije imala snage da izdrzi losu narav i ponasanje svoje svekrve, pa je odlucila da sto prije nesto poduzme.

Li-Li je otisla kod ocevog dobrog prijatelja, gospodina Huanga koji prodaje cajeve . Ispricala mu je o cijeloj situaciji i pitala da li bi on imao da joj proda neki otrov, kako bi ona mogla rijesiti problem.
Gospodin Huang se malo zamislio i na kraju rekao: Li-Li , pomoci cu ti da rijesis svoj problem, ali moras me dobro poslusati i ispuniti ono sto ti budem rekao. Li-Li rece : Da, gospodine Huang , ucinit cu sta god mi kazete

Gospodin Huang ode u straznju soBiu i vrati se nakon par minuta sa paketom cajeva.

Rekao je: Mozes koristiti otrov koji brzo djeluje da bi se oslobodila svoje svekrve, medjutim, to moze izazvati sumnje kod ljudi. Zbog toga sam ti dao dosta caja koji ce polako trovati njen organizam. Svakog drugog dana pripremi ukusno jelo i stavi pomalo ovih trava u njen obrok. Ipak, moras paziti da neko ne posumnja na tebe kad ona umre, moras biti veoma oprezna i promjeniti ponasanje prema njoj, budi ljubazna. Nemoj se svadjati, postuj ono sto kaze i odnosi se prema njoj kao da je kraljica

Li-Li je bila jako sretna. Zahvalila je gospodinu Huangu i pozurila kuci da sto prije zapocne sa njenom zaverom ubistva svekrve. Prolazile su sedmice, prolazili su mjeseci... Li-Li je svaki drugi dan servirala specijalno zacinjeno jelo svojoj svekrvi. Sjecala se sta joj je gospodin Huang rekao kako da izbjegne sumnju u ljudi, tako da je kontrolisala svoju narav, bila je poslusna prema svojoj svekrvi i ophodila se prema njoj kao prema svojoj majci.

Nakon sest mjeseci cijela kucna atmosfera je bila izmjenjena.

Li-Li je naucila kako da kontrolise svoju narav toliko dobro da se cak nikad vise nije ljutila ili bila nervozna. Nije imala cak ni jedan razlog za to od svoje svekrve tokom posljednjih sest mjeseci. Svekrva je djelovala puno njeznije, pa se obostrano slaganje zaista primjecivalo.

Njeno ponasanje prema Li-Li se promijenilo, pocela je da voli svoju snahu kao svoju rodjenu kcerku.
Bez prestanka je pricala svojoj rodbini i prijateljicama kako je Li-Li najbolja snaha koju bi ikad pozeljela.
Li-Li i njena svekrva su se sada mnogo bolje ophodile jedna prema drugoj, bas kao majka i kcerka.

Muz joj je bio jako sretan vidjevsi sta se dogadja u poslednje vrijeme.

Jednoga dana, Li-Li je ponovo otisla kod gospodina Huanga i ponovo ga zamolila za pomoc : Dragi gospodine Huang, molim vas pomozite mi da sprijecim otrov da ubije moju svekrvu! Ona je postala divna zena i volim je kao svoju majku. Ne zelim da umre od otrova koji sam joj davala!

Gospodin Huang se nasmjesi i zavrti glavom Li-Li , nemoj nista brinuti . Nikada ti nisam dao nikakav otrov. Cajevi su bili puni vitamina da poboljsaju njeno zdravlje. Jedini otrov je bio otrov u tvojim mislima i ponasanju prema njoj, ali ni toga vise nema, jer je tvoja ljubav prema njoj sve izmijenila.

Jeste li ikada razmisljali da onako kako tretirate sebe, tako ce vas tretirati i drugi?

U Kini kazu: Osoba koja voli druge je osoba koju i drugi vole.
  • 0
Dead Poets Society

#19 auslanderka zauvjek bosanka

♥ღღMeZimiCa FoRuMaღღ♥

• +PREMIUM MEMBER
  • 4037 Poruke

Objavljeno 28 June 2007 - 01:08

Probudila sam se rano, po obiaju... iako mi je danas neradni dan. Moja mala ki Merima takoer se navikla rano ustajati.
Sjedila sam u svojoj radnoj sobi obuzeta knjigama i papirima.

'Mama, ta pie?'

'Piem pismo Allahu.'

'Da li mi doputa da ga proitam, mama?'

'Ne, ljubavi moja, ovo je lino pismo koje ne elim da bilo ko ita.'

Merima je izala tuna iz moje radne sobe, ali je stalno ponavljala to pitanje. Ja sam je redovno odbijala. Proteklo je tako nekoliko sedmica. Pola sam u njenu sobu, ali mi je prvi put djelovala zbunjeno... Zbog ega je bila zbunjena?

'Merima, ta pie?' Jo vie se zbunila... 'Nita, mama' odgovorila je, 'ovo su moji lini papiri.' ta je to napisala moja devetogodinja ki i boji se da ja to vidim!!?
'Piem pisma Allahu, kao i ti...' - odjednom je zastala, a potom me upitala: 'Da li e se sve obistiniti to piemo, mama?'

'Naravno, keri moja, Allah uistinu sve zna...'

Nije mi dopustila da proitam ono to je napisala. Izala sam iz njene sobe te se uputila prema Raidu da mu, po obiaju, proitam novine. itala sam novine ali mi je misao bila s mojom djevojicom. Raid je primijetio moju rastresenost... pomislio je da je on razlog tome... pokuao me nagovoriti da angaujemo medicinsku sestru da se brine o njemu... kako bi mi olakao. Dragi Allahu, nisam eljela da to pomisli... Zagrlila sam ga i poljubila u elo koje se znojilo zbog mene i moje keri, Merime. Objasnila sam mu ta je razlog moje brige i rastresenosti.
Merima je otila u kolu a kada se vratila zatekla je doktora u kui. Pourila je da vidi svoga nepokretnog oca. Sjela je do njega djetinji ga zadirkujui.
Doktor mi je objasnio da je Raidovo stanje veoma kritino. Zanemarila sam injenicu da je Merima jo uvijek dijete i bez imalo obazrivosti kazala sam joj da je doktor rekao kako srce njenog dragog oca, koji je puno voli, polahko slabi i da nee ivjeti due od tri sedmice.
Merima se zaprepastila. Stalno je plakala govorei: 'Zato se sve ovo deava babi, zato???'

'Moli se za njegovo izljeenje, Merima! Moramo biti hrabre! Ne zaboravi na Allahovu milost i da je On, sve u stanju uiniti. Ti si babina mala i jedina ki.'

Merima je posluala svoju majku, prikupila hrabrosti i rekla: 'Moj babo nee umrijeti!'
Merima je svako jutro ljubila svoga babu u obraz. Jednog dana ga je pogledala njenim i umiljatim pogledom govorei mu: 'Kako bih voljela da me jednog dana otprati do kole.' Njenu veliku tugu pokuao je ublaiti rijeima: 'Ako Allah da, doi e dan kada u te otpratiti, draga moja Merima.' On je bio potpuno svjestan da nee moi priutit to zadovoljstvo svojoj kerkici.
Merimu sam otpratila u kolu. Kada sam se vratila kui radoznalost me tjerala da proitam pisma koja je pisala Allahu. Traila sam ih u njenom stolu ali nisam nita pronala. Dugo, dugo sam ih traila, ali bez rezultata. Gdje ih je ostavila? Da li ih je pocijepala nakon to ih je napisala? Moda su ovdje... Merima je puno voljela tu kutijicu. Traila ju je od mene dok je nisam ispraznila i dala joj... Allahu dragi, u kutijici je mnogo pisama, i sva su pisana Allahu!
Gospodaru moj... Gospodaru moj... Neka krepa pas naeg komije Seida, zato to me prepada!!
Gospodaru moj, neka naa maca okoti puno malih maia... da joj nadomjeste maie koji su joj pomrli!!!
Gospodaru moj, neka moj tei bude uspjean u koli, zato to ga ja puno volim!!!
Gospodaru moj, uini da rue u naoj kui brzo rastu kako bih svakog dana kidala po jednu ruu za moju uiteljicu!!!

Bilo je mnogo pisama. Izmeu ostalog, pisala je:

Gospodaru moj, poveaj pamet naoj slukinji zato to sekira moju majku...

Allahu, sve molbe iz pisama su joj bile usliane: Uginuo je pas naeg komije prije heftu dana, naa maca se okotila i ima puno maia, Ahmed je uspjean u koli, rue su porasle i Merima ih svakodnevno bere za svoju uiteljicu... Allahu, zato Merima ne moli za izljeenje svoga oca!?? Puno puta sam je poticala na to... Iz misli me prenu zvuk telefonskog zvona. Slukinja se javila i pozvala me: 'Gospoo, uiteljica.'
Uiteljica! ta se desilo sa Merimom? Da li je neto uradila? Obavijestila me da je Merima pala sa etvrtog sprata kada je ila u stan svoje uiteljice, koja je toga dana bila odsutna, kako bi joj dala ruu. Nagela se na balkon... rua je pala... pala je i Merima...
Udarac je bio izuzetno snaan. Nismo ga mogli podnijeti ni ja ni Raid. Od siline tuge njemu se ukoio jezik i od tada on vie ne moe govoriti.
Zato je umrla Merima? Ne mogu odagnati misli na smrt svoje voljene kerkice... Svaki dan sam ila do njene kole, kao da je pratim. Sve sam radila to je moja curica voljela. Svaki kutak u kui podsjeao me na nju. Sjeam se njenog smijeha koji je nau kuu ispunjao ivotom...
Prole su godine od njene smrti, a kao da se to jue desilo. U petak ujutru dola mi je slukinja, sva uplaena. Rekla mi je kako je ula nekakve zvuke iz Merimine sobe. Allahu, da li je mogue da se Merima vratila??? Ovo je ludilo!!!
Ti samo mata... Noga nije kroila u tu sobu otkako je umrla Merima. Raid je bio uporan da trebam ui i vidjeti ta se ulo. Stavila sam klju u vrata. Moje srce je snano lupalo... Otvorila sam vrata i, nisam se mogla kontrolisati. Sjela sam i plakala, plakala... Bacila sam se na njen krevet, a on se klimao... Ah, sjetila sam se, stalno mi je govorila da se klima i da kripi kada se pokree. Zaboravila sam pozvati stolara da ga popravi. Ali, sada nema koristi... ta je uzrokovalo zvuk??? Da, to je zbog pada levhe na kojoj je bila napisana Ajetu'l-Kursijja koja je bila okaena da bi je Merima svakodnevno itala dok je nije nauila napamet. Kada sam podigla levhu kako bih je ponovno postavila na zid pronala sam papiri koji je Merima okaila na poleini. Allahu, to je jedno od njenih pisama... ta je bilo napisano u tom pismu!?? Zato ga je Merima stavila iza Ajetu'l-Kursijje??? To je bilo jedno od pisama koje je Merima pisala Allahu...

Bilo je napisano:

Gospodaru moj! Gospodaru moj! Daj da ja umrem a da moj babo ivi! (

Onima koji nece da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni nece vjerovati. (Al-Baqara)
  • 0

The sunnah in my Slika
Slika on my mind,
Qur'an on my tongue

Slika

Slika

Slika

#20 Hugolina

Hugolina

unique

• Članovi
  • 1182 Poruke

Objavljeno 02 July 2007 - 20:06

Bio jedan bonjo

Bio jedan bonjo po vazda klanjo.
Ima jedan klanja samo sabah i akam.
Ima jedan klanja samo teraviju.
Ima jedan klanja od Bajrama do Bajrama.
Ima jedan plaho se naljuti kad mu neko rekne da on nije dobar musliman, pa on tome ovako odbrusi:Ti e meni rei da ja nisam musliman. Otkako znam za sebe ,ja svaki dan sva tri vakta klanjam.
Ima jedan ide u damiju i klanja samo pred izbore.
Ima jedan nikad nije u damiju unio, ni pred izbore ni poslije izbora.
Ima jedan ne klanja i ne ide u damiju, a kae, volio bi i da klanja i da ide u damiju.
Ima jedan zavrio medresu, a koda i nije.
Ima jedan povazdan Allaha spominje, i stalno vie subhanallah, elhamdullilah i halali brate,
Ima jedan pa kae da e u sedamdesetoj godini toi tobe kad sve iejfi.
Ima jedan pa se naljuti kad mu neko kae da novokmponovani musliman.
Ima jedan imenjak samo po imenu musliman.
Ima jedan bonjo pa stalno pria sve najgore o hodama i hadijama.
Ima jedan ne klanja, u damiju ne ide, ne posti, a za Bajram uvjek kurban kolje.
Ima jedan kae da je u dui musliman.
Ima jedan svake godine cijeli ramazan posti i klanja, a ha proe ramazan on prestane klanjati i pone piti.
Ima jedan iao na abu, a bolje da nije.
Ima jedan smeta mu selam ,jer je to arapska rije, a ne smetamu arapska nafta u autu.
Ima jedan bonjo stalno ide u damiju, a sa svima se svaa, sa braom i sa komijama vazdan se po sudovima ganja.
Ima jedan stalno i svakom vazi i dersi, bi reko insan-muftija, a on i ne klanja.
Ima jedan samo gleda ta hode rade.
Ima jedan pa veli da nee u damijiu kad vidi ko sve ide.
Ima jedan dolazi u damiju samo da ga ko vidi, a jedan drugi dolazi da vidi ko ide,a ko ne ide.

• 0
Dead Poets Society

0 Korisnik(a) pregleda ovu Temu

0 Gosti i 0 Anonimnih korisnika