Poucne Price

90 posts in this topic

Napisano

Par prici koje su jako zanimljive a na to sve i poucne... biggrin.gif

U nekom seli zivelo na stotine zaba i jednog dana se odlucise za trku da vide ko je u cemu bolji. Vise drugarski. Uglavnom cilj je bio da stignu na vrh jedne veeeelikeeee zgrade. I sad oni koji su samo navijali, a nisu i sami ucestvovali u takmicenju misli li su da je to nemoguce da postigne neko od njih. I umesto da navijaju za zabe govorili su "o vi jadnici" ili "pa to je nemoguce" iiiliii "vi se uspeti ne mozete".. tako stvarno jedna po jedna zaba padala.. i vecina njih nije imala snage... neki nisu ni do pola puta stigli.. neki malo vise.. ali sve osim jedne zabe su pale. Svi zacudjeni kako to ona da uspije, prisli joj da upitaju sta je njena tajna. Kad vidose: ta zaba je bila gluha. biggrin.gif

Davno davno bio jedan kralj u indiji. Uzeo je jednu spagu zategnuo je i postavio kao zadatak njegovim ministrima da je "skrate" ali ne smiju da je sjecu, prelamaju, ili cvorove u nju da stavljaju.. razmisljali su razmisljali. I nikom nije naumpao odgovor. Dok se jedan nije sjetio neceg.

Uzeo je jos mnogo duzu spagu i zategnuo je pored ove. Tako da je spaga koju je kralj postavio izgledala puno manja, znaci skracena. Kralj je bio zadovoljan...

tako trebamo i mi da postupimo.. da tudje misljenje ni ne povijamo, niti "sjecemo".. vec nasu "spagu"(argumente) pored spage drugoga da postavimo(ponudimo), a svako za sebe nek odluci koja je kraca-duza/bolja-losija..

Pouke iz jednog brodoloma

Jedini pre

0

Napisano

"Dakle, ti bi

0

Napisano

Upitao je unuk svoga dedu:

0

Napisano

jedan jako zanimljiv tekst,za koji nadam se da cete naci malo vise vremena :) da procitate..radi se o jednom dijalogu izmedju profesora i ucenika..

Razlog za

0

Napisano

Kesa bombona

Jedne noci sjedila je jedna zena na aerodromu nekoliko sati cekajuci svoj let. Otisla je kupiti sebi knjigu i kesu bombona kako bi joj vrijeme brze prolazilo.
Iznenada dok je ona citala svoju interesantnu knjigu skontala je da je jedna djevojka sjela pored nje i ukrala jednu bombonu iz njene kese koja je bila izmedju njih.
Odlucila je da se pravi kao da nije nista primjetila, ali kad je uzela bombonu i pogledala na sat vidjela je da ta djevojka jos uvijek jede bombone iz njene kese. Tada se naljutila i pomislila u sebi: "Da nisam obrazovana i lijepog ahlaka pokazala bi ja ovoj bezobraznici istog trena kako da se ponasa!''
I tako se nastavilo, kad god bi ova zena uzela bombonu, uzela bi i djevojka jednu, dok su njihove oci cudno gledale jedna drugu, i kad je u kesi ostala samo jedna bombona brzo ju je uzela djevojka sa kratkim osmjehom, prepolovila je, dala je ovoj zeni jednu polovinu a drugu pojela. Uzela je zena ponudjenu polovinu bombone pomislivsi:"Kako je samo bezobrazna i neodgojena, pa cak ni da mi se zahvali"!
Poslije nekoliko trenutaka cula je zena poziv za njen let, uzela svoje stvari i otisla do ulaza u avion bez da se okrene tamo gdje je sjedila ta neodgojena kradljivica.
Tako dok je udobno sjedila u avionu i vec zavrsila zadnju stranicu svoje knjige odlucila ju je staviti u torbu, vrisnula je iznenadjeno ugledavsi u svojoj torbi kesu bombona koju je kupila na aerodromu. Pomislila je:"Ona kesa bombona je pripadala onoj djevojci i ona ju je podijelila sa mnom"!Tada je tuzno i bolno skontala da je ona ta koja je ispala neodgojena kradljivica bez imalo ahlaka.
Tako i svi mi, ponekad smo ubjedjeni da smo u pravu, a tek poslije kada mozda bude kasno skontamo suprotno, i koliko puta izgubismo povjerenje u druge samo zbog naseg ponosa ili misljenja koje je suprotno, pa maker i sami bili u krivu. Ovo je razlog da dvaput razmislimo prije nego presudimo drugima, prije nego nekog optuzimo

0

Napisano

da sad ne otvaram ekstra temu jer je stvarno vrijedan za procitati, nadam se da cete procitat ovo predavanje koje sam nasla na jednom forumu,tekst je poucan i nadsve isprican je vakat u kojem zivimo..

UKRASI KOJE CE DzIBRIL SA ZEMLJE PODICI

U smrtnoj bolesti, dolazi melek Dzibril, melek koji je bio zaduzen za dostavljanje objave Poslaniku a.s., pa Muhammed s.a.v.s. ga pita: "O, Dzibrilu, hoces li silaziti na Zemlju poslije moje smrti?" Znaci, Muhammed a.s. pita meleka koji je zaduzen za dostavljanje objave, da li se njegova misija na Zemlji zavrsava zavrsetkom objave, odnosno smrcu Poslanika s.a.w.s.. "Da", odgovori Dzibril. "Sici cu na Zemlju deset puta kako bi sa Zemlje podigao deset ukrasa.""Sta ces podici, Dzibrilu!"
-"[b]Prvo[/b] sto cu podici sa Zemlje je ljubav iz ljudskih srca." Ljudi se medjusobno nece voljeti niti ce se uvazavati i svoje odnose ce uredjivati samo na razini medjusobnih interesa.
-"[b]Drugo[/b], podici cu bereket sa Zemlje." Ljudi ce imati razlicita meterijalna, dunjalucka dobra, ali u tome nece imati bereketa. I mi danas imamo mnogo vise materijalnih dobara nego sto su imali nasi ocevi ili nasi djedovi, nase majke i nene. Ali, u isto vrijeme, u tome sto imamo nemamo bereketa. Isto kao sto nemamo bereketa u vremenu, jer mi danasnji muslimani nemamo vremena jedni za druge. Svi negdje zurimo,a nemamo vremena jedni drugima da pomognemo, odnosno jedni drugima da priteknemo u pomoc.
-"[b]Trece[/b]: podici cu samilost od rodbine." Rodbina se nece medjusobno paziti, nece se voljeti, nece se uvazavati, nece se obilaziti, pa cak se nece ni poznavati. Stalno cemo se iznova upoznavati onda kada dodjemo na dzenazu jedni drugima. I onda cemo obecavati kako nam se to vise nece desavati, kako cemo mi koji ostajemo u zivotu jedni druge posjecivati i ta obecanja ostaju do sljedece dzenaze.
-"[b]Cetvrto[/b]: podici cu stid od zena." Zene se nece plasiti Allaha dz.s. niti ce se plasiti bilo koga od ljudi. Jer kroz mnoga mjesta u BiH, kada prodjete, kada ne bi videli munaru i dzamiju, ne bi bili sigurni kroz koje mjesto prolazite. I po zvanicnim podacima, mi Bosnjaci smo prvaci u jednoj stvari, a to je gledanje televizije, u gledanju razvratnih serija. U prosjeku, svaki Bosnjak i Bosnjakinja dnevno pred TV ekranom provedu od cetiri do sest sati. Mnoge Bosnjakinje, nase zene i nase sestre, vise se sekiraju sta ce se desiti u nekoj od razvratnih serija nego sta se desava u vlastitoj kuci, sta se desava sa djecom. U vrijeme kada se odredjene razvratne serije prikazuju, mogli bi lopovi da dodju da nam opljackaju sav stan i kucu, a da se porodica ne osvijesti. Jer, to je takva koncentracija koju, kada bi imali u namazu, vecina nas bi vjerovatno bili evlije. Mnoge zene, kao rezultat gledanja tih serija, vec se pomalo znaju sporazumijevati na spanskom i portugalskom jeziku.
Vecina vas znate za slucaj koji se desio u vrijeme Poslanika a.s., kada se jedan od hrabrih ashaba po imenu Akrama tesko razbolio i nije dolazio u dzemat. Dugo vremena mu je trajala bolest. Niti je bilo smrti, niti je bilo zivota. Akrama je dugo vremena lezao nepomican na postelji. I onda Poslanik s.a.w.s. pita ashabe: "Sta je sa Akramom? Gdje je Akrama? Ne vidjam ga u dzamiji?" Jer Poslanik s.a.w.s. i njegovi ashabi, kada bi neko izostao iz dzemata, pitali bi sta se s njim desilo?Za razliku od nas koji, kad nam dodje novi dzematlija, postavljamo pitanje sto li je dosao, jer bi najradije da ga se rijesimo. Pa kazu ashabi Poslaniku s.a.w.s.: "Akrama se razbolio. Niti moze da umre, niti ima ozdravljenja." pa pita Poslanik a.s. ashabe: "A s kim zivi Akrama?" Pa kazu ashabi: "Zivi sa zenom i djecom, Allahov Poslanice." Pa Muhammed s.a.w.s. upita:"Sta je sa Akraminim roditeljima?" "O, Allahov Poslanice, njegov babo je umro, a Akramina majka zivi kao podstanar u drugom dijelu Medine." Kaze Poslanik s.a.w.s. dvojici ashaba, Aliji i Zubejru radijallahu anhuma: "Iditi Akraminoj majci i prenesite selam od Poslanika i recite joj da, ako joj godine i zdravlje dozvoljavaju, da dodje kod Poslanika s.a.w.s. Ako je toliko stara i bolesna da ne moze doci kod mene, ja cu doci kod nje da se raspitam o slucaju njenog sina." Kada ovi ashabi dolaze, onda Akramina majka kaze:"Bez obzira sto sam stara i bolesna, prece mi je da dodjem kod Poslanika s.a.w.s.,nego on kod mene." Kada je dosla, on je pita: "Kakav je tvoj sin Akrama?" "O, Allahov Poslanice, on je bio vrlo odgojeno dijete i bio mi je poslusan sve dok se nije ozenio, a onda sam osjetila kako mu smetam u svojoj vlastitoj kuci, pa sam odlucila da mu ne remetim njegov zivot, da odem i da zivim kao podstanar, sama. i taj njegov postupak ne mogu mu nikad halaliti." Boziji Poslanik s.a.w.s. rece ashabima: "Neka jedna grupa od vas donese dosta suvih drva i neka zapale vatru, a neka druga grupa ode i donese Akramu da ga zapalimo na toj vatri." Kaze Akramina majka: "O, Allahov Poslanice, neces valjda zapaliti moje dijete na dunjaluku da izgori?" "Tvoj sin je prema tebi ucinio takav grijeh da je njegov svrsetak svakako u dzehennemskoj vatri, pa neka Akrama bude primjer svim muslimanima do Sudnjeg dana da onom ko bude dao prednost zeni nad majkom, svrsetak ce biti u dzehennemskoj vatri." A onda Akramina majka rece: "O Boziji Poslanice, ja to ne mogu izdrzati. Ja mu halalim jer je on moje dijete." Nakon toga, kada su ashabi prilazili Akraminoj kuci, culi su ga kako izgovara sehadet i nakon toga je preselio.
Kada imamo u vidu slucaj iz zivota Allahovog Poslanika a.s. i jednog od njegovih ashaba, trebali bi vecina nas da postavimo sebi pitanje: kako vecina nas mozemo uopste da ispustimo nase duse zbog loseg odnosa prema nasim roditeljima -prema nasim majkama i prema nasim ocevima.
-"[color="#2f4f4f"][b]Peto[/b][/color]: podici cu darezljivost od bogatasa." Oni koji budu imali imetak, taj imetak nece trositi na Allahovom putu. U mnogim akcijama koje smo mi vodili i vodimo, nisu ucestvovali bogati Bosnjaci, pojedinci i firme. Ne zele da ucestvuju i misle kako taj imetak, kojim ih je Allah iskusao, pripada samo njima i kako samo oni za to imaju zaslugu. Zaboravljaju da ce jednoga dana sve to morati ostaviti. Jer Poslanik s.a.w.s. u hadisu kaze: -"Ti od dunjaluka imas samo ono sto pojedes i prodje kroz tebe." Jer ono sto ne pojedes, sto imas od hrane u zamrzivacima, friziderima, u spajzima, u podrumima, to ne pripada tebi, to pripada drugom... "Ili ono sto obuces pa poderes." To pripada tebi. Ono cak sto oblacis, pa ne poderes, ne pripada tebi, jer ce to opet neko drugi koristiti, -"...ili das trajnu sadaku. To vjecno ostaje."
U Kuvajtu ima jedna stamparija koja je vakuf jednog bogatog Kuvajcanina. Tu su pricali kako je iz jedne humanitarne organizacije po imenu Rahmet izvjesni mladic otisao kod jednog od najbogatijih Kuvajcana, koji se nije odazivao na neke humanitarne akcije koje su oni vodili, da ga pozove da nesto da od svog imetka. A on ima milione dolara kapitala. Kad mu je dosao i kazao zbog cega je kod njega , ovaj bogatas se naljutio i rekao mu : "Sto si dosao da me prekidas, jer ja se bavim biznisom?" U toj ljutnji ga je pljunuo. Ovaj mladic izvadi maramicu i obrisa se, a zatim kaza: "Molim Allaha da ti oprosti za ovo sto si mi uradio. Ovo si mi dao, a ja za sebe nista nisam trazio. I ovo neka stoji, ja ti halalim. A sada od tebe trazim sta ces dati za Allaha." Covjek je potpuno preblijedio, presabro se i izvadio cek i kazao: "Upisi cifru koja vam treba za akciju, a ja cu potpisati."
Znaci, u mnogim akcijama, nazalost, kod nas ne ucestvuju bogati ljudi i misle da ce to njihovo bogatstvo trajati vjecno. Zaboravljaju da onda kada se odvoji dusa od tijela, da sa sobom nista covjek nece moci da ponese osim svojih dobrih djela, ono sto je dao kao sadaku. Cak gassali, oni koji gasule umrlog, ne dozvoljavaju da na sebi odnese i one haljine u kojima je bio kad je umro. I njih mora ostaviti na dunjaluku, osim sehida koji sa sobom nose odjecu u kojoj su postigli sehadet.
-"[b]Sesto[/b]: podici cu strpljivost od fukare, strpljivost od siromaha", pa ce pribjegavati onome sto je Allah dz.s. zabranio.
-"[b]Sedmo[/b]: podici cu pravednost od vladara", oni koji ce u predizbornim kampanjama imati silna obecanja, a nakon toga zaboraviti sve sto su obecali.
-"[b]Osmo[/b]: podici cu skrusenost i poboznost od uleme." Od onih koji tumace islam. Mi zivimo u vremenu u kojem mnogi pojedinci tumace islam na razlicite nacine. Ali, vecina njih nisu ubedljivi u svom tumacenju. Zbog toga sto postoji kontradikcija izmedju nasih rijeci i nasih djela. Rahmetli Dervis Spahic, za kojeg nam je govorio prof. hfz. Spahic, nije vazio dzumom osim sto bi proucio hutbu na arapskom jeziku, preveo ajet i hadis i time bi sav njegov vaz bio zavrsen. Nista ne bi tumacio od islamskih propisa, osim sto bi za dva bajrama malo duze govorio, jer su i zene i djeca dolazili na bajram-namaz. Rahmetli Dervis Spahic i njemu slicna ulema, nasa dobra stara bosnjacka ulema, u mnogim situacijama nisu imali potrebe da vaze, da pricaju, zbog toga sto su oni prakticno zivjeli islam, jer su oni svojim zivotom, svojim prakticnim djelovanjem i ponasanjem svjedocili islam gdeje god su se nasli i nisu imali potrebe da objasnjavaju, da pricaju, za razliku od nas, od mene i od mnogih koji tumace islam, zbog toga sto nedostatak naseg prakticnog djelovanja moramo kompanzirati nasim jezicima, nasim vazovima, predavanjima i tome slicno.
-"[b]Deveto[/b]: podici cu Kur'an iz Mushafa." Kako se Kur'an moze podci iz Mushafa? zar nas ulema ne uci da nema sumnje niti u jedan harf, niti u jedan hareket (vokal). Pa kako ce onda Kur'an biti podignut? Ostat ce Kur'an, odnosno Mushaf napisan i nece biti sumnje niti u jedan harf, ali ce sadrzina Kur'ana biti podignuta, jer ce se mnogi Bosnjaci danas hvaliti koliko razlicitih stampi, izdanja Mushafa imaju u svojim regalima i kako su boje Mushafa prilagodili svojim regalima i vitrinama. A u isto vrijeme, na Mushafe je pala prasina i Bosnjaci i Bosnjakinje ih i ne doticu. Mnoge Bosnjakinje danas, koje nakon nekoliko mjeseci odluce da generalno ociste svoj stan ili kucu, za razliku od nasih majki i nena koje su to svakodnevno cinile, i nikada nisu legle da spavaju da kuca nije bila pometena, da nije cista i nikada nase majke i nene nisu bile iznenadjene, kazu: "Iznenadio me gost, pa mi je nepometeno i nemam hljeba i hrane da pocastim musafira." Kada dodje to vrijeme periodicnog ciscenja i pomijeranja trosjeda iza kojih su kontejneri smeca, onda dolazi problem kada se dodje do Mushafa, jer mnoge Bosnjakinje nikad u zivotu nisu dohvatile Mushaf. I onda, kad dodju do Mushafa, kad treba ocistiti prasinu, umotavaju mushaf u peskire i salvete da im se, ne daj Boze, ne bi sta desilo. A ne boje se da ce im se nesto desiti to sto su naredale sahane do plafona u kuhinji i sto se ne moze od prljavstine uci u mnoge nase kuce, nazalost. znaci, bit ce podignuta sadrzina Kur'ana, jer ljudi nece zivjeti po Kur'anu , po kur'anskim propisima,
-"...[b]i deseto[/b]: podici cu iman iz ljudskih srca",] odnosno, ljudska srca ce ostati prazna.

Kraj

(predavanje odrzano u Novom Pazaru; Nezim ef. Halilovic-Muderris)
0

Napisano

nevjerujem da ima iko da je ovo dosad procito ... previse je veliko mozda bi bilo bolje neke malehne " pricice" da stavimo Jemde bi neko cito :D poZz
0

Napisano

ako gledas ispocetka vidjet ces da su male pricice i da se ne postavljaju svaki dan.

osim toga na forumu nekad jednostavno nema nikog i teme se ne obnavljaju pa se nema sta i za pisati pa sjedes i procitas koju pricu ako ti je puno preleti pa ako ti koja zapne za oko procitaj :)

danas skrecem paznju na zadnju dodanu pricu tacnije predavanje...valjda ti nije previse :)
0

Napisano

Jedan od prija
0

Napisano

jako lijep tekst,poucan i fin za ispricati na nekom sjelu..

lejdi da te On nagradi s njime :)

daj jos koji txt...
0

Napisano

D
0

Napisano

[center][b]Pro
0

Napisano

Stari arap vec duze od 40 godina zivi u Chicagu u Americi. Ostario je i onemocao. Nesto mu se, jadniku prohtjelo da u basci i ove kao i predhodnih godina zasioje krompir, ali vec je puno star i nema snage za takav posao. Ima sina koji studira u parizu tako da mu je poslao e mail:"Dragi Ahmede, jako sam zalostan sto ne mogu zasaditi krompir u svome vrtu. Siguran sam, da si ovdje, ti bi mi pomogao, ali ti si tako daleko. Puno te voli tvoj babo." Ubrzo je starac dobio e mail od sina slijedeceg sadrzaja:"Dragi babo, ni u kom slucaju ne kopaj po vrtu. Tamo sam, naime, "ono" sakrio. Puno te voli tvoj Ahmed."
Nije proslo niti 10 sekundi, sjatila se americka vojska, marinci, FBI i CIA u kucu starog Arapa. Prekopali su cijeli vrt, svaki milimetar, no nisu nista nasli. Istog dana dobije starac jos jedan mail od sina:"Dragi babo, sigurno je tvoj vrt vec temeljito prekopan, tako da sad mozes zasaditi krompir. Nazalost, vise od toga nisam odavdje mogao uciniti. Voli te tvoj Ahmed"
0

Napisano

[u][size=3]Sabahski ezan[/size][/u] [url="http://kewser.net.dd7030.kasserver.com/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=45"]
[/url] [url="http://kewser.net.dd7030.kasserver.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=45&pop=1&page=0&Itemid=68"]
[/url] [url="http://kewser.net.dd7030.kasserver.com/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=45&itemid=68"]
[/url]

Nemoj spavati dok ne klanja
0

Napisano

Prvi nemiri
0

Napisano (edited)

Vrije Edited by auslanderka zauvjek bosanka
0

Napisano

bas nako nasa pricica :D

Muz i zena doselili u novu kucu. Preko puta njih, komsinica svako juto kacila ves da se susi. Svako jutro zena muzu ponavlja kako je kod komsinice prljav ves i kako je neko treba nauciti kako se pravilno pere.

Jedno jutro se zena probudila i pocela cuditi kako je neko komsinicu naucio da pere ves, jer je to jutro izuzetno cist.

Na to ce muz: Nije je niko ucio kako se pere ves, nego ja jutros ranije ustao i opr
0

Napisano

0

Napisano

Probudila sam se rano, po obi
0

Napisano

[color="#800080"]
Bio jedan bo
0

Napisano

Ta djevojka je bila moja komsinica, odnosno, od pocetka rata je doselila tu kod nas. Prije je zivjela sa starom nanom a roditelji su joj zivjeli i radili u Njemackoj. Bila je starija od mene 10 godina.

Meni je negdje bilo 12-13 kad je ona doselila a tad je bila jedna mlada, elegantna lijepa djevojka i iako je imala neke nedostatke na sebi, meni je uvijek djelovala dostojanstveno.

Nekih sam stvari o zivotu, naravno, kao mladji od starijih, naucila. Kako je dosao rat i okruzenje, uslovi su nas zblizili. Ne sjecam se tacno kako smo se zblizile, ali, definitivno smo se cesto druzile nakon mojih nekih 17 godina. Rat je bio u jeku. Mi smo podrum njene garaze, koristili kao skloniste i ona je ponekad sa nama tu obitavala. Spavali smo na betonu, pokriveni svakako, a ja sam obicno izbjegavala da tu spavam. Ostajala bih kuci, u prizemnom spratu i mislila da je to dovoljno.

Prelile smo navecer, dugo pricale, vodile raspravu sa njenom starom nenom, kojoj nisam mogla prici do da joj povladjujem. Tako me je zavoljela. Nisam je mogla nikako ubijediti da imam ne treba klanjati dva namaza, jer on prvi namaz klanja za pare dzematlijama a drugi bi tek trebao klanjati za sebe. I uvijek smo se doticale toga, nekad kroz salu, nekad ozbiljno.

Mimika, draga moja, je pocela da se interesuje za islam. ImAala je nekih problema, ja ne znam kako se ta bolest zove, ali saka na ruci joj nije radila i noga je malo u zglobu bila bolesna. Tako ona nije mogla sa mahalsskim curama u carsiju a i ja posto sam bila tu i tamo, nisam pripadala u ostalo drustvo. Tako su nas prilike spojile zajedno.

Poklonila sam joj Kur'an s prevodom, imala je jednu lijepu crnu haljinu, ucila sam je kako da se zavija, a njoj je to islo teze jer nije potpuno gospodarila rukama. Ja sam je bodrila, nikad je nisam gledala manje vrijednom. Tako bi se nekad mi navecer sastajale, ona bi obuci lijepu tu haljinu koju je cini mi se njenoj majci, za nju, poklonila kako kaze jedna Turkinja u Njemackoj.

Ucile smo, druzile se i pricale. Kako nam je rat omogucavao, dopustao i kako smo tad znale i umjele.

Kad sam zadnji put bila u Bosni, otisla sam da je posjetim mahsuz. Pozvonila sam i iznenadila je. Nije mogla da vjeruje da je nisam zaboravila. Zasto bih? Rat je prosao, pricala mi je o sebi, i mahsuz me izvela u potkrovlje da mi pokaze sobu koju ce 'da namjesti divanima, nabavila je i tarabuk, pa cemo mi da tu prelimo i ucimo ilahije kad joj ja dodjem.' Bila je vesela i sretna. Pricala mi je kako joj se mama vraca iz Njemacke i kako ce da se pokrije. Sto me pozitivno iznenadilo. Ta citav zivot je provela u Njemackoj, gospodja, odlucila se na hidzab.

Ta moja posjeta Bosni se desila zimi, sto nikad nisam isla prije, i nisam mnogo srela poznanica zbog hladnoce, ali nju jesam. Darivala mi je malu bebu tada i drago mi je bilo da sam je posjetila, posebno jer je ona zivjela sama u svome svijetu medju 4 zida.

Kad sam se vratila nazad, nije proslo mjesec, imala sam telefonski poziv da je moja Mimika imala udar, i da je preselila. Kako mi je tad bilo tesko.

Sanjala sam je ubrzo a ona meni dosla, pokrila se dekom i gleda u mene. Pitam je ja, 'hoces da ti sta proucim?' a ona kaze 'de'.

Nazvala sam joj majku i kazem joj tako, iako ona zna, da sadaku podijeli u njeno ime, a ona meni veli 'hvala ti Hana na svemu sto si ucinila za moju Mimiku. ti si Mimiku naucila 'la i lahe illellah a ona je mene.' Ti si zasluzna sa sve ovo. 'Ma nista teta, nema problema, da Allah ukabuli, ali imala bih jednu molbu...' Samo reci duso'... 'Molim te, sacuvaj mi solje iz kojih smo ona i ja pile kahvu u ratu.' Hocu, sacuvat cu ti ih.

Cesto je se sjetim, mnogi prijatelji iz rata su umrli u ratu, kad se sjetim da je Mimika umrla, zbog bolesti koju je nosila cijelog zivota, sjetim se da se i meni cas priblizio. Solje iz kjojih smo pile kahvu, nisu badava svjedocile nase vecernje sijelenje. Neko je naucio 'la ilahe illellah' i majku svoju na to upozorio. Iako je Mimika preselila Allahu, ona je i dalje tu, u mojim i dovama njene majke i bliznjih.

MOlim vas, sjetite se ove sestre, samice kroz cijeli njen zivot, jednom dovom da joj se dragi Allah smiluje i oprosti joj grijehe i uvede je u dzennet. Amin!

I nikada ne podcijenite pricanje o islamu, ma kako vama to minimalno izgledalo. Uz osmijeh, lijepu rijec, salu je i uspjeh. lijepa rijec, kazu i gvozdena vrata otvara.

Kako sad ici, majku joj posjetiti, pokrivenu sredovjecnu zenu a kcerke joj nema, i valja naci praznu sobu i odlozene solje za kahvu i prazno potkrovlje koje je cekalo na nasa prela i ucenje ilahija uz tarabuk. Mnogi su preselili Allahu, a ja samo prispijem na prazne sobe, sudbe li ja Rabb. Neka je ono 'la ilahe illellah' sto je poucila svoju majku bude sefa'at na sudnjem danu. Amin!

*Mimika je izmijenjeno ime.

[b]UcITELJ I UcENIK[/b]

Jednog dana ucitelj je upitao svoga ucenika: ,,Koliko si vremena proveo sa mnom?"
Ucenik odgovori: ,,Trideset i tri godine."Ucitelj ga upita: ,,
0

Napisano

Radi ono
0

Napisano

[quote name='PlaYeR' post='156886' date='Apr 20 2007, 20:42']nevjerujem da ima iko da je ovo dosad procito ... previse je veliko mozda bi bilo bolje neke malehne " pricice" da stavimo Jemde bi neko cito :D poZz[/quote]

Kao npr.
U jednom selu živio otac sa sinom i primarna njihova djelatnost je bila poljoprivreda tako da su vodili računa o svakom pedlju zemlje...a u tom selu je hodža graničio sa njima i svaki put kad bi on orao zemlju,preorao bi za jedan metar a sin bi svki put uzrujano rekao ocu:"babo hodža već prošao onu jabuku za metar" a otac kaže:"ma pusti sine nemoj da se čujemo po selu jer on je hodža i njemu će se svi prikloniti i vjerovati mu"...Slijedeće godine se desilo isto i sin je opet potužio se babi,a ovaj će njemu:"ma neka sine ima dragog boga on će njega kaznit"...mali nije bio zadovoljan sa babinim odgovorom i čekao je da hodža ode na munaru i prouči ezan za podne,prišuljao se iza leđa i podigao hodži noge a ovaj se sljuštio sa munare...Sutra na dženazi kaže otac njemu:"jesi vidio sine,šta sam ti govorio da će njega dragi bog kazniti" a ovaj njemu odgovara: " DA BABO,ALI DRAGOM BOGU TREBA I POMOĆI NEKAD"...
0

Napisano

SEJTANOVA ISPOVIJEST

Hazreti Musa Ibn Dzabel r.a veli, da je Ibni Abas rekao slijedece:

Sabrali smo se zajedno s Poslanikom, Muhamedom a.s. u kuci jednog ensarije. Iznenada je neko povikao: o stanovnici ovog doma, dozvoljavate li mi da udjem, jer mi nesto treba ? Boziji Poslanik tada rece: Znate li vi ko to zove i vise ? Prisutni ashabi rekose da ne znaju, i da to jedino zna Allah i Njegov Poslanik. Muhamed a.s. tada rece: To je prokleti Iblis ( sejtan), on trazi dozvolu da udje, pa hocete li mu dozvoliti? Hazreti Omer skoci na noge i rece: O Poslanice, dozvoli mi da izadjem i da ga ubijem, i oslobodim narod od te nemani. Pejgamber rece: Smiri se Omere, zar ne znas da je on od onih kojima je odgodjena smrt do Kijametskog dana. Nego otvorite mu vrata i neka udje jer on nije dosao svojom voljom. Pazite dobro sta ce vam reci i sta ce vam saopstiti. H. Ibni Abas r.a. nastavi: Vrata je neko otvorio, a on je vec bio medju nama. On bijase jedan coravi i golobradi starac. U bradi mu je bilo najvise sedam dlaka poput konjske grive. Oci mu bijahu izdreljene i razvucene. Glava mu je bila poput velikog slona. Zubi, ocnjaci poput svinjskih ocnjaka. Posto je usao rece: Esselamu alejkum o Muhammede. Esselamu alejkum, o muslimani! Pejgamber mu tada rece: Selam je Allahov, o prokletnice, a Allah daje selam kome On hoce. Obavijesten sam da nesto hoces i zelis, pa reci. o Muhammede, ja ti nisam dosao dobrovoljno, vec sam dosao prisilno - rece Iblis. A sta te je to natjeralo upita Pejgamber. Dosao mi je jedan melek od Gospodara pa mi je rekao: Svevisnji ti Allah naredjuje o Iblisu da odes Muhammedu, s postovanjem i uvazavanjem i da mu saopstis kako varas ljude i kako ih zavodis i skreces s pravog puta: Melek mi je jos rekao: Naredjuje ti Allah da mu sve istinito kazes sto te bude pitao, jer je Allah rekao: Tako mi moje slave i velicine, ako mu budes slagao jednu jedinu rijec, i ako mu ne budes sve istinu rekao, ja cu te sigurno pretvoriti u pepo koga ce vjetar raznijeti, a tvoje cu dusmane izvjestiti i time razveseliti: Pa evo sam ti dosao o Muhammede kako mi je naredjeno, pa izvoli, pitati sta hoces. Kada si obecao istinu govoriti, prvo mi reci, koga ti najvise mrzis? -upita Muhammed a.s. Iblis mu odgovori: Najmrze Allahovo stvorenje, o Muhammede, to si mi ti i svako ko je tebi slican. A koga jos mrzis? Iblis rece: Svakog moralnog mladica koji se posveti Allahu dz.s.. Koga dalje mrzis? Mrzim svakog ucenog poboznog covijeka, a uz to da je marljiv i ustrajan. Koga jos mrzis? Mrzim jos svakog onog koje pod tahretom( cista tijela,odijela,mjesta gdje boravi). Koga jos mrzis? Mrzim siromaha covijeka koji je strpljiv i izdrzljiv, koji ne kazuje svoje siromastvo niti se na to zali. A kako ti znas da je neko strpljiv? O Muhammede ako se neko tuzi na svoje jade i muke, onom ko je kao on- obicno stvorenje, tri dana uzastopno takvog covijeka Allah ne puisuje u strpljive svoje robove - odgovori Iblis. Koga jos mrzis? Mrzim svakog imucnog covijeka koji je zahvalan Allahu za svoje bogastvo. A kako ti znas da je neko zahvalan Allahu? Kada vidim da takva osoba uzima ono sto mu je od Allaha dozvoljeno a ostavlja ono sto mu je zabranjeno i trosi svoju imovinu u dozvoljene svrhe: A kako se ti ponasas i kako djelujes kada Moj slijedbenik stupi u namaz? Iblis rece: O Muhammede, kada tvoj sljedbenik stupi na namaz, mene spopadne groznica da se sav tresem i plamtim naizmjenicno: Zasto te spopadne takva muka? Iblis rece: Zbog deredze koji Allah daje nekom robu zbog obavljene sedzde. Kako se ti osjecas kada Moji slejdbenici uce Kur'an? Iblis odgovori: Kada oni uce Kur'an ja se topim kao olovo na vatri. A sta velis za Ebu Bekra? Iblis rece: Ebu Bekr me nije slusao ni prije primanja Islama, pa kako bi me slijedio kada je primio Islam. A sta velis za Omera? Iblis rece: Tako mi Allaha, kad god ga sretnem pobjegnem od njega, on je jako ljut i ja ga se bojim. A sta velis za Osmana? Ja se njega stidim kao sto ga se stide svi Allahovi meleki - rece Iblis. A sta velis za Aliju? Iblis rece: Kamo srece da ja od njega budem miran, pa da on mene ostavi kao sto sam ja njega ostavio na miru, ali on to nikako ne ucini, stalno me progoni. Muhamed a. S. Tada rece: Hvala Allahu koji je usrecio moj ummet, a koji je tebe ucinim nesretnim do odredjenog dana. Ali tada Iblis rece: Daleko je to, daleko je to, Mudammede. Gdje je sreca tvojih sljedbenika, kad sam ja jos ziv i necu umrijeti do Kijametskog dana. Kako se ti mozes radovati svom ummetu kad ja hodam po njima poput njihove krvi kroz njihove krvne sudove i meso, a oni mene ne vide. Tako mi Onog koji me je stvorio sve cu ljude zavesti, pobozne i pismene i nepismene, jedino priznajem d anecu moci nista Allahovim robovima koji su muhlisi. Pejgamber na to rece: A koji su to muhlisi kojima neces nista moci? Iblis rece: Zar ne znas o Muhammede da ko god voli i miliuje zlatnike i srebrenjake, ko god voli kapital, nije iskreni vjernik Allahu. Kad vidim covijeka a ne voli kapital a osim toga ne voli ni slavu ni hvalu, znam da je on pravi i iskreni vjernik, muhlis, pa ga ja ostavim na miru i ne navaljujem na njega. Zaista covijek, dok zeli kapital i karijeru i dok mu je srce vezano za ovozemaljske uzitke, on mi je pokorniji vise i nego bi vam mogao reci. Zar ne znas Muhammede da e ljubav prema mulu i ovom svijetu jedan od najvecih grijehova. O Muhammede zar ti ne znas da imam sedamdesethiljada sebi slicnih sejtana, i da svaki od njih ima po sedamdeset hiljada djece. Neke sejtane oporucim iskljucivo ucenim ljudima, a neke pak, oporucim starcima i staricama. Zar ti ne znas o Muhammede, da sam se ja lazno zakljinjao Ademu i Havi sa Allahom i govorio im: Tako mi Allaha, ja sam vas savjetnik i prijatelj. Sto se tice omladine, izmejdu njih i nas ne postoji nesporazum, a sto se tice mao djece, sa njima se mi igramo kako hocemo. Poneke sejtane ja specijlano zaduzim za pobozne ljude, pa sejtani njima dolaze sve dok ih ne prevedu da uzmu sebi cilj i zelju nesto drugo, osim Allaha. Kad to ovi ucine ja im unistim ihlas( iskrenost), a vjera im ostane jer mi tu nista ne mozemo, a oni vjeruju Allaha i jnemu robuju, ali bez ihlasa, a da to i ne znaju . Zar ti Muhammede nisi cuo za Berhisa Rahiba, koji je robovao Allahu sa ihlasom 70 godina, tako da je svojom dovom ozdravljao bolesne, pa ga ja nisam pustio dok on nije ucinio zinaluk, pa poslije toga ubio jednu osobu, i na koncu dok se nije pokafirio. To je onaj sto ga Allah spominje u Kur'anskom ajetu: Nemoj biti kao Iblis, koji zavodi covijeka da se pokafiri, a poslije rekne: Od tebe sam ja siguran, odricem te se, jer se zaista bojim Allaha, Gospodara svjetova. Zar ne znas o Muhammede, da je laz i nevjerstvo od mene i da sam ja prvi koji je slagao i postao nevjernik. Onaj koji laze je moj osobni prijatelj. Lazna zakletva je radost srca moga, a ogovaranje, klevetanje i prenosenje tudjih rijeci od jednog do drugog, to je moje slatko voce. A onaj koji se lazno zaklinje razvodom braka sa svojom zenom, govoreci joj pusti cu te, razvescu se od tebe, ozenicu drugu, pa makar bilo i u sali takav ce sebi svoju zenu brzo haramom uciniti. Takve ce se osobe oplodjivati i radjati sebi djecu, a ona ce im biti vambracna, krenut ce u dzehenem samo radi jedne rijeci kao sto je zakletva za razvod braka. O Muhammede, zaista ce tvoji sljedbenici odgadjati sa namazom, sat po sat. Kad god tvoj sljedbenik hoce da klanja ja mu pristupim i zabludjujem ga, govoreci ga rijecima, Ima jos vremena, zavrsi zapoceti posao pa onda klanjaj i sl. ja to sve radim dok ne uspijem odvratiti tvog sljedbenika, da klanja namaz na vrijeme. Ako me ipak tvoj sljedbenik savlada onda ga pustim dok ne stupi u namaz, a onda mu reknem, i navracam ga da se obazire lijevo i desno u namazu, pa kad to ucini, ja ga onda pomilujem po licu i ljubim ga medju oci i tad mu reknem: Vec si ucinio nesto sto nista ne vrijedi. Ti znas Muhammede, da oni koji se okrecu u namazu desno i lijevo da ih Allah takvim namazom udari po glavi. Pa ako s en eobazire u dzematskom namazu, ja ga tu ostavim i sacekam dok se ne pocne klanjati, tad mu ja naredim da zuri s klanjanjem, da se brzo spusta i dize u namazu, kao horoz kad kljuca zrnavlje. Pa, ako me tvoj sljedbenik i tu pobjedi, ja ga ponovo cekam da stupi u namaz u dzematu. Tad mu stavim uzdu, kao konju, pa mu dizem glavu prije njegova imama, i spustam prije njegova imama. Ti znas Muhammede, koji tako cini, da mu je namaz pokvaren i da mu Allah njegovu glavu toga casa pretvara u magareciju glavu i tako moze da ostane do Kijameta. Ako me i tu pobjedi, ja onda naredjujem da se igra i zabavlja u namazu pucketajuci prstima. Pa ako me i tu pobjedi, onda mu ja pusem u njegov nos, da bi on zijevao za vrijeme namaza, a onda moj sejtan udje u njegovu unutrasnjost, i na taj nacin se povecava ljubav z adunjalukom, pa on postaje pokoran meni. Pa, gdje je onda sreca, o Muhammede za tvoj ummet? Ja isto tako, o Muhammede, odvracam siromasne od namaza. Siromasnim govorim da oni nisu duzni klanjati namaz , te da su suzni klanjati namaz samo oni kojima je Allah dao bogatstvo. Bolesnicima govorim da ne klanjaju i da oni nisu duzni klanjati, to je duzan samo onaj koje zdrav. Kad ozdravis, onda naklanjaj ono sto si propustio. Tako ja navracam bolesnike da umru u nevjerstvu, Ako koji umre, a ostavi namaz u svojoj bolesti, susrest ce se sa Allahom, a Allah ce biti srdit na njega. O Muhammede, ako sam ti ista slagao i pervario, molim Allaha da me pretvori u pepeo. Pejgamber tada rece: Da li si ikad ista molio svoga Gospodara Allaha dz.s.? A Iblis tada rece: Ja sam molio svoga Gospodara za deset stvari i to :

1. Molio sam Allaha da me ucini sudrguom u malu i porodu od sinova Ademovih, pa mi je odredio da to budem. O tome govore Alahove rijeci: O Iblisu, budi ti sudionik njihov u imetku i djeci. Obecaj im sto god hoces. A sve sto sejtan obeca to je prevara. Molio sam da mi bude hrana svako jelo u kojem se zamjesala kamata i ostali harami. Molio sam ga da slobodno koristim imovinu kada ta imovina nije stecena Euzu-bismillom.

2. Molio sam Ga da ucestvujem u polnom opcenju sa svakim onim koji pridje svojoj zeni radi polnog opcenja, a da prije toga nije proucio Euzu i bismillu. Zaista sejtan polno opci sa takvim covjekom, pa djeca rodjena iz takvog braka su meni opkorna i poslusna.

3. Molio sam Ga da jasem na jahacim zivotinjama i drugim prevozima sa onim koji putujune trazeci ono sto je dozvoljeno, nego ono sto je haram. Tako, kad neko nekud podje radi harama ja mu se pridruzim prateci ga na tom putu. O tome govore Allahove rijeci u Njegovoj knjizi: Vozi se sa njima, idi sa njima, i kad se voze i kada idu pjesice.

4. Molio sam Ga da mi dadne kucu za stalni boravak, pa mi je dao kupalista, plaze i banje gdje se otkriva ono sto je za pokrit i razna smetljista i bunjista gdje se istresa smece i otpatci.

5. Molio sam Ga da stvori i dadne dzamiju, gdje cu sakupljati ljde, pa mi je dao pijace, kafane i carsije.

6. Molio sam ga da mi dadne jednu knjigu sa kojom cu pozivati Ademove sinove mome putu, pa mi je to ucinio davsi mi pjesmu.

7. Molio sam Ga da mi dadne ezan, sa kojim cu pozivati svijet, pa mi je dao frulu,svirale, svirku i muziku.

8. Molio sam Ga da mi dadne nekoga da spava i lijeze u postelju samnom, pa mi je dao pijanicu. Svaki onaj koji legne pijan u postelju neka zna da sam ga ja zagrilo, nek se ne brine.

9. molio sam Ga da mi dadne pomocnika u mome poslu, pa mi je dao ljude koji se pouzdavaju u svoju moc, uticaj, imovinu i svoju licnu volju.

10. Molio sam ga da mi dadne bracu i priajtelje pa mi je dao one koji traze svoj mal u grijesenju, kao sto kaze Allah u svom ajetu: Zaista su rasipnici sejtanova braca.

Nakon ovog Muhammede a.s. rece: Da mi nije potvrde od strane Allahove knjige, ne bih ti vjerovao. A Iblis mu tada odgovori: Muhammede, ja sam molio Svevisnjeg Allaha d aja vidim i gledam Ademove sinove, a da oni mene ne vide pa mi je to dao. Takodjer, dao mi je da mogu hodatii prolaziti kroz njihove krvne sudove poput krvi, pa ja po njima kruzim i vitlam kako god hocu u jednom casu. Meni je Allah rekao: Eto ti sto si trazio . Ja se time ponosim do sudnjeg dana. Sa mnom o Muhammede ima vise svijeta nego sa tobom. Vecina potomstva Ademova bit ce uz mene do Kijametskog dana. O Muhammede ja imam svoje jedno diejte kojem sam dao ime Tama koji se navali na oci svijetu da bi ih uspavao od nocnog namaza. Da nije tog sejtana, nebi bilo ljudi koji bi otisli na spavanje a da prije toga ne klanjaju jaciju. Isto tako, ja imam jedno dijete koje se zove Kuhejl(sarmadjija), koji zavarava, zamazuje surmom oci ljudima koji sjede sa ulemom, te za vrijeme dzume namaza i predavanja, kunjaju i zaspu. Iblis dalje rece:! O Muhammede koja god zena izadje na ucliu bez propisane odjece, jedan od sejtana zajase joj straga, a drugi joj se uvuce u njedra, pa se gledaocima hvali i uljesava i govori joj: Otkrij se, otkrij se, pokazi ukrase svoje. Pa kad to ucini, onda su sejtani zavrsili sovj posao.
Zatim Iblis nastavi: O Muhammede, ja ne mogu nikog licno zavesti, koga ja zelim i hocu ali ja stalno dosaptavam razne lose zelje, poslove i misli, bodreci na losa djela i prikazujuci ih lijepim i privlacnim. Kad bi zabludjivanje bilo u mojoj ruci, onda ja nebih nikog ostavio na Zemlji da kaze La ilahe illelah, ne bih dopustio da iko posti i klanja. Kao sto ti nisi vlasnik imana, nisam ni ja vlasnik zabludjivanaj. Kad bih iman bio u tvojoj ruci ti nikoga ne bih ucinio kafirom . Tada mu Muhammede a.s. rece: O oce gorcine, bili se ti pokajao i povratio Svevisnjem Allahu a ja ti garantujem dzenet?
Iblis odgovori: O Boziji Poslanice, emer je izrecen, kalem je osusen, o svemu sto ce biti do Sudnjeg dana. Slava Onome ko je tebe ucinio prvakom svih Poslanika i upravnikom dzennetlija, Koji te je odlikovao i odabrao, a Koji je mene ucinio predvodnikom dzehennemlija. Ja sam proganjani nesretnik. Ovo je moja posljednja ispovijest tebi i posljednje moje rijeci koje su istina. Zahvaljujem Allahu, Gospodaru svjetova. Allah je blagoslovio salavatom Muhammeda, Pejgambera majcinske naravi, njegovom rodu i ummetu. Selam svim Poslanicima. Hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova.

[right]Preuzeto iz ( Tenbihul-gafilin )
[/right]

[center][font="German New Roman"][size=4][color="#ffffff"][b]Vrste Sihra[/b][/color][/size][/font] [/center]
[center][b][font="German New Roman"][size=4][color="#ffffff"]Prijatelji[/color][/size][/font][/b][/center]
[indent] [/indent][center][size=4][color="#ffffff"]Ostalo[/color][/size][/center]
0

Napisano

Kad sam bila djete imala sam par knjiga, onako za djecu cak sam imala dvije nesto kao slikovnice, uglavnom islamske.
Interesuje me da li bi se tako nesto moglo sad naci kod hodze ili negdje drugo?
0

Registriraj se ili logiraj da bi komentarisao

Trebate biti član kako bi mogli ostaviti komentar

Registriraj se

Prijavite se za novi račun na Cazinski forum. To je lako!

Registruj se

Logiraj se

Već imate račun? Prijavite se ovdje.

Logiraj se sada

• Trenutno Pregleda   0 članova

No registered users viewing this page.