Jump to content
_women_

Sta Mislite?

Recommended Posts

komunizam je utopijsko ucenje i nikad nije u pravom obliku zazivio. titov komunizam je bio jedan od najboljih komunistickih rezima na svijetu, da se tako izrazim, i vjerujte da vlada toliko interesovanje za taj period, toliki broj ljudi se bavi izucavanjem tog vremena, istina, uglavnom stranaca. svima je fascinantno, osim nama samima, naravno, kako je jedan covjek poput tita uspio spojiti nespojivo, sto se dekazalo tacnim.
mi balkanci i do jucerasnji sljedbenici smo medju rijetkima koji samo negativno kritiziramo taj sistem.
za citav svijet bi mozda bilo dobro da se mogao uspostaviti politicki sistem izgradjen na nacelima komunizma ali onim izvornim a ne ovo sto namse desavalo i sto se desava.
ali upravo zato sto je to jedno utopijsko ucenje ono ne moze opstati.
sto se tice demokratije odnosno ovog oblika demokratijekod nas, mislim da bi bilo bolje da smo ostali u komunistickom rezimu, jer sta je nama ova demokratija donijela??????????
rat, ljudske zrtve, materijalnu stetu, psihicke posljedice na stanovnistvu, nezaposlenost, siromastvo, odlazak mladih ljudi iz zemlje i slicne stvari.ali uglavnom negativne. u komunizmu si ako nista drugo imao posao i neka radnicka prava koja danas nemas i mogao si prehranitisvoju porodicu a ne gledati kad ce se vlast sjetiti da ti udijeli malo sadake da kupis kruh djeci.
nacizam i fasizam su svakako negativne stvari koje su zadesile svijet, iako moram priznati da mi je fascinantno tosto jedan covjek uspije ubijediti milijune ljudi u svoju bolesnu ideju.
20 stoljece je stoljece u kojem se najvise govorilo o ljudskim pravima i demokratiji a u kojem su najmanje postovani

Nisam bila kad je bio Titov komunizam, ali kako cujem od starijeg naroda, svak bi htjeo da je tito ziv i da je titina vlada!!
Ja cujem dosta od ovih svaba ovde kad pricaju od Jugoslvije, da je kao tako bilo dobro i da je tourizam bio jak!!
I svak je rado iso na Godisnji odmor od ovih svabi posto je kao sto oni kazi najsigurnija zemlja bila!!! ;)

ALi sad Hitlorov komunizam mozes baciti cukama!!! <_<

za vrijeme tita smio si svagdje leci samo nista nisi smio reci
a sad smijes svasta reci al nesmijes svagdje leci (demokratija)

komunizam je teoretski vrlo dobro smisljeno samo jos niko ga nije sproveo onako kako je zamisljen da trebada bude (Tito je bio blizo ali nije mogo vjecno da zivi pa je posle svoje smrti u Jugoslaviji ostavio samo bombu koja je mogla da pukne svakoga casa i koja je nazalost pukla (ovo nazalost samo zbog poginulog Bosnjackog nanoda))

ja sam bio pionir i sad tek kad razmislim znam koliko se u skolama djeca vezala za ideologije jugoslavije

nakon tada 40 godina svake godine su se recitovale pjesmice
naknadna nastava Titovim stazama revolucije i to je nama bilo tako utrubito u glavu da smo bili ponosni sto smo Titovi pioniri

druze Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta neskrecemo

wesellam

Slazem se sa vama svima a s Bubamarom naro

Mi nikad nismo osjetili pravi komunizam To je bio vise blagi socijalizam a ne komunizam. Najvise se paznje pridavalo radniku i gdje je radnik bio na prvom mjestu.Nas se komunizam razlikovao puno od komunizma u drugim zemljama.Tito je bio vodja vrijedan spomeni covjek koji je uspjeo ostvariti nemoguce voli ga citav svijet.

Ja bas ne znam puno o tome nego ono sto citam.Ali cujem od starijih rijetko ko da se zali imao si platu na vrijeme, kolika tolika al je bila redovna mogo si otic gdje si htjeo. Vecina je njih bila u savezu komunista ali samo sto pojedinci se mjenjaju ko vremenska prognoza i odjednom pljuju po svemu tome i naklonjeni su novoj vlasti. To je ruzno covjek treba da ostane dosljedan svom misljenju.Ako si do juce postova Tita cjenio bio u savezu komunista, nemoj sad pljuvati po tome. Krajnje je neljudski huliti nesto sto si do juce dizao u nebo samo da bi se docepao stolice.

Ni jedan sistem nije savrsen i onaj je imao nekih svojih gresaka ali tako i ovaj nekad mi se cini da je sav ovaj sistem GRESKA..Demokratija slobodna zemlja. Jest vraga, ne mozes ostaviti cipela ispred vrata da ih nebi odnijeli, a kamol izaci vani u koja doba ti hoces.

a za hitlera ev citat iz nekog teksta knjige nisam sigurna ADOLF HITLER - VELIKA OBMANA NJEMACA I VELIKA TRAGEDIJA ZA COVJECANSTVO

Ma ja mislim da je najveci broj postova na temi politika i hisorija otisao na raspravu izmedju komunista i antikomunista, titinih i (ne)titinih...
ali sve je to rambo najbolje srocio... "cobane, vrati se, ovce tvoje ne mogu bez tebe"

Naravno da je u onom sistemu stosta bilo mnogo bolje uredjeno nego u ovome koji ja zove trulog kapitalizma ili nehumanog, a bilo je istavri koje nisu bile dobro uredjene, i tad si morao biti partijski covjek ako hoces da uspijes, i u onom se sistemu kralo, zaposljavalo po ko zna kakim linijama, nije bilo bitno da li treba taj radnik ili ne treba. Nisi mogao lako doci do dobrog auta, (osim golfa, ali kojeg su tad rijetki kupovali).
Ali imali smo sigurnost, zdravstvnu zastitu, socijalnu zastitu, kao sto neko gore rece mogao si spavati gdje god zelis od Vardara pa do Triglava.
Ljudi su bili zadovoljniji i sretniji i vise druzilo i pjevalo nek svih ovih poratnih godina. Ali ekonomska kriza, i budjeneje nacionalizma 90-tih su nazalost dovele nas do ovoga gdje smo danas, umjesto da smo napravili jednu normalnu tranziciju tog drustvenog vlasnistva u privatno uz postovanje svega onoga sto je bilo idealno u socijalzmu, poput ceske, madjarske, i drugih.

Kao sto je jednom napisao Senad Avdi

"Tito je krao ali je i dao, ovi kradu ali ne dadu"

Zivio Tito! :D

Komunizam je imao jednu veliku gresku a to je negiranje postojanja Boga.Ja im jedino to zamjeram a sve drugo je bilo u redu bar sto se tice bivse Jugoslavije.
Treba jasno odvojiti komunizam u Istocnim djelovima Evrope i nekih zemalja u Aziji kao sto su Vijetnam,S.Koreja,Kambodza i jos neke u kojima je komunizam dozivio propast od komunizma u Jugoslaviji.Kod nas se vise radilo o Socijalistickom samoupravljanju negoli o komunizmu.Tito je za vrjeme drugog svjetskog rata dokazao tko je i zasta se bore njegovi Partizani pa su na kraju i pobjedili boreci se za slobodu svih naroda Jugoslavije.Poslje zavrsetka rata Tito je imao nekih gresaka koje nije trebao napraviti kao sto su bili Blajburg i uvodjenje zadruznog sistema po pravilu svi rade i svi trpaju u jednu kasu pa kasnije se dijeli a zna se sta je svacije nije nicije pa su se u takvoj zadrugi najvise okoristili oni koji su bili najblize istoj.Tito nije pocinio gresku sto je u Blajburgu streljano toliko cetnika i ustasa i drugih izdajnika koji nisu nista drugo ni zasluzili vec je prvo trebao da im se sudi pa da se vidi koje kriv a ko nije jer sigurno je medju tim ljudima bilo i sirotinje koja pojma nije imala o zlocinima ali su ipak stradali zajedno sa istim onima sto su klali i ubijali sve odreda nebirajuci ko je ko.Tito je najbolji potez napravio sto se odvojio od tadasnjeg Sovjetskog Saveza uvidjevsi da Staljin i njihov komunisticki rezim nenude nista narodu osim zatvora,smrti,tuca i ubijanja.Zato je Tito okrenuo ledja Staljinu i napravio od Jugoslavije savremenu Evropsku zemlju sa Socijalistickim sistemom koji mi danas sve vise lici na Kineski sistem.Slobode koje je dao svojim narodima su bile jedinstven primjer u tadasnjoj Evropi i svjetu koji je bio podjeljen na dva bloka.Zahvaljujuci njemu mi smo u svjetu bili toliko priznati da sam izgovor Jugoslavija,Tito nam je otvarao vrata svagdje.Dovoljno je bilo pokazati crveni pasos na granici i niko te nista vise nepita niti ti trebaju kakve vize.Tito nam je stvorio imidz u svjetu a mi smo to sve bacili u smece nase istorije i neznamo to iskoristiti i dan danas.Doveli smo sebe u situacije da kada odes ngdje u svjet i kazes da si iz Bosne ili nekog drugog dijela bivse Juge da te stranci posmatraju sa dozom nervoze i postavljajuci ti cudna pitanja na koje normalan covjek nemoze ni da odgovori.Dovoljno je da dodjes na neku granicu i da pokazes nas pasos pa da te pretresu do gole koze i da ti postave hiljadu pitanja iz bojazni da si dosao da nesto ukrades,ubijes ili sta ja znam.Ko nam je sada dao takav imidz to svi znamo a trebamo se zahvaliti onima koji su se u ratu slikali sa Bin Ladenom pa smo dosli u poziciju da smo na listama kao oni Talibani ili oni Korejci.Tito je covjek koji je u dubini svoje duse i svoga srca imao razumjevanje za svakoga i ljubav prema svakom covjeku.On je bio najveci mirotvorac na svjetu a najzasluzniji je sto je Bosna uopste opstala kao drzava odnosno da je u to vrjeme dobila epitet republike.Upravo on je bio najveci prijatelj Palestinskog naroda koji se i dan danas bori za svoju slobodu a da je Tito i danas ziv on bi i dalje pomagao Palestinskom narodu kao i ranije.Tito je bio najveci sin nasih naroda odnosno nesto sto je Jugoslavija dala cjelomn svjetu.On je bio ponosan PARTIZAN,ANTIFASISTA,JUGOSLOVEN I HRVAT.

Gago kako mislis da se Blajburg nije trebao desiti? Sto mislis pod tim da se zlocincima nije trebalo suditi?
Cinjenicaje dami nismo imali komunizam nego socijalizam. Ali Gago socijalizam je prijelazno razdoblje iz kapitalizma u komunizam i nemozes reci da je u S.Koreji komunizam. To sto oni zovu komunizmom je isto sto i Talibani zovu vjerom i islamom. Koreja je totalno nastala na krivim temeljima i nema to nikakve veze ni sa komunizmom ni socijalizmom.

Gago kako mislis da se Blajburg nije trebao desiti? Sto mislis pod tim da se zlocincima nije trebalo suditi?
Cinjenicaje dami nismo imali komunizam nego socijalizam. Ali Gago socijalizam je prijelazno razdoblje iz kapitalizma u komunizam i nemozes reci da je u S.Koreji komunizam. To sto oni zovu komunizmom je isto sto i Talibani zovu vjerom i islamom. Koreja je totalno nastala na krivim temeljima i nema to nikakve veze ni sa komunizmom ni socijalizmom.

<{POST_SNAPBACK}>

sa ovom se recenicom slazem kod nas je bio blagi socijalizam!

CheGuevara procitaj sta sam ja napisao.Ja sam naveo da se u Blajburgu nije trebalo streljati bez sudjenja odnosno da su uz ustase i cetnike stradali i ljudi koji su mozda silom natjerani da idu sa njima ili su bili nepismeni seljaci i sirotinja koja pojma nije imala o cemu se radi.Naravno da je sve zlocince trebalo po kratkom postupku jer drugo nisu ni zasluzili.Sto se tice ovoga o S.Koreji takodjer sam naveo da komunizam u tim zemljama nije imao nikakve slicnosti sa komunizmom u Jugoslaviji jer kod nas je bio vid socijalistickog samoupravljanja a takav sistem da nas ima Kina koja u mnogo cemu lici na bivsu Jugoslaviju a da se nismo rapali mozda bi Jugoslavija prosla uspjesno u tome ekonomskom tranzitu odnosno da Jugoslavija zadrzi socijalisticko samopuravljanje i razvoj ekonomije u uzoru na razvijeni i moderni svjet.

Citao sam vasa misljenja od sviju i zalosno je da bas muslimani iz Cazina hvale komunizam,ali ne zamjeravam jer ste mladi da znate kakav je bio komunizam.
Pa zato pitajte starije sta je bilo 1950 u Cazinskoj buni koliko je muslimana ubijeno,protjerano za Srbac,odvedeno na Goli Otok, pa se onda upitajte zasto je toliko krajisnika po evropi otislo trbuhom za kruhom kad su se granice otvorilo poslije 60-tih godina.
Znate li da najvise krajisnika radi vani,od drugih muslimana koji su iz Bosne.
Sjetite se koliko je bilo fabrika u Krajini ili samo u Cazinu?
Cetkara, Zeljezara i Incel i tu su mogli biti samo zaposliti koji su bili clanovi partije,a ostali vani..a to je bila kazna od Tite.

Ja ne znam zasto kukate na drzavu kad je tek pocela ove godine da se naplaciva porez,prosle godine je uveden pdv a znate sta su komunjare radile poslije II svjetskog rata,da su krajisnici kupovali kukuruz i psenicu da bi mogli da plate porez i mnogo toga,a sto pojedinci kradu lovu od politicara to ima svugdje u svijetu i u evropi i u americi gdje vlada demokratija.

Molim Allaha da nas uputi na pravi put a zakloni od komunizma nacionalizma demokratije i ostali gluposti,a mi muslimani da se drzimo Kur

Citao sam vasa misljenja od sviju i zalosno je da bas muslimani iz Cazina hvale komunizam,ali ne zamjeravam jer ste mladi da znate kakav je bio komunizam.
Pa zato pitajte starije sta je bilo 1950 u Cazinskoj buni koliko je muslimana ubijeno,protjerano za Srbac,odvedeno na Goli Otok, pa se onda upitajte zasto je toliko krajisnika po evropi otislo trbuhom za kruhom kad su se granice otvorilo poslije 60-tih godina.
Cetkara, Zeljezara i Incel i tu su mogli biti samo zaposliti koji su bili clanovi partije,a ostali vani..a to je bila kazna od Tite.

Ja ne znam zasto kukate na drzavu kad je tek pocela ove godine da se naplaciva porez,prosle godine je uveden pdv a znate sta su komunjare radile poslije II svjetskog rata,da su krajisnici kupovali kukuruz i psenicu da bi mogli da plate porez i mnogo toga,a sto pojedinci kradu lovu od politicara to ima svugdje u svijetu i u evropi i u americi gdje vlada demokratija.

Molim Allaha da nas uputi na pravi put a zakloni od komunizma nacionalizma demokratije i ostali gluposti,a mi muslimani da se drzimo Kur

Tocno Snake.Ako su nasi ljudi morali ici trbuhom za kruhom 60-tih godina zasto onda omladina danas bjezi glavom bez obzira iz Bosne ako je ta demokratija i vlast SDA tako dobra????U ono vrjeme su ljudi vecinom isli u inostranstvo jer su bili neskolovani i nisu imali naki vid obrazovanja.Ja znam da je pocetkom osamdesetih kad se nasa omladina iskolala i kad je nasa Krajina bas u tom Komunizmu dosla do takvog stepena razvoja da je omladina sve manje razmisljala
o odlasku u inostranstvo posto se kod nas sve vise firmi otvaralo koje su uspjesno poslovale.Pored giganta Agrokomerca tu su bile jos i Zeljezera,Medic,Saniteks,Kombiteks,Gorenje,Rad Cazin i mnoge druge koje su zaposljavale hiljade mladih ljudih koji su imali perspektivu i neki bolji pogled na zivot.Dolaskom ove danasnje demokracije sve je to otislo u helac a pored Austrije,Njemacke i Slovenije nasa omladina danas ide jos dalje u Ameriku,Kanadu i Australiju a prema procjenama samo je od 1995.godine iz Cazinske Krajine otislo cirka 25.000 ljudi u bijeli svjet.Dali se neko bavi sa tim problemom ili dali vlast u nasoj Krajini kojom vlada SDA u zadnjih 15.godina uopste razmislja o zaustavljanju odlasaka mladih ljudi ili koliko vidim njih to uopste nezanima niti interesuje.Takvo stanje ce biti jos narednih 10-15.godina a dotle ce u bijeli svjet od svoje Domovine otici jos nekih 50.000 mladih Krajisnika ostavljajuci svoje najmilije uplakane majke da cekaju na njihov povratak ako ga zive uopste docekaju.

Tocno Snake.Ako su nasi ljudi morali ici trbuhom za kruhom 60-tih godina zasto onda omladina danas bjezi glavom bez obzira iz Bosne ako je ta demokratija i vlast SDA tako dobra????U ono vrjeme su ljudi vecinom isli u inostranstvo jer su bili neskolovani i nisu imali naki vid obrazovanja.Ja znam da je pocetkom osamdesetih kad se nasa omladina iskolala i kad je nasa Krajina bas u tom Komunizmu dosla do takvog stepena razvoja da je omladina sve manje razmisljala
o odlasku u inostranstvo posto se kod nas sve vise firmi otvaralo koje su uspjesno poslovale.Pored giganta Agrokomerca tu su bile jos i Zeljezera,Medic,Saniteks,Kombiteks,Gorenje,Rad Cazin i mnoge druge koje su zaposljavale hiljade mladih ljudih koji su imali perspektivu i neki bolji pogled na zivot.Dolaskom ove danasnje demokracije sve je to otislo u helac a pored Austrije,Njemacke i Slovenije nasa omladina danas ide jos dalje u Ameriku,Kanadu i Australiju a prema procjenama samo je od 1995.godine iz Cazinske Krajine otislo cirka 25.000 ljudi u bijeli svjet.Dali se neko bavi sa tim problemom ili dali vlast u nasoj Krajini kojom vlada SDA u zadnjih 15.godina uopste razmislja o zaustavljanju odlasaka mladih ljudi ili koliko vidim njih to uopste nezanima niti interesuje.Takvo stanje ce biti jos narednih 10-15.godina a dotle ce u bijeli svjet od svoje Domovine otici jos nekih 50.000 mladih Krajisnika ostavljajuci svoje najmilije uplakane majke da cekaju na njihov povratak ako ga zive uopste docekaju.

<{POST_SNAPBACK}>

Ma jasna stvar gago al de ti nekim ljudima objasni, dzabe mi tro

Moze moze... ja bih volio da meni neko zabrani da danas ucim ... sad to sto se meni danas "ne da" je druga prica  :D
a tak' je to i sa vjerom... fin im bio izgovor... ne daju komunisti

<{POST_SNAPBACK}>

NEMOJ DA SI UCIO DANAS :lol: JES cuo :D

Ima istine u tom tvom sto kazes. Nije svim bio to bas izgovor, ali velikoj vecini jest.A niko tebi ne moze zabraniti da ti ne vjerujes u jednog Boga i da ti svoju vjeru praktikujes.A tad je to bilo, ako si u savezu komunista onda nisi smjeo ici u dzamiju jesi ti smjeo ali da sakrijes,
a obicni gradjanin koji nije bio u partiji moga je da praktikuje svoju vjeru.

ovdje jos uvijek pojedini zale, staro perje je davno otpalo i umrijecete necete prezaliti majkku mu !!!

:lol:

ja ne znam da li pojedinci imaju bolji komentar od tog da vjera i komunizam nisu mogli zajedno.
komunizam je imao svoje ideje i svoju praksu, jedan dio toga je bio pozitivan drugi dio nije, kao i sve ostalo na ovom svijetu.
al slicnu situaciju imamo i danas, prije ljudi nisu

komunizam je imao svoje ideje i svoju praksu, jedan dio toga je bio pozitivan drugi dio nije, kao i sve ostalo na ovom svijetu.

<{POST_SNAPBACK}>

na klizistu se kuca ne pravi

ovdje jos uvijek pojedini zale, staro perje je davno otpalo  i umrijecete necete prezaliti majkku mu !!!

:lol:

<{POST_SNAPBACK}>

za

ja ne znam da li pojedinci imaju bolji komentar od tog da vjera i komunizam nisu mogli zajedno.
al slicnu situaciju imamo i danas, prije ljudi nisu