Jump to content
_women_

Djed Mraz (ne)postoji!

Recommended Posts

Inzinjerski pogled na Djeda Mraza. Ako i vi vjerujete u Djeda Mraza, slijedeci tekst ce vas u to definitivno razuvjeriti...

Na svijetu postoji otprilike 2 milijarde djece (osoba ispod 18 godina). Ipak, posto Djed Mraz ne posjecuje Muslimane, Hinduse, Zidove i Budiste, kolicina posla za Novu godinu se smanjuje na 15%, odnosno sveukupno 378 miliona djece (prema Saveznom zavodu za statistiku). Prema prosjeku od 3.5 djece po kuci, Djed Mraz mora posjetiti 108 miliona domova, ako pretpostavimo da u svakoj datoj kuci postoji barem jedno dobro djete.

Djeda Mraz ima oko 31 sat Nove godine za rad, zahvaljujuci razlicitim vremenskim zonama i Zemljinoj rotaciji, i ako pretpostavimo da putuje sa istoka na zapad (sto se cini logicnim). Tako dobijamo da Djeda Mraz posjeti 967,7 kuca u sekundi. Prema tome, za svaki dobar hriscanski dom sa dobrim djetetom, Djed Mraz ima oko hiljaditinu (1/1000) sekunde da zaustavi sanke, iskoci, uzme poklone, uskoci u dimnjak, napuni carape, nadje jelku, ostavi ostatak poklona pod jelkom, popne se natrag kroz dimnjak, uskoci u sanke i dodje do slijedece kuce.

Pretpostavljajuci da je svih 108 miliona stajalista jednako rasporedjeno po Zemlji (samo u svrhe naseg proracuna), govorimo o 1,24 kilometra razmaka od jedne do druge kuce; iz cega proizlazi ukupan put od 120,8 miliona kilometara, ne ukljucujuci Djeda Mrazove odlaske na WC ili pauze za jelo/pice. Iz navedenog proizlazi da je brzina Djeda Mrazovih sanki oko 1080 kilometara u sekundi (3200 puta veca od brzine zvuka!). Za poredjenje, najbrze ikad stvoreno vozilo, svemirska sonda Odisej, ide "svega" 45 kilometara u sekundi (162000 km/h), a normalan jelen najvise 24 km na sat odnosno 0,0066 kilometara u sekundi.

Teret na sankama je takodje jedan vrlo interesantan element. Pretpostavimo da svako djete ne dobije nista vise nego jednu jedinu kutiju Lego kockica srednje velicine (oko 860 grama). Tada je ukupna masa tereta na Djeda Mrazovim sankama nesto veca od 500 hiljada tona. Na tlu, normalan jelen ne moze vuci vise od oko 138 kg. Ako uzmemo da Djeda Mrazov leteci jelen moze vuci 10 puta vise, Djeda Mrazu bi trebalo oko 360 hiljada letecih jelena da povuku sanke. Masa tolikog broja jelena povecava sveukupnu masu sanki za oko 54 hiljade tona, odnosno za oko 7 puta mase Kraljice Elizabete (broda, ne vladarke).

Oko 600 hiljada tona putujuci brzinom od 1080 km/h stvara nezamisliv otpor vazduha - takav otpor kakav bi zagreijao jelene toliko jako koliko se zagrije svemirski brod koji ponovo ulazi u Zemljinu atmosferu. Prednji par jelena apsorbirao bi oko 14,3 kvintilijarde dzula energije u sekundi. Ukratko, taj par bi se, cim krene, pretvorio u nimalo lijep prizor zivih baklji, izlazuci jelene iza njih, i dovodeci do lancane reakcije u kojoj bi svih 360-ak hiljada jelena izgorilo za oko 4,26 hiljaditina sekunde, odnosno tacno na vrijeme da Djeda Mraz dodje do pete kuce na svom putu.

Djed Mraz bi, kao rezultat akceleracije (ubrzanja) sa 0 km/h na 1080 km/h u hiljaditini sekunde, bio izlozen akceleracijskoj sili 17,5 hiljada puta vecoj od one malog g, tj. 175000 m/s². Djeda Mraz mase 115 kg (sto je vrlo malo za Djeda Mraza) bio bi prikovan za kraj svojih saonica sa 1984906,9 kilograma sile, sto bi mu trenutno smrvilo kosti i organe pretvarajuci ga u kasastu ljubicasto-crvenkastu tekucinu.

Prema tome, ako je Djeda Mraz ikada i postojao, sada je sigurno mrtav.

djed mraz ne postoji :crybaby::crybaby::crybaby:

Djed Mraz bi, kao rezultat akceleracije (ubrzanja) sa 0 km/h na 1080 km/h u hiljaditini sekunde, bio izlozen akceleracijskoj sili 17,5 hiljada puta vecoj od one malog g, tj. 175000 m/s

U djeda mraza vjeruju mozda samo djeca od dvije godine.
To su samo babije price :) bio sam isto mlad i jos sam mlad ali nisam vjerovao u tu glupost.Puno djeca gledaju filmova zato je to,,hehe :)

ama ko mi je prije donosio poklone nije valjda da su me varali

a sta ako se vrijeme zaustavi dok on ne podijeli svima poklone :) ima djeda mraza,ja ga vidio svojim plavim ocima,vi lazete sve :)

ama ko mi je prije donosio poklone nije valjda da su me varali

<{POST_SNAPBACK}>

eto zilho prevarali su te nazalost :lol::lol: jedino ako nisu tvoji koga podplatili da ti se spusta niz dimnjak,uhh treba se popeti na onu tvoju kucerinu ehehhehe :lol:

Mene je ovo stvarno emocionalno potresno tesko je prihvatiti tu istinu da nema djedice :( nisam sigurna oculi vise moci slaviti novu godinu kako su ti naucnic fuj sram ih bilo :angry:

povratak djeda mraza,eto donosicu vam ja poklone :lol:

povratak djeda mraza,eto donosicu vam ja poklone :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

onda si ti bio onaj

Moja Darija ima DVD s djedom mrazom u vrticu, ko kaze da ne postoji, da ga ja cujem, sta cu djeteu reci... he he...

djed mraz moze biti kad na sjeda padne mraz
il kad se djed smrzne ko p...
il kad se preziva Mraz
vjerujem da negdje postoji jer ako postiji sve ostalo ima i djeda mraza

jel to onaj sto je zeleno-bijelo odjelo trebao da nosi :)

<{POST_SNAPBACK}>

Na engleskom je, ali nije te

ja znam da rajder vjeruje u djeda mraza,imam slike kao dokaz,sjecas se rajdere ?

p.s

kan se tudjih obicaja

Cuo sam da ce Bin Laden djeliti paketice ove godine.

<{POST_SNAPBACK}>

haha najjaci komentar :lol::lol: :lol:

Ja mislim da je to nesto ljepo za djecu kad vjeruju u djeda mraza i kad ima tu malo te fantasie!!! ;)
Ja sam evo sve do sad vjerovala da postoji!!! Sto si to vilena stavila, pa sto si me toliko razocarala? Pa imas li ti ikako dusu? :)
Eh bas ti hvala vilena :(

ja sam bila djeda mraz prosle godine trebala mi dva jastuka u uniformu :D
al sam djecu rasplakala i rekla sam nikad vise ja necu biti djeda mraz :D

a da znate da djeda mraz je nekad davno ppostojo
jedan bogati covjek u turskoj koji je djelijo poklone djeci
po tome je navodno izmisljen djeda mraz :unsure:tako ja cula nane mi :unsure:

Ovaj text je dokaz da onaj pravi djed mraz iz price ne moze postojati.
Ali djed mraz ipak moze postojati samo sto nece posjetiti 2 milijarde djece za jednu noc i nece imati novca da kupi svima poklon .... sve ostalo je izvedivo. :) ;)

ma jok djeda mraz ne postoji moralisu naci nacin da djeci posole pamet....a da pravi kao u prici postoji sigurno ne..

Ovo sve stima ako bi Djed Mraz bio obican covjek. Ali kaze se da je on bio davno svetac. I ja imam jedno pitanje sad:

Sta ako je Djed mraz bio ili jest tako mocan da se ekspandira u 100.000 hiljada tjelesnih slicnih oblika i tako da moze biti na 100.000 razlicitih mjesta u isto vrijeme?
Tada bi mogao odraditi sve to puno lakse, odnosno sto hiljada puta lakse!?

ja vjerujem vise u vjeru neg u skolu...
i mnogo stariji ljudi kao takodje moja mama su mi pricali daje djeda mraz izmislit po tom turcinu davno nekad koji je ima vise neg drugi u to vreme i uvjek je volio i davo djeci...i medjutim kad je on umro nstali su to i izmisli ga na taj nacin..zasto onda ne postoji djeda mraz u svakoj vjeri zasto se kodnas za bayram daju pare i pokloni zato sto je taj turcin to cinijo a kodnji leti svetec vise krova de majket vjerujete u bajke

ja vjerujem vise u vjeru neg u skolu...
i mnogo stariji ljudi kao takodje moja mama su mi pricali daje djeda mraz izmislit po tom turcinu davno nekad koji je ima vise neg drugi u to vreme i uvjek je volio i davo djeci...i medjutim kad je on umro nstali su to i izmisli ga na taj nacin..zasto onda ne postoji djeda mraz u svakoj vjeri zasto se kodnas za bayram daju pare i pokloni zato sto je taj turcin to cinijo a kodnji leti svetec vise krova de majket vjerujete u bajke

vjeruj ti cemu hoces... a kad si imala 4-5 godina, da ti je mama rekla da djeda mraza nema... ti bi plakala...

postojao on ili ne postojao... ima u toj svoj prici necega lijepog, koje, vjerujem niko svojoj djeci nebi volio uskratiti.... zato, neka djeda mraza...