Jump to content
_Gost1

Alija Izetbegovic

Recommended Posts

[quote name='Falcon' post='308772' date='03.02.2009, 12:08']Sto je plakala, da nije bio u autonomasima :huh: Plakale su i druge majke, ali nije on razlog tog placa niti se moze smatrati krivcem za rat kojeg je nastojao izbjeci i svakako nije zelio. Mislim da se s tim slaze cak i Vento. Njegova krivnja sastoji se u tome sto je bio u to vrijeme i na tom mjestu u vrijeme jednog procesa koji se nije mogao izbjeci a ciji su pokretaci bili drugi.[/quote]

de sad se odluci vise autonomas ili komunjara ili srbin vise ni ja sam ne znam sta sam na ovom forumu...

jes jes pokusavao izbjeci sigurno... <_<

[quote name='Incubus' post='308778' date='03.02.2009, 12:29']de sad se odluci vise autonomas ili komunjara ili srbin [b]vise ni ja sam ne znam sta sam na ovom forumu...[/b]

jes jes pokusavao izbjeci sigurno... <_<[/quote]

Drag insan :^^:

a pitanje je u smislu da se "prav" čovjek morao samo Cetnika bojati...

Dragi gradjani i narode BiH,mirno spavajte rata biti nece.Za rat je potrebno dvoje.(a nas ima troje).To sto se desava u HR to se nece prenijeti na BiH mi to necemo dozvoliti.A.Izetbegovic februar-mart 92.

[quote name='beeman' post='308820' date='03.02.2009, 15:16']Dragi gradjani i narode BiH,mirno spavajte rata biti nece.Za rat je potrebno dvoje.(a nas ima troje).To sto se desava u HR to se nece prenijeti na BiH mi to necemo dozvoliti.A.Izetbegovic februar-mart 92.[/quote]

i jel rahmetli Alija Izetbegović po tebi odgovoran za rat u BiH ?

[quote name='lucky' post='308823' date='03.02.2009, 16:28']i jel rahmetli Alija Izetbegović po tebi odgovoran za rat u BiH ?[/quote]

Lucky, zbog te izjave je ubijeno daleko vise ljudi nego bi bilo da se krenulo u naoruzavanje i pripremanje odbrane. Zbog te greske su ljudi nenaoruzani hodali u Kljucu i Prijedoru dok je gorila istocna Bosna. To je bila glupost i greska nebeskih razmjera.

[quote name='Falcon' post='308827' date='03.02.2009, 15:33']Lucky, zbog te izjave je ubijeno daleko vise ljudi nego bi bilo da se krenulo u naoruzavanje i pripremanje odbrane. Zbog te greske su ljudi nenaoruzani hodali u Kljucu i Prijedoru dok je gorila istocna Bosna. To je bila glupost i greska nebeskih razmjera.[/quote]

Falcon, grijesis da su ljudi bili nenauruzani ... bili su nauruzani onoliko koliko je bilo moguce ...
a pitam ljude koji ime rahmetli Alije Izetbegovića stavljaju uz imena ratnih zlocinaca i da je odgovoran koliko i oni za rat u BiH jer je do zadnjeg pozivo na smirivanje i nije sirio mrznju ...
druga je stvar sada pametovati sa ove tacke gledista da se je moglo naoruzati bolje ... sigurno jeste ... al jel to bilo ostvarivo u stvarnosti je pitanje ... i sada kada citam postove pojedinih koji bi na prvi znak pobjegli glavom bez obzira i bez ikakvog su patriotizma ... zatim ako ko ima drugacije misljenje od njega on je nepismen i glup itd ... sjetih se sada tvog rahmetli strica koji je otisao pred sam rat vani ali kada se zaratilo vratio se pjesice preso preko sao krajine ... dali danas ima ijedan forumas na ovom forumu da bi to uradio (falconov rahmetli stric je maloljetan dosao sa puskom da se bori ) ... ja ga nemogu vidjeti na forumu ...

[quote name='lucky' post='308836' date='03.02.2009, 16:46'][b]Falcon, grijesis da su ljudi bili nenauruzani [/b]... bili su nauruzani onoliko koliko je bilo moguce ...
a pitam ljude koji ime rahmetli Alije Izetbegovića stavljaju uz imena ratnih zlocinaca i da je odgovoran koliko i oni za rat u BiH jer je do zadnjeg pozivo na smirivanje i nije sirio mrznju ...
druga je stvar sada pametovati sa ove tacke gledista da se je moglo naoruzati bolje ... sigurno jeste ... al jel to bilo ostvarivo u stvarnosti je pitanje ... i sada kada citam postove pojedinih koji bi na prvi znak pobjegli glavom bez obzira i bez ikakvog su patriotizma ... zatim ako ko ima drugacije misljenje od njega on je nepismen i glup itd ... sjetih se sada tvog rahmetli strica koji je otisao pred sam rat vani ali kada se zaratilo vratio se pjesice preso preko sao krajine ... dali danas ima ijedan forumas na ovom forumu da bi to uradio (falconov rahmetli stric je maloljetan dosao sa puskom da se bori ) ... ja ga nemogu vidjeti na forumu ...[/quote]

Lucky, vjeruj mi na rijec da dokumenti i izjave ne lazu. Nisu bili naoruzani, niti se pristupalo naoruzavanju pa ni lovackim puskama zbog te izjave sve dok nisu krizni

[quote name='lucky' post='308823' date='03.02.2009, 15:28']i jel rahmetli Alija Izetbegović po tebi odgovoran za rat u BiH ?[/quote]

Za ono sto se spremalo BiH i sto joj je bilo zapisano od SANU pa dalje ,nije niti moze biti odgovoran.Dakle za nametnuti rat Alija ni niko iz rukovodstva SDA nije kriv,kao niko unutar BiH PROBOSANSKI orjentiran,NE PROBOŠNJAČKI.
Ali da je kriv za vodjenje nezrele politike BOŠNJACKOG naroda u odredjenim trenutcima prije,za i poslije rata jeste.Pa te posljedice trpimo i danas.
Mislim da sam ti odgovorio iskreno sta ja mislim,a na tu temu mozemo iskreno diskutovati nadugacko i nasiroko u ovoj ili novoj temi.

[quote name='lucky' post='308836' date='03.02.2009, 10:46']Falcon, grijesis da su ljudi bili nenauruzani ... bili su nauruzani onoliko koliko je bilo moguce ...
[b]a pitam ljude koji ime rahmetli Alije Izetbegovića stavljaju uz imena ratnih zlocinaca i da je odgovoran koliko i oni za rat u BiH jer je do zadnjeg pozivo na smirivanje i nije sirio mrznju ... [/b]
druga je stvar sada pametovati sa ove tacke gledista da se je moglo naoruzati bolje ... sigurno jeste ... al jel to bilo ostvarivo u stvarnosti je pitanje ... i sada kada citam postove pojedinih koji bi na prvi znak pobjegli glavom bez obzira i bez ikakvog su patriotizma ... zatim ako ko ima drugacije misljenje od njega on je nepismen i glup itd ... sjetih se sada tvog rahmetli strica koji je otisao pred sam rat vani ali kada se zaratilo vratio se pjesice preso preko sao krajine ... dali danas ima ijedan forumas na ovom forumu da bi to uradio (falconov rahmetli stric je maloljetan dosao sa puskom da se bori ) ... ja ga nemogu vidjeti na forumu ...[/quote]

Ako Alija Rahmetli nije sirio mrznju zasto ga onda i dan danas veliki broj Srba, Hrvata a i Muslimana (Krajisnika) mrzi? Lucky, ja razumijem tvoju ljubav i postovanje prema bivsem predcjedniku i lideru muslimana ali ne mogu prihvatiti cinjenicu da je on cist kao suza i da nije odgovoran za rat i da nije ratni zlocinac. Ja sam bio u NO ZB i nikad, ponavljam nikad nisam rekao da je Babo cist kao suza i da nije odgovoran za nas medjumuslimaski sukob. Sve zlocine koje su pripadnici NO ZB pocinili Fikret Abdic kao vrhovni komadanat je odgovoran i zato je osudjen i lezi u zatvoru. Znaci sasvim je logicno da je Alija Rahmetli odgovoran za zlocine pripadnika Armije BiH, zlocina je bilo to svi znamo.
Sirio je mrznju jer nelogocno je govoriti o drzavi sa tri naroda i boriti se za nju a tvoja Armija tekbira i kaci tespihe i zelene trake i pjevaju mi smo vojska Allahova [u]za Islam se borimo.... [/u][b][/b]..... Isto tako sirio je svojom politikom mrznju izmedju nas Krajisnika isto kao i Babo i zato su obadvojca odgovorna za nas sukob......

Treba biti iskren i realan a ne slijepo pratiti i velicati ideale...

[quote name='lucky' post='308836' date='03.02.2009, 15:46']Falcon, grijesis da su ljudi bili nenauruzani ... bili su nauruzani onoliko koliko je bilo moguce ...

Vidis lucky ja sam forumas koji je ratovao od B.Krupe aprila 92.pa do februara 96.g.ali dozvoli da i pored toga imam svoje misljenje.Evo sam si naveo jednu situaciju tada pogresne politike po bosnjacki narod,kad kazes da je Alija smirivao situaciju i pozivao na sabur.E vidis vec tada su bili torovi i Aliju je tada slusao samo Bosnjacki korpus,dok su Karadzica slusali svi Srbi u BiH,a Hrvata Hrvati.Zna se na sta je pozivao Karadzic,a ni Hrvati nisu bili cvjecke.Dakle Bosnjaci su u tom momentu bili kurbani.E sad ti meni odgovori je li to jedan primjer pogresne politike ili nije.

[quote name='Clark Kent' post='308485' date='02.02.2009, 16:40']Ma bas je dobro sto nas niko nije slusao. BiH cvijeta i nema bolje drzave od nje.. :unsure:
Hvala Bogu sto tebe niko ne slusa...... <_<[/quote]
vjerovatno cvijeta jer ju je fikret raturio sa cetnicima,kako ste naivni pa sve kasarne su bile dok se u hr ratovalo vec pod strazama da se nelapi oruzje od strane bosanca a vi sad okrivljujete sto se nije imalo naoruzanja,pa dovoljno da smo odbranili se protiv svih onih kasarni koje su bile pune naoruzanja i koje su se ukopavale dok su govirili cuvace vas JNA,bitno je da nema autonomije a Bosne ima koliko toliko nismo istrjebljenji a vi neki ako vam nepase gutajte kao sto gutaju svi.. :)

[quote name='Clark Kent' post='308888' date='03.02.2009, 18:53']Ako Alija Rahmetli nije sirio mrznju zasto ga onda i dan danas veliki broj Srba, Hrvata a i Muslimana (Krajisnika) mrzi?

Treba biti iskren i realan a ne slijepo pratiti i velicati ideale...[/quote]

Pa sad malo je i razumno da ga mrzi kad im je zivotni san unistio..
Kako Milosevicu,tako prevrtljivom Tudjmanu,tako i izdajniku bosnjackog naroda Fikretu Abdicu.
Da ga mrze toliko Krajisnici nebih rekao,frakcije ideologije rah.Alije Izetbegovica nikako ne silase sa vlasti,dok suprotne strane samo sanjau i iz opozicije pokusavaju gadjati,blatiti i udarati po covjeku koji je vise uradio nego ijedan bosnjanin do tada(tu realnost ne moze niko izbrisati)..

p,s Sto se tice ideala,bar znam da nisam jedan od onih koji se kad treba pozivaju na Platona i njegove misli"Da samo mrtvi vide kraj rata",ili eventualno na cetnika boru corbu "za ideale ginu budale",a bio je julovac godinama poslije rata :lol: :)

[quote name='beeman' post='308883' date='03.02.2009, 17:38']Za ono sto se spremalo BiH i sto joj je bilo zapisano od SANU pa dalje ,nije niti moze biti odgovoran.Dakle za nametnuti rat Alija ni niko iz rukovodstva SDA nije kriv,kao niko unutar BiH PROBOSANSKI orjentiran,NE PROBO

[quote name='lucky' post='308950' date='03.02.2009, 20:51']cjenim tvoje misljenje i u velikom djelu se slazem s tobom ...

stvarno nikad nisam nikom zelio zabraniti da ima svoje misljenje ... drago mi je da si ziv i zdrav ... nadam se da nisi ranjavan i da ako si ranjavan nije neka posljedica ostala po tebe ...

ali da ti kazem ja rahmetli Aliju Izetbegovica nedizem u zvijezde ... on je covjek bio kao i ja i ti od krvi i mesa ... vodio je politiku kako je najbolje mogao... al u tom periodu nismo imali boljeg covjeka za voditi ovu drzavu i cijom politikom je ova drzava opstala u avnojskim granicama ... zatim drago mi je da si iskreno napiso da nemislis da nije kriv za rat kao sto neki ovuda pisu ... osudjujes njegovu politiku odnosno neke poteze koje vuko da su se mogli bolje i to si upravu ...al opet cu se ponoviti, iz ove perspektive kada se gleda bilo je puno pametnijih poteza koji su se mogli povuci i bilo bi sigurno drugacije ... al nazalost nisu,vec vuceni su najbolje moguci potezi u to vrijeme na osnovu raspolozivih informacija ...[/quote]

Pa dobro lucky,mi sebi mozemo svasta dopustiti pa i propuste i greske,ali politicar u tako sudbonosnim trenutcima za svoj narod nesmije raditi greske koje kostaju vlastiti narod.Dakle ne bi se slozio kad kazes mi sa ove vremenske distance procjenjujemo.jer znali smo i u ratu i poslije o razgovorima o preseljenjima,pa na tom bosnjackom saboru kad su Srebrenicani napustili skup zbog otvorenog Alijinog pitanja da se presele u Vogoscu,tu ga je i Tunjo osudio.Mene licno najvise kod Alije smeta sto je Krajinu rjesavao na takav nacin.Zna se dobro koga je slao u ratu u Krajinu da miri narod.Poslije njih krvoprolice.Ja se inace licno bojim kad nas dodju Sarajlije da mire.Sutra pocinju frcati glave.To se kroz istoriju pokazalo.Sta nam misli Sarajevo vec i ptice na grani znaju.Ta politika mi smeta,a Alija je jedan od te politike.A mi ko pravi hajvani se izmedju sebe glozimo jesu li oni tamo u pravu,i preči nam je svaki dosljo i onaj tamo u Sarajevu nego komsija i sumjestanin.Toliko su nas zatrovali raznim ..........izmima,da nemamo ni malo respekta prema komsiji ako je on iz druge partije ili drukcije misli.To sepotvrdjujei ovde na forumu.Pa vidis ovih bombasa i jastrebova koji prospaju demagogiju koju neko ne vari.I ako je ne vari on je komunjara,kaurin,partizan,cetnik,jos ako mu argumentovano odgovori onda ne postoji naziv za takvog.A da sam u pravu sta nam Sarajevo misli dokaz ti je u koju nas regiju svrstava Alijin nasljednik i njagova stranka komplet,jer covek ima podrsku.

[quote name='bosnjaknp' post='308675' date='03.02.2009, 00:39']No djevojko imal idje nekih dokaza za ove tvrdnje ?
E pa nerealno je sad da svi interes mogu naci pojedicno,svi ste to vi tada znali,a sad posto neko nema onda slijedi ovo sto slijedi,hajd da udaramo.
Sto tvoj babo,ovaj ili onaj nas nesretnik Sefer nije preuzeo odgovornost onda,ne 1990 nego i mnogo prije,nego su pola svoga zivota svima vama roditelji bili u savezu komunista pa onda bi malo i kajmaka da zakace,hehe pa to ne ide tako..
Ko je reskiro nek je i dobio,a kad je puklo znalo je sta se moralo raditi,bolje nego da si cekala neko u kuci da ti upadne,nego se izorganiziras lijepo u sastavu redovne i jedine legitimne armije suverene drzave BiH.

[font="Arial Black"]Sad sebi postavljam pitanje i u neodoumici sam :D ,da li ste vi ljudi i dalje bili da ostane ona Jugoslavija ?![/font]
Bratsvo jedinsvo,ma za dzabu vam je ljudi kad drugi nisu htjeli volite se vi i dalje,slavite tudje slave,praznike,odrzavajte bratsvo jedinsvo sa komsijama,nisu oni vas htjeli,oni su imali cilj i planove sa vama,vi ste slijepo gledali u polupraznu kasikicu i trazili kad bi oni bili raspolozeni da vam daju djelic kruha a plus su vas desetkovali,e tu je globalni nas problem ovog bosnjackog naroda,tezi pojedinacnom i ne mrda iz mjesta...

p,s Nije lijepo pljuvati mrtvog covjeka,pljuni prvo u Titu bar,takodjer lijepo prihvatati propagandu bosanskih srba i rah,predsjednika svrstavati u neuzubiAllah zlocinca,tu se srce onda puni dusmaninu i zadovaljan je vama,a Allah dz,s nece biti zadovoljan vama i vasom srzbom.[/quote]

XXXXXXX Jesi li slucajno Augustin Aurelije pa znas o svemu svasta?Nek ja gorim u 1000 dzehenema,ne mijesaj vjeru i politiku jer nemaju nista zajednicko,ali ja cu napisati sto hocu,izmedju ostalog,malo vise poznajem Kuran od tebe pa se usudjujem pisati ali i to nema veze s vezom.Nije grijeh pisati ni pricati niti biti gnjevan na nepravdu i sramotu,vjerovatno to znas.A ti kad si tako veliki musliman vjerovatno znas i to da se ne trebas mjesati u tudji zivot i tudje grijehe,svako ce zaradit sto je zasluzio,pa beri brigu svoju svojim rukama. Ova tema nije jugoslavija i nemoj o jugoslaviji vec o aliji ...Necu da pljujem u Tita i tacka jer nisam pametna kao ti da pricam o necemu o cemu pojma nemam...Ja pisem o onome sto znam.Mogu li ja u stomak skakati svojim roditeljima prvenstveno ocu koji nije bio pohlepan kruha a kamoli ostalih materijalnih stvari sto je uzeo pusku u ruku zbog koje sam se ja igrala cahurama metaka i gelera za razliku od onih koji su imali barbike i klikere? Neka me. Nije moj caca bio ni u kakvom savezu komunista a bilo bi mozda bolje da je bio.da je cemu valjao taj Alija,drzavno uredjenje bi bilo stabilno.Sta ti imas ovdje? Nemas nista.Volim ovu drzavu ali nisam zadovoljna i kivna sam na sve okolo.Recimo,Kljuc nema ni sud,ni bolnicu valjanu pa ni skolu cetverogodisnju osim gimnazije..Na fakultetu te niko ne jebe ni za suh orah jer ih boli kita sto student ceka 5h da preda prijavnicu za ispit i jos mnogo stvari bih ti navela...
S obzirom na to drzavom upravlja banda i djubrad,ti branis aliju,ok.E kad ti znas to sto znas i ne vjerujes meni i vecini onih koji su popljuvali davno crklog predsjednika,odi u Sarajevo pa pitaj ali ne inzinjere,gospodu i clanove predsjednistva vec beskucnike,invalide,borce...Lahko ces ih prepoznati,imaju 30godina cak ima i starijih,imaju bijelu kosu,tugu u ocima,nemaju sta jesti..A kad bi se sjecanja mogla jesti,vjerujem da bi bas ti ljudi bili najpretilniji.
uopce nisi upucen,cestitam ja svakome praznik,vjera nema veze s onim sto je bilo samo su je oni upetljali u jebenu politiku.Jeli hanukah kriv ratu,Bozic,bajram i sta ja znam jos? Ne.Nije se sve zakacilo sa Srbima iz srbije vec sa srbima iz bosne..Vise imam prijatelja Hrvata i Srba nego Bosanaca jer oni drze do svog,a do ceg mi drzimo.Okrecemo se na zapad,cure je sramota otic do dzamije za vrijeme teravije pokrivene glave,pije se za bajram...Jos malo pa ce na svadbama svirati SVADBENI MARS...Eto kad si ti to sto jesi,de malo promijeni nastalu situaciju..Sto ti nisi uzeo pusku u ruke...hehehe? tebi je smijesno...Sarkazam...Meni je zalosno..Vjerovatno nisi zivio u gradu kojim su vladali srbi,a Kljuc je na popisu iz 91.imao cak preko 60%srba...palili su sela i unistavali sto se unistiti da,ali i Bosnjaci su to isto radili njima..Komsije su mi bili srbi i hrvati pa jedan od njih je i vjencani kum mojim roditeljima,pa jedna od njih je i moja kuma koja zivi u N.Sadu i koja mi prva cestita rodjendan,koja me vise puta nazove od rodjene tetke,ali dobro necu da skrecem sa teme.Ovako mozemo do prekosutra,ti imas svoje,ja svoje.ja sam procitala knjigu,ti nisi.PROCITAJ pa se onda vrati ovdje da me citiras.Nesrecni Sefer,kako ga ti nazivas,je kroz cijelu knjigu pisao ne samo fraze vec i dokaze i argumente,navodio ljude koji to sve mogu potvrditi..
Ja ovdje zavrsavam i ne zelim vise da diskutujem o ovome.

P.S ako zelis nastavljat diskusiju,javi se meni porukom pa cemo privatno o svemu!
Hvala Edited by Clark Gable
spominjane genitalija i slicno..

[quote name='Clark Kent' post='308448' date='02.02.2009, 14:50']Orhideja
Dajem ti 5+ za ovakav komentar odlicno napisan. Ko je Alija rahmeyli i kakve su njegove namjere bile mi smo to skontali jos 1993 ali malo ko nas je slusao.....[/quote]

DEFINITIVNO POTPISUJEM!

[quote name='Orhideja' post='309005' date='04.02.2009, 00:01']Sta tebe racku boli s kim ce Bog biti zadovoljan? Jesi li slucajno Augustin Aurelije pa znas o svemu svasta?Nek ja gorim u 1000 dzehenema,ne mijesaj vjeru i politiku jer nemaju nista zajednicko,ali ja cu napisati sto hocu,izmedju ostalog,malo vise poznajem Kuran od tebe pa se usudjujem pisati ali i to nema veze s vezom.Nije grijeh pisati ni pricati niti biti gnjevan na nepravdu i sramotu,vjerovatno to znas.A ti kad si tako veliki musliman vjerovatno znas i to da se ne trebas mjesati u tudji zivot i tudje grijehe,svako ce zaradit sto je zasluzio,pa beri brigu svoju svojim rukama. Ova tema nije jugoslavija i nemoj o jugoslaviji vec o aliji ...Necu da pljujem u Tita i tacka jer nisam pametna kao ti da pricam o necemu o cemu pojma nemam...Ja pisem o onome sto znam.Mogu li ja u stomak skakati svojim roditeljima prvenstveno ocu koji nije bio pohlepan kruha a kamoli ostalih materijalnih stvari sto je uzeo pusku u ruku zbog koje sam se ja igrala cahurama metaka i gelera za razliku od onih koji su imali barbike i klikere? Neka me. Nije moj caca bio ni u kakvom savezu komunista a bilo bi mozda bolje da je bio.da je cemu valjao taj Alija,drzavno uredjenje bi bilo stabilno.Sta ti imas ovdje? Nemas nista.Volim ovu drzavu ali nisam zadovoljna i kivna sam na sve okolo.Recimo,Kljuc nema ni sud,ni bolnicu valjanu pa ni skolu cetverogodisnju osim gimnazije..Na fakultetu te niko ne jebe ni za suh orah jer ih boli kita sto student ceka 5h da preda prijavnicu za ispit i jos mnogo stvari bih ti navela...
S obzirom na to drzavom upravlja banda i djubrad,ti branis aliju,ok.E kad ti znas to sto znas i ne vjerujes meni i vecini onih koji su popljuvali davno crklog predsjednika,odi u Sarajevo pa pitaj ali ne inzinjere,gospodu i clanove predsjednistva vec beskucnike,invalide,borce...Lahko ces ih prepoznati,imaju 30godina cak ima i starijih,imaju bijelu kosu,tugu u ocima,nemaju sta jesti..A kad bi se sjecanja mogla jesti,vjerujem da bi bas ti ljudi bili najpretilniji.
uopce nisi upucen,cestitam ja svakome praznik,vjera nema veze s onim sto je bilo samo su je oni upetljali u jebenu politiku.Jeli hanukah kriv ratu,Bozic,bajram i sta ja znam jos? Ne.Nije se sve zakacilo sa Srbima iz srbije vec sa srbima iz bosne..Vise imam prijatelja Hrvata i Srba nego Bosanaca jer oni drze do svog,a do ceg mi drzimo.Okrecemo se na zapad,cure je sramota otic do dzamije za vrijeme teravije pokrivene glave,pije se za bajram...Jos malo pa ce na svadbama svirati SVADBENI MARS...Eto kad si ti to sto jesi,de malo promijeni nastalu situaciju..Sto ti nisi uzeo pusku u ruke...hehehe? tebi je smijesno...Sarkazam...Meni je zalosno..Vjerovatno nisi zivio u gradu kojim su vladali srbi,a Kljuc je na popisu iz 91.imao cak preko 60%srba...palili su sela i unistavali sto se unistiti da,ali i Bosnjaci su to isto radili njima..Komsije su mi bili srbi i hrvati pa jedan od njih je i vjencani kum mojim roditeljima,pa jedna od njih je i moja kuma koja zivi u N.Sadu i koja mi prva cestita rodjendan,koja me vise puta nazove od rodjene tetke,ali dobro necu da skrecem sa teme.Ovako mozemo do prekosutra,ti imas svoje,ja svoje.ja sam procitala knjigu,ti nisi.PROCITAJ pa se onda vrati ovdje da me citiras.Nesrecni Sefer,kako ga ti nazivas,je kroz cijelu knjigu pisao ne samo fraze vec i dokaze i argumente,navodio ljude koji to sve mogu potvrditi..
Ja ovdje zavrsavam i ne zelim vise da diskutujem o ovome.

P.S ako zelis nastavljat diskusiju,javi se meni porukom pa cemo privatno o svemu!
Hvala[/quote]

A pise li u casni Kuran i Kerim kako se treba ophoditi prema drugom muslimanu ?
Ako ga poznajes ko sto pretendujes,a cisto sumnjam,ne bih izgovorila niz sitnih bljuvotina,a moje pravo je da upucunjem ljude koji su u zabludi ma koliko tebi to sada smetalo..
Ja samo iznosim svoj subjektivni stav,tvoje je da li ces ti nesto prihvatiti od toga,sto se nerviras,sta ti gori pod nogama ?
Psujem ja nekog,prijetim ja nekom,kakva sam ja smetnja ?
Sta sad kulturu i obicaje primamo sa lijepog i sigurnog zapada pa opet Homo homini lupus est :D,vidis ja nemam krizu sa identitetom i ekstremno u vjeri ne lutam ni lijevo ni desno..
Sto je najbitnije,na Islam se ne pozivam kad meni treba,a dunjaluk sam svatio kao prevashodno sredsvo a ne cilj,i to su moja licna stvar,ja tebe nista ne primoravam..
Sto se tice tvog djetinsva nazalost tako je sudbina odlucila,nije ni Alija,ni Ganic niti ijedan komandant u BiH,zapisano je bilo mnogo prije a mada je smredelo na rat i prije smrti velikomucenika Broza..
Na hajr,neko ima tesko djetinsvo,nego mozda blagu i sigurnu starost,zivot je takav.
Moje vidjenje je da je srz problema u Bosni je bila mozda i kazna od Allah s.w.a,a mozda i upozorenje,sad on najbolje zna,ali realno situacija je izmicala kontroli sve vise dolazi se do svatanja i da nije bilo rata asimilacija od strane srpskog naroda bi izbrisala bosnjakekao narod sa tih podrucija,a tu samu gresku je uvidjela SANU koja prije par godina izdaje neki tekst o kome govori bas o ovome..
Slobo je samo bio nestrpljiv i zelio je to silinom rijesiti,a nazalost i kroz historiju mi smo se pokazali kao narod koji luta za ov0-dunjaluckim ideologijama,koje hajd da su bile pro-muslimanske,eto bosanske kako hocete...
A sta cemo sa silnim ajetima iz casnog Kurana i Kerima @Orhidejo ? "I cvrsto se Allahovog uzeta drzite i ne dijelite se","O vjernici ne uzimajte zidove i krscane za vase prijatelji,oni uistini su vasi neprijatelji sve dok ne primite njihovu vjeru"..
Sta se desilo sa nekadasnjim dobrim bosnjanima ?
Evo mojeg vidjenja..Bosna je bila oduvijek zemlja dobrih bosnjanina koji su se borili i davali svoje zivote za nju.
Sto smo mi spoznali posljednji svoj identitet?Sta nas je to sprecavalo,ko nas je to negiro,diskriminiso,asimiliro vijekovima ?
Ko je napravio od vec drevne bosancice svoje jezike i utemelji svatanje da se to zove srpsko-hrvacki jezik ?
Hajde da krenem od 20 vijeka,za ranije se nebh vracao..Sta sad kraljevina SHS,odma nema muslimana kao konstutivnog naroda,sto je bilo ponizenje a mozda nas je bilo vise od slovenaca onda,nemam tacan podatak..Pa onda i to se rusi,dolazi nekakva revolucija(koja ostavlja najdublje posljedice na bosnjacki narod u cjelini),sad od jednom nismo vise anarhisti,ne sluzimo nekakvom kralju sad smo tkz.komunisti..Koliko srba iz srbije je za vrijme komunizma transportovano u BiH,zna li iko taj podatak ?
Mi vidimo svjetiljsku spasa nazalost u tome,dok drugi odmaraju Bosna radi,dok ima hajvana drugi ce cosat..
Sada nastaje problem,komunizam zagovara cist ateizam sto se naravno kosi sa nacelima muslimana i njihove vjere,Udba postepeno uzima kontrolu u ruke,sprovodi represiju nad onima koji nisu mislili "revolucionarski",da ne zaboravim frakciju handzar divizije koja se odlucuje na trecu soluciju i opciju,staje uz stranu njemaca tj.blize onda Himlera,nebih duljio i dublje ulazio sad oko njih al je fakat jedna cinjenica da su nam oni odrzali pa dijelom i vjeru i obicaje i kluturu,dok su braca sa zvjezidom bacili fes i kacili slike od staljina,preko marksa,lenjina do broza..I naravno ishod poznat,pobjednici pishu historiju,druga strana se baca u zaborav dok ova prva nastavlja svojim putem..Unistavaju se bosnjacki blagdani,kultura bosanska,obicaji bosanski,vjera bosanska,ali postepoeno ali sigurno..
Najveci pokret otpora komunista je bio nazalost u Bosni i Sandzaku,ali i to je za dzabu kad u partizanske filmove i dan danas prikazuju prleta i tihog kako nesto pusketaju po Beogradu,a gore ni "p" od partizana se nije slilo(parts-manji dio,grupe).
Udba radi svoj posao savjesno i po planu,sve ostale frakcije i stranke se gusu,kontam na bosansko-bosnjacke(3 stranke koje sus dejsvovale na teritoriji od sjevera bosne do juznog sandzaka),onda mladi muslimani na tapetu,institucije bosnjacke se koce,svi spoznali i stite svoj etnos nama se rugaju na jedan nacin i 1974 nas oslovljavaju musliman sa velikim "M",a danasnji pojedini bosnjanini kazu da smo bili razvnomjeno zastupljeni u ustavu,samo sto su nas po potrebi zvali muslimani,po potrebi turci,po potrebi balije,po potrebi siptari ili kako jos vec..Onda i komunizam prolazi i iscezava,ali kasno..Ljudi izgubili kompas,neznaju sta su i ko su,neznaju sta hoce,i dalje uglavnom zivi bratsvo jedinsvo,svi se spremaju broz preselio,bosnjaci i dalje vjeruju a historiju im drugi pisu..
Stigosmo do rata,muslimane okuplja jedna covjek,nema alternative znaci,niko nema da prihvati hrabros,a i kako bi prihvatio kad je svaki drugi covjek bio u savezu komunista i borio se za ovodunjalucku ideologiju nekog Marksa.
Ubijedi ih da je Josio Broz velicina,a poslanik s.a.w.s pjesnik :unsure: ,zalosno je bilo to vrijeme..
Ovo sve pisem i kazem jel sam revoltiran sa cime smo se mi zabludili,a ja mislim da je komunizam imo kljucnu ulogu i usporio nas nas kao sanu Huseina kapetana Gradasevica,dje bi svi bosnajci stali pod jednim krovom,i ne bi bili rasuti kao danas po svijetu..
Rat bukta po Bosni,tkz.poedini bosnj.intelektualci,nekakvi bizmismeni ili sta vec zabijaju noz u ledja svojem narodu,svojoj armiji..
Sta je bilo u ratu,bilo je..Danas je uzaludno pricati i raspredati stvari koje su tada bile najobjektivnije,najrealnije,lako je sad nama poslije toliko godina natucat i traziti greske.
Sto se tice moje puske kako se vec ti izrazi,sta ako sam tada bio dijete sa nekoliko godina?
Pa sta hipoteticki gledano i da sam tamo bio,da li bi ja nesto promijenio hehe ?
Sta ko je preselio preselio je,izvadicete neki ajet iz casnog Kurana,kad bi prezivio dicio bih se onda da sam Gazija itd,itd?
Sve se nazalost pokazalo uzaludnim,mozda je bilo najbolje da ste ustali sa svojom bracom iz Bg,Prijedora,Bnjluke itd,sta ima bogati hajd,kad vi ne umijete da cijenite neciji trud,i od ratnih heroja pravite zlocince i materijaliste onda..
Evo mudzahide da ne zaboravim,kom su oni cemu krivi ?Sto kaze Ebu Hamza,nijednom nije reko kriva je Bosna sto me isporucuju vec kada potencira novinarka na tim odgovorom on smireno kaze "ja sam zrtva globalne politike da nekazem amerike",mi znamo za sto smo dosli u Bosnu,znamo ko je kakav bio u Bosni u armiji,znamo cijelu situaciju,otisla je vecina mudzahida na sotalim stratisnima ili se vratila kuci,oni koji su ostali su zrtva napada raznih sluzbi i najvece globalno svjetske sile na svijetu..
I vama pojedincima zapali za oko braca iz arapskih zemlja,a umjesto da imate obraz pa prvo pogledate oko 2000 rusko-ukrajinskih dobrovoljaca,i placenika raznih nacija,vi bas uporno koristite termine dusmana muslimana..
Kaze rah.Izetbegovic u jednom prilikom nije problem u Islamu on je najbolji,ali to muslimani ocito nisu..
Kad naucimo da gledamo malo dalje od svog licnog interesa i krenemo od opsteg ka pojedinacnom onda smo mozda na putu ka necemu sto vodi progresu,razvoju zemlje,institucija itd.Selam alejkum.

p.s Nismo mi postavljali i ukopavali tenkove oko njihovih gradova,nismo trazili ubijanja,nismo rusili bogomolje tudje.
Ovako ispada po nekome da su ostali bili zrtve dobro isplaniranog plana muslimana,a VICTIM tj.zrtve svi ostali ne-muslimani po Bosni.

[quote name='bosnjaknp' date='04.02.2009, 02:55' post='309095']
A pise li u casni Kuran i Kerim kako se treba ophoditi prema drugom muslimanu ?
Ako ga poznajes ko sto pretendujes,a cisto sumnjam,ne bih izgovorila niz sitnih bljuvotina,a moje pravo je da upucunjem ljude koji su u zabludi ma koliko tebi to sada smetalo..
Ja samo iznosim svoj subjektivni stav,tvoje je da li ces ti nesto prihvatiti od toga,sto se nerviras,sta ti gori pod nogama ?
Psujem ja nekog,prijetim ja nekom,kakva sam ja smetnja ?
Sta sad kulturu i obicaje primamo sa lijepog i sigurnog zapada pa opet Homo homini lupus est :D,vidis ja nemam krizu sa identitetom i ekstremno u vjeri ne lutam ni lijevo ni desno..
Sto je najbitnije,na Islam se ne pozivam kad meni treba,a dunjaluk sam svatio kao prevashodno sredsvo a ne cilj,i to su moja licna stvar,ja tebe nista ne primoravam..
Sto se tice tvog djetinsva nazalost tako je sudbina odlucila,nije ni Alija,ni Ganic niti ijedan komandant u BiH,zapisano je bilo mnogo prije a mada je smredelo na rat i prije smrti velikomucenika Broza..
Na hajr,neko ima tesko djetinsvo,nego mozda blagu i sigurnu starost,zivot je takav.
Moje vidjenje je da je srz problema u Bosni je bila mozda i kazna od Allah s.w.a,a mozda i upozorenje,sad on najbolje zna,ali realno situacija je izmicala kontroli sve vise dolazi se do svatanja i da nije bilo rata asimilacija od strane srpskog naroda bi izbrisala bosnjakekao narod sa tih podrucija,a tu samu gresku je uvidjela SANU koja prije par godina izdaje neki tekst o kome govori bas o ovome..
Slobo je samo bio nestrpljiv i zelio je to silinom rijesiti,a nazalost i kroz historiju mi smo se pokazali kao narod koji luta za ov0-dunjaluckim ideologijama,koje hajd da su bile pro-muslimanske,eto bosanske kako hocete...
A sta cemo sa silnim ajetima iz casnog Kurana i Kerima @Orhidejo ? "I cvrsto se Allahovog uzeta drzite i ne dijelite se","O vjernici ne uzimajte zidove i krscane za vase prijatelji,oni uistini su vasi neprijatelji sve dok ne primite njihovu vjeru"..
Sta se desilo sa nekadasnjim dobrim bosnjanima ?
Evo mojeg vidjenja..Bosna je bila oduvijek zemlja dobrih [b]bosnjanina[/b] koji su se borili i davali svoje zivote za nju.

Kakvi su ovo , pobogu, termini ?? Bo

[quote name='bosnjaknp' post='309095' date='04.02.2009, 03:55']A sta cemo sa silnim ajetima iz casnog Kurana i Kerima @Orhidejo ? "I cvrsto se Allahovog uzeta drzite i ne dijelite se","O vjernici ne uzimajte zidove i krscane za vase prijatelji,oni uistini su vasi neprijatelji sve dok ne primite njihovu vjeru"..[/quote]

ahahaha ajde izadji iz tog svog zamracenog svijeta pa vidi da stvari nisu takve kakvima ih ti predstavljas. Evo nedavno upoznao ovdje u zagrebu covjeka, sarajeliju, hrvata, katolika, studirao matematiku, jako pametan, napustio fax da brani bosnu, bio ranjen, dosao nakon rata u zagreb za kruhom. I super se druzimo bez obzira na vjeru.
mislim stvarno kad citam ovakve ove citate i ovakve price zgadi mi se sve <_<

[quote name='Incubus' post='309137' date='04.02.2009, 11:18']ahahaha ajde izadji iz tog svog zamracenog svijeta pa vidi da stvari nisu takve kakvima ih ti predstavljas. Evo nedavno upoznao ovdje u zagrebu covjeka, sarajeliju, hrvata, katolika, studirao matematiku, jako pametan, napustio fax da brani bosnu, bio ranjen, dosao nakon rata u zagreb za kruhom. I super se druzimo bez obzira na vjeru.
mislim stvarno kad citam ovakve ove citate i ovakve price zgadi mi se sve <_<[/quote]

jo

[quote name='Incubus' post='309137' date='04.02.2009, 11:18']ahahaha ajde izadji iz tog svog zamracenog svijeta pa vidi da stvari nisu takve kakvima ih ti predstavljas. Evo nedavno upoznao ovdje u zagrebu covjeka, sarajeliju, hrvata, katolika, studirao matematiku, jako pametan, napustio fax da brani bosnu, bio ranjen, dosao nakon rata u zagreb za kruhom. I super se druzimo bez obzira na vjeru.
mislim stvarno kad citam ovakve ove citate i ovakve price zgadi mi se sve <_<[/quote]

Problem je kod nekih ljudi da neke stvari tumače bukvalno :D. Oni nas neće daleko odvesti, zato ih je najbolje ignorirati. Da je bilo njih slu

[quote name='beeman' post='309001' date='03.02.2009, 22:54']Pa dobro lucky,mi sebi mozemo svasta dopustiti pa i propuste i greske,ali politicar u tako sudbonosnim trenutcima za svoj narod nesmije raditi greske koje kostaju vlastiti narod.Dakle ne bi se slozio kad kazes mi sa ove vremenske distance procjenjujemo.jer znali smo i u ratu i poslije o razgovorima o preseljenjima,pa na tom bosnjackom saboru kad su Srebrenicani napustili skup zbog otvorenog Alijinog pitanja da se presele u Vogoscu,tu ga je i Tunjo osudio.Mene licno najvise kod Alije smeta sto je Krajinu rjesavao na takav nacin.Zna se dobro koga je slao u ratu u Krajinu da miri narod.Poslije njih krvoprolice.Ja se inace licno bojim kad nas dodju Sarajlije da mire.Sutra pocinju frcati glave.To se kroz istoriju pokazalo.Sta nam misli Sarajevo vec i ptice na grani znaju.Ta politika mi smeta,a Alija je jedan od te politike.A mi ko pravi hajvani se izmedju sebe glozimo jesu li oni tamo u pravu,i preči nam je svaki dosljo i onaj tamo u Sarajevu nego komsija i sumjestanin.Toliko su nas zatrovali raznim ..........izmima,da nemamo ni malo respekta prema komsiji ako je on iz druge partije ili drukcije misli.To sepotvrdjujei ovde na forumu.Pa vidis ovih bombasa i jastrebova koji prospaju demagogiju koju neko ne vari.I ako je ne vari on je komunjara,kaurin,partizan,cetnik,jos ako mu argumentovano odgovori onda ne postoji naziv za takvog.A da sam u pravu sta nam Sarajevo misli dokaz ti je u koju nas regiju svrstava Alijin nasljednik i njagova stranka komplet,jer covek ima podrsku.[/quote]

normalno je da greska politicara pogotovo u ratno periodu ima daleko teze posljedice od nasih ... al hajmo krenuti od sebe pa ako smo bez greske ona prozivati druge ...
sukob izmedju nas niko nije drugi pokrenuo vec osudjeni ratni zlocinac fikret koji je marioneta u cetnickim rukama bio ... nikakave sarajlije ili neko drugi ...

a price o premjestanju i perseljenju sam vec komentariso u vezi psotova drugih forumasa na osnovu citata iz knjige Sefera Halilovica ...

rat je zla stvar ... al mozemo zahvaliti Allahu dz. sto je u svom zlu koje nas je stiglo dao da na celu drzave bude covjek kao rahmetli Alija Izetbegovic koji je svojom politikom uspio da Bosna i Hercegovina opstane u svojim granicama ...

problem kod nas je sto ljudi nepostuje bilo koju instituciju ... svako se krije iza demokratije i sloboda ... a neznaju da su ograniceni zakonima i ostalim aktima sa zakonskom snagom ...

[quote name='lucky' post='309150' date='04.02.2009, 12:07']normalno je da greska politicara pogotovo u ratno periodu ima daleko teze posljedice od nasih ... al hajmo krenuti od sebe pa ako smo bez greske ona prozivati druge ...
sukob izmedju nas niko nije drugi pokrenuo vec osudjeni ratni zlocinac fikret koji je marioneta u cetnickim rukama bio ... nikakave sarajlije ili neko drugi ...

a price o premjestanju i perseljenju sam vec komentariso u vezi psotova drugih forumasa na osnovu citata iz knjige Sefera Halilovica ...

rat je zla stvar ... al mozemo zahvaliti Allahu dz. sto je u svom zlu koje nas je stiglo dao da na celu drzave bude covjek kao rahmetli Alija Izetbegovic koji je svojom politikom uspio da Bosna i Hercegovina opstane u svojim granicama ...

problem kod nas je sto ljudi nepostuje bilo koju instituciju ... svako se krije iza demokratije i sloboda ... a neznaju da su ograniceni zakonima i ostalim aktima sa zakonskom snagom ...[/quote]

Postujem tvoje misljenje,ali se ne slazem sa njim jer previse je istorijskih fakata da bi sve bilo koincidencija.A sto se tice knjige Sefera Halilovica nisam je citao niti namjeravam,a o mnogim stvarima donosim sudove na osnovu vlastitih iskustava,saznanja i obrazovanja,tako da nedozvoljavam da mi misljenje formira bilo tko,tako da za ta preseljenja sam saznao iz drugih izvora,a ne iz knjige SH.A ja i ti mozemo samo nagadjati da li je Alija bio pravo rjesenje za Bosnu,jer neznamo sta bi bilo da je bio neko drugi.Bilo ko.Sto se tice >Fikreta njegova je najveca odgovornost,a istorijski tokovi mi govore da je sve spakovano u Seheru.A sto se tice postivanja institucija,prvo ih nepostuju oni koji su ih formirali,i koji ih predstavljaju.Dakle rukovodstva stranacka,lideri,partijasi,delegati ukratko,zakonodavstvo,sudstvo i izvrsni organi ne postuju nista,pa kako ocekujes da onda to rade gradjani.Riba smrdi od glave.S toga u ovoj drzavi je od pocetka sve naopako postavljeno i to se i sad vidi.Prema tome nemoj se vracati i reci sa ove vremenske distance,jer nefercera od pocetka.Ziv i zdrav bio!

I znas sta mi najvise smeta.Ovi svi koje sam ti naveo da nepostuju institucije,zakone itd.ukljucujuci i gradjane ako ih prozoves argumentovano,kriju se iza vjere i odmah si ti protiv vjere,islama itd.Pa bolan unakazili su nam vjeru takvi dripci koji opljackase drzavu u ime dina i islama.

[quote name='beeman' post='309253' date='04.02.2009, 10:54']I znas sta mi najvise smeta.Ovi svi koje sam ti naveo da nepostuju institucije,zakone itd.ukljucujuci i gradjane ako ih prozoves argumentovano,kriju se iza vjere i odmah si ti protiv vjere,islama itd.Pa bolan unakazili su nam vjeru takvi dripci koji opljackase drzavu u ime dina i islama.[/quote]

Beeman upravo si potvrdio jednu od najvecih Mana ili gresaka Rahmetli Alije a to je politicko iskoristavanje vjere Islama. Islam je na zalost koristen u politicke i ratne svrhe a islamski lideri BiH podrzavani od Rahmetli Alije su ignorisali osnovne principe Islama i dozvolili da se Islam sramoti i ikrivljeno koristi. Zbog toga ja ne mogu imati puno postovanja prema Rahmetli Aliji jer Islam kao vjera nije igracka i nije politicki alat sa kojim mozes raditi sta zelis. Nadam se da cemu Allah DZ.S. oprostiti i nadam se i molim da ce oprostiti i svima nama.....