Jump to content
_Gost1

Alija Izetbegovic

Recommended Posts

[quote name='Red_star' post='297304' date='31.12.2008, 19:20']E moj sine vi

[quote name='lucky' post='297476' date='01.01.2009, 19:16']koje po tebi kriv za jasenovac ???[/quote]
politika onog vremena kad se to dogodilo a danas je ta ista politika umotana u oblandu demokratski promjena. svi su narodi bili ucesnici te politika kao i danas. na zalost,muslimani su znali biti zesce ustase i od ustasa.

[quote name='sonda' post='297534' date='01.01.2009, 23:50']muslimani su znali biti zesce ustase i od ustasa.[/quote]

Ne bih ja rekao. Tvoja tvrdnja mi lici na dodikovu propagandu o masovnim grobnicama gdje su srbi ukopani. Srbi izvade svoja tri covjeka a mi izvadimo svojih 500 muslimana.

[quote name='lucky' post='297476' date='01.01.2009, 20:16']koje po tebi kriv za jasenovac ???[/quote]

Usta

Alija Izetbegovic???

Istina ipak ispliva na vidjelo....Pitam se gdje mu je dusa...???
Procitajte knjigu Sefera Halilovica i sve ce te znati...

[quote name='Orhideja' post='300411' date='10.01.2009, 16:48']Alija Izetbegovic???

Procitajte knjigu Sefera Halilovica i sve ce te znati...[/quote]

ba

[quote name='Orhideja' post='300411' date='10.01.2009, 15:48']Alija Izetbegovic???

Covjek se mora odluciti dali da vjeruje jednom piscu sta je taj napisao u neku knjigu ili da vjeruje ono cega se sam uvjeri i vidi!!!???

Jedan francuzki pisac je jednom napisao knjigu koja se zvala "potraga za svetim gralom" i tu knjigu su mnogi procitali u tom stoljecu i danas jos traze taj sveti Gral mada svi znaju da nepostoji...

Sta mislim reci; tu knjigu o Aliji Izetbegovicu nisam cito nit cu je citati, ali znam da take knjige mnoge zavode i udaljuju od istine!!!

[quote name='Orhideja' post='300411' date='10.01.2009, 16:48']Alija Izetbegovic???

pročitao i savjetujem da je pročitate . Vrhunsko djelo, u kojem je sve podkrijepljeno dokazima i transkriptima.

[quote name='Orhideja' post='300411' date='10.01.2009, 17:48']Alija Izetbegovic???

Knjiga je straha, a najbolji su mi citati iz Kur'ana. Knjiga ba

[quote name='jedancoek' post='300517' date='10.01.2009, 23:43']Knjiga je straha, a najbolji su mi citati iz Kur'ana. Knjiga ba

[quote name='bosnjaknp' post='300528' date='11.01.2009, 01:30']Sta ima da citas,jednog izdajnika bosnjackog naroda koji udara noz u ledja,a ta isti Izetbegovic ga je stvorio,kako samo ima obraza..
Poznati su mi i knjigice onog njegovog sina kada udara na Ejupa Ganica,koliko moze jedan musliman da se pokvari kad ga obuzme zelja za vlascu, ehh...[/quote]

Da li ovdje mislite na prvog komandanta Armije BH, Sandzakliju po rodjenju i velikog BH patriotu? Da je on ostao komandant, BiH bi danas bila mnogo bolja zemlja.

[quote name='bosnjaknp' post='300528' date='11.01.2009, 00:30']Sta ima da citas,jednog izdajnika bosnjackog naroda koji udara noz u ledja,a ta isti Izetbegovic ga je stvorio,kako samo ima obraza..
Poznati su mi i knjigice onog njegovog sina kada udara na Ejupa Ganica,koliko moze jedan musliman da se pokvari kad ga obuzme zelja za vlascu, ehh...[/quote]
nisam tebe ni

[quote name='jedancoek' post='300532' date='11.01.2009, 01:40']Da li ovdje mislite na prvog komandanta Armije BH, Sandzakliju po rodjenju i velikog BH patriotu? Da je on ostao komandant, BiH bi danas bila mnogo bolja zemlja.[/quote]

Ma kakav Sefer Halilovic,hrabar covjek pihh..Dok je rah.Izetbegovic bio ziv,bio je ko bubica zlatan,poslije naglo krece i tako..
Catao sam nekih citata o njemu iz nekih knjiga koje je on pisao,i cinimi se onaj jedan njegov sin koji udara cinimi se na Delalica-Cela i Ejupa Ganica,mislim stvarno nerealno sada iz ove perspektive pricati tako neke stvari koje su tada bile...
Ali olur,na hair sada ima njegovu patriotsku strancicu pa ko dobije vise,obraz ni rijeka ne moze oprati,a on kako hoce..
Sandzacka skupstina je 1992 usvojila rezoluciju o pripajanja BiH,nazalost do toga nije doslo,ali teror se slomio o na tim ljudima koji i dan danas ispastaju,cak im se i sudi za izdaju zemlje..

[quote name='Red_star' post='300801' date='11.01.2009, 21:52']Ma neka vas u Srbiji vi ste srbijanci a neka nama Bosancima i Hercegovcima nama na

[quote]KAKO SE DIJELILA BOSNA

"Lukava strategija" - Sefer Halilović - citat
citat:

Do tada je podjela Bosne bila posao iza zavjese: javno je vazila prica o suverenoj i cjelovitoj drzavi. I sam sam nasjeo na cjelovitost koja je, zapravo, bila osnovni, temeljni i najveci razlaz izmedu mene i Izetbegovica. Ja sam vjerovao njegovim javnim istupima cak i onda kada se meni prvi put servirala varijanta podjele. Bilo je to jos novembra 1992. Tog dana, ja sam bio u svojoj kancelariji namjeravajuci da poslijepodne obidem jedinice. U neko doba, Predsjednik me zove telefonom i ja se javim. Bio sam iznenaden: "Otkud Vi, Predsjednice?" Kaze: "Zauzeta mi je sekretarica", i pita me sta radim, a ja pricam kako pripremam neke kratke naredbe. "Mozes li malo doci do mene?", kaze. "Mogu, naravno", odgovorim i odmah krenem. U Izetbegovicevom kabinetu zatekao sam njega i Ganica. Kad sam usao, pozdravim: "Esselamu alejkum, Predsjednice. Zdravo, Ganicu." Bio je to moj redovan nacin saljenja sa Ganicem na koji je Ganic, obicno u cetiri oka, reagirao Ijuteci se. Onda bih mu ja rekao: "Ti si bre, Jugosloven." Tako se to zavrsavalo. No, tada sam nakon pozdrava odmah upitao smetam li, sticuci dojam da se vodi ozbiljan razgovor. Rekli su mi: "Ne, ne, samo ti sjedi. Ti si clan Predsjednistva" Sjeo sam, a oni nastavise razgovor:

- "Sta kaze Suljo?", pita Ganic Aliju.

Predsjednik se okrece meni i kaze:

- "Dobro je da ti cujes ovaj razgovor. Pricao sam telefonom sa Ugljaninom i ja ga pitam... (okrece se Ganicu) ... bi li narod u Sandzaku pristao da se zamijeni Sandzak za istocnu Hercegovinu?"

- "I, sta kaze Suljo?", kaze opet Ganic, koji kad razgovara s Alijom sav lebdi i ja redovno imam dojam da ce svakog casa zavrsiti u njegovom krilu. A Izetbegovic, hladan i miran kao da razgovara o prebacivanju sibica iz jednog dzepa u drugi, odgovara:

- "Suljo kaze da bi to narod u Sandzaku sa odusevljenjem prihvatio".

Od muke sam u tom casu zapalio jednu cigaretu. U tom periodu Alija je nastojao da prestane pusiti, pa smo se svi mi oko njega suzdrzavali da zapalimo dok on sam ne uzme cigaretu. Ja pripaljujem, oni nastavljaju razgovor. Ganic kaze:

- "To bi bilo odlicno."

-"Naravno da bi bilo odlicno. Skupiti narod, srediti drzavu i raditi svoja posla", odgovri zadovoljno Predsjednik. Ja sam imao dojam da su potpuno zaboravili na mene razmisljajuci o toj ideji, kad se Ganic okrenu ka meni i rece:

- "Sta ti o tome mislis?"

- "Nista ne mislim. Prva misao koja mi se namece jeste da sam jako iznenadjen, gospodine Ganicu", ozbiljno odgovorih i nastavih: - "Jer, to za sobom povlaci niz posljedice za koje treba mnogo vise pameti od one koja moze stati u ovu moju vojnicku glavu. Uostalom, kad mi bilo sta pokusamo reci sto vi ocijenite da je politika, vi se jako ljutite. A za vas je politika obicno ono sto se ne poklapa s vasim misljenjem i ja se ni o cemu ne bih izjasnjavao."

Do tada sam ja vec uveliko shvatio da se mozes baviti politikom do besvijesti ukoliko podrzavas njihove stavove. U protivnom, cim imas svoje misljenje odmah te podsjete da si vojnik. Ganic je preskocio moju primjedbu, ali i dalje nastoji da me navede na razgovor. Ja ostajem pri tezi daje to politika, da o tome trebaju raspravljati Predsjednistvo, Vlada, politicke stranke... Ukljucio se i Alija i kaze meni: - "Znamo mi da ti to dobro razumijes, i da o tome imas svoje misljenje. Ali zapamti: samo budala ne mijenja misljenje. Nama je jako vazno sta ti mislis i trebalo bi da nam kazes."

- "Dobro" - prihvatim. - "Prvo: to podrazumijeva etnicku podjelu Bosne i Hercegovine i unistavanje bosanske drzave u njenom tisucljetnom trajanju, sto ja mislim da je u najmanju ruku neprihvatljivo. Niti mi na to imamo bilo kakvo pravo. Drugo: to podrazumijeva stvaranje neke minijaturne muslimanske drzavice, sa velikim rizikom kako ce to biti prihvaceno u medunarodnoj javnosti. Trece: to predvida masovna, ili, kako ih je Moljevic nazvao, humana preseljenja naroda. To je radio Staljin u Sovjetskom savezu i pokazalo se potpuno pogresnim. Cetvrto: to podrazumijeva nepostivanje Ustava RBIH i ponistavanje Platforme Predsjednistva koju smo s teskom mukom donijeli. I peto: pored ostalog, malo mi se to cini neozbiljnim. Jer, konacno, istocnu Hercegovinu Karadzic zasad cvrsto drzi, a Sandzak je pod Milosevicem."

Kad sam to rekao, obojica su ustali. Ustadoh i ja. Alija kaze Ganicu:

-"Jesam li ti rekao da s njim na ovu temu ne vrijedi razgovarati. On je navalio: suverena, cjelovita, nedjeljiva i ne odustaje od toga."

Idemo prema vratima. Ja kazem:

- "Nasa odlucnost i nas moral su nase najjace oruzje i to ne smijemo unistiti, a sa ovim bi se to unistilo."

Svi smo izasli iz Izetbegovicevog kabineta. Ganic ode na jednu stranu, ja na drugu, i tek kad sam izasao iz zgrade shvatio sam da Predsjednik i ja nismo obavili nikakav razgovor. Dakle, zbog ovog su me zvali. Bio je to moj prvi direktni susret sa mogucnoscu podjele Bosne. Sve sto se do tada desavalo, a bilo je na tom fonu, shvatao sam kao "tehnicke greske" u pristupu razlicitim pitanjima. Uistinu nisam niti sam mogao pomisliti, a kamoli povjerovati da se na taj nacin, na temu podjele Bosne, ozbiljno, da ne kazem zvanicno, razmislja. Jos samo jednom smo otvoreno i direktno razgovarali na istu temu: u avionu, kada smo se vracali iz Zeneve.

Bio je to i inace poseban put. Iz Sarajeva smo krenuli 1. januara, 1993. godine. Vec u Splitu smo imali zestok okrsaj. Na aerodrom smo stigli prvi, dakle, nasa delegacija iz BiH, a poslije nas je dosla delegacija HVO-a. Vojnu delegaciju BiH smo cinili Siber, Zoranovic i ja. Sa Siberom je bio pratilac, a sa mnom pratilac i prevodilac. Niko mi nista nije rekao, nikakvih posebnih uputstava niti dogovora nije bilo. Sjedili smo u restoranu u aerodromskoj zgradi kada je dosla delegacija HVO-a. Tada sam upoznao Petkovica. Rucali smo, pili kahvu i racunali koliko je vremena ostalo do polijetanja. Nekih pola sata nas je dijelilo od ulaska u avion. U tom casu stigli su Safa Orucevic, Zijo Demirovic, u to vrijeme predsjednik Regionalnog odbora SDA za Hercegovinu, i Jasmin Jaganjac. Kad smo se ispozdravljali, ja sam saznao da idemo malim avionom sa desetak sjedista i da moramo napraviti izbor ko ce ici. Zovne mene Alija i kaze: "Delegacija HVO mora ici u punom sastavu. I Jasmin Jaganjac ide." "Sta ce nam on?", pitam. Kaze: "On je moj savjetnik za vojna pitanja" "Sta sam ja tu, sta smo svi mi?", pitam. On samo ponovi: "On je savjetnik."

Ponovo pitam: "Sta cemo s vojnom delegacijom?" "Neka idu redovnom linijom", odgovori mi. "Predsjednice, ja makar bez Sibera i pratioca ne idem. Siber je moj zamjenik." Pocinje natezanje, jer jednostavno ne mozemo svi stati u avion. Predsjednik mi predlozi: "Koristi mog prevodioca, a dat cu ti ja jednog pratioca." "Imam ja svog pratioca", kazem. Ali, kako se god izracuna, tri covjeka su visak. Onda ja predlozim: "Ako mi ne trebamo, da se vratimo u Sarajevo. Ionako gubimo vrijeme." Predsjednik pocinje da broji na prste: "Ja, Jaganjac, Bakir (Izetbegovic, op. a.), Sabina (Izetbegovic, op. a.), Osmica (Izetbegovicev pratilac, op. a.), Haris (Lukavac, op. a.), Amira (Kapetanovic, op. a.)." Kad doda delegaciju HVO, mi smo visak. Kazem: "Da se mi vratimo u Sarajevo, Predsjednice?"

Razgovori i prebrojavanja se nastavljaju u grupicama. Kazem Siberu i ostalima da postoji mogucnost da nas vrate u Sarajevo. U neko doba, zove me Predsjednik. Kaze: "Evo, nekako smo nasli rjesenje. Ides ti i pratilac, a Siber neka povede ostatak delegacije redovnim saobracajem." I Tunjo je sa nama: i on je Ijut ko puska sto treba ici redovnom linijom. Buni se kao da ga neko dere. Trnka suti. Strasti se polako stisavaju, gotovo svi idu redovnom linijom. Pratilac i ja, zajedno s najuzim Predsjednikovim krugom, smo u avionu. Kad smo dosli u Zenevu, dijelimo se na dvije grupe. U hotelu "Presidente" je Izetbegovic sa Sabinom, Bakirom i trojicom pratilaca, prekoputa njegovog apartmana je moja soba, a do mene je smjesten Jaganjac. Moj pratilac je, sa ostatkom delegacije, u nekom hotelu na drugom kraju grada.

Prva plenarna sjednica je slijedeceg jutra, u 11 sati. Odmah iza deset je dosao moj pratilac i nas dvojica smo izasli u hodnik. Udem u Predsjednikov apartman i vidim: on klanja. Jos je u ogrtacu. Kazem Lukavcu: "Da ne cekam na hodniku, kad krenete kucni mi, molim te, na vrata". Vratimo se Mido i ja u moju sobu i cekamo. Pogledam na sat: deset minuta do jedanaest. Cudim se, niko ne kuca. Izadem iz sobe: pred vratirna je svajcarska policija i policajac mi pokazuje rukom da su oni vec otisli. Ja ne vjerujem, uzmem za kvaku i vidim: vrata zakljucana Pitam Midu: "Znas li engleski?" Kaze: "Little". To sam little zapamtio za citav zivot. Izademo iz hotela, sjednemo u taxi i dodemo do palate Ujedinjenih naroda. Naravno, obojica govorimo engleski rukama. Trazimo bosansku delegaciju. Ali... bosanskaje delegacija i Karadzic, bosanska je delegacija i Boban. Na pregovorima ucestvuje i jugoslovenska delegacija: Cosic, Milosevic, Bulatovic sa ostalom ekipom u kojoj je samo obezbjedenje brojalo oko 200 ljudi. Dakle, palata UN je puna cetnika i ustasa Jedva smo mi nabasali na pravu bosanskohercegovacku delegaciju. Portir nas je prvo poslao Karadzicu.[/quote]

blago nama pored ovakvih ljudi ... cak i rahmetli Alija Izetbegović za cijepanje Bosne i Hercegovine a on nije bio... a da gospodin je pisac knjige, kako bi i mogao biti ... samo se pitam sada kada citam gore navedeni citat iz knjige ( knjigu nisam procito) ... kako jedan visokopozicionirani oficir i nakon sto je svjedok ovakovog razgovora ... gura borce u smrt a zna da se u tajnosti radi na pregovorima o cjepanju i razmjeni teritorija Bosne i Hercegovine ... umjesto da je naredio da se u njegovoj zoni cuva samo linija u slucaju napada ... a ne vrsiti nikakve borbene manevre jer sve se dogovara u tajnosti za stolom a nista na borbenoj liniji ... mogo je spasiti hiljade zivota boraca koji su poginuli na borbama oko mostara koje je on licno vodio ... gospodine Halilovicu kao vojnog stratega Vas veoma cijenim i zao mi je sto u Armiji BiH nije bilo vise takvih ... al pisanja knjiga i politiku prepustite politicarima ... rat je zavrsio na radost sviju nas ,a mir je vrijeme kada generali sjede u kancelarijama i igraju pasijansa ...

[quote name='lucky' post='300952' date='12.01.2009, 09:47']blago nama pored ovakvih ljudi ... cak i rahmetli Alija Izetbegović za cijepanje Bosne i Hercegovine a on nije bio... a da gospodin je pisac knjige, kako bi i mogao biti ... samo se pitam sada kada citam gore navedeni citat iz knjige ( knjigu nisam procito) ... [b]kako jedan visokopozicionirani oficir i nakon sto je svjedok ovakovog razgovora ... gura borce u smrt a zna da se u tajnosti radi na pregovorima o cjepanju i razmjeni teritorija Bosne i Hercegovine ... umjesto da je naredio da se u njegovoj zoni cuva samo linija u slucaju napada ... a ne vrsiti nikakve borbene manevre jer sve se dogovara u tajnosti za stolom a nista na borbenoj liniji ...[/b] mogo je spasiti hiljade zivota boraca koji su poginuli na borbama oko mostara koje je on licno vodio ... gospodine Halilovicu kao vojnog stratega Vas veoma cijenim i zao mi je sto u Armiji BiH nije bilo vise takvih ... al pisanja knjiga i politiku prepustite politicarima ... rat je zavrsio na radost sviju nas ,a mir je vrijeme kada generali sjede u kancelarijama i igraju pasijansa ...[/quote]

ovo je stvarno intersantan argument odbrane Alijinog zivotnog djela :icon_cheesygrin:
sta mislis zbog cega je na njega planiran atentan i zbog cega su mu

[quote name='snake' post='300955' date='12.01.2009, 10:02']ovo je stvarno intersantan argument odbrane Alijinog zivotnog djela :icon_cheesygrin:

[font="Verdana"][quote name='snake' post='300955' date='12.01.2009, 09:02']ovo je stvarno intersantan argument odbrane Alijinog zivotnog djela

[quote name='lucky' post='300963' date='12.01.2009, 11:12'][font="Verdana"][/font]

[font="Verdana"]Vjerovatno jeste interesantan ... pogotovo borcima koji su dane provodili na prvoj borbenoj liniji ... invalidima koji su ostali bez svojih ekstremiteta ... roditeljima poginulih boraca Armije BiH ... [/font][/quote]

nisam mislio na to, vec na cinjenicu da je i Alija znao za to jer je bio involviran u podjele i trampu drzavne tertitorije, a on je bio glavnokomandujuci,- po formaciji predsjednik predsjednistva je vrhovni komandant,..
sto on nije naredio tako nesto..

od spomenutih nagrada samo dvije dolaze in ne-Islamskog svijeta, nadam se da to nesto govori..
ova kralja fahda je narocito legitimna , zasluzena i vrijedna...mozda jedino fanovima Islamske deklaracije :D

[quote name='snake' post='300968' date='12.01.2009, 10:40']nisam mislio na to, vec na cinjenicu da je i Alija znao za to jer je bio involviran u podjele i trampu drzavne tertitorije, a on je bio glavnokomandujuci,- po formaciji predsjednik predsjednistva je vrhovni komandant,..
sto on nije naredio tako nesto..

od spomenutih nagrada samo dvije dolaze in ne-Islamskog svijeta, nadam se da to nesto govori..
ova kralja fahda je narocito legitimna , zasluzena i vrijedna...mozda jedino fanovima Islamske deklaracije :D[/quote]

to da je rahmetli Alija radio na podjeli i razmjeni teritorija znamo iz knjige gospodina Seferovica koji je jedini bio protiv toga kako sam pise u svojoj knjizi ... a svi ostali jesu bili za podjelu i razmjenu teritorija ... u citatu vidim da je imao "petlju" reci rahemtli Aliji da je protiv toga ... zasto onda niej imao petlju reci rahmetli Aliji ne i na njegove naredbe ... jer je znao da rahmetli Alija radi na podjeli BiH... ili jednostavno sjecam se kada su nama naredjivali da odemo napasti na neku zemunici ...a nama se nije islo ... da smo otisli malo ispred linija ispucali ,municije sto bi dobili i vratili se i rekli da je tvrdo a nikom ni dlaka sa glave nije falila ...

bilo je jos al nisam se mogo sjetiti ...
al ova je i sama dovoljna : -Medjunarodno priznanje za demokratiju-Medalja Centra za demokratiju iz Vasingtona-urucena 1997.god.... sigurno fanovima demokratije je dosta ova ... :D