Jump to content
Clark Gable

Zasto Ljudi Vjeruju?

Recommended Posts

(nemojte prebacivati temu, ova tema je cisto filozofiranje,hvala)

sta vi mislite zasto ljudi vjeruju u religije ???

zato sto nas tako nauce....mi vjerujemo da ima neka veca Sila i niko nas ne moze ubjediti u suprotono,tako isto ateistu ne mozes ubjediti u samo postajanje te vece Sile....

ja mislim zato sto ne mozemo objasniti dosta stvari sto se desava oko nas a najjednostavnije rjesenje je reci da postoji neka veca sila neobjasnjena i onda svi mirni :lol: ;)

ja ne vjerujem u nijednu religiju.
religije su po mom nekom shvatanju u danasnje vrijeme izraz ljudskog rada,a ono u sto vjerujem je jedna Svemocna sila koju svi nazivamo Bog - Allah,ee u to vjerujem a sada religije... to je prica za sebe!

Zato sto je jednom davno neko pametan vidio kako je ljudima urodjeno da se klanjaju i mole i pomoc traze od nekog predmeta, neceg nevidljivog i slicno i vidio je koliku moc ima ta ljudska glupost da vjeruje u svasta... i onda je taj neko pametan rekao 'ajd da im ja ponudim nesto ljepse... jednog boga, isusa i mariju i duha svetoga i da im vladam svima i pokazalo se kao jako uspjesnim oblikom robovlasnistva nad ljudima... e onda je jos jedan dosao malo kasnije vidio kako je to uspjelo kolegi na zapadu i rekao eee a 'ajd da ja to njegovo malo prosirim, malo promijenim imena i puf evo nove religije i nove uzde oko vrata glupog stanovnistva... i tako dalje i tako dalje ostalo je legenda..

• Downvote 1

''svako djete se radja u pravoj vjeri'' azapitaj se koje bio taj neko!

na osnovu ove recenice to vjerovanje postoji...

Zato sto je jednom davno neko pametan vidio kako je ljudima urodjeno da se klanjaju i mole i pomoc traze od nekog predmeta, neceg nevidljivog i slicno i vidio je koliku moc ima ta ljudska glupost da vjeruje u svasta... i onda je taj neko pametan rekao 'ajd da im ja ponudim nesto ljepse... jednog boga, isusa i mariju i duha svetoga i da im vladam svima i pokazalo se kao jako uspjesnim oblikom robovlasnistva nad ljudima... e onda je jos jedan dosao malo kasnije vidio kako je to uspjelo kolegi na zapadu i rekao eee a 'ajd da ja to njegovo malo prosirim, malo promijenim imena i puf evo nove religije i nove uzde oko vrata glupog stanovnistva... i tako dalje i tako dalje ostalo je legenda..

<{POST_SNAPBACK}>

dobro isak, samo me jedno zanima, kako objasnjavas cinjenicu da je u Kuranu napisano da postoji mjesto gdje se dvije vode dodiruju a nisu istog sastava (razlicitog hemijskog sastava) a tangiraju se, to su dokazali, taj lik sto je to pronasao je presao na islam, naucnik neki ne znam mu ime..

dobro ja neznam sad na sta je isak mislio sa vim gore postom tj da li vjeruje u Boga ili ne.
ja eto opet ponavljam,vjerujem u Boga,u tu nadnaravnu moc, ali ne vjerujem u ono sto su ljudi svorili a to su upravo te grupacije ljudi koji slijede istog Boga - RELIGIJE.
Islam je jedan vid vjerovanja,mi ne mozemo vjerovati u islam nego ga mozemo samo slijediti a ono u sta treba da vjerujemo je ono za sta se islam zalaze,a to je Bozija jednoca,Muhammed a.s i sl.

mislim da i incubus isto tako,ili barem slicno misli,jer ne vjerujem pak da je ateista :)

pricam ti ja s jednom svabicom i kaze ona kako vjeruje da postoji bog ljubavi ovog onog...i tako po njenom ispada da je ljudima potrebno da vjeruju da ima nesto vise i jace od njih sto odredjiva tog zivota i svega sad zavisno kako ko vjeruje ...ja sam njoj samo rekla ja ne mogu vjerovat da ima toliko bogova jer postoji samo jedan BOg.

dobro ja neznam sad na sta je isak mislio sa vim gore postom tj da li vjeruje u Boga ili ne.
ja eto opet ponavljam,vjerujem u Boga,u tu nadnaravnu moc, ali ne vjerujem u ono sto su ljudi svorili a to su upravo te grupacije ljudi koji slijede istog Boga - RELIGIJE.
Islam je jedan vid vjerovanja,mi ne mozemo vjerovati u islam nego ga mozemo samo slijediti a ono u sta treba da vjerujemo je  ono za sta se islam zalaze,a to je Bozija jednoca,Muhammed a.s i sl.

mislim da i incubus isto tako,ili barem slicno misli,jer ne vjerujem pak da je ateista :)

<{POST_SNAPBACK}>

klap klap

covjeku je lakse kad moze zamisliti da ima nesto iznad njega, da sve sto mu se desava ipak ima jedan razlog, da nije samo pusti slucaj...to ti daje snagu.
ja licno vjerujem u Boga...
dalje: uvijek je "upitan" razlog vjerovanja. pogledajte malo oko sebe. u ratu nije bilo apsolutno nikoga ko nije vjerovao u Boga, ko nije isao u dzamiju ili crkvu...a sad kad straha i poteskoca vise nema...taj interes opada.
bez zamjerke...cazin je provincijalna sredina i tu se to mozda i ne primjeti jer su ljudi isli u dzamiju i prije i poslije rata...ali odite u bihac ili neki drugi jos veci grad pa cete shvatiti sta mislim...
covjek najvise vjeruje u Boga kad mu je tesko, kad mu treba neka pomoc...stvarno je malo onih koji svakodnevno razmisljaju o Bogu, njemu se zahvaljuju i hvale ga kad je njihova situacija bar za njih zadovoljavajuca...
ne pokazujem prstom na ljude, krecem kao prvo od sebe,ja sam isti takav, a to sam primjetio i kod vecine ostalih...

i da...vjera za mene ne znaci objasnjenje bermudskog trougla ili spajanje slatke i slane vode (taj covjek koji je konvertirao je bio jacques cousteau) nego nesto sto ti daje snagu i miran duh...daje preporuke za zivot i nacin ponasanja...

Ljudi inace vjeruju u Boga ili nesto kad im je najteze,a kad su izobilju i ide im sve dobro onda na Tu veliku Silu ili Boga se ne obaziru:Ja inace vjerujem u Boga i vjernica sam koliko toliko.Sto se tice to da na svjetu postoje vode koje se ne mijesaju to jetacno.Kuran je to davno spomenuo.isto tako Kuran spominje linije na jagodicaam prstiu,a tek nakon toliko stoljeca su naucnici to otkrili.

Covjek "vjeruje" jer voli misliti da ima neko jaci i veci od njega.
Dok god postoji neko na vecem nivou od nas , covjek se osjeca sigurnim.

mislim da covjek kad vjeruje je smireniji u svom tijelu,neluta i ima pravac kroz ovaj kratki zivot,..

(nemojte prebacivati temu, ova tema je cisto filozofiranje,hvala)
sta vi mislite zasto ljudi vjeruju u religije ??? 

<{POST_SNAPBACK}>

ljudi vjeruju jer traze spas u vjeri jer inace niko nebih radio dobra djela

Kada bi ljudi mogli vi+djeti Boga onda to vise nebi bila vjera vec znanje i svi bi 100% znali i onda nebi bilo razlike zato nam je ostavljeno da vjerujemo i cinimo dobra djela kako bi zasluzili nagradu

volio bih da ovo sto sam napisao bude tacno i primljeno kao dobro djelo moje a ako sam nesto krivo napisao da mi bude oprosteno

Moramo vjerovati....u suprotnom bi se osje

Dakle kako Ober kaze onaj ko nevjeruje je u totalnom gubitku...

<{POST_SNAPBACK}>

Volio bih da sam tako ucen al, ja sam samo citirao Mesu Selimovica al je i moje misljenje

<cut>

<{POST_SNAPBACK}>

Potpisujem vecinu toga. I slazem se u svezi religija. Pogotovo onaj zadnji dio. Takav stav i ja imam.
Ali ako cemo govoriti o vjeri covjeku je potrebno da vjeruje u nesto, barem u sebe samog i svoju snagu, vjeru da on moze uspjeti u onom sto naumi... nesto te mora poticati da ides naprijed i da ne ustajes bezveze svako jutro...
a religija je samo nacin na koji su pojedinci ili skupine iskoristili ovu ljudsku potrebu da njima ovladaju...