Jump to content
BijeloDugme

tito sta mislite o njemu ??

Recommended Posts

[quote name='barca' timestamp='1338223561' post='457601']
Ako si mislila da neko zeli da vrati onaj sistem onda si krivo skontala. Isto tako reci da u onom sistemu nista nije valjalo je glupost, pogotovo kad imamo ovo nesto sto imamo danas.
Osnovna karakteristika diktature je sistemska izolacija gradjanstva od ostatka svijeta. Koliko mi je poznato da toga nije bilo u onom sistemu, putovalo se svuda. Totalitarizam je bila cinjenica koju niko pobiti ne moze, ali represivni aparat je djelovao samo u slucajevima politickog i kriminalnog djelovanja grupa ili pojedinaca koji se nisu uklapale u totalitarne sheme, svi ostali kojih je bila velika vecina su slobodno zivili i radili.
Samo reci "Tito je bio diktator" je floskula koju ovi danasnji politicari potegnu kad se nadju u skripcu i zele pricu prebaciti na drugi teren. I u danasnjoj BiH imamo na djelu diktaturu (po tvojim kriterijima) kao zbir vise malih totalitarnih grupacija (velikih politickih stranaka). Kako drukcije protumaciti da za zaposlenje trebas biti clan i aktivista neke stranke, pogotovo u neku od institucija?
[/quote]

a tad ti je trebala partijska knjizica!

[quote name='bella swan' timestamp='1338240042' post='457620']
a tad ti je trebala partijska knjizica!
[/quote]
Ne nuzno ;)

[quote name='barca' timestamp='1338241253' post='457623']
Ne nuzno ;)
[/quote]
Ni sad ne moras biti nuzno u stranci.
  • Upvote 1

I mene vala znaju svi,niti se imam od cega kriti niti od koga,a sjecam se malo Titinog rezima i zivio sam u njemu mada i za mene je diktator i bilo je jednoj populaciji ljudi dobro,nije bitno koliko si imao djece nego da li si bio u partiji to je bilo bitno,jer bilo je familija sa po 5 djece i uzivali su u sistemu a bilo je onih koji su imali 5 djece a nisu bili u partiji i nisu uzivali u sistemu,tako da je i za mene bio to jedan vid diktature,mnogo mojih komsija je bilo u partiji i imali su dobre velike kuce a moj otac nije bio u partiji i nije imao kucu kao neki koji su bili u partiji,mnogi koji su bili u partiji i sad uzivaju u plodovima partijske diktature iz onog doba ili partijskih dobara,u vrijeme tita odvajale su se pare za asvalt 10 puta za neka mjesta ali ga drzava titina nije napravila,i zaboravi napisat jos,da se i sad zale oni kojima je bilo dobro u titinom rezimu a nije sad dobro u ovom rezimu,nemogu se uklopiti. Edited by x-men

ovo me malo podsjeca na prije neki dan...pokazujem ja djetetu od 6 godina kako se drzi reket za tenis,kako se stoji pravilno i udara lopta al`nakon 5-6 minuta, ni sam ne znam kako, on meni to isto objasnjava,skroz obratno i onako kako je njemu lakse i kako mu bolje pase :) Edited by viking

[quote name='Namik Šepić' timestamp='1338238516' post='457618']
De računaj da sam ja osoba broj "dva" koja zna ko si :)
[/quote]

Evo odmah ti prijete :P Edited by pirgo

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=q7mbV7Pz72k&feature=player_embedded[/media]

Combe legenda

Evo još malo o tome koliko je Tito ustvario bio praktičan čovjek, ali je nažalost previše vjerovao onima oko sebe (rekao bih istim onim koji su uništili Jugoslaviju i koji su pokrali i još uvijek kradu sav kapital stvoren tada).

Najprije ovo sam pročitao na http://cronomy.org/ - izvrstan blog.

[quote][font=Verdana][size=1]Ovo je dio iz (kontroverzne) biografije Josipa Kopiniča, koju je napisao Vjenceslav Cenčić 1983. Između ostalih “aktivnosti” Kopinič je bio i generalni direktor [i]Uljanika [/i]nekih 12 godina počevši sa 1951.[/size][/font][/quote]

Slučaj 1:

[quote]

Kopinič se sjeća sudbine još jedne velike ponude. Njujorška Manhattan Chase Bank predložila je da financira izgradnju modernog brodogradilišta u Puli sa četiri navoza i svim mogućim postrojenjima i tehnologijom, a uz to da podigne i četiri tisuće novih stanova za radnike. Posao je bio osiguran za deset narednih godina.
[b]“S ovim prijedlogom otišao sam kod Tita na Brione” -kaže Kopinič- “On je bio veoma zainteresiran.[/b] Rekao je da će s tim prijedlogom upoznati najviše rukovodstvo. Ali poslije izvjesnog vremena pozvao me je i rekao da od toga posla ne može ništa biti. [b]Sindikat je protiv toga,[/b] objasnio mi je, jer se smatra da bi jedni radnici radili u američkim uvjetima i imali američki standard, a sav ostali dio radničke klase drugi, mnogo niži.”
[/quote]

Slučaj 2:

[quote]Bilo je i na izgledih smiješnih, a u suštini opasnih situacija po Kopiniča. Pregovarao je, na primjer, sa Burmom da se u “Uljaniku” grade specijalne topovnjače. Pregovori su trajali dugo, na kraju se ispostavilo da motore treba nabaviti od neke strance firme, pa je Kopinič predložio da to bude “Mercedes”. Posredovao je u tom poslu, i kako je to već uobičajeno u velikom biznisu, “Mercedes” je smatrao da Uljanik treba da dobije svoj posrednički procent. No, kako to zakonski kond nas nije bilo regulirano, na ime Kopinič stigao je automobil tipa “mercedes”, a zatim čitav niz “Uljanikku” potrebnih strojeva i električnih peći. Na ovo je, međutim, odmah reagirala devizna inspekcija, i Kopinič se našao pred Višim privrednim sudom u Zagrebu, pa umalo nije zaglavio zatvor. [b]Kada je Tita o ovome informirao, ovaj se smijao i vrtio glavom pred logikom administracije i njenih propisa.[/b][/quote]

Knjigu bih volio pročitati jer vjerovatno govori još više toga zanimljivog, ali ovo su neki dijelovi o tome kako su poslovi "blokirani" tada od administracije i sindikata i kako se i sam Tito čudio svemu tome.

Gledajući danas kako je Tito poslovao i surađivao sa cijelim svijetom (i istokom i zapadom i sjeverom i jugom) i kako je u prosjeku od 1945. do 1990. bdp Jugoslavije rastao po stopi od oko 4 % ne mogu se oteti dojmu da je Tito ustvari bio pravi kapitalista i izuzetno pametan i sposoban čovjek i državnik.

Da ih je bar takvih danas.

A i zanimljivo je da Tito nikakvo privatno zlato nije ostavio, nikakve tajne račune, ništa svojim potomcima - što govori da je ipak vjerovao u ideju Jugoslavije jer vidimo da njegovi potomci danas relativno skromno žive.

Uporediti to s današnjim klasama političari koji su svoje obitelji osigurali do 30. koljena nema se više šta dodati.
  • Upvote 1

Ako je Tito bio dobar onda su dobri i drug Staljin i nedavno preminuli drug Kim Jong-il.
  • Downvote 1

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1343238857' post='461798']
Ako je Tito bio dobar onda su dobri i drug Staljin i nedavno preminuli drug Kim Jong-il.
[/quote]

Ja napišem određene činjenice, citiram, dam izvor, a dobijem kao odgovor floskule.

Bravo mladiću! Bit ćeš izvrstan kadar da naslijediš Hozana, Nerku i ostalu ekipu u A-SDA! Možda budeš i načelnik jednog dana!

A sad malo pogledaj šta je Tito ostavio svojoj djeci (a budući da je imao svu vlast mogao je ogromne količine i novca i zlata i svega spremiti po bankama u svijetu da mu djeca ne moraju ništa raditi). Malo progooglaj pa vidi gdje su i šta rade. Pogledaj i kako Jovanka živi.
Vidjet ćeš da Bakir I. može sve što oni skupa imaju kupiti, a da ni ne osjeti.
A Bakir je sve to stekao u 20 godina. A da ne spominjemo npr. Ganića ili ostale visoke dužnosnike naše BiH.

Ali tebi to sve ionako ništa ne znači. Ti slušaš svoje nadređene iz A-SDA i klimaš glavom kako treba.
Sad vam i SDP valja, a Komšić ne valja.
  • Upvote 1

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1343238857' post='461798']
[/quote]
Da bi povlacio paralele izmedju nekih licnosti potrebno je imati veliko predznanje , u protivnom ispadas smijesan.

[quote name='barca' timestamp='1343247800' post='461801']
Da bi povlacio paralele izmedju nekih licnosti potrebno je imati veliko predznanje , u protivnom ispadas smijesan.
[/quote]
Slozio bi se sa recenim, evo Zeri predlazem da krene od nasih osnova pa posle nek se prebaci na ruse a onda moze i diplomirati na korejcima :)
[url="http://www.camo.ch/povijestbih15.htm"]http://www.camo.ch/povijestbih15.htm[/url]

[quote name='Incubus' timestamp='1343247771' post='461800']
Ja napišem određene činjenice, citiram, dam izvor, a dobijem kao odgovor floskule.

Bravo mladiću! Bit ćeš izvrstan kadar da naslijediš Hozana, Nerku i ostalu ekipu u A-SDA! Možda budeš i načelnik jednog dana!

A sad malo pogledaj šta je Tito ostavio svojoj djeci (a budući da je imao svu vlast mogao je ogromne količine i novca i zlata i svega spremiti po bankama u svijetu da mu djeca ne moraju ništa raditi). Malo progooglaj pa vidi gdje su i šta rade. Pogledaj i kako Jovanka živi.
Vidjet ćeš da Bakir I. može sve što oni skupa imaju kupiti, a da ni ne osjeti.
A Bakir je sve to stekao u 20 godina. A da ne spominjemo npr. Ganića ili ostale visoke dužnosnike naše BiH.

Ali tebi to sve ionako ništa ne znači. Ti slušaš svoje nadređene iz A-SDA i klimaš glavom kako treba.
Sad vam i SDP valja, a Komšić ne valja.
[/quote]

ASDA je prava stranka a Komsic je jedan veliki lopov.A naravno da cu da budem nacelinik Cazina, nista ispod toga.Sreca sto nema Tite pa nemoram da brinem hoce li me neko ubiti zato sto sam govorio porotiv njega.

[quote name='ZeroStyle' timestamp='1343251240' post='461806']
ASDA je prava stranka a Komsic je jedan veliki lopov.A naravno da cu da budem nacelinik Cazina, nista ispod toga.Sreca sto nema Tite pa nemoram da brinem hoce li me neko ubiti zato sto sam govorio porotiv njega.
[/quote]

A kakva je stranka SDP?

p.s. Možeš li mi navesti neko ime i prezime ko je bio ubijen jer je govorio protiv Tita iz Cazina? I nemoj navoditi cazinsku bunu jer ti su ljudi zahtjevali povratak Kralja Aleksandara i htjeli su rušiti državu (nešto slično što su pobunjeni Srbi htjeli 90ih).
Nego imenom i prezimenom ko je ubijen zato što je govorio protiv Tita? Edited by Incubus

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1343250829' post='461805']
Slozio bi se sa recenim, evo Zeri predlazem da krene od nasih osnova pa posle nek se prebaci na ruse a onda moze i diplomirati na korejcima :)
[url="http://www.camo.ch/povijestbih15.htm"]http://www.camo.ch/povijestbih15.htm[/url]
[/quote]

Samo jedan citat iz tog teksta:
[quote][b]Bosna i Hercegovina[/b] zaista nije uzivala status kakav je zasluzivala u jugoslavenskom federativnom sistemu[/quote]

Ovo su tvrdili svi - i Srbi i Hrvati i Slovenci i Albanbci i Makedonci...

[quote name='Incubus' timestamp='1343251750' post='461808']
Samo jedan citat iz tog teksta:
Ovo su tvrdili svi - i Srbi i Hrvati i Slovenci i Albanbci i Makedonci...
[/quote]
zero misli da mi nismo svjesni kako je Tito odrzavao vlast i pravio političke čistke..
Mislim da je incubus iz drugog ugla prisao i opisao, neki kazu slucajni, podvig lik i djelo Josip Broz Tito..

A ne sumnjam, i sam sam bio talac "istojajčanih" razmišljanja.. Jer sam se x puta zadesio u pobožnijem društvu gdje su mnogi o Titi govorili jednom jedinom prostom rečenicom: On je bio loš!
Bez ikakve uvertire, ikakvog objasnjenja iceg opipljivog...