Jump to content
BijeloDugme

tito sta mislite o njemu ??

Recommended Posts

U Jugoslaviji sam bio Bosanac u sklopu Jugoslavije a i danas sam Bosanac u sklopu Bosne i Hercegovine (iako ne znam kako se to danas zove federacija, republika, entitet, velika amerika ...).

danas se svako moze definisati kako hoce!

Bosna i Bosnjaci su najstariji pojmovi koji doticu pitanja drzave u ovom dijelu Evrope! Stariji od Srbije,Hrvatske,Rumunije il bilo koje zemlje osim Helas ili Grcke.
Ja sam Bosnjak po narodnosti a Bosanac po nacionalnosti!

Ma dok smo god mi svi neki kurci koji zelimo biti nema od toga nista. Dok god ne budemo ujedninjeni pod nazivom Bosanci i u jedinstvenoj Bosni i Hercegovini o kojoj ja sanjam i koju ja zelim vidjeti i dozivjeti nema od nas nista. Mi mozemo biti Srbi, Hrvati, Bosnjaci, Muslimani, Krscani, Pravoslavci, Zidovi..... koliko god hocemo ali dok ne shvatimo da imamo samo jednu drzavu Bosnu i Hercegovinu i da moramo zivjeti u jedinstvu kao sto smo zivjeli kroz citavu historiju do dolaska nacionalista i glupana na visoke vjerske i politicke funkcije mi necemo biti drzava. Ja nisam antibosnjak kao sto me hadzy prikazuje nego sam ja jednostavno covjek koji ljude ne sudi po vjeri ni nacionalnosti. Za mene su svi u Bosni Bosanci kako god da on sebe nazivao. Dok god ne zaboravimo te glupe razlike koje stoje pred nama jer je to evropa prevazisla davno davno necemo nepredovati.

Ja nisam antibosnjak kao sto me hadzy prikazuje nego sam ja jednostavno covjek koji ljude ne sudi po vjeri ni nacionalnosti

ok super slazem se,
jer vjera sama po sebi nije stetna ali na ovom brdovitom balkanu svi koji imaju svoje prste u vjeri su najgori sloj drustva i uz pomoc "dragog Allaha" pokradose sve zivo, a isto tako i krscani i pravoslavci.

ti ocekujes od mene da postujem tvoje opredjeljenje da budes vjerski i nacionalno neopredjeljen, sto je u redu, a istovremeno vrijedjas i diskvalifikujes mene i sve vjernike sa izjavama poput ove gore, sto je licemjerje.
mozes ti misliti, pa i (neargumentovano) pricati sta god ti se prohtije (ovo je ipak internet forum), ali nemoj barem glumiti tu nekog velikog kosmopolite koji fol jednako gleda sve ljude bez obzira na...bla bla bla
ti volis samo ljude koji razmisljaju kao i ti, ljude koji se stide onoga sto jesu i sto su oduvijek bili, koji misle da ce, odricuci se svega svoga a neselektivno prihvacajuci sve sto mu se servira iz "napredne i prosperitetne" europe i amerike ostvariti blagostanje i napredak.
nemoj ipak zanemariti cinjenicu da to sto se neko osjeca dobrim nijemcem, dancem(uh, gdje mi ovi naumpadose..nama me glava zaboli kad se sjetim) ili francuzom znaci da je los europljanin nego cak naprotiv. zasto bi kod nas bosnjaka bilo drugacije? kazem bosnjaka jer se osjecam bosnjakom i smatram da se bilo gdje u svijetu mogu ponositi time. dok je u "prosperitetnoj" europi vladalo pravilo "cija vlast, toga i vjera", u bosni su nedirnute stajale crkve, i jedne i druge, davato je utociste jevrejskim prognanicima kad su u toj "prosperitetnoj europi", koja sada nama drzi nekakve lekcije, bili nepozeljni.
ostali bosanski narodi se doduse i nisu bas nesto proslavili kad su dosli na vlast, ali to ne znaci da zarad pomirenja i napretka treba sviju izjednacavati i u isti kos trpati. to izjednacavanje po principu "svi ste isti" je jedna od najvecih posljeratnih podvala koje "demokratska" europa uz pomoc stokakvih zlonamjernih "alibabica i abdica", te naivnih "incubusa" zeli podvaliti bosni i bosnjacima i na tome graditi buducnost. dok se god bude tako radilo, nece u bosni biti velikog ukupnog selameta...

cim se ovoliko diskutuje o Titu dodje se do zakljucka da je on bio znacajna osoba . E pa bio je i bio je ... sad vise nije! sad se o njemu pricaju vicevi i to je uglavnom to.

Hadzy dobro si rekao dok je u evropi bilo cija je zemlja toga je i vjera i ako nisi bio te vjere morao si se iseliti ili si bio ubijen u Bosni je vladalo pravilo vjerske jednakosti sa svim dimma odredbamam i kanunima o raji u Turskom carstvu. Mislim nije ni to bila jednakost ali je bila daleko naprednija od Evrope. Inace je islam religija koja je dosta naprednija od krscanstva i od koje su krscani preuzeli vecinu dobrih stvari koje danas praktikuju. (npr. higijena) Ali nije problem u tome problem je sto smo mi kao muslimani svakoga dana sve gori i gori, sve se manje drzimo Kur'ana a sve vise izmisljamo neka svoja pravila i propise. Sve manje se drzimo prave vjere a sve vise iskrivljujemo kako nam pase. Zapad je od nas preuzeo sve najbolje a mi od zapada sve najgore.

Gore neko spomenu da je jedinih 50 godina mira na ovom prostoru bilo za vrijeme Tita. Zar ta sama cinjenica ne govori nesto o Titu kao velikom covjeku. Jos se govori da partija bez Tita je bila osudjena na propast. Naravno da jeste kad smo mi balkanci takvi ljudi koji samo gledamo kako cemo jedni drugima podapnuti nogu. Koliko samo bezveznih tuca, pucnjava i sl. ima u ovom nasem malom gradu i to ne zbog vjere nego jednostavno iz neke ljubomore ili nase "balkanske" gluposti. Mislimo da ce nam neko pruziti ruku prijateljstva od zapadne Evrope ili Amerike mi se varamo. Jedini prijatelji koje imamo su nasi komsije Hrvatska i Srbija, a to ce shvatiti i oni. Niko nama od Europske Unije nece pomoci nego mi se jedino sami mozemo ujediniti i to naravno nece i ne moze biti drzava ali moze biti jedan savez, makar na ekonomskom planu, ali mi to necemo jer se i dalje sudimo po vjeri i imenima. Mozda sam ja samo jako pesimistican ali iz dana u dan sve vise primjera me uvjerava da sam u pravu. Uvijek se izvlacimo na to: "Mi smo zemlja izasla iz rata" Rat je davno zavrsio a mi se ne pomicemo sa mrtve tacke. Mi imamo dvije opcije: da budemo prava demokratska drzava u kojoj ce vladati vlast i u kojoj ce se redovno placati porezi i gdje ce drzava biti bogata ili cemo biti drzava u kojoj ce vladati kriminalci i pojedinci koji ce biti bogatiji od drzave. I moramo jace odvojiti vjeru od politike jer je kod nas ona jos duboko ukorijenjena. I u Evropi dok je papa i crkva bila glavna znamo sta se je dogadjalo. To su oni davno iskorijenili i sada niko papu ne jebe ni 5 %, a i mi bi trebali isto uraditi.

Ali previse sam otisao od teme. Tema je bila Tito i misljenje o njemu. Naravno da je imao pogresaka kao i svaki covjek, ali za mene je Tito bio genijalac i najbolja licnost koja je ikada postojala u ovom dijelu evrope.

:lol:
:LOLL:
ja mislim da bi ti trebao isto tako da malo procitas a ne samo da pises
tako sam cuo.
bilo je za vrijeme Jugoslavije i Tita puno muslimana i u Predsjednistvu i na drugim politickim mjestima.Kao npr. Dzemal Bjedic koji je uspio cak da muslimani budu priznati kao narod u Jugoslaviji a niko ga ni ne spominje a ako procitas saznaces da su pored njega i drugi puno zasluzni za bosance samo niko ih ne spominje nego optuzuje da su bili srbi i partijasi sto ne nalazim licno da je u redu.
Pozdrav svima
Dado

P.S.
Izvinjavam se ako sam nekog uvrijedio

:lol:
:LOLL:
ja mislim da bi ti trebao isto tako da malo procitas a ne samo da pises
tako sam cuo.
bilo je za vrijeme Jugoslavije i Tita puno muslimana i u Predsjednistvu i na drugim politickim mjestima.Kao npr. Dzemal Bjedic koji je uspio cak da muslimani budu priznati kao narod u Jugoslaviji a niko ga ni ne spominje a ako procitas saznaces da su pored njega i drugi puno zasluzni za bosance samo niko ih ne spominje nego optuzuje da su bili srbi i partijasi sto ne nalazim licno da je u redu.
Pozdrav svima
Dado

P.S.
Izvinjavam se ako sam nekog uvrijedio

Bravo Dado napokon si istakao pravu stvar trebali bi na forumu svi malo vi

danas se svako moze definisati kako hoce!

Bosna i Bosnjaci su najstariji pojmovi koji doticu pitanja drzave u ovom dijelu Evrope! Stariji od Srbije,Hrvatske,Rumunije il bilo koje zemlje osim Helas ili Grcke.
Ja sam Bosnjak po narodnosti a Bosanac po nacionalnosti!
:placem:
Ja sam Bosnjak-Musliman Bosanac,
najgore je kad ljudi mjesaju nacionalnost i narodnost
i smatram da bi se trebalo nauciti da je politika poslovna stvar i svakodnevnica u zivotu.
A vjera je Privatnost svakog covjeka koji vjeruje
Dado

covjek koji plasira ideju "Nema boga u Jugoslaviji.." nije za mene dobar!

vjerska sloboda je u onoj drzavi bila ugrozena, u Metkovicu (Hercegovina) tadasnja milicija je tukla samo zato sto su isli posjetiti svetiste gdje se je nekada (kobiva) ukazala djevica marija gospa il sta ja znam... ko god je bio u partiji nije smio ici u dzamiju i sl stvari. Ma daj bolan!

:zZzzZ:
Vjerska sloboda u jugoslaviji neznam kakva je bila ali u cazinu za moje vrijeme neznam da je nekom bilo zabranjeno da vjeruje i da se moli bogu.
I vjeruj mi da su tada i do samog pocetka rata bili pravi vjernici a danas su samo iz nekog inata, a trebalo bi da se malo procita da kod nas Muslimana kad se okreces vjeri ili vjerujes da to moras od srca da uradis a ne zbog komsije da te vidi da si vjernik i sramota je govoriti ja sam vjernik i to pravi to trebas prepustiti onom u koga vjerujes da odluci i to samo moze on da zna.
Vjeruj mi da je to prava stvar pa razmisli malo mozda ti padne koja
:idea:

Dado

koja drzava je izasla iz rata prije 8 godina u Evropi?
Koja drzavam ima Bruto nacionalni dohodak, industrijska proizvodnja da raste 15 posto godisnje?
U kojoj drzavi preko 200,000 ljudi na razne nacine radi za razne medj. organizacije (SFOR, OHR, UNHCR...)? (pokriva svu nezaposlenost skoro u BiH) od 39%!

Ko kaze da nece suditi SFOR-ovcu ako ubije koga?

U Jugoslaviji su na hiljade ljudi pretukli na mrtvo ime samo ako je cuo neko iz komsiluka da je on se nasalio na racun "partije" :cry:

Ja ne kazem da smo mi samo najbolje na ovom svijetu! Ima i boljih, ali kad poredim Jugu i BiH osjecam se ljepse, sigurnije i zadovoljnije. Ponovo ponavljam da je Juga vjestacka tvorevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Nisu dzaba u prosloj drzavi najgore prosli BiH i Makedonija.

Usporedi prosjecnu platu iz Jugoslavije i ovu danasnju. U jugi je prosjecna plata u 90. godini bila oko milion dinara sto je jednako oko 150,00 KM!
Ali to se tad nije gledalo jer je svako gledo samo da ukrade od drzave!

Mogu ti reci da si pametan amozda kad bi skinuo te petarde sa usiju da bi mogao jos vise da naucis, a mozda cak i da dodjes do politicara i da napravis nesto od nase Bosne i Bosnjackog naroda
:plaaacem:

Dado

STA DA KAZEM NEGO DOK JE TITO BIO ZIV BIO JE ZIVOT A SADA KADA OVE BUDALE VODE BIVSU JUGU TO NIJE NISTA...

TITO JE NAJBOLJI, BIO I OSTAO... NEMA NIST BEZ TITE.....

Pa ti pod nikom ja123 znas li ti ista o nacionalnom dohotku. Ti si za knjigu ginesovi rekorda. Pa znas li ti da nijedna drzava u evropi nema tako nizak postotak nacionalnog dohodka. Mora narasti 15% kad kreces sa nule covjece okani se prazni prica. A ti sto rade za druge sta ce biti sutra kad ti odu iz bosne. Pa pokrepacemo odgladi jer upravo zbog njih i ima njesto u bosni. Nemoj nas porediti sa jugom de sa svicerskom pa cemo onda znati jesmol dobro ili ne. Ja znam da nema nista od tog tvog zvrkanja al sta ces kad imas te slusalice pa izgleda i nevidis i necujes. Nego slusas kongres sda na slusalicama i samo prepisujes sta oni kazu.
Pozdrav za sviju

Guest muhamed

mrzim tita i njegove komuniste i njegovu jugoslaviju.
onaj dan kad je on krepo ja sam bio naj sretniji cojek na svijetu.
od 1945-65 bila je velika bjeda. zatvori kao sto su lepoglava i goli otok su bili puni. ako je ikad bilo dobro to je bilo zbog toga sto su nasi radnici iz inostranstva slali pare kuci.
kakav bi bio zivot u posranoj jugoslaviji da vlas nije dozvolila odlazak u inostranstvo.
ja bi njegov grob miniro.
zasto da ga mi bosnjaci volimo a svi ga srbi i njegovi hrvati mrze.
on je likvidirao dzemala bjedica.

muhamed

mrzim tita i njegove komuniste i njegovu jugoslaviju.
onaj dan kad je on krepo ja sam bio naj sretniji cojek na svijetu.
od 1945-65 bila je velika bjeda. zatvori kao sto su lepoglava i goli otok su bili puni. ako je ikad bilo dobro to je bilo zbog toga sto su nasi radnici iz inostranstva slali pare kuci.
kakav bi bio zivot u posranoj jugoslaviji da vlas nije dozvolila odlazak u inostranstvo.
ja bi njegov grob miniro.
zasto da ga mi bosnjaci volimo a svi ga srbi i njegovi hrvati mrze.
on je likvidirao dzemala bjedica.

muhamed

da je tito ziv ti bi vec bio na golom otoku ;)! ti ga mrzis, ali vise ljudi su ga volili neg mrzili.

poz
makcode

Tito i Abdic jedno te isto govno zato autonomasi imaju svi njegovu sliku u kuci ko talijani papinu,govna uvijek smrde

Tito i Jugoslavija nisu pasali jedino onim najnepismenijim koji nisu mogli 4 razreda osnovne zavrsiti pa su bjezali po inostranstvu. U jugoslaviji je i onaj ko je radio u rudniku isao na more a danas jadnici u rudniku dobivaju 120 KM i jedva prezivljavaju. U jugoslaviji nije bilo mafije i miljardera i svi su bili uglavnom jednaki i sretni.

Guest mallenaaa

da je bio tito ziv ne bi bilo ni rata ni nicega svi bi zivjeli ljep zivot...u ono vrjeme moj stari kaze nije bilo problema ni za posao a kamoli stan..uzivalo se nije bilo vazno hrvat, slovenac, bosnjak, srbin....svi na istom nivou...

a sad su vazne samo pare , kash. lova, money...

da je bio tito ziv ne bi bilo ni rata ni nicega svi bi zivjeli ljep zivot...u ono vrjeme moj stari kaze nije bilo problema ni za posao a kamoli stan..uzivalo se nije bilo vazno hrvat, slovenac, bosnjak, srbin....svi na istom nivou...

a  sad su vazne samo pare , kash. lova, money...

<{POST_SNAPBACK}>

svi na istom nivo ,ako je tako bilo zasto su Bosanci bili neopredjeljeni a ostali opredjeljeni???

Upitaj svog starog koliko je puta pomislio da ode u Ameriku,Canadu i ostale,jel to mogo s Jugoslovenskom putovnicom (ako je ona priznata bila) ???

nebi bilo rata da je Josip ziv -kako to mislis da nebi bilo ,zasto nam je onda prijetila invazija od Rusije kad je Mali Joza umro ,zasto su tada Amerikanci bili u vojnoj pripravnosti da zastite Jugu u slucaju Invazije .

i da je Joza medju zivima Juga je stajalo ukratko pred ratom s Atomskom Silom ....

Za vrijeme TITINE Yugoslavije
smio si svagdje leci
al nisi smio svasta reci.
A sad smijes svasta reci
al bogami nesmijes svagdje leci.

Ne osjecas se sigurnim ni u vlastitom krevetu,
a kamoli na cesti.
Za nas, obicne gradjane je vazna sloboda a ne politika.
Nekad nisi znao, niti nas je interesovalo sta politicari vjecaju,
vazno da nam nije falilo nista, ni posla ni kuca ni stanovanja hrana je bila buzasto.
Sad je narod toliko psihicno opterecen sa politikom, jer kad glasas moras znati za koga glasas.
Ionako svi su skoro isti, fali dok ne uvali.
Kad se zaglavi u fotelju niko ga nemoze otjerati dok se ne nakrade. :smokin:

da vrtnice ,bas zbog toga sto nas Bosance nista nije interesovalo najvise smo i nagrabusili ,dok su Srbi i Hrvati crpili Bosanska prirodna bogastva mi nismo znali sta je to jer s malim Jozom bili smo zaslijepljeni i vjerovali njemu bolje nego rodjenom djetetu ,dok su Srbi i Hrvati ostrili zube mali Joza je Bosance ostavio za Kurbane svojoj shergi .

da je bilo dovoljno posla u Jugi nebi onda citava Jugoslavija radila u Iranu ,Iraku i ostalim Arapskim zemljama ,

Sada nema TITA, sta je sad, zasto se Bosna ne budi.Ko sad vlada Bosnom, koliko Bosanaca je od rata otislo iz Bosne, koliko ih zeli otici zauvjek, koliko ih zeli otici i zaposliti se negdje izvan Bosne????????Ista ona bagra sto je i bila i prije, kradu lazu otimaju. Koliko je pokrao onaj Muhamed Sacirbeg (mislim da se tako preziva) za vrijeme rata, kad je Bosna gorjela i gladna i zedna bila. Svjetska organizacija sakupila novac za pomoc Bosni, gospodin tada bio mislim da neki ministar, okreno pare, narod nek gladuje, i da ja glasam za takvog izdajnika. Koliko je takvih jos da ne nabrajam, i prije rata i uz rat i poslije rata, a vi pojedinci jos uvjek trubite te zaostale price, vaki srbin naki hrvat. Gospodine ja sam se skolovala u Bosni gdje sam i rodjena i zivjela i pokusala zivjeti, ali to je bila sama patnja. Nijedan ucitelj Srbin ili Hrvat nije maltretirao ucenika, koliko su to radili ucitelji Muslimani. Imali smo jednog nastavnika u osnovnoj skoli iz Buzima, na satu biologije nas djevojcice nije ispitivao biologiju nego da li znamo pomuzti kravu. Nikad ni jedan musliman nije davao podrsku drugom muslimanu, nego je bio protiv svakog onog sto se potrudio i gledo da ga unisti. Imam iskustva takva i poslije kad sam otisla sa familijom zivjeti u Slo. Dok smo stanovali kod jednog naseg zemljaka, nikad nismo smjeli reci koliko imamo place odmah je stanovanje poskupilo. Onda smo se preselili kod jedni Hrvata, nemoras vjerovati, nista drugcije nam nije ni u nasem stanovanju. Od njih smo se odselili u svoje. Stanovali 8. godina kod njih, i cijena se nije nikad promjenila. I sama sam se htjela zaposliti u Cazinu i zeljela ostati u rodnom kraju. Nas komsija mi nije dao da se zaposlim u mjestu u kojem sam zivjela. Bez obzira sto su moji roditelji ulozili i pare i trud i rad u tu istu zgradu, na kraju sam bila samo ignorisana raznim glupostima. Posto nisam se dala ponizavati radije sam se odselila u svijet. Ti ni neznas kako je bilo otici u svijet ostaviti familiju, kucu, i ono malo imanja sto smo imali i zapoceti sve ispocetka negdje gdje neznas ni govoriti niti ih razumijes sta ti govore. Jedino nas izbjeglice razumiju. Nemoj molim te za svoju nesrecu kriviti nikoga dok nisi siguran. Tuces luk u slanoj vodi, nema odatle masla.

Sada nema TITA, sta je sad, zasto se Bosna ne budi.Ko sad vlada Bosnom, koliko Bosanaca je od rata otislo iz Bosne, koliko ih zeli otici zauvjek, koliko ih zeli otici i zaposliti se negdje izvan Bosne????????Ista ona bagra sto je i bila i prije, kradu lazu otimaju. Koliko je pokrao onaj Muhamed Sacirbeg (mislim da se tako preziva) za vrijeme rata, kad je Bosna gorjela i gladna i zedna bila.