Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Sevdah, Sevdalinke

Recommended Posts

Daj mi, mati, rano vecerati
da ja idem konj'ma na cairu,
sa caira dragoj pod pendzere.
- Ne da mati rano vecerati.

Ja ne odoh konj'ma na cairu,
vec ja odoh dragoj pod pendzere:
- Draga moja, jesi li zaspala,
jesi l' meni mjesta ostavila?
- Jesam tebi mjesta ostavila,
dva jastuka i desnica ruka!

Jaranice, Jovanova seko,
kaz' Jovanu, nek dovece dodje,
jal' nek dodje, jal' nek me se prodje!
Sinoc su mi bolji dolazili:
dilber Jovo i karanfil Stevo,
na pendzeru biljeg ostavili,
zutu dunju zlatom potkicenu
i jabuku zubom ugrizenu.
----------------------------------

Karvan ide preko Romanije,
za karvanom Simo Sarajlija,
a za njime Stojko kirid

Zaplakala moja draga
rano u zoru,
rosno cv'jeće zaljevala,
na svom prozoru.

Volio sam kose njene,
usne rumene,
al' je njena stara majka
ne da za mene.

Jesen ide, jesen rana,
ki

sevdalinka je pjesma nad svim pjesmama
pogotovo kad zapjeva safet isovic ili meho puzic

RIJEKO BOSNO
Rijeko Bosno hladna plemenita
pod Igmanom svoj si izvor skrila.
Preko polja i mnogih gradova
na put se dugi zaputila.

Rijeko nasa rijeko znamenita
Dragi Bog te dade Bosancima
Vjekovima zivot dajes svima,
rijeko Bosno srce u grudima.

Pricaj Bosno gdje god budes tekla
o ljepoti seher Sarajeva.
O Ilidzi i banjama njenim
pricaj Bosno svojim valovima.

Neko tiho ulicom pjevusi
tuga mu se osjeca u dusi
ista tuga u meni se javlja
to je pjesma iz mog rodnog kraja

Svuda se sunce radja, ljepa je svaka zemlja
kao sto je Bosna moja, na svjetu ljepse nema.

Ima noci kad mi srce pati
i kad bolan moram zapjevati
bez sevdaha ne zivi Bosanac
i kad svjetom luta kao stranac

Vrijeme dodje moram kuci poci
jer korak je zivot do samoci
necu da me pritiska tudjina
jer Bosna je Majka Bosancima

Svuda se sunce radja,ljepa je svaka zemlja
kao sto je Bosna moja, na svjetu ljepse nema........

hmm dok sam bio manji,mislio sam da je to najveca glupost na svijetu slusate sevdalinke,a sad eto ne mogu reci da ih volim mnogo ali fino ih je cuti,tacno imaju ono nesto "bosansko " u sebi.
ma samo kad cujes Snijeg pade na behar na voce... ili ona Bajram dodje....
ma straha je to :)

Najbolje pjesme... meni najdraza je Oj bogati siva ptico sokole!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nekad su me, nekad davno
njene usne ljubile
pa i danas kad je nema
srce za njom umire

U njenu ljubav
jos uvjek vjerujem
u tome moje srce ubjedjuje
sad odoh majko koju da popijem
nek sklone case
sve cu da razbijem

Nije ona svemu kriva
mnogo cemu kriv sam ja
pa zar nije i ona majko
pored mene patila

Sanjam danju sanjam nocu
jedan izgubljeni san
da me dirne ruka njena
pa da umrem isti dan

sevdah je zakon samo treba ga manje slusati inace ...

hehe kad se napijemo odvrnemo sto jace moze neku od safeta, nedzada i ostale i onda deremo se ko najveci seljaci ... :D

inace posluzam ponekad koju, ima bas smjesni prici u njima :D

Da se ne zaboravi.
evo jos nesto o Bajri Redzicu

BIO JE NAJVECA ENCIKLOPEDIJA SEVDAHA

Pise: Nedzib Vucelj

Bajro Redzic, posljednji autenticni sevdalija iz Krajine, je izenada preminuo u svojoj sesdesetoj godini zivota, sto je iznenadilo i razalostilo sve one koji su ga poznavali, jer je Bajro samo na par dana ranije pjevao, svirao i govorio o sevdalinci za jednu od najgledanijih emisija FTV , a Vehid Gunic je tih dana snimao , ciji je zastitni znak bio upravo Bajro Redzic, koji je uvijek sa sevdalinkom otvarao i zatvarao ovu emisiju, te pratio mnoge pjevace sevdaha.

Bajru Redzica iz Polja kod Cazina poznavale su meraklije sevdaha sirom Bosne i Hercegovine, pa i sire, jer osim sto je mnogo puta nastupao za radio i televiziju, Bajro Redzic je zaradio pjevacku penziju pjevajuci u , najluksuznijem i najposjecenijem hotelu u Unsko-sanskom kantonu, gdje su dolazili gosti iz cijelog svijeta i divili se pjevackom umijecu Bajre Redzica, koji je osim sevdalinki odlicno pjevao slovenske, hrvatske, makedonske, bugarske, madjarske... narodne pjesme, a sevdalinke je cak pjevao i licno Josipu Brozu Titu.

Zanimljivio je istaci da je Bajro Redzic bio najveca ziva enciklopedija sevdalinki na svim prostorima gdje se ona pjeva. Da se sastave sve knjige o sevdalinci, Bajro bi ih uveliko nadmasio sa svojim brojem sevdalinki koje je pjevao i znao na izust

Licno sam ga poznavao i bili smo dobri prijatelji, i cesto mi je pjevao sevdalinke iz moga kraja koje i najstariji ljudi nisu znali. Znao je napamet vise hiljada sevdalinki, sto nije znao niko u Bosni i Hercegovini i po prici Bajre Redzica, mnogi su kod njega dolazili po stare tekstove, jer je on, iako samouk, odlicno svirao harmoniku, dobro poznavao note, pa je tako i za svaku pjesmu sam pisao note i svirao muziku.

I kao da je legenda sevdaha Bajro Redzic vidio da mu je ovozemaljski zivot na izmaku, slagao je i zapisivao sve sevdalinke sa notama, a sve ih je snimio na audio kasete, ostavivsi tako ogromno bogatstvo sevdaha Bosni i Bosnjacima, i svima onima koji su meraklije sevdaha.

Iza Bajre Redzica ostali su i mnogi dobri harmonikasi i sevdalije, koje je licno Bajro obucavao, sto je takodje izuzetno vrijedno, a njegovim stopama krenuli su sin i unuk.

Mnogi nasi sirom dijaspore, posebno Amerike, gdje ima puno Krajisnika sjetice se covjeka, koji im je, kada im je bilo najljepse ili najteze, razgaljivao dusu svojom harmonikom, i svojom starom i lijepom sevdalinkom.

Izvor "SABAH"

http://www.skibyusa.com/modules.php?name=C...showpage&pid=10

meni moja nane pricala, da kad se bajro rodijo vec rukama tako canto ko da svira harmoniku ... fakat sam imo jednom priliku njega da cujem kako svira, i moram reci da covjek harmoniku razvlaci ko niko sto sam dosad gledo.

iz prica sam isto cuo da je bijo jedan od najveci harmonikasa u jugoslaviji i tako je isto bijo poznat ...

i trebalo bi se diganti kakav spomenik njemu ... mozda u polju :D. U polju zive samo legende, da bajro nije uspijo uspijo bi neki drugi ... I nacelnik ce nam jos malo za presedjnika :D

Najveci izazov za Bajru je bio da nema pjesme koju ne zna :samo se kaze naslov ili dio refrena i maestro krece. Muzicka enciklopedija

Najveci izazov za Bajru je bio da nema pjesme koju ne zna :samo se kaze naslov ili dio refrena i maestro krece. Muzicka enciklopedija

u pravu si ober.

Vehid kaze, da za njega nije bilo pjesme koju nije znao.
odnosno, naleti neka, ali on nikad nije htio priznat da je ne zna, nego razvuce harmoniku i namudava neke tekstove, a znas kakva je sevdalinka, pa se mogao uvijek brzo uklopit u tekst :D

sta reci za jednog od nasih najvecih umjetnika... ucio me je 4 godine svirati harmoniku, i dosta toga sam naucio...

sigurno je bio majstor svog posla, svirao je titi, radio na sarajevskoj televiziji dugi niz godina... zbog svoje krajiske naravi i u zatvoru bio... ima dosta tih prica iz njegovog zivota.
u dzepu od sakoa vazda je nosio handzar sa ostricom od 10-tak cm :D

i ovo sto ober_snake rece znao je stvarno sve... prije rata uvijek je bio u pratnji kada su sklapali poslovi jer je svakom znao naci nesto za dusu... bili to njemci, makedonci, slovenci,...

Koliko znamo o najpoznatijem i najboljem harmonikasu iz nase carsije?

<{POST_SNAPBACK}>

Kralj Sevdaha. Bajro je mene ucio svirati 2 godine, cojk je bio majstor na harmonici. Neka mu je vjecni rahmet!

Imal ljudi gdje kakve muzike od rahmetli Bajre nebi bilo lose staviti...

Ima straiji ljudi koji posjecuju forum koji bi voljelu cuti, a iskreno i ja bih licno..

Imal ljudi gdje kakve muzike od rahmetli Bajre nebi bilo lose staviti...

Ima straiji ljudi koji posjecuju forum koji bi voljelu cuti, a iskreno i ja bih licno..

<{POST_SNAPBACK}>

Pa on je cesto gostovo u emisiji MERAKLIJE , a neznam imaju li oni kakav web, uglavno sjecam se da je cesto bio u toj emisiji, pa...