Jump to content
Sign in to follow this  
Tigrica

Seniori u saobracaju

Recommended Posts

Ne znam postoji li tema vec ali eto, ako postoji spojit cemo ih..

Vrlo cesto se desi da u saobracaju bude i seniora..Nemam nista protiv njih, cak nasuprot..volim ih..samo jedna stvar mi se ne dopada kod njih je to kad ulete u saobracaj vozilima, biciklima , posebno u gradovima gdje postoji gradski saobracaj, gdje bas mogu biti gdje pozele za kratko vrijeme, linija i van gradskih ima..ne nece to oni da koriste..

Vise vole upaliti svoje naglancano, namirisano  auto i krenuti gde naumili.. :D voziti 20KM/H gdje brzina dozovoljena 50 ,ili 70..o ( ne zure..cool su...razmisljaju na koju ce stranu , zmigavac zaborave upaliti...izlete tamo gdje ih najmanje ocekujemo, samo se pojave... o  autoputu necu nista reci,jer i tamo ih ima..vrlo cesto su razlog teskih saobracajnih nesreca, vid slabiji, refleksi takoder....

Zabraniti im ucesce u saobracaju za njih bi mozda znacilo kompletnu izolaciju od spoljanjeg svijeta,ili ovisnost o drugima..

Sta mislite o njima  u saobracaju ?!

'Paznja senior za volanom"..

http://www.youtube.com/watch?v=em4sDqmBObA

Postoje li kazne za presporu vožnju? 

Obećaš dedi neku bakicu i on se skloni u stranu ili doda gas :D

Pravila su različita u raznim zemljama. Jedino što je univerzalno je da postoji donja granica brzine na autoputu, 60 km/h i kažnjivo je voziti sporije. U gradovima ne postoji donja granica, već samo gornja, određena znakom.

I meni se desi da moram voziti polako iza penzionera, ali kontam, ako se njima ne žuri, što bi se meni žurilo. Ionako mi je ostalo više vremena da živim. :)

Generalno, gledam da planiram vožnju, da vozim bez srkleta, pogotovo kad vozim na posao. Više volim ranije krenuti i polako voziti, u okviru ograničenja i uzeti u obzir da se može nešto nepredviđeno desiti, nego da vozim kao sumanut, u zadnji čas. Ako ostane viška vremena kad stignem, uvijek mogu popiti kafu s mirom i polako planirati dan, bez stresa. Inače bih davno poludio. :D

• Upvote 1

Kod nas se još nađe starijih osoba za volanom. Nije da mi smetaju, ali nekad me zna iznervirati kad se nađe vozilo ispred mene sa straijim vozačom, a kod nas ceste su sve u krivinama, i onda ja moram voziti k'o baja i moram čekati priliku da zaobićem takvo vozilo ... :D

Moj dido rahmetli je imao auto od moga rođenja i kad je došao u godine (oko 66. godina) lijepo je rekao, da mu vozačka ne treba da nema želju da vozi. Upoznao je tatu sa odlukom i rekao, da je bolje da ga on vozi nego da svi strepimo hoće li on kakav belaj napraviti. Auto je prodao ali vozačku je produžavao, mjenjao u skladu sa zakonom dok su mu godine dozvoljavale, bila mu je poput suvenira .... :)

Mislim da sa seset nisam bas neka starina i vozim nekako po propisima, mada me ljute ovi sto zure u mobitel i nemaju pojma da je jos neko na cesti.

O smusenim vozacima se moze svasta reci ali da su svi stari nece biti, ima ih svakakvih pogotovu ako ne poznaju grad

Meni ne smeta nikad ta spora voznja starijih ljudi.. Vise mi smeta neodlucnost vozaca, bilo starijih ili mladji... Koji ne znaju jesu li posli il su dosli.. Ne znaju bil stali il bi krenuli, jel skrenut ili ne.. Pa vozaci sto skrecu bez zmigavca, vozaci koji ti ulecu iz sporednih ulica pod parolom " ma mogu ja"

A sto se tice starijih.. ima jedan taj kad vozi ne obraca paznju ni na koga.. cudo da jos nikog nije udario..

Meni ne smeta nikad ta spora voznja starijih ljudi.. Vise mi smeta neodlucnost vozaca, bilo starijih ili mladji... Koji ne znaju jesu li posli il su dosli.. Ne znaju bil stali il bi krenuli, jel skrenut ili ne.. Pa vozaci sto skrecu bez zmigavca, vozaci koji ti ulecu iz sporednih ulica pod parolom " ma mogu ja"

A sto se tice starijih.. ima jedan taj kad vozi ne obraca paznju ni na koga.. cudo da jos nikog nije udario..

Pa te koje opisujes su u velikom slucaju seniori...

Postoje mjesta/naselja gdje se je odredena brzina, izmedu 30,i 50Km/h i u tim zonama cak i sporije se vozi jer postoje lezeci policajci..i sl, da nema teorije da vozis brze i da hoces...mislim ako ne zelis ostetiti auto...Ali ako neko  vozi izmedu naseljenih mjesta 50.60...gdje dozvoljeno 90km/h , meni je to presporo..Ako vec hocu sporu voznju onda cu uzeti biciklo i krenem u uzivanciju vjetra u kosi..

Kod nas postoje vozila za koja ne treba ti vozacka dozvola, sto znaci ides polagati samo testove, i dozvoljena ti je voznja, osim na autoputu..i sa tim vozilima ne prelaze brzinu od 90km/h..Obicno ta vozila uzmu osobe koje nikada nisu uspijele poloziti vozacki ispit, ili iz nekog razloga oduzeta im vozacka dozvola i sl.,..

Uzivam ja u voznji svakodnevno sam u saobracaju,i vidim svasta i do sada hvala Bogu nikada nije bilo udesa...

Edited by Tigrica

Uvjek i svugdje krenem na vrijeme. Ne volim nikakve brzine niti brzo vozim niti volim vidjeti da neko brzo vozi. Kad neko ispred mene "gusla" guslam i ja ako vec nemam prilike da prestignem. A prestizem samo ako to podrazumjeva da ne predjem dozvoljenu brzinu. Kad su djeca samnom onda pogotovo.

Ja volim brzu vožnju, ali sigurnu ne riskantnu, u skladu sa uslovima na cesti i poštujući ograničenja. Ne mora se biti pod stresom, niti kasniti da bi ti smetalo auto koje kentra ispred i još ako nije neki vozač pa koči, krene, hoće neće ...  pa te ispameti .... mene to nervira , a vama zavidim na tako dobrim nervima.  :D

Kod nas na kantonu nema nigdje da smijes preko 80, a to i nije uopste neka brzina... Mislim ako se prati ogranicenje... Ako ides brze od toga onda ne mozes pratiti i postovati ogranicenja :) :) :)

A ko kentra ispred mene jednostavno zmigavac i predjem ga :)

U svakodnevnom saobracaju mi ne smetaju, lako ih je zaobici (jedan plus ovih sirokih americkih cesti). 

Medjutim, kad mi se nabije u saobracaj u ono doba kad ljudi idu na posao ili kad npr. padne snijeg i lijepo izdaju obavijest da se do goleme nuzde ne izlazi na ulice, a oni se haman svi stvore na cesti odjednom e onda pozelim da imam onaj monster-truck i da samo "prevezem" preko njih...kI tenkom.  Ustvari to ne vazi samo za seniore vec i za sve one koji su besposleni i bez ikakvog razloga zakrcavaju saobracaj u najgorem mogucem trenutku.

Doduse meni se nikad i nigdje ne zuri. Do posla nema ni 10 minuta pjeske. Do skole isto toliko u kupovinu toliko inace ne zivim u velikom gradu. A ustajem prije kokota.

Ja volim brzu vožnju, ali sigurnu ne riskantnu, u skladu sa uslovima na cesti i poštujući ograničenja. Ne mora se biti pod stresom, niti kasniti da bi ti smetalo auto koje kentra ispred i još ako nije neki vozač pa koči, krene, hoće neće ...  pa te ispameti .... mene to nervira , a vama zavidim na tako dobrim nervima.   :D

Ja ovo nisam skont'o.Dakle, otprilike 50km/h?

ja volim pocerati dje mogu :-)

Prosle godine sam sebi uzeo auto koje kad stoji u mjestu ide 10 na sat :-)