Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Ubuntu help

Recommended Posts

Guest

Ovako, imam particiju na disku C,D i E.

Na D i E imam dosta podataka koji mi trebaju a koji su teški 25 gb, pa mi se ne da prebacivati na usb-ove i dvd-ove.

Odlučio sam instalirati Ubuntu, searcham po forumima dosta pa se nisam usudio krenuti sa instalacijom dok ne pitam nekog "našeg" kakva je situacija prilikom instalacije, brišu li mi se svi podaci sa ove dvije particije D i E, ili svi fajlovi i dokumenti ostaju?

Ili mi Ubuntu sam pri instalaciji nudi šta da ostavim a šta da brišem?

Guest

Lock tema, riješio sam stvar. Vrlo jednostavno, nakon bootanja nudi opciju da pored Windowsa instaliraš i Ubuntu i pri paljenju kompa biraš OS i to je to.

Lock tema, riješio sam stvar. Vrlo jednostavno, nakon bootanja nudi opciju da pored Windowsa instaliraš i Ubuntu i pri paljenju kompa biraš OS i to je to.

zajebi lock :D ,

kako ti se čini na prvu, ima li drajvera, 

znaci, nista ne formatiras, samo pored windowsa dodas sistem Ubuntu ?

gdje si nasao instalaciju, neka free verzija ?

Guest

zajebi lock :D ,

kako ti se čini na prvu, ima li drajvera, 

znaci, nista ne formatiras, samo pored windowsa dodas sistem Ubuntu ?

gdje si nasao instalaciju, neka free verzija ?

Pa Ubuntu faktički i jes free verzija i najpopularnija među Linuxima, tako da je možeš skinuti na Ubuntu.com (kao desktop).

Što se tiče drajvera, meni je sve odmah nakon instalacije bilo riješeno, na Linuxu imaju tu podršku, s tim da mi je nešto zezalo sa grafičkom pa sam našao na njihovoj stranici ovo: https://apps.ubuntu.com/cat/applications/precise/jockey-gtk/

Na prvu nije loše, a nije ni nešto posebno, pogotovo ako koristiš onako browser i to. Primijetio sam samo razliku u brzini, dosta je brži od mog starog OS-a (inače sam ostao vjeran XP-u, ali polako izumire pa tražim alternativu koja se ne zove Windows 8).

Što se instalacije tiče, prćkao sam po FAQ-u kod njih i naišao na rješenje, fakat lagano sve.

Link objašnjenja: https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

sve je bolje od windowsa ... xd 

Ko hoće da proba Linux (a Ubuntu je samo naziv jedne distribucije, ja koristim Fedora Core na jednom računaru), a neće da se zeza sa prevelikim promjenama na računaru, może da proba tzv. portable verziju, gdje se OS instalira na USB (min. 2 GB), nakon toga se promijeni boot-sekvenca (da USB bude prva opcija a HDD druga) i kad uključujete računar, ako želite Windows, onda bez prikopčanog USBa a za Linux sa prethodno prikopčanim USBom.

Prednost Linuxa na USBu je da možete dosta svojih najpotrebnijih fajlova nositi u džepu, praktično vlastiti računar imati bilo gdje sa sobom, na bilo kojem (bilo čijem) PC u svijetu.

Jedna od verzija se može legalno i besplatno skinuti ovdje:

http://www.pendrivelinux.com

ili ovdje (ima i tutorial):

https://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB

Edited by Banjaluka

Guest

Ubuntu je odličan, fakat brz naspram Windowsa. Ima nekih malih nedostataka, ali zanemarivih. Problem bi bio mnogima koji koriste Adobove programe, još uvijek se nisam snašao za linux verziju, neki pišu ima neki nema itd.  Razmišljao sam oko Ubuntua i Fedore, ali sam birao po mišljenju većine bez detaljnog istraživanja.

A instalacija nikakav problem, dok se instalira pravi se particija tako da na računaru imaju dva operativna sistema, kod mene trenutno sedmica i Ubuntu, mada Windows ni ne koristim. Tako da USB nije ni potreban, instalacija je veoma brza, pet minuta maksimalno, a ne zauzima ni previše prostora.

Ovako nekako izgleda desktop:

http://oi58.tinypic.com/34y4v9u.jpg

Driveri nikakav problem, odmah poslije instalacije se dobije i par potrebnih programa, nije potreban ni Office jer ima ovaj LibreOffice.

Ubuntu, Mint, Fedora.. Sve je to super i kad bi imao vise vremena da budem freelance programer, zakacio bi se na neku od verzija.. Ali zbog sporednjeg zanimanja moram iskljucivo klikati po win7 i 8.. Tako je nastao problem da win8 puno ne klikam i trebace mi vremena guglanja za svaki problem da bih prezvakao sve moguce probleme pa kao u win7 da iz prvog klika potrefim problem i rijesim dileme uvazenih musterija dali su na pravom mjestu :)

Ubuntu je odličan, fakat brz naspram Windowsa. Ima nekih malih nedostataka, ali zanemarivih. Problem bi bio mnogima koji koriste Adobove programe, još uvijek se nisam snašao za linux verziju, neki pišu ima neki nema itd.  Razmišljao sam oko Ubuntua i Fedore, ali sam birao po mišljenju većine bez detaljnog istraživanja.

A instalacija nikakav problem, dok se instalira pravi se particija tako da na računaru imaju dva operativna sistema, kod mene trenutno sedmica i Ubuntu, mada Windows ni ne koristim. Tako da USB nije ni potreban, instalacija je veoma brza, pet minuta maksimalno, a ne zauzima ni previše prostora.

Ovako nekako izgleda desktop:

http://oi58.tinypic.com/34y4v9u.jpg

Driveri nikakav problem, odmah poslije instalacije se dobije i par potrebnih programa, nije potreban ni Office jer ima ovaj LibreOffice.

Nećeš ti više Windowsa ni viĐati. Drago mi je da si batalio smeća. :)

A uskoro ćeš vidjeti da je lakši i za korištenje.

Ako ikad i budeš morao, onda ćeš VBox i u njemu Win. Sljedeće što mislim da ćeš uraditi je da ćeš obrisati i win skroz sa HDD-a.

Joooj, još jedan preš'o na "Islam", jes' mi drago. :P

Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 1

jos kada proba Mavericka ?! xd nikada u zivotu nece pogledati ni win ni androida ... xd 

• Upvote 1

Ubuntu je gofno , da ga nema većeg... otiso je sa mog PC-a u nepovrat, daBogda mu se klica zatrala :D

Ukidaju podršku za XP, za privatne korisnike, a istovremeno se mijenja OS na svim bankomatima svijeta i to baš, gle slučajnosti, Windows XP. Ne bih ja tu priču još završio, biće upravo suprotno, XP će procvjetati među svim hakerima svijeta.

na bankomati zavisi od firme koja ga koristi se koristi i operativni sistem ... a znam institucije koje su jos na XP ... 

sve je bolje od windowsa ... 

Svemu dodje kraj, na klixu su pravu pobunu digli sto se ukida podrska za xp, suosjeca cijeli svijet, a zauzvrat microsoft vraca oficijalno start button na 8.1 u narednim updateima.. Bar mi je jedna zadovoljstina ispunjena i napokon da predjem i ja na 8.1..

Windows je smece i sve sto ga jos drzi u zivotu je podrska za igre, neznanje i lijenost korisnika kompjutera (da probaju nesto drugo).

Dok je o Linuxu sasvim druga prica, a cak u zadnje vrijeme se fokusiraju na igre (tj. da sto vise naslova mozes igrati i na linuxu kao sto mozes i na sranju, tj. windowsu), i pokusavaju pojednostavniti sve sto se tice linuxa.

Koristio sam dosta linux distribucija i sve i jedna od tih distribucija je radila bolje od windowsa.

Jedini razlog zasto jos imam win7 na dvd-u je Photoshop i C4D.

Nazalost PS ne moze na linux (i ne, gimp nije nista vise nego malo jaci paint -.-), a Blender komplikovan do bola. xD

Probaj Elementary OS .... Brz, lagan s resursima, prejebeno dobro izgleda.

Ko ne igra razne igre, i ne koristi neki od Adobe programa (PS isl), definitivno treba preci na linux, osim ako vam nije interesantno zajebavati se nonstop sa vec poznatim glupostima na win.Hah.