Jump to content
Sign in to follow this  
Banjaluka

Eskalacija u Ukrajini

Recommended Posts

Situacija se pogoršava i zateže iz sata u sat Nakon što se proteklih godina desila narandžasta revolucija sa proevropskim predznakom, zatim još jedna smjena režima kada su na vrh isplivale proruske snage, proteklih sedmica je došlo do nemira u kojima su stradale stotine ljudi, taj režim je oboren i ponovo na čelo zamlje opet došla proevropska linija. Sada se u cijelu priču umiješala i strana komponenta koja otvoreno podržava separatističke tendencije istočnog dijela zemlje, kao i poluostrva Krim koji ima strateško značenje za Rusiju, jer je tamo stacionirana Baltička Flota. Rusi su praktički izvršili agresiju na Krim poslavši tamo pojačanja povrijedivši ukrajinski zračni prostor i demonstriraju silu pokretima oklopnih jedinica. 

Situacija neodoljivo podsjeća na ono što se desilo kod nas 1992. godine, a zapad još jednom mlitavo osuđuje ruske akcije ne nazivajući ih pravim imenom. Daj bože da ovo izađe na dobro.

Amerika je poslala neki vid upozorenja, ali svejedno im je - gledace to kao jedan eksperiment, kao sto su i nas gledali....

Amerika ne može sama baš ništa da učini. Niko ne može sam ništa protiv Rusije da učini. To je ono što nas je istorija naučila. Ali isto tako nas je naučila da baš niko ne može sam protiv svih. Nije mogao Hitler, pa neće ni Putin. Rata većih razmjera neće biti, neće izbiti nikakav novi svjetski rat, ali narodu Ukrajine je to slaba utjeha.

Sve to u redu, ali nemojte sad da je Amerika kriva, kao što već kreće tema, "Amerika ništa ne radi, bla bla..."  Ona kad posmatra ne valja, kad radi šta konretno ne valja. Dakle vama ne valja, to je ok, ali nemojte misliti da ste objektivni.

Rusija je vojskom ušla u Ukrajinu, valjda je to objava rata. Mislim da je potrebno napomenuti da Amerika nije počela ratić. A iskreno i nema rata bez jenkija, ovo je više manje naprđivanje i dokaz neodlučnosti ostatka svijeta u odnosu na Ameriku. :P

Edited by Jiggy Bau

Jiggy, samozvani i jedini zaštitniče Amerike na ovom forumu, ne znam zašto se srkletiš.

Konstatovali smo da zapad uopšte (čiji je Amerika sastavni dio) nije dovoljno uradio diplomatski posljednjih mjesec dana da do ovog ne dođe. Ko pominje vojnu intervenciju? Svakom je jasno da do bilo kakve zapadne intervencije neće doći, jer bi direktno vodila u novi svjetski rat i moguće uništenje života na planeti Zemlji. U odnosima između super sila vrijedi ona"ko prvi djevojci, njemu djevojka". Rusi su uletjeli prvi, i to je to, ostali će malo da se bune, a nakon toga "bussines as usual". Eventualno da počne novi hladni rat, u kome ovog puta mi geostrateški bolje stojimo nego prošlog puta, a Srbi su najveći (ili jedini) gubitnici na Balkanu.

• Upvote 1

Jiggy, samozvani i jedini zaštitniče Amerike na ovom forumu, ne znam zašto se srkletiš.

Konstatovali smo da zapad uopšte (čiji je Amerika sastavni dio) nije dovoljno uradio diplomatski posljednjih mjesec dana da do ovog ne dođe. Ko pominje vojnu intervenciju? Svakom je jasno da do bilo kakve zapadne intervencije neće doći, jer bi direktno vodila u novi svjetski rat i moguće uništenje života na planeti Zemlji. U odnosima između super sila vrijedi ona"ko prvi djevojci, njemu djevojka". Rusi su uletjeli prvi, i to je to, ostali će malo da se bune, a nakon toga "bussines as usual". Eventualno da počne novi hladni rat, u kome ovog puta mi geostrateški bolje stojimo nego prošlog puta, a Srbi su najveći (ili jedini) gubitnici na Balkanu.

Dobro, vidim ti razumiješ. međutim vidjećeš da će za ulaz Rusije u Ukrajinu, ovdje na forumu, krivac biti Amerika. Ne znamo drukčije.

Ne slažem se u potpunosti da su Srbi najveći ili jedini gubitnici na Balkanu, barem ne za sad. Nije da mi se ne sviđa tvoja konstatacija, daleko od toga, ali mislim da smo to još uvijek mi.

Mora neko biti i zaštitnik Amerike. Ne možemo svi veličati Jugoslaviju ili islamske zemlje. A ne fali ništa da neko kaže nešto dobro i o jenkijima. Mislim kad može o Jugi i Arabiji, onda može i o Americi. Da stvar bude gora, jenkiji su i jedini od pomenutih hvale vrijedni.

Ono što mi najviše smeta je pasivnost Evrope. Nekad pomislim da je ona manja od manjeg entiteta (ne znam je li zaslužio taj epitet jer je više jednak nego manji, 1% je smiješno), ali u ovakvim situacijama ona se ne čuje nikako. Ne znam koliko će još moći tako zbog stare slave.

Edited by Jiggy Bau

Ovdje ima jos jedna stvar. Kada neko krene da ocisti vlastito dvorisete, da se rijesi lopovluka to uvijek iskoristi neko sa strane. Velilki kriminalci, vodje drzava, diktatori nakon pobune naroda pobjegnu ili budu ubijeni a drzave propadnu.

Ovdje ima jos jedna stvar. Kada neko krene da ocisti vlastito dvorisete, da se rijesi lopovluka to uvijek iskoristi neko sa strane. Velilki kriminalci, vodje drzava, diktatori nakon pobune naroda pobjegnu ili budu ubijeni a drzave propadnu.

Ali uspjeh je ako se ne kunu k'o Srbi u kralja u Londonu. :P

Ko će nas iskoristiti ako očistimo svoje dvorište? Nije da nismo krenuli sa tim, barem malo živnuli.

Guest

Niđe veze. Što bi iko krivio Ameriku za ponavljanje gruzijskog scenarija? Mada su to manje više sve ista govna.

I ne vidim po čemu su to "Jenkiji" hvale vrijedni, multikulturalna nacija koja je pokupila sav šljam ovog svijeta, nastala na pokolju domorodaca i koja već desetljećima teroriše druge nacije a i sam svoj narod, koja vrši špijunaže, masovna ubistva, pokolje, protjerivanja, napade na vlastito tlo.

Amerikanci su jedna od najglupljih nacija na svijetu, potpuno zaslijepljena medijskom demagogijom.

Zemlja koja je prva u svijetu po ubistvima, krađama, prevarama, broju zatvorenika, i koja je u svijetu sveukupno prva po broju nezakonitih radnji se ne može nazvati zemljom hvale vrijednom.

Pitam se ko je kriv za situaciju u Ukrajini ako to nisu USA i EU  odnosno   Nato  ,   isti fazon su izveli ko u Libiji , samo sto im u Ukrajini nije bas upalilo.

Sad kad se digo "div" Rusija  usprdili su se ko po obicaju.      Ne razumijem zbog cega neke budale poput svih stranaka u BiH sipatiziraju te Amere i EU ,  a o Rusima imaju jako lose misljenje ,   a usitinu Rusi su ljudine za Amere i  EU smetljarose.

• Upvote 1

Ali uspjeh je ako se ne kunu k'o Srbi u kralja u Londonu. :P

Ko će nas iskoristiti ako očistimo svoje dvorište? Nije da nismo krenuli sa tim, barem malo živnuli.

Komsije, vec su poceli. Milanovic je odmah doputovao u Mostar i to u posjetu stranci koja mu je u njegovoj drzavi suparnicka. Dodik je otisao u Beograd po savjete. A Srbi i Hrvati u BiH koji imaju jednake probleme kao i Bosnjaci sa nasim zajednickim politicarima, mirno su gledali sve to cekali nesto drugo.

Niđe veze. Što bi iko krivio Ameriku za ponavljanje gruzijskog scenarija? Mada su to manje više sve ista govna.

I ne vidim po čemu su to "Jenkiji" hvale vrijedni, multikulturalna nacija koja je pokupila sav šljam ovog svijeta, nastala na pokolju domorodaca i koja već desetljećima teroriše druge nacije a i sam svoj narod, koja vrši špijunaže, masovna ubistva, pokolje, protjerivanja, napade na vlastito tlo.

Amerikanci su jedna od najglupljih nacija na svijetu, potpuno zaslijepljena medijskom demagogijom.

Zemlja koja je prva u svijetu po ubistvima, krađama, prevarama, broju zatvorenika, i koja je u svijetu sveukupno prva po broju nezakonitih radnji se ne može nazvati zemljom hvale vrijednom.

A Španci, Portugalci, Englezi koji su ubijali Domoroce... ništa i naravno  ljude po ostalim kontinentima koje su zatekli na svojim novim kolonijama? Sve Jenkiji uradili? Ili mi Evropljani? Mi smo najveći šljam.

Jenkiji su hvale vrijedni.

To što kažeš da su Amerikanci najgluplji je zbog toga što oni imaju podatke koliko su glupi. Ali rezultati su iznenadili i Britance kada su napravili test. Ostali i nisu svjesni koliko su glupi. Dakle, to ne stoji što si napisao.

Edited by Jiggy Bau

Guest

Kakve veze sad tvoj post ima sa onim što sam ja napisao? Ti si spominjao Jugoslaviju i Saudijsku Arabiju u kontekstu kako su to nacije i države koje nisu nimalo vrijedne kao američka nacija. Mene Španci ovdje uopće ne zanimaju, samo sam se osvrnuo na činjenicu da je ta nacija nastala na pokolju, da vrše špijunaže, masovne pokolje, sistematsko uništavanje drugih država, da podupiru Izrael, da troše milijarde dolara na naoružavanje dok im iz godine u godinu sve više ljudi gladuje.

Isto tako sam se osvrnuo na činjenicu da je to najveća kriminalna zemlja na svijetu u kojoj živi najveći šljam, ne zato što im je to u krvi, već zato što kriminal raste jer se država ne brine o ljudima, već se brine o korporacijama i nafti i agresijama na druge države.

Za razliku od Amerikanaca, isti ti Arapi koje stalno prozivaš su nacija koja ima svoj dnk.

Amerikance smatram izuzetno glupom i lijenom mcdonalds nacijom koja je podležna raznoraznim medijskim demagogijama, reklamama i sl. sranjima koja su dozvolila da korporacije upravljaju tom državom, i smatram ih izuzetno glupom nacijom jer u velikom broju su uvijek odobravali intervencije, ili bolje rečeno agresije na druge države gdje su nosili svoju nazovidemokratiju.

Mene si čak i uvjerio da si Amerikanac kad si mi onda poslao onaj izvještaj američke vlade kao tvoj najveći argument da su napad u New Yorku izvršili ni manje ni više nego pripadnici navodne Al Qaide.

Kakve veze sad tvoj post ima sa onim što sam ja napisao? Ti si spominjao Jugoslaviju i Saudijsku Arabiju u kontekstu kako su to nacije i države koje nisu nimalo vrijedne kao američka nacija. Mene Španci ovdje uopće ne zanimaju, samo sam se osvrnuo na činjenicu da je ta nacija nastala na pokolju, da vrše špijunaže, masovne pokolje, sistematsko uništavanje drugih država, da podupiru Izrael, da troše milijarde dolara na naoružavanje dok im iz godine u godinu sve više ljudi gladuje.

Isto tako sam se osvrnuo na činjenicu da je to najveća kriminalna zemlja na svijetu u kojoj živi najveći šljam, ne zato što im je to u krvi, već zato što kriminal raste jer se država ne brine o ljudima, već se brine o korporacijama i nafti i agresijama na druge države.

Za razliku od Amerikanaca, isti ti Arapi koje stalno prozivaš su nacija koja ima svoj dnk.

Amerikance smatram izuzetno glupom i lijenom mcdonalds nacijom koja je podležna raznoraznim medijskim demagogijama, reklamama i sl. sranjima koja su dozvolila da korporacije upravljaju tom državom, i smatram ih izuzetno glupom nacijom jer u velikom broju su uvijek odobravali intervencije, ili bolje rečeno agresije na druge države gdje su nosili svoju nazovidemokratiju.

Mene si čak i uvjerio da si Amerikanac kad si mi onda poslao onaj izvještaj američke vlade kao tvoj najveći argument da su napad u New Yorku izvršili ni manje ni više nego pripadnici navodne Al Qaide.

Ta nacija je nastala kad su pobijedili Britaniju u borbi za neovisnost.

Indijanci su klani i mnogo prije. Dakle, ni to ne stoji. Mnogo veće pokolje su uradile mnoge evropske nacije. Upravo nad tim indijancima o kojim pričaš i pokušavaš objasniti da su Indijance samo Jenkiji poklali. Ali to su ustvari napravili Španci, Portugalci i Englezi.

DNK Arapa je bitan, ako si, kako ih kod nas nazivaju "brojač krvnih zrnaca". To u redu. Ipak je Amerika nastala inženjeringom, a ne historijom.

Ako si napisao da su Amerikanci lijena glupa McD nacija podložna medijskim demagogijama, da li bih ja opet bio sankcionisan kad bih napisao da su Arapi lijena, glupa, teroristička nacija podložna raznim teološkim uvjerenjima ekstremnog islamizma. Mislim da je fer tako. O donošenju demokratije i islama svi znamo kako je išlo, tako da je besmisleno pričati o tome.

Istragu o napadu WTC-a smatram relevantom, za razliku od ostalih filmskih režisera koji prave nekakvu kvaziumjetnost.

Edited by Jiggy Bau

Jiggy,  dzabe se koprcas care , Ameri su  gotovi ,  sad je Izrael na redu -    neka ispadnu frajeri i nek im ustupe mjesto ko sto su Britanci njima ustupili.

Jiggy,  dzabe se koprcas care , Ameri su  gotovi ,  sad je Izrael na redu -    neka ispadnu frajeri i nek im ustupe mjesto ko sto su Britanci njima ustupili.

Možda, ali im je potrebno više teritorije. Ne postoji supersila sa malom površinom. Do tad još mnogo.

Uglavnom, što se tiče ove teme, tipujem na Ukrajinu. Treb'o bi kličko razvaliti. :P

Edited by Jiggy Bau

U telefonskom razgovoru između Putina i Obame, Putin izjavio da Rusija ima pravo da zaštiti svoje interese na Krimu i istočnom dijelu Ukrajine. Ne znam šta je Obama rekao na sve ovo, ali meni ovo izgleda kao da su nove granice već povučene, pretpostavljam da će Dnjepar da bude nova granica. Jedino mi nije jasno kome će Donbas da pripadne. Za one koji se nisu pretjerano trudili na časovima geografije, Donbas je središte rudarstva i teške industrije, koji vjerovatno obezbjeđuju većinu ukrajinskog BNPa. Vjerujem da će Rusi i to prisvojiti.

Što se Klička tiče, vjerujem da bi on Putina u ringu lako preselio na ahiret, mada sumnjam da će se oni sresti u takvoj borbi. Putin će poslati vjerovatno 25 000 vojnika SPECNAZ koji su bolje obučeni i opremljeni nego Ukrajinci. Jeste da obje vojske potiču iz sovjetske vojne tradicije, ali jedino je Rusija napredovala u razvoju naoružanja nakon raspada SSSRa i Ukrajina nema resurse da im parira. Sve smo već vidjeli ranije, u prvom čečenskom ratu i gruzijskoj kampanji prije neku godinu, kada su slomili gruzijsku vojsku sa samo 10 000 vojnika. Naravno, pomogla je i činjenica da su mogli poslati i milion da je trebalo, kao i to da posjeduju atomsko oružje.

Sada se vidi koliko su pogriješile druge bivše sovjetske republike, na čijem je teritoriju bio razmješten sovjetski nuklearni arsenal na koji su imali pravo nakon raspada sovjetskog saveza, a kojeg su se odrekli u korist Rusije. Ovdje mislim na Ukrajinu, Bjelorusiju i Kazahstan, koji su ogromne države, ali lako mogu postati ruske kolonije.

@Jiggy, kada sam rekao da bi Srbi bili najveći gubitnici u novom hladnom ratu, dovoljno je pogledati kartu. Sve zemlje koje okružuju Srbiju su članice EU ili NATO, ili to žele biti. Rusija je daleko, što znači da bi mogao doći kraj srpskom qurčenju na Balkanu. Neutralnost bi im bila jedina opcija, ako im je baš stalo da se ne zamjere braći Rusima, sve  ostalo bi vodilo u propast.

Komsije, vec su poceli. Milanovic je odmah doputovao u Mostar i to u posjetu stranci koja mu je u njegovoj drzavi suparnicka. Dodik je otisao u Beograd po savjete. A Srbi i Hrvati u BiH koji imaju jednake probleme kao i Bosnjaci sa nasim zajednickim politicarima, mirno su gledali sve to cekali nesto drugo.

Pa ima logike, ali sreća naša što nam komšije nisu jake, velike i moćne kao Ukrajincima.

@Jiggy, kada sam rekao da bi Srbi bili najveći gubitnici u novom hladnom ratu, dovoljno je pogledati kartu. Sve zemlje koje okružuju Srbiju su članice EU ili NATO, ili to žele biti. Rusija je daleko, što znači da bi mogao doći kraj srpskom qurčenju na Balkanu. Neutralnost bi im bila jedina opcija, ako im je baš stalo da se ne zamjere braći Rusima, sve  ostalo bi vodilo u propast.

Ma nemam blage veze. Ne kontam njih nikako. Oni hoće i u EU i u Rusiju. Teško im uhvatiti za kraj. I naravno ne smijem zaboraviti spomenuti evro-atlantske integracije, ma šta god to bilo. To je uvijek red spomenuti kad se radi o državama na Balkanu.

Edited by Jiggy Bau

Eto vidis te me stvari cesto navode na razmisljanje koliko smo uistinu civilizirani u 21. vijeku!?! Meni to vise djeluje nekako divlje, na zivotinjsko neko prezivljavanje. zakon jaceg. Cim jedna zivotinja oslabi vec su lesinari i ostale zvijeri okolo i cjedi im se bala iz celjusti. Kad se to desava u Aziji i Aftici onda mi obicno pomislimo kako su to necivilizirana plemena. Ovo je kod nas i u nasem komsiluku, na Starom kontinentu. Pricamo o demokratiji o ljudskim pravima civilizaciji, al cim neko posrne onda ga nagazi i to je to,

Ukrajina je proglasila opštu mobilizaciju. Aktivnu vojsku čini 160 000 ljudi, a rezervu 1000 000. Možda se čini impozantno, no jedan dio je već prešao na prorusku stranu. 

Ukrajinski vojnici na Krimu masovno odbijaju poslušnost Ukrajini.

Komandant ukrajinske flote (juče imenovan!), odbija vjernost vladi u Kievu i stavlja se na raspolaganje "autonomašima"na Krimu. Krim je Ukrajina definitivno izgubila, tu više nema nikakve sumnje, pitanje je koliko će Rusi još da prisvoje, da li dijelove ili će na teritoriji cijele zemlje postaviti marionetsku vladu čiju će "legitimnost"obezbjeđivati ruski tenkovi, otprilike kao u cijeloj istočnoj Evropi od 1945. do 1990. godine.

Ukrajinska vlada ovlastila ministra vanjskih poslova da zamoli Veliku Britaniju i Ameriku za pomoć.

Situacija me neodoljivo podsjeća na 1. septembar 1939. godine, samo što je umjesto Ukrajine tada bila Poljska u pitanju. Čini mi se da će Ukrajina dobiti onoliko konkretne pomoći koliko je tada dobila Poljska (uzdaj se u se i u svoje kljuse i umri junački boreći se protiv onoga kojeg ne možeš pobijediti).

• Upvote 1

Kažu da Krim dobar za dilanje oružja Siriji, izlaz na mediteran... Izgleda geostrateški prevažan da ga Rusija ne posjeduje, a tako blizu.

Mada ne kontam, taj ruski Soči je isto tako  blizo, nije valjda da nemaju luke, ili i da naprave, ili već imaju da opet nemaju izlaz na Mediteran sa te lokacije. Nije mi baš neko objašnjenje, osim ako nemaju izalz na Mediteran. Ali s druge strane potpisali sa Janukovičem ugovor o korištenju pomorske luke 2042.

A možda je i baš da oni žele zaštiti ruski narod na krimu od represije ukrajinaca nad većinskim rusima i sačuvati ruski jezik u Ukrajini. Mada sumnjam.

Edited by Jiggy Bau

Sevastopolj je ranije imao veću važnost nego danas, jer je bio jedina "topla"luka koju je ruska mornarica imala (koja se nije ledila zimi), a u vrijeme hladnog rata omogućavala brz pristup Sredozemlju. Rusija je Krim poklonila Ukrajini 1960. godine a većinu stanovništva čine Rusi. Ništa neobično, jer su mislili da će SSSR trajati vječno, isto kao što je BiH (tj. Đuro Pucar Stari) prepustio nakon drugog svj. rata Crnoj Gori Herceg Novi u zamjenu za par čuka crnogorskog krša koji su pripali BiH. Kakav genijalan deal!

Moguće je da Krim i dalje ostane u sastavu Ukrajine, ali samo u slučaju da Ukrajina bude slomljena u potpunosti i na vlasti budu Putinovi ljudi, bez prava na žalbu ili bilo kakvog izbora u građenju međunarodnih relacija, mimo Moskve. Nešto kao tampon zona budućeg hladnog rata.

Ukrajincima predstoji težak izbor: da izaberu slobodu i nezavisnost i izgube velik dio teritorije (Krim, Donbas, cijeli istočni dio zemlje gdje živi većina stanovništva), ili da izgube slobodu a sačuvaju teritorijalnu cjelovitost. U tom slučaju ne mogu da se nadaju ničemu u narednih 50 godina. Najmanje.

Kako god okrenu, donji su.

I dok SAD ozbiljno upozoravaju Rusiju da bi se mogla suočiti s ekonomskim sankcijama i izolacijom, skupina sedam najrazvijenijih zemalja svijeta, G7, prekinula je pripreme za sastanak skupine G8, koja uključuje i Rusiju. Sastanak se trebao održati u Sočiju u junu.

Analitičari tračak nade da ipak neće doći do eskalacije nalaze u činjenici da je Vladimir Putin pristao na prijedlog njemačke kancelarke Angele Merkel da se osnuje misija za utvrđivanje činjenica, možda pod vodstvom OESS-a. Međutim, dok komisije rade, stanje na terenu ide u korist Putinu.

Nastavlja se nadmudrivanje...