Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Narod se budi level 2

Recommended Posts

Guest

Večeras na Face TV neko iz KS-a se javlja uživo i na Senadovo pitanje o gladnim ljudima čvrsto i odlučno kaže: MA KOJI TO GLADNI LJUDI U SARAJEVU? Samim tim je potvrdio svoj stav, kojeg, siguran sam, imaju i brojni drugi političari.

Bojim se da nam se ovi protesti ne obiju od glavu.

citajuci idiotske komentare na fejsu i gledajuci porusene i zapaljene zgrade,sasvim sam sigurna da ce nam se obiti o glavu!

a sutra da budu izbori,isti ovi politicari bi bili izglasani sigurno...(ja im nisam dala glas)

za prosvjede jesam,ali ovo nema veze s pamecu...sramotno!

• Upvote 1

Do sada su najviše stradali kantonalni objekti, izgleda. Kad je već tako, mogao se bar postaviti zahtjev za ukidanjem kantona, jer bi to prepolovilo državnu administraciju. Ovako, nema baš nikakvih artikulisanih zahtjeva, znači ne zna se ni šta se neće, a kamo li šta se hoće.

Spisak zahtjeva iz Tuzle, znači već je sve rascjepkano i ne postoji nikakva državna platforma:

http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i-hercegovina/180939-demonstranti-iz-tuzle-iznijeli-svoje-zahtjeve.html

1. Održavanje javnog reda i mira u saradnji građana, policije i civilne zaštite, kako bi se izbjeglo bilo kakvo kriminaliziranje, politiziranje i bilo kakva manipulacija protestima.

2.. Uspostavljanje tehničke vlade, sačinjene od stručnih, nestranačkih, nekompromitovanih članova, koji do sada nisu imali niti jedan mandat ni u kojem nivou vlasti, koja bi vodila TK do Izbora 2014. Ova Vlada mora imati obavezu podnošenja sedmičnih planova i izvještaja o radu i ostvariti zadate ciljeve. Rad Vlade prate svi zainteresirani građani.

3. Rješavanje, po hitnom postupku, pitanja regularnosti privatizacije firmi: Dita, Polihem, Poliolhem, Gumara i Konjuh, i to da se radnicima uveže radni staž i osigura zdravstvena zaštita; procesuira privredni kriminal i svi akteri koji su u njemu učestvovali, oduzme nelegalno stečena imovina, ponište privatizacijski ugovori, uradi revizija privatizacije, vrate fabrike radnicima i stave pod kontrolu javne vlasti u cilju očuvanja javnog interesa, i pokrene proizvodnja u onim fabrikama gdje je to moguće.

4. Ujednačavanje plata predstavnika vlasti sa platama zaposlenih u javnom i privatnom sektoru.

5. Ukidanje dodatnih plaćanja predstavnicima vlasti, uz lični dohodak, po osnovu učešća u komisijama, odborima i drugim tijelima, kao i druge nerazumne i neopravdane nadoknade mimo onih na koja imaju pravo svi zaposleni.

6. Ukidanje plata ministrima i eventualno drugim državnim službenicima nakon isteka ili prestanka mandata

- See more at: http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i-hercegovina/180939-demonstranti-iz-tuzle-iznijeli-svoje-zahtjeve.html#sthash.mTCUbonW.dpuf

Izgleda da smo jos jednom ispali glupi... Autogol nazalost.

Oslabili smo i onako slabe institucije a ni jedanom politicaru nije nanesena ni psihicka bol. Mislim da smo usrali motku bez jasnih ciljeva...

Pa kad su ciljevi retardirani. Rek'o sam već to. Da su odmah udovoljili protestantima ne bi ništa nabolje išlo, baš ništa.

Nismo mi ispali glupi, mi jesmo glupi. Samo smo dokazali još jednom.

Ovo je spisak od 13 zahtjeva koja su upućena prema Skupštini Unsko – sanskog kantona:

1. SMJENA VLADE USK I SVIH DIREKTORA JAVNIH USTANOVA I JAVNIH PREDUZEĆA

2. IMENOVANJE NOVE VLADE USK I DIREKTORA BEZ UTICAJA POLITIKE NA ODABIR PREMIJERA I MINISTARA
(STRUČNA VLADA – SA JAVNOM OBJAVOM BIOGRAFIJA I RAZLOZIMA IMENOVANJA)

3. USKLAĐIVANJE PLATA U JAVNOM SEKTORU TAKO DA NAJVIŠA PLATA NE SMIJE PREĆI VISINU 3 PROSJEČNE PLATE U PROIZVODNOM SEKTORU

4. USKLAĐIVANJE PLATA U JAVNOM SEKTORU PREMA VISINI STRUČNE SPREME

5. JAVNO OBJAVLJIVANJE TENDERSKE DOKUMENTACIJE OD POSLJEDNJIH 10 GODINA I U BUDUĆE

6. USLKAĐIVANJE BUDŽETSKIH IZDVAJANJA ZA POLJOPRIVREDNU PROIZVODNJU IZ BUDŽETA NA SVIM NIVOIMA
VLASTI SA STANDARDIMA EUROPSKE UNIJE

7. USKLAĐIVANJE OBRAZOVNIH STANDARDA NA SVIM NIVOIMA OBRAZOVANJA SA STANDARDIMA EUROPSKE UNIJE

8. USKLAĐIVANJE BROJA ZAPOSLENIH U JAVNOM SEKTORU SA STANDARDIMA EUROPSKE UNIJE

9. ZAVRŠAVANJE IZGRADNJE BORAČKE ZGRADE NAJDALJE DO IZBORA 2014.

10. UKIDANJE SVIH DODATNIH PRIVILEGIJA DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA

11. UKIDANJE DODATNOG FINANSIRANJA POSLANIKA I ZAPOSLENIKA U ORGANIMA UPRAVE NA OSNOVU RAZNIH KOMISIJA

12. UKIDANJE PLATA I OSTALIH PRIVILEGIJA SVIM POLITČARIMA NAKON ISTEKA MANDATA

13. HITAN PRESTANAK UPOTREBE SILE POLICIJE PREMA DEMONSTRANTIMA, SLI I DEMOSTRANATA PREMA POLICIJI

Pitamo se: Zašto ostaviti ovu KORUMPIRANU SKUPŠTINU, Opštinu Bihać, Opštinske vijećnike i ostale???

Defitivno smo odlučili: SMJENA SVIH POLITIČARA USK, A NE SAMO VLADE USK !!!

Trebali su svi tražiti ukidanje kantona i onda forsirati zahtjeve. To i ako im se udovolji, nije puno napravljeno.

Mislim da je sad prilika za to. :P

Pa kakve vi mirne proteste ocekujete nakon ovoliko godina trpnje  iscekivanja,prekipilo,ja  podrzavam i razumijem nasilnistvo,pa ljudi su puni energije od nerada svih ovih godina,gdje istresaju depresiju i energiju,jel pola kantona naseg sve body bilderi puni nekih hemijskih supstanci,zivotinsjki instikt,druga stvar ili u vijeru jos zesce ili u kafanu,trece ono naj bitnije nema,a to je posao,prvi moj brat,40 maraka invalidske penzije a politicar koji sijedi jer je moj brat i mnogi kao moj brat gnjili po linijama dobivaju po 2500 eura i vise,pa naravno da ce pozivati na mirne i demokratske proteste jer oni sjede demokratski 20 godina a nisu nista napravili za drzavu nego izgradili vile i svaki mjesec dobra plata sjedne na racun,odmori na more dok neko ne moze ni na tv vidjeti more,pa i ja sam otisao robijati u tudzu drzavu jer mi moja nije nista dala a zahvalnica po zidu imam koliko hoces,pa kad mi dodze ko u goste pita me sta je ovo reko zahvalnice za odlicno ponasanje,sta je ukrajina bolja od Bosne pa su sve popalili i ovako ce narod izgraditi,nije tesko izgraditi ali prvo ljudi moraju imati radnu obavezu,ma i nemoraju da neka budala nije izmislila da moras raditi za pare,Bakir kaze pronasli 12 kg skanka,pa drogiraju se ljudi jer nemaju sta drugo raditi,sto se ti Bakire ne drogiras,podvaljuju narodu da su i huligani,bice da u Bosni sve Huligani nema postenog insana niti gradzanina,a krv popise gradzanima...

• Upvote 1

nisam za mirne proteste ... jer od njih se nista ne moze dobiti ... neka su razbijali stakla na zgradama vlada ... 

samo mi je krivo sto je unisten dio arhiva ... krivo mi je da javne licnosti dozvole da se njihovo ime upotrijebi u stvaranje smutnje medju demonstrantima ... kao sto je dozvolila Jasmina ... tvrdeci , barem prema medijima, da arhiv nije unisten ... nije unisten skroz al je jedan dio unisten, jer to izvještavaju svi mediji  ... po njoj su onda svi mediji lazljivci ...  

svatam da ce biti u demonstrantima ljudi koji ce gledati licnu korist u smislu da pod izlikom demonstracija nesto i opljackaju ... to je nazalost tako i kroz te stvari ne trba gledati demonstrante i pozivati da se mirno i dostojanstveno demonstrira ... jer kod nas je davno unisteno dostojanstvo kod covjeka ... 

a u svemu mi je najvise krivo da niko od pokretaca demonstranata nema muda da ujedini demonstrante ... i da se za jednim zajednickim zahtjevima istupi ... nego jedni su za ovo drugi su za ono ... vidim po demonstrantima u Bihacu da su im podvaljena kukavicja jaja za vodje demonstranata ... 

neki od zahtjeva su skroz nelogicni ... zasto insistirati na smanjenju plaće ... ako su za ovako velike plaće malo radili a vise krali sta ce se desiti kada se smanje plate ?!?! bez obzira ko dosao na njihovo mjesto ... ja sam sa kapetanom iz JNA pricao jednom i covjek kaze da je u SFRJ imao platu onoliku koliku je nas covjek imao u inostranstvu ... jednostavno ako ga se zeljelo kupiti da to se nije moglo jeftino uraditi ... 

trebamo sebi postaviti zahtjev da kaznimo partiju, covjeka za kog smo dali glas da na slijedećim izborima nedamo glas i cak da idemo tako daleko da mu pravimo negativnu reklamu ... da od stranaka koje simpatisemo trazimo izvjestaj da li imaju sud casti i sta je taj sud casti radio do sada ... pa uporediti taj rad sa stanjem na terenu ... i vidjeti da li je to sud casti za pravo ili samo formalno sud casti da bi dobili neku poziciju u stranci ... 

Pa kakve vi mirne proteste ocekujete nakon ovoliko godina trpnje  iscekivanja,prekipilo,ja  podrzavam i razumijem nasilnistvo,pa ljudi su puni energije od nerada svih ovih godina,gdje istresaju depresiju i energiju,jel pola kantona naseg sve body bilderi puni nekih hemijskih supstanci,zivotinsjki instikt,druga stvar ili u vijeru jos zesce ili u kafanu,trece ono naj bitnije nema,a to je posao,prvi moj brat,40 maraka invalidske penzije a politicar koji sijedi jer je moj brat i mnogi kao moj brat gnjili po linijama dobivaju po 2500 eura i vise,pa naravno da ce pozivati na mirne i demokratske proteste jer oni sjede demokratski 20 godina a nisu nista napravili za drzavu nego izgradili vile i svaki mjesec dobra plata sjedne na racun,odmori na more dok neko ne moze ni na tv vidjeti more,pa i ja sam otisao robijati u tudzu drzavu jer mi moja nije nista dala a zahvalnica po zidu imam koliko hoces,pa kad mi dodze ko u goste pita me sta je ovo reko zahvalnice za odlicno ponasanje,sta je ukrajina bolja od Bosne pa su sve popalili i ovako ce narod izgraditi,nije tesko izgraditi ali prvo ljudi moraju imati radnu obavezu,ma i nemoraju da neka budala nije izmislila da moras raditi za pare,Bakir kaze pronasli 12 kg skanka,pa drogiraju se ljudi jer nemaju sta drugo raditi,sto se ti Bakire ne drogiras,podvaljuju narodu da su i huligani,bice da u Bosni sve Huligani nema postenog insana niti gradzanina,a krv popise gradzanima...

Bakir kao i ostali političari pokušava prikazati demonstrante kao bagru, nasilnike, kriminalce, narkomane itd ... čisto da skrene pažnju sa onoga zašto su počele demonstracije a uz njih i nasilje. Eto recimo to za 12 kg marihuane, istina je da je ta količina pronađena taj dan. Ali nije pronađena kod demonstranata već je pronađena u akcijama policije na Ilidiži i u Ilijašu samo što oni pokušavaju svojom propagandom zaustaviti narod u njegovoj namjeri da ih svrgne sa vlasti. A mene ako pamćenje služi dobro prije par godina je Bakir često u medijima dovođen u vezu sa narko - podzemljem u Sarajevu, a u šta su političari kod nas sve upetljani ne bi me čudilo da imaju i veze sa tim.

Edited by Gorilla Biscuit

nisam za mirne proteste ... jer od njih se nista ne moze dobiti ... neka su razbijali stakla na zgradama vlada ... 

samo mi je krivo sto je unisten dio arhiva ... krivo mi je da javne licnosti dozvole da se njihovo ime upotrijebi u stvaranje smutnje medju demonstrantima ... kao sto je dozvolila Jasmina ... tvrdeci , barem prema medijima, da arhiv nije unisten ... nije unisten skroz al je jedan dio unisten, jer to izvještavaju svi mediji  ... po njoj su onda svi mediji lazljivci ...  

svatam da ce biti u demonstrantima ljudi koji ce gledati licnu korist u smislu da pod izlikom demonstracija nesto i opljackaju ... to je nazalost tako i kroz te stvari ne trba gledati demonstrante i pozivati da se mirno i dostojanstveno demonstrira ... jer kod nas je davno unisteno dostojanstvo kod covjeka ... 

a u svemu mi je najvise krivo da niko od pokretaca demonstranata nema muda da ujedini demonstrante ... i da se za jednim zajednickim zahtjevima istupi ... nego jedni su za ovo drugi su za ono ... vidim po demonstrantima u Bihacu da su im podvaljena kukavicja jaja za vodje demonstranata ... 

neki od zahtjeva su skroz nelogicni ... zasto insistirati na smanjenju plaće ... ako su za ovako velike plaće malo radili a vise krali sta ce se desiti kada se smanje plate ?!?! bez obzira ko dosao na njihovo mjesto ... ja sam sa kapetanom iz JNA pricao jednom i covjek kaze da je u SFRJ imao platu onoliku koliku je nas covjek imao u inostranstvu ... jednostavno ako ga se zeljelo kupiti da to se nije moglo jeftino uraditi ... 

trebamo sebi postaviti zahtjev da kaznimo partiju, covjeka za kog smo dali glas da na slijedećim izborima nedamo glas i cak da idemo tako daleko da mu pravimo negativnu reklamu ... da od stranaka koje simpatisemo trazimo izvjestaj da li imaju sud casti i sta je taj sud casti radio do sada ... pa uporediti taj rad sa stanjem na terenu ... i vidjeti da li je to sud casti za pravo ili samo formalno sud casti da bi dobili neku poziciju u stranci ... 

Nisam ni ja za mirne proteste, kod nas nije obična vlast već tiranija a tirane se može srušiti samo sa istim oružjem kojim su oni vladali.

Što se tiče historijskog Arhiva izgubljena je materijalna građa velike vrijednosti za dokazivanje kontinuiteta državnosti ali i identiteta Bošnjaka i mene kao osobu čiji je posao sutra to čuvati i dijeliti sa drugima je to veoma pogodilo ali to nije izgubljeno zauvijek jer su takve građe digitalizirane. Pokušali su i to iskoristiti u propagandi da narod stane, da su to plaćenici namjerno uništavali čisto da se oslabi država i narodni identitet a da je to istina onda su isti ti mogli da se upute prema Zemaljskom muzeju u Sarajevu koji ima deset puta više takve građe, zatvoren je i niko ga ne čuva. No šta očekivati od političara nego laži, sve će učiniti samo da bi zadržali stolice, čak šupci govore da su za demonstracije i pokušavaju skinuti ljagu sa sebe a narod nije slijep i zna ko je kriv.

Većina medija je u neku ruku u službi stranaka ili ima među svojim redovima stranačkih igrača, to se vidi.

Cazin.net piše u ponedjeljak protiv Ogreševića, drugi dan te vijesti nema ali zato ima kako je sredio neku investiciju iz Švicarske a nijedan medij u Krajini nije napisao kako imamo dupli administraciju, izgubljenu tuzbu zbog administracije u ogromnoj svoti, tuzbu za kruzni tok, gdje su pare za kuću od Nurije Pozderca itd ... Ne kažem da je Cazin.net kupljen od te stranke već da se savija kako vjetar puše i zato nije medij kojem vjerujem. Jedina dva medija koja mogu pročitati bez smijanja su index.hr i advance.hr 

Sjećam se kad je svečano otvarao trotoar ( DA, ZVUČI GLUPO ) kod nove zgrade Gimnazije i bio je nekakav predstavnik iz EU koji je ulagao u to. Krenuli su na svečanu šetnju a dan prije je padala kiša pa su se rupe na tom NOVOM trotoaru napunile kišnicom. I pita njega ovaj na engleskom kako to da je to napravljeno novo a već ima rupe, kaže njemu Brada imaju još završni radovi a onda ga ovaj upita pa kako je pozvan na otvor nečega što nije završeno i Brada se zacrveni. Nije mu ništa odgovorio a nije taj stranac više ni pitao već je samo uzdahnuo i prodrmao glavom lijevo - desno. Ako mislite da serem prošetajte se kraj nove Gimnazije pa ćete se uvijeriti.

Zbog te politike SFRJ ona se i raspala, trošilo se više nego što se ima i kada je došlo sve na naplatu šta je bilo ? Neredi pa rat. Uostalom zna se šta je bila kazna ako te uhvate u JNA na poziciji da kradeš ili primaš mito, veleizdaja države je opasna stvar bila u Jugoslaviji.

Imaju u prosjeku najveće plate u Europi, a ja vjerujem da se nigdje više u svijetu ne troši na administraciju. Eno ti primjer Austrije i plate kod njihovih političara. Svakodnevno ih se provjerava da ne kradu a plata je takva da se ne isplati baviti politikom osim ako u to ne ideš da napraviš nešto bolje za svoje ljude i državu. Ne mogu dobijati toliki novac, uostalom imaju primanja i po šest - sedam hiljada maraka pa opet kradu. Mogao si još predložiti da im poslije demonstracija povećamo plate. U politiku se kod nas ulazi čisto da imaš moć manipulacije nad drugim i radi pare, malo koga briga za prosperitet i rad koji su prvi zadaci takvih poslova.

E to si zadnje rekao, sa kim god sam pričao nije ni spomenuo to. To su prave kazne, nema progresa u državi bez progresa u razmišljanju i mentalitetu. Ne mogu više pobijeđivati SDA, SDP, ASDA, HDZ, SDS, SNSD i ne može se više glasati u zavisnosti od narodnosti i religije, nakon dvadeset godina ja se nadam da su to ljudi kod nas napokon shvatili. Jesu li ili ne to ćemo da vidimo u oktobru a ako budu išle ove demonstracije ovako kako treba da idu onda je moguće i daleko prije.

Ma priča o Arhivu je laž plasirana u političke medije.

Nije tačno, dio Arhiva je izgorio. Prijatelj koji nema veze sa nijednom strankom, magistrira historiju je bio tu u blizini na protestima u Sarajevu i poslao mi poruku daleko prije nego što je to izašlo u medijima ikako.

A čim pogledaš ko je prvi prenio to sve ( SDA Klix.ba ) odmah moras malo posumnjati a s druge strane je narod nekontrolisano divljao pa ne mozes njima vjerovati. Na kraju je uvijek istina negdje na sredini. Šteta bilo čega što je zapaljeno ali kao što rekoh digitalizirano je to sve pa neće biti bojazni za nauku, prvenstveno historiju i etnologiju. Sutra su kod nas protesti, baš da vidimo da li će pristati na ispunjavanje zahtijeva jer sam vidio po Facebooku da su Cazinjani kopirali od Tuzlaka većinu onoga što su oni tražili. Fakat me zanima i ko je vođa svega toga kod nas i pregovarač, valjda će se skontati to sutra jer prošli put je bio neki mali koji očito sa tim nema veze i neki stariji čovjek, mislim da je on taj ali nisam siguran kako mu je ime jer sam ga samo  vidio par puta u Čaršiji.

Edited by Gorilla Biscuit

Guest

Ma nema u Cazinu nikakvog vođe, samo par momaka koji su pokrenuli onu grupu a koji nisu ni dovoljno zreli da budu vođe. Ja se iskreno bojim da će doći do toga da će neko od te  dječurlije gađati policiju, zgradu Općine ili nekoga od ovdašnjih političara, jer nam je to potpuno nepotrebno, kao što nam je nepotrebno razbijati, paliti, pa praviti nerede općenito.

Ove što pozivaju da sutra "brane" grad od Bišćana, Bužimljana i tako dalje, te pod hitno treba utišati jer neće nama Bišćani dolaziti razbijati grad jer nismo ni mi u Bihaću ništa razbijali, a i sama činjenica da sutra svi izlaze na proteste dovoljno govori o tome koliko je to plasirana laž.

Treba doći i prosvjedovati, ne protiv ove naše općinske vlasti jer nemamo jasne zahtjeve i ne znam ko to uopće hoće smjenu Načelnika, već protiv vlade kantona. A ako neko hoće da ruši OV i vladajuću strukturu naše Općine, neka iznese svoje razloge i zahtjeve, pa građani ako hoće neka se pridruže.

Kakav je ono komunizam na sjednici bio? Morali su ga i prekinuti.

Edited by Jiggy Bau

Apsolutno neprovjereno, ali kaže čo'jek da je uslik'o na granici u Gradini... teško za povjerovati, ali svejedno ne valja, nekako spooky u ovakav vakat.

1920030_497709770349473_395383275_n.jpg

Edited by Jiggy Bau

Ništa za ovo... to je RStON radari, koji vjerovatno ni ne rade...

:P

I koji su vjerovatno na ruskoj granici, a ne na gradini. Ima li išta sa te sjednice, na radiu ne prenose...

Na bihaćkom forumu 1700 članova pregleda temu, postovi svake sekunde idu, šta je sa nama????

Ma nema u Cazinu nikakvog vođe, samo par momaka koji su pokrenuli onu grupu a koji nisu ni dovoljno zreli da budu vođe. Ja se iskreno bojim da će doći do toga da će neko od te  dječurlije gađati policiju, zgradu Općine ili nekoga od ovdašnjih političara, jer nam je to potpuno nepotrebno, kao što nam je nepotrebno razbijati, paliti, pa praviti nerede općenito.

Ove što pozivaju da sutra "brane" grad od Bišćana, Bužimljana i tako dalje, te pod hitno treba utišati jer neće nama Bišćani dolaziti razbijati grad jer nismo ni mi u Bihaću ništa razbijali, a i sama činjenica da sutra svi izlaze na proteste dovoljno govori o tome koliko je to plasirana laž.

Treba doći i prosvjedovati, ne protiv ove naše općinske vlasti jer nemamo jasne zahtjeve i ne znam ko to uopće hoće smjenu Načelnika, već protiv vlade kantona. A ako neko hoće da ruši OV i vladajuću strukturu naše Općine, neka iznese svoje razloge i zahtjeve, pa građani ako hoće neka se pridruže.

Ma ne vjerujem ja da će u Cazinu biti ikakvih nereda u sljedećih stotinu godina. Činjenica je da nema vođe nikako a ti ako ne vidiš smisao u mijenjanju OV i načelnika poslije svega onoga tamo što si pročitao na Facebooku a i poslije onoga što si i sam napisao onda fakat ko nas šiša, ne vidim razloga da sutra izlazimo ikako.

Apsolutno neprovjereno, ali kaže čo'jek da je uslik'o na granici u Gradini... teško za povjerovati, ali svejedno ne valja, nekako spooky u ovakav vakat.

1920030_497709770349473_395383275_n.jpg

Aha, granica Gradina - Jasenovac. Republika Hrvatska, članica EU i NATO pakta naoružava tajno Republiku Srpsku. Ovo ne bi izvalio ni kakav cazinski junkie za šut :D

šta je sa nama????

Mi smo pičke.