Jump to content
Sign in to follow this  
hanzonehatori

Historija Balkana

Recommended Posts

Koliko je meni poznato, kineski zid su gradili Kinezi da zaustave najezdu Mongola sa sjevera. Građen kao i svaka utvrda da štiti jednu stranu, sa odbrambenim položajem prema drugoj. U ovom slučaju jasna je namjera da se zaštiti Kina.
Da li su Sloveni došli do Kine, ne znam niti sam igdje našao zapis o tome (Sloveni nisu poznavali pismo, ali Kinezi jesu, pa bi ostao zapis o ovome bar kod njih).
Druga stvar je to što je seoba naroda išla od istoka prema zapadu, vjerovatno pod pritiskom od nekog jačeg, azijskog aktera, možda čak i Mongola.
Da su Sloveni imali kapacitet i znanje da grade zid tih dimenzija, to bi se sigurno očitovalo u stilu gradnje na novim teritorijama, gdje su se doselili, međutim dugo su naseobine bile drvene, nesređene(tipično za nomadske narode) i taj stil gradnje je navodio na tehnološku inferiornost u odnosu na grčku i rimsku arhitekturu.
Sloveni su bili dosta primitivan, barbarski narod, u istoj klasi sa Germanima.
Kad kažem primitivan, onda ih poredim sa civilizacijama Egipta, Grčke, Rima, Kartage, Persije, ali šta da se radi, civilizacije nastaju i propadaju.

Sloveni su, kao i Germani bili pagani, pa iako su jezici različiti, imali su skoro identičnu religiju, sa skoro istim bogovima koji su se razlikovali samo po imenima, što navodi na uske zajedničke veze.

Samo da ti kažem nešto za to primitivne kulture. Prvi etnolozi iz Europe su imenovali svaku kulturu koja nije europska primitivnom, to se danas odbija koristiti jer je kao prvo uzdizanje sebe a kao drugo recimo nije neka nauka da je recimo kineska kultura '' bogatija '' deset puta od nizozemske itd ... Riječ primitivno mi uopće ne bi trebali koristiti u takvom kontekstu ali znaš nas :D

Znam, Rimljani i Grci su Barbarima nazivali sve ostale narode, pogotovo one istočnjačke koje nisu mogli razumjeti. To je bilo prepotentno i opasno razmišljanje, što se naročito pokazalo na primjeru Persije čija se civilizacija pokazala nadmoćna u svemu, a isto tako Indije i Kine.
Realno, Sloveni su po svim segmentima koje jedno društvo čine civilizacijom bili inferiorni evropskim antičkim civilizacijama, ne mogu se porediti po uređenju države i društva, arhitekturi, zakonodavstvu, umjetnosti, a sve je posljedica nedostatka pisma, u svakom slučaju artikulisanog fonetskog pisma koje se lako moglo shvatiti, prenositi na druge i tako znanje i mudrosti spasiti od zaborava.