Jump to content
Banjaluka

Politika, pod razno...

Recommended Posts

Ali niko te ne sprjecava da sam odvajas 1/3 place za zdravstveno osiguranje, za zivotno osiguranje, za penziono itd... tj. sprjecava - drzava - koja ti to oduzima i rasporedjuje kako ona zeli.

Treba se zapitati koliko mi placamo tu socijalnu drzavu u Europi ustvari. Socijalna drzava ustvari svugdje u svijetu buja od kraja 2. svjetskog rata (i u SAD-u). Mi zivimo u jednom od perioda najveceg napretka znanosti i produktivnost je od 2. svjetskog rata zbog automatizacije a kasnije i informatizacije rasla visestruko medjutim mi smo tu produktivnosti  osjetili u puno manjoj mjeri i danas moramo raditi isto (ako ne i vise) umjesto da je suprotno. Upravo su nam drzave i politicari "ukrali" tu produktivnost.
Regulacija ne moze rijesiti problem upravo zbog sustine demokracije - da vecina odlucuje. I politicari koji uspiju "kupiti" veci dio stanovnistva dobivaju izbore. A ako neko obeca socijalnu drzavu, besplatno ovo ili ono za sve (na racun onih koji rade), a ovaj drugi obeca da svako ima onoliko koliko zaradi sta mislis kako ce narod glasati? A na dugi rok to nikako nije odrzivo.

Uzmi primjer Amerike, gdje je još uvijek zdravstveno osiguranje dobrovoljno, tj placa ga samo onaj ko zaista ima velike prihode. Koliko god da plaćaš, nikad nisi siguran da li će osiguranje (naravno, privatna firma kojoj je u interesu samo ostvarivanje vlastite koristi a ne zdravlje i dobrobit klijenata) pokriti sve troškove liječenja, djelimično ili neće nikako. Ne bih volio da moja porodica dođe u situaciju da bira između zdravlja (ili života) nekog od članova ili bukvalno prosjačkog štapa.
Druga stvar, šta učiniti sa ljudskom prirodom? Većina ljudi koje poznajem bi stukla sve te pare na putovanja, kola, telefone, odjeću, namještaj...ukratko, sve ono što već imaju i bez čega se može.
Neki bi ulagali u akcije i fondove i obogatili se, neki bi sve izgubili. Na kraju bi se opet našli pred gomilom ljudi bez ikakvih sredstava za život, prestarih da rade i sami se izdržavaju. Treba li ih samo zbog toga pustiti da skapaju od gladi i u neimaštini. Mislim da je ipak bolje da država uzima pare od plate i ulaže u penzioni fond, čime garantuje svima da im je obezbjeđena egzistencija čak i u starosti.

Što se tiče produktivnosti i profita koji stvaramo (drugima), nije nam to niko ukrao, sami smo sebi to ukrali snižavajući cijenu proizvoda u svakoj narednoj generaciji. Prvi mobilni telefon je koštao kao pola automobila, danas može da se kupi za 10 eura. To govori samo za sebe. A niko od nas koji proizvodimo se nije pobunio protiv goga, nego smo s oduševljenjem prihvatili taj potrošački mentalitet. Sve ima svoju cijenu, na žalost.

NIsam siguran, ili je kopiram.ba ili cazin.net, uglavnom nas je lokalni.

Znam da nisam ubio tvoju znatizelju odgovorom, ali de... halali brate. :)

I zanimljivo ovo sa kopiram.ba :D

haha, bas se nasmija, 2 puta ispravljam, pomislio sam da se nesto cudno desava sa mnom.

To ti se druže zovu kompleksi :D

Uzmi primjer Amerike, gdje je još uvijek zdravstveno osiguranje dobrovoljno, tj placa ga samo onaj ko zaista ima velike prihode. Koliko god da plaćaš, nikad nisi siguran da li će osiguranje (naravno, privatna firma kojoj je u interesu samo ostvarivanje vlastite koristi a ne zdravlje i dobrobit klijenata) pokriti sve troškove liječenja, djelimično ili neće nikako. Ne bih volio da moja porodica dođe u situaciju da bira između zdravlja (ili života) nekog od članova ili bukvalno prosjačkog štapa.
Druga stvar, šta učiniti sa ljudskom prirodom? Većina ljudi koje poznajem bi stukla sve te pare na putovanja, kola, telefone, odjeću, namještaj...ukratko, sve ono što već imaju i bez čega se može.
Neki bi ulagali u akcije i fondove i obogatili se, neki bi sve izgubili. Na kraju bi se opet našli pred gomilom ljudi bez ikakvih sredstava za život, prestarih da rade i sami se izdržavaju. Treba li ih samo zbog toga pustiti da skapaju od gladi i u neimaštini. Mislim da je ipak bolje da država uzima pare od plate i ulaže u penzioni fond, čime garantuje svima da im je obezbjeđena egzistencija čak i u starosti.

Što se tiče produktivnosti i profita koji stvaramo (drugima), nije nam to niko ukrao, sami smo sebi to ukrali snižavajući cijenu proizvoda u svakoj narednoj generaciji. Prvi mobilni telefon je koštao kao pola automobila, danas može da se kupi za 10 eura. To govori samo za sebe. A niko od nas koji proizvodimo se nije pobunio protiv goga, nego smo s oduševljenjem prihvatili taj potrošački mentalitet. Sve ima svoju cijenu, na žalost.

Ali drzava isto taj novac trosi upravo na to sto ti kazes (samo neposredno i rasporedjuje ga). Mislim da je ta drzavna alokacija manje efikasna nego licna.

Sto se tice ljudske prirode mislim da je veci problem bas taj sto drzava kaze ljudima "mi cemo se brinuti za tebe" i onda covjek ne preuzima nikakvu odgovornost. Drugacije bi bilo da zna da se mora sam pobrinuti za sebe.

Nije to u americi tako kako ti pricas, ali dobro imaju oni svojih problema.

Nismo mi sami krivi. Mi danas mozemo proizvesti mobitel i jeftinije nego sto kosta, ali kad se drzava ubaci tu gdje se ubaci vidis i sam koliko vise moramo raditi da bismo svu tu birokraciju odrzali. Drzava je 50 % u cijeni goriva, to je strasno.

Ali drzava isto taj novac trosi upravo na to sto ti kazes (samo neposredno i rasporedjuje ga). Mislim da je ta drzavna alokacija manje efikasna nego licna.
Sto se tice ljudske prirode mislim da je veci problem bas taj sto drzava kaze ljudima "mi cemo se brinuti za tebe" i onda covjek ne preuzima nikakvu odgovornost. Drugacije bi bilo da zna da se mora sam pobrinuti za sebe.

Nije to u americi tako kako ti pricas, ali dobro imaju oni svojih problema.

Nismo mi sami krivi. Mi danas mozemo proizvesti mobitel i jeftinije nego sto kosta, ali kad se drzava ubaci tu gdje se ubaci vidis i sam koliko vise moramo raditi da bismo svu tu birokraciju odrzali. Drzava je 50 % u cijeni goriva, to je strasno.

Tačno je da je država manje efikasna nego mnogi pojedinci. Ali isto tako je više efikasna nego drugi, tako da u principu sve dođe na isto, samo što svi na kraju imaju korist.

Što se tiče samog koštanja države, u lošim društvima kao što su balkanska (bez neke veće razlike) imamo i loše, skupe i neefikasne državne aparate. Opštoj propasti i rasulu doprinosi i mentalitet "da mi se ugraditi na državne jasle" gdje su najbolje plate baš u oblasti uprave, kako na najvišem, tako i na nižim nivoima.
U bolje organizovanim državama je država servisni aparat u službi građana, tj. država postoji zbog građana, dok je kod nas, po svemu sudeći obrnuto.
Birokratija mora da postoji, birokratija je dobra dok služi svrsi, loša je tek kad sama sebi postane svrha. Ona mora da bude efikasna, a da bi to bila, u njoj moraju biti zaposleni stručnjaci koji znaju šta rade i imaju osjećaj da obavljaju servisnu funkciju za onog koji ih je za to ovlastio, ili za same građane.

Za cijenu goriva je apsolutno tačno, ali isto mogu da makar djelimično razumijem, ukoliko se ta sredstva usmjeravaju direkno u izgradnju i renoviranje putne mreže (po modelu koji postoji u Njemačkoj i Skandinaviji, gdje se ne naplaćuje cestarina), nipošto da se taj novac preusmjerava da krpi rupe u budžetu.
Tome treba dodati i visoku cijenu (zahvaljujući visokoj stopi poreza) alkohola i duhana, iz istih razloga, jer neko treba da plati i posljedice uzrokovane pušenjem i alkoholizmom, čini mi se razumnim svaliti to na leđa korisnika, ko voli nek izvoli Edited by Banjaluka

Očekujem i komentar, ne možeš samo ostaviti link kao partizan, pod okriljem noći.

Očekujem i komentar, ne možeš samo ostaviti link kao partizan, pod okriljem noći.

http://www.blogger.ba/photos/142428.jpg

Ovo su nasa djeca u kampu Garabuli - Libija
gdje su boravili da bi izbjegli rat.

Gadafi je na oprostaju sa djecom rekao da ce oni dobiti
2 miliona USA dolara za nastavak skolovanja.

Cek je uzeo Ganic Ejup i para vise neJma!-neJmaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!

----------------------------------------------------

Sta imam komentirati i pisati kilometarske clanke,budala/e nikad nece shvatiti sustinu price.Pametni to vec znaju i znali su odmah po izbijanju rata.

Bitno je biti Bosnjak,jer su uvjereni da su Bosnjaci sa manjim IQ-znanjem-inteligencijom.

Pa reci nam onda nešto što ne znamo. Ovo je opšte poznato i hiljadu puta prožvakano, tako da se više niko ne uzbuđuje zbog toga. Žalosno, ali istinito.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sudije-su-izlozene-pritisku-za-oslobadjanje-optuzenih-za-ratne-zlocine/130613104

Kad kazem da su amerikanci losi, da je njihova vanjska politika ravna sidi i raku, onda naravno imam pravo :)

To ne mislim samo ja, nego evo i uvazene sudije iz EU ;)

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sudije-su-izlozene-pritisku-za-oslobadjanje-optuzenih-za-ratne-zlocine/130613104

Kad kazem da su amerikanci losi, da je njihova vanjska politika ravna sidi i raku, onda naravno imam pravo :)

To ne mislim samo ja, nego evo i uvazene sudije iz EU ;)

Danski sudija je optužio predsjednika Tribunala Theodora Merona da je vršio pritisak na druge sudije, izraživši sumnju da je Meron to činio pod utjecajem "vojnog establišmenta" SAD i Izraela.

Izraziva covjek sumnju, znaci nema blage veze.  I dr stvar nije tu niko kriv nego onda taj Theodor i Meron, koji podlijeze nekim pritiscima.

Zato ja **bem ta vasa misljenja o bilo cemu pogotovo o jenkijima, jer se hranite islamskom mrznjom prema svemu zapadnom, a zivite na zapadu.

Halali brate, ali vas licemjerluk neJma granica.

Edited by Jiggy Bau

EU nije taj zapad koji ja usporedjivam sa rakom. Ja samo americku vanjsku politiku usporedjivam sa rakom! Istina boli, pogotovo za ljubitelje jenkija xD

EU nije taj zapad koji ja usporedjivam sa rakom. Ja samo americku vanjsku politiku usporedjivam sa rakom! Istina boli, pogotovo za ljubitelje jenkija xD

P'da u sred Evrope. Krivi Evropu za to... Nema Amerika s tim nistak k'o ni Japan.

Samo se hranite tim glupostima, vjerujete svacemu. To ne cini dobrog vjernika nego lakovjernika. Ljubitelji vehabija. :D

P'da u sred Evrope. Krivi Evropu za to... Nema Amerika s tim nistak k'o ni Japan.

Samo se hranite tim glupostima, vjerujete svacemu. To ne cini dobrog vjernika nego lakovjernika. Ljubitelji vehabija. :D

pa ne moze biti ljubitelj vehabija svako onaj ko ih ne mrzi.. ili ti to tako mislis da je po automatizmu generalizovanja???

Velim ja vanjska politika jenkija rak, eno onaj neki sto je drodovima ubio 6000 ljudi po bliskom istoku, veli kasnije skontao sta je uradio i poludio! Ko moze ostati normalan gledajuci sta rade za naftu??

pa ne moze biti ljubitelj vehabija svako onaj ko ih ne mrzi.. ili ti to tako mislis da je po automatizmu generalizovanja???

Velim ja vanjska politika jenkija rak, eno onaj neki sto je drodovima ubio 6000 ljudi po bliskom istoku, veli kasnije skontao sta je uradio i poludio! Ko moze ostati normalan gledajuci sta rade za naftu??

Po istom automatizmu ko ne mrzi jenkije, pa ih voli. Ali iskreno, ti jesi ljubitelj vehabija. :)

Ko moze ostati ziv kad se raznese bombom zbog islama, sta rade zbog njega jelle. Ista analogija. Stvar je mnogo komplikovanije da se tako moze suditi.

A politika islamskih zemalja nije rak jelda. Ho's da nabrojim neke rakove islamske politike?

Po istom automatizmu ko ne mrzi jenkije, pa ih voli. Ali iskreno, ti jesi ljubitelj vehabija. :)

Ko moze ostati ziv kad se raznese bombom zbog islama, sta rade zbog njega jelle. Ista analogija. Stvar je mnogo komplikovanije da se tako moze suditi.

A politika islamskih zemalja nije rak jelda. Ho's da nabrojim neke rakove islamske politike?

Pa nabroj, i ja cu se vjerovatno sloziti sa tobom! Npr zene ne smiju voziti auto, naravno suludo..

S.Arabija suradjiva sa jenkijima, naravno suludo :)

Imal sta da sam preskocio, ako bi bio ljubazan pa me posjetio, jer ti to vjerovatno sanjas redovno i uvjek ti je na vrh jezika  :D

Edited by PacificHurricane

Pa nabroj, i ja cu se vjerovatno sloziti sa tobom! Npr zene ne smiju voziti auto, naravno suludo..

Imal sta da sam preskocio, ako bi bio ljubazan pa me posjetio, jer ti to vjerovatno sanjas redovno i uvjek ti je na vrh jezika  :D

A biciklo?

Financiranje jenkijima rata da napadnu Iran, finaciranje naravno od S. Arabije. I to drage volje.

Ovo za zene ne treba spominjati, kod njih ce zena uvijek biti samo rasplodna jedinica i nista vise. Ne ne smiju ni biciklo.

Otvoreni pozivi na unistenje zapada i Izraela. Bolesno jednostavno. (Iran i commies co.) Sreca pa nemocni jedni i drugi, inace bi i mi osli u pm.

Apsolutna sva sranja koja su se desila dole sa tim muslimanima isto toliko je kriva S. Arabija koliko i Amerika, ako ne i vise. De dr put malo laj i na njih.

A znas i sam da je najveci problem s njima sto je Islam (religija) usko vezana za politiku.

Politika nekih islamskih zemalja se uopste ne razlikuje od americke, a neke su 100 puta gore. I mislim da mozemo svi biti sretni sto neke od zemalja nisu mocne kao Amerika. Amerika je mila majka. Daj boze da potraje.

Edited by Jiggy Bau

Ja cu s malo iskljuciti sa ovog foruma malo, vjerovatno ce uslijediti i neka sankcija.

Da rahat bez ometanja mozete srati o sotoni Americi i velicati meleke vehabije. So lon'.

Financiranje jenkijima rata da napadnu Iran, finaciranje naravno od S. Arabije. I to drage volje.

Ovo za zene ne treba spominjati, kod njih ce zena uvijek biti samo rasplodna jedinica i nista vise. Ne ne smiju ni biciklo.

Otvoreni pozivi na unistenje zapada i Izraela. Bolesno jednostavno. (Iran i commies co.) Sreca pa nemocni jedni i drugi, inace bi i mi osli u pm.

Apsolutna sva sranja koja su se desila dole sa tim muslimanima isto toliko je kriva S. Arabija koliko i Amerika, ako ne i vise. De dr put malo laj i na njih.

A znas i sam da je najveci problem s njima sto je Islam (religija) usko vezana za politiku.

Politika nekih islamskih zemalja se uopste ne razlikuje od americke, a neke su 100 puta gore. I mislim da mozemo svi biti sretni sto neke od zemalja nisu mocne kao Amerika. Amerika je mila majka. Daj boze da potraje.

Zapamtili smo mi vrijeme i kad je hilafet bio milostiv, bar je tako historija prenijela.. Eno Srbija osta ziva i zdrava pod "okupacijom" osmanlija, itd..

A pljuvo bi ja i po S.Arabiji cesce, samo nema niko da mu to smeta, pa nije zanimljivo :)

Dobro je sto priznajes te rakove jenkija, na dobrom si putu brate moj :D

Vas dvojica ste toliko opterećeni raspravom za i protiv Amerike, da ste fulali poentu one vijesti, koja se tiče BiH, a to je da bi se moglo desiti da oslobode Mladića i Karađžića, a sve zbog pritisaka odozgo, iz sfere velike politike, ili da ih ekspresno osude, što bi bila isto tako velika katastrofa, ne zato što ja mislim da oni nisu krivi, već što bi to od njih stvorilo mučenike među Srbima koji bi izašli iz rata "neokaljana obraza, nepravedno optuženi", te promijeniti svoju ulogu i karakter rata kao odbrambeni i oslobodilački. Zbog toga sud mora da bude nezavisan, nepristrasan i da radi po pravnim normama, bez uplitanja politike. Tragično je što je BiH izgubila 100 000 građana u ratu, pa ne moraju ubiti te ljude još jednom tako što će ih poniziti i u grobu.

Ja cu s malo iskljuciti sa ovog foruma malo, vjerovatno ce uslijediti i neka sankcija.

Da rahat bez ometanja mozete srati o sotoni Americi i velicati meleke vehabije. So lon'.

Ne sjecam se da sam ovdje na forumu procitao da je Amerika Sotona a Vehabije Meleki.   Ali znam da su Ameri i Vehosi u talu (najbolji jarani). 

http://www.akos.ba/amerika-i-evropa-ne-zele-drzavu-bih-vec-njen-kolaps/

“U Daytonu su Amerikanci, uz saglasnost ostalih velikih sila, skrojili državu BiH s vijekom trajanja od 15 godina. Ljudi iz Pentagona su mi jasno rekli da će se prema Holbrookovom planu desiti usporeno, ali konačno cijepanje BiH. Gdje smo danas?! Velike sile su svjesno i namjerno stvorile državu koja nikada nije mogla funkcionirati i koja doživljava kolaps, a krajnji cilj je da se izvrši trajna podjela BiH i to mirnim putem“, kazao je Boyle.

Edited by x-men

Moraju i oni malo da treniraju strogoću, jer smatraju da im se može. Ovo je već posao za naše ministarstvo vanjskih poslova, da pošalju signal na drugu stranu, da i mi imamo carinike koji bi mogli upropastiti turističku sezonu u Dubrovniku i Konavlima, jer bi se moglo desiti da se svaki kamion sa robom zadrži dva-tri dana na kontroli, dok se hrana ne usmrdi, a da samo jedan carinik pečati pasoše, a da pečati sve i jedan. Kolona bi bila do Splita.