Jump to content
picasso

Djeca i reklame

Recommended Posts

Od svih emisija na TV-u djeca najbolje razumiju reklame. A one su uglavnom napravljene da ih hipnotisu i navedu da zude za lijepo upakovanim proizvodima. Nerijetko su to lijepo upakovani otrovi.

Ovdje je jedna prica koja govori o jednom kod nas popularnom produkutu za djecu koji je ustvari jako nezdrav.

http://www.bosanka.net/slatkisi-koji-se-reklamiraju-na-sve-strane-najcesce-i-nisu-bas-zdravi-kako-djecu-sacuvati-od-njih/

Kako zastiti djecu?

Vrlo teško. Onima koji donose zakone su (tuđa) djeca zadnja rupa na svirali, jer ne glasaju.

A i da su zaiteresirani da nešto preduzmu i da donesu zakon kojim se zabranjuju reklame uperene kao djeci kao ciljnoj grupi, (eventualnim) ulaskom u EU taj bi zakon bio suspendovan. To sam već vidio da se desilo u Švedskoj, pa ne sumnjam da bi se ponovilo i u BiH. Ne samo da idu reklame upućene djeci, već se reklamira i alkohol, prvo su krenule one "mekše" za vino, u sitnim satima, a sad pucaju po viskiju, sve ranije i ranije, najčešće u pauzama sportskih programa (u bilo kojem vremenu emitovanja), a samo čekam kad će početi opet sa cigarama.

Slobodno tržište je čudo jedno, šta se sve može upakovati iza te ideje, a kako je zagarantovano u EU, onda je pritisak na sve zemlje članice, a naravno i one koje to žele postati.

A Barni? Sitnica. Čekajte dok McDonalds krene sa bombardovanjem.

i vi djeci sve kupujete jel i dajte sta zatraze??

uzina nebi trebala nikako slatka biti... mislim da tu roditeji ipak utjecaja imajju

tesko je protiv toga se boriti ... jedino da kao i za filmove uvedu da se da naglasak da nije za djecu ...

http://www.mooshema.com/2012/10/28/sto-mu-slatkih-barnija-sta-to-jedu-nasa-deca/

Evo tekst na istu temu, tacnije nastao kao reakcija na tekst iz prvog posta.

Ovdje se predlaze da edukujemo svoju djecu o prehrani, da bismo ih naucili da jedu zdravo... Kako, pitam se, kad nam ni odrasli ne znaju sta znace ugljikohidrati a sta proteini i ne moze se  zamisliti dan bez mesa.

To je sto se hrane tice, a da to bar staje kod hrane, bilo bi dobro. Nasa djeca ovdje su jos i dobra kad su u pitanju Hello Kitty, Ben Ten, neki poniji i bakugani... Kako je to u vecim sredinama izarazeno, to je strasno. Sve sa slikom one Hello Kitty je duplo skuplje, a zasto?? 

Djeca su ciljana publika jer je na njih najlakse utjecati, a roditelji vole svoju djecu i ne zele im uskratiti neke stvari, a nekad nisu svjesni toga da time samo njima stete. 

Manja je steta malo prolivenih suza jer dijete nije dobilo sta hoce (npr, Barnija) nego posljedice toga (dijabetes u ranoj dobi)

Imam troje djece, za bebu ne mogu unaprijed govoriti kako će se ponašati, ali sa ovih dvoje starijih nikad nisam imala problema zbog reklamiranih proizvoda bez obzira koliko bili buum. Roditelji kako se postave, tako će i biti. 

Mene što se tiče mogu reklamirati šta hoće, kako i koliko hoće, a ja ću se truditi da budem iznad toga i tome učiti svoju djecu.