Jump to content
mell

Spolni odgoj u skoli

Recommended Posts

Sta Vi mislite o spolnom odgoju u skoli? Podrzavate ili ne?

Da li je to zbilja potrebno ili prije vodi ka preranom sazrijevanju?

Lp

• Upvote 1

Mnogo je faktora koji utječu na prerano sexualno sazrijevanje djece, mislim da uvođenje takvog predmeta samo može pomoći da djeca bolje shvate sex, sexualnost i sve vezano za to. Voljela bih da su vremena drugačija, da su prilike drugačije, ali šta je tu je, odgajamo svoju djecu prema svojim vjerovanjima, principima ali treba uzeti u obzir sredinu, situaciju i biti spreman na sve. 

Danas su takva vremena i stara se neće vratiti a djeca će sve više i više stupati u seksualne odnosne htjeli vi to ili ne zato bolje da imaju tu seksualnu edukaciju da vam ne bi ŠĆERKA sa SEDAMNES donijela unuka.

Gorilla bolje i unuka nego da oboli... ima uvijek gore od goreg... ja kazem ako je  taka sudbina nek bude bar od crnkinje :)

ovdje to ima u skoli, i ok je.. mada sam milsljena da se vise tih razagovora mora kuci voditi sa djetetom, sa djecom pricat i pitanja prema njihovom uzrastu odgovarati... 

a sto se preranog sazrijevanja tice tu ima vise faktora sto utjecu  nazalost.. bezbrizno djetinstvo im je sve krace

Edited by EcI PeCi PeC

Ne znam, ja nikad ne bih volio da su sa mnom mati i otac sjeli pa mi pricali o tim stvarima. To mi izgleda nekako poremeceno xD

Ne znam, ja nikad ne bih volio da su sa mnom mati i otac sjeli pa mi pricali o tim stvarima. To mi izgleda nekako poremeceno xD

Imas djecu ??

Nemam djecu koliko ja znam. Vidis da nisam trebao ni imati taj razgovor. Uostalom znam koristiti internet, gulim bananu jos od dial upa

Ma samo putam.. Djeca sama dolaze sa pitanjima i duznost roditelja je da ih odgovore prilagodjeno  djecijem uzrastu..

Zdravstveni odgoj da, svakako. Treba početi pripremati javnost za to, jer u Hr je naislo i na otpor. Mislim da treba biti bazirano na naucno istrazivackom radu i medicini, ali da treba postovati i religiju i tradiciju u smislu da se da izbora da neko stupa ili ne stupa u seksualni odnos ranije. Nebi trebalo da bude opsta  seksualizacija i ne bih volio da se to pretvori u reklamu za kondome... kako izgledaju nekada edukativne radionice o tome

• Upvote 1

Definitivno je potrebno, i ne smatram da to vodi ka preranom sazrijevanju. Upravo suprotno, mladi danas su izlozeni mnogim informacijama putem interneta i televizije, i to vodi ka preranom sazrijevanju. Zapravo, ne mislim da je to sazrijevanje, nego prerano saznanje o takvim stvarima. 

Na taj nacin mladim ljudima, tacnije djeci, se stvara pogresna slika o sexu, sexualnosti i reproduktivnom zdravlju opcenito. Sex se promovise kao nesto potpuno normalno i cak stovise pozeljno u sto ranijoj dobi. Primjer tome su desetine tinejdzerskih komedija cija je glavna tema opsesija srednjoskolaca kako moraju izgubiti nevinost prije mature (npr Americka pita), ili tzv. "one night stand" - ovi koji se kroz filmove i serije promovisu kao najnormalnija stvar na svijetu. 

To utjece na mlade i vodi ka preranom stupanju u sexualne odnose. 

Uvodjenjem seksualnog odgoja u skoli, mladi ljudi bi bili na pravi nacin informisani o sexu i o tome da to nije samo cisti uzitak, nego o svim komplikacijama koje dolaze s njim. Prije svega o seksualno prenosivim bolestima i tome kako se lako zaraziti, a vecina mladih ljudi ne koristi zastitu.  O nezeljenoj trudnoci u tinejdzerskim godinama, koja je kod nas sve cesci slucaj... 

Evo ja cu vas pitati nesto o SPB, a vi mi odgovorite iskreno pa da vidimo koliko zapravo znamo o SPB: Da li znate sta je to zapravo HPV, kako se dobija, koji su simptomi i koja je najveca opasnost ako se zarazi HPV-om? 

Bez guglanja molim :D Ako ne znate, napisite da ne znate (nije sramota) pa onda guglajte i edukujte se :D

A kako sam ja citala, istrazivanja kazu da je svaka peta sexualno aktivna osoba zarazena HPV-om...

Moje krajnje misljenje je da bi uvodjenje sexualnog odgoja u skole odvratilo mlade ljude od preranog sexa, ali ne na nacin da im se utjera strah u kosti, nego da im se pomogne da bolje razumiju sex, vaznost zastite, opasnosti od mijenjanja partnera. posljedice sexa itd

• Upvote 4

evo Njemacke imaju sexualni dgoj u skoli vec dugo godina pa im se drustvo sexa od 16 godina pa i mladje,pa prema tome ja mislim skola je skola al praksa i Live zivot mnogo drugaciji,nauci u skoli al sjedne na internet i nadje sve ono sto nije naucila u skoli pa hoce to probati,ali insani jednostavno traze sebe,ja mislim ucila ucio ili ne o tim stvarima u skoli opet nema mnogo koristi na to manje sexanje,nego izvinite cak se i vise poceli sexati poslije sexualnog odgoja u skolama.

Ma treba učiti i spolni odgoj, ali mislim da smo što se tiče rangiranja po broju maloljetničkih trudnoća i spolnih bolesti medju boljima u svijetu pa i u europi. To nije naš problem.

Ali mi smo jako siromašna i ekonomsko/financijski nepismena nacija.

Ja bih uveo učenje financija, ekonomije, kamatnog računa umjesto silnih sinusa i cosinusa itd u škole... da malo izidjemo iz siromaštva. 

• Upvote 1

Zahvaljujući naklonosti vjeri i patrijarhalnom odgoju (ili što bi neki rekli "zaostalom"), kod nas i nije baš veliki problem rani sex i trudnoće maloljetnica. Obzirom da se zagovara "naprednost", evropejstvo, savremenost, slobodu ili kako to već nazvati, neki su na to osjetljivi i trude biti "in" a ne ne daj Bože biti "zaostali", iz dana u dan taj problem se povećava, i vremenom će postati baš problem.

PIcasso pa i radi se o tome zdravom saznanju o sexu odgovornoscu koju sa sobom nosi.. Neradi se o tome da djeca uce koje poze postoje i na koji nacin se moze sexat...

Ciklama ovo patrijahalno i vjerski nastrojeen.. podsjeca me na naivnost jedne moje rodice sto za svoju kcerku koja je sa tim nekim buducim zetom zivjela skupa u stanu, KAZE NECE ONI TO ON JE VJERSKI ODGOJEN   hahaha tacno vam ja umri, i tacno nemogu da vjerujem da ljudi stvarno tako razmisljaju... koje fasade koje kamuflaze ta vjera i ljudi sacinjavaju... pa i covjek u vjeri ima osjecaje... i hodzinske i hadzijske i komsijske itd idt kceri i sinovi se sexaju.. zato ovo tvoje nepije vode.. stvarnost je da se ljudi sexaju nebitno udato zenjeni mladi nevini ovo ono.. nebitno i nevezano.. samo su nam jezici nevini sam tako...

reci da to vjersko utjece je vise nego naivno, koliko samo omladine su ateisti i nevjeruj u nista... popricajte ginekolozima koliko abortusa ima.. koliko se cura prije vremena uda bas zbog rane trudnoce.. i sto kazu ih sta mi osmancad imamo.. i te kako je to nas stiglo i te kakoo je prezentno.. samo sto kod nas nije javna tema...kod nas to jos spada pod sramotu i narod to dobro krije...

djetetu odgovarati pitanja o sexu i o odgovornostcu i pravima koja nosi neznaci djete pokvariti...

Ovdje nije riječ o djevojkama i momcima +18, nego o školskoj djeci.

Sudeći po tvom ponašanju imaš bogato životno iskustvo kao žena od 70.godina, i vjerovatno nekoliko doktorata iz različitih oblasti, počevši od psihologije, sexologije itd. Šteta za Cazin što ne živiš i ne djeluješ u njemu, da ga malo unaprediš.

Skolska djeca i stupaju u sexualne odnose!!!! O tome se radi BONA.. o stvarnoscu...

Sve vela havle estakvirullah estakvirullah a ovamo... Halali ako sma te pecnula nije mi to namjer bila.. Samo iskreno misljenje iznijela... posto poznam zensku dusu prosto neke stvari sto od zena procitam nemogu da vjerujem...  nista osobno... nezaboravi da sma i ja zena!!  samo sto neugadjam drugim..

zasto ja iznosim iskreno misljenje jer mi u nasoj okolini nauditi nemoze.. zaboli mene sta ko o meni iz bosne misli..

nisam studirala. al sam svojom mozgom do sad razmisljala.. Svoje misljenje uvijek imala i zbog istog uvijek bila napdana i nepozeljna... Tesko je iza same sebe stajati,, lakse je ponavljat ono sto se zeli da cuje...

Kod nas se dosta ranih trudnoca kasira sakrije...

i jos jedno licno misljenje da kazem.. netrebamo mi sa zapada dolaziti u cazin, mia tu i blize insana sto sami  trce.. valjda ima cazinski odnosi pasu :D

I dodjem da ja nasim zenama pola stavri nevjerujem... jer jedno pricaju drugo rade... Dosta bi nas bilo.. Podjecaju me na VAMP Hadzince...

u skooli je to ok i trebalo bi se uvesti..

Za Koji uzrast? U kojem razredu je najpodobnije isto uvest?

Nedavno smo roditeljski sastanak imal bas u vezi ovog i mislim d cetvrtog petog rareda da bi to bilo OK

Kako se vazda vjera protivi necemu. Vi ne bi seksualnu edukaciju jer bi se djeca sexala ranije, ali zato nemate problem s tim da je curica punoljetna po Islamu cim dobije i da je neki jahac deva dere u pustinji. Ne moze biti sivo, ili je crno ili bijelo. Odlucite se.

u 6.om razredu sigurno.

Mene zanima kakvi su vasi stavovi o tome kako ce se prihvatati ucenje o homoseksualizmu. U HR je to najvise izazvalo polemike....

• Upvote 1

najlakse se jebti al da kako neunidje.... nekad se pitam gdje ce tamoo neka razmisljanja nasu Bosnu dovesti...

Picasso sesti razred je kasno mislim... Problem je sto djeca skorz rano dodju do neki informacija. tv internet etc.... i onda is pogresnu sliku stvore..

ja sam da bude od cetvrtog al zato blaze... i da se ponavlja u sestom...

picasso moje misljenje je da se djeca toleranciji trebaju uciti.. treaju se uciti da do sebe stoje sta god da bili kako osjecali da su to oni i da se za svoje oscaje nikom pravdati nemoraju...

pitam se zasto je mnogima homosexulaizam problem.. zasto samo??

Pa recimo da je najveci problem jer se sexaju dvije osobe istoga spola?

i sta sad?? zar vi nebi svoje djete ucili na pravo odluka na slobodnu dusu itd itd...

homosexulanost se nemoze negirati, postoje osobe koje se rode takve...

ps. nema zene koja nije il pozelila il po drugoj zeni sherafila ;)

Homosexulanost sama po seb sigurno nije laka, tako da niko nebi pozelila da se mora sa otlikom netolerancijom boriti....

Zanima me ovi sto djecu imaju sta odgovore djeci na pitanja o homosexulanoscu?

Moj sin i ja mi imamo skorz otvorene kolegialne razgovore, i nedavno u durtsvu uz kafu sjedimo i jedni navalili protiv homica... kad smo posli kuci pita mene moj sin sta bi ja uradila da se on tako osjeca...

morma priznati na prvi mah mi je cudno bilo...  posle deset sekundi razmisljanjaa sam mu rekla d abi me najvise razocaralo kad prov samnom o takim stvarima nebi pricao.....

dajte djeci slobodu da vam e mogu u vezi bilo cega obratiti.. pa zar nije tako da bi im prijatelji trebai biti itd itd

mada znam i vidim za kojim zenama gleda kakve mu se svidjaju al opet mi je to bilo ... cudno i iznenadno...

najzad majke opustite se svaka majka svoje djete osjeti i zna u dubini duse kakvo je i sta je... nevidim uopste cega se bojite.. i zasto jer od toga se nepobjeze..

najbitnije je tolerancija i djete uciti istom