Jump to content
Sign in to follow this  
hanzonehatori

Proizvodnja mesa

Recommended Posts

Ja se planiram baviti sa proizvodnjom janjeceg mesa , kurbana . Poznajem neke ljude u BiH koji se bave upravo sa ovim poslom i godisnja zarada im je najmanje 5 x veca od moje u Austriji (a izdaci daleko manji od mojih), tako da se ja ne bih vracao izrecito zbog rahatluka i mira , i da vam kazem jos nesto ,raja.. Nije u Bosni samo rahatluk i mir u pitanju i ta sloboda , ne znam sad tacno ko je predlozio da se vratim na probno vracanje od na prim 6 mjeseci :) , ja bih predlozio vama koji ste dole da malo odete na probno u inostranstvo pa ce te vidjeti razliku . Jednostavno ,kratko i jasno ... Za mene je Bosna najljepsa zemlja na svijetu :)
Ali danas vecina ne zeli da se bavi stocarstvom ili poljoprivredom - izgovori su uvjek isti - ili se kaze :"Ne isplati se !! ili .. kad su zivotinje u pitanju :" UF, Smrdiii..
A da znaju kakve nas narod gadne poslove na zapadu radi ,,nikad ne bi rekli ujf smrdiii... ,..a ovo ujf ,smrdi govore cini mi se samo oni ciji je babo u sloveniji ,kupio golfa ,dodje subotom i nedljom napse goriva da 50 KM itd.. ovakvima se nista ne isplati i sve im smrdi

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1353098074' post='466766']
Ja se planiram baviti sa proizvodnjom janjeceg mesa , kurbana . Poznajem neke ljude u BiH koji se bave upravo sa ovim poslom i godisnja zarada im je najmanje 5 x veca od moje u Austriji (a izdaci daleko manji od mojih), tako da se ja ne bih vracao izrecito zbog rahatluka i mira , i da vam kazem jos nesto ,raja.. Nije u Bosni samo rahatluk i mir u pitanju i ta sloboda , ne znam sad tacno ko je predlozio da se vratim na probno vracanje od na prim 6 mjeseci :) , ja bih predlozio vama koji ste dole da malo odete na probno u inostranstvo pa ce te vidjeti razliku . Jednostavno ,kratko i jasno ... Za mene je Bosna najljepsa zemlja na svijetu :)
Ali danas vecina ne zeli da se bavi stocarstvom ili poljoprivredom - izgovori su uvjek isti - ili se kaze :"Ne isplati se !! ili .. kad su zivotinje u pitanju :" UF, Smrdiii..
A da znaju kakve nas narod gadne poslove na zapadu radi ,,nikad ne bi rekli ujf smrdiii... ,..a ovo ujf ,smrdi govore cini mi se samo oni ciji je babo u sloveniji ,kupio golfa ,dodje subotom i nedljom napse goriva da 50 KM itd.. ovakvima se nista ne isplati i sve im smrdi
[/quote]

Ti i ja se uglavnom ne slažemo što se tiče bilo čega na ovom forumu, ali ja ti iskreno želim da se i vratiš i da itekako uspiješ u ovome što planiraš.

Samo se pripremi i na to da će ti neka inspekcija pokucati da traži pare, kako će veterinari navraćati po pare, kako ćeš ugovoriti neku prodaju pa će država donijeti neki zakon koji će ti to onemogućiti itd itd... Samo budi spreman da znaš da ovdje pravila vrijede za nekog a za nekog ne. Zato i jest u BiH tako - nekome super, a neko bježi.

hvala incubus ,hvala lucky .. potrudicu se da odradim posao sto bolje ;)

sto se tice poreza,inspekcije,veterinara .. hm* pa to je sve potrebno zar ne..kako bi gradjani dobili kvalitetan produkt ?! ljudi pa to svugdje u svijetu ima kontrole ,porezi itd. ne znam kako to neki zamisljaju , da drzava treba da te ostavi na miru kad otvaras obrt ,,. eto , nisu bili toliko rigorozni sa inspekcijama i veterinarima pa su ljudi masovno oboljavali od bruceloze koja je u vecini slucajeva presla sa ovce na covjeka - i to sve zbog neuslovnog drzanja zivotinja.
treba da ima osnovna disciplina i da se placa porez ,. a sad da te ogule do te mjere da se vise ne isplati raditi to jos nisam cuo .. naprotiv drzava nudi posticaje na objekat na broj grla itd. zasto ovo niko ne spomenu nigdje ?

pa dobro on i kaze,nece kod nas ljudi svakakav smrad ni da rade,ni za sebe ni za druge,ali u drugu ruku ,pa svi bi mi bili sevovi dole ili ovdje,i imali slobodno vrijeme i imali novca,pa to ne ide ili to kod nas uspjeva predobro?mozda da sam i ja 20 30 godina i nesto zasnjirao da bi se vratio i poceo nesto samostalno ali ranije je bilo lakse zasnjirati po evropskim zemljama a sad i nije tako lako ni ovdje zasnjirati neku vecu svotu..ovo nije reklama ali eno ja prodajem masinu za praviti kokice pokretnu i moze se zaraditi ljeti da svaku noc kraj kojeg kafica postavi masinu jer dijaspore je mnogo i nase omladine al nece niko da radi ,pa bolje je izaci spremljen u carsiju sa 10 maraka i reci ja cu se nocas napiti i razmisljati kako do sledece srijede ili subote naci opet 10 maraka nego raditi i zaraditi svojim rukama...

Ja ti takodje zelim uspjeh u radui cjenim tvoju zelju za zalaganjem. Prvo sam mislio da se moj rodjak krije iza ovog nicka, jer ima istu biznis ideju o proizovdnji janjeceg mesa. Samo za razliku od tebe on se nebi vratio iz Austrije da radi to jer tamo redovno "stempla". On uvijek drugima preporucuje taj biznis.

ma mozda sa 50setak godinA i bavio bi se ovcarstvom,mi svi govorimo o tom teskom poslu al niko da se fati tog posla,sve je lako kad se prica o tome al taj posao trazi rad i mnogo odricanja,ustajanje rano lezi kasno,prije je to i bilo zadovoljstvo ali sad i nije,ljudi postaju sve lijeniji..

x-men ako imas svoju zemlju, ogradis lijepo i uradio si pola posla (ako mislis drzat domace ovce pramenke/travnicke)
a ako hosh drzat rasne ovce ,onda najbolje da ih drzis u zatvorenom

[url="http://www.youtube.com/watch?v=8OwJaL36xTk&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=8OwJaL36xTk&feature=related[/url]

jarane ja znam covjeka dok sam jos u Holandiji boravio koji je imao taj san o ovcama i poceo sa 10 pa nakupio 1500 ovaca i poceo profesionalno radti ali vjeruj meni u zemlji gdje sve funkcionise i sve ima on je pao sa ovcom koja janji od 4 do osam janjaca,de ti to zamisli kad 100 ovaca ojanji naj manje po 4 janjaca,a ja sma ocevidac bio kad i po 8 komada izbacuju,cak je mislio posao prosiriti dole,gdje su ga nase vlasti odbile,dole i nije lose imat oko kuce kao cuke par ovaca ali sad raditi to profesionalno i biti coban,ja nebi,nezahvalan posao,drugo je kad za sebe i svoju egzistenciju a ako hoces prodati ma taj rad nije cijenjen i nije placen..

Ne kuzim se bas u stoku, ali to su neke GMO - Genetski modificirane ovce :)

ruska ovca al on se razumije u ta ukrstanja ,i ima sve evidencije,nisam se ni ja razumio ali sam radio malo snjim pa dosta tog naucio.bilo kako bilo ja se nebi vrtio dole i bavio se ovcarstvom,imam nesto malo zemlje ali stim nebi,mozda neki drugi proizvod ili sjetvu,recimo krompir,salate za izvoz..

Pa dobro kod ukrstanja imas pravila genetike ko za vecinu vrsta. Racunas koje je dominantno, koje nije al to je za kombinacije boja vune, i nekih drugih osobina,,,, Samo nisam znao da moze 8 komada odjednom?..... Sto rece Eci to je neko sjeme posebno....

Najbolje je drzati krmace one izbace po 20 krmcadi, sad racunaj imas 100 krmaca po 20 to je za godinu 2000 krmcica.. a za trziste nemas sta da se brines jer kod nas cak i muslimani jedu krmetinu, tako da nebi mogao proizvesti koliko nasi ljudi mogu pojesti.. to samo onako bez izvoza a kada bi jos izvozio u RS onda bi tek islo ko podmazano!
  • Upvote 1

[quote name='x-men' timestamp='1353927211' post='467553']
jarane ja znam covjeka dok sam jos u Holandiji boravio koji je imao taj san o ovcama i poceo sa 10 pa nakupio 1500 ovaca i poceo profesionalno radti ali vjeruj meni u zemlji gdje sve funkcionise i sve ima on je pao sa ovcom koja janji od 4 do osam janjaca,de ti to zamisli kad 100 ovaca ojanji naj manje po 4 janjaca,a ja sma ocevidac bio kad i po 8 komada izbacuju,cak je mislio posao prosiriti dole,gdje su ga nase vlasti odbile,dole i nije lose imat oko kuce kao cuke par ovaca ali sad raditi to profesionalno i biti coban,ja nebi,nezahvalan posao,drugo je kad za sebe i svoju egzistenciju a ako hoces prodati ma taj rad nije cijenjen i nije placen..
[/quote]

Ovo sto navodis je nevjerovatno , ali takve ovce zaista postoje ako se ta rasa moze uopce nazvat ovcom , naime ,radi se o ovci Romanovska ili Carska - neki kazi da su zabiljezili da se je prva ojanjila sa 3 mjeseca i manje od 30kg , (zive masine) :)
evo jedan kratki video o toj rasi
[url="http://www.youtube.com/watch?v=04KsMyz_xqI"]http://www.youtube.com/watch?v=04KsMyz_xqI[/url]

Nebih rekao da je ovo neisplativ posao , a ti misli kako hosh x-men , znas li koliko je KG janjetine ? znas li posto je kurban? eto, vunu necemo racunati :)

probaj jarane i zelim ti svu srecu u ovom poslu,ja znam kakav je ovo posao i radi se o ovoj produktivnoj ovci,kosta ovca pa cak i do 800 eura,moj jaran je uzimao iz engelske ovna,ko lav je,sa ovom ovcom isplatio bi ti se rad ali uvjek mora biti na oprezu,trazit ce se dole isto kvaliteta pokusavat ce te kupati za kojekakve papire,ako izdrzZIS uspjet ces,oznajem i znam sta je ova ovca,nije ova ovca tiliko zahtjevna ali kad imas 1000 ovakvih ovaca ima tu posla jer sam radio sa ovim brojem oko 1000 i pomaagao i naucio i znam kakve su masine.

[quote name='Amon Ra' timestamp='1353974209' post='467634']
Najbolje je drzati krmace one izbace po 20 krmcadi, sad racunaj imas 100 krmaca po 20 to je za godinu 2000 krmcica.. a za trziste nemas sta da se brines jer kod nas cak i muslimani jedu krmetinu, tako da nebi mogao proizvesti koliko nasi ljudi mogu pojesti.. to samo onako bez izvoza a kada bi jos izvozio u RS onda bi tek islo ko podmazano!
[/quote]

Totalne bedastoće...
ovo je vjerovatno trebala biti samo provokacija da ljudi jedu krmetinu, a ne bazirano na nekoj analizi tržišta ..
  • Upvote 2

Kakva provokacija ? Ja odem u Cazin da kupim sebi slaninu i ženi kažem na kasi ima li jer nisam našao na policama i ona me naravno ružno pogleda jer sam pitao u redu od 7 - 8 ljudi koji su to čuli i odgovori mi : '' Boga mi je bilo, nestalo danas ali doće roba sutra ''. Samo da ja sad vas pitam, GDJE JE NESTALO ? To naruče trgovci pa zapale i nabijaju sebi trošak, da nije možda propalo u zemlju ? Ljudi kod nas jedu svinjetinu i to je opće poznata stvar, to što nemamo mi krmka na ražnju da se okreće govori samo o našoj licemjernosti. Tačnije, bitno je šta će drugi govoriti o nama a potajno se klepan dilja. U 99 % marketa, centara i prodavnica imate krmetinu, treba biti glup pa reci da je drze u Cazinu dzabe. Kakvi muslimani, tu na 80 hiljada ljudi ima 1000 poštenih muslimana koji se svega pridržavaju a ostalo su dvoličnici i laže ko kaže drukčije.

• Upvote 1

Kakva provokacija ? Ja odem u Cazin da kupim sebi slaninu i ženi kažem na kasi ima li jer nisam našao na policama i ona me naravno ružno pogleda jer sam pitao u redu od 7 - 8 ljudi koji su to čuli i odgovori mi : '' Boga mi je bilo, nestalo danas ali doće roba sutra ''. Samo da ja sad vas pitam, GDJE JE NESTALO ? To naruče trgovci pa zapale i nabijaju sebi trošak, da nije možda propalo u zemlju ? Ljudi kod nas jedu svinjetinu i to je opće poznata stvar, to što nemamo mi krmka na ražnju da se okreće govori samo o našoj licemjernosti. Tačnije, bitno je šta će drugi govoriti o nama a potajno se klepan dilja. U 99 % marketa, centara i prodavnica imate krmetinu, treba biti glup pa reci da je drze u Cazinu dzabe. Kakvi muslimani, tu na 80 hiljada ljudi ima 1000 poštenih muslimana koji se svega pridržavaju a ostalo su dvoličnici i laže ko kaže drukčije.

Sve je to u redu, ali ovo što je on rekao je da ako uzgajaš krmače da ćeš bez problema plasirati proizvode nije istina!

Prvo moći ćeš prodavati samo u BiH i cefti jer u EU nećeš moći (hrvatska je tek sad dobila mogućnost da izvozi u EU). Dalje treba pogledati proizvođače i prerađivače svinjskog mesa npr. jednog od najvećih u ovoj regiji hrvatski Belje - u gubitku su i imaju preko mlrd kuna zaliha neprodanih. 

On je s onim komentarom samo htio "bocnuti" bez da je potkrijepio to što je rekao (ako je mislio ekonomski, a nije).

Sve je to u redu, ali ovo što je on rekao je da ako uzgajaš krmače da ćeš bez problema plasirati proizvode nije istina!

Prvo moći ćeš prodavati samo u BiH i cefti jer u EU nećeš moći (hrvatska je tek sad dobila mogućnost da izvozi u EU). Dalje treba pogledati proizvođače i prerađivače svinjskog mesa npr. jednog od najvećih u ovoj regiji hrvatski Belje - u gubitku su i imaju preko mlrd kuna zaliha neprodanih. 

On je s onim komentarom samo htio "bocnuti" bez da je potkrijepio to što je rekao (ako je mislio ekonomski, a nije).

Ti nisi shvatio sta sam htio reci! Pricam o produktivnosti a za trziste nema sta da te boli glava jer i muslimani kod nas jedu krmke.. Znaci bolje da jedemo vlasku krmetinu  i da oni  opet zaradjivaju na nama nego da sami proizvodimo i imamo svoje!? Ja sam mislio da  ti malo bolje poznajes ekonomiju..  i ne jede se krmetina samo u EU ja sam ti pricao o domacem inostranstvu!

Ti nisi shvatio sta sam htio reci! Pricam o produktivnosti a za trziste nema sta da te boli glava jer i muslimani kod nas jedu krmke.. Znaci bolje da jedemo vlasku krmetinu  i da oni  opet zaradjivaju na nama nego da sami proizvodimo i imamo svoje!? Ja sam mislio da  ti malo bolje poznajes ekonomiju..  i ne jede se krmetina samo u EU ja sam ti pricao o domacem inostranstvu!

Pa čovječe ako "vlasi" sa svojom proizvodnjom i ogromnom količinom trgovačkih centara imaju ogromne viškove i ne mogu prodati što proizvedu kako očekuješ da će jedan mali proizvođač biti konkurentan?

Iskreno trenutno se uzgoj ovaca kako su prije predlagali čini puno konkuretniji i bolji prijedlog.