Jump to content
picasso

Kako umjetno stvorena potražnja promovira ono što ne trebamo i uništava ono što trebamo najviše?

Recommended Posts

[quote][font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=4][b]Već godinama slušamo priče o kvaliteti flaširane vode, koliko je ona bolja od "obične" vode iz naših slavina, a nošenje plastičnih bočica vremenom je za neke postao i trendi dodatak koji bi trebao nešto govoriti o našem životnom stilu.[/b][/size][/font][/quote] [url="http://www.cazin.net/magazin/lifestyle/37100-kako-umjetno-stvorena-potraznja-promovira-ono-sto-ne-trebamo-i-unistava-ono-sto-trebamo-najvise.html"]opsirno[/url]

U naredna dva videa vidjecete da voda u flasama ne mora biti bolja od one iz pipe. Bar je tako u nekim djelovima Amerike :D

http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=XfPAjUvvnIc&feature=player_embedded

U svakom slučaju zanimljivo. Gledao sam baš neki dan ovo.

Moram reći da npr. u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji mi je voda iz pipe izvrsna i uglavnom pijem vodu iz pipe osim ajde u kafana i restoranima.

Ali trenutno sam u Barceloni i voda iz pipe je užasna. Apsolutno je ja ne mogu piti. Možda sam navikao na predobru kvalitetu cazinske vode, ali ta voda je jednostavno uvijek topla, bljutava, neukusna. I zaista se isplati kupiti flaširanu vodu jer se nakon ove iz pipe osjećaš užasno.

Općenito rekao bih da države srednje europe imaju ukusnu vodu, što si više prema jugu voda je sve neukusnija (barem moje iskustvo).

jel to marketing ? :P

Meni je isto daleko najbolja voda u Cazinu,mislim iz pipe, sad to glupo zvuci,ali ja fakat osjetim razliku kad dođem kući i napijem se te vode :D
  • Upvote 1

A vidi H P-a :D nije ga bilo godinama

[quote name='lucky' timestamp='1352871869' post='466646']
jel to marketing ? :P
[/quote]

Marketing nebi bio sto jeste da ljudi nisu tako povodljiva bica....

U cazinakoj mahali ne kupujem vodu jer smatram da nema potrebe, lijepog je okusa i nema miris, dok u bihacu nikad ne pijem vodu iz slavine. Citam da je Vama jednako dobra kao u cazinu, ali meni nije, mozda i zbog vodoinstalacija u staroizgradjenim stanovima :)
Preferiram flasiranu cim maknem iz cazina

Oduvijek me zanimalo odakle je ta voda u našim cazinskim pipama ? Tacnije odakle je dovlace, izvor i to ?

meni su i pipa i flasa jednako dobri, imam srecu da mogu piti i pipu ali ima gradova gdje je to nemoguce.

[quote name='Gorilla Biscuit' timestamp='1353507925' post='467055']
Oduvijek me zanimalo odakle je ta voda u našim cazinskim pipama ? Tacnije odakle je dovlace, izvor i to ?
[/quote]

Jeste i mene to zanima, ko kontrolise i kako se filtrira? Kakvi su rezultati analiza, koliko kamenca ima, koliko cesto moramo mjenjati bojlere? To treba postaviti pitanje na ovaj "Servis 48h" od opcinacazin.ba

Nije samo voda u pitanju, u manjim gradovima je obično dobra, u većim ko je navikao na nju kaže da mu je dobra, ali ja banjalučku (gradsku) vodu ne mogu da smislim. U području malo uzvodno od grada (lokalna) je OK, ali kad god sam žedam pijem Nektar. To je siguran izbor.

Ko bi rekao da će u Bosni biti otvoren MCDonalds? Pored svih ževabdžinica, buregdžinica, pekara, slastičarni, to mi se čini kao uvreda domaćoj kuhinji, čisto pomodarstvo. Ne kažem da ne idem u McDonalds, kad si negdje u inostranstvu, to je mjesto gdje uvijek znaš kakvog ukusa će biti ta nazovi hrana i koliko ti treba da budeš sit. Naravno, i da je pravi goveđi hamburger u pitanju, nesumnjivo. Ali u Bosni, braćo moja, mislim da bih radije gladan bio dok ne nađem prvi granap i kupim pola kile suhog kruha, nego da idem u McDonalds.

Nije samo voda u pitanju, u manjim gradovima je obično dobra, u većim ko je navikao na nju kaže da mu je dobra, ali ja banjalučku (gradsku) vodu ne mogu da smislim. U području malo uzvodno od grada (lokalna) je OK, ali kad god sam žedam pijem Nektar. To je siguran izbor.

Ko bi rekao da će u Bosni biti otvoren MCDonalds? Pored svih ževabdžinica, buregdžinica, pekara, slastičarni, to mi se čini kao uvreda domaćoj kuhinji, čisto pomodarstvo. Ne kažem da ne idem u McDonalds, kad si negdje u inostranstvu, to je mjesto gdje uvijek znaš kakvog ukusa će biti ta nazovi hrana i koliko ti treba da budeš sit. Naravno, i da je pravi goveđi hamburger u pitanju, nesumnjivo. Ali u Bosni, braćo moja, mislim da bih radije gladan bio dok ne nađem prvi granap i kupim pola kile suhog kruha, nego da idem u McDonalds.

Hoces reci da je McD umjetno stvorena potraznja?
Stekao sam dojam se kod nas smatralo da smo nizeg reda zato sto nemamo McD, dok nije dosao u Sarajevo. U Austriji je meni daleko bolj kebab nego bilo sta iz McD. Opet je sve kriv ili zasluzan marketing. U zadnje vrijeme bas pratim koliko bombarduju djecu sa tim sarenilom. Djeca su najvjerovatnije najslabija na to...

Stekao sam dojam se kod nas smatralo da smo nizeg reda zato sto nemamo McD, dok nije dosao u Sarajevo. U Austriji je meni daleko bolj kebab nego bilo sta iz McD. Opet je sve kriv ili zasluzan marketing. U zadnje vrijeme bas pratim koliko bombarduju djecu sa tim sarenilom. Djeca su najvjerovatnije najslabija na to...

Prvo a rečenica tvog posta je pitanje, četvrta odgovor. Da, reklama (a ne kvalitet) je ovdje stvorila potrebu. I tačno je da su djeca najosjetljivija na reklamu, zbog toga je u Skandinaviji zabranjena reklama direktno usmjerena prema djeci, ali se uvijek pronalaze rupe u zakonu da se to zaobiđe. Nije slučajno što slatkiši stoje pored kase, gdje moraš da čekaš u redu. Za to vrijeme dijete ima vremena da te obrlati da mu kupiš nešto što nije bilo planirano (bar ne svaki put).

Mislim da je do ukusa, ja kebab vise ne bih pojeo ni zasto, ne'a sanse, ali burger iz McD mi je strasno dobar.

Edited by Jiggy Bau

Mislim da je do ukusa, ja kebab vise ne bih pojeo ni zasto, ne'a sanse, ali burger iz McD mi je strasno dobar.

Pa naravno svi imamo razlicite ukuse...  pogotovo ako si kod ovih nasih jeo onda je to opravdano :D

Jeste i mene to zanima, ko kontrolise i kako se filtrira? Kakvi su rezultati analiza, koliko kamenca ima, koliko cesto moramo mjenjati bojlere? To treba postaviti pitanje na ovaj "Servis 48h" od opcinacazin.ba

Kod nas u Cazinu su vode vecinom iz prirodnih izvora. Takve vode su prirodno ciste vode.. znaci one sadrze necistoce (mehanicke koje se fltriraju i mikrobioloske koje se dezinfikuju)ali u malim kolicinama. Dezinfekcija se kod nas (a i u svijetu ) vrsi vecinom klorom i njegovim spojevima, a propisima je odredjeno koliko se klora moze koristiti da ne bude stetno.
Meni je nasa Cazinska voda puno ljepsa od one u Bihacu, ali ne toliko da u Bihacu pijem flasiranu, osim kada su kise. Kod njih je tad voda zagadjena, ali to jave na radiju. Nisam sigurna gdje se vrse analize, ali za to je zaduzen vodovod (ocito??) Vjerovatno oni rade svoje analize, a ove kontrolne analize (za inspekciju) mozda veterinarski zavod bihac ili neka dr ustanova.. Mozda ima vise informacija ovdje http://vodovodcazin.com/index.php

A bojler mijenjas kad ti crkne :D

Ja flasiranu kupujem samo kada ne mogu do one iz pipe ili je ta zagadjena.
  • Upvote 1

Dan mi počinje sa čašom vode sa hrnjičina bunara ..... :D

Voda je naljepše piće..... i bogati su oni koji mogu piti vodu iz svojih slavina.

Kod nas u Kladuši voda je dobra. Kad gdje odem na duže, posebno kad sam na odmoru u ljetnom periodu, jedna od info koje provjeravam je pitkost vode, koliko zbog sebe, još više zbog djece, može biti i ok, ali ako ima imalo "čudan" okus radije uzimam flaširanu.