Jump to content
sonda

Kako cete se izjasniti u popisu stanovnistva 2013.godine?

Recommended Posts

ja mislim da je greska kod Vuka Karadzica i da nam je podvalio....pisi kao sto govoris,citaj kako je napisano ne prolazi vise...pisi kako cujes,citaj kako ti pase je prikladnije :-)

Ja mislim da smo pretjerali sa ovim popisom, gledam na fejsu... jedni kao da se boje da nece biti bosnjaci kao oni, drugi nece zbog nekog inata, trecih ne zanima nikako, neki su i Muslimani.

Sve nekako zalosno, jer mislim da se nikad nije nekom narodu desilo kao nama ovo jesmo li  bosanci ili bosnjaci i da se zbog toga zavrsi u ostali kao da si cigan, fakat mi preglupo to... Ne znam kako nam se to desilo. Ne znam jesmo li mi u mogucnosti da se popis odradi iz javnih registara kao u Sloveniji? Imam osjecaj da ce ovako biti neki zajeb. npr da je u Cazinu 30% bosanaca, 50% bosnjaka, i 20% ostalih... ali posto se svi ovi osim bosnjaka pisu u ostale bice 50:50. Ili nekako slicno.

Ja mislim da smo pretjerali sa ovim popisom, gledam na fejsu... jedni kao da se boje da nece biti bosnjaci kao oni, drugi nece zbog nekog inata, trecih ne zanima nikako, neki su i Muslimani.

Sve nekako zalosno, jer mislim da se nikad nije nekom narodu desilo kao nama ovo jesmo li  bosanci ili bosnjaci i da se zbog toga zavrsi u ostali kao da si cigan, fakat mi preglupo to... Ne znam kako nam se to desilo. Ne znam jesmo li mi u mogucnosti da se popis odradi iz javnih registara kao u Sloveniji? Imam osjecaj da ce ovako biti neki zajeb. npr da je u Cazinu 30% bosanaca, 50% bosnjaka, i 20% ostalih... ali posto se svi ovi osim bosnjaka pisu u ostale bice 50:50. Ili nekako slicno.

Mi smo Bosanci samo to ne zele svi da shvate... a vec sam ti pricao o tome!  

• Upvote 2

Ja razumijem da ljude buni da li da se izjave kao Bošnjaci ili Bosanci ali ubjedljivo su najveći kreteni oni koji se izjasne kao Muslimani. Nema te narodne grupe ali džabe neobrazovanom govoriti

Ja razumijem da ljude buni da li da se izjave kao Bošnjaci ili Bosanci ali ubjedljivo su najveći kreteni oni koji se izjasne kao Muslimani. Nema te narodne grupe ali džabe neobrazovanom govoriti

Ko to kaze da nema? Svi smo bili Muslimani do 93. a neki su i ostali zbog toga sto ih niko nije pitao da li zele da budu Bosnjaci! Koliko god necega fali Muslimanima da shvate da je najbolje da budu Bosanci toliko toga fali i Bosnjacima.. 

• Upvote 2

Bio si Musliman ne svojom voljom već zato što su ti branili da budeš Bosanac pa si bio u poziciji uzmi ili ostavi.

• Upvote 1

Bio je Musliman pa kasnije musliman(malo m*) jer je mogao birati da bude Srbin, Hrvat ili ostali...

Musliman se jedno vrijeme koristilo kao naziv za narod, kasnije je u ustav uvedeno kao musliman  sa malim "m" sto je imenica za pripadnika vjere Islam. Time je izbtisana narodnost tih ljudi.

Alija Isakovic je nesto govorio o tome....

Mozda je nas Velicanstveni Bosnjak to postavljao ovdje na forumu vec u svojim linkovima. Nsam gledao jer stekao dojam da on to postavlja s ciljem zagovaranja o izjasanjvanju,,,,::D

Bio si Musliman ne svojom voljom već zato što su ti branili da budeš Bosanac pa si bio u poziciji uzmi ili ostavi.

Nisi ni Bosnjak svojom voljom! U cemu je razlika?

• Upvote 1

Niko se i ne rađa svojom voljom pa time ne moze svojom voljom ni birati narodnost. Naciju moze....

Pošto mi se ne da pisati toliko da bi ti na kraju opet po svom kratko i jasno cu reci da ako ti ne vidiš razliku između Bošnjaka ili Bosanca u poređenju s tim da budes musliman onda ti ja ne mogu pomoci s odgovorm na to pitanje. Narodnost se ne bira, a vjera se bira ili se nametne, kako god ...

Nisi ni Bosnjak svojom voljom! U cemu je razlika?

Odlicno receno!!

Sta to vas pojedince cini Bosnjacima a sta to nas cini Bosancima?

• Upvote 1

Nista me ne cini Bosnjakom jer sam iz Krajine.

Ja sam i dalje za to da se promijeni ime drzave skroz, necemo se mi 'vako dogovoriti nikako sta smo... xD

Edited by Jiggy Bau

drago mi je procitati da ljudi rade nesto na promociji identiteta ...

PROCITAJ

Pitanje za one što gledaju "SULEJMANA VELIČANSTVENOG":

Znate li da je elegantni romantik  NASUH MATRAKČI bio Bošnjak! I to bogami pametna glava!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Matrak%C3%A7%C4%B1_Nasuh

Veoma pametna glava, porijeklom iz Visokog ... mene zanima zašto je takva ličnost kod nas nepoznanica. :(

Nekoliko jezika je govorio, najpoznatiji je po svojim minijaturama (njegove karte su bile pune detalja i čini mi se da ga nikad niko nije nadmašio u crtanju istih) i itd. itd. itd. itd. itd. 

Turska cijeni njegovu ličnost, i o njemu se i dan danas priča, serija kakva god bila (šapunica :D) nije mogla biti bez Nasuha jer je obilježio vrijeme Sultana Sulejmana, o kojem je i knjigu napisao.

Igra (neka vrsta mačevanja) koju vrlo rado u seriji  igraju Sultan, Ibrahim - paša i Nasuh je izmišljena od strane Nasuha, i nosi ime po njegovom prezimenu - Matrak. 

Edited by Ciklama

Pitanje za one što gledaju "SULEJMANA VELIČANSTVENOG":

Znate li da je elegantni romantik  NASUH MATRAKČI bio Bošnjak! I to bogami pametna glava!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Matrak%C3%A7%C4%B1_Nasuh

Da, ali Turska nikad ne pita za nacionalnost :P vec samo za jezik koji govori, tako da se on ne moze u Turskoj izjasniti kao Bosnjak.

Ali nije ni bitno, ovo je popis u BiH :P

Jiggy Bau,

Osmansko carstvo je bilo multinacionalno i multikonfesionalno.

A naš junak se oficijelno zvao  Nasuh Karađoz bin Abdulah el-Bosnavi! Znači isticao je javno svoje bosansko porijeklo.

Ciklama, u pravu si!! Žalosno, svakako da je žalosno.

Muhamed Hewai Uskufi je napisao Tursko-bosanski rječnik 200 godina prije nego što je Vuk Karadžić po prvi put napisao rječnik srpskog jezika!! Tu historijsku činjenicu malo ko zna.

Evo o Bošnjaku Matrakčiju još informacija:

http://www.dobojistok.info/index.php/vijesti/zanimljivosti/5074-lik-iz-serije-sulejman-velicanstveni-nasuh-matrakci-historijski-je-bosnjak-iz-visokog.html

Islamska Zajednica je jedna od krucijalnih institucija kod Bošnjaka.

Polazeći od činjenice da su Bošnjaci  preko 95 % vjernici, stav IZ je jako bitan.

Da vidimo što o nacionalnom izjašnjavanju kaže prvi čovjek Rijaseta Islamske Zajednice u BiH naš uvaženi Reis-ul-ulema efendija Kavazović:

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?rid=1&pid=47558

Evo u srbiji ima vanzemaljaca i jedija 

http://www.index.hr/black/clanak/neobican-popis-stanovnistva-u-srbiji-zivi-185-vanzemaljaca-i-640-jedija-/649951.aspx

:)

bit ce jedija i u hrvatskoj to znam sigurno neke koji su se tako izjasnili

valjda ce biti i kod nas kad jednom krene popis :)